Ja een dante >iij Resolutie tegen proces Pretoria aangenomen II AA K VAIBilC Nobelprijs (vrede) voor kernproef-bestrij der OUDE MATEN Gromiko sprak met Kennedy VRIJDAG 11 OKTOBER IMS Nieuwe regering in Argentinië President Arturo Illia van Argentinië neeft de namen van de leden der nieu we regering die 12 oktober, evenals de president zelf, hun ambt zullen aan vaarden. bekendgemaakt. Minister van binnenlandse zaken is Juan Palmero, van buitenlandse zaken Miguel Zavala Ortiz, van economische raken Eugenio Blanco en van defensie Leopoldo Suarez. De portefeuille van on derwijs en justitie is in handen van Carlos Alconada Aramburu. Door de lijst van nieuwe ministers reeds thans te laten publiceren, heeft president Illia een eind willen maken aan de lange periode van politieke onze kerheid die een ongunstige weerslag op het economische leven had. IN V.N.-COMMISSIE Ook vrijlating geëist van gevangene Zeg het bloemen De bijzondere politieke com missie van de V.N. heeft gisteren met overweldigende meerderheid Aziatisch-Afrikaanse resolu tie aangenomen, waarin er bij Zuid-Afrika op wordt aangedron gen het proces tegen een groep personen in Pretoria af te ge lasten, die ervan wordt beschul digd te hebben samengezworen om de regering omver te werpen. De stemmenverhouding was 87 te gen 1 (van Portugal) met negen ont houdingen. Tot de landen die zich van stemming onthielden behoorden Nederland. Frankrijk, Groot-Britan- nië, de V.S. en België. De resolutie gaat nu naar de alge mene vergadering, voor goedkeuring, lm des-resolutie wordt verder aangedron gen op vrijlating van alle politieke ge vangenen en hen die gearresteerd zijn wegens verzet tegen de apartheidspoli tiek. In een bijeenkomst van de algemene vergadering heeft de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Ger hard Jooste. zich fel verweerd tegen de aan het adres van zijn land geuite be schuldigingen. Zuid-Afrika heeft vrede nodig om zijn „grootse taak" te kun nen voortzetten, zo zei de minister, die eraan toevoegde, dat zijn land vastbe sloten is om „wat van ons is" met beschikking staande middelen verdedigen tegen de „agressieve voor- j nemens" van andere Afrikaanse lan- de individuele haarlotion HAARTABAC is een individuele haarlotionbestemd voor de persoonlijke verzorging van Uw haar. HAARTABAC bevordert de natuurlijke bloedcirculatie van de hoofdhuid en bestrijdt haaruitval, roosvorming en hoofdjeuk. Regelmatige massage met HAARTABAC geeft U het gewenste resultaat: gezond, levendig en glanzend haar. Maurer+Wirtz Stolberg im Rheinland De rede van minister Jooste. die een - uur duurde, werd niet geboycot door de afgevaardigden van deze andere Afri-1 kaanse landen. Toen hij begon te spre- ken. was er slechts een tiental van hen i aanwezig, doch geleidelijk aan vulden zich de banken. Minister Jooste wekte de V.N.-leden op tot een ..andere kijk op het Zuid afrikaanse beeld", met objectiviteit en open geest. De Zuidafrikaanse regering betreurt het. dat de ministers van bui tenlandse zaken een uitnodiging voor een bezoek aan Zuid-Afrika hebben af geslagen. Dit zou hen in staat hebben gesteld zich volledig op de hoogte te stellen van de problemen waar het om Sprekend over de apartheidspolitiek, Financial Times bericht: Comecon zou kritiek op Cuba hebben geoefend In de vergaderingen van de Co-' mecon, de communistische tegen hanger van de Europese Econo mische Gemeenschap, zou scher pe kritiek zijn geleverd op Cuba. Die kritiek zou zelfs zover zijn ge gaan dat aan het land een ultima tum is gesteld zich -binnen een met name genoemde tijd te ver beteren. Dit bericht komt van het gezag hebbende