Middenstand: Houdt op met ,Frankrijkje-spelen' GBDERSEROOKWORSrÖfi Maarssen had een spook op zolder CO-OP Hulp voor Ned. filmjournaal? Zwammerdam verliest zijn zelfstandigheid Kamer voor werkverbod veertienjarige jongens Mensen wat lekker! 49 COOP LAAT U DELEN IN DE WELVAART NIEUWE LEIDSE COURANT 9 WOENSDAG 16 OKTOBER 1963 CMB viert jubileum in Scheveningen W/TL het midden- en kleinbedrijf ooit uit de misère komen, dan moet er spoedig een einde worden gemaakt aan de situatie waarin ieder zijn eigen „Frankrijkje" groot wil maken. Er zijn nu vier centrale middenstandsorgani saties, waarvan er één buiten het geor ganiseerd overleg staat, terwijl de an dere drie het dikwijls niet samen eens zijn, en bovendien drie verschillende p.b.o.-organcn. Met elkaar vormen zij een soort re- publiek van de zeven verenigde Ne- j derlanden en hoewel het niet mogelijk is er één koninkrijk van te maken, j wordt het toch de hoogste tijd dat het midden- en kleinbedrijf de beschik king krijgt over één centraal trefpunt, van waaruit duidelijke beleidslijnen kunnen worden getrokken". Deze kritiek op de huidige organisa torische opbouw van het midden- er kleinbedrijf werd gistermiddag in Sche- veninge geuit door de voorzitter van de Chr. Middenstandsbond, de heer H. de I Mooij, bij de viering van het negende I lustrum van deze organisatie. Voor deze gelegenheid waren vele afgevaardigden van aangesloten bonden, alsmede talrijke gasten bijeen gekomen in het congresge bouw „Op Gouden Wieken". De heer De Mooij betoogde, dat veel meer gedaan wordt voor de land bouw dan voor de middenstand. Voor de landbouw is maar eventjes f 750 miljoen op de nieuwe begroting uitgetrokken, doch de middenstand moet met een paar miljoen genoegen nemen. De voorzitter van de CMB beneed de boeren om hur organisatorische opbouw, waardoor zi tenminste in staat zijn gezamenlijk be leid te vo'-en. Dat is er helaas voor dt middenstanders iet bij. „Als we er in zouden slagen tot eer werkelijk eendrachtig beleid te komen, dan kunnen we ook zaken doen met de overheid en dan verlangen we echt geen grote kapitalen", aldus de heer De Mooij. die meende, dat het in de middenstand desnoods dan maar moet komen tot gezamenlijk orgaan, waarin meerderheid van stemmen de doorslag geeft. Geen duizendpoot De bondsvoorzitter verklaarde met i druk, dat ook de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf dringend be hoefte hebben aan hulp. Zjj kunnen in deze tijd nu eenmaal onmogelijk duizend poten zijn, van wie deskundigheid wordt verlangd op een groot aantal specifieke terreinen als inkoop, verkoop, reclame, personeelsbeleid enz. Het grieft de middenstanders, heer De Mooij, dat bij de nieuwe loon- dacht wordt aa CMFWYaWedes ontwikkeling opnieuw zo weinig gedacht wordt aan dat risicodragend midden- en kleinbedrijf. En toch mag deze sector niet in haar lot worden overgelaten. In dit verband zei de voorzitter, dat hy zich niet aan de indruk kan onttrek ken, dat er dikwijls „wel een wat over dreven zorg voor de consument" wordt tentoongespreid. Hij berekende dat loonsverhoging van 8 procent de bak ker ongeveer 1 a IVj cent per broodje schelen. Dit betekent voor hem eindig veel meer dan de 10 cent per week, die een gezin van vier personen méér zou moeten betalen indien hij deze l'.i cent zou kunnen doorbereke aldus de heer De Mooij, die zei dat het dan ook maar eens uit moet zijn met het langdurige onderhandelen over ten brood- en een melkcent. Eij