Nieuwe Laicise Courant Yo$i Butler de nieuwe buitenlandse van minister zaken Home kiest rivaal als opvolger Triomfantelijke van Selwyn terugkeer Lloyd Twintigduizend keer biefstuk met frites Mijnen lopen leee - in zeven maanden 1350 kompels weg Verzoening Algerije- Marokko in zicht Vier doden uit één gezin bij botsing Melk 3 november twee cent duurder Maandag 21 oktober 1963, 44ste jaargang Rustig weer Vannacht weinig wind en plaatselijk mist. Morgen overdag over het algemeen veel bewolking met later kans op enige regen. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuid. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). zie voorts pagina 7) CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Kantorenleiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen ABONNEMENTSPRIJZEN Door onze brede lezerskring wordt ons streven de krant redactioneel steeds de best mogelijke verzorging te geven, gelukkig zeer op prijs gesteld. Natuurlijk brengt dit voor ons kos tenverhogingen mee, die ook in andere onderdelen van onze exploi tatie steeds meer tot uitdrukking komen. Wij zijn helaas, evenals vrijwel alle Nederlandse dagbladen, genood zaakt een gedeelte van deze meer dere uitgaven aan onze abonnees in rekening te brengen. Deze prijsverhoging geschiedt met voorkennis van het Departement van Economische Zaken. Ook na deze verhoging betaalt een abonnee nauwelijks de kosten van blanco papier en expeditie. De krant blijft dus voor de abonnee nog bijzonder goedkoop. Kwartaalabonnees, ook zij, die gewend zijn per automatische giro te betalen, verzoeken wij het verschil in prijs, dat, gere kend tot 1 januari 0.80 bedraagt te willen bijstorten op onze giro 58936. De Directie. De verrassing van het nieuwe Britse kabinet, zoals premier Home dat gistermiddag bekend heeft gemaakt, is dat daarin de voormalige premier R. A. Butler, minister van buitenlandse zaken wordt. De post van vice-premier is in het nieuwe kabinet afgeschaft. Ook de andere rivaal van lord Home, lord Hailsham, keert terug en wel in dezelfde functie die hij in de vorige regering had, namelijk die van voorzitter van de kroonraad en minister van wetenschappen Maudling, die minister van financiën blijft dat. Wel een andere functie krijgt Edward Heath, in het kabinet Mac- millan grootzegelbewaarder en onderminister van buitenlandse zaken. Heath wordt nu minister van handel, industrie en regionale ontwikkeling. Selwyn Lloyd, die al eens minister van financiën is geweest, keert ii regering terug als grootzegelbewaarder en leider van het Lagerhuis. Lord Dilhorn blijft lord chancellor en als zodanig voorzitter van het Hogerhuis. Het nieuwe kabinet ziet er als volgt uit (met de namen van de vorige porte feuillebeheerders tussen haakjes): premier: lord Home (Harold Macmil- lan); minister van buitenlandse zaken: R. A. Butler (lord Home); lord president of the council en minis ter van wetenschappen: lord Hailsham (ongewijzigd); lord chancellor: lord Delhorne; minister van financiën: Reginald Maud ling (ongewijzigd); Pantserdivisie door de lucht De manoeuvre Big Lift waarbij en Amerikaanse pantserdivisie van Jexas naar West-Duitsland wordt vergevlogen, legt een zware taak de schouders van de koks van iet Amerikaanse zevende leger. De rders luiden dat de manschappen lij aankomst per vliegtuig op de «ses Rhein-Main, Sembach en iamstein een maaltijd moeten krij- 'en biefstuk met patates frites. De divisie telt 14.5000 man. Met alles at daar nog aan personeel bijkomt be- skcnt dit een maaltijd voor 20.000 ie bijnaam van de tweede Amerikaanse antserdivisie is „Ouwe hel op wielen" woordvoerder van het leger zei Neem maar van mij aan dat die jon- jok voor een hel in de keukens Sergeant Dawson Riddle heeft op de sis Rhein-Main, waar de helft vai ,'isie aankomt een cake gebakken kg in de vorm van een tank. Het zal ngeveer het eerste zijn wat de tank- oldaten zien als ze hun toestellen aten. Hij heeft ervaring in dit In juni heeft hij voor persident Kenne- ?n model gebakken van diens pa trouilleboot uit de oorlog. PT 109. Na het aansnijden van de