Van Dalsumring voor jubilaris Steenbergen life O-Fresh a Huldiging van groot toneelspeler Grandioze uitbeelding van de Macbethrol Nieuw werk van Flothuis: Odysseus en Nausikaa Theo Baylé in Voorstelling Wil de Nederlandse vrouw alleen afgezaagde jurken Da Vinei 7 DINSDAG 15 OKTOBER 1963 Hij is zo anders opeens .ik durf weer ademhalen Wat 'n verademing! Alles is nu o-zo mooi, i -dankzij dc O-Fresh Oralator, die adem- frisheid garandeert! Handig zo'n vestzak- apparaatje voor ieder die veel met mensen omgaat. Even diep inhaleren en u bent J adem-fris! O-Fresh (nieuw!) is diepdoor- dringend en reinigt na speciaal eten, roken J cn drinken slechte adem volkomen fmmet ORALATOR I handig vestzak-formaat f 2.25 bij 1 uw apotheker, drogist of speciaalzaak 2 tri «De 25-jarige H. v. d. Plas uit Ouden- ustrj bosch die zondagavond óp de Zeggeweg waai onder de gemeente Oudenbosch met zijn bromfiets slipte en met zeer ernstige speo hoofdwonden in het ziekenhuis moest 1 10h worden opgenomen, is daar aan de ge- andi) volgen overleden. tlinj Meer bewolking EDURENDE de afgelopen nacht trok een rug van hoge luchtdruk over Nederland. Dit ging gepaard met een flinke daling van de temperatuur. Op verschillende plaatsen in het bin nenland werd de minimumtempera tuur een graad, terwijl dicht bij het aardoppervlak de temperatuur iets beneden het vriespunt kwam. Van ochtend bevond zich op ongeveer 1000 kilometer ten westen van Ierland een actieve depressie. Deze bewoog snel uitdiepend in de richting van IJsland. Voor deze storing uit stroomt met zuidwestelijke winden een hoe veelheid vochtige en tamelijk zachte lucht via Engeland naar het noord oosten. Deze vochtige lucht zal mor gen tot Nederland doordringen. Dit zal met veel bewolking en op enkele plaatsen met motregen gepaard gaan. Het bij de depressie behorende kou front, dat de voorste begrenzing vormt van drogere, polaire lucht, zal morgen- later op de dag ons land naderen. ZON EN MAAN Woensdag 16 oktober: zon op 7.04, on der 17.46; maan op 5.31, under 17.55. Donderdag 17 oktober: nieuwe maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 16 oktober: 2.31 v.m.; 14.47 n.m. Paul Steenbergen wilde eigenlijk helemaal niet gehuldigd worden bij zijn veertigjarig toneeljubileum. Hij wilde het laten bij de opvoering van Shakespeare's Macbeth, waarin hij de titelrol zou vervullen. Maar men heeft hem zijn zin niet gegeven, niet kunnen geven, omdat van alle kan ten zo velen hem wilde bedanken voor zijn kunstenaarschap. Deze bewondering, deze genegenheid moest zich uiten. En zo was het dan gisteren in de Kon. Schouwburg de grote avond van maar ook voor Paul Steenbergen: eerst een indrukwekken de voorstelling van de Macbeth met psychologisch diep-peilende uit beelding van de „Heer van Glamis'' daarna een bijzonder hartelijke, even ontroerende huldiging. Mi nister Both van O. K. en W. bracht gelukwensen van de regering over al was er dan tussen zijn ministe- en Paul Steenbergen als directeu: der Haagsche Comedie een klein me ningsverschil over de financiële begro ting, hij was het volkomen eens met de mening, dat Paul Steenbergen de grootste toneelspeler van ons land was. Als geschenk va.n de regering bood hij schilderij aan, te vervaardigen door door Steenbergen te kiezen schil- en wel een portret van Steenber in de grote rol uit de laatste tijd. Artistiek bezet urgemeester Kolfschoten noemde Steenbergen het „artistieke bezit van de stad", roemde zijn ongelooflijke veelzijdigheid en bracht als geschenk de Zilveren erepenning van gemeente