EUROTEL In Hollands Baliem-vallei ZONDAGSBLAD Een wachtwoord aan het Gardameer: ZATERDAG 19 OKTOBER 1963 Plannen ook voor Nederland Noord-lfalië is de „baker mat" van de Eurotels. Deze blijfstoerisme is de laatste jaren in het middelpunt van de belangstelling ge komen, vooral omdat van den van Europa spreid. Tot dusve Heel Garda kent hem, de Nederlandse zakenman Picter Sandbergen (55). Maar spreek lis Italiaan zo'n naam maar tens uit: S-a-a-n-d-b-e-r-k-è-n. Een té zware opgave. En daar- >m houdt men 't in Garda op |e voornaam: signor Piéter. Dat is voldoende. Ik zou deze Nederlander 's middags ont- .iocten in het dorp op één van je terrassen bij het meer. „Zeg dat je wacht op signor ■iéter" had men mij gezegd, .,de rest komt vanzelf". Het meisje, dat de bestelling no- jeerde, begroette me als een jude kennis toen ik het wacht woord „signor Piéter" liet val- ten. En glimlachend zei ze: „Eurotel". Toen wist ik, dat in- lerdaad alles in orde was: sig- jor Piéter Sandbergen is ook in parda om het eens mooi te leggen de apostel van de Eurotelgedachte. In Nederland is het woord niet )elemaal onbekend: Eurotel. Het s nu al weer bijna twee jaar jeleden. dat er plannen werden [epubliceerd om in Vrouwenpol- |er op Walcheren een Eurotel te louwen, een soort hotel, dat te- jelijkertijd het recht geeft te ver wijven in eenzelfde instelling el- |ers in de wereld. De plannen [erwekten nogal reacties. Archi tect Groosman uit Rotterdam had lamelijk een gebouw van zestien rerdiepingen ontworpen en tegen Jeze hoogbouw kwamen allerlei jnensen in het geweer. Een der- lelijke „wolkenkrabber" zou het [ilhouet bederven, meende men. 't Was Piéter, de zakenman Sandbergen, die met enkele voor aanstaande Nederlanders de naamloze vennootschap Eurotel- Nederland wilde oprichten. Hij pas gegrepen door het Eurotel- Idee en daarom wilde hij ook in Nederland een dergelijk project, lo betoogde hij. Dat was in 1961. Geniaal-eenvoudig Toen ik nu op hem zat te wach- 5pi hen op het terras bij het Garda- VL"u*neer keek ik het mapje met do- entatiemateriaal nog eens y qc.ioor, dat Sandbergen mij destijds in c ,cl gestuurd. En weer kriebelde ^e merkwaardige mengeling om boog van bewondering voor het envoudig-geniale idee met de iz rgwaan van wat-zit-hier-achter. de ski eniaal-eenvoudig is het idee in- dwierdaad. Elk Eurotel heeft drie 3 groef erschillende appartementtypen Signor Pieter is er weg van wenpolder. Een onze redacteuren heeft zee onlangs enkele Eurotels in Italië bezocht en er nader kenni gemaakt met de organisatie en met de wijze, waarop he Eurotelidee in de praktijk is uitgewerkt. Zijn bevindingei zijn in nevenstaande reportage verwerkt. N.C.Rivar'ërend in grootte), die ebouw gelijk zijn wat afmeting, ndeling en inrichting betreft. Zo f 169. ijn de badkamers overal hetzelf- f 388.de en zelfs de schakelaars van f 256.het licht zitten in elk Eurotel op f 2654ezelfde plaats. Tot de inrichting lehoort onder meer een kleine inder breuken, waarin een elektrisch plus een ijskast, ook weer lijgaan eüniformeerd, evenals servies goed, bestek e.d. Men koopt een ippartement in één bepaald Euro- men dan mét de bezit- de andere appartemen- en tevens eigenaar is van het Cl gehele complex met de gezamen- ijke voorzieningen als grond, [I M uin. garage e.d. Elk jaar kan J nen besluiten zijn wooneenheid n te brengen in de „Euroket- 8593lting". hetgeen