sprak opnieuw de overtuiging uit dat het huidige prijsbeleid in de be staande vorm niet te handaven is. Er is verruiming en een soepeler hantering no dig, waarbij ook meer andacht geschon- moet worden aan de procentuele marge. In dit verband dacht de heer De Mooij aan de gelegenheid, die zich nu 'j sigaretten en benzine voordoet De voorzitter van de CMB vroeg in zijn jubileumrede ook aandacht voor het specifieke karakter van het midden- en kleinbedrijf, dat onmogelijk met bijv. de industrie vergeleken kan worden. Deze bedrijfstak en wel met name de dienst verlenende sector kan een kostenstijging niet opvangen uit produktiviteitsverho- ging. Niet vergeten mag worden, dat een derde van alle werknemers in het mid- len- en kleinbedrijf functioneert. Hij waarschuwde voor het maken van sprongen in het duister". De vakbewe ging zegt nu wel da zij in het verleden teveel op cijfertjes heeft gelet, maar aan dc hand van deze cijfertjes hebben we huidige welvaart dan toch maar be reikt, zo zei de heer De Mooy, die ook waarschuwde voor een tewer „doorslaan" naar de andere kant, in de richting van (Van onze parlementsredactie) De regering is van plan oin met dc Nederlandse Bioscoopbond en Poly- goon-Profilti overleg te voeren over Ie moeilijkheden bij de exploitatie an het Nederlandse Filmjournaal. De regering hoopt daarna maatregelen te nemen ter ondersteuning van dit jour naal zonder dat de redactionele onaf hankelijkheid daarvan wordt aange tast. Dit heeft minister-president Marijnen gisteren in de Tweede Kamer meege deeld n.a.v. vragen van de heer Willems <soc.) en mevrouw Van Someren (lib.) over het feit, dat Polygoon-Profilti zich genoodzaakt heeft gezien om per 1 januari as de contracten voor het journaal en het wereldnieuws op te zeggen. Mr. Marijnen wees erop, dat de hulp en tijdelijk karakter zal hebben. Defini tieve voorzieningen zullen eerst kunnen worden getroffen in het kader van een algehele verbetering van het economisch klimaat van het Ned. bioscoopbedrijf. Doordat de bestuurder van een vracht auto met aanhanger gisteravond op de Lage Witsiebaan in Tilburg geen voor rang verleende aan de 22-jarige J. A. M. de Bruijn uit Loon op Zand kwam deze met zjjn motor in botsing met de aan hanger. De motorrijder, een employé van de Nederlandsche Heidemaatschap pij, werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij vannacht is overleden Eerst één beleid dan wat bereiken werkloosheid. Volgens hem moet het be leid nauwkeurig afgestemd worden op het sociaal wenselijke én het economisch mogelijke. De bondsvoorzitter nam ook enkele actuele onderdelen van de eisen der vak beweging en de tegenvoorstellen van de werkgevers onder de (middenstands) - loep. Hij verklaarde het wel eens te zijn met het principe van loonvrijheid-per- onderneming, hoewel die met de huidige overspanning op de arbeidsmarkt geva ren kan opleveren. De heer De Mooy deed de suggestie maar eens een proef tc nemen in het midden- en kleinbedrijf. Dan zal blijken, zo zei hij, dat goede concurrentieverhou dingen niet alleen de prijzen, maar ook de lonen in de hand houden. In zekere zin zijn de textiel- en de kruideniers- branche daar voorbeelden van. Beslissende periode Het midden- en kleinbedrijf gaat vol gens de heer De Mooy een „beslissende periode" tegemoet, waarin nog heel wat kleine bedrijven zullen verdwijnen. Het betreurde het, dat nog té dikwijls een teneur van „het gaat nog niet zo slecht" wordt