Nieuwe Leidse Courant Verkeersmaatregelen zijn tot nu toe kwakzalverij Bouwen in de kou: 4000 huizen meer Marokko herovert twee grensposten Helikopters tasten de zeebodem af Voorzitter Verbond voor Veilig Verkeer: Alleen met Nederlands geld Platform tv-zender op zee gekocht Belangstelling bedrijfsleven zou groot zijn Nieuwe wegen inslaan Familie hielp meisje tehuis ontvluchten LAATSTE NIEUWS Dinsdag 15 oktober 1963. 44ste jaargang Minder koude nacht Meer bewolking met bier en daar wat motregen. Matige, aan de kust tijdelijk vrij krachtige zuidwestelijke wind. Min der koude nacht, morgen ongeveer de zelfde middagtemperaturen als vandaag. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen Op de hoek van de Meppelweg en de Leyweg in Den Haag botste van morgen om negen uur een kleine per sonenauto tegen een vrachtwagen met aanhanger. Het was weer een geval geen voorrang verlenen, de vrachtwagenchauffeur lijkt schuld te hebben. De botsing was frontaal en hevig. Het kleine autootje werd ge kreukeld tot een brok schroot voor de sloper. De wagen was veertien dagen oud en had pas 2500 kilometer gelopen. Hoe 't mogelijk is begrijpt niemand, maar de bestuurder K. D. S. (32), een vertegenwoordiger van de Wezelrade, bleef ongedeerd, liep zelfs geen schrammetje op! De Bezinningsdag, die Veilig Verkeer morgen weer houdt, is oor om ons te waarschuwen dat het niet altijd zo goed afloopt De 28-Jarige fabrieksarbeider G. van der Velde uit Zevenhuizen is gisteren bij een verkeersongeluk in het dorp Leek zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later overleed. Premies voor doorwerken (Van een onzer verslaggevers) HET begin is er. De Stichting Ver- letbestiijding Bouwnijverheid is gekomen met een regeling inzake doorwerken op bouwplaatsen bij on gunstige weersomstandigheden. Als men weet, dat omstreeks april met de voorbereiding is begonnen, dat de stichting, waarin overheid en drijfsleven tezamen deelnemen, HET platform, waarop de televi siezender voor de Nederlandse 1 kust wordt gemonteerd, is door de N.V. Reclame Exploitatie Maatschap- pij definitief gekocht. Deze N.V. is voor honderd procent een Neder- In één oogopslag Gunningvereniging wil cen ten „vergulden" pag. 2 Kennedy huldigt Adenauer: „West-Duitsland is kam pioen van vrede en vrijheid" pag. 5 Grotere welvaart door inte gratie binnen EEG pag. 5 Europese instellingen kos ten 384 miljoen gulden pag. 5 Albert van Dalsum geeft toneelring door aan jubile rende Paul Steenbergen pag. 7 Dacova: beslissingen over de kleding van de Neder landse vrouw pag. 7 Branden in Tubbergen ge volg van wraakoefening? pag. 9. landse onderneming. Alle activitei ten worden van de eerste cent tot de laatste gulden met Nederlands ka pitaal gefinancierd, zo is gister avond in Den Haag van de zijde van de R.E.M. meegedeeld. Men kan dit optimistische geluid laten horen, omdat de plannen voor het uitzenden van televisie-reclame boodschappen een grote weerklank hebben gevonden bij de reclamebu reaus en hun opdrachtgevers in Neder land, België, West-Duitsland en Enge land. Er zouden volgens de R.E.M. al voor „vele miljoenen" aan reclame boodschappen zijn besteld. De kleinste opdrachtgever wenste f 90.000 te be steden en de grootste voor iets meer dan een miljoen gulden. Contact De gehele aanschaf, zo Is verder mee gedeeld wordt met Nederlands geld con tant betaald. De koop zal overigens ook geen moei- lykheden opleveren. Want, aldus nog steeds de R.E.M. televisiezenders worden In Amerika