Metaalbond in strijdperk tegen „muitende" leden Kort geding tegen N.D.S.M.-A.D.M. Regering moet oppassen voor nieuwe depressie lm. Bankier voor rechter: 324 mille verduisterd Ondernemers willen van prijsbeleid af Wilde acties spelen lien in cle kaart Da Vinei wèvm NIEUWE LEIDSE COURANT 9 VRIJDAG 11 OKTOBER 19< Voomitziend (Van onze soc. econ. redactie) i „Ik tart iedere Nederlander om aan te tonen, dat het sociaal- politiek actieprogram van het C.N.V. de dringendste sociaal- economische verlangens ook maar op één punt minder dui- delijk aangeeft dan het geza- menlijk actieprogram van het N.V.V. en de K.AB.". Aldus reageerde de verbondsvoorzit- ter, de heer C. J. van Mastrigt, gisteren tijdens de C.N.V.-stu- dieconferentie in Utrecht op re- rente vragen, waarom het ver- bond onder de huidige omstan- digheden zijn actieprogram niet c bij dat van de andere vakcen- trales aansluit- 2 Nogmaals verklaarde de heer I Van Mastrigt, dat het C N.V. te I allen tijde bereid is om c concrete beleidsvragen mét het N.V.V. en de K.A.B. beslissingen te nemen, zoals ook nu ge schiedt. Juist de huidige moei lijkheden vragen om een eens gezind optreden, aldus de voor- Secretaris dr. W Albeda zei, dat de koers, die de vakbewe ging thans vaart, reeds zes a zeven jaar geleden door het C.N.V- werd aangeduid, vóór dat de andere vakcentrales daar aan toe waren. Het N.V.V. bij- voorbeeld begon pas in 1959 ile wenselijkheid van een vrije loonvorming in te zien. Ook was het C.N.V. de eerste vak centrale, die het probleem van de ondermijning van de positie der vakbeweging duidelijk derkende, aldus dr. Albeda. „Wie het niet gelooft, kan de stukken er op nalezen", zei hij. Intussen registreren verschil- lende vakbonden een opmerke lijke ledentoename. De Chr. Metaalbedrijfsbond bijvoorbeeld vindt elke morgen tientallen i schrijvingen bij de post De raadslieden van de Neder landse Dok en Scheepsbouwmaat schappij (NDSM) en de Amsterdam se Droogdok Maatschappij (ADM) zijn van oordeel dat de vereniging de Metaalbond (de neutrale werkge versorganisatie in het metaalbedrijf) met zijn eis tot het verbieden van toezeggingen en/of uitbetalingen van niet op tarief gebaseerde beloningen die de vastgestelde maxima over schrijden, bij de president van de rechtbank aan het verkeerde adres In het tegen beide scheepsbouwmaat schappijen aangespannen kort geding, dat gisteren voor de president van rechtbank in de hoofdstad diende waarbij de in augustus door beide be drijven uitbetaalde of toegezegde hogere beloningen of toeslagen in het geding n, noemden zij „het door elkaar haspelen van de drie machten" (wetge vende, uitvoerende en rechterlijke) daar ;n groot gevaar. „Met zo'n actie moet u naar het Bin nenhof en ik wens u daarbij veel suc- vond de raadsman van de NDSM. N. J. C. M. Kappeijne van de Cop- pello, die meent, dat zijn cliënt ten on rechte iets wordt verweten, want wat hij heeft gedaan is slechts het geven een voorschot op een door Zweedse klant toegezegde fooi. Een pan twee ton, te verdelen onder de handarbeiders, als een schip in aanbouw Waarschuwing van dr. TF. Albeda: (Van onze sociaal-economische redactie) De regering dient ernstig te beseffen, dat de door haar aangekondigde maatregelen niet alleen het effect van de gewenste loonsverhogingen aan zienlijk zouden verminderen, maar bovendien een nieuwe economische neergang in bet leven zouden kunnen roepen met alle gevolgen als werk loosheid e.d. van dien. De in verband met de loonpolitieke spanningen overwogen regeringsmaatregelen, die zowel een beperking van de con sumptie als een inkrimping van de overheidsinvesteringen beogen, zouden een gevaarlijk karakter krijgen, indien zij kwantitatief zouden worden overtrokken. Deze waarschuwing liet dr. W. Albeda, secretaris van het Chr. Nationaal Vakverbond, gistermiddag boren op een studieconferentie van deze vakcentrale in Utrecht. Br. Albeda gaf een analyse van de huidige moeilijkheden met