vernomen, zoals bijv. in de toelich ting op de begroting van economische Overigens wees de heer De Mooij erop, dat eenderde van onze wereld in armoe en ellende verkeert en dat er per dag 100.000 mensen sterven door gebrek. Daarom dienen wij er voor op te passen, aldus de voorzitter, dat we niet al te zeer door de overvloed worden aangeraakt en ons niet laten meeslepen in het typische welvaartsstreven naar „steeds meer", want daarmee zijn tevens ons christen zijn en onze christelijk, levensstijl ge- In deze bondsvergadering, waarin vele prachtige bloemstukken voortdurend aan het 45-jarig bestaan van de CMB herin nerden, sprak ook de directeur-generaal voor de middenstand en het toerisme van het ministerie van economische zaken, drs. J. F. H. Wijsen. Hij bezag het mid den- en kleinbedrijf in het kader van dé EEG. Wethouder mr. M. Vrolijk sprak na mens het Haags gemeentebestuur en de heer B. Tanja namens de Haagse afdeling van de CMB. Aan de lustrumviering werd waarde volle luister bijgezet door Henry Black- mon (zang). Gijs de Graaf (hobo) en Koos Bons (piano). Senaat tekent vonnis (Vervolg van pagina 1) Nadat de Kamer in haar laatste gadering nogal wat bezwaren te berde had gebracht, had de minister voc voorbereiding van" zijn antwoord week tijd gekregen. Gistermiddag be gon hij met de opmerking, dat hij de Kamer in zijn memorie van antwoord beslist niet te kort had gedaan. Ook hij het verwijt van „koppelver koop" van de hand. Omstandig zette hij uiteen, dat de gemeenten in het betrok ken gebied een samenhangend geheel len, zodat de indiening van ee lesomvattend grenswijzigingsplan voorkeur verdiende boven indiening fragmentarische plannen. Inciden tele grenswijzigingen zijn veelal niet definitief, waardoor de betrokken ge meentebesturen niet weten waar zij tenslotte aan toe zullen zijn. Minister Toxopeus maakte bij de be antwoording gebruik van een kaart, van slechts enkele exemplaren aanwezig waren. Na de behandeling het wetsontwerp aan de overzijde het Binnenhof bleken een aantal exemplaren spoorloos te zijn, deelde de :ter mee. Burgemeester De Loor Delft, die een kaart voor zich had, kreeg het gevoel, dat hij in de be klaagdenbank zat, zo zei hij later. Maar hij werd door de minister volle dig gedisculpeerd. Uiteraard ging minister Toxopeus breedvoerig in op de kwestie-Zwam- merdam. Zo grote omvang had deze zaak kennelijk voor hem aangenomen, dat hij zich eenmaal vergiste en sprak Amsterdam. Voor de energie de vindingrijkheid, waarmee hi tiecomité voor het voortbestaan de gemeente strijdt, had de minister hij zei groot respect. Hij echter niet tot andere gedachten door gekomen. Het uitbreidingsplan Burcht" bood zijns inziens geen sing. Gedeputeerde Staten hebbenhet verworpen en ook de Rijksdienst het nationale plan alsmede de Westen des lands waren er tegen. Het uitbreidingsplan zou woonruimte bieden aan 150 mensen, overwegend niet-Zwammerdammers uiteraard en roeg of laat ook industrie aantrekken, al staat het college van b. en w. van Zwammerdam thans op het standpunt, J-* voor aandrang daartoe nimmer mag worden bezweken. Eens wel licht onder een ander college zou toch door de knieën gaan. Door industrievestiging zou het groene hart de provincie echter worden aange tast. Had Zwamerdam niet op deze kwetsbare plaats gelegen, er zou geen voorstel tot opheffing zijn gedaan. Ove rigens is dit niet de enige overweging geweest: er zijn tal van redenen ge weest. die gezamenlijk tot het ophef- fingsvoorstel hebben geleid. De minis ter was het niet eens met hen, die meenden dat het in ruimtenood verke rende Gouda wel kon wachten op de indiening van een nieuw, afzonderlijk wetsontwerp. Niet overtuigd Dr. W. P. Berghuis die de bui tenslands vertoevende heer Tjalma ver ving vond het betoog over de hand having van de groene strook zwak. Als Zwammerdam een grote gemeente was geweest, zou er evenmin zekerheid hebben bestaan dat er nimmer indus trie zou komen. De a.r.