betekent, dat het -Appartement aan derden wordt Verhuurd gedurende de tijd, dat ïnen er niet zelf is. Aansluiting bij deze ketting (overigens niet perplicht) geeft de bezitter auto- latisch het recht in ieder ander verblijven. Dank zij de [gelijkheid van alle appartementen [voelt hij zich onmiddellijk overal '.thuis". De administratie van dit lUes wordt centraal bijgehouden >p het hoofdkantoor van de over- roepelende Eurotel-organisatie in lolzano, vanwaar men éénmaal jaar een afrekening krijgt. Signor Piéter kwam aanzetten lange meneer. „Ik heb r meegebracht voor het eval je mij niet gelooft" zei hij zonder ironie. De metgezel een tSndarts tilt Bilthoven, inds kort bezitter van een ap- lartement in het Eurotel te Gar- a. Even later kwam er nog een .erde man bij overigens bleek liens aanwezigheid toeval te zijn: lignor Pioantonio Caliari uit Mal- esine, oud-directeur van het toe isme in Bolzano en van de Olym- >ische winterspelen in Cortina l'Ampezzo. Dit drietal nu heeft [edurende twee dagen me het Eu rotel Garda getoond en er met gro te geestdrift over verteld. En het leeft me ten slotte alleen gelaten: .Blijf hier nu maar een poosje", rei signor Piéter, „hier heb je de ileutel van je appartement. Je ik overdrijf niet met lijn verhalen". Men had mij gezegd, dat vrij- el alle appartementen in gebruik •aren. Dus veel mensen, veel ertier. Maar er was vrijwel niets an te merken: op de koele bre de gangen ontmoette men bijna niemand, alleen op het grote ter- as zaten een paar mensen. Ge lachtig aan allerlei geluidshinder. in moderne bonw nogal itreft, ging ik naar mijn .appartement": een licht en ruim vertrek, stijlvol ingericht, goed ge meubileerd, badkamer plus keu ken. Argwanend trok ik er in: scherp luisterend of ik last zou hebben van de buren. Maar het bleef doodstil in het vertrek. Al leen het lichte zoemen van de luchtverversingsinstallatie was er te horen. Géén radio, zelfs geen geluid van weglopend water, een nogal eens voorkomend euvel in {ebouwen waar toiletten en bad- amers boven elkaar zijn gebouwd. ..Dat klopt", zei signor Piéter de andere dag. ..Al deze zaken zijn grondig bekeken. Met Pink steren hadden we hier zeshonderd 'gasten. Maar je merkte er niets van, niemand had last van de an der. Trouwens, als je zou merken bijvoorbeeld dat je buurman zijn radio hard aan heeft staan op zijn balkon, dan bel je de directeur. En deze man gaat dan vriende lijk, maar dringend je buurman vragen de radio zacht te zetten. De voorschriften zijn wat dat be treft vrij streng: niemand mag de ander last veroorzaken". Aan één kant vond ik dat wel een plezierig idee maar tevens rees de vraag: heeft men als ap partementseigenaar nog wel iets over het centrale beheer te zeg gen? Of is men aan een betrekke lijke willekeur overgeleverd? Sig nor Piéter glimlachte: Luister: de eigenaren kiezen per Eurotel een Eurotel-raad. Hier ben ik toeval lig voorzitter vart de raad. Ik zal enkele notulen halen, die bestu deer je maar eens rustig". Men voelt zich „thuis" Men voelt zich er thuis. Maar gesteld nu, dat men in zijn ap partement nogal wat boeken heeft ondergebracht, omdat men graag leest. Als nu het appartement wordt verhuurd, wie garandeert dan dat de boeken keurig op hun plaats blijven? Ziehier het ant woord: alle strikt-persoonlijke eigendommen worden bij verhu ring van de kamer in een cen traal magazijn