Eenrichtingverkeer en marktverplaatsing nu definitief Twee bruggen in Zuid-West B. en W van Leiden stellen voor: i i NIEUWE LEIDSE COURANT 3 WOENSDAG 16 OKTOBER 1963 Als de gemeenteraad van Leiden maandag het voorstel van B. en \V. aanneemt voor twijfel daar aan bestaat o.i. geen reden zal het oude marktbeeld niet worden hersteld. Voor de binnenstad is, aldus B. en W., het eenrichtings verkeer DE oplossing. En dat be tekent: de markten definitief van de Botermarkt en de Vismarkt. Daarom vandaag nog eens dit plaatje. Als een weemoedige her innering fruit, met ingang van november 1963. wederom voorlopig bij wijze van proef voor de duur van zes maanden: a. de algemene dagmarkt op woensdag te doen houden op de Nieuwe Rijn, voor zover gelegen tussen de Hartesteeg en de Hoogstraat, de Hoogstraat, de Visbrug, de Koornbeurs, de Karnemelksbrug, als mede op de hoek van de Beschuitsteeg aan de zijde van de Nieuwe Rijn; b. de algemene dagmarkt op zaterdag te doen houden op de onder a bedoelde wegen, weggedeelten en bruggen, als mede op de Hooglandse Kerkgracht, de Nieuwstraat, voorzover gelegen tussen de Burgsteeg en de Beschuitsteeg, en in de Beschuitsteeg; IV. voor de duur van de onder III be doelde periode van zes maanden: a. gesloten te verklaren voor het ver keer met alle voertuigen, rij- en trek dieren en vee in beide richtingen: op woensdag van 10 tot 18 uur en od zaterdag van 8 tot 18 uur de Nieuwe Rijn, voorzover gelegen tussen de Burg- steeg en de Hoogstraat, en de Beschuit- op zaterdag van 8 tot 18 uur. de Hooglandse Kerkgracht, voorzover gelegen tussen de Koppenhinksteeg *n de Nieuwstraat, de Nieuwstraat, voorzover gelegen tus sen de Burgst eg en de Hartesteeg, en de Moriaansteeg. b. de op zaterdag voor de Nieuwe Rijn, v >rzover gelegen tussen de Hartesteeg en de Burgsteeg, de Hoogstraat en de Visbrug geldende geslotenverklaringen in dien zin te ijzigen, dat het aanvangs- tijdstip voor deze geslotenverklaringe i op 8 uur wordt gesteld. Hoger beroep inbraak A.Z. Komt anonieme brief ...en zo ontstond het Huis met het nummer niet ter sprake? in- TANDAAG hebben de leden van de gemeenteraad een nota van B. en W. de ontvangen over het eenrichtingverkeer op de Breestraat en „markt- el- jute" en de verplaatsing van de warenmarkten in de stad. Over het een- bhtingverkeer wordt gezegd dat dit heeft geleid tot een aanmerkelijke ferbetering van de verkeerssituatie in de binnenstad. Verder zijn B. en W. Carl fen oordeel dat het niet verantwoord is de markten op hun vroegere ter gal Jjnen te laten terugkeren, rof. ingevolge een raadsbesluit van 4 maart Jjj® zijn de warenmarkten, voorzover lar- Pe °P de Botermarkt en de Vismarkt etie trden gehouden, met ingang van 8 trof. fci jl. bU wijze van proef voor de duur in zes maanden verplaatst. Deze maai- loed pel, op de eerste plaats noodzakelijk bUj- vei"band met het opbreken van de raag fk 'n de Breestraat, had ook tot doel ten- m proefneming met éénrichtingver- ver- ter op de Breestraat en de zg. markt- ver- jite mogelijk te maken. In verband 1 en fcrmede besloot de raad op 4 juni, toen en werkzaamheden aan de Breestraat D voltooiing naderden, voor de ver- re duur van de marktverplaatsing op 'ne Breestraat bij wijze van proef één- jhtingverkeer in te voeren in de rich- osfe van de Hogewoerdsbrug en op de ^an Irktroute in de richting van het Kort pge- (penburg. ^ge- met Het éénrichtingverkeer op de Bree- faat en de marktroute heeft geleid raak j een aanmerkelijke verbetering van stel-verkeerssituatie in de binnenstad, B. en W- De verkeersstromen in->rden thans veel sneller en soepeler n is kewerkt dan voorheen het geval was. ge-1 geldt zowel voor de Breestraat en De i marktroute zelf als voor de kruis- finten bij de De Gijselaarbank en de men.»gewoerdsbrug, waar met de uit doe. (breide verkeerslichteninstallaties n efficiëntere verkeersregeling mo ltondek is geworden. pok voor het openbare personenver- be-er is de maatregel van groot nut ge- prijs Been. Behoudens bijzondere omstan- ;ring|heden vormt de binnenstad thans vanfcn obstakel meer