FAR VER FEST Uw probleem is het onze de olie mei 24-urige werkdag! Nieuw onafhankelijk landelijk studentenblad „Demokrater" Concilie staat gebruik volkstaal bij doop toe PECTORAAL boekenhoek Grieks-Orthodoxe kerk ten halve gekeerd Een woord voor vandaag Invloed Karl Barth in Duitsland tanend Karl Barth achter de Tien Stellingen WOENSDAG 16 OKTOBER 1963 1 N 79 Wilt u "UiP-zijn met "ThuuP-zijn verbinden Zo'n uitje it dichtbij te vinden. Daar zegt men tevrêe: Een goed buurtcafé Jt vaak ook beter dan verre vrinden Initiatief studentenvakbeweging Debat over primaatschap afgebroken (Van onae onderwijsredactie) CTUDEREND NEDERLAND heeft sinds vandaag haar eerste lande lijke studentenblad. Blijkbaar zien de initiatiefnemers, de Nederlandse Stu dentenvakbeweging en de Werkstu denten Liga, naast de talrijke studen- tenperioideken bestaansmogelijkhe den voor dit nieuwe blad „Demokra ter". Een der doelstellingen van dit „onafhankelijke, landelijke studen tenblad is door middel van de eens in de veertien dagen verschijnende „Demokrater" doelbewust aandacht te vragen voor de problemen rond het studeren en het student zijn. Niet zozeer een „partij-blad" dus, maar toch wel de spreekbuis van de dit jaar opgerichte studentenvakbewe- Sing. Grootse idealen heeft de hoofdredac tie: een krant zijn. nieuws brengen en „daarbij de schotjespolitiek der ver schillende steden en liefst ook zo veel mogelijk de landsgrenzen doorbrekend". Het zojuist verschenen eerste, twaalf pagina's tellende, nummer heeft reeds veel van een krant weg: commentaar van de hoofdredactie, beschouwing over de ontwikkelingen aan het loonfront, een sociale rubriek (..Huurbescherming t nog s Terwijl de bisschoppen van het Vaticaans concilie eergisteren het hoofdstuk uit het rapport over de liturgie, dat handelt over de mis, na talloze amendementen aangenomen te hebben, toch nog weer terug verwezen naar de commissie, gingen zij gisteren voort met het aannemen van amendementen. Het gebruik van RED BAND Het blauwe busje voor'n kwartje huidige positie van de student, „Demo krater" kost studenten 4. Voor ande re belangstellenden 5. In alle Neder landse universiteits- en hogeschoolste den zal het voor dertig cent in de losse verkoop verkrijgbaar zijn. Hongarije op goede voet met Vaticaan De Hongaarse premier. Janos Kadar. heeft, volgens de algemene directeur van het Finse persbureau dr. Killinen, op een bijeenkomst in Boedapest met vijf Finse hoofdredacteuren gezegd het theo retisch mogelijk te achten om diploma tieke betrekkingen tussen Hongarije en het Vaticaan te vestigen. Dat zou kun nen resulteren in het openen van Vaticaans consulaat in Hongarije. Kadar verklaarde: ,.Ik ben communist taaT ik respecteer paus Johannes die en verstandig en eerlijk man was en ik hoop dat paus Paulus een paus zal zijn zoals zijn voorganger. Als het Vati caan rekening kar houden met het feit dat Hongarije alleen vanuit Hongarije geregeerd kan worden en dat alle Hon gaarse burgers onder de Hongaarse wet ten vallen, zullen er geen moeilijkheden zijn". de Demokrater ontbreekt Een lid van de hoofdredactie ve: kerde echter dat voor dit essentiële peet van een krant in de komende nummers voldoende aandacht te zal zijn. wil bijdragen i de volkstaal bij de doop mag on der meer in de toekomst worden toegestaan. Alleen de doopformule moet nog in het Latijn worden uit gesproken. t ruimer gebruik van volkstalen bij het toedienen van de sacramenten bete kent onder meer. dat de lange reeks ge beden die door de priester moeten wor den uitgesproken tijdens de doop, met toestemming van zijn bisschop voortaan mogen worden uitgesproken in de taal in de ouders. Afgebroken De grote verrassing kwam echter