in het Eurotel op geborgen door de civiele dienst van het hotel. Zodra men terugkomt, wordt alles weer keurig terugge bracht. Men ziet: aan alles is gedacht. Werkelijk aan alles: voor diegenen, die niet in het restau rant eten het Wordt verpacht aan een privé-ondernemer is er voor het kopen van de etenswaren een winkel met een uitgebreide sortering. Men kan er zelfs as pirientjes aanschaffen... Maar men behoeft er niet te kopen: wie klant in het dorp is gaat rustig daarheen. Voorts heeft elk Eurotel een wasserij. In het wintersport-Eurotel Seiser Alm is er voor gasten een speciale kapel omdat ,de dichtstbijzijnde kerk té ver weg ligt; in Garda is een tunnel onder de drukke verkeers weg aangelegd zodat de gasten veilig het meer en het strand kunnen bereiken. Elk Eurotel heeft een interne dienst voor het schoonhouden van de apparte menten, ook wanneer die niet be woond zijn. Er is een eigen on derhoudsdienst. zelfs beschikt men er over „eigen" geld, een soort „reischeques", waarmee men in elk Eurotel terecht kan. Over het saldo krijgt mén aan het einde jaar keurig rente uitgekeerd het hoofdbureau alles is gedacht. ■achttienhonderd de Dolomieten, liejd als wintei Een idee Seiser Alm, voorts in Cortina d'Ampezzo. Florence, Rome, Lido Venetië, Muenchen, Sankt Moritz, Bad Hofgastein, Biarritz, Santan- deze cheques der- Madrid, Palma, Athene, ormina, Elba. Israel. Cap Fer- Nice, Seefeld, Baersbronn, St. Bolzano. Aan Blasien. Wat zijn de kosten OEVEEL TVTIE s eigenlijk op de Eurotel- moment af, waarop gedachte gekomen? Pieter gaan bouwen. Destijds zijn Sandbergen heeft mij, zittend op prijzen genoemd in de orde het solarium op het d.van het grootte Eurotel Garda, het hele verhaal verteld. Het idee is afkomstig van de oude signor Vanzo uit Bol zano. Samen met zijn zoons bezit deze Italiaan een grote bouwon derneming, die al meer dan een halve eenw bestaat. Signor Van- zo nu kende in Merano een oud leegstaand hotel en hij besloot het te kopen om in plaats daar van een nieuw hotel de bouw. Hij liet bekwame architec ten het plan zó ontwerpen, dat het in etappen kon worden uit gevoerd. Lukte zijn plan om de appartementen als hotelflats te verkopen niet, dan zou alleen fase I worden uitgevoerd. Het idee werd gelanceerd en ziet wat niemand had ver wacht gebeurde: het plan was reeds op tekening vrijwel uitver kocht, zodat hef direct helemaal kon worden gebouwd. Deze op vallende start kreeg een even op vallend gevolg: tweede Eurotel te dertig tot vijfenveer tig duizend gulden. „Maar we zijn sindsdien weer een paar jaar verder en inmiddels zijn de bouw prijzen gestegen. Het is nu moei lijk te zeggen hoeveel een appar tement in Nederland moet op brengen. Men wordt er eigenaar van, dat wil dus zeggen dat het op naam komt door overschrij ving op het kadaster. Er kan ook te zet- hypotheek op worden genomen, flatge- Dat ligt in Nederland nogal mak kelijk. makkelijker dan in Italië bijvoorbeeld, waar de rente zeer Signor Piéter is er wild van, ian de Eurotels. En als hij zijn tin krijgt, zal men ze eerlang >ok in Nederland kunnen zien. De voorlopige schels voor het Eurotel op Walcheren. Voorlopig: want nagenoeg alle stappen tot verwezenlijking van het project moeten nog worden gezet. Geen water Dan water maken! viermanschap bestudeert schependorp op de achter- grond de eerste wulerbungalow). V.l.n.r. mr. Olaf de Rijke. Go