voor het vorstelijk werk in de Kon. Schouwburg". Na mens de Haagse. Kunststichting sprak de voorzitter, de heer Van Karnebeek, die Steenbergen prees als voortreffelijk leider van het be drijf: hij overhandigde een enveloppe met inhoud en een stel kristallen glazen. Albert van Dalsum bracht hulde aan Steenbergens enorme vak manschap, aan zijn weergaloos kun nen en onder minutenlang applaus schonk by de Albert van Dalsumring Ida Wasserman sprak een eenvoudig woord van hart tot hart, de heer Knies kwam namens het technisch personeel met twee ijshouwelen aandragen er toen las de heer Van Leersum, direc teur van de Kon. Schouwburg enkele van de ruim 70 telegrammen voor: van Bets Ranucci-Beckmann, van El- sensohn, van Cor van der Lugt Mel- sert, van Ko van Dijk enz, enz, en wees hem de vele cadeaux van be wonderaars, die op een grote kruiwa gen opgestapeld lagen. Paul Steenber gen bedankte, wat aarzelend naar zijn woorden zoekend, maar altijd het juis te woord, de juiste nuance vindend. Sympathiek, terughoudend, oprecht ont roerd zo stond hij daar temidden van zijn collega's, van bloemen geschenken. Met opzet Was het met opzet, dat Paul Steen bergen, gekomen in de volledige rijp heid en ervaring van zijn acteurschap, voor zijn jubileum de Macbeth uitge kozen had? Men zou zich een ander keuze-stuk hebben kunnen voorsteller, dan deze tragedie van misdaad en van onbarmhartige straf. Immers Paul Steenbergen bezit een zeer verfijnde speeltrant, die iets van een „under statement" heeft. Zijn werk is als eer „schilderij in grijzen", zoals Van Dal sum heel treffend zei. Des te groter verassing werd Steen- bergen's magistrale creatie van dt Macbeth-figuur. Shakeseare tekent hier in de verwoesting, die in de mens aangericht wordt, als hij de ethische norm uit het oog verliest. Macbeth vermoordt zijn koning om zelf de i te bestijgen, en moet verder moorden om de troon te behouden. Hij stoort daarmee de menselijke en tuurlijke orde der dingen en pas, neer hij met zijn leven voor zijn zucht geboet heeft, wordt deze orde hersteld. In de natuur stormt het komen vreemde dingen voor, bij de Menselijk accent Steenbergen nu gaf aan de Mac beth-figuur een door en door menselijk accent, diepte het karakter psycholo gisch geheel uit, en maakte het be grijpelijk. Stap voor stap kon men de ethische onttakeling volgen. Dit werd een waarlijk grootse creatie en mis schien wel des te grootser omdat het met zoveel eenvoud gebeurde. Anny de Lange speelde Lady Macbeth, die haar man tot moorden aanspoort maar de gevolgen geestelijk niet kan dragen. Zij gaf de geestesgesteldheid van deze vrouw goed weer en in de befaamde „slaapwandelscène" bereikte zij een bijna benauwende spanning. Frans v. d. Linge was Bangero. die na zijn vermoording komt spoken, en Coen Flink was Macduff, die ten slotte Mac beth in een tweegevecht velt Hij kreeg terecht een open doekje voor zijn so ber ontroerend spel. Uit de zeer vele medespelers lichten wij verder Joris Diels als de Grijsaard', die de ontred dering in de natuur nog eens moet onderstrepen, Broes Hartman als de Portier, die al mopperend de deur moet openen. Joris Diels die een prach tige vertaling gemaakt had, voerde de regie en men kon het hem wel toe vertrouwen de scènes in Shakespeare- reaanse zin te bouwen. Alleen vonden wij het geheel soms wat te statisch. En de „heksen" waren wel wat vrien delijk van stem voor zulke boosaardige verschijningen. Maar de sfeer van duis terheid en woestheid wès er. Harry Wich had heel suggestieve decors en costuums