la ter in de morgen toen de vier voorzitters, die deze tweede zitting van het concilie leiden, kwamen met het voorstel om het debat over de verhouding van de paus de bisschoppen af te breken. Dit duur de nog steeds voort en bisschoppen en kardinalen vielen van de ene herhaling in de andere, maar hun woordenstroom kon den zU kennelijk niet vrijwillig stoppen. Zelfs gisteren stonden er nog tiental len als spreker ingeschreven, toen met overweldigende meerderheid van stem men de andere bisschoppen uitsprake» dat het nu wel welletjes was. De voorzitters zorgden ook voor iets nieuws. Het voorstel om het debat te beëindigen hield tevens in dat er mor gen een proefstemming wordt gehouden. Dan zal blijken hoe de verhoudingen lig gen. Voorlopig ziet het er naar uit dat de (veelal Italiaanse) bisschoppen die hun gezag helemaal willen opofferen aan het primaatschap van de paus een verplet terende nederlaag zullen leiden. Noorwegen heeft Groot-Britannië, de Sowjetunie, Japan en Nederland uit- i genodigd voor een op 18 oktober in Lon den te houden conferentie over de onder tekening van een overeenkomst voor eer stelsel van internationaal toezicht aar boord van schepen van de expedities der walvisvaart. Grieks orth. kerk ziet zich als brug tussen r.k. en protestanten „Het .hoofd van de Grieks-Orthoxe Kerk in Noord- en Zuid-Amerika. aarts bisschop Iakovos. een van de vijf presi denten van de Wereldraad van Kerken, heeft gisteren op een persconferentie te Philadelphia geopperd, dat zijn kerk wellicht een brug zou kunnen zijn tussen het rooms-katholicisme en het protestan tisme ter bevordering van de eenheid var de christenheid. De aartsbisschop, die zich te Philadel phia bevond om aan te zitten aan een lunch te zijner ere, motiveerde deze mening met de opmerking, dat de Grieks-Orthodoxe Kerk wat de leer be treft dichter bij het rooms-katholicisme staat, maar oecumenisch dichter bij het protestantisme. Hij noemde de oecumenische beweging „een beweging van begrip". „Het doel van de oecumenische beweging is niet, een kerk of een superkerk te scheppen",, zei hij, .Anaar slechts eenheid te brengen in de denkwijzen en doelstellingen alle christenen". nieuw XRAiTEN- MUIZ£N-> PASTA VLOKKEN ROEIT ZE GENADELOOS UIT Niet zonder Theseus, een zwerftocht door Griekenland in het spoor van de Atheense held Theseus verhaald door Orpheus. Uitgave Servire. Den Haag. Een interessant, geïllustreerd reisver slag van Nederlandse padvinders. Koers 0.90., door Klaas van der Geest. Uitgave G. F. Callenbach N.V., Nijkerk. Een aardig jongensboek in de serie van Flevo-jeugdpockets. Leeftijd 13 tot 17 jaar. Inge, door C. Th Jongejan-de Groot. Uitgave G. F. Callenbach N.V.. Nij kerk Reeds de vierde druk van dit aardige meisjesboek. Leeftijd 14 tot 17 jaar. In de serie Flevo-jeugdpockets. De speurders van de Blauwe Steeg, door Ton Oosterhuis. Uitgave N.V. De Arbeiderspers. Amsterdam. Een span nend. geïllustreerd boek voor jongens en meisjes van 10 tot 15 jaar in de AP- jeugdserie. Omslag Joan McNeill. Het circus van doctor Dolittle. door Hugh Lofting. Uitgave N.V. De Arbei derspers, Amsterdam. Oorspronkelijke titel Dr. Dolittle's Circus. Vertaling G. W. Elberts. Omslag Alfons van Heus- den. Illustraties van de schrijver. Voor jongens en meisjes van 9 jaar en ouder Als ABC voor de jeugd. Pink per post, door Marten Cumber land. Uitgave N.V. De Arbeiderspers. Amsterdam. Misdaadroman. Oorspron kelijke titel Not expected to live. Ver taling Iet Houwer. Omslag Jan Kruis. ABC-pocket. Het toverkrijtje, door Zinken Hopp Uitgave N.V. De Arbeiderspers, Am sterdam. Oorspronkelijke titel Troll- krittet. Vertaling Saskia Ferwerda en M. G. Noot. Omslag Kees Kelfkens. Te