Gevarieerde collectie bij V. en D. Leiden In Katwijk Zee morgen een lionderddriejarige EEN ACCURATE BEZORGER Zeilwater Kaag moet vergroot NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 OKTOBER 1963 Agenda voor Leiden en Den Haag Vrijdag Zaal Koningskerk (W. de Zwijgerlaan' hoek Koningstraat), 7.30 uur: ruilavond voor verzamelaars. De Lakenhal, 8 uur: Vereniging Oud- Leiden, dr. H. Enno van Gelder, dir. Kon. Penningkabinet Den Haag, over „Geld uit vroeger eeuwen". Leiderdorp: padvindersgebouw Dr. Van Rhijnstraat, 8.30-10.30 uur tentoonstelling fotoclub Daguerre. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Mac Beth" (besloten voorstelling). Den Ha a g: Houtrusthal (Houtrust- weg), 8.15 uur: Res.-Orkest m.m.v. Ar thur Rubinstein (piano). Zaterdag Antonius-clubhuis, 8 uur: uitvoering jeugdorkest De Burcht Geref. jeugdhuis Breestraat, 7.45 vertrek naar een verkeerslokaal, R.E.S. Voerman over veilig verkeer. Hervormd Jeugdgebouw In den Mo- riaen, 7.30 uur: sociëteitsavond, verto ning van Russische speelfilm „De ballade van een soldaat". Stationsplein, 1.10 uur: afd. Leiden Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging, vertrek met bus 41 voor paddestoelen excursie naar de Pan van Persy n te Kat wijk aan den Ryn. Kunstzaal Heuff, Hoflaan 7, Wasse naar (dorpV«, 4 uur: opening tentoon stelling van werken van Doreen Mouton en pottebakkerswerk van Meandert, Her man en Gijb Zaalberg (t.e.m. 31 okt.) Leiderdorp: padvindersgebouw Dr. Van Rhijnstraat. 35 en 810.30 tentoonstelling fotoclub Daguerre. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Reiziger zonder bagage". De n Haag: Gebouw K. en W., 8.15 uur: Res.-Orkest m.m.v Arthur Rubin stein (piano). Horstlaan Voorschoten (halte Knip- laan), 1.45 uur: vereniging Oud-Leiden, wandeling door Kon. landgoederen Voorschoten-Wassenaar. Kampeerterrein De Drecht te Leimui- den, 4 uur: opening van het terrein van de stichting Leidse Jeugd verblijven door wethouder S. Sannes. Films CasSno (2.30, 7 en 9.15 uur): Boy's l nighit out (18 jaar); woensdag en don- derdag: Room ait the top (18 jaar). I Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Spionnen op Safari (alle lef tij den). 1 Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Gezocht wegens zedendelict (18 jaar). Rex (2 en 7.30 uur): Spartacus (14 jr). Studio (280, 7 en 9.15 uur): De ver geten medeminnaar (14 jaar). Trianon (280, 7 en 9.15 uur): Alarm voor squadron 904 (14 jaar). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136 en apotheek Van Breest Smallenburg te L ei d e r do rp. Tentoonstellingen Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27, maandag en woensdag van 9 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag van 1 tot 580 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uuc zaterdag van 10580 u Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag eD dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Lakenhal, tentoonstelling tekeningen van Joseph Teixeira de Mattos (tot 11 I november. Kunstzaal De Ruif, Janvossensteeg 59: tekeningen en schilderijen van Jan Juf fermans (alle dagen van 13-24 uur, zon dagen van 5-24 uur, tot 31 oktober). Kunstzaal Heuff, Hoflaan 7. Wasse naar (dorp), dagelijks vfin 105 uur en op woensdag ook van 810 uur nam. «des zondags gesloten): werken van Dooreen Mouton en pottebakkerswerk van Meindert, Herman en Gijb Zaalberg (t.e.m. 31 oktober). Sociëteit Horus, Rapenburg 127: ten toonstelling foto's Henk van der Vet (14- 18 en 20-22 uur, zaterdag en zondag van 1-4 uur, van 11 t e. m. 27 oktober). Voor grammofoonplaten Ceta-Bever in Sikkens-groep De N.V. Vereenigde Chemische Fa brieken Ceta Bever te Beverwijk wordt door aandelenruil deel van de Sikkens Groep, die weer behoort tot Koninklijke