Nieuwe Leidse Courant Revolte tegen keus van Home als nieuwe premier twiwHnwif Deel van conservatieve partij is woedend Op een zilveren schaal de opgevouwen toga Ook deze maal Butler kansloos Geen akkoord tussen Algerije en Marokko KASTEN Tito's bij de Kennedys Zwarte lonen in bouw niet permanent maken Vergif op jachtterrein - wraak van stroper? Toch geen subsidie voor schoolmelk CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen Vrijdag 18 oktober 1963, 44ste Jaarganp oog weer met in de nacht en och tend plaatselijk mist of laaghangende Diking en vooral in de middag en kele zonnige perioden. Zwakke tot ma- wind tussen zuidwest en zuid en .J .m. 2,80, p.kw. 8,25 - Klachtendienst bezorging 18 19 die de Koningin werd aangeboden door de rector van de Bangkokse universiteit, bij haar aanvaarding van het eredoctoraat in de politieke wetenschap. In een van de koffers van onze Koningin zit nu de bul, die zij aanvaardde met een rede voor liefst drieduizend studenten. Bij de brug over de Kwai zou het koninklijk gezelschap vandaag de graven bezoeken van enkele duizenden geallieerde krijgsgevangenen uit de Tweede Wereldoorlog. Er zijn 2200 graven van Nederlanders De Britse conservatieve partij is kort na middernacht door een crisis getroffen door het volkomen onverwachte besluit van pre mier Macmillan om lord Home, de minister van buitenlandse zaken, tot zijn opvolger aan te wijzen. Vandaag wilde men nog ver schillende pogingen ondernemen om de keus van Home ongedaan te maken ten gunste va advies van de scheidende premier zal echter gevend zijn. Deze is te schrander zo meent van tevoren te hebben vergewist van het feit, dat zijhetzelfde advies zal krijgen van die staatslieden, wier mening zij zal vragen. Onmiddellijk nadat een hooggeplaatste regeringswoordvoerder gisteravond bekend maakte, dat Macmillan voornemens was, vandaag af te treden en koningin Elizabeth te adviseren, de 60-jarige lord Home in zijn plaats tot premier te benoemen, brak er in het kabinet een revolte uit. vice-premier Butler. Het oor de Koningin doorslag- nen in Londen zich niet Een groep dissidente ministers onder leiding van de minister van financiën Maudling (zelf een der kanshebbers) kwam bijeen in het huis van Enoch Po well, minister van volksgezondheid en een man met grote invloed in de partij. Maudling zou zijn eveneens aanzienlij ke invloed hebben ingezet ten behoeve van vice-premier Butler (die bijna ze ven jaar geleden ook al tegen de ver wachting werd gepasseerd). De keus viel toen op Macmillan. Anderen, die te elf- ire willen proberen, lord Home tegen te houden, zijn Macleod, de lieve fractieleider in het Lagerhuis r Edward Boyle, minister van derwijs. Zij allen hebben grote invloed bij de Backbench-tories in het Lager huis. Of het verzet iets uithaalt zal avond wellicht bekend worden. Koningin naar Macmillan in ziekenhuis Om elf uur vanmorgen verliet 5 koningin Elisabeth, die zojuist het ontslag van Macmillan had a vaard, haar paleis en liet zich n het ziekenhuis rijden voor een derhoud met de premier, waarbij zij werd vergezeld door haar parti- J culier secretaris. Gisteravond heeft Macmillan zijn ontslagbrief op zijn ziekbed geschreven in het zieken huis Edward VII, waar hij herstel lende is van een operatie. Vanmor gen werd de brief op het paleis overhandigd door zijn particulier secretaris. De mededeling van d< ontslagverlening werd om half elf door het paleis uitgegeven. Onge- twijfeld zal Macmillan de titel van graaf worden aangeboden, de nor male beloning voor aftredende pre miers. De enige die deze titel de