over de toonbank verkocht. Wat overigens nog niet wil zeggen, dat een Amerikaanse zender wordt gekocht, hoewel in de V.S. vijf firma's zijn. die voor levering in aanmerking komen. De woordvoerder van de R.E.M. merk te verder op zich niets aan te trekken van een reeks verdachtmakingen, dat de zender op zee een door buitenlander! gefinancierde onderneming zou zijn. Be weringen. dat de Radio Corporation of America er achter zou staan, noemd< hij uit de lucht gegrepen Lankmoedig werd opgemerkt, dat de R.E.M. ondanks de verdachtmakingen, niet tot een tegenaanval zou overgaan Integendeel, zodra de ..zender op zee" in de lucht is. zullen de 800.000 te ver wachten kijkers op de hoogte worden gesteld wanneer Bussum een interes sant programma heeft. Want. zo werd opgemerkt, we willen niet De R.E.M. zou niet uitsluitend adhesie betuigingen hebben ontvangen van bet bedrijfsleven maar ook van vele parti culieren. Vaak is gevraagd of met de be staande toestellen het nieuwe station zal kunnen worden ontvangen. ..Zodra de frequenties vaststaan", aldus de R.E.M.. „zal hierover voorlichting worden ge juli is opgericht en bovendien, dat er het maken van regelingen en be palingen doorgaans heel wat tijd kost, beseft men terdege, dat er door alle betrokkenen heel hard is ge- Met de nu tot stand gekomen regeling wil de stichting vanzelfsprekend in de eerste plaats de produktie in de woning bouw vergroten. Zjj aclit een produktieverhoging met niet minder dan vierduizend woningen mogelijk. Natuurlijk niet in het eerste en. maar in ieder geval later, als de regeling al is ingeburgerd en bijge schaafd. De stichting denkt niet uitsluitend aar vorstverlet. Regenverlet, lichtverlet er indverlet hebben evenzeer haar aan dacht en ook ongevallen en ziekten Het ongevallenverlet is in de bouwnijverheid hoger dan in iedere andere bedrijfstak De hoofdinhoud van de regeling i mogelijk maken van financiële bijdragen lannemers. die extra-uitgaven maken technische voorzieningen, die het doorwerken bij ongunstige weersom digheden mogelijk maken. Op het gebied van die technische voorzieningen wordt propaganda gemaakt, mogelijkheden wor den bestudeerd en onder de aandacht ge bracht van aannemers, architecten en ieder die wat met de bouwnijverheid uit staande heeft. (Voor vervolg zie pag. 9) (Van een onzer verslaggevers) De voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer, dr. G. van der Wal, heeft vanmorgen bij de ope ning van de algemene vergadering van het verbond in Enschede verklaard dat veel van wat tot nu toe op het gebied van de verkcers- vciligheidsbevordering wordt ge daan niet meer is dan kwakzalverij. Hij pleitte voor het inslaan van to taal nieuwe wegen en een meer we tenschappelijke aanpak van het verkeersprobleem. Andere landen in Europa hebben dit al eerder gedaan en (ten dele) met succes: in Duitsland. Oostenrijk en Zwitserland zijn in 1962 de absolute ongevallencijfers gedaald. Het heeft geen zin. aldus di Van der Wal. ver- keersvoorlichting en propaganda te geven als wij niet eerst weten ..waai de schoen wringt". f Voor vervolg zie pag. .91 Eerste dag vau staatsbezoek aan Thailand Koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix zijn vandaag per vlieg tuig uit Calcutta naar Bangkok vertrok ken. Het gezelschap, waarvan ook minis ter Luns deel uit maakt, had de nacht doorgebracht in Calcutta na het staats bezoek aan Perzië. Het staatsbezoek aan Thailand zal tien dagen duren. Voor het eerst in 400 jaar brengt een