betrekking tot de loonvorming, waarbij hij con stateerde dat er thans een duidelijk verschil is met de situatie in 1957. Toen werden bestedingsbeperkende maat regelen genomen tegen de achtergrond van een tekort op de betalingsbalans, thans is er een overschot op de be talingsbalans. De regeringsmaatregelen zijn dan ook. aldus de heer Albeda, aangekondigd op grond van de verwachting dat er binnen afzienbare tüd wel eens een overbeste- ding zou kunnen ontstaan. In 1957 wer den de bestedingen zo sterk afgeremd, dat er een grote toename van de werk loosheid is ontstaan. De nu overwogen maatregelen lijken veel op het beper kingsprogram van 1957. De regering moet met 'n eventuele uitvoering er van dan ook heel erg voorzichtig zyn, aldus dr. Albeda, temeer omdat een deel van de aangekondigde plannen het „klimaat" in ernstige mate zou kunnen verslech teren. Daarbij wees h(j er op, dat ook de particuliere investeringen, met name de zgn. breedte-investeringen, in belang rijke mate tot de huidige spanningen op de arbeidsmarkt hebben bijgedragen, mede omdat het bedrijfsleven door een te laag loonpeil in staat was het aantal arbeidsplaatsen tot „te grote hoogte" op te Het criterium Sprekend over het „klimaat", waarin thans een uitweg in de impasse moet worden gevonden, wees de heer Albeda met name op de overwegingen om de indirecte belastingen en de huren te verhogen. Vooral het laatste achtte hij terwille van een zo gunstig mogelijk onderhandelingsklimaat zeer ongewenst Nadrukkelijk verklaarde dr. Albeda. dat de kern van de huidige problemen voor de vakbeweging niet is de vraag of de looneisen „mogelijk wat hoog zouden zijn uitgevallen", maar dat het in wezen gaat om niets meer of minder dan het voortbestaan van een vrije vakbeweging met een duidelijke taak Essentieel daarbij 's de vraag of de vakbeweging haar greep op de lonen kan herkrijgen. Hiervan hangt het af of de vakcentrales hun medewerking aan en hun medeverantwoordelijkheid voor de loonvorming in Nederland al of niet kunnen voortzetten. Dit is, aldus dr. Albeda, het criterium van de huidige moeilijkheden en hij betreurde het, dat met name van werkgeverszijde daarvoor tot dusver nog te weinig begrip is ge- De vakbeweging zal daarom morgen in de Stichting van de Arbeid heel dui delijk stellen, dat zij onmogelijk langer kan tolereren dat talrijke individuele werkgevers „jaV zeggen tegen de perso neelscommissies en „neen" tegen de vak bonden. Door een dergelijke gang van zaken, waarbij een deel van de loonvor ming buiten de vakbonden om plaats vindt. wordt het bestaan van de werk nemersorganisaties in ernstige mate on dermijnd. Geen compromis Op grond van deze overwegingen kan de vakbeweging zich niet veroorloven nog langer „zo" door te gaan en daarom zal het komende S.E.R.-rapport nai lijks een basis voor overleg zyn. Met nadruk verklaarde dr. Albeda. dat op dit punt een compromis pertinent is uitge sloten. Het is ook hierom, dat het C.N.V. de in het eisenprogram der drie vakcen trale# gevraagde loonvrijheid-per-onder- neming als één der alelrbelangrijkste punten beschouwt/want slechts door een dergelijke vrijheid kan de vakbeweging haar greep op de leden herkrijgen. Hier bij wees de heer Albeda erop. dat in geen enkel land buiten het „ijzeren gordijn" zo'n straffe loonpolitiek bestaat als hier. Ook vroeg hij zich af, waarom wel de lonen, maar niet de prijzen van huizen en grond e.d. ..in de hand" zouden moe ten worden gehouden. Sprookjes i Ne- Volgens dr. Albeda moeten derland af van twee sprookjes: het eer ste, dat vertelt, dat het Centraal Plan bureau „wel weet hoeveel loonruimte er komt" en het tweede sprookje met de boodschap, dat we „alles volledig in de hand kunnen hebben". Dit laatste geldt ook voor huizen- en grondprijzen. Zou den wij die gaan .beheersen", dan zou den er onmiddellijk zwarte prijzen-ont staan. Daarom is het beter ook de loon vorming meer vrijheid te geven. Het alternatief is slechts: terugkeer naar de geleide loonpolitiek. De secretaris van het C.N.V. betoogde, dat het niet gaat om een gedifferentieer de loonstructuur, waarbij „niemand be lang heeft en die sociaal noch economisch nauwelijks voordeel biedt", maar om een wezenlijk vrije loonvorming, die diffe rentiatie mogelijk maakt, ook regionaal. Hij realiseerde zich dat hierdoor een aantal kleine bedrijfjes zullen verdwij nen. doch dit is. hoewel „even pijnlijk" voor de betrokkenen, voor de totale niet schadelijk. Rechtbank niet juiste adres nog dit jaar wordt opgeleverd. „Er fooien van derden zijn geen loon", meen de hij. De raadsman van de Metaalbond. mr. L D. Pels Rijcken. beriep zich op een beschikking van Rijksbemiddelaars, waarin een extra uitkering, hoe deze ook wordt genoemd, wordt verboden. Noodtoestand Het standpunt van de ADM kwam op neer, dat zij in een noodtoestand is komen te verkeren en in overmacht be sloot de uurlonen met tien cent te ver hogen. In feite deed zij niets meer dan het inhalen van een achterstand, want mr. A. G. van Empel, de raadsman van de ADM. maakte bekend dat in het metaalbedrijf in ons land gemiddeld 9.65®/o meer loon wordt uitbetaald dan volgens c.a.o. toelaatbaar is. „Als de ADM nu wordt bestraft voor wat de anderen allang oogluikend doen. kan zij de tent wel sluiten", vond Van Empel, die bü toewijzing van verbod een nieuwe stakingsgolf vi de. Vier volle uren luisterde rechtbank president mr. U. W. H. Stheeman de pleidooien in dit kort geding, voor zowel van de zijde van de werk gevers- en werknemersbonden in metaalbedrijf als van de zijde va pers zoveel belangstelling bestond, dat niet alle belangstellenden konden - den toegelaten. De raadsman van de Metaalbond Pels Rijcken releveerde de feiten die aan de schorsing gedurende 4 maanden van beide leden-scheeósbouwmaatschap- pijen voorafgingen. Bij elkaar „De Metaalbond wenst hier niet als economische controledienst te fungeren, maar de onaanvaardbare gevolgen vooi andere metaalbedrijven zijn" in het ge ding", zei mr. Pels Rijcken, die om •wees naar het beroep dat arbeiders andere bedrijven op „het s de ADM en NDSM doen" Om als werk geversorganisatie te kunnen functione- moet men bij elkaar blijven en is het ontoelaatbaar dat leden hun eigen weg gaan, aldus mr Pels Rijcken. Spr. dat de recente arbeidsonrust niet uitsluitend is ontstaan door de maat regelen van de ADM en de NDSM, want die spanning was er al door de krappe arbeidsmarkt Mr. Pels Rijcken stelde voorts dat er ;n wettelijk loonstelsel met bindende loonvoorschriften is en daardoor een be tamelijkheidsnorm, die de werkgever verplicht geen dingen te doen die col lega's in "moeilijkheden kunnen brengen. Dat-is nuriiet geval geweest, want door het optreden van ADM en NDSM is volgens mr. Pels Rijcken „een enorme schade" aan andere ondernemers toege bracht. Hij noemde dat een onrechtma tige daad, die willens en wetens is be- Vrees Mr. Van Empel gaf de meeste aan de ADM verweten feiten toe, maar hij ont kende ten stelligste dat de maatschappij de geldende maxima heeft overschreden. De ADM wenste met mee te doen aan verhoging van de tarieven, omdat zulks niet toelaatbaar is. Op uitdrukkelijk verlangen van de drie werknemersbon den werden ten slotte de uurlonen ver hoogd en aangepast bij de overige me taalbedrijven in de hoofdstad, omdat de bonden daardoor meenden weer een greep te kunnen krijgen op de arbeiders. Zij vreesden dat anders het communisti sche actiecomité met de eer zou gaan strijken bij de ADM. waar van de elf ondernemingsraadsleden er acht de on georganiseerden vertegenwoordigen. „Wanneer een lid op ploffen staat, ïemt hij maatregelen om zulks te voorkomen", meende mr. Van Empel. die zich namens de ADM beriep op overmacht. Er was gewoonweg geen uit%veg meer. Een verzoek tot dispen- bij de vakraad had geen zin meer vanwege de tijdrovende procedure, waar de ADM overigens ook geen heil verwachtte. Desondanks heeft ze inmid dels het verzoek