blad Financial Times, dat zegt het van betrouwbare, doch niet- officiële bron te hebben vernomen. De Comecon-landen verwijten Cuba enorme bedragen aan verstrekte hulp, neerkomend op een gemiddelde van 1.6 miljoen dollar per dag. te hebben ver spild aan onnodige en onuitvoerbare projecten. Kortgeleden heeft Cuba om een nieuwe lening van 500 miljoen dollar gevraagd. Aan de Cubaanse delega tie, die de Comecon-vergaderingen ln Praag bijwoont, zou thans zijn mee gedeeld, dat Cuba geen financiële hulp meer zal krijgen, wanneer de regering van Fidel Castro geen ver andering in de economische hulshou ding brengt en tot op zekere hoogte ook in haar politieke systeem. De vereiste economische hervormin gen zouden moeten geschieden onder leiding van een uit 700 Oosteuropese economische experts bestaande com missie, die met uitgebreide volmachten zou worden bekleed. Voorts zou Fidel i Castro zijn uitgenodigd de Cubaanse! betrekkingen met de Verenigde Staten te normaliseren en militie en leger met j een derde te verminderen. De Tsjechische gedelegeerde naar de| Comecon-conferentie laakte bovendien i nog de pro-Chinese houding der Cu-1 baanse regering. De Cubaanse delegatie zal thans voor' overleg naar haar land terugkeren. Wel heeft de Comecon aan Cuba steun toegezegd in verband met dc ramp die de orkaan „Flora" op het eiland heeft veroorzaakt. Deze steun, ten bedrage van 3.5 miljoen dollar, zal worden verstrekt in de vorm van ge neesmiddelen. tenten, dekens en kle- minister, dat de Bantoes hoe langer hoe meer beginnen in te zien, dat de Zuid afrikaanse regering zich altijd zal in spannen om hun rechten te behartigen. Als „prototype" staat haar daarbij voor ogen een soort economische sa menwerking, in de geest van de Euro pese gemeenschappelijke markt. Daarbij zal geen sprake kunnen zijn van politieke overheersing, doch er zal worden gestreefd naar versterking van de economie van elke deelgenoot op een wijze, die niet vernederend is voor zijn soevereiniteit en evenmin een basis kan vormen voor economisch imperialisme. Meisjes gooien zich voor auto Onder de negers die tijdens een demonstratie tegen de discrimi natie, die een bank in St. Louis (V.S.) jegens negers toepast, werden gearresteerdbevonden zich ook enige meisjes. Sommi gen van hen waren zo kwaad, dat zij zich voor de arrestanten wagen wierpen om het wegrijden te beletten. Een meisje ging zelfs voor de wielen liggen. Dankbrief Kennedy aan Macmillan De Britse premier Macmillan heeft van president Kennedy een brief ont vangen waarin deze de thans in het ziekenhuis liggende premier lof toe- t voor diens ..onmisbaar streven de totstandkoming van het kern- stopverdrag." „Uw onmisbare rol bij de totstandkoming van de beperking van kernproeven, zal uiteindelijk in de geschiedenis worden opgenomen. Ik Kan dit moment echter niet voorbij la ten gaan, zonder tegenover u mijn per soonlijke warme waardering uit te spre ken voor uw buitengewone bijdrage aan de wereldvrede." In zijn antwoordbrief spreekt Macmil lan van het wederzijdse streven tot menwerking bij het instandhouden de wereldvrede. Het is mij een grote steun te weten dat u onze overtuiging deelt zoals u dat door uw daden zo sterk hebt bewezen, aldus de Britse premier. Overleg Algerije- Marokko uitgesteld In Rabat is van officiële zijde ver klaard dat de Algerijns-Marokkaanse besprekingen die vandaag in Tlemcen zouden worden gehouden, zijn uitge steld. Bevoegde kringen in Algiers hebben echter verklaard dat, wat Al gerije betreft, de bijeenkomst door gaat. De Algerijnse delegatie zal in ieder geval op het afgesproken tijd stip in Tlemcen zijn. Intussen worden