onderworpen. De vele scene- veranderingen konden snel worden uit gevoerd altijd een probleem bij Shakespeare! Jurriaan Andriessen schreef effectieve toneelmuziek. En zo trok dan de geschiedenis van Macbeth voorbij: een somber beeld van de mens een beeld, dat nog steeds niet aan waarheid verloren heeft. Dra. H. E. Kokee-\ Gisteren is op de rijksweg in Weller- loi (Noord-Limburg) bij een auto-onge luk de 82-jarige mevrouw Pelser uit Venlo om het leven gekomen. Haar 46-jarige zoon, bij wie ze in de auto zat werd ernstig gewond. Haar zeventien jarige kleindochter liep lichte verwon dingen op. Wilde Parijzenaars bij begrafenis Piaf Ongeveer 100.000 mensen hebben gisteren op een wat merkwaardige wijze de laatste eer bewezen aan Edith Piaf, die vrijdag op 47-jarige leeftijd overleed. Op het kerkhof holden de mensen over de graven. Sommigen klommen op graftomben om beter te kunnen zien- Hier en daar vielen men sen flauw in de drukte. Anderen baanden zich met kracht een weg naar het graf van de chansonnière, zodat nu en dan de kans op gevechten groot was. Toen de kist naar buiten werd gedragen stond er al een menig te Parijzenaars voor het huis van de overledene Ook langs de straten van de route naar het Père Lachaise kerk hof brachten vele Fransen de zange res een laatste groet. Velen wierpen bloemen onder de lijkkoets, die werd gevolgd door drie met bloemen en kransen beladen rijtuigen. Veel eenvoudige mensen droegen rouwkleding. Ook op het graf werden tal van ruikers gelegd. Vele mensen ook hadden op het kerkhof hoofdzakelijk oog voor de groten van film en toneel, die naar Père Lachaise waren gekomen, i onder wie Gilbert Bécaud. Tino Rossi j en Les Compagnons de la Chanson. Na het gebed van een aalmoezenier werd de kist in het graf neergelaten. (ARP). De CHU zal vertegenwoordigd worden door drs. D. F. van der Mey. Regie van dit programma: Ben Klok- Om 20.20 uur houdt minister Van Aartsen ter gelegenheid van „Bezin ningsdag Veilig Verkeer", een toe- Morgen. woensdagavond, begint de spraak. NCRV: psychiatrie in de praktijk NCRV om 8.55 uur met een gedrama tiseerde radioducumcntaire ln afleve ringen over psychiatrie in de praktUk, getiteld „MedicUn voor de geeat". Wat de lichamelijk zwakke vroeger nauwelijks kon vragen, aldus de toe lichting welke de NCRV ons hierbij geeft, kan de geestelijk zwakke van daag nog niet: het rekening houden met zijn niet sterke aanleg en zijn vatbaarheid. LS onderdeel van de verbondsdag van het Nederlands Klassiek Verbond, t een lustrumjaar viert, is zaterdag in Amsterdam een zelden gehoord werk tot uitvoering gebracht, namelijk „Odyi and Nausikaa". een gadrigaal voor vier zangstemmen en harp van de Nederland- componist Marius Flothuis. Het ongetwijfeld een goede gedachte va organiserende afdeling, haar leden, die door het N.K.V. In de gelegenheid den gesteld ook na het beëindigen van hun gymnasiumtijd het contact met de klassieke cultuur gaande te houden, ken nis te laten maken met het werk van Nederlands componist naar aanleiding één der meest geliefde en bewonderde episoden uit Homerus' Odyssee, namelijk de ontmoeting tussen Odysseus en Nausi kaa. De uitvoering werd door de componist zelf met een kort woord ingeleid. Het door hem afgelegde kandidaatsexamen de klassieke letteren en de musicolo gie, zijn gevestigde reputatie als compo- en zijn bewondering voor de beko ring van de Odyssee (Flothuis heeft ook ballet „De thuiskomst van Odysseus" geschreven, hadden de verwachtingen hoog gespannen. En gedeeltelijk zijn we deze verwachtingen niet