toch nog gedaan. Mor gen wordt'er over geadviseerd. een korte lunchpauze hield mr. Van de Coppello zijn pleidooi, dat uit mondde in de conclusie dat de NDSM niets kan worden verweten, want zij geeft slechts een voorschot op een van twee ton van een Zweedse klant voor verleende service. Dat mag in het horeca-, het kappers- en taxibedrijf, maar „zouden we dan weer de Chine zen van Europa zijn als we dat van een goede buitenlandse klant zouden De uitspraak is bepaald op 17 oktober- Bijna honderdduizend ondernemers bijten op een houtje In het midden en kleinbedrijf hebben 97.000 ondernemers een inkomen, dat beneden het sociale maximum van 97.00 blijft, aldus blykt uit een rapport der vaste commissie sociaal-economische politiek van de raad voor het midden- en kleinbedrijf over de inkomens in 1960. Van de 140.000 overigen heeft de helft een kern inkomen van f 6000 toi f 10.000, een kwart van f 10.000 tot f 15.000 en een kwart meer. Meer dan de helft was beneden de grens der so ciale verzekeringen die in 1960 f 7450 bedroeg. In de horecabedrijven was het gemiddelde kerninkomen slechts f 6900. Hier was 68 pet beneden de sociale ver- zekeringsgrens. Bij de belastingplichtige middenstanders was de gemiddelde leef tijd bijna 50 jaar, tegenover 42 jaar voor alle belastingplichtigen tezamen. Krediet op eigen initiatief gegeven De officier van "justitie bij de Haarlemse rechtbank heeft gisteren tegen de vroegere directeur van het bijkantoor IJmuiden van de Twent- sche Bank, de 55-jarige J. H. L. uit Santpoort, wegens verduistering van f 324 000,en valsheid in geschrif te een gevangenisstraf van tien n geëist. Eind dachte aangehouden en na weken voorlopig op vrije voeten ge- j steld. 5 De moeilijkheden waren gekomen in 1955 toen L.. die sinds 1930 directeur van het bijkantoor was en goed stond aan- J geschreven, een zekere W. T. S. (44), J vroeger eigenaar van een las- en con- J structie-werkplaats in IJmuiden op be- >ek kreeg. Deze vroeg hem kredieten. De directeur verstrekte hem die, on- danks het feit dat in de instructies van i de bankdirecteuren stond dat hij geen krediet mocht verstrekken buiten voor- i kennis van de rayon-bestuurder (in de 5 loop der jaren is deze bepaling gewij- zigd in die zin dat directeuren thans f 25.000 aan kredieten mogen uitgeven I zonder voorkennis van superieuren). J Aanvankelijk bedroeg de lening e te hebben gehad in S., die thans fail liet 's. en dat de hoop zijn geleende 23 mille terug te ontvangen ook een rol heeft gespeeld. De officier van justitie achtte de ten laste gelegde feiten bewezen, maar het was hem nog steeds niet duidelijk waar om L, de bedragen voteerde. L's raadsman schetste verdachte als een goed bankdirecteur, die moeilijke perioden achter de rug heeft. De indus trie van IJmuiden heeft hij goed ge diend. Pleiter verzocht een lichtere straf op te leggen. Uitspraak 23 oktober. tot na twaalven de toestemming gekregen om zater dagavond tot na twaalven te blijven uitzenden, wanneer het nu aan de lichte muze gewijde Grand Gala du Disque in het Scheveningse Kurhaus dan nog niet mocht zijn afgelopen. De uitzending begint om kwart voor 9 en zoals u weet, zullen er vele sterren op het podium staan, maar Mariene Dietrich zal het stralend middelpunt van de avond worden. De opening van de avond zullen wij niet te zien en slechts fragmentarisch te horen krijgen. Want Wim Kan, die dras van tien mUlè." Maar steeds vaker d™. Pittigheid zal verrichten blijft kwam S. bij de directeur op bezoek, «bwluut "«fe van het scherm. Er De zaken gingen niet best en S. was J staat de kredieten terug te be- De leningen liepen zo op tot f 324.000 5 terwijl de directeur S. bovendien een 5 bedrag van f 23 000 uit eigen middelen i verstrekte. De directeur werden door S. belangrijke werken voorgespiegeld. Controle Terwijl de Koningin woensdag een bezoek bracht aan het door de aardbeving van vorig jaar verniel de Boin Zalvra, en de Prins deel nam