Zout-Ketjen. Ceta-Bever legt zich sedert 1920 toe op lijmen zoals velpon, ceta- flex, snelfix, en beitsen en verven voor de snelgroeiende „doe het zelf"-markt in de Benelux en bovendien lijmen en beitsen voor industrie en ambacht Samen zal men beter kunnen voldoen aan de technische en commerciële eisen. Ceta-Bever blyft zelfstandig in de hui- Ds. Van den Berg voor radio Ds. J. M. D. van den Berg, Hervormd predikant te Leiden, hoopt maandagmid dag om 4 uur voor de NCRV-microfoon de overdenking uit de bijbel te verzor gen. Tol de gevarieerde collectie, die Vroom en Dreesmann woensdag in Alphen aan den Rijn en gisteren en vandaag in de lunchroom te Leiden toonde, behoorden lange voetvrije „huisrokken" (een zwartfluwelen voor de grootste maat), te dragen inplaats van de populaire pantalon. Voorts zag men bijna van alles wat: capes, mantels met pellerines, japonnetjes in prinsesse- en chemisierlijn, deux-pièces, mantelpakjes en drie avondjurk jes in het modieuze zwart. Niet alleen veel mantels en hoeden ■n afgewerkt met (imitatie)bont, r ook het korte witzijden bruidsjurkje met satijnen roosmotieven: brede witte bont manchetten om de mouwen en eei bontkapje met korte sluier. De collectie was zeer gevarieerd en het dan ook niet doenlijk veel van de ge toonde modellen te bespreken. We i slechts de zwarte wevenit japon rond „kraagje" van zwarte en gouden kralen en de zwarte flausch mantel met persianer sjaalkraag voor de grotere ma ten; de pied-de-poule mantel met pelle- voorzien van pompoentjes en d£ zwarte mouwloze cocktailjapon met bijna tot de hals opgeknipte armsgaten vo tieners; het mooie Zwitserse mantelpakje visgraat met zadelsteekgarnering. op de bui- baonars alt sw dromen. Of a nu kiest voor een klassiek of voor een modern model, b bent alt$d voor de regen bomen, want ze laten geen druppel door - laat staan twee Leêêm/ereestraat K2-154/Tel. 209*5 Katwijk/Voorstraat 4/TeL 3244 Bouw Vredeskerk Leiden aanbesteed Deze week is de bouw van de Vredes kerk van de Leidse Hervormde Gemeen te (Burggravenlaan bij de De Sitterbrug) aanbesteed. De uitslag van deze aanbe steding kan nog niet worden bekendge maakt De gunning zal nog even op zich laten wachten. Het plan zal binnenkort kunnen den gepubliceerd. Zoals wij al eens ben gemeld, wijkt het sterk af van enkele jaren geleden gepubliceerde ont- RADIO RADIO VAN LEEUWEN BOSLAAN 279 - Katwijk aan Zee Telefoon 4336 Jeugdlokaliteit bij de Maranathakerk Er bestaan plannen om bij het ccn- um van de Hervormde wijkgemeente Het Morskwartier (Maranathakerk) nog een jeugdlokaliteit te bouwen. Het wyk- gebouw bf] de kerk biedt voor het jeugd werk niet voldoende ruimte. Bovendien ls de uitbreiding van de wijk in de richting Haagse Schouw al begonnen. Op 8 november wordt voor de bouw ïen jeugdlokaliteit een bazaar ge houden. Solglytt gaat weer op huis aan Ook vandaag hebben we weer een prachtige tocht gehad. Om kwart over negen vertrokken we vanochtend uit Rüdesheim. Het weer was zonnig en de stemming uitstekend. Er is vandaag veel gezongen aan boord, vooral va derlandse liederen. Misschien omdat we in de richting van Nederland va ren? Ondertussen krijgen we allemaal zo'n schik in deze vaartrip, dat we een drachtig zeggen: volgend jaar weer? Om half zeven meerden we vanavond af in Keulen, waar enkelen nog gin gen passagieren. Morgenochtend (vrij dag) is het vroeg dag. Om half 7 ver trekken we dan namelijk al maar we hebben dan ook een flinke tocht voor de boeg naar Arnhem dat is altijd nog zo'n slordige 200 kilometer. Zater dag hopen we naar Rotterdam te va- Een passagier Puzzelprominenten 1. A. Segaar-Zwaan, Gerrit Dou- straait 81, Leideo; 2. R. Marseille, Von Bönniraghausenlaan 10; 3. Kees Mooy, Karei Doormanstr. 