keningen Malvin Neset. Jongens en meisjes van 8 jaar en ouder. ABC-poc- ket voor de jeugd. Michiel. de geschiedenis van een mug. door Henriëtte van Eyk. Uitgave N.V. De Arbeiderspers. Amsterdam Il lustraties Ton Hoogendoorn Jongens en meisjes van 8 jaar en ouder. Herdruk als ABC-pocket voor de jeugd. Kijk eens in de spiegel, een bundel cabaretliedjes samengesteld door Adri Kaan Uitgave N.V. De Arbeiderspers. Amsterdam Omslag Jan Kuiper. Als ABC-pocket. Een leeuw in de kelder, door Pamela Branch Uitgave N.V. De Arbeiders pers. Amsterdam. Detective- of mis daadroman. Oorspronkelijke titel Lion in the cellar. Vertaling Jan C. Roosen daal. Omslag Hugh Jans. Als ABC-poc* Nel Bakker. Illustraties Joan MacNeill Jongens en meisjes van 10 ouder. ABC-pocket voor de jt De Grieks- Orthodoxe Kerk is omgezwaaid. De hiërarchie van deze kerk heeft gisteren met al gemene stemmen een besluit in getrokken waarin zij zich had gekeerd tegen het voorstel van de oecumenische patriarch van Con- stantinopel om een theologisch' discussie te beginnen met de Rooms Katholieke Kerk op voet van gelijkheid." De 53 metropolieten van de hiërarchie, het hoogste gezagsorgaan van de Griekse Kerk besloot om toch alsnog de proto collen te ondertekenen van de panortho doxe conferentie die eind september op het eiland Rhodos werd gehouden. Dat wil zegggen dat z(j eerst niet wilden ko men. en zich nu achter alle besluiten stellen. De metropolieten hebben evenwel toch alsnog een voorbehoud gemaakt. Zij eisen dat het theologisch gesprek pas zal be ginnen na het einde van het Vatic concilie. Dit verrassende besluit volgde op eën stormachtig debat van drie dagen waar in aartsbisschop Chrysostomos. de pri maat van Griekenland, heeft gezegd dat hij, toen hij zich verzette tegen deelne ming van de Grieks-Orthodoxe Kerk aar de panorthodoxe conferentie op Rhodos, handelde op „schriftelijke instructies van het Griekse ministerie van buitenlandse Als bewijs van zijn bewering toonde hij een document dat noch gedateerd noch ondertekend was. Nog op 12 sep tember had de primaat gezegd, dat „dialoog" als door de oecumenisch triarch voorgesteld niet kon plaatsheb ben daar „wij ernstige dogmatische ge schillen hebben met de Rooms-Katholie- ke Kerk die absolutistisch is. terwijl de Orthodoxe Kerken democratisch en stitutioneel zijn". Geen straf voor een principiële dienstweiger a ar AOSRAM Nieuwe studenten in Kampen Zoals reeds eerder gemeld is de theologische studie aan de Theologische Hogeschool te Kampen thans ook open gesteld voor hen die in het bezit zijn van het einddiploma h.b.s., hoofdacte kweekschool en h.t.s. Er hebben reeds 16 kandidaten inge schreven. Hun zal eerst een tweejarige rsus, voorzover nodig, gegeven wor- n met name in de klassieken (Latijn Grieks) en in Hebreeuws. Dr. J.Wyt- i. rector van het Marnix-gymnasium Rotterdam en de heer J. C. de Moor. lector aan de Joh. Calvijn-Academie zul len deze cursus leiden. Vier nieuwe stu denten met gymnasiumdiploma hebben voor de cursus 1963-1964 aangemeld. Utrecht overweegt beperking aantal studenten rectormagnificus prof. dr. H. Freudenthal heeft meegedeeld dat in verband met het steeds ernstiger wor dende personeelstekort de Rijksuniver siteit van Utrecht overweegt een **- perking van het aantal studenten voeren. Dit zal dan vooral betrekking hebben op de faculteit van de wiskun- n natuurwetenschappen. Een derde het aantal plaatsen bij de weten schappelijke staf is daar bezet. Volgend jaar zullen er ongeveer 9000 studenten in Utrecht studeren. Ook zal dan de na-oorlogse geboortegolf zich doen gelden, zo zei de rector magnifi cus. Prof. Freudenthal zei te vi dat er illegale maatregelen genomen zullen moeten