regerend lid van het Neder landse vorstenhuis een bezoek aan Azië, zo zei minister Luns. Op het vliegveld in Calcutta werden de koninklijke gas ten hartelijk verwelkomd door vijftig Nederlanders, die in Bengalen w< enkele hoge Westbengaalse autoriteiten en de Nederlandse ambassadeur in India, jhr. mr. G. Beelaerts van Blokland. Op het militaire vliegveld. Don Muang. dat 15 kilometer van Bangkok ligt werden de Nederlandse gasten van daag verwelkomd door koning Phoemi- bol Adoelyadej en koningin Sirikit var Thailand. Later bood de burgemeester van Bangkok koningin Juliana de sleu tel van de stad aan. Vanavond biedt koning Phoemibol koningin Juliana een diner aan ir zogenaamde „grote paleis". Na afloop hiervan worden een aantal autoriteiten, een groep houders van Nederlandse stu diebeurzen en enkele Nederlanders het koninklijk paar en prinses Beatrix voorgesteld. De „meet-helikopter" mei de niet uitgerolde kabel. Een unieke me thode om de zeebodem te onderzoe ken. wordt thans gebruikt door de N.A.M. (Zie het artikel hieronder) (zie voorts pagina 7) .J bezorging 18—19 uur Longarone. Een massagraf, waar bulldozers nieuwe massagraven maken, de ene sleuf na de andere. Na de ramp hebben vier advocaten in Belluno bij de Italiaanse justitie een aanklacht ingediend „wegens doodslag" na mens het gemeentebestuur van Longarone en voor zichzelf. Inmiddels had een commissie opdracht gekregen vóór 15 december een rapport in te leveren met de resultaten van verhoren van ieder die met de bouw van de dam te maken heeft gehad. De gemeenteraad van Longarone heeft besloten het stadje te herbouwen, indien de regering in Rome de de veiligheid waarborgt en helpt bij de wederopbouw van fabrieken. Een terroriserende bende in Zuid-Tirol heeft door middel van een dagblad laten weten, dat men zal afzien van activiteiten zolang de Italiaanse troepen uit het district in het rampgebied zijn ingeschakeld. Gisferen zijn bij liet stuwmeer nieuwe aardverschuivingen geconstateerd. Het dorpje Casso is uit voorzorgsmaatregel geëvacueerd. Kans op een nieuwe ramp is zeer gering Actie tegen Algerijnen Marokko heeft gisteren twee grens posten heroverd, die vorige week door Algerijnse militairen waren bezet. In Algiers wordt dit nog ontkend, maar een verslaggever van AFP meldt uit het betrokken gebied, dat het Alge rijnse garnizoen van de post Hassi- Beida zich na ruim acht uur strijd moest terugtrekken, iets wat het gar nizoen van Tinjoeb al een uur eerder had moeten doen. Algerije dat beweert dat de strijd nog voortduurt, zal zich niet tot de veiligheidsraad v«n de V.N. wenden, maar tot de organisatie van Afrikaanse landen in Addis Abeba, waar hij meer gehoor meent te zullen vinden. Op beide plaatsen wordt zowel door Marokko als door Algerije aanspraak gemaakt. Op Franse landkaarten, die verschenen zijn voordat Algerije onaf hankelijk werd, staan zij beide duide lijk op Algerijns gebied. Zij liggen nabij het woestijnpad, dat loopt van Bechar door de Sahara en Mauretanië naar Senegal-. In feite be hoorden de posten echter tot Marokkaans gebied, totdat vorige week Algerijnse militairen van Ben Bella opdracht kre gen, de plaatsen te veroveren. Marokko heeft nu blijkbaar teruggenomen wat het als een deel van zijn grondgebied be schouwt en de vraag is nu. wat er verder gaat gebeuren. Algerije heeft laten weten, dat liet „an dere wegen zal zoeken", als het conflict niet wordt opgelost. Het heeft nu twee afgezanten naar Marokko gezonden om het probleem te