DRUM, DE DOKTER aan 't woord Een kanttekening Fraai sierdeksel bij geurige INlESCflFÉ Gunning-vereniging wil centen laten ver„gulden" Een woord voor vandaag CHRYSALj-S.s, Geen meerderheid voor geamendeerd hoofdstuk Verbetering in verhouding katholieken-protestanten BOEKENHOEK Opbrengst kerstactie voor Indon. zondagsscholen STEEDS MEER MANNEN R0KIN HALF ZWAAR - HEEL LEKKER De bejaarde en zijn verzorging DINSDAG 15 OKTOBER 1963 INTERNATIONALE SAMENWERKING yAN 15 december 1962 tot 15 augustus van dit jaar zijn de kosten van levens onderhoud zo is dezer dagen uit de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek gebleken nagenoeg niet veranderd. Met andere woorden, de prijsstijging, die in het voorjaar haar kop opstak, kon weer ongedaan wor den gemaakt. Met enig optimisme zouden wy kunnen zeggen, dat de waarde van de gulden ln de eerste acht maanden van het jaar uiteindelijk dus ongewijzigd is ge bleven. W*j moeten er dan wel bij zeggen, dat de kosten van levensonderhoud In vergelijking met de periode 1959/1960 nog altijd 4% hoger liggen. Ja, dat de laatste twaalf jaar er elk jaar een stijging van gemiddeld 3% optrad. An ders gezegd, wij mogen ons door de schijn van de laatste acht maanden niet laten bedriegen, omdat de gulden met de regelmaat van de klok in waarde zakt. Deze ontwikkeling is overigens typerend voor de huidige maatschappij: er is een regelmatige economische groei, maar ook een daarmee gepaard gaande waardevermindering van het geld. Dit zien wij echter niet alleen in eigen land, maar ook in talloze, zo niet de meeste andere landen. Wat is er nu tegen deze gevaarlijke Inflatoire ontwikkeling te doen? Wij zijn geneigd te antwoorden: heel weinig, omdat de waardedaling voortvloeit uit het ondergeschikt maken van de monetaire politiek aan de economische poli tiek, welke laatste over de gehele wereld gericht is op volledige werkgelegen heid. Hoe dit samenspel van monetaire en economische politiek nu precies in zijn werk gaat, zullen wij thans buiten beschouwing laten. Genoeg zij, dat geleide lik aan in alle landen de waarde van het geld geringer wordt. Maar aan de andere kant kunnen wij gelukkig nog vaststellen, dat de mone taire autoriteiten er wel op uit zijn, de externe waarde van hun geld, zoals die tot uiting komt in de wisselkoersen, zoveel mogelijk in de hand te houden. Dank zy het bestaan van het Internationale Monetaire Fonds, waarbij thans ruwweg 100 landen zijn aangesloten, bestaat er een internationaal monetair systeem, dat elk aangesloten land zo goed mogelijk in ere tracht te houden. In de algemene vergadering van het I.M.F., die vorige week in Washington! werd gehouden, werd heel duidelijk gezegd, dat het bestaande geldstelsel gebaseerd op vaste wisselkoersen en een vaste goudprijs zijn waarde voor nu en de toekomst heeft bewezen. Ter verduidelijking: bij toetreding tot het I.M.F. heeft elk land vastgesteld,' met hoeveel goud zijn geldeenheid (bU ons de gulden) gelijk gesteld kan worden. Zo vertegenwoordigt de gulden een waarde van 0,245.489 gram fijn goud. En daar de meeste landen die goudwaarde hebben vastgesteld, kan gemakkelijk de verhouding (de pariteit) tussen alle geldeenheden onderling worden berekend. Onder het regime van het I.M.F. zijn dus de pariteiten, maar ook de hierop gebaseerde wisselkoersen, vastgelegd. Wel hebben de regeringen een zekere vrijheid. Als blijkt dat een eenmaal gekozen pariteit later tot spanningen leidt, waardoor er b.v. een voortdurend tekort dan wel een voortdurend overschot op de betalingsbalans ontstaat en er ononderbroken deviezen