worden, door de inschrij ving te beperken. Ds. Ie Cointre gaat dr. Kunst helpen (Van een onzer medewerkers) Ds. W. M. Ie Cointre, die is afgetre den als predikant in algemene dienst voor de .geestelijke verzorging van de Nederlandse strijdkrachten en met emeritaat is gegaan, zal enkele dagen per week dr. P. G. Kunst te Amsterdam bijstaan in diens pastorale arbeid. Ds. Le Cointre. die in januari 70 jaar wordt, en predikant was te WouDrugge en Bergen op Zoom. heeft sinds 1947 als predikant voor de geestelijke zorging der militairen gearbeid. Deputaten van de generale synode van de Gereformeerde Kerken voor dit werk zullen hem op zaterdagmiddag 2 november om halfvier in de Woestduir- kerk te Amsterdam een afscheidsr eeptie aanbieden. Prof. dr. W. J. Kooiman in ziekenhuis Prof. dr. W. J. Kooiman hoogleraar van de Evangelisch-Lutherse kerk de Universiteit van Amsterdam, if verpleging opgenomen in het Luthers Diakonessenhuis aldaar. De hoogleraar ïaar wij vernemen, getroffen door hartaanval en de eerste maanden, zijn arbeid betreft, uitgeschakeld. Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Amsterdam: A. A. Drost, caris te Aerdenhout: te Weesp (vac. F. C. Bosboom): J. Smit. te Lopik. Aangenomen naar Hillegom (vac. J. Veenendaal): J. Bronsgeest, te Hansweert. Bedankt voor Tholen en Mastenbroek: A. Stekelenburg, te Eist (Utrecht). NED. HERV. KERK Benoemd tot vikaris te Amsterdam: A. A. Drost, kand. te Aerdenhout. GEREF. KERKEN Beroepen te Heinkenszand en Wapep- veld: H. Eikelboom, kand. te Sleeuwijk. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen bij de Can. Ref. Church of Smithers (B.C.): G. Mulders, te Ulrum. Ds. F. L. van der Bom wordt vlootpredikant Ds. F. L. van der Bom, gerefor meerd predikant te Domburg-Westkapel- le sedert 1960, zal zijn werk in de ge meente neerleggen om met ingang van 1 december a.s. de benoeming tot vloot predikant te aanvaarden. Hij volgt als zodanig op ds. J. C. de Bruine, die hervormd studenten-predi kant is geworden in Utrecht. De hervormde predikant ds. H. Kat. die de vloot 13 jaar als geestelijk verzorger heeft gediend, gaat de mari ne nu verlaten, daar hij een beroep heeft aangenomen naar de Presbyterian church te Sidney. Ds. Kat was vloot predikant van 19461949, daarna her vormd predikant te Laren, Noordhol land om in 1953 opnieuw bij de vloot te gaan dienen. Bijna half miljoen leerlingen bij nij verheidsonderwij s Het nijverheidsonderwijs telt bijna eer. half miljoen leerlingen. In het school jaar 1962/'63 waren er 1471 scholen er cursussen bij het nijverheidsonderwij: met in totaal 498.500 leerlingen, d.i. 2,1 pet. meer dan in 1961/'62. Het aantal mannelijke leerlingen bedroeg 263.900 het aantal vrouwelijke leerlingen 234.6 Bijna 280 000 leerlingen volgden volledig dagonderwijs, d.w.z. dat zij 19 of lessen per week ontvingen. Het aantal leerlingen dat in 1962 tot het nijverheidsonderwijs werd toegelaten bed.oeg 124.400; dat was 2.900 mindei dan in 1961. Bijna 96.900 leerlingen kwa men van het glo of vglo. Deze gegevens zijn ontleend aan de statistiek van het nijverheidsonderwijs 1962/'63 van het centraal bureau vo statistiek. Het is de vraag, die in alle eeuwen en in alle landen is en wordt gesteld: Wie zal ons het goede doen zien?" David, deze pijnigende vraag in Psalm vier citerend, zoekt het niet in het horizontale vlak en wijst de mensen niet op iemand, die be looft het goede te zullen schenken. Hij weet namelijk, dat zo iemand dat nooit waar kan maken, hoe schoon en fascinerend zijn beloften ook mogen zijn. David, vraagt heel simpel aan God, of Hij het licht van Zijn aanschijn wil verheffen over de mensen. En dan volgen deze woorden: „Gij hebt meer vreugde