Commentaar „Een geboren leugenaar' bleek mislukte groteske Scapinoballet deed het weer heel goed bij Leidse jeugd Danktonen bij Leidse E.C.G. voor 40-jarig bestaan Wilhelminabrug kan nu worden gereconstrueerd Molenaars-machinisten zijn niet tevreden NIEUWE LEIDSE COURANT 3 MAANDAG 21 OKTOBER 1963 Henk van Ulsen was fenomenaal Agenda voor Leiden en Den Haag Maandag Ons Centrum Hooigracht, 8 uur: le ienvergadering Groninger vereniging (Ons Grunnegerlaand). Schouwburg, 8 uur: K en O-toneel, Studio" met „Een geboren leugenaar". Zendingshuis Oegstgeest. 8 uur: bij enkomst Gezinsweek, „Trouw in alle ispecten van de samenleving". Zaal bij Geref. kerk Oegstgeest. 8 jr: A.R.-kiesvereniging, B. Roolvink leeft politiek overzicht. Schouwburg: middagvoorstelling voor cholen door „Studio", opvoering van De ingebeelde zieke". Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 jr: Nieuw Rotterdams Toneel met Ratel van een simpel" (besloten voor telling). Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Ali- ia de Larrocha, piano. Dinsdag Remonstr. kerk (Hoogl. Kerkgracht I), 8 uur: internationale week, mej. N. Bossert Wassenaar over „De stmoeting van het Christendom met e godsdiensten van India". Middelstegracht 3, 8 uur: ds. D. W. 'eldkamp van Hilversum (zang: ge- rs. Spaargaren te Lisse), 40-jarig be- taan Evang. Christengemeenschap. Filmzaal academiegebouw, 8 uur: L en O.-filmkring „Het naakte eiland". Rest. Van der Heijden, 8.30 uur: eidse Assurantieclub, mr. dr. H. L. iunnèman over „Invloed van de soc. ■etgeving op het particuliere verzeke- ingsbedriif (medische sector)". Foyer Gehoorzaal. 7.30 uur: feest- vond 40-jarige afdeling Ned. Chr. Reis- ereniging. Stadhuis, 7-8 uur: zitting Bouwfonds led. Gemeenten. Café Aniba, 8 uur: ledenvei loor Eendracht Verbonden. Rest. Old. Dutch, 8 uur: district eiden Ned. Ver. van ex-pol. gevange- uit de bezettingstijd, kapelaan O. M. Stoelinga over: „Is het Oecu- enisch Concilie een stap naai ildeenheid?" Gebouw voor Chr.-sociale Belangen, ledenvergadering Leidse Chr. ijurenbond, ds. J. M. D. van den Berg. pred. Leiden, over „Onze taak jéuidaag", verder huishoudelijke zaken. Hf, Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 Ned. Danstheater. Den Haag: Diligentia, 8 uur: Tony ido, zang, en Miguel Zanetti, piano. Woensdag Aula museum Volkenkunde, 8 week, jeugdbyeenkomst, dr. Wengen en mr. A. H. M. Ver- _.er „Vertrouwd en vreemd in ial jet ontwikkelingswerk in India". Gebouw chr.-soc. belangen. Oude Sin- •1 236, 8 uur: afd. Leiden, Ned. Chr. Overheidspersoneel, W. Wie- r reorganisatie rijksoverleg, :ktenkostenregeling rijkspersoneel.her- ling Pensioenwet en salarismaatre- 1 jan. 1964. Middelstegracht 3, 8 uur: evang. J. cnSn Veen, Alkmaar, zang van koor. ,r"ï-jarig bestaan Evang. Christenge meenschap. ,r. Gebouw Steenschuur 6. 8 uur: leden- lig bgadering De Natuurvriend. ervRehoboth (Rapenburg 10), 8 uur: ter. van Vrijz. Hervormden, lezing dr. 11 O. van Gennep. Zendingshuis Oegstgeest, 8 uur: bij enkomst Gezinsweek, „Trouw in alle ipecten van de samenleving", iMuseum Volkenkunde, 2.30 uur: afd. tiden Ned. Ver. van huisvrouwen, dr. 1#fen Wengen, over Suriname (lezing, de la's, muziek). an Pieterskerk, 7.15-7.50 uur: avondge- eftfd. ich Zomerzorg. 8 uur: Leidse vereniging ndfcn Postzegelverzamelaars, ledenver gadering. jJJjDen Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 u: er.(ed. Comedie met „Mary, Mary". Den Haag: Gebouw K. en W.. 8.15 er-pr: Residentie-Orkest, m.m.v. Claudio dejrrau, piano. ran|Den Haag: Goede-Vrijdagkerk. Bezui- ïeTnhoutseweg 361, 8.15 uur: orgelcon- ienpt Gerard Akkerhuis en Nico van den Donderdag —•Burgerzaal stadhuis, 8 uur: intern. Bek, Z.E. Rajkumar Ragunath Sinha, pbassadeur van India, over „The lltural background of India, its ideals jd its approach towards the modern arid". Midelstegracht 3, 4 uur: evang. Th. kkes, 40-jarig bestaan Evang. Chris- lgemeenschap, 6 uur: koffietafel en tuigcnisdienst: 8 uur: evang. Jb k ein Haneveld, Bodegraven, medew. zangkoor. Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O.- icert, Residentie-Orkest, Claudio Ar- piano. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 u: la Bruyère met „Le mal I opvoering van „Een geboren leugenaar", zaterdagavond door de toneelgroep Studio voor groene-kaarthouders van K. en O., heeft ons nog eens doen denken over het verschijnsel van verkeerd reageren van het publiek. Ieder, die wel eens een opvoering meemaakt, kent de situatie: een min of meer ernstige scène wordt gespeeld en het publiek reageert verkeerd, het gaat lachen. Bij zulke incidentele gevallen kan het publiek zich vergissen. Wanneer zo'n „vergissing" een hele avond duurt, dan komen zeker de kaarten anders te liggen. lurt". Den Haag: Gebouw K. en W.. 8 uur: ref. zangvereniging Asaf. Den Haag: Diligentia, 8 uur. Hon- ars Strijkkwartet. Vrijdag Zomerzorg. Stationsweg 35a. 8 uur: e !r. oud-leerlingen Ambachtsschool, H. Boer te Rotterdam over bouwen in tn^al (met films). Snouck Hurgronjehuis ,8 uur: K. en -cursus „China, een grote onbekende" I" rof. dr. E. Ziircher). Gebouw Breestraat 19, 8 uur: jaar vergadering Herv. mannenvereniging en-I G. G. „De Heere is onze Banier", H. Koudstaal te Oudshoorn over lervormd en Geref. gesprek en O?" Antonius-clubhuis, 7.30 uur: afd. Lei- n Ned. Chr. Graf. Bedrijfsbond. feest be. t v. 55-jarig bestaan, m Sterrenwacht, 7.50 uur: afd. Leiden. IaBd. Chr. Reis-Vereniging, excursie. Het is mogelijk, dat de schrijver zijn bedoelingen in de tekst niet heeft kun nen waar maken, het kan zijn dat de opvoerenden ze niet hebben kunnen .ealiseren. Zaterdagavond was het een combinatie van beide gevallen. De schrijvers Keith Waterhouse en Willis Hall hebben een soort „angry young man" willen tekenen, doch an ders dan John Osborne. De auteurs van „Billy Liar" (De geboren leuge naar), hebben een door zijn ouders niet begrepen jongeman willen schet sen, die uit reactie op dat niet-begre- pen-worden balsturig wordt komt er een fatale wisselwerking, waardoor het van kwaad tot erger kan komen. In dit stuk is het anders. Deze jongeman Wim is een fantast, hij leeft in een eigen geschapen fanta siewereld, een soort luilekkerland, aarin hij niet veel meer doet dan van kranten steken vouwen en ter afwisseling een scheepje. Het is een slappeling, die alleen stoer uitschiet wanneer hij zich gaat verdedigen. Deze typen komen voor, maar zijn gelukkig niet de normale vertegen woordigers van de spes patriae. Zijn vader en moeder zijn niet be laid gelukkig in hun manier van op voeden. De schrijver maakt het on: echter niet gemakkelijk er een oordeel uit te schrijven, want wat we z speelt zich af in de periode van m gen tot avond. En die dag gebeuren zoveel wonderbaarlijke dingen, ieder mens abnormaal zou gaan r geren. Wat dacht 'u? In die dag komen drie meisjes opdagen, die denken v loofd te .zijn met Wim. Daar moet dus orde op zaken worden gesteld. Groot moeder sterft. Het komt uit dal Wim fraude heeft gepleegd en nog een paar wissewasjes. Gewone lieden kun nen zulks binnen dit korte tijdsbestek niet verwerken. Was nu de bedoeling van de schrij vers een soort groteske te schrijven, die een climax moest krijgen in eer soort toespraak die Wim houdt naai aanleiding van de dood van zijn groot moeder? We dachten van wel, omdat de ze scène weldoordacht wordt voor bereid door het spelen van Wim met een stokje waaraan htf veel fantasieën ophangt, die voeren Zaal bij Koningskerk (Koningstraat), 7.30 uur: ruilavond voor verzamelaars. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Reizi gers zonder bagage". Den Haag: Gebouw K. en W., 8 uur: Het Nationale Ballet. Zaterdag Antonius-clubhuis, 8 uur: personeels vereniging Nekohu, feestavond. In den Moriaen, 7.30 uur: sociëteits avond Hervormde Jeugdraad, Sneeuw bal-cabaret uit Heemstede. Stationsplein, 1-10 uur: afd. Leiden Kon. Ned. Natuurhist Vereniging, ver trek met bus 41 voor strandexcursie van Katwijk naar Noordwijk. Den Haag: Kon Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Mac beth". Den Haag: Gebouw K. en W., 8 uur: Ned. Opera met „De vier huistiran- Den Haag: Diligentia, 8 uur: Kon. Nationale Zangschool. Den Haag: Gemeentemuseum, Stad houderslaan, 8.15 uur: Wil Brons, Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Doeza-apotheek, Doezastr. 31, tel. 21313 Haven-apotheek, Haven 18, tel.20085. De dienst van de apotheek Van Breest Smallenburg Leiderdorp wordt ook waargenomen door de Haven-apotheek. Films Casino (2.30. 7 en 9.15 uur): Verloren onschuld (18 jaar); donderdag: Op de drempel van net leven (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): AUe vrou- en van de wereld (18 jaar) Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): De opge jaagde (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De stro pers van Alaska (14 jaar); woensdag en donderdag: De straat der geverfde lip pen (18 jaar). Studio (2,30. 7 en 9.15 uur): Het proces (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9 15 uur): Interna tionaal hotel (Vips) (14 jaar). Tentoonstellingen Academiegebouw: Leids Academisch Kunstcentrum, schilderijen, litho's en beelden van Kees Buurman en Jan Maas kant (tot 30 oktober). Boerhaavezaal: werk van Rein Dool en Chris Tonbreeker (van 19 okt —6 aov.) dageluks van 35 en van 7—9 uur (ook zondags). Leea/.dal en bibliotheek Reuvens. Bree- raat 27. maandag en woensdag van 9 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur. dinsdag van tot 5 30 uur: vrijdag var. 10 tot 5 30 en an 7 tot 9 uur. zaterdag van 10—5 30 u Jeugdbibliotheek, leeszalen en btblio eek Reuvens Plantage 6: maanda n dinsdag van 4 tot 5 30 uui woens ag en zaterdag van 12 tot 4 30 uur en rüdag (speciaal voor de grotere jeugd an 6.30 tot 8 30 uur 's avonds Lakenhal, tentoonstelling tekeningen 'an Joseph Teixeira de Mattos (tot 11 november Kunstzaal De Ruif. Janvossenstecg 59: tekeningen en schilderijen van Jan Juf fermans (alle dagen van 13-24 uur. zon dagen van 5-24 uur, tot 31 oktober) Kunstzaal Heuff, Hoflaan 7. Wasse- lar (dorp), dagelijks van 10—5 uur en op woensdag ook van >810 uur nam des zondags gesloten): werken van Dooreen Mouton en pottebakkerswerk van Meindert, Herman en Gijb Zaalberg (t.e.m. 31 oktober). naar zijn toespraak tot officieren en manschappen. Deze climax werd echter de grootst denkbare anti-cli max. Een navrante scène, waar men met reden aanstoot aan zou kunnen nemen. De oorzaak hiervan was, dat vele spelers in het derde bedrijf In de scène die aan die rede van Wim vooraf gaat, met name Wim van den Brink volkomen vals intoneerden. Hij was in de eerste twee bedrijven een blijspel- soms een kluchtfiguur ge weest, zette dit voort in het derde maar toen ging het niet meer zonder brokken te maken. Het publiek was to taal verkeerd ingesteld op wat ging komen en reageerde toen verkeerd Maar wie had schuld? Dat het publiek meegenomen kon worden, bewezen sommige scènes tus sen Henk van Ulsen (Wim) en Nell Koppen (moeder) en (beste van de avond misschien) de scène tussen Henk van Ulsen en de als gast meespelende Lettie Oosthoek (Miep, het derde je). Een voortreffelijk speler als Henk van Ulsen kan ook alleen geen voor stelling maken. Hij moet tegenspel hebben en achtergrond voor zijn spel. Dat kreeg hij te weinig, maar des te groter is onze bewondering voor de manier waarop hij stand Ook over de vertaling van Paul Ro- denko is nog wel wat te zeggen. Een Engels stuk kan men zo maar nie' naar Nederland overplaatsen. We za gen nu in Zwolle een prachtige Jordaan- scène en het gedeelte dat ging (na de dood van de grootmoeder) over thee en melk hing nu volkomen in de lucht en was lachwekkend. Voor zo'n oude Engelse vrouw zijn thee en melk sym bolen van het