weg stromen dan wel toestromen, dan mag een regering de pariteit wijzigen, mits die wijziging kleiner dan 10% blijft. Voor grotere veranderingen dan 10% is toestemming van het I.M.F. nodig. Permanente verstoringen in de betalingsbalans dwingen tot een krachtig ingrijpen, vaak tot een monetaire sanering. Er kunnen echter ook tijdelijke storingen zijn, en het is nu juist de taak van het LM.F. om dan de reddende hand te bieden door het verlenen van kredieten in geldsoorten die het geld- behoevende land nodig heeft. De praktijk heeft bewezen dat deze hulp niet voldoende kan zijn, en daarom dat er ook andere middelen zijn geïntroduceerd. Zo plegen de centrale banken elkaar in noodgevallen kortlopende valutakredieten te geven, maar een aan tal centrale banken hebben ook een goudpool gevormd, waarmee zij de prijs vorming van het goud in Londen beter in de hand kunnen houden. Heel belangrijk is ook, dat tien landen, waaronder ons land, het IM.F. gezamenlijk een extra krediet van S 6 miljard hebben verstrekt, waardoor het I.M.F. ook bij grootscheepse manipulaties tegen een bepaalde valuta kan optreden. Hoewel zeker nog niet van een ideale internationale monetaire regeling kan worden gesproken, was men over het algemeen toch wel tevreden. Echter niet voldaan. En vandaar dat er op voorstel van tien landen, behorende tot de zogenaamde Parijse club, een diepgaand onderzoek naar het internationale monetaire stelsel zal worden ingesteld, waarbij eveneens aandacht zal worden geschonken aan de toekomstige behoeften aan internationale liquiditeiten, duidelijker gezegd aan deviezen en goud. Het vraagstuk van de internationale liquiditeiten is heel belangrijk. Een onverantwoorde uitbreiding zou inflatoir op de wereldeconomie inwerken, maar een inkrimping deflatoir. En daar ons land met zijn open economie zeer ontvankelijk is voor het wel en wee van de wereldeconomie, zouden wij op deze manier heel gemakkelUk inflatie- of deflatiegevwen importeren. Gevaren die dus niet van binnen, maar van buiten komen. ofi <zegeur? nieuwe Zolang de voorraad strekt. Philadelphia-vereniging ook Tehuis voor kinderen nodig lm nze kerkrcdactie) zijn hoop had gezet, bleek per dag slechts acht gulden aan losse centen te ontvangen, waarmee einde werd gemaakt aan het fabeltje dat de kerkcollectes hoofdzakelijk be staan uit „rode loop". Op het laatste moment sprong een bank bij, die alle centen Plannen Ticee christelijke verenigingen op het gebied van kinderzorg, trillen in de komende dagen centen laten ver-1 „gulden'. De Rotterdamse Dr. Gun-\ ning-vereniging heeft 350.000 gulden} H^Gimning'-vereniging (vroeger ..Zoekt nodig voor nieuwbouw ten behoeve] bet verlorene") zijn al in een vergevor- i 7 i- derd stadium. Vervanging van het oude t an het maatschappelijk gehandi- j ^uis is een besliste noodzaak geworden. capte kind; de Philadelphia-vcreni- omdat het bouwvallig is en volkomen h7f, 100.000 ,,oO,P vnnr Sr een tehuis voor geestelijk geliandi-lhet nieuwe complex aan de Kleiweg. capte kinderen in het Gooi. Zeven- Subsidie van ongeveer twee en een half id., j i miljoen gulden is reeds toeaezegd. Van duizend Rotterdammers en vierdiii- i actie kinderpostzegels is 150.000 gulden ontvangen, het grootste bedrag uit dit fonds dat tot nu toe is verstrekt. Nog 350.000 gulden is nodig. Hilver- Wij behoeven onszelf niets wijs te maken en het heeft geen enkele zin tegen elkaar te zeggen, dat het leven nogal meevalt met de motiveringdat niemand hier op de wereld het vol maakte zal bereiken. In de tijd van David, vele eeuwen ge leden, was het al niet