-fractie was zich bewust, dat niet aan alle verlan gens in het wetsontwerp kon worden voldaan. Er is aan tegemoetkomend heid echter een grens. De ar. waren van oordeel, dat deze thans was be reikt, zodat zij zouden tegenstemmen, in de hoop dat er bij verwerping op de kortst mogelijke termijn een nieuw wetsontwerp zou worden ingediend, waarmee de ontwikkeling van de be trokken gemeenten zou zijn gediend. De heer S. Knottnerus (c.h.) deelde mee, dat voor zijn fractie de bezwaren zwaarder wogen dan de voordelen. Hij legde de nadruk op de burgerzin en de saamhorigheid vaD de Zwammerdam- mers en op de goede binding tussen be stuur en bevolking. Wanneer deze te niet wordt gedaan, wordt aan de ge meenschap schade toegebracht. Daar staat tegenover, dat bij verwerping van het wetsontwerp aan de Goudse belan gen géén onherstelbare schade wordt toegebracht. Door een nieuw wetsont werp kan Gouda over een jaar of twee uit de nood worden geholpen. Deze za ken tegen elkaar afwegende. zij haar steun aan het ontwerp moest onthouden. Dr. P. G. v.d. Vliet (v.v.d.) kon meedelen, dat de minister de aarzelen den in zijn fractie had overtuigd, ter wijl de heren D. de Loor (p.v.d.a.) en H. M. v. Lieshout (kath.v.) moesten zeggen, dat een aantal van hun fractie leden hun steun niet aan het ontwerp konden geven. Minister Veldkamp: „Regering tast verworvenheden niet aan!" (Van onze parlementsredactie) Minister Veldkamp (sociale zaken) heeft gisteren in de Tweede Kamer geprotesteerd tegen de veronderstelling dat de regering met haar plannen het aanbod van arbeid te vergroten sociale verworvenheden op het stuk 1 vrije tijd, de vrouwenarbeid en ouderdomsvoorziening zou willen a tasten. Zoals bekend wil het kabinet de ontspanning op de arbeidsmarkt de bevorderen door het stimuleren overwerk, van arbeid door gehuwde ven en van arbeid na de pensioen gerechtigde leeftijd. De minister wees erop. dat het initia- ef om een overwerkvergunning te vragen bij het bedrijfsleven berust dat het een zeer persoonlijke beslissing blijft of een gehuwde vrouw arbeid wil verrichten en een gerechtigde pensioen zijn vijfenzestigste nog wat wil blij i werken. Bij dit alles zal de ar beidsbescherming onverkort van kracht blijven. De arbeidsinspectie zal daarop nauwlettend toezien. Volkomen onaange tast blijven ook de bepalingen betref fende de ingangsdatum voor de A.O.W. uitkering. Aan de g rens van 65 jaar n geen enkel opzicht worden ge- Na prijsverhoging Nieuwe automaten of pakjes van 16 sigaretten? De in de pen zijnde prijsverhoging •jan de sigaretten heeft zowel bij de detailhandel als groothandel en im porteurs de vraag doen rijzen wat er met de sigarettenautomaten zal moe ten gebeuren. Zullen de automaten moeten worden omgebouwd als straks een gulden niet meer voldoen de zal zijn om een pakje te trekken, of zal de industrie pakjes met min der sigaretten ter waarde van een gulden in de handel moeten gaan brengen? Beide partijen zijn het daarover nog