beschaamd. De lyrisch-gezinde componist, die vaak in zijn werken naar klassiek evenwicht zoekt, als autodidact vooral door Mo zart sterk werd beïnvloed en de atona liteit meestal uit de weg gaat, schreef :ijn „Odysseus and Nausikaa" welover wogen als madrigaal in de stijl van Mon teverdi. Hij deed geen poging tot herle ving of nabootsing der Griekse muziek, vaarvan zo weinig bekend is. maar koos de „stilo recitativo". Dit garandeerde een onopgesmukte, klare componeertrar* waarin de zuivere, onaantastbare figuur Nausikaa. die toch wel even be koord wordt door Odysseus, en het Iets bewogen karakter van Odysseus goed tot hun recht kwamen. Indien het geheel toch een zeker gevoel in onbevredigdheid naliet, dan wijten wij dat in de eerste plaats aan de tekst keuze. Flothuis gebruikte de Engelse prozavertaling van E. V. Rieu. die op zichzelf heel charmant is. maar in ge heel andere stijl is geschreven dan de' oorspronkelijke en bovendien uiteraard het karakteristieke ritme van de dactyll- sche hexameter mist. Zijn we zo reeds eindje van Homerus afgedwaald, de sprongen, die de componist door de tekst moest maken, om ontmoeting, onderhoud afscheid te comprimeren in een com- nositie van een half uur. gaven het ge heel toch een dergelijk ander aanzien. e voortdurend moeite hadden ons te realiseren, dat de tekst en de geest van Homerus peet stonden bij deze composi tie. én bijzonder gelukkige vondst moeten we nog vermelden: driemaal klinkt onzichtbaar achter het gordijn de stem van Penelope, die het prach tige fragment, vermoedelijk van de Griekse dichteres Sappho, zingt: ..On dergegaan is de maan en ook het Ze vengesternte; middernacht is het: de tijd gaat voorbij en ik lig hier alleen terneer". Merkwaardig hoe deze ana- chronischtische toevoeging van de componist, die deze tekst door de fraaie altstem van Martha van Kerk hof f in de oorspronkelijke taal liet zingen (Aeolisch dialecteen verras sende werking uitoefende, omdat de drie momenten, waarop de stem van Penelope als uit het innerlijk van Odysseus opklinkt, psychologisch zo fijn gekozen zijn: wanneer Nausikaa hem spijs en drank biedt, wanneer Odysseus zijn verlangen naar huis uitspreekt en bij het afscheid van Nausikaa. Drie andere leden van het Nederlands Kamerkoor, welks dirigent Felix de No bel in de zaal aanwezig was. werkten mede: Nelly Groenevelt als Nausikaa. Paul Hameleers als Odysseus en Carel Willink als de verteller, die spreken met zingen moest afwisselen. Allen vertolk ten hun moeilijke partij met goed begrip en toewijding. Naast de alt willen wij vooral Willink prijzen om zijn zuivere stijl en goede dictie. De harpiste Phia Berghout, voor wie Flothuis reeds eer der werken componeerde, vervulde haar bescheiden taak uiterst kundig en klank- Dr. W. J. Schmidt. In het tweede programma „Voorstel- Deze uitzending is het begin van een Hng". da de VARA-televisie vrijdag serie, waarin men tracht de luisteraar avond a.s. uitzendt, zal de Nederlandse binnen te leiden in de vertrouwdheid operazanger Theo Baylé, solist bij de met geestelijk gestoorden, hun genees- Weense Staatsopera. een van de ster heer en hun genezingskansen. ren zyn, die opkomende solisten aan Men zal deze avond eerst kennisma- het kijkend publiek voorstelt ken met de „nikszegger", de man met Theo Baylé> die ln het buitenland de onbekende eigenaardigheid, die via grote successen boekt Is korte tijd in innerlijke alleenspraak tot een conclu- het vaderland en zal tijdens de uitzen- sie komt, die hij niet aankan. ding de sopraan Victoria van