anders. In de vierde Psalm verklaart hij: ..Velen zeggen: Wie zal ons het goede doen zien?" Maar direct laat hij daarop volgen: „Verhef over ons het licht van Uw aanschijn, o Here". Misschien zegt u: daar hèb je het weer, zodra iemand zich onmachtig voelt om in dit ondermaanse verlost te worden van allerlei hinderlijke, vervelende en onvol-, maakte zaken, moet God eraan te pas komen! Moeten wfy mensen onszelf dan altijd maar weer een brevet van onver mogen uitreiken? En dan nog iets: als God dat zou doen, wordt liet dan ineens allemaal zoveel beter? Krijgen wij dan het goede te zien? David spreekt hier een gebed uit, in de nood van een gebroken bestaan. Hij heeft ervaren, dat alle wegen doodlopen en ook, dat hij het volledig heeft verprutst. Als er nog een mogelijkheid is om het goede te zien, dan zal dit k beslist niet van hem moeten komen of van een ander. Dan zal :/mj God over de mensen en ovèr al hetgeen zij doen en laten het licht van Zijn aanschijn moeten doen vallen. Het is een mis schien wat vreemde uitdrukking, maar zij is duidelijk: zoals de stralen van de ondergaande zon alles in een ander licht zetten en de gehele wereld nu een sfeer van rust en vrede lc ademt, zo is het met het licht van Gods aanschijn: alle dingen, 7.30 ook de moeilijke problemen, komen in een ander licht te staan. SNIJBLOEMEN VOEDSEL 10 ct. per pakje voor 1 liter water. Zet bloemen nooit in kaal water! zend inwoners van het Gooi hebben vandaag een enveloppe in de bus gekregen met 50 losse centen mei het verzoek deze te willen ver „gulden!' Deze dubbele actie, uitgedacht door de christen-reclameman Bouke Otton, wordt gevoerd onder de slagzin: 50 cen ten vragen uw 100 procent aandachi voor onze bedelactie. Dit laatste woord is juist gebruikt'om onverbloemd te la ten uitkomen dat met deze actie niets te verdienen is. uitgezonderd de dank baarheid van een aantal kinderen, die beschermd moeten worden. Gevraagd wordt om voor de 50 losse centen, die de mensen in hun bus krij gen 50 gulden te geven en ze zo te .vergulden" opdat de kinderen zuller kunnen beschikken over een ..gulden" j tehuis. De acfie was bijna gestrand op een gebrek aan centen, waarvan er dus meer dan een half miljoen nodig wa ren. De Rijksmunt kon niet helpen. De diakonie van een protestantse kerk in Rotterdam, waarop men toen Concilie aanvaardde wijzigingen, maar... r'n intermtienije ft? - vin dSTtJHfeailziir De rooms-katholieke bisschop pen op het concilie zorgden gis teren voor dè eerste grote vér- De!ras-sing en voor velen teleiir- V.S. blijven goud verliezen en de dollarsaldi van het buitenland blijven toe- j stelling nemen. Vóór alles moeten de V.S. daarom hun betalingsbalans weer in even-ltingspenode. Na eerst met over wicht zien te krijgen, welk doel de Amerikaanse regering wil bereiken door]grote meerderheid een negentien een vergroting van de uitvoer, een verlaging van de dollarbestedingen in hetj tal amendementen op het tweede buitenland, een beperking van de buitenlandse vraag naar leningen bij j hoofdstuk van het rapport over Amerikaanse banken en last hut not least door het handhaven van stabiele Lje jjturgie te hebben aangeno- prljzen. Dit laatste zal echter gezien onze eigen ervaring wel het moel"imen gaven zij het hoofdstuk zelf lijkste zijn. niet de vereiste meerderheid van tweederde van het aantal stem men. Er ontbraken 78 stemmen. Het gevolg is dat het hoofdstuk terug zal moeten naar de des betreffende commissie. In Latijns-Amerika: Amerika de nieuwe koers der Rooms Katholieke Kerk als een tactien-veran- dering, zo zei prof. Miguez. i Prof. Miguez verklaarde voorts dat als de Rooms Katholieke Kerk werkelijk een verbetering in de verhouding beoogt. C? I ze de eerste jaren eerst haar goede wil Vooral door persoonlijke ont- Hl moeten lonen voordat irimnon I te verwachten zijn. Ondei uc i« moetingen en contacten Kunnen kolieken ontdekte prof. Miguez Verlangen naar gesprek dat het betreffende hoofdstuk ge heel naar de prullemand is verwezen. Het opmerkelijke is dat er slechts 36 echte tegenstemmers waren. 