laatste jaren heeft afgewezen, Sir Wiston Churchill. De eerste reactie op de aanwijzing Home was verbazing, gevolgd door r de omdait Butler, die duidelijk de steun /an de meerderheid van de meeste ministers en van de meerderheid niet-prominente Lagerhuisleden, gepasseerd. Voor Butler is deze tweede nederlaag een bittere vernedering. Op nieuw is het verzet tegen hem van de machtige families Churchill en Macmil lan beslissend gebleken. Ook in be gin 1957 na de Suez-crisis en het aftre- van Eden was Butler de logische In één oogopslag Gouden jubileum Econ. Ho geschool: van kooplieden tot economisten pag. 2 Betere, mooiere en niet te dure woning pag. 5. Elisabeth Dabanian wil een huis en geld pag. 7. Europees parlement stelt ul timatum pag. 7. Dienstauto's per vierkante kilometer pag. 13. Regering en geboortebeper king pag. 13. Koeien melken in de zuivel fabriek pag. 13. Sport voor de zaterdag pag. 15. Verbaasd keus. Hij werd toen gepasseerd en Mac millan werd premier. De Daily Tele graph noemt de keus van Home een ge vaarlijke en tragische vergissing. Een van de ministers zei niet te kunnen begrij pen. dat zijn partij Home zal aanvaar den „omdat hij mets van politiek weet". Lord Home, die volgens de Daily Te legraph te week zal zijn voor het poli tieke gevecht, dat zal voorafgaan aan de verkiezingen, die uiterlijk volgende herfst moeten worden gehouden, was al lid van het Lagerhuis, toen hij in 1951 zijn titels erfde. Hij was politiek prak tisch echter nog een onbekende, toen Macmillan hem in 1960 benoemde tot van buitenlandse zaken. Zijn premierschap zal vrijwel zeker afstand doen van zijn titels meebrengen, omdat hij lid van het Lagerhuis moet worden. Engeland ondenkbaar dat een premier niet in het Lagerhuis mag ko- r het beantwoorden van vragen het leiding geven aan debatten. Sinds kort kan iemand van adel afstand doen van zijn titels en zich kandidaat stellen bij tussentijdse verkiezingen. Kredietverlening particulieren TYE kredietverlening aan particu- lieren zal, zoals ook voor ja nuari van dit jaar het geval was, weer aan bepaalde normen zijn ge bonden. Met het oog op de voortgezette om vangrijke kredietaanvraag van het be drijfsleven en de invloed die deze nog kan ondergaan van de recente economi sche en financiële ontwikkeling heeft de Nederlandsche Bank wederinvoering v deze gedragslijn besloten. Dit besluit genomen na overleg met de verschillen de organisaties. Uitgangspunt is, dat de voor de periode september t/m decem ber 1963 toelaatbare expansie van d« kredietverlening niet meer mag bedra gen dan vier procent van de gemiddelde kredietverlening in het eerste halfjaar van 1963 Na militaire nederlaag Dc penetrante geur van lijken hangt boven twee voorposten in de Sahara in het Algerijns-Marokkaan se grensgebied, die na enkele dagen van verwoede strijd door Marok kaanse troepen zijn bezet. De be sprekingen over een bestand mis lukten, toen bleek, dat de militaire situatie zich ongunstig voor Algerije had ontwikkeld. Een een totale breuk tussen beide landen lijkt thans onvermijdelijk. De Algerijnse troepen hebben met achterlating van doden en krijgsgevan genen de terugtocht in oostelijke richting aanvaard. Zij hebben zich in de woestijn grotten genesteld. Een Marokkaanse generaal zei over de strijd om de posten Hassi Beida en Tindjoub: rookten ze uit mangaten en grotten. Het zijn slechte soldaten. Ze hebben geen var mannen geraakt". Hij liet negen ge vangenen zien. Geen hunner was ouder dan zeventien jaar. Intussen heeft president Ben Bella voor de tweede maal zijn vertrek naar New York