om de bussen op tijd nird laten rijden. Uit inlichtingen blijkt hetPrts- dat over hert algemeen ook de is deP^li61"8 in de binnenstad de nieuwe n. jeling als de beste oplossing zien. en W. hebben zich uitvoerig doen jormeren over de gevolgen van de irktverplaatsing voor de marktkoop- pen. Uit de rapporten blykf, dat de faringen nog al uiteenlopen. Hoewel kele branches, met name de vishandel, 1 verkoopdaling moesten constateren, Irden de resultaten van de woensdagse irkt niet onbevredigend genoemd. De let lnterdagse markt wordt minder gunstig Geoordeeld. De verkoop van groenten agen, fruit en van bloemen en planten is ir ln er het algemeen op een redelijk peil nder-bleven, doch andere branches, zoals fe* handel in vis en gebruiksartikelen en groep van standwerkers geven op, Voor grammofoonplaten dat zy een aanzienlijke achteruitgang m de omzetten hebben moeten boeken. De kritiek richt zioh vooral op de versnippe ring van de markt en de hierdoor ont stane onoverzichtelijkheid. Groot belang Hoewel B. en W. begrip hebben voor de bezwaren die van de zijde der marktkooplieden tegen de marktver plaatsing naar voren zijn gebracht, zijn zij van oordeel, dat het niet ver antwoord is de markten op hun vroe gere terreinen te laten terugkeren. Het éénrichtingverkeer op de Bree straat en de marktroute is van der mate groot belang voor de stad ge bleken, dat huns inziens de keuZe moet vallen op definitieve handhaving van deze maatregel. In dit verband wijzen B. en W. erook op, dat het nemen van een definitieve beslissing thans mede geboden is voor de reconstructie van de Breestraat. Om de plannen hier voor verder te kunnen uitwerken, zal moeten vast staan, op welke verkeers regeling de indeling van de weg zal worden afgestemd. Gegronde klachten Zoals dit met iedere verplaatsing van een bedrijf het geval is, bracht ook de verschuiving van de markten voor de marktkooplieden risico's met zich. In dit licht bezien kunnen de in de rap porten omschreven gevolgen van deze maatregel minder verontrustend worden genoemd dan bij eerste lezing blijkt, aldus B. en W. De markten zijn zeker geen kwijnend bestaan gaan lijden. Voorts is een periode van zes maanden te kort om te kunnen stellen, dat de achteruitgang in de omzetten van be paalde branches van blijvende aard fc. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat vanzelf een herstel zal optreden, ter wijl bovendien dit herstel kan worden bevorderd door bepaalde wenselijk ge bleken voorzieningen te treffen. Hiermede willen B. en W. niet zeg gen, dat de klachten van de markt kooplieden ongegrond zijn. Ook het college zou op dit moment niet het advies willen geven de huidige markt terreinen definitief te handhaven. Wel echter zijn er naar zijn mening vol doende termen aanwezig om de proef met nog eens zes maanden te verlen gen. In deze tijd zullen dan de nodige maatregelen worden bevorderd om aan de klachten zoveel mogelijk tegemoet te komen. Behalve aan verbetering van de marktaccommodatie, zal men met name aandacht schenken aan de branches, die het meest zijn achter uitgegaan en aan de verbindingsrou tes tussen de Nieuwe Rijn en de Hoog landse Kerkgracht. Het voorste] Het voorstel van B. en W. luidt als volgt: I. gesloten te verklaren voor het ver keer met alle voertuigen, rij- en trek dieren e. de Boommarkt in de richting van de Aalmarkt; II. in te trekken de geslotenverklarin gen voor het verkeer met alle-voertui gen, rij- en trekdieren en vee in beide richtingen van de Botermarkt en de Vis markt op de dagen, waarop een algemene dagmarkt respectievelijk de zaterdagse markt wordt gehouden; in afwijking van de verordening, houdende aanwijzing van de dagen, ui plaatsen voor het houden van de v schillende markten en van veilingen s Voor grammofoonplaten Noodbrug naast de Van Disselbrug morgen al klaar Pontonniers uit Keizersveer zijn be gonnen met het leggen van een nood brug naast de te vervangen Van Dis selbrug tussen de Kraaierstraat en de Zoeterwoudsesingel. Een voorziening die voor de verbinding van de Burge meesters- en Professorenwijk