781 leden van het concilie stemden onder voorbe- ;n dienden bij hun tegenstem De liturgie-commissie zal zich nu moe ten gaan beraden over de gedachten en bezwaren die naar voren gebracht zijn door deze minderheid van bisschoppen die onder voorbehoud tegen stemden. De commissie zal alle gemaakte voorstellen moeten schiften, waarderen en coördine ren en dan opnieuw met een herzien hoofdstuk in het concilie terugkeren. In De Philadelphia-vereniging sum is nog niet helemaal zo ver. uie wil voor het geld van de actie een be staand huis kopen voor de kinderen De organisatoren zijn niet van me ning dat alle mensen prompt zullen reageren op hun brief. Daarom ligt er een tweede brief klaar waarin ge zegd wordt dat men begrijpt dat niet ieder zo maar 50 gulden kan geven. In dat geval wordt gevraagd vrien- Pocketgids winter 1963-1964. Uitgave Semper Avanti N.V.. 's-Gravenhage. Op genomen zijn de titels van bij 25 Ne derlandse uitgevers verschenen pocket boeken. Verder een aantrekkelijke prijs- 't Appeldijkje, door Jeanette van Beilen. Uitgave W. D. Meinema N.V., Delft. Een Meipocket over de met smaak vertelde belevenissen van een onderwijzeresje. Jef Farèl landt in de jungle, door G. H. van Maren. Uitgave W. D. Meine ma N.V., Delft. Een spannende Mei pocket over ervaringen in de wildernis sen van Brazilië. Appels in het gras, door Henri Knap. Uitgave voor De Bezige Bij door J. M. Meulenhoff, Amsterdam. Het be treft hier de tweede druk van het aan trekkelijke boek. Omslag Bert Bouman. Meulenhoff-pocket. de tijd, door A. Viruly. Initiatief van ISed. Zondagsschool Ver. Deet De jaarlijkse Kerstactie van de Nederlandsche Zondagsschool Vereeniging zal dit jaar gericht zijn op hulp aan de zondagsscho len in Indonesië. Men hoopt een ton bijeen te kunnen brengen ten behoeve van allerlei hulpmidde- die van betekenis zijn voor het zondagsschool-werk. Deze be kendmaking van de heer A. Kroe- se, directeur der vereniging, is vermeld in „Kind en zondag", maandelijks instructieblad voor de zondagsschoolwerkers. De zondagsscholen in Indonesië vragen Ti dit materiaal. Vroeger was er veel contact en na een tijd van stilte heeft men om der wille van de „vriend schap in Christus" hulp gevraagd bij de aanschaffing 'van materiaal. Deze hulpmiddelen zullen vooral bijbels in structiemateriaal omvatten, die de bij belkennis bevorderen. De jonge kerken zijn zelfstandig, maar bevinden zich in veel opzichten in een ..pionierssituatie", waarbij thans de Nederlandse Zondags scholen mogen helpen. Deze hulp ge schiedt op .de basis van sam daarvoor 'dit bedrag beschik komen, aldus de mededeling. Indonesië kent nog geen nationaal or- jur: gaan voor de zondagsscholen. Wel ver- je schijnt er een kleine zondagsschoolcou- Mï rant, waarvoor echter niet steeds papier aanwezig is. Er zijn Chinese en Javaan se zondagsscholen. Alleen in Semarang Ge al gaan 2000 kinderen naar de verschil- png lende zondagsscholen. De Indonesische zondagsscholen ver- wachten iets van de Nederlandsche Zon- m dagsschool Vereeniging, die uit een bijna honderdjarige ervaring kan putten. De -l- actie zal zo zijn opgebouwd, dat er ook rechtstreekse contacten tussen de plaat- F selijke zondagsscholen tot stand kunnen 10°" komen. 