iet eens. De detailhandel zegt: ombouw an de automaten is ingrijpend en duur. Zij heeft dan ook voorgesteld industrie, groothandel en importeur te laten mee betalen of wanneer men hierfte bereid >u zijn pakjes met minder (men denkt in 16 stuks) sigaretten uit te brengen. De industrie wijst erop dat de om bouw van de verpakkingsmachines een nog aanzienlijk kostbaarder aangelegen heid zal zijn dan de technische operatie bij de automaten Daarnaast voert zij aan. dat men de winkeliers vroeger toen de automaten opgang maakten, heeft gead viseerd apparaten aan te schaffen die geschikt waren voor meer munten om dat prijsveranderingen in de toekomst 'iet onmogelijk waren. Een overeenkomst is dus nog niet ge vonden maar het probleem heeft de volle aandacht Ten slotte vervult de auto maat in de sigarettenindustrie een be langrijke functie: Zij verzorgt niet min der dan een kwart van de totale ver- De 18-jarige Rob Kroes uit Zaandam is in het zijkanaal D. van het Noordzee kanaal tijdens werkzaamheden Discussie over leerplicht (Van onze parlementsredactie) TAE Tweede Kamer heeft gisteren uitvoerig gediscussieerd over een wetsontwerp dat de invoering beoogt van een voorwaardelijk ar- beidsverbod voor 14-jarige jongens. Daarbij kwam ook het hele vraag stuk van de leerplichtverlenging aan de orde. De Kamer zal het ontwerp volgende week dinsdag stellig aan vaarden, zij het wellicht enigszins geamendeerd. Het verbod zal niet gelden voor die (medisch goedgekeurde) 14-jarige jon gens, die naast hun beroepsarbeid (die een werktijd van 36 uur per week niet mag overschrijden) vakonderwijs of enige andere vorm van voortgezette opleiding volgen. Dit onderricht zal ten minste 8 uur per week moeten om vatten. Deze uren zullen zo moeten worden gekozen, dat ze de hele dag dan wel twee halve dagen per week beslaan. Het wetsontwerp laat de keu ze van de opleidingsinstituten niet vrij. Alleen de ministerieel erkende instel lingen komen in aanmerking. De Kamer betreurde het, dat de in voering van het verbod niet gepaard kan gaan met een algehele verlenging de leerplicht met één jaar, maar de meeste sprekers zagen wel in, dat deze maatregel pas kan worden geno- na een aantal vrij ingrijpende on derwijsvoorzieningen, die tijd en geld vergen. De minister van o.k. en w. mr. Bot en diens staatssecretaris mr. Grosheide bevestigden dit Leerplicht verlenging is volgens hen zinloos als niet eerst het peil van het lager onder wijs wordt verbeterd en vaststaat, dat het personeel en materieel ook inder daad mogelijk is de jeugd langer aan de schoolbanken te kluisteren. De daar voor noodzakelijke maatregelen, waar van de leerplichtverlenging het sluit stuk is, kunnen onmogelijk alle tegelij kertijd worden verwezenlijkt. Er wordt met voortvarendheid aan gewerkt, maar een vroegtijdige voltooiing van het hele complex is niet te verwach ten en daarom wilden de bewindslieden zich niet aan een ingangsdatum van de leerplichtverlenging binden (de socia list Kleywegt had 1 september 1965 ge noemd). Staatssecretaris Grosheide die voor een dergelijk parlementair debuut zorgde, maar helaas wat ver van de microfoon af stond onthulde om wel ke beleidsmaatregel het in de naaste toekomst zal gaan. Achtereenvolgens noemde hij: 1. Invoering van de twee de fase van de verlaging van de leer- lingenschaal. 2. Uitbreiding van het in dividueel technisch onderwijs en van de differentiatie van het l.o. 3. Verrui ming van de toelating tot het lager technisch onderwijs. 