cake begint jor de troepen een druk programma. Zij worden naar verzamelpunten ge bracht. waar zij hun tanks, kanonnen en ander zwaar materieel zullen vinden. Zes dagen na het begin van de oefening zal de tweede pantserdivisie gereed zijn manoeuvres samen met de ir Duitsland gelegerde derde pantserdivi- geef mij maar vruchtenyoghurt minister van binnenlandse Henry Brooke (ongewijzigd); minister voor de betrekkingen met het Gemenebest en voor koloniën: Duncan Sandys (ongewijzigd); chancellor of the duchy of Lancaster: John Hare (Iain Macleod); minister van defensie: Peter Thorney- croft (ongewijzigd); minister van arbeid: Joseph Lloyd (Ed ward Heath); minister van vervoer: Ernest Maples (ongewijzigd); minister van landbouw visserij en voedselvoorziening: Christopher Soames (ongewijzigd); minister van handel: Edward Heath (Frederick Erroll); minister van energie: Erroll (Wood); chief secretary to the treasury and paymaster-general: John Boyd-Carpen- ter (ongewijzigd); minister van openbare werkqju Geof frey Rippon (ongewijzigd); minister van gezondheid: Anthony Barber (Enoch Powell) minister van onderwijs: sir Ward Boyle (ongewijzigd); minister voor Schotland: Michael Noble (ongewijzigd); minister van huisvesting plaatselijk bestuur en voor aangelegenheden Wales betreffende: sir Keith Joseph (ongewij- ministers zonder portefeuille: William Deedes en lord Carrington (deze functie is voor laatstgenoemde (Zie vervolg op pag 6 O De algemeen secretaris van de Ned. katholieke mijnwerkersbond, de heer Hans Palmen, heeft in een te Roer mond gehouden vergadering van de kringraad uitdrukking gegeven aan het grote ongenoegen van het bondsbestuur over het uitblijven van steunmaatre gelen voor de Limburgse mijnindustrie. ..Het geduld van onze organisatie om via de weg van overleg tot een oplos sing te komen is groot", aldus de heer Palmen, „maar wanneer dat overleg op zijn meest wezenlijke punten her haaldelijk verstoord wordt door het uitblijven van een duidelijke uitspraak van de regering, dan is hel bepaald niet onuitputtelijk". De onrust onder de mijnwerkers neemt volgens de heer Palmen met de dag toe en ook d e onzekerheid omtrent de taak van de mijnindustrie wordt met de dag groter, waardoor de mijnen leeglopen. Van 31 december 1962 tot en met juli van dit jaar hebben meer dan 1350 ondergrondse mijnwerkers hun ontslag ingediend. Diep ontroerd was koningin Juliana, toen zij de graven bezocht van de negenduizend geallieerde krijgsgevangenen die in de Tweede Wereldoorlog bij de aanleg van de Birmaspoorweg zijn omgekomen. De begraafplaatsen liggen in de buurt van de beruchte brug over de rivier de Kwai, die tijdens het staatsbezoek aan Tailand ook door de koninklijke gasten is bezocht. In het Algerijns-Marokkaanse grens-1 eindigen conflict heeft de president van Gha- belang het na, Kwame Nkroemah, tot nu toe niet geheel zonder succes bemid deld. Van Marokkaanse zijde heeft hy reeds de toezegging gekregen dat wil medewerken In één oogopslag Zwaarste gevechten van dit jaar in Zuid-Vietnam. Pag. 5. Kadercongres van CNV werd demonstratie van eensgezind heid; geen medewerking aan wilde acties. Pag- 5. Kennedy over verhouding met Rusland. Pag. 5- Dr. G- J. Lammers, woord voerder der regering, wordt zestig jaar. Pag- 7. Zwakke punten in zaterdag- avond-t.v. Pag. 7. en drie pagina's SPORT Beschonken man reed agent dood Op de rijksweg 42 heeft zich gis teravond laat, binnen de gemeente grenzen van Zuidbroek, een ernstig verkeersongeval voorgedaan, waar bij vier doden te betreuren zijn. De omgekomenen waren inzittenden van een personenauto, die in botsing is gekomen met een autobus. De namen van de slachtoffrs zijn: J. Quinten, 45 jaar oud, eigenaar var een levensmiddelenbedrijf te Winscho. ten, zijn echtgenote E. Quinten-Hulsing. eveneens 45 jaar oud, hun achtjarige dochter Maria en de veertienjarige zoor De oudste zoon van de familie, de zes tienjarige Marinus, verbleef te Winscho- ten en was dus niet bij het ongeluk be trokken. Hij is de enige van het gezin die overblijft. De familie was op reis geweest