met het stadsdeel Hogpewoerd van groot belang is. Morgen reeds zal van de noodbrug gebruik kunnen worden gemaakt. Veertig pontonniers leggen haar in een korte spanne tijds. De nieuwe Van Disselbrug zal omstreeks januari vol gend jaar klaar komen. Foto N. v. d. Horst. De burgemeester van Zandvoort typeerde de heer De Kievit alls de petsonificaitie van de principiële mens. De heer De Kievit werd 37 jaar geleden lid van het nu 40-jarige Verbond en hij diende het 23 jaar lang ails penningmeester, secretaris penningmeester en redacteur van het orgaan Vermaak en dieren leed". De heer Jonk liet zijn goedé woorden en wensen vergezeld gaan van de aanbieding van een schrijf machine. Op 21 oktober zal via raddo en televi sie op bijzondere wijze de aandacht den gevraagd. Onmiddellijk na afloop a de televisie-uitzending (van 20.20 tot 20.50 uur) zullen in het hele land huis jan huis gelden wonden ingezameld. In Leiden is medewerking gevraagd jan de leden van de georganiseerde zelf bescherming van dc B.B. Scapino'ballet in Leiden Het Scapino-ballet geeft zaterdagmid dag om half 3 voor de Stichting Leidse Jeugd-Actie een balletvoorstelling. Uit gevoerd worden „Moeke, er staat een vrijer aan de deur". Sonatine, Spaanse dansen, „Vier kleine zwaaantjes" uit „Zwanenmeer" en „Katten". Wika J. A. Renes, hoofdleider van de Stichting Herv. Jeugdzorg te Lei den, is met ingang van 1 januari 1964 benoemd tot hoofdleider van de Stich ting Herv. Jeugdzorg te Amsterdam. Hij krijgt daar de leiding van het club huis De Bark in het westelijke deel van de Jordaan omgeving Oosterparkstraat. Speciaal zal hij tot taak hebben de sa menwerking tussen de verschillende jeugdzorginstellingen te bevorderen. In juli 1960 begon de heer Renes, die de consolidatie en uitbreiding van het jeugdzorgwerk in onze stad zeer heeft bevorderd, zijn werk in Leiden. Waarschijnlijk zal ook de president zich bepalen tot de mededeling dat zich een brief in het dossier bevindt. Uiteraard worden bij strafzaken vaker anonieme brieven ontvangen, waaraan vrijwel nimmer aandacht wordt gegeven. Geheel anders zou het zijn, indien de schrijver zich met naam en toenaam zou melden Verdachte Van W. zou van de inhoud van de brief nog niet op de hoogte zijn gesteld; ongetwijfeld zal hij tijdens de terechtzitting deze gebruiken om te trachten zijn ontkenning de inbraak te hebben gepleegd, te versterken. Overigens is reeds bij de eerste be handeling van deze zaak voor de Haagse rechtbank zowel door de officier van justitie als de rechtbank geconstateerd, dat de inbraak door tenminste twee per sonen moet zijn gepleegd, gezien de wijze van werken. Voor het Hof zijn vier getuigen charge en acht a décharge gedagvaard. Mogelijk zal de behandeling op zaterdag worden voortgezet. Register-ingenieurs en operationele research Gisteravond hield de heer C. Deetman voor het Nederlands instituut van regis- ter-ineenieurs en afgestudeerden van ho gere technische scholen (NIRIA) afde ling Leiden, de eerste lezing van het sei zoen in restaurant Van der Heijden. De heer Deetman gaf de leden een in druk van de „operationele research", die in de oorlog tot ontwikkeling kwam waarbij de operatie van de oorlogsvoe ring wetenschappelijk werd bestudeerd. Aanvankelijk chaotische en willekeurige processen konden met de exacte weten schappen worden opgelost Na de oorlog bleken veel analoge pro blemen in het bedrijfsleven te bestaan, voor de oplossing daarvan bleken de ontwikkelde theorieën bruikbaar. In het algemeen hebben de vraagstukken te ma ken met het bepalen van optimale oplos singen betreffende wachtrijen, verdeling van werkzaamheden over machines, het De operationele research is naast andere activiteiten als planning e.d. een middel geworden voor de bedrijfsleiding om de beslissingen juister te kunnen ne- De vluchtelingen leven onder kommer volle omstandigheden; hun toekomst is uitzichtloos, tenzij bun de kans wordt gegeven een nieuw bestaan op te bou wen. Ten eerste is redelijke huisvesting nodig, vervolgens moet er werk zijn, de jongeren moeten een vakopleiding