in mijn hart gegeven dan toen hun koren en most overvloedig waren". Koren en most, hoe sterk begeren wij die, wat maken ivij ons druk om een zo groot mogelijke brok van de welvaart te bemachtigen. Wat zijn wij jaloers, als wij denken tekort te komen en wat werken wij met de ellebogen - om te kunnen genieten van zovéél mogelijk koren en zovéél mogelijk most! En toch is het dat niet. De vreugde, die het bezit daarvan geeft en het genot, dat wij daarvan smaken, is een zeer oppervlakkige vreugde. Wij kunnen namelijk ook innerlijk huilen aan een welvoorziene dis en in onze gloed nieuwe auto met de grootste zorgen in ons hoofd rond rijden. De vreugde, waarvan David spreekt en waarvan hij weet, dat zij regelrecht komt uit de hemel, is van een geheel andere soort. Zij staat in het allernauwste verband met het licht van Góds aanschijn, dat ons leven overstraalt. Wie deze vreugde kent, ziet alle koren en most als zeer betrekkelijke zaken! (Advertentie) De balsem met "direct-werking' VOOR VERLICHTING VAN PIJN iN SPIEREN EN GEWRICHTEN Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn - ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid en meer melkwit wordt en volledig in de poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet Pijn slaat altijd onverwacht toe Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand te hebben. dan een behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmid dellijke verlichting ontstaat. Overtuigt Uzelf van dit buitengewone doordrin gingsvermogen wanneer U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze aan vankelijk kleurloze wonderbalsem meer Prof. Althaus tot lutherse predikanten: (Van een onzer medewerkers) Op het convent van lutherse predikanten, te Amsterdam in de Maarten Lutherkerk gehouden heeft de Duitse theoloog prof. dr. FARVERFE6T: vloerkleed met zéér hoge pool. Lof voor geschrift van Oostduitse kerken P. Althaus gerefereerd over „Zur heutigen theologischen Fra- ge". In de middagvergadering maakte ds. mr. D. G. Hoevers enkele „kanttekeningen bij Hel sinki". In zijn functie van presi dent der Evangelische Lutherse Kerk in Nederland was hij aan- ITi wezig bij de Assemblee van de r Lutherse Wereldfederatie te Hel sinki. enProf. Althaus merkte in zijn rede op dat in Duitsland de theologie van Karl Barth nog steeds van invloed is, „al wijst er veel op dat zijn rol niet meer zo groot is als voorheen", aldus prof. Althaus. „Barth staat zichzelf in de weg door de vele delen van de Kirchliche Dogmatik die hij geschreven heeft, waar- door het voor een jongere generetie Ird moeilijk is hem bij te blijven", aldus prof. ei Althaus. jn Prof. Althaus ziet voorts de invloed Li m de natuurlijke theologie weer in al- r lerlei facetten opkomen, onder meer blij- 1 v kend uit de belangstelling in de vraag Ps naar de waarheidsinhoud van de buiten- (n christelijke religies en naar de univer- Ier sele openbaring. Jonge theologen ver- hfe zetten zich met nadruk tegen Barth en err zijn conceptie betreffende openbaring en geschiedenis, aldus prof. Althaus. 1 De Zwitserse theoloog Karl Barth heeft zich desgevraagd uit gesproken over de op de confe rentie van Evangelische kerken in Oost-Duiteland opgestelde „Tien stellingen". Deze stellingen zijn door de conferentie, naar aanleiding van de situatie waar in de christenen in Oost-Duitsland leven, opgesteld. Ze handelen over de vrijheid en de taak der kerk achter het ijzeren gordijn. Prof. Barth verklaart in zijn uitgebrei de theologische verhandeling zich geheel met de stellingen te kunnen vereni gen. Hij acht het een op de bijbel ge fundeerde wegwijzer voor de Oostduitse kerk en haar leden. Deze stellingen zet ten. aldus Barth. aan