Amsterdam. De vermoedelijke ooi-zaak is dat de personenauto, een blauwe DAF, op de linker weghelft is geraakt. Bij de frontale botsing met de G.A.D.O-bus werd de personenauto totaal vernield terwijl de bus ernstig werd beschadigd Een tweetal buspassagiers werd gewond. Een liep een beenbreuk op en de andere hersenschudding. Bij een frontale botsing op het kruis punt Luiker Steenweg-Lommelweg is gisteren het uit Eindhoven afkomstige echtpaar A. J. Damen-Janssen om f leven gekomen. De wagen kwam Overpelt en werd op het kruispunt de flank aangereden door een eveneens uit Eindhoven afkomstige auto, bestuurd door de heer J. Maas, die met zijn echt genote uit de wagen werd geslingerd. Zulks gebeurde ook met het echtpaar Damen uit de andere auto. De 42-jarige hoofdagent van de Eind- hovense politie. J. Kooien, vader ve zes kinderen, is in de nacht van zate dag op zondag om het leven gekomn. Er was op de Hoogstraat te Eindho ven een ernstig verkeersongeluk ge beurd. waarbij een zwaar gewonde door de ambulance van de G.G.D. naar het I ziekenhuis zou worden vervoerd Even I voordat de ambulance wegreed, kwam personenauto aanrijden, die de kracht door de zijruit van de G.G.D- wagen werd geslingerd. De chauffeur van de personenauto, de -jarige gehuwde arbeider M. K. uit Eindhoven, die onder invloed van ke drank verkeerde en volgens oogge- n met een snelheid van 80 tot 10C km heeft gereden, stopte niet Hij it later op aanwijzing van een militair ge arresteerd. De man bleek zich van he ongeluk niets meer te herinneren. Gistermorgen omstreeks half tien is de 70-jarige fietser J. Goossens uit Wes- terlee bij een verkeersongeluk on leven gekomen. De bejaarde man sloeg plotseling linksaf. De automobilist J. uit Veendam kon een aanrijding voorkomen. Zaterdagnacht is de 22-jarige ïw H. Kip-Antonissen uit Tripscom pagnie, gemeente Veendam, bij een keersongeval om het leven gekomen. Zij is als bestuurster van een motorfiets tegen een boom gereden. De heer Kip, die op de duo zat, liep slechts onbe tekenend letsel op. en solidariteit". De Algerijnse pre sident, Ben Bella, blijft nog bij zijn dat de Marokkaanse troepen het Algerijnse grondgebied moeten ver- het be- laten, alvorens een bestand te tckc- Deze voorwaarde is gisteren nog nadrukkelijk onderstreept door de bij zondere vertegenwoordiger van Ben Bella bij de Ver. Naties. Mohammed Yazid, d een gesprek van een uur heeft gehad met de secretaris-generaal van de vol kerenorganisatie, Oc Thant. Yazid ver klaarde. dat de strijd zich geheel af speelt op Algerijns grondgebied. Hoewel vanuit Rabat (Marokko» alle medewerking werd toegezegd bij het op lossen van het conflict, saf de vertegen woordiger van Marokko bij de V.N Ahmed Benhima. in New York nog duidelijk te kennen dat zijn land „geen duimbreed" van het Algerijnse grond- ;ebied heeft bezet. Ook de Arabische Liga die het week einde in spoedzitting was bijeengekomen, heeft getracht beide partijen tot elkaar te brengen. Zij deed een beroep op Alge rije en Marokko hun troepen de posi' te laten innemen van voor het uitbreken der vijandelijkheden. Zij drongen beide landen op aan onmiddellijk het staakt-het-vuren af te kondigen geschil langs vreedzame weg op te los sen De bij het conflict betrokken landen moeten beginnen met het staken radio- en perscamoagnes tegen elkaar om de juiste atmosfeer voor bemiddel te scheppen. De Arabische Liga stelde voorts een uit zes leden bestaande missie in. die woensdag naar Algerije zal gaan om te bewerkstelligen. oeger Fn mis Steun aan veehouderij (Van onze parlementsredactie) Met ingang van 3 november wordt de melk voor de consument twee cent per liter duurder. Dit is een gevolg van de beslissing van de re gering om de zogenaamde verreken- prijs met twee gulden per 100 kg te verhogen. Vanmorgen heeft de minister Landbouw meegedeeld, dat de zorgelijke economische toestand op de gemengde zandbedrijven de regering heeft doen besluiten het melkprijsbeleid te verrui men. Alleen de verhoging van de verre- kenprijs (tot f 32.65 per 100 kg) komt ten laste van de consument In het