4. Voortzetting van Sfeer in 't gezin f De JVieuive Leidse" er de omzetting van de 2-jarige scholen voor l.ts. in scholen met een 3-jarige cursus. 5. Bevordering van de differen tiatie van het onderwijs aan de scho len voor lager nijverheidsonderwijs voor meisjes, al dan niet gecombineerd met de invoering van individueel l.n.o. voor meisjes. 6. Verruiming van de toela ting tot het l.no.. 7 Nadere bestude ring van de ontwikkeling van het l.n.o. voor meisjes. 8. Bevordering van de ontwikkeling van het lager economisch en administratief onderwijs, mede in verband met het v.g.l.o. 9. Verbete ring van de subsidiëring van de vor mingsinstituten voor de leerplichtvrije jeugd. 10. Verlenging van de leerplicht één jaar, met dien verstande dat het negende jaar eventueel als partieel onderwijs kan worden gevolgd. 11. Ten slotte de invoering van de 9-jarige leer plicht met aansluitend de verplichting tot het volgen van 1 jaar partieel on derwijs. De staatssecretaris maakte er geen geheim van, dat dit uitgebreide program een vierjarige regeringsperio de ruimschoots zal overschrijden :.h.-fractie tot de slotsom gekomen dat dekschuit gevallen en verdronken. pROF. W. H. C. Ten Haeff, hoogleraar in de parapsy chologie aan dc universiteit te Utrecht en de helderziende Croiset hebben een onderzoek ingesteld naar de ongewone verschijnselen, die een zolder kamer van het herenhuis Rich mond van wethouder mr. dr. Th. E. E. van Schaik van Maarssen ai sedert tien jaar onbruikbaar hebben gemaakt. Het herenhuis Richmond staat aan de Kerkweg in Maarssen. Het werd voor de oorlog jaren bewoond door de familie Plomp, het laatst tot in de oorlog door mevrouw Plomp-Matthes en werd daarna gevorderd door de Duitsers. Na de oorlog wer den er over dit huis bijzonder vreemde dingen verteld. Nadat de familie Van Schaik in 1949 Richmon- had betrok ken werd ook het zolderka mertje netjes ingericht, echter zonder het gewenste resultaat. Het ene dienstmeisje na het andere vertrok namelijk na korte tijd. omdat er volgens hun zeggen in dat kamertje een onheilspellende sfeer heerste. In het stilst van de nacht klon ken er allerlei vreemde en vreesaanjagende geluiden, die de meisjes de stuipen op het lijf joegen. Na een tiental jaren werd deze spookkamer, na alle onaangename ervaringen, tot rommelkamer verklaard en ver der angstvallig gemeden. Deze hoogst-merkwaardige situatie in zijn woning ver leidde de heer Van Schaik in de winter van 1953 op '54 tot een half als grap bedoelde proefneming. Niemand wilde in de kamer slapen, hijzelf trou wens ook niet. Kom, dacht de heer Van Schaik laat ik het dan eens een collega laten doen. Eens kijken of hij ook bang is. De bewuste collega-jurist werd op de kamer ter ruste gelegd, maar van slapen kwam niet veel. De volgende morgen kreeg de heer Van Schaik het verhaal van een wel zeer interessante ontmoeting: „Het klopt daar niet", luidde de ochtendbegroe ting van het proefkonijn, aldus dc heer Van Schaik. De collega- rechtsgeleerde was zich naar geschrokken door de verschij ning van een jongeman, die een emotievolle en verwarde ver klaring aflegde, dat h\j in de oorlogsjaren in het bewuste ka mertje was doodgeknuppeld door de SD. De verschijning was een circa 26-jarige jonge man met zwart haar. Het bleef een onopgelost raad sel. Buitengewoon verrast was de familie Van Schalk daarom, toen vorige week op een avond plotseling door prof. Ten Haeff en Croiset