32. Alphen aan den Rijn. groene jurk met ingeweven ruitenmotief en het anthraciet complet van mantel, strakke rok en kraagloos jakje (wollen tweed). Opvallend was de volwassen-aandoende styl voor de tieners: eenvoudige jurkjes in prinsesselijn met slechts hier en daar een jeugdig accent (een strikje, een kraagje van lussen, pompoenen). De tinten waren gedekt: behalve en kele uitschieters als helderrood en tur- quoize zagen we zeer veel zwart en bruin, cognac, groen en grijs. Wevenit werd veel getoond, evenals tweed, wollen Shetland en bont. Mej. dr. L. van Raalte overleden (68 jaar) Op 68-jarige leeftijd is in Leiden over leden mej. dr. L. van Raalte. Zij was vele jaren lerares Franse taal en letter kunde aan de gemeentelijke meisjes- hbs. Van 1919 tot 1921 was zij als zodanig werkzaam in Amsterdam. In november 1940 werd zij door de bezetter ontslagen wegens haar joodse afkomst. Onmiddel lijk na de bezetting kon mej. Van Raalte haar werk hervatten. Maandag 14 okt. zal mej. Van Raalte op Westerveld worden gecremeerd. De plechtigheid in de aula begint na aan komst van trein 14.31 uur halte Driehuis- Westerveld I Fotowerk van Henk van der Vet in sociëteit Horus Onder patronage van het algemeen artistiek dispuut „De zestigers", dat is zijn derde diës viert, is ii sociëteit „Horus" aan het Rapenburg :en kleine tentoonstelling van foto werk van de Haagse fotograaf Henk an der Vet ingericht. Van der Vet zit al bijna elf jaar n het vak" (werkzaam bij een recla mefirma) en is als fotograaf volledig autodidact Het werk, dat hy thans in „Horus" laat zien, staat op een zeer hoog peil, niet alleen technisch gezien, ook uit artistiek oogpunt. In zijn kinderportretten b.v. weet hij kind" in zijn spel, en in zijn houding raak te typeren en hij doet dat afwisselend met ruime, maar ook met :er schaarse middelen. Ook in technisch opzicht beweegt hij zich op het artistieke vlak en hi; maakt zijn foto's (met technische hulp middelen) soms tot prenten, die als grafisch kunstwerk zeker geen slecht figuur zouden slaan. Alles wat hem overbodig lijkt, laat hij weg, zoda sterk suggestieve prenten ont staan van soms een enkel onderdeel het oorspronkelijke object. Larnaast weet hij echter ook zijn „volledige" afdrukken sfeer te scheppen, zoals b.v. in Winter op de Hofvyver, Daken van Gent, een eend .sterk golvend water. Een mooi- Ernstig gewond bij botsing met bus Gisteravond omstreeks 7 uur kwam 'n op de Wijngaardenlaan in de richting Wassenaar rijdende personenauto door nog onverklaarbare oorzaak op het lin ker weggedeellte. Uit de richting Was senaar naderde op dat moment een autobus van de N.Z.H.V.M. Er ontstond frontale botsing tussen beide voer- tuigen, die zwaar werden beschadigd. De bestuurder van de personenauto, P H. J. S. uit Leiden, is in ernstige toe stand (onder meer werd zijn borstkas ingedrukt) per ambulance naar het aca demisch ziekenhuis te Leiden vervoerd, evenals de naast hem zittende N., even eens uit Leiden, die snij wonden opliep. Van dë 12 passagiers die in de autobus zaten, werden 2 licht gewond. Zij kon den ter plaatse worden verbonden. NCWB-speurtocht in Amsterdam Ter gelegenheid van het tweede lus- um van de afdeling Amsterdam van de Nederlandse Christelijke Wandelsport bond wordt morgenmiddag in de hoofd stad een jubileumspeurtocht gehouden. Aan deze tocht nemen individuelen, wan delsport- en schoolgroepen, militairen, politie en bedrijven deel. Iedere deelnemer, die de tocht vol brengt ontvangt een speciaal voor deze speurtocht ontworpen medaille en even tueel een aardige herinnering De ge meente Amsterdam heeft de eerste hon derd inschrijvers een gratis grachten- tocht aangeboden. Aan deze lustrum-speurtocht nemen NCWB-clubs uit Nieuw-Vennep. Leimui- den en Nieuwveen en een groot aantal individuele