leven. Zo zien we dit stuk als een mis lukte groteske, waarin echter volop kon worden genoten van het fenomenale spel van Henk van Ulsen, die daar een langdurige ovatie voor ontving, want het publiek kan zich wel eens vergissen, maar het weet toch echte kunst gelukkig nog wel te waarderen. A. C. Bouwman. JLfET moet voor de stichting Leidse Jeugd Actie prettig zijn balletmidda- *-■*- gen van het Scapinoballet te organiseren. Men weet dat de kwaliteit van wat Scapino brengt goed is en bovendien is men verzekerd van be langstelling. Ook zaterdagmiddag was de Stadsgehoorzaal geheel gevuld met fleurige groepen jongelui, die zich niet verveeld hebben. Integendeel, men toonde grote, soms wel eens wat te meelevende belangstelling. t is de jaren door de grote dienste van deze groep geweest dat zij haar programma's wist samen te stel len op een manier waarop niet alleen alles wat de balletkunst betreft zijn deel krijgt maar ook het nog jeugdige, zeer jeugdige, niet aan ballet ge wende publiek aan zijn trekken komt. Volksdansen Ook deze middag, die werd geopend met „Moeke, er staat een vrijer de deur". Hans Snoek en Jan Rebel hadden Nederlandse volkswijsjes dansen gebruikt om dit ballet in elkaar te zetten. Het was geheel in de volks toon gehouden. De oneffenheidjes accen tueerden slechts de volkskunst en de den geen afbreuk aan de totaal indruk. Er werd zeer expressief gedanst, ging Jan Rebel zelf daarin wel ons gevoel een beetje te ver toneelspeelkant op; maar goed het ontwapenend en werkte aanstekelijk. We vonden het aardig dat we op deze ma- eens een staalkaartje van volks dansen te zien kregen. Met het slotnummer over „kat ten", dat leuk was opgezet maar waarvan we betwijfelen of de uit werking voor de kinderen duidelijk genoeg was, was dit de afdeling show. Eigenlijk behoorden hiertoe ook de Spaanse dansen door Chi- quita Flores, die wel wat in de show bleven steken, zoals zo vaak bij dit soort dansen. Vol aandacht keek men ook naar dt „Sonatine", gedanst door Marijke Ha mer, Ineke Huying, Ine Rietstap er Dick van Dijk, Pieter van der Sloot maakt een choreografie met vloeiende lijnen en bewegingen, waarbij hij bijna Voor grammofoonplaten Uit het rapport der Leidse politie Zaterdagavond om half 7 ontaardde bij het woonwagenkamp aan de Haarlem- mertrekvaart een oude vete tussen eer 40-jarige in het kamp wonende koopman de bewoner van een woonschuit vechtpartij. Eerstgenoemde liep wendige kneuzingen op en werd n; het academisch ziekenhuis gebracht. Op het voetbalveld aan de Pomona- laan kreeg zaterdagmiddag een 19-jarige Leidse boekbinder, die in het elftal „Leiden" speelde, een bal tegen het ach terhoofd. wat hem een hersenschudding opleverde. Bij een autobotsing op het kruis punt Melis Sbokelaan en de Berestein- laan in Den Haag is zaterdagmiddag dc 28-jarige mevrouw G. J. de Jonge-de Wit uit Den Haag om het leven gekomen. Het slachtoffer, dat in een van de auto's zat. werd zo ernstig gewond, dat ze ter plaat se overleed. Geveilde percelen In het Venduhuis der notarissen wer den de navolgende percelen geveild: woonhuis Os- en Paardenlaan 23. in bod op f 9000, gemijnd op f 11.000, door de heer Berk; werkplaats met Herengracht 47, in bod op f 18.000, ge mijnd op f 19.800, door F Achtlen: woonhuis Herenstraat 68. in bod op f 6400, door de heer Van Tongeren: woonhuis Willemstraat 9, in bod op f 6 800. ge mijnd op f 6.807, door de heef Veerman: woonhuis Maredijk 56, in bod op f 16.000, gemijnd op f 17.500, door de heer LanceL Zanpwedstrijd Leiden Uitslag amateurzangwedstrijd zaterdag avond gehouden in Rutecks te Leiden: 1. J. Verweij te Vlissingen, 2. Lothar Wuperts te Bussum, 3. L. Zemel te Lei- muiden Aanstaande zaterdag wordt de plaatselijke finale gehouden, waarin de beste vier van de laatste weken ge houden wedstrijden uitkomen. elk nootje van de muziek van Grestja- ninoff benutte, omdat het hoofd ook nog mee moest