uitgesteld. Hij wil daar een deel van de zittingen van de Algemene Verga dering van de V.N. bijwonen. Hij zov vandaag via Zürich vertrekken. Eer nieuwe datum is niet vastgesteld. Ver wacht wordt, dat hij zal voortgaan met het treffen van maatregelen om Marokko met een groots machtsvertoon tot andei gedachten te brengen. Hij zou van plan zijn, langs de gehele grens met Marokko troepen samen te trekken. Keizer Haile Selassie van Ethiopië thans in Marokko om te bemiddelen het conflict. Over enkele dagen gaat hij hetzelfde doen in Algerije. Algerije heeft driehonderd Marok kanen uitgewezen, die al heel lang ir het gebied van Marnia woonden. Er worden ook andere anti-Marokkaanse maatregelen genomen. Een vroegere Franse officier werd bij de gevechten in de Sahara gedood. Hij n dienst van Marokko. (Advertentie) Voor VOL-AUTOMATISCHE WASMACHINES IEMCO N.V. hang-, leg- en keukenkasten HOGEYVOERD 99 - TEL. 22536 Onderzoek overwerk Regering wil vrije zaterdag niet aantasten (Van onze parlementsredactie) Minister Veldkamp zal laten nagaan hoeveel overwerk er in de ons omrin gende landen wordt verricht en hoe dit wordt beloond en belast. Hij zal het sultaat van dit onderzoek aan de Twee de-Kamercommissie voor sociale zaken volksgezondheid meedelen, zo klaarde hij gistermiddag in de openbare begrotingsvergadering van deze commis- Naar de bewindsman met nadruk ver zekerde, heeft de regering nooit gesteld, dat de werknemers, in verband met de overspanning op de arbeidsmarkt, de vrije zaterdag zullen moeten opgeven. „Wat de economisten daarover schrijven blijft geheel voor hun eigen rekening" zo kreeg N.V.V.-voorzitter Roemers t horen. Deze had gezegd, dat, in plaats van naar verlenging, naar verdere ver korting (binnen afzienbare tijd) van dt 45-urige werkweek moet worden ge streefd. De 9-urige werkdag is een over gangsmaatregel: de werkweek moet straks 42 uur en de werkdag 8)2 gaan bedragen. De Joegoslavische president Tito heeft gisteren met zijn echtgenote een bezoek gebracht aan president Kennedy in het Witte Huis te Washington. Bij hun aankomst werd deze plaat gemaakt. Van voor naar achteren: mevrouw Jovanka Broz. president Kennedy, maar schalk Tito en bijna geheel achter hem verscholen mevrouw Jacque line Kennedy Verbond Christelijke Werkgevers: (Van onze soc.-econ. redactie) Het Verbond van Protestants Christelijke Werkgevers is van oor deel, dat er niet gestreefd moet worden naar een legalisatie van de zwarte lonen in de bouwnijverheid, omdat dit vooral bij de huidige gespannen arbeidsmarkt onher roepelijk van invloed zal zijn op de loononderhandelingen in andere be drijfstakken. Dit standpunt wordt weergegeven in „De Werkgever", het verbondsorgaan, dat vandaag is verschenen. Het blad gaat in op enkele aspecten van de bouwnota van de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, drs. P. C. W. M. Bogaers, waarin o.m. geschreven wordt: „Krijgt een nader te bepalen deel van het huidige loon, dat door de bouwvakarbeiders als tijdelijk wordt ervaren, een permanent karakter, dan zal dit de aantrekke lijkheid van de bouwnijverheid ver groten, vooral met betrekking tot de beroepskeuze". Indien dit betekent, dat het zwarte loon zonder meer van permanente aard wordt, dan is, aldus „De Werkgever", deze gedachte moeilijk aanvaardbaar. Het blad is van mening dat, indien een excessieve loonsverhoging in het bouw bedrijf een belangrijke zuigkracht op het overige bedrijfsleven doet ontstaan, dit ook in die sectoren tot een opwaartse druk op het loonniveau zal leiden. Het moet bovendien betwijfeld worden of de op deze