Verburg, Mels van Wijnen Rob Veenhuizen. VERRIJST WOONSCHEPEN-DORP TN NIEUW-GUINEA leer- den ze elkaar kennen: mr. Olaf de Rijke, (advo caat en oud-lid van de Nieuw-Guinearaad)Rob Veenhuizen, (piloot), Mels van Wijnen (zoon uit een bouwersfamilie) en Go Verburg (schrijver, toen op rondtocht door het toenmalige Nederlandse gebied voor het schrijven van een boek). Ze hebben elkaar sinds dat eerste contact niet meer uit het oog verloren. Toen zij na de overdracht terugkwa men naar Nederland zoch ten ze elkaar weer op. En na zijn ze allen belang hebbende in hun zelf opge richte n.v., die een groot woonschepen-dorp wil gaan bouwen in Zevenho ven, daar waar Zuid-Hol land en Utrecht aan el kaar grenzen. Een plan, waarmee, als het wordt uitgevoerd, tien miljoen gulden gemoeid zal zijn. De tekeningen van het mil joenen-project liggen al kant en klaar en ook de grond is al gekocht. We hebben het groots opgezet, zegt Go Verburg. Tweehonderd waterbungalows moeten er komen. Een com pleet dorp, is de bedoeling. Een dorp met straten, een plein, een winkelcentrum met drijvende winkels, parkeerter reinen, garages, speelterrei nen, tennisbanen en veel Dat was zijn idee en hij kwam erop toen hij hoorde van de groengordel. het recreatiegebied van de toekomst waar Zevenho ven middenin lag. Go Verburg. die nu in Hilversum woont, maar in Ter Aar vlak bij Zevenhoven geboren en getogen is en de streek tot op de meest verborgen plekjes kent, zag kansen. De Baliem-vallei van Holland, zoals hij zijn geboorte streek schertsend placht te noe men, zou de buitenwereld naar zich toetrekken nu het deel zou gaan worden van de zoveel be sproken recreatiegordel. Conclusie: voor die recrean ten moest woongelegenheid ko men. weekend- of permanente verblijven. En omdat de bouw van bungalows op een lawine van vergunningen en voor schriften zou stuiten, kwam hij zijn woonschepenplan. Ook landbungalow drecht. Ook een woonschepqn- dorp maar aanzienlijk kleiner van afmeting. Wat in Zevenhoven niet geluk te, slaagde hier wel: de mazen in de wet bleven open. al heeft het maar weinig gescheeld of ook hier werd het ondernemen de kwartet in de wielen gere- Toen de plannen al in een vergevorderd stadium waren, bepaalde de provincie Utrecht plotseling dat het aanleggen van ligplaatsen voor en het heb ben van woonschepen afhanke lijk wordt gesteld van èen goedkeuring, die handhaving van het landschapsschoon beoogt. ,.J Dat was dus een provinciale P-. jTaanvulling op de woonschepen- f-.2ii.vs. At if-JB I wet van 1918 die het leggen van woonschepen uitsluitend af hankelijk stelt van een goed keuring van B. en W. Een ver gunning die het viermanschap Wat die provinciale goedkeu ring betreft: Verburg heeft goe de hoop dat die er ook zal ko men. De bouw wordt in ieder geval voortgezet. De eerste bun galow is al klaar, het „proto type" dat voorlopig als model woning zal blijven staan. rooolso.hcipp j VAM HÖLLANÖ. bestaande sloten, 73 tv Ksjf U-ltfU heer De Rijke. rienden uit Nieuw- zij ook zaken- Nieuw-Gulnea hadden zij jarenlang een lucht vaartbedrijfje gerund, de Mela- nesian Air Service, een bedrijf dat met enkele vliegtuigjes ver bindingen onderhield tussen ver afgelegen dorpen in de rimboe. Dat had hun geleerd met geld om te gaan. En het geld dat het nu opgeheven bedrijf hun had opgeleverd werd in de on derneming gestoken. In een tot kantoor verbouwde bakkerij inTer Aar. vlak aan de Kromme Meidrecht, richtten zij hun hoofdkwartier in. Daar werken zij hun plannen uit. Voor de deur staat hun naam kaartje: de n.v. 