Daele in- Na een gespeelde scène volgt een troduceren. Deze zangeres noemt zich, gesprek tussen patiënt en psychiater, wanneer zij in operettes optreedt Rosy waarin veel wat voor de buitenstaan- Parrish. Haar grote collega zal deze der onbegrijpelijk is, wordt verhelderd, avond voor het eerst in zijn carrière Deze serie is samengesteld door Fem de rol van Silvio uit de Paljas zingen. Rutke, die ook bekend is als dichteres Wanneer hij in deze opera optreedt zingt hij altijd de Tonio. T* 1 1 1 Voorts zal in „Voorstelling" Geor- r oütiek en verkeer Hagend»*» «e kiike™la,en i"" nis maken met haar voor televisie Het V.P.R.O.-televisieprogramma van morgen presenteert om 19.30 uur „On der Vuur". In dit programma zal drs. aauuacil ue reiuluu Ouoe raia. ders uit Rotterdam, de winnaars van met de fractieleiders van de grote par- het Loosdrechtse Jazzconcours 1963, af- ÏTW p Wn5 deling .oude stijl". De Belgische Denise dr. W. L. P. M. de Kort (KVP)._prof. de Weerdt 2ong Weer voor dft preSeQ. schoondochter, de jonge toneelspeler» Jules Royaards en Nelleke Knegtmans. Ook is Sonja Oosterman aanwezig om de zanger Marius Monkau te introdu ceren en ten slotte vestigt de nu 60- jarige jazztrompetist Bill Coleman de aandacht op de Perdido Street Para- PIJNSTILLER Een maand gaat vlugl Stop dat op zien naer nare dagen met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten, of cachets). Salicyl-vrij en daardoor geen maagklachten. WITTE KRUIS Veel tegenstrijdigs op Dacova Britse kijkgeld moet verhoogd worden De Britse overheid overweegt om het kijkgeld drastisch te verhogen cn het van 4 op 5 pond per jaar te brengen. Dit in verband me de exploitatie van het tweede programma, dat naar men hoopt, op 1 april 1964 zal kunnen star ten. De BBC is niet in staat om van het huidige kijkgeld ook nog een tweede programma te maken. De ITA staat er wat dat betreft, met hoge inkomsten uit commerciële televisie, heel wat bc- ter voor. vanavonl urn I, 402 m. 19.00 V d kinderen ris vous parle 19.10 La serva komische opera (gr) 20.00 Nws 20.05 Radip Revue 21.00 Thailand, exotisch id van vrije mensen, klankbeeld 21.30 etropole-orkestam us muz 21.55 Gitaar- el met ritmische begeleiding (gr) 22.00 ingrecital (bas met klavecimbelbegelei- rtg)klass liederen (stereofonische uit- nding) 22.30 Nws cn meded 22.40 Actuali- ten en beursberichten 23.00 Europa Ra- 3week. Joegoslavische volksmuziek 23.15 nroeporkest en solisten: moderne muz 55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 19.00 Nws 19.10 Actualiteiten 19.30 Licht instrumentaal (Van onze moderedactrice) TpR wordt weer over de kleding van de vrouw beslist in dt dagen. Dat gebeurt op de Dacova het RAI gebouw, de vakbeurs voor dameskleding, van ijsmuts tot nacht pon. De beslissing wordt genomen door de detaillisten want, wat zij nu op de beurs kiezen, zal straks i: winkels voor alle vrouwen te koop Een beslissing die dus heel wat verant woordelijkheid inhoudt. Er is gedu rende de laatste jaren een grote strijd vraag in Nederland naar voren geko men: heeft de Nederlandse vrouw geen smaak en wil ze alleen maar afgezaag de, pretentieloze jurken met bloemdes. sins en kwikken en strikken? Of dringen de inkopers haar die modellen op door ze te kiezen en de eenvoudige, smaakvolle kleren achteloos over hel hoofd te zien Het antwoord op die vragen luidt ver schillend, erger nog is dikwijls tegen- Een onroerend moment tijdens de huldiging van Paul Steenbergen had pleats, toen Albert van Dal sum de ring, die hij bij zijn 70ste verjaardag in Den