nog steeds grensin cidenten gemeld, o.m. in Colomlb Be- char en Les Ouadhias. Naar aanleiding van deze schermutselingen, die nu alge- ruime tijd voorkomen, heeft Marokko overal in het land wervingsbureau voor militairen geopend. Voor tweede maal: dr. Pauling Ook Rode Kruis Russische pers sober over de graanaankopen krijgt prijs De Nobelprijs voor de vrede voor 1962 is toegekend aan de Amerikaan dr. Linus Carl Pau ling, zo i« gisteren bekend gemaakt De vredesprijs voor 1963 gaat naar het internationale comité van het Rode Kruis en de Rode Kruis-liga (die deze prijs voor de derde maal krijgen). Dr. Pauling ontvangt voor de tweede maal een Nobelprijs: in 1954 kreeg hij al de Nobelprijs voor scheikunde. Hij is na mevrouw] Curie de tweede geleerde, aan wie twee Nobelprijzen zijn toe gekend. De 62-jarige dr. Pauling Is een van de felste tegenstanders van kernproe ven. In 1958 organiseerde hij een actie waarbij 11.000 handtekeningen van j geleerden van over de hele wereld j werden verzameld voor een petitie i aan de V.N., waarin op het beëindi gen van kernproeven werd aange drongen. Hij waarschuwde bij die gelegenheid, dat al minstens anderhalf miljoen men sen zouden sterven aan de gevolgen van kernproeven, die tot op dat mo ment waren genomen en dat honderd duizenden kinderen zouden worden ge boren met geestelijke en lichamelijke afwijkingen. Zo fel waren zijn acties dat hij in 1661 door een subcommissie uit de Ame rikaanse senaat werd beschuldigd van „een constante pro-Russische neiging". In de afgelopen jare.i heeft dr. Pau ling, samen met Lord Russell en an deren, tweemaal vergeefs getracht van Amerikaanse rechtbanken een uitspraak te krijgen krachtens welke Amerikaanse kernproeven in de dampkring verboden zouden worden. Ook door zijn publikaties over rook gewoonten is dr. Pauling in het wereld nieuws gekomen. Hij heeft onlangs ver klaard dat de gemiddelde een-pakje-per dag-roker zijn leven met acht jaar be kort. De vredesprijs voor 1962 (de toeken ning van deze prijs werd vorig jaar uit gesteld omdat men geen geschikte kan didaat kon vinden) bedraagt ruim 177.000 gulden en die van 1963 ruim 183.000 gulden. De Russische pers en radio heb ben slechts in het kort melding ge maakt van het besluit van president Kennedy om de Sowjetunie en ande re Oosteuropese landen in de gele genheid te stellen Amerikaans graan te kopen. In een berichtje van drie alinea's, bestemd voor Engelse le zers, verklaarde Tass, dat president Kennedy „er vooral op heeft gewe zen, dat de verkoop van tarwe en bloem de Amerikaanse economie sou helpen". Nocii Tass, noch enig ander publi- citeitsorgaan gaf enige aanwijzing hoeveel graan de Sowjetunie zou wil len 'aankopen om de teleurstellenle oogst te overbruggen. Westelijke waarnemers achten het nog helemaal niet zeker, dat de Sowjetunie met een order over de brug zal komen. Sommige waarnemers menen, dat Chroesjtsjef reeds genoeg tarwe van Canada heeft gekocht om dit jaar door te komen. De Amerikaanse minister van handel. Luther Hodges, heeft gisteren op een persconferentie verklaard dat een Rus sische handelsmissie naar de Verenigde Staten onderweg is om een contract op te stellen voor de aankoop van naar ver wacht wordt vier miljoen long ton of ongeveer 150 miljoen bushel Amerikaan- Het ministerie van handel treft voor bereidingen om vergunningen te ver strekken voor de export van tarwe en bloem naar de Sowjetunie en andere Oosteuropese landen van een geraamde hoeveelheid van vier miljoen ton voor verscheping uit de Verenigde Staten voor 30 april 1964. IVÖDOL Behoud van Uw tanden. 