011 Het Hoofdbestuur van de Nederland- iursi sche Zondagsschool Vereeniging hoopt, Pr?' dat voor dit bijzondere doel een groter Pi< aantal zondagsscholen zal meewerken D< dan vorige jaren en is er van overtuigd, mr; dat deze hulp grote ontroering zal bren- Dj] gen in de zondagsschoolkringen in Indo- B fc Kat en muis. door Günter Grass. Uit gave J. M. Meulenhoff. Amsterdam. De vertaling van Katz und Maus is van Hermien Manger. Het is een satire op Duits heldendom. Meulenhoff-pocket. Eiland der demonen, door Johan Fa- bricius. Uitgave voor H. P. Leopold N.V. door J. M. Meulenhoff. Amsterdam. 0De vermaarde roman over Bali heeft dit rapport over liturgie resten nu nog'hiermede de tweede druk bereikt. Om- we spreken van een groeiende be langstelling van de protestanten voor de rooms katholieken en om gekeerd. Dit verklaarde prof. José Miguez-Bonino, hoofd van de protestantse theologische fa culteit in Buenos Aires, in een vraaggesprek. Prof. Miguez is waarnemer op het Vaticaans con. cilie voor de Methodisten Raad, sn heeft onlangs verscheidene landen in Latijns Amerika be zocht. Prof. Miguez verklaarde dat hij op zijn reis een grote interesse aangetroffen had voor de tekenen van vernieuwing in de Rooms-Katholieke Kerk. Vooral de veranderde houding ten opzichte van de protestanten bleek reden voor ver hoogde belangstelling bij de protestan ten in Latijns Amerika. Toch is men in zijn belangstelling nog erg achterdochtig. Daarvoor is de ver houding lange tijd te pijnlijk geweest, aldus prof. Miguez. Ter illustratie van de nog steeds niet altijd even soepele houding der rooms katholieken noemde hij een voorval van dienstverstoring door rooms katholieken en een brief van een bisschop die een felle aanval op de protestanten inhield. In vele gevallen beschouwen de protestanten in Latijns ge- onder voorbehoud antwoorden, stellen dit er op prijs. Prof. Miguez is van mening, dat de oudste kerken in Amerika, zoals de pres byterianen, lutheranen, waldenzen, me thodisten en episcopaten, de grootste in teresse tonen in een oecumenisch ge sprek. De grootste obstakels zijn, arro gantie, terughoudendheid en angst, al dus prof. Miguez. werkelijk gesprek ontmoeting met andere gelovigen In vele gev; J Deze uitslag is voor vele rooms-katho- lieken juist daarom teleurstellend, om dat in dit hoofdstuk enkele voor hen tamelijk belangrijke veranderingen in de liturgie van de mis waren opgenomen. Zo was er als de bisschoppen er voor hun bisdom tenminste voor voelden de mogelijkheid geschapen om keltje meer volkstaal in te voeren. r.r| was ook de mogelijkheid geschapen van: een mis die veel meer weg had van het bijbelse avondmaal dan tot nu toe het: geval is. omdat in bijzondere gevallen werd toegestaan dat de mis onder twee gedaanten (brood en wijn) zou worden bediend. Dan zou dus het ..Ik drink voor allen" van dè priester vervallen. De uitslag van deze stemming houdt hoofdstukken die nog behandeld moeten worden. Inmiddels duurt het debat over de ver houding van bisschoppen en de paus nog altijd voort. Ondanks het dringende ver zoek van de voorzitter, kardinaal Döpf- ner, om toch vooral niet in herhalingen te vervallen, kwamen toch nog weer een zeventiental sprekers oude argumenten herhalen. slag Friso Henstra. Meulenhoff-pocket. De Vliegenvanger, door John Stein beck. Uitgave J. M. Meulenhoff, Am sterdam. Vertaling van The moon .is down door Tjebbo Hemelrijk. Tweede druk. Omslag Friso