aan een jacht in Fahrahapad, bezocht prinses Beatrix het even eens vernielde dorp Dousadj, waar zij een gesprek had met de jonge ren, die van Dousadj weer een bewoonbaar oord maken. Kinderen geslagen in pension in Zandvoort Vorig jaar is enig rumoer ontstaan in Zandvoort door een vermoeden van mis handeling van kinderen die verpleegd werden in het kinderpension. Daarbij kwam dat aan de pensionhoudster, de 50-jarige mejuffrouw A. M. M. uit Zand voort de vergunning om een kinderpen sion te exploiteren ontnomen werd. om dat het huis niet zou voldoen aan de eisen in de gemeentelijke verordeningen genoemd. Later is de pensionhoudster in hotelbedryf begonnen. De officier van justitie by de recht bank te Haarlem heeft een onderzoek laten instellen naar aanleiding van de klachten van de mishandeling van kin deren en gisteren stonden de pension houdster en dc 45-jarige koopman F A. J H. uit Amsterdam terecht, beiden ver dacht van mishandeling van kinderen. Zij gaven toe wel eens jongens en meis met een pantoffel of schoen geslagen hebben, maar het geschiedde om hen te straffen. Volgens beide verdachten was van mishandeling geen sprake ge weest. De officier van justitie eiste te gen de vrouwelijke verdachte een boete van 200 gulden, subsidiair veertig dagen hechtenis en tegen de koopman een boe- n 400 gulden, subsidiair tachtig da gen hechtenis. Statutenwijziging Maxwell Aandeelhouders hebben de statutenwij ziging van Maxwell Landconcessie Mij. (The Maxwell Land Grand Company) goedgekeurd. Deze houdt o.m. f 30 te- tugbetaling per aandeel van f150 in. Voorzitter Chr. grafische bond: mogen geen camera's werken als hij op treedt. De tv-uitzending begint daarom, als Karin Kraaykamp haar plaats als presentatrice heeft ingenomen. Wel zal de VARA-radio in de pauze van het Grand Gala, omstreeks 10.05 uur, kleine gedeelten uit Wim Kan's openingsconference mogen uitzenden. De televisie komt in die tijd met een aflevering van de serie „Inspecteur Leclerc" de pauze vullen. Belhave Mariene Dietrich ziet en hoort u tijdens het Grand Gala de de relatie, zodat er by controle i geen onregelmatigheden werden ontdekt. 1 Verdachte vertelde üroot vertrouw» 5 et wTsib^;.'cS'lS: merman, Corrie Brokken, Wim Sonne- veld en zijn ensemble, Douglas Duke, Freddy Quinn, Petula Clark en de Dutch Swing College Band. Voor de begeleiding zorgt het Metro- pole orkest onder leiding van Dolf van der Linden. accountants leidde L. om dc tuin door kredieten van andere debiteuren te I verhogen. Was cr aan het eind van het jaar een controle dan zorgde een re- Iatie van S. ervoor dat er contanten bü de bank waren bezorgd of dat een cheque was aangeboden. In het begin I het daaropvolgende jaar gingen de 2. i„ y noort u tyaens net urana c_raia ue contanten en de cheques weer tern, Spot„ickSi Rocco Gr.inata, Stéphane Grapelly, Esther Ofarim, Francoise Hardy, Tony Renis, het kwintet Iga&itc/' (Van onze soc.-econ. redactie) „De royale wijze waarop sommige ondernemers de lonen verhogen, komt ons verdacht voor. Er is een streven merkbaar om mede daar door het prijsstabilisatiebeleid van de regering te doorbreken". Dit ge heel nieuwe geluid van de zijde der vakbeweging hoorden we vanmor gen uit de mond van de heer G. Jens, voorzitter van de Nederlandse Chris telijke Grafische Bedrijfsbond, die vandaag en morgen in „De Blije Werelt" te Lunteren zijn algemene vergadering houdt. De heer Jens voegde daaraan toe, dat deze onder nemers het van bovenaf beïnvloeden van hun winsten zat zijn. Zij menen, dat de voordelen van een losgelaten prijsbeleid dubbel en dwars opwe gen tegen de kostenstijgingen door een verhoging van het loonpeil. Het klinkt paradoxaal, maar het vreemde verschijnsel doet zich voor dat er werk gevers zijn, die bij ons aandringen om 46 „Ja, maar mevrouw wou weg. Ze vond Parijs in de zomer niet zo geslaagd, weet u. Weinig mensen, om zo te zeggen. Mevrouw is de vijf de mevrouw O'Malley. En ze krijgt meestal