vervolg zal het melkprijsjaar hoofdagent schepte, waardoor deze met I niet meer lopen van november tot vember, doch van april tot april. Dat be tekent. dat voor de periode van novem ber 1963 tot april 1964 overgangsmaat regelen moesten worden getroffen. De inustriemelktoeslag over het melk prijsjaar, dat thans bijna is afgelopen, wordt met terugwerkende kracht ver hoogd van f 6,30 tot f 7— per 100 kg melk. In deze verhoging is begrepen een eenmalige correctie van de industrie- melktoeslag met f 0,30 als gevolg van het feit, dat de industriemelkopbrengst bij de invoering in 1962 van het nieuwe richtprijsstelsel te hoog geraamd blijkt De kosten van de aanvullende dustriemelktoeslag bedragen ongeveer f 32,miljoen en komen ten laste het Landbouw-egalisatiefonds. Voor de overgangsperiode wordt de Keizer Haile Selassie van Ethiopië is naar Marrakesj gereisd voor een onderhoud met koning Has san II van Marokko over de strijd in het grensgebied tussen Marokko Algerije. De foto geeft een beeld van het gesprek van de vorsten. toeslag per 1000 kg industriemelk ver hoogd van f 7,tot f 8,waarmee een uitgave van ongeveer f 100 miljoen ge moeid is. Hiervoor zal bij de staten-ge- neraal een aanvullende begroting-1963 van hel Landbouw-egalisatiefonds wor den ingediend. De verhoging van de verrekenprijs komt in de interim-periode overeen met een bedrag van ca. f 15 miljoen. Als gevolg van de getroffen maatrege len zal de gemiddelde opbrengst van de melk voor de veehouders gedurende de overgangsperiode ongeveer twee gulden per 100 kg hoger liggen dan gedurende het melkprijsjaar 1962-63. Op jaarbasis is dat een bedrag van f 130 miljoen. De 51-jarige landbouwer J. de Feyter uit Stoppeldijk, (Z.-VL), is zaterdagmid dag met zijn tractor verongelukt. Een 12-jarig neefje, dat de landbouwer op het land opzocht, vond hem half liggend onder de tractor in een diepe sloot. Toen men de tractor naar de kant had ge trokken. bleek de heer De Feyter ver dronken te zijn. Intussen heeft de Algerijnse regering de bijeenroeping verzocht van de minis ters van buitenlandse zaken van de lan den van de organisatie voor de Arabische eenheid. Op een persconferentie* zei de Algerijnse minister van buitenlandse za ken. Bouteflika, dat het voor het staken van de strijd noodzakelijk is dat de troepen van beide partijen zich achter de grens terugtrekken. Bouteflika beschul digde Marokko van arrestatie van Alge rijnen in dat land. Algerije zou geen vergeldingsmaatregelen treffen tegen Marokkanen in Algerije. Volgens Boute flika wilde zijn land hen niet als gijze laars beschouwen. Hij verklaarde met nadruk, dat de oasen Hassi Beida Tindjoub, waarom de strijd geleverd wordt voor de onafhankelijkheid var Algerije tot het Franse gebied behoor den en nu dus Algerijns waren. (Voor vervolg zie pag. 6 Verdwaald Een Nederlands echtpaar heeft de af gelopen week met zijn dochter tu-ec dagen door het Zwarte Woud gezwor ven omdat het de naam van de plaats waar hun hotel stond was vergeten Vanuit hun hotel hadden zij tochtje naar het Titi-meer gemaakt, maar zij konden de weg terug niet fin den. Twee nachten brachten zij in auto door en zij legden een afstand duizend kilometer af voor zij zich einde raad tot de politie wendden. Deze reed het gehele gebied met hen rond tot het hotel in de gemeente Schw gen werd teruggevonden De 30-jarige ongehuwde H. D. Moes uit Smilde is gisteravond in de buurt schap Oranjeekanaal in de gemeente Beilen na een verkeersongeval overle den. De heer Moes reed op zijn brom fiets plotseling naar links en botste gen een fietser. De bromfietser kwair ongelukkig terecht, dat hij een sdhedel- basasfractuur kreeg en ter plaatse leed. Commentaren A/TEN zegt wel, dat ieder volk de -*-1 pers heeft die het verdient. In haar algemeenheid is dat natuurlijk een onbillijke veronderstelling. Er zijn volken waaraan een goede pers met dwang wordt onthouden. Maar van het Nederlandse volk, in vrij heid levend, mag worden gezegd, dat het de pers heeft die het ver- Dat is bovendien een pers die in overeenstemming is met het Ne derlandse