't Hart van Holland. Vergunning Veel verder dan op papier zijn de plannen voor het woon schepen-dorp echter nog niet ge komen. Want waar het vierman schap niet op gerekend had. ge beurde De provincie Zuid-Hol land kwam met de beperkende maatregelen. Maatregelen, die van dien aard zijn. dat ze de waarschijnlijk de Zuidholland; ning. zegt Go Verburg. Die ordening schrijft voor waar géén woonschepen Water maken We hebben de moeilijkheden omzeild, zegt mr. Olaf de Rij ke de man die de juridische adviezen geeft (binnenkort gaat hij in het nabijgelegen Uithoorn een advocatenpraktijk begin- Natuurlijk. graag hadden we bungalows neergezet. Maar het bouwen daarvan wordt té veel aan banden gelegd door voor schriften en goedkeuringen. De bouw van woonschepen is vrij er. Daarom leggen we onze bungalows in het water. En wanneer er geen water is dan maken we water of verbreden de irt van Holland" heeft liet nemende kwartel hun n.v. md. Met forse letters slimm eschreven op het bord bij kantoor, een verbouwde Zegt Go Verburg: voor het jlan De Vinkenslag is grote be langstelling. Hoewel voor de bungalows-te-water nog altijd ruim 37 mille moet worden neer- geted. zijn er al vele aanvra gen binnengekomen. Dat wist men trouwens van te voren al. Voordat het plan op stapel werd gezet, hebben we een advertentie in een landelijk dagblad geplaatst om de markt te peilen, aldus Verburg. Niet minder dan 170 reacties kwa- Dat gaf ons moed om bfit pro ject te gaan uitvoeren. Éi' werd land gekocht en de bouw werd gestart. Acht-en-twintig water bungalows moeten er in totaal verrijzen. Eén ervan is al klaar. Een riante bungalow met een fikse lap grond erbij. Dat hij in het water ligt is nauwelijks meer te zien. want zó breed is het bouwsel dat het als het ware tussen de vaart-oevers ligt ingeklemd. Maar het ligt in het water en het i s dus een woonschip. Een luxe woonschip, met al le gemakken zoals centrale ver warming en met straks een as faltweg voor de deur. Teugels strak Samen zullen de 28 arken een nieuw klein dorp gaan vormen ciale autoriteiten f/*1" d® d'Jk. waaraan Ter Aar spoedzitting bijeen ''S1 teudro.r??en-E" ze zullen waarschijnlijk niet de eersten beslisten dat ook in water Zljn ^ru Hollands Baliem-vallei dat in open verbinding stond recreatiegebied wordt, zal de met de Drecht geen woonsche- buitenwereld attent worden ge- pen mochten worden gelegd. 5? dlt 5,ukie ver«ete" rijden" 8Voor ons dal k,a>> We hadden ons ..plan De het (Wiicht. zegt Verburg. die De bungalowbouwers Huimie" zoals we het project graag toegeeft dal het project slaan al klaar M hadden, gedoopt gebaseerd op na wel heel erg ep losse schroe- piassenverorde- ven komen te staan a) ho_ bleken is wel, dat de pro- i- vincie de teugels strak in gen liggen. Daar hadden rre óns r handen houdt. De voorlo- aan gehouden terste gereed pig van de taiel gescho- Het dorp was geprojecteerd op een strook land aan de Meer brood ziet het vierman- ven plannen van het vier- STSf dorp^ zouden „Ife'rTeS! fvSt/ ja" C manschap voor het gro- KÉ li ÏSSfmïÜfïST.a"?? te «'oonschepen-dorp rijn liggen. Alles leek waterdicht zijde van de Kromme Mei- er een bewijs van.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 13