Henstra. Meulen- hoffpocket. De wijd-se stilte door Evert Zandstra. Uitgave voor H. L. Leopold N.V. door J. M. Meulenhoff, Amsterdam. Reeds de zesde druk. Omslag Bert Bouman. Als Meulenhoff-pocket. De kinderen van het Ruige Veld. door A. Was Osinga. Uitgave G. F. Callen- bach N.V.. Nijkerk. De vierde druk. In de serie Flevo-jeugdpockets. Illu straties Jan Lutz. De rode ruiter en het gelukkige ge zin. door Ursula Wolfel. Uitgave G. F. Callenbach N.V., Nijkerk. Vertaling van Der rote Racher door Go Verburg. Als Flevo-jeugdpocket. Davy Crockett, en Davy Crockett's eerste reis, door Tom Hill. Uitgaven H. ten Brink N.V.. Amsterdam-Meppel. Vertaling ïr. P. Telder, omslag en te keningen Peter van Straaten. Als Kern pockets voor de jeugd. Het r.k. weekblad ,,Uj ember", dat te d< Boedapest verschijnt, deelt mede dat de Wr onderhandelingen tussen het Vaticaan ui en de Hongaarse regering over de vrij- ^-i lating van kardinaal Mindszenty hervat zijn. Van Vaticaanse zijde bewaart men hierover het stilzwijgen. g0 Inmiddels heeft een kleine delegatie ujj: van het Hongaarse episcopaat, die onder Sf leiding van mgr. Endre Hamvas te Ro- me vertoeft, met mgr. Casaroli een vji lang gesprek gehad. Voorzover bekend ry vormt niet zozeer de vrijlating van kar- J?1- dinaal Mindszenty als wel de hele situa- Rep tie van de r.k. kerk in Hongarije onder- «i werp van bespreking. Miti fi de rooms- ln de loop van deze week zullen in j de omgeving van de stad Nairobi, in Afrika, leiders van diverse bijbelge-j nootschappen in Afrika bijeen komen om te spreken over de houding en de taak van de genootschappen ten op zichte van de veranderende politie ke en sociale ontwikkelingen op dit con tinent. Ook staat bespreking van plannen op de agenda om te komen tot een betere bijbelverspreiding. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Bleiswijk: W. Brinkman, te Asperen. Aangenomen naar Leerdam: S. W. Ver- ploeg, te Waspik. Bedankt voor Giessendam-Neder-Har- dlnxveld: J. H. Cirkel, te Huizen (NH.) voor Kethel en Spaland (toez.): H. Bosij senbroek, te Rijsoord; voor Vreeswijk (toez.): K. J. Jansen, teSchelluinen; voor Alblasserdam (3e pred. pL): J. P- van Roon, te Ermelo. GEREF. KERKEN Beroepen te Schiedam (vac. J. Na- wijn) H. A. Starrenburg. te Eefde-Gors- Aangenomen naar Axel: J. T. Heems kerk. te Oldemarkt. Bedankt voor Marknesse: J. van Drie. UNIE0"*" BAPT1STKNGEMEENTEN Bedankt voor Harlingen: G. W. T(J- man, te Harlingen. Vragen op medisch gebied zenden ann de redactie van ons blad met linksboven op de envelops „Medische rubriek". Antwoord op vragen van algemeen belang wordt In dezo rubriek gegeven, vragen waarvan de beantwoording niet langs deze weg gewenst Is, geschiedt per brief. JN DIT laatste artikel over de bejaarden zullen we het over de zorg en de verzorging van de bejaarden hebben. Met opzet spreken we over twee begrippen: de „zorg" en de „verzorging", omdat deze begrippen nogal eens door elkaar ge bruikt worden. Bij de bejaardenzorg gaat het de maatregelen die genomen moeten worden bepaalde groepen bejaarden of alle bejaarden bij te staan, met name wanneer op welk gebied een leemte ontstaat, die niet de eenling, maar een groep aangaat. De leemten kunnen lig gen op het gebied van de ouderdomsvoorziening, de verzekeringen, de huisvesting in het algemeen, de medische verzorging en dergelijke. Wanneer jver de bejaardenverzorging spreken, wordt bedoeld de verzorging van een bepaalde bejaarde of een zeer kleine groep, zoals wasbeurten, voe- dingsregeling, bejaardenhulp in engere zin en dergelijke. De bejaardenverzorging is meer een