Bosch had ge kregen, aan de vinger van Steen bergen schoof: de Albert van Dalsum-ring voor de beste toneel speler van ons land. Ongeluk motorboot: dode en gewonde De 46-jarige schipper-eigenaar van het motorsleepbootje Patricia, de heer C J. van Ingen uit Wellem (L.), is zondag avond kort na een ongeluk aan boord van zijn scheepje onder Doesburg be zweken aan zijn verwondingen. Vermoedelijk is er 's avonds aan boord iets ontploft. Het scheepje werd zwaar beschadigd. De schippersknecht werd gewond. Nieuwe woningen voor de sloop In Rozenburg zullen volgende week zestien woningen die zeven jaar geleden «Ün gereed gekomen, onder de slopers hamer vallen. Het gaat om vier blokjes van vier wo ningen. die plaats moeten maken voor de uitbreiding van een raffinaderij. Enige tijd geleden zijn reeds acht nieuwe wo ningen gesloopt. Maar hij paste ervoor. Zijn stem sloeg van woede. Hij noemde de vijfde mevi O'Malley lelijke namen. Namen, die een heer niet gebruikt tegenover een dame. James Brown tuitte opnieuw afkeurend zijn lippen. Hij was erg gesteld op goede vormen. Zijn hele carrière zo wel buiten als binnen de perken van de wet was altijd op goede vormen gegrondvest ge weest. Angstig vroeg hij zich af, wanneer deze scheld kanonnade zich tegen hem zou keren. Als die politieinspecteur liet blijken, dat hij zijn infor maties van hem. James Brown' had, vloog hij eruit. Zonder getuigschrift en zonder salaris. Hij klemde zijn dunne lippen vast op elkaar. Nu ja, daar was hij zelf ook nog bij. En als het erop aan kwam publiciteit te vermijden zou mijn heer zeker ondanks zijn woede wel over de brug komen met een mooi getuigschrift en een paar maanden salaris minstens. Goed be schouwd viel er uit de situatie zelfs nog heel wat meer te halen dan dat. Er hing in dat af gesloten deel van de O'Malley verzamelingen onder anderen een Piero della Francesca, waar de Interpol nog altijd ijverig naar zocht. Neen, hij geloofde welbeschouwd niet, dat hij reden had om zich ongerust te maken, misschien nog wel minder dan de vijfde mevrouw O'Malley. „Als u mij maar wilt volgen, mijnheer". Cor rect ging hij hoofdinspecteur Perquin voor naar de zitkamer van de door mijnheer O'Malley be woonde suite, glipte dan weg naar het belenden de vertrek, waar hij het nuttige met het aan gename verenigde door mijnheers garderobe op te ruimen en scherp te luisteren naar wat in de zitkamer werd verhandeld. In de kamer naast- aan hoorde hij zachtjes lopen. Ook mevrouw O'Malley scheen belang te stellen in het onder houd tussen haar echtvriend en de politieinspec teur. „U wou me spreken? Ik begrijp niet waar over. maar maakt u het kort. Ik ben erg be zet". blafte hy. „U heeft er hopelijk niets op tegen, dat ik ga zitten?" vroeg Perquin. Curieus, je zou denken dat een zakenman van het formaat van John O'Malley van Boston meer zelfbeheersing had. De verdwenen door MARTIN MONS de zaak „Mijnentwege, als blijft heendraaien." „Om welke zaak, mijnheer O'Malley?" „Om nou ja. om de zaak, waarvoor u geko men bent, natuurlijk." „Die zaak is u bekend?" „Neen, natuurlijk is ze dat niet. Ik ben niet clairvoyant." „Men heeft een dag of veertien geleden een brutale poging gedaan u op te lich ten nietwaar?" „Waar heeft u het over?" „Natuurlijk over de valse Da Vinci, die men u wou aansmeren, zoals u gisteren vertelde." „Ik ben me niet bewust, dat ik de naam van de schilder, die moest doorgaan voor de maker van het aangeboden schilderij heb genoemd. En verder, zulke dingen passeren mij zo vaak niet, dat de heren ooit succes