wijze verkregen extra beidskrachten in belangrijke mate len bijdragen tot een verhoging var produktie in het bouwbedrijf. Het werkgeversverbond is dan van mening, dat, indien de toonhoogte (inclusief de prestatieionen) bouwbedrijf in het bijzonder de aandacht verkrijgt, dit gebaseerd zal moi den op dc „bijzondere omstandigheden die inhaerent aan deze bedrijfstak zijn" In de nota van minister Bogaers wordt het huurvraagstuk buiten beschouwing gelaten, doch naar het oordeel var V.P.C.W. kan dit bij de veelzijdige pak van het bouwprobleem niet achter wege blijven. De huurverhoging, die reeds door de vorige regering nodig werd geoordeeld, zal binnenkort moeten geëffectueerd, waardoor een efficient gebruik van het woningbestand zal worden bevorderden huurverhoging derhalve eveneens zal bijdragen aan de spoediger oplossing van de Nederlandse bouwproblemen, al dus het christelijk werkgeversverbond Het verbond is van mening, dat be paalde maatregelen op loongebied produktie in de bouwnijverheid zeker ■en hoger plan kunnen brengen. Daarbij denkt „De Werkgever" aan be loningssystemen, die meer dan tot nu zijn afgestemd op de prestatie en op de produktieomstandigheden in de bouw, die verschillend zijn van die in bijvoor beeld de industrie. Aan de loonpolitieke maatregelen zijn echter grenzen gesteld in verband met het bestaande repercus sie-gevaar op andere bedrijfstakken, dus het V.P.C.W. Op het eiland Texel staat men voor het raadsel van vergiftigde tarwe, die op een jachtterrein is gestrooid. Het gevolg is geweest, dat tientallen fazanten en patrijzen zijn omgekomen. Vorig jaar zijn op hetzelfde terrein van de jagerscombinatie vergiftigde erwten gestrooid. Met behulp van een luid sprekersauto heeft de politie de bevolking van Cocksdorp en omgeving ge waarschuwd geen wild te eten van het jachtterrein en de aangrenzende duin- terreinen. Want ook daar zullen veel vergiftigde dieren voorkomen. De tarwe is voor een nader onderzoek naar een laboratorium opgestuurd. Hoe men op het idee is gekomen de dieren in het wild op deze manier te doden, is niet bekend. Het vermoeden bestaat, dat een van de in het nauw gedreven stropers op deze manier wraak heeft trillen nemen. Commentaren ste lid ingeschreven. Een respectabel aantal christenen getuigt door dit lidmaatschap, de bijbelverspreiding niet slechts een goed hart toe te dra gen, maar daadwerkelijk te willen steunen. Dit jubileum-lid, ingeschre ven bijna een half jaar voor het N.B.G. zijn 150-jarig bestaan viert, is een felicitatie waard. Maar het N.B.G. is er nog niet. Het is een van de drie grootste organisaties op het gebied van de bijbelversprei ding ter wereld. Het gevolg is, dat het een verantwoordelijkheid heeft die veel verder reikt dan de Neder landse landsgrenzen. Het zoekt deze verantwoordelijkheid te aanvaarden door een verjonging en vernieuwing van de plaatselijke comité's. Het zoekt deze verantwoordelijkheid ook te dragen door meer leden te winnen. Een groeiende bevolking heeft een groeiend aantal bijbels nodig. Diep in het hart hopen degenen, die het jubileum van het volgend jaar voorbereiden dat het N.B.G. dan 225.000 leden zal hebben. Nog 25.000 leden zijn nodig! Die moeten er kun nen komen. Er moeten er zelfs meer kunnen komen. Wie bewust kerkelijk meeleeft, wie de bijbel voor zichzelf heeft leren lezen, zal anderen in aanraking wil len brengen met Gods Woord. En hoe kan dit beter dan door het lidmaat schap van het N.B.G.? Dat is het eer ste wat we kunnen doen. respons de leur weerklinkt: heel de kerk en heel het volk. Na de oorlog, toen de hervormde