knikken. De danseressen bewezen in deze dans hun technische vaardigheid op de, naar we dachten te merken, nogal gladde toneelvloer. Ook expressief is Ine Riet stap een goede danseres. De dans van de vier kleine zwaan tjes uit het „Zwanenmeer" werd voortreffelijk licht gedanst, maar bij vele kleinen in mijn buurt bleef de ontgoocheling, dat het geen echte zwaantjes waren Bij Scapino kan men niet alles, maar wel veel, dat heeft deze middag bewe- A. C. Bouwmar (Advertentie) TE KOOP AANGEBODEN HERENHUIS KANTOORPAND met moderne kantoren. Gestoffeerd en gemeubileerd. Eveneens geschikt voor H.H. doktoren, handelskantoor etc. Voor nadere inlichtingen brieven onder delstegracht werd gisteren een denkingsdienst gehouden ter gelegen heid van het veertigjarig bestaan dc gemeenschap. Hierin ging de v ganger, de heer Th. Dikkes, voor, dat uit de bundel van Joh de Heer enkele liederen waren gezongen. „Laat de Heiland Stuurman zijn, geef Hem het roer in handen", zo klonk het uit volle borst. Het uitgangspunt va prediking van de heer Dikkes „En zij loofden God" (uit Handelin gen 21 vers 19) en „Want mij is e grote en machtige deur geopend en zijn vele tegenstanders" (uit 1 Cor. 16 vers 9). De heer Dikkes herdacht in zijn pre diking de vroegere voorganger Van der Horst. Hij wilde deze morgen gewagen van de ervaringen, in het heiligdom op gedaan Wat voor hem van blijvende er zegenende invloed is geweest op zijn roeping als evangelist waren de fluiste rende woorden van een op sterven lig gende vrouw, die alleen nog maa kon zeggen: ..Lieve, lieve Heiland". God heeft dit willen gebruiken om de ijs korst bij hem door te breken. Midden in de tragiek heeft het God behaagd, sprekers roeping vast te maken. De heer Dikkes toonde zich zeer dankbaar de hem geopende deur. Deze deur gaat niet alleen open voor de Jood maai voor de heiden. Op de dag van miin bekering heb ik gezien, aldus de gelist, dat God op my wachtte. God zendt Zijn gezanten uit met de boodschap „Laat u met God vei nen". Wij wachten niet op de drukking en de dood maar op de schijning van de Here Jezus Christus. Houd dan wat gij hebt opdat niemand uw kroon neme. De tegenstanders openbaren zich ook in ons. In ons eigen vlees en hart. Gelukkig hebben wij een Heiland Die Zich niet schaamt met zondaars te eten. De heer Dikkes herinnerde nog aan de zegen rijke arbeid van Het Zoeklicht ei Evangelisatiekring in Nederland. Wat onze tijd nodig heeft is: inwc an de Here Jezus. Er is een grote be hoefte aan verdieping van het geestelijk leven. „Het was de liefde van Jezus die Voor grammofoonplaten Eerste lustrum van Salon Indien In het filmzaaltje aan het Steen- schuur 16 heeft de Academische Film- studiekring „Salon Indien" zaterdag avond met een filmprogramma zijn eerste lustrum herdacht. Naast een aantal korte voorfilmpjes, waaronder ..La petite cuillère" (de historie van een Egyptisch lepeltje) en de film Netsuke(van de Nederlandse cine ast Nico Crama met als onderwerp de Japanse gordelknopenomvatte het programma een lezing van de heer G C. G.Bostoen over het boek „Essai sur les principes d'une philosophie du cinéma" van Gilbert Cohen-Séat. Zo wel wat de historie van genoemd lepeltje als de gordelknopen betreft, lichtte drs. B. van den Bergh een en ander nader toe. Het hoogtepunt van de avond vormde de vertoning van Nico Crama's film „De mooiste tijd", die hiermede een Leidse première beleefde. In zijn met subsidie van het ministerie van O. K. en W. vervaardigde film (speel- duur ruim 30 minuten) toont Crama een klas van een middelbare school gedu rende de laatste twee weken van het schooljaar. Na de overgang zullen de leerlingen eindexamenkandidaten wor den. Op suggestieve wijze geeft de film onder meer de vreugden en de moeilijk heden van deze tot wasdom komende kinderen weer. Na deze film volgde nog een gezellig samenzijn: de verenigingsfilmoperateur H. P Oosterom vertoonde nog