haar zin. Dat krijgen ze allemaal iri het begin". Weer wregf hij zijn handen. „Mooi. Heeft mijnheer tijdens zijn verblijf in Europa ook een en ander gekocht voor zijn ver zamelingen? Dat zal wel". „Ja, maar alleen bij de kunsthandel. En daar zult u wel geen interesse voor hebben". „Toch wel. Heeft mijnheer schilderijen ge kocht? Ja? Is dit ook een van de schilderijen, die mijnheer gekocht heeft?" James Brown, alias Jacobus de Bruin, bekeek de foto van de Stokeley Da Vinci, die Perquin hem gaf, nauwkeurig. „Neen", zei hij dan beslist. „Dat schilderij is mijnheer wel aangeooden, maar hij heeft het niet willen hebben. Hij vertrouwde het niet. En mr. Johnstone hield bij kris en bij kras vol, dat het een vervalsing was". Hoofdinspecteur Perquin onderdrukte met moeite een uitroep van verrassing. „Weet je wel heel zeker, dat het ditzelfde schilderij was? Bekijk de foto nog eens goed. Laat je niet in de war brengen door een opper vlakkige gelijkenis" „Neen. Het is helemaal niet nodig die foto nog eens te bekijken. Het is dezelfde schilderij Die drie figuren, een zittend en twee staand, die boom, die schaduwen daar en die vreemd gevormde rotsen op de achtergrond. Alleen is het op de foto ingelijst". „Kun je je nog herinneren, wanneer dat schil derij mijnheer O'Malley werd aangeboden?" „Nu, precies Het was even voor er spra ke van was, dat we uit Parijs zouden vertrek ken. Mijnheer was eerst opgewonden geweest bij het vooruitzicht, ziet u „Het vooruitzicht van die aankoop?" „Inderdaad inspecteur. Het was een zeer gro te teleurstelling voor hem. dat het schilderij on echt bleek". „Kun je mij een beschrijving geven van de man of de vrouw, die het doek kwam laten De verdwenen door MARTIN MONS „Het was nog een jonge man. Ik schat hem om en bij de dertig. Wel een heer om zo te zien. Hij was goed gekleed en hij kwam met een kleine auto. Een van die wagentjes, die je tegenwoordig zoveel .ziet. Een Frans wagentje". „Was hij een Fransman, denk je?" „Neen. Hij sprak Engels als een Engelsman. Een beetje geaffecteerd, maar uitstekend. Maar hij was er me een brutale. Mr. Johnstone had er de grootste moeite mee hem aan zijn ver stand te brengen, dat dat schilSerij een kopie was en niets anders. Wilt u wel geloven, dat hij mr. Johnstone voor stommeling uitmaakte. Het is natuurlijk geen wonder dat hij zó woe dend was, op iemand als mr. Johnstone, die al les van schilderijen afweet, had hij niet gere kend. Hij had natuurlijk gedacht het met zo'n millionair wel gemakkelijk klaar te spelen, zag mr. O'Malley aan voor een van die stommelin gen, die rijp en groen kopen. Moet je net de baas hebben. Maar hij deed zijn prevelementje goed, dat joch, dat moet ik hem nageven. En die ver ontwaardiging van hem was net echt". James Brown knikte met de waardering van een deskundige. „Mijnheer O'Malley heeft de politie niet ge waarschuwd?" „Neemt u mij niet kwalijk, inspecteur, ik ge loof niet, dat dat onder de gegeven omstandig heden wenselijk zou zijn geweest", antwoordde de man, nu weer geheel de correcte bediende en wreef opnieuw zijn handen, tot ergernis van Perquin. „Kun je me niet bij benadering zeggen, wan neer dat schildery mijnheer O'Malley is aange boden? Een week of drie geleden?" „O, neen, inspecteur, niet zo lang terug. Hoog uit veertien dagen. Hooguit, vast en zeker niet eerder" „Dat was dan alles, dank u", ontsloeg hem Perquin. „Het was me een genoegen u van dienst te zijn, inspecteur. Ik hoop toch'kuchte hij even, „ten volle verzekerd te zijn van uw discretie? Ook wat betreft het laten rusten van die andere zaak?" „Dat heb ik toch gezegd", antwoordde Per quin ongeduldig. „Nou," zei rechercheur Rochussen oprecht ver baasd. „u is me ook een mooie, inspecteur. U weet me daar nog meer van die gast dan ik en u doet er geen mond over open"-. „Ik wist helemaal niets. Het was een pure gok. Ik dacht zo, hij zal, toen hij de benen nam ■nog wel zo het een en ander op zijn kerfstok gehad