kerk zich haar plaats en roeping weer bewust was geworden, heeft Kuypers grote tegenspeler een ze kere populariteit gekregen. Van ve len, die zo blijmoedig met genoemde slogan opereerden, kon echter wor den gezegd, dat zij geenszins werden geremd door een grote kennis van zaken. Met opzet zeggen wc „ge remd", omdat Hoedemakcrs visie op een staat met de bijbel moeilijk heden oplevert, ook voor degenen, die een diepere geestverwantschap met hem gevoelen. E11 dan denken we met name aan de jongeren, die de voortreffelijke biografie lazen, waarop ds. G. Ph. Scheers in 1939 de doctorstitel verwierf en al lezend dezelfde invloed onderdingen als hel voorgeslacht uit de Hervormd-Gerc- formeerde Staatspartij en (een deel van) de Christelijk-Historische Unie. Voor Hoedemakers geestelijke naza ten is het vandaag een belangrijke dag; weer is iemand gepromoveerd op Hoedemaker, namelijk de heer G. J. J. A. Delfgaauw, lid van een C.H.-kiesvereniging in Den Haag, die een dissertatie schreef onder de titel „De staatsleer van Hoedema ker". De promotie vond plaats aan de Vrije Universiteit, waaraan Hoe demaker als hoogleraar was verbon den totdat de doleantiestrijd hem tot heengaan noopte. Bij de gelukwensen, die dc jonge doctor in ontvangst kwam nemen, voegen we graag de onze. Dr. Delf gaauw is ambtenaar op het minis terie van o. k. en w en overschreed nog maar betrekkelijk kort geleden de grens die Rome en dc reformatie nog steeds scheidt. Zijn „bijdrage tot de kennis van de christelijk-historische staatsopvat ting". zoals de ondertitel van zijn proefschrift luidt, is een prestatie, waarvoor velen hem dankbaar zul len zijn. (Van onze parlementsredactie) T.JET socialistische Tweede-Kamerlid dr. J H. Lamberts heeft gisteren tevergeefs getracht de regering ertoe te bewegen de intrekking van de rijks subsidie voor de schoolmelk ongedaan te maken. Deze subsidie (f 1,1 miljoen) verdwijnt met ingang van het begro tingsjaar 1964. Daardoor zal de schoolmelk zes per week gerekend naar de prys heden duurder worden. Dit betekent voor de ouders een extra-uitgave var f2,40 per jaar «40 schoolweken). Tijdens de openbare begrotingsbehan deling in de Tweede-Kamercommissit voor sociale zaken en volksgezondheid ze dr. Lamberts (huisarts van professie) dat de regering de volksgezondheid met dit besluit geen slechtere dienst had kun. nen bewijzen. Hij sprak van een „slechte daad", waardoor de kinderen die de melk het meest nodig hebben, het ergst zullen worden getroffen. Dat zijn de kinderen uit de gezinnen van de ongeschoolde arbeiders. Zij lijden veelal aan bloed armoede. Minister Veldkamp en staatssecretaris Bartels zetten uiteen, dat het besluit noodzakelijk was om andere (urgentere) subsidies ten behoeve van de volksge zondheid te kunnen verhogen. De school- melksubsidie wordt in deze tijd niet meer nodig geacht. Doen zich gevallen voor dat de ouders niet in staat zijn de hogere prijs voor de schoolmelk te be talen. dan kunnen de gemeenten bij springen. Als de gezondheidstoestand van sommige kinderen tc wensen overlaat, is dat geen kwestie van welvaartsniveau, maar van verkeerde eetgewoonten. Daar in door een goede voorlichting verande ring aan te brengen, is een taak van de voedingsraad, de kruisverenigingen, de wijkzusters enz. De ouders zelf dragen de primaire verantwoordelijkheid voor de voeding van het kind. Dr. Lamberts liet zich door dit ant woord niet overtuigen. Vermoedelijk zal hij bij de plenaire begrotingsbehandeling een motie indienen. geef maar vruchtenyoghurt

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1