75ct-flr Bij graafwerkzaamheden in de omgeving van het Drentse plaatsje Rolde is een zogenaamde hielbijl gevonden, die dateert uit omstreeks 1300 jaar voor Christus. Het museum in Assen heeft de bijl nauw keurig laten onderzoeken en is tot de conclusie ge komen dat het hier een van de best bewaarde exemplaren betreft. De hielbijl heeft een gleuf in het heft, waaraan het houten handvat met een pen is bevestigd geweest Gistermiddag is het twee de dorp in Oostelijk Fle voland in gebruik geno men. Het is Biddinghui zen, waar zich een jacht opziener van het Rijk met zijn vrouw en vier kinderen heeft gevestigd. De plaats wordt een land arbeidersdorp. waar zich over enkele jaren dui zend mensen gevestigd zullen hebben. Deze week zijn de eerste zes wonin gen gereed gekomen. Het eerste dorp in de polder. Dronten, telt op het ogen blik ongeveer tweedui zend inwoners. I Max Mosley, de 23-jarige zoon van de Britse fas cistenleider heeft van het ministerie van oorlog be richt ontvangen dat hij lid kan blijven van de valschermafdeling van het territoriale leger, een organisatie die burgers in hun vrije tijd een mili taire opleiding geeft. De vorige maand had het ministerie een onderzoek gelast in verband met het feit dat de reglementen van het leger inhouden dat de leden niet mogen deelnemen aan politieke demonstraties. I ln het Zwitserse kanton Wallis wil men ook een bijdrage leveren tot de toenadering van de ge loofsrichtingen. Maandag zullen daar dan predikan ten en pastoors twee voetbalwedstrijden tegen elkaar spelen, een voor de jongere garde en een voor de meer bejaarde geestelijken. Dat het hier niet zo maar om een voet balwedstrijd gaat. moge blijken uit het feit dat de ..vertegenwoordigers van de twee kerken openstaan voor de gedachten die onder het volk leven". Politie sloeg in op negerkinderen De politie van de Amerikaanse plaats Plaquemine (Louisiana) heeft gisteren voor de tweede achtereenvolgende dag gebruik gemaakt van elektrisch geladen wapenstokken en traangas om demon strerende negerkinderen uiteen te jagen. De negerkinderen hielden een zitsta- king in een restaurant. Toen de politie binnenkwam om hen te verdrijven, ver drongen zij zich in paniek bij de uit gang. Een negermeisje werd door de politiecommandant verscheidene ma len met een elektrisch geladen wapen stok geprikt. Na de arrestatie van een 28-jarige ne ger maakte de politie gebruik van traan gas. De neger wordt beschuldigd van het aanstoken tot de ongeregeldheden. Gagarin toch op Prcstwick De Britse regering heeft bij wijze van uitzondering toestemming verleend voor de landing van een Russisch vliegtuig op het Schotse vliegveld Prestwick, al- dus het Britse ministerie van buiten- landse zaken. Zij heeft deze uitzondering gemaakt i om de Russische ruimtevaarder Gaga rin, die met het vliegtuig reist, in de gelegenheid te stellen de opening bij te wonen van het congres van de interna tionale luchtvaartfederatie in Mexico, aldus een communiqué. Eerder was toestemming geweigerd wegens gebrek aan voortgang bij het tot stand brengen van wederkerigheid betreffende tussenlandings- en transito rechten voor de burgerluchtvaart. Groot-Britannië hoopt nu dat spoedige vooruitgang zal worden gemaakt. i Maten en gewichten werden en worden nog steeds, ontleend aan de natuur en het is begrijpelijk dat de mens ln de oudheid bij zijn zoeken naar maatstaven veelal te rade ging bij het direct tastbare middelpunt van de natuur, t.w. zijn eigen li chaam. Namen als voet, palm, duim en el getuigen daar nog van. De Egyptenaren maakten in de oud heid hierop geen uitzondering. Hun voornaamste maat was de el, die gebruikt werd bij de bouw van de pyramiden en bij