deelnemèrs uit de omgeving van Leiden deel. Bejaardensociëteit in de Boshuizerwijk Volgende week donderdag om half drie zal in de Hervormde wijkgemeente Boshuizerwijk een bejaardensociëteit worden geopend. Oudere leden van de wijkgemeente en andere belangstellen den zullen elkaar daar wekelijks kun nen ontmoeten. Een tiental dames heeft op zich genomen de middagen te leiden. Z(j worden gehouden in het Boshuis aohter Hoflaan 74 doordachte en gecomponeerde prent is de opname van een meisje op een zolderkamer, maar ook de opname van een bank in een rommelhoek van een tuin met het bewegelijke, warrige maar toch sierlijke lijnenspel. Prachtig licht spel toont de plaat van een meisjes kop met uitwaaiend haar tussen bloe sem, ogenschijnlijk een wat burgerlijk onderwerp, maar geraffineerd gedaan. Dat hij, ondanks sterke beperking van contouren toch een suggestief re sultaat weet te bereiken, bewyst een opname van de schouwburgzaal in Til burg, met een zeer goede ruimtewer- Van zijn kinderopnamen trof ons het meest de grote plaat van een kinder handje, dat door de spijlen van een box naar een stukje speelgoed grijpt De tentoonstelling blyft geopend tot en met 27 oktober, 26 en 's avonds van 810 terdags en 's zondags echter tot 4 uur. LEIMEID EN H. Geest-molen wordt gerestaureerd De grote Heilige-Geest-molen van Lei- muiden, die als een wanstaltig baken het Braassemermeer markeert, wordt ge restaureerd. Molenaar Verbeek en zijn zoon uit Rijnsaterwoude zijn deze week begonnen de eens zo trotse windmachine te herstellen. De grote richtmast of schalk is reeds by de molen geplaatst. Met behulp daarvan zal de gebroken as uit de kap worden verwijderd. Dan is de vermolmde wlndpeluw aan de beurt, die door een nieuwe wordt vervangen. De nieuwe molenas, die vele jaren in de Dorpsstraat op het trottoir heeft gelegen, kan daarna worden inge stoken. In december hopen Verbeek en zijn zoon de nieuwe stalen wieken te plaatsen. Omdat de molen in de toekomst niet meer als volledig maalwerktuig zal worden gebruikt, zullen de wieken met gewone Oudhollandse zeilen en een bor- dentuig worden uitgerust De molen zal geheel maalvaardig wor den opgeleverd, maar het is nog niet bekend wie zich in de toekomst bij tyd en wyle met het malen van de molen zal belasten. MORGEN hoopt mevrouw de weduwe B. Berkheij-de Jong, Duinpad 9, te Katwijk aan Zee haar honderdderde verjaardag te vieren. Zover kan worden nagegaan, gaat haar stamboom terug naar Duitsland of Zwitserland hoewel ihaar geslacht reeds enkele eeuwen in ons land woont. Toen zij zes jaar was, werd ze als wees opgenomen in het oude Katwijkse Weeshuis aangezien haar ouders slachtoffer waren geworden van de in 1865-1866 heersende oholera-epidemie. Zij huwde met de heer Dirk Berkheij, die in het bouwvak werkte en er voorts regelmatig als visser op uittrok, eerst met de „bom", later met een logger. Hij overleed in 1928 en acht jaar geleden overleed ook hun enig kind, een dochter. Sinds 1943, toen zij bij een ongeluk haar heup brak, is mevr. Berkhey niet meer buiten geweest Driemaal moest er operatief worden ingegrepen als gevolg van deze fractuur. De chirurgen, die haar hebben behandeld, hadden zelden zo'n geringe verkalking gezien by ie mand van haar leeftijd en ze voorspeldt haar dan ook een lang leven! Installatie P. Kruit J. van Campen-u.l.o. Gisteravond is de heer P. Krult geïn stalleerd als hoofd van de gemeentelyke Jacob van Campen-u.l.o.-school in Zuid- West. Hy is de opvolger van de enige tyd geleden overleden heer Wisse. De installatie geschiedde door de wet houder van onderwijs, de heer S. Sannes Deze deelde mee, dat er plannen be staan voor de bouw van een vyftien- klassige u.l.o.