een onderzoek werd ingesteld. De Utrechtse hoog leraar was over het geval inge licht door een bevriende relatie. Er werden bandopnamen ge maakt en de heer Van Schaik trok wit weg, bekende h(j. bij de mededelingen van de hel derziende, die bleken te klop pen met wat zijn collega eerder had meegemaakt. Volgens de heer Croiset was er inderdaad sprake van een 26-jarige zwart harige jongeman, die in 1942 of '43 op de zolderkamer was doodgemarteld. De helderzien de kreeg bovendien de indruk van een boerderij met hoge bo men en water op ongeveer twee kilometer ten noordoosten van Richmond, waar de jongeman ondergedoken zou zijn geweest. Volgens een reconstructie bleek dit de Maire hofstede te zijn. De helderziende verklaarde voorts, aldus de heer Van Schalk, dat hier eigenlijk niet kon worden gesproken van een echte verschijning maar van ,,'n achtergebleven emotie" De verschijningen zouden zich na het bezoek van de heer Croiset niet meer voordoen, de „ach tergebleven emotie" was name lijk door hem weggenomen. Bleef de vraag, wie de dood gemartelde jongeman is ge weest. Oud K P-commandant Appie, de heer A. Degen nlt Maarssen, veronderstelde: „Mis schien is er wel een achterge bleven SS-er aan zijn eindje gekomen". Hij wees de verkla ringen van Croiset van de hand en hechtte er geen waarde aan. Er was volgens hem in Rich mond niemand om het leven gebracht. Er waren in de oor log in Richmond alleen dood gewone Duitse militairen ge huisvest geen SD politie of SS. Gevraagd naar zijn lezing heeft prof. Ten Haeff verklaard geen woord van de hele ge schiedenis gepubliceerd te wil len zien. HU waarschuwde zelfs nadrukkelyk voor de gevolgen van een eventuele publikatie. „Denkt u er wel om. dat ik geen halve maatregelen neem", aldus de verbolgen hoogleraar. HU dreigde tevens geen lezing te zullen houden voor het „Nut" in Maarssen. die voor 12 februari op het programma staat. Nu bij CO-OP DE ECHTE SAPPIGE Voor uw ^0^0 erwtensoep SPLIT- ERWTEN 500 GRAM Weet u wel, als je bijt in zo'n stuk echte Gelderse rookworst van CO-OP, spuit het sap op je tong. En je hebt neiging met je ogen dicht te proeven. Zó helemaal wil je ervan genie ten Laat zo'n CO-OP worst uw erwtensoep vervolmaken. Zet 'm uw stamppot op als kroon. Of snijd 'm warm op de boterham. Mensen wat lekker! IN HET CO-OP KRAAMPJEI Het befaamde koffiekwartet, geurig en vol aroma: PRIMA, pittig, geurig 1,48 MOCCA, vol aromatisch 1,80 COLUMBIA MELANGE, _Q apart l,0O NOVO, pittig 1,22 CO-OP koffievan eigen bran derij rechtstreeks naar eigen winkels. Dus... versheid ge garandeerd En trakteer erbij op CO-OP WEEKENDKOEKEN pak (12 stuks) 55 MARIE LOUISE, de dure nylons die 20 weinig kosten GEGARANDEERD laddervrij 2,95 Kristal- en wandelkwaliteit 1,95 Crêpe kousen 2,95 CO-OP SLAOLIE, groenmerk grote fles 720 gram 98 goudmerk grote fles 720 gram 1,49 Prijzen geldig t/m 23 oktober. VOOR MEER DAN ÉÉN HEERLIJK AVONDJE: Borstplaat „speciaal" 200 gram 49 Kleutertaai grote zak 32 Chocoladen dierfiguurtjes ioo gram 49 AL EEN MILJOEN GULDEN AAN GEZINSOBLIGATIES Mevrouw Joh. Kikstra, Belt* summerdijk35, ■HIHHÉk. Menaldum (Fr.) werd de gelukkige bezitster van de 20.000 CO-OP gezinsobliga tie. Dat betekent een bedrag van een miljoen, in korte tijd onge merkt bij elkaar gespaard door huisvrouwen die - net als Mevr. Kikstra zeggen„Een fijne manier om te sparen. En 7°/o rente over je gespaarde geld is niet mis!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9