tot zelfstandig, christelijk en kerkelijk denken en hande len. Ook bepalen ze duidelijk de houding van de kerk tegenover de wereld. Dit houdt volgens Barth, niet in dat het een zelfgenoegzaam stuk is geworden. Inte gendeel. het stelt zich fel tegenover zelf genoegzame vroomheid en kerkelijkheid en roept de gelovigen op het verant woorde optreden van de christen ook in politiek opzicht in Oost-Duitsland te sti muleren. Karl Barth ziet dit als een mogelijk heid een dubbel front (kerkelijk en staat kundig) van christenen te vormen, en acht het van groot belang dat dit zo duidelijk in de stellingen tot uiting komt. Vooral de eerste stelling „als de ge meente niet de wil van God in alle omstandigheden navolgt zal de verkon diging van de vergeving der zonden een onvruchtbare zaak worden", ziet prof. Barth als -zeer juist. Ook enige kritiek ten aanzien van de opstelling laat Barth nog horen. Het is. volgens hem te merken dat het stuk door verschillende personen is opge steld. Voorts had hij een meer theolo gische benadering in de uitwerking de stellingen willen zien. Prof. Barth spreekt de hoop uit dat de kerken in Oost-Duitsland maar daar niet alleen voort mogen gaan op de uit de tekst duidelijk geworden weg. Hij hoopt dat de voortgang steeds door de kerken voor een ieder begrijpelijk en aanvaardbaar gemaakt zal worden. Oecumene reE Over de ca prof. Althaus katholieke theologie J8. veel aan misverstanden ten aanzien van r het verstaan der reformatie is opge ruimd. Maar hoeveel begrip er ook ge komen is in de R.K. Kerk voor Luther, veel struikelblokken »rk Ds. Hoevers merkte in zijn toespraak j e op dat Helsinki geen theologische afron- ding heeft gegeven. De leiding had stel-» lig kans gezien, een bepaalde visie doorBuj te drukken, maar heeft daar zijns in-Dro ziens bewust van afgezien. Daarom is jei aldus ds. Hoevers. niet verder ge-t dan ook niet z theologisch niVcau, vmn. ix«cii-l- selijk vlak, aldus de indruk van ds. Hoe- ®r' Lijm en plak alles met VELPON vanCeta-Bever De Franse regering heeft gisteren be-er sloten tot verlaging van de benzineprijstee met 2 centimes per liter, ter bevordering |he van haar campagne tot stabilisatie van*n 1het Prijspeil In de zitting werd een wets-Ii. - ontwerp van deze strekking goedgekeurd.! maar dit wetsvoorstel moet door net0" parlement worden aanvaard alvorens dehk' prijsverlaging in werking kan treden. (el: 1 Vraag: In uw blad las ik een be richt dat vele blinden een bandrecor der hebben ontvangen. Dat zal wel zijn m«t braille-schrift. Mijn vraag is nu: Zijn er bandrecorders met gewoon Nederlands schrift? Dit zou voor mij wegens mijn doofheid een uitkomst zijn. Antwoord: Een bandrecorder is een geluidsapparaat, waarbij geen schrift te pas komt. Dit apparaat is dus voor u geheel ongeschikt. Vraag: Bij het bekijken van prent- door elkaar, roer het flink door de zacht gemaakte margarine en de pas ta is klaar. Ik doe zelf alles gemakkelijker Heeft de verhuurder het recht de de ^huur naar willekeur te verhogen? Antwoord: De huurbescherming heeft men kan hetzelfde resultaat ook door ook betrekking op bedrijfsruimten. Als goed roeren bereiken. De pasta is lang houdbaar, (onze hartelijke dank beschermt permanent, ook'n stilstaande motor. Dus... géén corrosiel briefkaarten van oud Den Haag omstreeks 1903 kwam ik twee kaar ten tegen, waarvan ik mij als ras echte Hagenaar niets kan herinneren Waar was het Wijd en Zijd? en waar De Amerikaanse luchtmacht heeft be- sloten een sergeant, die om godsdiensti ge redenen weigerde, cafe's en bordelen j te bezoeken, als h(j in Azië op militaire patrouille waa, niet te straffen. De 30-jarige Merlin M. Madson is nu 1 om medische redenen