haast elk bouw werk uit die tijd duidelijk in de ver schillende afmetin gen aantoonbaar is. Bijna iedere py- ramide beeft TOCH IS HET ZO' schetsmatige lijnen, zoals lengten der zijden, gangbreedten, lengten der vertrekken enz. waarvan het aanne melijk is, dat zij zijn ontworpen met een ongebroken aantal ellen als maat. Door opmetingen kan op deze wijze de lengte van de Egyptische el wor den berekend, die destijds gemiddeld ongeveer 52,5 cm. heeft bedragen. Dit kan uiteraard niet volkomen exact tot op onderdelen van millime ters nauwkeurig berekend worden, want bij al dergelijke bouwwerken vallen minimale afwijkingen* van de standaardmaat volslagen in het niet. Uit de afmetingen van de grafka mer in de pyramide van Cheops kan bijv. de el ter lengte van ruim 52,4 cm worden afgeleid, uit de maten van van de pyramide van koning Ne-user- ré echter een el van ruim 52,5. On der de term „ruim" dienen we dan verschillen van enkele honderdste de len van een millimeter te verstaan. Door standaardmaten. daterend uil perioden die na de pyramidetijd val len, is bekend, dat de el van 52,5 cm verdeeld werd in 7 handbreedten, zodat we elke handbreedte op 7,5 cm kunnen waarderen. Elke hand breedte bevatte 4 vingers, waardoor ook de vingermaat van 1,9 cm be kend is. Behalve de ei van 7 handbreedten kende Egypte in de oudheid (die oudheid strekte zich Immers over een héél lange periode uit) ook een el van 6 handbreedten, welke maat dus een lengte van 45 cm had. Ver der bestonden nog de kleine span van 3.5 of 3 hand breedten en nog andere lengtematen maar daarover be hoeven w e ons geen zorgen te maken, aangezien de kleine el en de grote el voor ons het be- langrykst zijn. De grote el wordt wel konings-el genoemd, maar in geschrif ten die de mystiek van de grote pyra mide verkondigen heet deze maat de heilige el. Nu waren heiligheid en ko ningschap in die tyd ln Egypte welis waar identiek, maar w-y zullen ons by deze beschouwing toch maar liever aan de term „konings-el" houden, aange zien deze maat volgens sommige on derzoekers door toeslag van één handbreedte uit de kleine el kan zijn ontstaan. We kunnen ons Immers In denken, dat de lengte van de el, ge meten van de elleboog tot de vinger toppen, oorspronkelijk 45 cm of 6 handbreedten heeft bedragen en dat door toeslag van 1 handbreedte op de konings-el de grote cl van 52,5 cm is voortgekomen, welke grotere lengtemaat voor de grote bouwwer ken uit de pyramidetijd heeft ge- Over de pyramiden sprekend, moe ten wc U toch ook eens in kennis brengen met de corruptie en graf- schendlngcn in de oudheid. Nadruk verboden. H. Petition De Sowjet-minister van buiten landse zaken Andrej Gromiko, heeft gisteravond in het Witte Huis een onderhoud met presi-j dent Kennedy gehad. Hij noemde het zeer nuttig. Aan beide zijden was uiting gegeven aan de wil om het terrein der mogelijke ak koorden uit te breiden. Er was gesproken over kwesties die de betrekkingen der VS en de Sowjetunie betreffen en over be paalde internationale zaken, on der meer de ontwapening. Hij ver wachtte dat binnenkort een defini tief akkoord zal worden bereikt over een verbod om kernwapens in een baan om de aarde te brengen. Functionarissen van het Witte Huis, die eveneens van een nuttig onderhoud spraken, zeiden dat onder meer was ge sproken over de kwestie van een niet-1 aanvalsverdrag tussen de NAVO en de landen van het Verdrag van Warschau, het Amerikaanse plan voor een multi laterale NAVO-kernmacht en Berlijn. De president bracht de kwestie der Sow-1 jet-troepen op Cuba en de toestand in! Laos ter sprake.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5