bespreken. Koning Has san van Marokko verklaarde zich bereid te praten. Dat zal echter niet verhinderen, dat zijn land niet zal toestaan, dat zijn gren zen opnieuw worden geschonden. De ko ning bevindt zich in Marakesj, waar hij dc gastheer is van mevr. Kennedy. De vrouw van de Amerikaanse president brengt een bezoek van vier dagen Marokko. Bij de gevechten van gisteren zouden meer dan tien Algerijnse militairen het leven zijn gekomen. Acht man v den gevangen genomen. De verliezen Marokkaanse zijde waren volgens de AFP-verslaggever licht. Commentaren TN HET LEGER, bij de luchtmacht -*• en op de vloot liggen unieke kan sen voor de kerk, voor de verbreiding van het evangelie. Tien- en tiendui zenden jongemannen komen voort durend in contact met de geestelijke verzorgers en met de tehuisleiders, tijdens de diensturen en in de vrije avonden. Vaak gaan op verrassende wijze deu ren open voor gesprekken van hart tot hart. Dan moet er kunnen worden doorgepraat. Er moet daarvoor een rustige gelegenheid zijn. Ook moei lectuur beschikbaar zijn. Aan ons de plicht, om de vloot-, le ger- en luchtmachtpredikanten te helpen aan „werkplaatsen": protes tantse militaire tehuizen en centra. En laten zij volop „gereedschap" hebben: bijbels, boeken, ontspan- nings- en ontwikkelingsmogelijkhe den voor de militairen, uitreiking van kerstpakketten overzee, en zo aJ meer In deze dagen wordt in grote delen van ons land gecollecteerd voor het P.I.T., het Protestants Inter-Kerkc- lijk Thuisfront Laten we niet karig zijn voor dit uitnemende doel. En oor wie geen collectebus tegenkomt volgt hier het gironummer: 5163- Utrecht. 70 ONZE militairen ergens behoef- te hebben aan een gezellig te huis. dan zeker overzee, ver van huis In Suriname zijn thans drie plaatsen waar onze militairen hun avonden prettig kunnen doorbrengen: er is een protestants militair tehuis in Paramaribo, terwijl er in Nickeric en Albina gelegenheid is gesclppen voor onze jonge mannen in uniform om in hun vrije tijd bijeen te zijn. Ook is enige tijd geleden in Curasao een protestants militair tehuis ge opend, dat zich reeds in grote belang stelling mag verheugen. Plannen voor een tweede militair tehuis in Aruba zijn in gevorderd stadium. De Christelijke Militaire Bond voor Oost en West, die deze militaire te huizen houwt, inricht en beheert, heeft hiervoor duizenden guldens moeten voteren. Zijn bron van in komsten is de jaarlijkse PIT.-col- lecte. waaruit hij een belangrijk deel ontvangt. Het P.IT. doet nog veel meer. Maar het kan dit alleen in zoverre het door ons allen wordt gesteund. Het is met vrijmoedigheid, dat wij dit mooie werk aanbevelen- Geen soevereiniteit voor Zd.-Rhodesië De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren Engeland verzocht, geen souvereini- teit te verlenen aan zijn tegenwoordi ge kolonie Zuid-Rhodesië zolang dat gebied geen regering heeft waarin alle bevolkingsgroepen volledig zijn vertegenwoordigd. De desbetreffende ontwerp-resolutie werd aanvaard met negentig tegen twee stemmen Zuid-Afrika en Portugal. En geland boycotte het debat en dertien lan den onthielden zich van stemmen, waar onder de V.S„ Frankrijk, België, Neder land en Luxemburg. Dc vier maanden oude baby Leendert van de Berg uit Breda is gestikt toen hij met zijn zuigflesje alleen was ge laten. Vermoedelijk heeft het kind zich Het 17-jarige meisje M. C. B. uit Haarlem is zondagmiddag uit het tehuis „De Goede Herder" in Velp gevlucht en door familieleden in een auto