hebben". „Is u met wat hij te vertellen had nog iets opgeschoten? „Of ik er mee opgeschoten ben? Vast en ze ker. Meer dan ik had durven hopen. Alleen, als het od het vinden van de Stokeley Da Vinei aan komt, vrees ik, dat ik verder van huis ben dan HOOFDSTUK XIV „Weet je. chérie, ik begin zo langzamerhand te geloven dat je helderziende bent". Susanne Perquin liet bijna het tekengerei dat ze juist wou wegbergen, vallen. „Neen", zei ze verschrikt, „alsjeblieft niet, Pieter Auguste. Trouwens, het zou onmogelijk zijn, want daarvoor moet je toch het zevende kind van een zevende kind zijn. Of geboren met de helm. Of celtisch bloed hebben. Of Enfin, er is geen enkele voorwaarde om helderziend te kunnen zijn, waaraan ik beantwoord. Gelukkig (Wordt vervolgd). dienen c grote loonsverhogingen te vragen, aldus heer Jens. „Dat klinkt verdacht. Wij als werknemers wel te reali- intervi' seren, dat er onderneiners zijn die graag 5 v meehelpen aan het bevorderen van een 5 fr1(Li ontspanning op de arbeidsmarkt,» ten- 5 einde zelf meer personeel te kunnen aan- 5 Actuaïi trekken", zo duidde de voorzitter nog 5 militairen" 20^0* Wie het 'weët mag het andere beweegreden van werkge- J zeggen: wedstrijd in muziekliteratuur publika- 5 20:50 Sterren van vroeger 21.15 Klank- „„„a beeld over de auteur Heinrich Böll 21.35 Lichte gram 22.15 Reportage Koninklijk Hilversum I, 408 m. 19.10 Kiosk: be spreking van actuele artikelen uit zo juist verschenen weekbladen 19.10 Jazz muziek 19.30 Onder het melkwoud, hoor spel 20.55 Nws. VARA: 21.00 Promenade orkest en solisten: amus muziek 22.00 Interview met de schrijver Gerard Kor- nelis van 't Reve 22.30 Nws 22.40 Marimba 23.10 Lichte gram 23.45 Socialistisch nws in Esperanto 23.55—21.00 Nws. n 298 m. 19.00 Nws 19.10 19.30 Verz progr verszijde aan, waarbij hij tie aanhaalde, waarin de vrees werd uit- Li^it °VCr ^2: gesproken dat door een hoger preispeil „£25, gar™ Iran 22is Boekbespreklhg „een onbekend aantal bedrijven de poort 22.30 Nieuws 22.40 Langs de grote weg. zal moeten sluiten of in ieder geval zijn 5 hoorspel 23.55—24.00 Nws. produktie zal moeten beperken". 5 .-i/l 1.1 i/i y 1 In de kaart De heer Jens meende, dat verschillende ondernemers op een loslating van het prijsbeleid speculeren. „Maar onze men- sen zien dat niet", zei hy. De voorzit- 5 ter voorzag dat de actiecomités, die per J 1 oktober jl. een forse loonsverhoging vragen en per 1 januari of 1 februari a.s. 5 een nog forsere, niet het belang van zicb 5 zelf en hun collega's dienen, maar „de liberale werkgevers precies in de kaart spelen". 5 De vakbeweging heeft langs de weg 5 van geleidelijkheid van jaar tot jaar een 5 zo hoog mogelijke loonsverhoging willen binnenhalen. En nu worden de mensen, 5 die op deze wijze hun verantwoordelijk- 5 heid beleefd hebben, weggezet en ge- hoond als de meest domme dienaars van het kapitaal. Als mensen, die er een be- hagen in scheppen om de loonsverhogin- 5 gen inplaats van zo hoog mogelijk op te voeren, zo laag mogelijk te houden. Maar in deze tijd worden de juiste doelstellin- C gen openbaar", aldus de voorzitter van de NCGB, die dit het benauwende in de hui- 5 dige ontwikkeling noemde. 5 Wilde acties Het ontstaan van de onorganisatorische acties weet de heer Jens aan een gebrek aan invloed van de vakbeweging in de onderneming en aan het verzuim om van de onderneming een gemeenschap te De les van de laatste ontwikkeling is 5 z.i. deze, dat de ondernemers haast moe- ten gaan maken met het betrekken van 5 de werknemers in de economische be- 5 ieidvoenng. De werknemers hebben er, aldus spr., recht op te weten of belang- rijke investeringen plaatsvinden uit in- gehouden winsten of uit vreemd kapi- taal. „We zyn nu aan het stadium toe. dat 5 ons inzage dient te worden verleend van J economische gegevens, willen we als j werknemers nog kunnen beoordelen 01 j bepaalde verlangens nog rechtmatig zijn 5 of niet Blijft men ons die onthouden, dan kan