volkskarakter- Wij Ne derlanders plegen de dingen ern stig te nemen. We zijn ook een volk het is er trouwens een ge volg van dat een grote gescha keerdheid vertoont naar levensbe schouwing en naar maatschappelij- Onze pers ligt, voor een liccl be langrijk deel. rechtstreeks in het verlengde daarvan. Het is een pers die haar belangrijke functie nauw gezet tracht te vervullen, die be trouwbare inlichtingen wenst te ver strekken en bovendien verantwoor de voorlichting. Het is vervolgens ook een pers, die de geestelijke verscheidenheid, zoals die binnen ons volk wordt aangetroffen, weer spiegelt. Van de enorme betekenis die de pers in de menselijke samenleving van vandaag heeft gekregen zou men een wel zeer onvoldoende in druk krijgen, indien men alleen af ging op hetgeen de lezer voor zijn krant heeft te betalen. Dat is na melijk opvallend weinig. Anders ge zegd: de Nederlandse krantenlezer is door welke oorzaak ook door de abonnementsprijs verwend. Daarmee zou men die lezer kun nen gelukwensen. Men zou kunnen zeggen: dat is dan meegenomen. Maar dat moet toch een kortzichti ge redenering worden genoemd. Juist door de plaats die de pers onder ons is gaan innemen, kan de eerlijk gezegd zotte verhouding tus sen de betekenis van een goede krant en de prijs die men ervoor betaalt niet zonder gevolgen blijven. Of is het niet dwaas, dat men voor een hele week de krant lezen thuis bezorgd en alles belangrijk minder betaalt dan voor een doos je sigaretten? Het kan niet anders, of het aanzien van de krant moet lijden onder zulk een situatie, en dat verdient zij echt niet. Trouwens is het de lezer zelf, die door een bestendigen van zulk een in wezen ongezonde situatie te kort komt. Er is ook hier een zuinigheid die de wijsheid bedriegt. Onze lezerskring vindt vandaag in onze krant een mededeling betref fende een in feite nog altijd be scheiden verhoging van de abonne mentsprijs bescheiden in deze zin dat de lezer ook daarna nog een prijs blijft betalen die, gezien de waarde van de krant, laag moet worden genoemd. Maar van deze verhoging geldt dan ook ten volle dat zij onvermijdelijk is. Christelijk Nederland deelt op zijn wijze in de rijkdom die ons volk in zijn pers mag bezitten. Het is een pers die waarom het te ontken nen het niet gemakkelijk heeft. Het leven neemt toe in haast en in ingewikkeldheid. Steeds meer gebie den komen onder de aandacht van de lezer. Aan de vervulling van haar al moeilijker taak echter zet ook de christelijke pers, zet ook onze krant, zich elke dag met op rechte toewijding, overtuigd als ze is zo de lezer het best te dienen. Dat willen we ook in de komende tijd blijven doen. We zijn vol vertrouwen op het no dige begrip bij al onze lezers. Men krijgt overigens de beloning terug in een zo goed mogelijke verzorging van het produkt. dat gaarne niet minder wil zijn dan een dagelijkse welkome vriend. Fabrieken Zevenbergen In 1964 krijgt Rotterdam al aardgas Hoewel, zoals het college van B. en W van Rotterdam in hun antwoord op vragen van een der gemeenteraadsleden heeft medegedeeld, de aansluiting van de eerste Rotterdamse wijken op aard gas reeds in de loop van 1964 kunnen worden verwacht, wil dat niet zeggen, dat er dein reeds een verbinding is tus sen Rotterdam en het Nederlandse aard- gasnet. Dat is ook niet nodig: er is behalve enige jaren geleden in het Westlandook aardgas gevonden in IJsselmonde, waar. zoals men weet, de N.A.M. reeds jaren lang een olieveld exploiteert. Deze vondsten zijn niet zo rijk, dat Rotterdam en het gebied van de Nieuwe Waterweg geheel onafhankelijk kunnen blijven van het grote aardgasveld in het noorden van ons land. Maar zij zijn van grote betekenis voor de eerste aanlooptijd en zij maken het mogelijk dat Rotterdam en het Waterweggebied eerder aardgas krijgen dan mogelijk was als Rotterdam geheel afhankelijk zou zijn van de dis tributie van het noorden van Nederland De 50-jarige heer P. Rol uit Edam is zaterdagavond bij het oversteken aldaar gegrepen door een auto. Hij werd op slag gedood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1