hebben, zo niet dat ik me daar nooit druk over maak. Dat is allemaal maar tijd verknoeien. Jij krijgt de ene stomme politiezwengel na de andere, die je de idiootste vragen stelt en ten slotte levert het hele gedoe nog niets op." Zie zo. als de vent nu maar opkraste, dacht hij, terwijl hij breeduit in een van de hypermoderne fauteuils gezeten Perquin oplet tend bleef aankijken. Hij had een vaag gevoel, dat dit politiemannetje niet het gewone slag was. Het leek hem een slim baasje, dat zich niet gemakkelijk liet overbluffen door een grote bek, ook al stonden daar de miljoenen John de tweede O'Malley achter. Misschien had hij beter gedaan de zaak wat kalmer aar pakken .Te proberen de man met een zacht lijn tje te krijgen, waar hij hem hebben wou. Zo lang het alleen maar over dat oplichtertje ging, behoefde hij zich nergens druk over te maken. Maar met die politiemensen kon je nooit ten. Die sprongen van de hak op de ta'k voor je het wist, had je je dingen laten ont vallen, die je beter had kunnen verzwijgen. „Het spijt me, dat u zulke slechte ervaringen met ons hebt opgedaan, zei die politie- kerel En hij scheen meer geamuseerd dan beledigd. „Maar zou het er ook aan kunnen lig gen, dat we van uw kant niet genoeg mede werking krijgen? Als u me nu eens zonder iets achter te houden vertelde, wat u weet de man, die u die valse Da Vinei probeerde te verkopen? Hoe hij zich met u in verbinding stelde. Hoe hij zich noemde. Welke geloofsbrie ven, om het zo maar eens te noemen, hij over legde. Ik mag toch wel aannemen, dat hij niet zo ineens met, wat volgens hem een authen tieke Da Vinci was, uit de lucht is komen val len? Er zijn niet veel Da Vinci's en we mogen wel aannemen van ieder ervan te weten, waar hij is en wie de eigenaar is. Waar beweerde hij, dat de zijne vandaan kwam?" „Hij kwam wel, zoals u dat noemt, uit de lucht vallen", zei O'Malley nors. „En hij zei, dat hij een Da Vinei voor u te koop had?" „Ja, het kan best zyn, dat u zoiets gek vindt. Maar dat komt, omdat u van zulke dingen niets afweet, geen snars. Een bekend verzame laar als ik krijgt zoveel aanbiedingen. Vaak de meest vreemdsoortige in de ogen van een bui tenstaander, natuurlijk." „Ja, dat begrijp ik. Een verzamelaar als u kent natuurlijk de geschiedenis van alle beken de schilderijen. Hij weet, waar ze zijn en aan wie ze behoren. Was de zogenaamde Da Vinei, die u werd aangeboden de copie van een be staand schilderij?" (Wordt vervolgd) Fok. strijdig. Fabrikanten, inkopers, detail listen en publick geven elkaar de schuld. Maar hoe het zU, op deze Da cova was er zo het een en ander vara te zien. Een firma liet in de show. die een samenvatting der verschillende collecties was, een drukfoebloemie jurk zien, maar toen we de stand be keken, ontdekten we een serie beeldige linnen japonnen met smaakvol bor duursel en dat voor een heel redelijke prijs. Waarom nu net die ene akelige jurk naar voren gehaald was weten we ook niet We zagen verder heel goede regen- kostuums. O-a. een mosterdkleurig tailleur met lang Jasje, versierd doorstikte naden en met rechte Verder een t-'lleur plus mantel broken wit, praktisch, sportief en ele gant. Regenmantels overigens In vele kleu ren: rood, blauw, turquoise, bessensap. We kunnen de donkere dagen best op fleuren. Heel lelijk weer vonden we een geel deuxpièces van dralon. dat glansde en dus bepaald niet afkledend was, desalniettemin verkrijgbaar tot maat 50 I Blouses en jumpers Blouses en jumpers zijn in steeds gro ter verscheidenheid tc zien. Er was een Japanse blouse met