kun nen krijgen en de bejaarden passende verzorging. De oproep, diie hiertoe door de Hoge Commissaris voor Vluchtelingen op de nationale regeringen werd gedaan, leidde in ons land tot de oprichting van het "i?der lands Comité Vluchtelingenhulp 1963, waarvan koningin Juliana be schermvrouwe en dr. W. Dreos voorzit- W. J. Loeve 25 jaar in overheidsdienst Donderdag (17 okt.) hoopt de heer W. J. Loeve, ing. technisch hoofdambtenaar le klas bü de hoofdafdeling bouwkunde van de dienst der gemeentewerken, te Leiden, te herdenken, dat hij 25 jaar in overheidsdienst is. De heer Loeve trad op 17 okt. 1938 als technisch ambtenaar in dienst van de ge- ente Rotterdam, waar hem met ingang 1 febr. 1954 eervol ontslag werd ver leend. Op laatstgenoemde datum trad hij als technisch hoofdambtenaar in dienst bij gemeentewerken te Leiden. Behalve in zijn functie bij gemeente werken, waardoor hij bij velen bekend is, heeft de heer Loeve steeds een be langrijk aandeel gehad in verschillende ■rormen van maatschappelijk werk. Zo is hij voorzitter van de afdeling Leiden van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel, voorzit ter van de afdeling Leiden en lid van het hoofdbestuur van het Nederlands In stituut van Register-ingenieurs en afge studeerden van Hogere Technische Scho len (NIRIA). Voorts lid van de Christe lijke Besturenbond, secretaris-penning meester van de Samenwerkende Bonden Overheidspersoneel, lid van het Georga niseerd Overleg der gemeente Leiden en plaatsvervangend lid van de Medezeg genschapscommissie en de dienstcommis sie by gemeentewerken. Tevens is de heer Loeve lid van het schoolbestuur van de Vereniging voor Chr. Individueel Technisch Onderwys. In verband met zyn jubileum is er vrüdag van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur gelegenheid de heer Loeve in zün woning, Stuwstraat 1, geluk te wensen. Collecte-avond voor vluchtelingen Maandagavond begint een nationale actie ten beihoeve van „vergeten" groe pen vluchtelingen in Griekenland ei Turkije. Al meer dan tien jaar zier. duizenden vluchtelingen in dlie landen uit naar internationale hulp. De asiel landen zelf zyn te arm om te helpen: de fondsen van het WeröLdvluchtelingen- jaar 1059/1960 bleken ontoereikend de „vergeten vluchtelingen" zeer len zyn van Armeense afkomst heipen. Half jaar cel voor Katwijkse zeeman De drank zou in het leven van een i-jarige zeeman uit Katwijk aan Zee »n grote rol hebben gespeeld en er mede de oorzaak van zyn, dat hy had ingebroken in het kantoor van een fa briek aan de Valkenburgseweg en een conservenfabriek- De officier van jus titie eiste 14 dagen geleden tegen ver dachte 10 maanden gevangenisstraf van 3 maanden voorwaardelyk en aftrek van voorarrest De rechtbank heeft hem veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf waarvan 2 maanden voorwaardelyk cn aftrek van voorarrest Wika J. A. Renes naar Amsterdam Toen aan het eind van de achttiende eeuw de legers van Napoleon Keulen bezetten, gaven de kwartiermeesters het stamhuis van de familie Ferdinand Mülhens in de Glockengasse het nummer Koninklijk goud voor de heer W. F. K. de Kievit (Leiden) IE SIK MI 1 IS SIMEIS KEULEN EN 4711WERELDBEROEMD 1.65 tot 23.25 De Leidenaar W. F. K. de Kievit, die 37 jaar lang als lid en bestuurs lid van het Ned. Jack-Lowdon-Ver- bond onder meer heeft gestreden te gen circussen en dierentuinen, is gisteravond in zijn woning, P. de la Courtstraat 111, koninklijk onder scheiden. Aanleiding hierboe was het feit, dat hij wegens zijn leeftijd zijn functies bij genoemd Verbond gaat neerleggen. De uitreiking van de onderschei ding (de geneden medaille, béhorend bij de orde van Oranje-Nassau) door wethouder S. Menken werd onder anderen bijgewoond door de burge meester van Zandvoort, yir. H. M. van Fenema, en de heer J. Jonk, die respectievelijk lid en voorzitter zijn het Verbond. Zowel de wethou der als genoemde heren belichtten het enthousiasme en de felheid, waarmee de heer De Kievit altijd voor zijn zaak heeft gestreden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3