ons geen verwijt worden ge- 5 maakt indien de vakbeweging ijvert voor verlangens, die eigenlijk niet meer ge- heel rechtmatig zijn", zo verklaarde de heer Jens. Hij zei het te betreuren, dat nog m veel te weining grafische bedrij- ven tot de instelling van een onderne- mingsraad is overgegaan. J Geen kapperswinkel i Niettemin stelde de voorzitter nadruk- I kelijk, dat zowel werkgevers als werk- nemers behoren te voldoen aan het oe- I staande stelsel van maatregelen. „De Stichting van de Arbeid is geen kappers winkel, waar men binnen kan gaan dan wel voorbijlopen". De heer Jens verklaarde zich akkoord met het eisenprogramma van de drie vakcentrales en hij sprak de hoop uit, dat de regering de werknemersvakbewe ging anders tegemoet zal treden dan onlangs gebeurd is: „er is voor de rege ring immers geen enkele aanleiding om te doen alsol we voor een economische ineenstorting staan", aldus de neer Jens, die meende dat de vakcentrales terecht een verzwaring van hun eisen hebben aangekondigd indien de regering de overwogen maatregelen uitvoert. Ook zei hij, dat de vakbeweging niets kan worden verweten; z.i. zijn overheid en bedrijfsleven te ver gegaan in hun ge- vanavond NCRV: 19.30 Toekomstmuziek, eerste aflevering in onze tweede reeks over bc- rcipenoriëntatie voor de rijpere jeugd. NTS 20.00 Journaal en w eeroverzicht. NCRV: 20 20 Stiefbeen Zn., tragi-komi- zoon, handelaren m lompen en oude me talen 21.00 Nachtelijke overval, thriller Dgsluiting. NTS: 22.40—22.45 Programma voor morgen lied 7.23 Lichte gram lom 7.30 Van de listisch strijdlied Politiek praatje fezing 9.55 Samen thuis, praatje VARA- 10.00 Buitenlands week overzicht 10.15 Europese songcocktail: Oude en nieuwe Engelse moliedietjes 10.45 Geknipt voor herhaling 12.00 Jazzmuziek 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 Sportnieuws 13.00 Nieuws 13.15 VARA-varia 13.20 Tijd voor teena gers 14.10 Uitlaat, programma voor twin tigers 14.45 Artistieke staalkaart 15.15 Ra dio Jazzclub 15.45 Van de wieg tot het grat. vragenbeantwoording 16.00 Radio- Filharmonisch orkest: klass en moderne muziek 17 111 iïookliosprukmi: 17.30 Salon orkest en zangsolist 18.00 Nws en comm 18.20 Koninklijk bezoek aan Iran 18.25 Gram 18.30 Weerklank: muziekrevue. Hilversum 11, 298 m. KRO: 7.00 Nws 7.10 Morgengebed 7.15 Klass gram (7.30 7.35 V d jeugd) 7.45 Geestelijke liederen 7.55 Overweging 8.00 Nws 8.15 Djinn: ge- var progr 12.00 Angelus 12.04 Lichte muz 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 Instrumentaal kwartet en zangsollste 12 50 Regeringsuitzending: De 12 miljoenste Nederlander, door prof dr Ph J Idenburg. direkteur-generaal van de Statistiek 13.00 Nws 13.15 Musicerende dilettanten 13.40 Franse les 14.00 V d ïeugd 15 nu Wc-rel cl radio week 1963: Varlé- 1.30 Lichte orkestmuziek 18.50 V d kleuters. TELEVISIE VARA: 15.00 Marmer uit Carrara, do cumentaire 15.10 Sabu, de olifantsjongen, film 10.311 Spuit 17(10—17.55 V d kinde ren 17.35 Film 19.30 Vrije nieuwsgaring - Arnold speelt uitstekend, TV-film 19.55 Het manneke. NTS: 20.00 Journaal cn weeroverzlcht VARA: 20.20 Achter het nieuws 20.40 Grand Gala du Disque 22.00 Inspecteur Leclerc - die aardige kinde ren, detectivefilm 22.25 Grand Gala du Disque (vervblg). NTS: 23.45 JournaaL meenschappelijke zorg voor de toekom stige werkgelegenheid. In zijn openingsrede wijdde de heer Jens ook ruime aandacht aan het vijftig jarig bestaan top 5 jan. a.s.) van de col lectieve arbeidsovereenkomst voor het grafisch bedrijf. Daarbij noemde h(j het verwonderlijk, dat de eerste cjl.o. (in 1913)- is voorafgegaan door een zware loonstrijd, terwijl dit nu bij dc „jubileum cao" weer het geval zal zyn. „Hieruit blijkt, dat een halve eeuw van samen werking nog slechts ccn klein beetje werkelijke toenadering heeft gebracht tussen de betrokken partyen", 7.0 zei de voorzitter van de thans byna 6800 leden tellende bond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9