enkele korte documentaires en de Leidse opera zanger J. Stipdonk zong enkele liederen uit zijn repertoire. Feest van Van Wijk en Heringa Het personeel van Van Wijk en Herin ga N.V., verenigd in de personeelsver eniging De Spil, heeft zaterdag in de tot de laatste plaats bezette Stadsgehoorzaal genoten van de jaarlijkse feestavond, het hoogtepunt op het activiteitprogramma van De Spil. In verband met het 15-jarig bestaan van de personeelsvereniging droeg de avond ditmaal een extra fees telijk karakter. De voorzitter van De Spil, de heer A. K. van Leeuwen, bracht de heren J. van Eijgen, J Harteveld, J. de Meij, W. van der Leek, H. Tisseur en P. de Graaf hul de voor het feit, dat zij 40 jaar wat betreft de eerstgenoemde twee en 25 jaar de laatstgenoemde vier bij de N.V. in dienst waren. Namens De Spil overhandigde hij de vier aanwezige jubilarissen de heren Harteveld en De Graaf waren wegens familileomstandigheden verhinderd een geschenk en liet hun echtgenoten met bloemen en een doos bonbons hulde delen. Als stoffelijk blijk van waardering die de leden voor hun vereniging koesteren, overhandigde de heer Van Dijk de zitter van de jubilerende De Spil leden-kaartsysteem. In zijn dankwoord zei de heer Van Leeuwen, dat met dit geschenk een lang gekoesterde wei vervulling is gegaan. Hierna hebben de feestgangers(sters) zich enige uren uitstekend geamuseerd met een gevarieerd cabaret- en variété programma. gepresenteerd onder het motto: „Lustrum Festival". Aan het wel slagen hiervan werkten mee „The Larry - sons". mondharmonicavirtuozen, Corry Vroons en Dolf Driessen met Weense i lodieën en operettezang, John Rico assistente in een voortreffelijke jongleur demonstratie, De Clema's met een muzi kale cocktail, de conférencier Tonny var Zwol, die onder meer met echtgenote Anita vermakelijke imitatie van het duo „Snip en Snap" gaf, alsmede het trio Jean Benée, dat tevens het geheel zikaal omlijstte. Tenslotte was er een zeer geanimeerd bad met medewerking van het da kest Music Paitrol. Zoekt U een goed ANKER HORLOGE voor 30.— en 40.Of het allerbeste van 200 en f 400. Horloger v d. Water - Haarl.str. 207 heeft het Eterna - Certina - Prisma - Junghans - Ewe - Anker ]\[A lang durige onderhandelingen hebben G.S. thans hun goedkeuring -L verleend aan de onderhandse aanbesteding van de reconstructie van de Wilhelminabrug. Het werd is gegund aan de N.V. Aannemings Mij. v/h Gebr. E. van' Luiing te Woubrugge. De bovenbouw, bestaande uit de con structie van een namerpoort met klapbrug, was reeds gegund aan de N.V. Kloos te Kinderdijk. De totale bouwkosten belopen rond één miljoen gulden. Men hoopt het werk, dat 18 maanden in beslag neemt, reeds in november te beginnen. De totale breedte van de nieuwe brug wordt 17 meter (9) vaarvan twee trottoirs van elk 2 meter (3,5), de totale lengte blijft 23 meter tussen de landhoofden. Van de oude brug vervallen de vier brughuisjes. De klap aan de Leidse kant verdwijnt. Deze wordt vervangen door één nieuwe klap van 10 meter. De doorvaarthoogte blijft 2,50 meter. Er komt één nieuw brughuisje aan de zuid-oostelijke zijde, dus aan de Leider- dorpse kant. Voorts worden de beide opritten in de Hoge Rijndijk op dezelfde breedte gebracht (17 meter). De middenpyler en de beide landhoofden worden ver lengd tot 23 meter. Zodra deze brug gereconstrueerd is, betekent dit de op heffing van het laatste knelpunt in de belangrijke rijksweg LeidenBodegra- THEO DIKKERS ons samenbracht, niet de organisatorisci band". ,,Ik dank God", zo vervolgde de heer Dikkes, „dat overal in de Kerken veel wordt gedaan voor de evangeli satie-arbeid". De voorganger wilde spreken over de vruchten van de arbeid maar over wat God heeft gedaan. Wij hebben alleen de overwinning Christus te proclameren. De dienst werd gesloten met het gen van het lied .Dankt, dankt nu allen God". Ds. Douma 40 jaar predikant Ds. E. Douma, die thans in