ontslagen en krijgt dertien jaar lang wachtgeld. Hij zal naar zijn vrouw en kinderen in Sacramento 'Cal.i terugkeren Madson had in dienst altijd een bijbel bij zich en weigerde de/ weïïce omstandigheden ook genoem- gemakkelijker lijkt: Neem een pakje de gelegenheden binnen te gaan. Zijn smakelijke margarine, 50 gram officieren hebben de zaak destijds gefor-,75 gram suiker Vraag: Onlangs las ik in uw blad het antwoord over het opbergen van een kinderwagen. Zelf heb ik inder tijd de wagen op deze wijze opge borgen, afgedekt dus met een kleed en goed met vaseline ingevet. De wie len en al het chroomwerk waren mooi gebleven maar de beugel was na en halfjaar op de plaats, waar het kleed er op rustte, helemaal gaan roesten. Antwoord: Onze hartelijke dank voor deze brief, waaruit ons blijkt dat het zaak is erop te letten dat bet kleed nergens in aanraking komt met me taal of chroomwerk van de wagen. Blijkbaar heeft de kinderwagen nogal vochtig gestaan en het vocht in het kleed heeft op den duur de beugel aangetast. Vraag: Kan de verhuurder van een bedrijfsruimte, die al meer dan tien it doorgeven dat mij ook jaren verhuurd is. zo maar opzeggen op grond van het feit. dat hij deze voor eigen gebruik nodig heeft? Zo Antwoord: Het Wijd en Zijd lag in 1905 tegenover de thans gedempte Nieuwe Haven en het Molenslop bij de Koningin Emmgjcade—Constant de Rebequestraat Raad van lezeres: In uw rubriek las ik een recept voor het maken van cheeoladepasta, maar aange zien daarin melk zit, is het gauw aan bederf onderhevig. Daarom half kopje welke opzegtermijn moet worden ln gen wegens dringende noodzaak eigen gebruik en de Kantonrechter zal dan beslissen of die behoefte dringend genoeg is. Is de ruimte per week ver- nuurd, dan is de opzegtermijn een ka- lenderweek en als deze per maand ver huurd is, een kalendermaand. De op zegging zou mondeling kunnen geschie den, maar met het oog op het bewijs is het beter dit per aangetekende brief te doen. Nog h is deze in handen te geven aan de 'itskundige die voor u optreedt. De l.uur kan niet zo maar in het wilde weg worden verhoogd. Aangezien de wet de huurprijzen be perkt. kan u in geval van twijfel al tijd inlichtingen vragen adviescommissie. Vraag: Ik heb een paar stekjes van de plant ster van Bethlehem. Ze staan in een flesje met water voor het raam. Moet ik nu wachten tot ze worteltjes krijgen? Antwoord: Deze stekjes kunt u niet in een flesje met water zetten. U moet ze met 3 tot 5 tegelijk in een potje zet- Brieven, die niet zfln voorzien, van naam en adres, kunnen niet ln behandeling worden genomen. Ge*0®1 helmhouding Is verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar in er verband staan, moeten ln afzonder- ble lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post* zegels te worden Ingesloten. |Jj u een glazen potje of een plastic hoes. Zijn de stekken goed aan de groei dan I kan u geleidelijk de hoes verwijderen. Stekkea. die u in mei neemt, kunnen op 'deze wijze dezelfde zomer al in bloei komen. Vraag: Voor een bepaald meubel wil ik een nieuw roldeksel maken zoals J men die op ouderwetse cilinderbureaus nog wel aantreft. Kunt u mij vertel- len hoe deze gemaakt worden? Antwoord: Het systeem van die rol- deksels bestaat uit latten die ten op*""" de huur- zichte van elkaar kunnen scharnieren. De kunst is die scharnieren zo weg La te werken en in te bouwen dat het »vc lijkt alsof de latten als het ware aan i elkaar kleven. A U kunt die latjes ook op een zware doek p'akken en het geheel inbouwen. JJjT Deze latten moeten echter zo ge* schaafd zijn dat als het deksel dicht w zit en dus rond staat, men er niet tus- cid

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2