een frontje van fijne stiksels, die in de winkel nog goed onder de tien gulden blijft, want de detailliatenprUs was f 4.45. Uit Ja pan komen ook de denimblouses m volmaakte hercnstijl met vastgeknoopte Trouwens, de overhemdblouse begint er steeds beter in te komen in enorme verscheidenheid. Bij de jumpers twee soorten. Voor de dag. die met aflopend kleurengamma, voor de avond met 'ïjne borduursels in zijde of met kraal tjes. pailletten e.d. Bij de japonr.:n de shifts. Dit zijn de rechttoe rechtaan Jurken, die al dan niet met een ceintuurtje gedragen kun nen worden. Meestal zijn ze fijn ge- plisseerd. Ze zijn licht, onkreukbaar en flatteus voor wie een figuur heeft dat aan 9tandaardmaten voldoet. Er waren nog goede tailleurs met los- vallende jasjes o.a. één in »en vage beige-lindegroene ruit. waarbij de rok- plooien zo gewerkt waren, dat de ruit doorliep. De Dacova telde vele buitenlandse in zenders, waar tegenover staat dat de Nederlanders ook toegang hebben oo buitenlandse beurzen. Opvallend goed was een Duitse stand met o.a. pakjes en Japonnen van zwart linnen met wit gegarneerd, we zagen hier ook een roze linnen rechte Japon, het voorpand geborduurd. We vonden de collectie daar uitsteken boven de andere, waar uit men zou kunnen concluderen, dat de Nederlandse vrouw in het buiten land toch wel de naam heeft veeleisend te zijn. Als nu onze eigen fabrikanten en in kopers, dat ook maar eens wilden geloven 1 verschillende stijlperiodes (3) 22.20 Vijftig jaar Dekkerswald: lezing i..i -!r. 22 Nieuv irkestmuzlek vanavond V: 19.30 Filmkader 19.55 Het man- NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 kanttekeningen bij feiten cn ge- HL. ..-nissen van de dag 20.35 De Beverly Hillbillies. De Clampetts in de olie. film MM' icntalre film over Zecuws- 21.40 "n Liedje met Caroline, Verborgen schatten, lezing. NTS: 22.15—22.20 Journaal. Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws 7.10 Ochtendgym 7.20 Socialistisch strljd- Uitgeslapen: lichte gram 11.40 Radio-Volks-Unlvt Onze buren in Russische films, door H Wielek 12.10 Lichte orkestmuz (gr) 12.30 Meded ten behoeve van land- on tuin bouw 12.33 Voor het platteland 12.38 Or- S;1 kwartet esproken muziek 13.00 Nws 13.15 arkest 13.35 Licht 0 Klass kar i 13.20 i ïziek (gr) 14.50 jeugd 16.50 V d zieken 1720 Ritmisch strijkorkest en zangsollstc 17 50 Regerings uitzending: Geven en nemen. Dag der bezinning 18.00 Nws 18.20 Uitzending van de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie: De Jongerenorganisatie Vrijheid en Democratie, door mej. J M M Kril- nen. voorzister van de afdelingen Rijswijk, 1830 Radlo-Volks-Uni- Lctteren. Jacques den iuteur Muller Lehning. Hilversum II. 298 m. NCRV: 7.00 Nws SOS-berichten 7.10 Dagopening 7.20 Voorbui Hi iedpes uram 9.40 v a nuisvrouw ïu.iu uuae Ka mermuziek (gr) 10.30 Morgendienst 11.00 Gram 11.15 Een Hollandse famUlc ln de Franse tijd. hoorspel 1145 Lichte gram 12.30 Meded ten behoeve van land- cn tun-bouw 12 Koorzang 12 *3 Gram. even tueel actualiteiten 13 00 Nws 13.15 Musette ensemble en zangsolisten 13.40 Klass gram 14 00 Klass kamermuziek .5.00 leng Ne derland musiceertinstrument9.1I ensem ble: klass cn moderne muziek 15 50 Bli- belvertelling v d jeugd 17.15 Eddy de Jong. orgel, met ritmische begeleiding 17.40 Lichte orkestmuziek -n zangsollstc 18.00 Mannenkoor 18.30 Het Spektrum, le zingen 18.45 Nieuwe gram. TELEVISIE NTS: 17.00 NTS* jeugd journaal De Verre- NTS: 22.35— wwwvwwwwwwvvwwvvvvwvvvvvvvv»

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7