Rijswijk woont, emeritus predikant van de geref. kerken, zal 11 nov. zijn 40-jarig ambtsju bileum vieren. Op 30 okt. is het echt paar Douma 40 jaar getrouwd. Ter gele genheid van beide heuglijke feiten zui len ds. en mevr. Douma op woensdag 30 okt., van 4—5.30 uur een receptie houden in café-restaurant De Kroon het Spui. Ds. Douma werd op 13 dec. 1897 gebo ren en na zijn theologische studie deed hij op 11 nov. 1923 zijn intrede bij de Geref. Kerk van Oostkapelle. In 1933 nam hij een beroep aan naar Muiden, welke plaats hij in 1947 verwisselde vooi Ureterp. Op 1 maart 1962 ging hij met emeritaat. Sterfte aan astma Het aantal ïyders aan en het stijgende aanital sberftegevallen tengevolge van astma, en ook de maatschappelijke en economische gevolgen stempelen astma t een volksziekte. Dit werd zaterdag gesteld op de eerste algemene ledenvergadering van de Vereniging tot steun aan het Nederland- astmafonds, die in Den Haag is ge houden. Zowel de sterftecijfers als de ziekte- cijfers, zo werd betoogd, van astma zijn vele malen groter dan als gevolg van tuberculose. Volgens een schatting zijn s land 800.000 astmapatiënten. In de periode van 1954 tot en met 1953 de sterfte aan astmatische ziekten 17 per 100.000 inwoners. Dat is meer dan driemaal de sterfte aan alle vormen van tuberculose by elkaar en meer dan vier maal de sterfte aan longtuberculose. Terwijl de sterfte aan t.b.c. in deze ja- met 52 percent is gedaald, steeg het aantal sterftegevallen als gevolg van astmatische ziekten in dezelfde periode met bijna 24 percent. ^yANMIDDAG is met een acade mische bijeenkomst de Leidse week voor internationale samen werking geopend. Zij spitst zich toe op de Dag der Verenigde Na ties, donderdag 24 oktober. Dit elk jaar terugkerende plaat selijke initiatief is 't resultaat van samenwerking tussen de Vereni ging voor internationale Rechts orde, de Europese Beweging in Nederland, de Studentenvereni ging voor internationale Betrek kingen, het Unesco-comité Leiden en de Leidse Jeugdactie. De com missie heeft vijf bijeenkomsten belegd, resp. voor academici, leden van de Kerken, de jeugd, een be perkt aantal genodigden en leden van vrouwenorganisaties, waarin voorlichting over India wordt ge geven W/IJ LEVEN in een tijd van wor- steling om „de ene wereld". Een nationaal bestaan zonder openheid naar andere landen en continenten is onmogelijk gewor den en de moderne communicatie middelen hebben ook verre volken binnen ons gezichtsveld gebracht. Deze internationale week ver diept het besef dat de plaatselijke samenleving dagelijks de invloe den ondergaat van wat in wijdere en steeds wijder wordende ver banden gebeurt en dat zij daarbij ook betrokken is. Een tweede betekenis van de Leidse week zien wij in haar aan dacht voor de Verenigde Naties, een menigmaal falend instituut maar niettemin onmisbaar instru ment voor vredelievend overleg tussen de volkeren. Dat de keuze ditmaal op India is gevallen, is al evenzeer geluk kig. Dit immense land, dat in op pervlakte 88 en in inwonertal 31 maal Nederland overtreft, wordt verondersteld in het huidige we reldbestel een brugpositie in te ontwikkelingswerk, godsdiensten, gezinsleven en gewoonten) geeft de indruk dat de Leidse commis sie een zo breed mogelijke opzet heeft nagestreefd. Dat de hope lijk vele belangstellenden ook iets zullen horen over de ontmoe ting van het Christendom met de godsdiensten in India (morgen avond 8 uur in de Remonstr. kerk), getuigt mede van de ernst waar mee deze week is voorbereid. De ambassadeur verklaarde zich bereid de culturele en godsdien stige achtergrond, de idealen en de beweging van India naar de mo derne wereld te belichten. Voor de organisatoren is dat ongetwijfeld de bekroning van hun inspanning. (Advertentie) DKW Junior de Luxe 5495r erantwoordelijke werk. dat *U errlchten en waarvoor zii vaak dag en nacht aan één stuk in touw zUn", aldus