individuele aangelegenheid, terwijl de bejaarden zorg algemeen van aard is. De modeme visie op de bejaardenzorg is geba seerd op het grondprincipe dat de zelfstandigheid van de bejaarde zolang mogelijk verzekerd moet worden, zoals reeds in de vorige artikelen werd ge steld. Dit betekent, dat we niet alles uit handen moeten nemen van de bejaarden, wanneer zij zelf nog in staat zijn de betreffende handelin gen te verrichten. Pas wanneer de bejaarde zelf niet meer verantwoord in zijn levensbehoeften kan voorzien, mag de bejaardenzorg in werking tre den, en deze zal slechts een aanvulling moeten zijn, ;n niet verder moeten reiken dan tot een verant- voord peil. alle zorgen, noden en behoeften van de bejaarden. Dit alles geldt ook, wanneer het een individuele be jaarde betreft, en we dus met een „verzorging" te maken hebben. De laatste jaren neemt de zorg rondom de be jaarden steeds toe en wordt zoals bekend niet alleen door de Staat geleid maar ook door instel- lingen op levensbeschouwelijke grondslag. Zo hou den de diaconieën zich bezig met vele takken van de bejaardenzorg. Heel belangrijk is de huisvesting van de bejaarden. Vele bejaardenhuizen worden ge bouwd of staan op stapel onder supervisie van Pro testantse stichtingen. Moeilijker is het nog met het onderdak brengen van chronisch zieke of invalide bejaarden in verpleeghuizen, omdat deze in verhou ding tot de bejaardenhuizen nog achterblijven, om maar niet te spreken van de noodzakelijke revali- datiemogelijkheden. Het bezig zijn is voor de bejaar den zeer belangrijk. Op verschillende manieren is de bejaarde hiermee bij te staan. De bezigheid is belangrijker dan ontspanning of amusement, vooral wannier de bezigheid produktief is. Het amusement I verdrijft slechts de verveling gedurende de voor stelling, de bezigheid daarentegen is van langere i duur. De bezigheid kan men bevorderen door goed- geleide handenarbeid of hobbyclubs al of niet in gemeenschappelijke ruimten. De bejaarden-sociëtei- ten houden de bejaarden een middag in de week bezig met allerlei spelen, lezingen, films en derge lijke. Ook een bibliotheek is belangrijk. Vele van de genoemde mogelijkheden worden door Sociale Za- ken gesubsidieerd. De bejaardentochtjes en bejaar denvakantieweken worden door de bejaarden even eens zeer gewaardeerd. i De bejaardenzorg strekt zich uiteraard ook uit I naar dc huishoudelijke hulp. De opleiding tot be jaardenhelpster wordt steeds verder gestimuleerd, doch ook op dit gebied strijdt men tegen het tekort I aan personeel. De bejaardenhelpster helpt enige i uren per dag de alleen wonende bejaarden, terwijl j de bejaardenverzorgster de chronisch zieke en in valide bejaarde helpt. Voor bejaardenhelpster komen j veelal wat oudere dames, weduwen of moeders van t oudere kinderen in aanmerking. Op al de genoemde manieren en nog verschil- lende niet genoemde kan de nog niet 65-jarige zich inzetten voor het welzijn van de grote groep f bejaarden er zijn meer dan 1 miljoen Neder- t landers ouder dan 65 jaar om te trachten het le ven van de bejaarden „levend" te houden, waarbij we niet mogen vergeten dat de bejaarde „zelfstan dig" moet blijven. Pas dan kunnen we verwachten dat deze grote groep gezond blijft naar geest en -f lichaam, want geestelijke gezondheid heeft een uiter- mate gunstige invloed op de lichamelijke gezond- t heid. Dit is de reden dat wé ons in deze medische rubriek ook enige, weken hebben beziggehouden met 'f vraagstukken, die op het eerste gezicht daarin mis- schien niet thuis boren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2