meegenomen. Toen de auto enige tijd later werd aangehouden, zat het meisje er niet meer in. De Haarlemse, die volgens het signa lement van de politie een dik gezicht heeft en overwegend zwarte kleren draagt, kreeg zondagmiddag bezoek van zes familieleden, onder wie haar moe der. Van het zestal uit Haarlem bleven er vier in de auto zitten, terwijl de moeder en een oom van het meisje het tehuis waren binnengegaan. Het Haar lemse meisje zag kans door de open staande voordeur weg te glippen en in de auto te gaan zitten. Familieleden weerhielden haar er van weer uit te stappen. CiP en boven de Waddenzee Gfpast dc Nederlandse Aard olie Maatschappij een in de we reld unieke methode toe voor het opsporen van olie. Omdat de a geregeld de toestellen ln sleept een km lange kabel bijn; Het onderzoek Is -erfünd als het onder- enkele zoek op de vaste wal. In wezen seismografen zijn verbonden, verschilt de methode van on- die de veroorzaakte trillingen derzoek op zee niet van die op gelaten. De volgende dag goed als nauwkeurig registreren volgens dc vaste wal. Alleen de inscha- de kabel met behulp liegbasis terug te brengen. Daarom werd de kabel ergens verankerd op zee achter. De fotografisch procédé. Zo keling van de helikopters bleek ders van getijden en stromingen, uit. Maar wel maakt de N.A.M. gebruik van gisteren een i twee helikopters van de Ame- op Terschelling is begonnen, rikaanse chartermaatschappij De tw - *--* duidelijk inzicht de structuur van dc ploitatiebóring zeebodem. Met behulp van dt - - Deccazenders in Friesland, De- opgespoord. Dat helikopters tasten nemarken geregistreerd. soort ei van Columbus te lukte in den regel i. minste als een visser de kabel 's nachts niet als buit had mee genomen. Ook is de kabel stuk gevaren door een zeeschip. veel problemen op Wat de N.A.M. daar boven Engeland wordt de Waddenzee heeft gepres- nauwkeurig de plaats teerd is eigenlijk pionierswerk. vlak, laat een lading dynamiet vallen en brengt deze tot ont- De Amelanders zagen welis- ploffing. De tweede helikopter :-oppcr- fingen zijn de ontplof- Men beschikte uiteraard niet te loss r handleidingen en operatic- Durf schema's. Een voorbeeld: het gen t doenlijk om de lange doorzettingsvermo- nodlg voor dit plo- ierswerk. En daan i onhandelbare kabel elke dag lang niet alles gezegd. schuwd. In Bilthoven kon de auto, op terugreis van Velp naar Haarlem, nog geen uur later worden aangehouden. Het meisje, dat op gerechtelijk bevel in het tehuis was geplaatst, was evenwel ver dwenen. De zes familieleden werden naar de politie in Rheden gebracht. Na het ver hoor werden zij successievelijk eergis teren en gisteren op vrije voeten gesteld, met uitzondering van een oom van het meisje. Deze man. de Haarlemmer E. H. H. werd in hechtenis genomen. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt wegens onttrekking van het meisje aan het over haar gestelde wettelijke gezag. Avertentie California commentaar op het Wanneer dertien? De statistiek /.egt het: ergens in Nederland is de twaalf miljoenste staatsburger geboren. Luidkeels pro testerend. zoals babies dat doen. Wö begrijpen dat protest. Want het wordt vol ln Nederland. T-w-a-a-l-f Als v leefbaar te liouden. Met Grote Be langrijke Daden. Maar ook met kleine genoeglllkc dingen. Wy-van-Callfornia /.Un geen mees ters in het eerste. Maar wél in het laatste. Wif maken namelilk een ver rukkelijke soep. California soep! AJ eens geprobeerd?

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1