afdelingsvoorzitter W. P. Huisman in ;yn openingswoord tijdens de algemene ledenvergadering, die de afdeling Zuid Holland van de Bond van Ambtenaren bü de Waterschappen in Nederland terdamiddag in de bovenzaal van „Zo merzorg" te Leiden heeft gehouden Hij wees op het feit, dat verscheidene polderbesturen er in het afgelopen jaar reeds toe zijn overgegaan het bodemsa laris wat op te trekken. Maar het over grote deel heeft nog steeds niet op ver zoeken om salarisverhoging gereageerd Ook de honorering van de secretarissen- penningmeesters van de polderbesturen onderwierp de spreker aan een tische beschouwing. In dit verband leveerde hy, dat het maximum salaris deze groep ambtenaren door het provinciale bestuur wordt bepaald, maar dat helaas nog geen enikel polderbestuur dit inmiddels te laag geworden maximum heeft opgetrokken. Met verwyeing naar de zyns inziens willekeurige wyze, waarop de salaris sen van de molenaars/machinisten door de polderbesturen worden vastgesteld, kwam de heer Huisman tot de slotsom, dat 50 tot 60% van deze categorie wa terschapsambtenaren en bodemsalaris seniet. dat in ge°n enke houding tot de veelal zware arbeid „Als de ene machinist/molenaar f 500 salaris ontvangt en de ander f 1.200, ter wijl beiden hetzelfde werk verrichten hiervoor ruim 800 uren per jaar (vaak 's nachts en ook op zon- en feest dagen) in touw zyn, dan mankeert er toch wel heel veel aan de wijze, waarop de loonnoi'ti«»k voor deze i-aleec-Se wer kers wordt gevoerd", zo stelde hy vast. Daar van genoemde bedragen nog huur voor de woningen moet worden betaald, toonde hy met enkele voor beelden aan hoe weinig verscheidene molenaars-machinisten tenslotte in han den krygen. Nadat de beide aftredende bestuursle den, de hern B. Kk-ijn en L. J. Cozijn. by acclamatie waren herkozen, gaf af delingsadviseur P. de Btuin nog een korte beschouwing over de rechtsposi tieregeling van de waterschapsambtena- Hij zei, dat er ook in dit opzicht nog veel te regelen valt. Om te komen landelijke regeling, zullen met ingang van 1 januari a.s. twee commis sies in overleg met de overheid treden. De heer E. Rijkee (afdelingssecretaris) werd tot lid van beide commissies geko- als algemeen adviseur de heer P. de De heer J. Rademaker werd herbe noemd als organisator van het exeursie- progromima 1964. De voorjaarsvergade ring zal in april 1964 in Delft worden gehouden. (Advertentie) LONEN VAN VERKOOPSTERS GESTEGEN TOT BOVEN ƒ70,- PER WEEK Sr is een tijd geweest dat de beloning 'oor vrouwelijke werkkrachten niet in verhouding stonden tot de geleverde prestaties. Ook ten opzichte van hun mannelijke collega's stonden zij ver ach- Gelukkig voor hen, zijn de omstandig heden aanzienlijk verbeterd en het zijn de vooruitstrevende en moderne bedrij- die de toon hebben aangegeven. Tot dat soort bedrijven behoort ook MEIJER'S SNELBEDIENINGSSLAGERIJ te Katwijk aan Zee Prlncestraat 37 Verkoopsters met ervaring verdienen daar boven de wekelijkse vakantiebon ter waarde van ca. 4,vrij vervoer en vrije bedrijfskleding, bruto meer dan 70 per week. Leerling verkoopsters kunnen, als zij zich snel weten aan te passen, in vrij korte tijd eveneens een aantrekkelijk loon verdienen. De beloning van hulpverkoopsters, alleen voor vrijdag en/of zaterdag, ligt in de zelfde verhouding. Genoemd bedrijf gaat binnenkort uit breiden. Daarvoor en mede in verband met de nodige uitbreiding van de perso neelsbezetting, kunnen geplaatst worden: VERKOOPSTERS met ervaring LEERLING VERKOOPSTERS HULPVERKOOPSTERS Bekendheid met het vak is beslist niet nodig, want de routine en vakkennis in het bedrijf snel aangeleerd. er plaatsingsmogelykheid voor LEERLING SLAGERS, ook bijzonder gunstige voor waarden gelden. Gaat U er eens praten vanavond voor of maak een telefonische af spraak voor een ander tijdstip. Het tele foonnummer is 01718-3898 (Katwyk) of

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3