-school in Zuid-West. De voorbereidingen zyn in een vergevor derd stadium. Achtereenvolgens spraken verder de heer Swanenburg, gemeentelyk inspec teur, de heer Voortman, hoofd van dt Du Rieu-school, de heer Wilterdink na mens de Adviesraad voor het Openbaar Onderwys, mej. Den Hertog namens de afdeling Leiden van de Ned. Onderwij zersvereniging. de heer Fluit namens de hoofdenvereniging en de heer Voorwin den, oud-hoofd van de Leidse School vereniging. Twee „Watervriendinnen" vandaag naar Bazel Twee meisjes van de Leidse zwemver eniging De Watervrienden, Irene Fla- man en Henny v.d. Vet, zijn in de bonds- zwemploeg van de Nederlandse Cultu rele Sportbond opgenomen. Vanmorgen zijn zy met de Lorelei-expres sel vertrokken om deel te nei de landenwedstrijd ZwitserlandNeder- gouden verlovingsringen Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 207 Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten. Voor grammofoonplaten P.I.T.-collecte in Leiden Van 14 tot en met 19 okt. wordt in Leiden gecollecteerd voor het PIT, het Prot. In terkerkelijk Thuisfront De opbrengst komt ten goede aan de protestantse mi litaire tehuizen in Nederland en Duits- Voor enkele wijken in de stad zijn er nog collectanten nodig. Degenen van bo ven de 18 jaar die willen helpen, zyn hartelijk welkom op de adressen: prot mil. tehuis, Eerste Binnenvestgracht 21A, tel. 32237; Haagweg 44, teL 24652; Spie gelstraat 22A, tel. 24067. Films in Volkenkunde Zondag om 3 uur worden in de aula van het Ryksmuseum voor Volkenkunde films vertoond over nomaden in Austra lië, Noord-Afrika en Noord-Canada. Het de laatste zondag dat de tentoonstel ling „Op trek" is te zien. De NIEUWE LEIDSE COURANT vraagt voor een STADSWIJK LEEFTIJD VAN 15 JAAR AF Moet om 3.30 uur beschikbaar zijn. Nadere inlichtingen Abonnementen afdeling Steenstraat 37. Telefoon 31441 Bollenstreek heeft Dousadj-comité In kasteel Keukenhof te Llsse had gisteravond de installatie plaats van het comité Dousadj „De Bollenstreek". De vertegenwoordigster voor Zuid-Holland, mejuffrouw led in 't Veld, verrichtte ln aanwezigheid van pater Werenfreld Stokman (promotor van de actie „Zin gende Glazen" voor India en Dousadj) de installatie. Uit Hillegom werden Hanny Pijnadker, Bernadette Stokman en Cock Veldhuis geïnstalleerd, uit Lisse Ron Nieuwenhuis, Ria van der Zon en Hans van Zijl, uit Noordwijkertiout Koos Hogervorst en Adrie Musegaas. uit Sasseraheim Joop van den Berg en Thea Gouverneur, uit Vooilhout Bert van der Ploeg en Piet Vergeer, uit Warmond Kees Heyl en Emmy Papót en uit De Zilk Piet dc Boer en Gerard Warmerdam. Het comité heeert tot doel het organi seren en steunen van de acties, die tot 9 november in Nederland ten behoeve van de Perzische plaats Dousadj worden gehouden. Het initiatief lag by de voor- trekkerestamimen van de Kaninetfaten en de Shawana's. Het comité heeft de me- dewerking van de gehele Lisser jeugd beweging. Zaterdagmiddag om half twee trekt een grote stoet door Lisse. Lege flessen en potjes komen de jongelui bij de In woners ophalen; er worden „zingende glazen" verkocht en er wordt gecollec teerd. Ook in de andere boliendorpen zal men dergelijke acties gaan voeren. Buit vernield In de nacht van 9 op 10 oktober is van café De Amstelbron aan de Kore- vaarstraat een ruit vernield. Schade 300. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Paula Irene dr van A Matze en F J B Donkers; Annema- rie dr van C E van Oort en J M Nell; Hendrik Jan Johannes zin van H J J Witte en J H Wijtsma; Falko zn van W L Gysman en A Laven; Arie zn van A Slingerland en W Stou ten; Gerardus zn van G van Iterson en P Snrippe; Petra dr van J Crama en M Haneveld; Willemina Ottoline dr van P Krapels en A van Kootten; Gabriella Karoly dr van A P van Setiers en E W Banen; Marilyn dr van F E Timmermans en K Ucht- mann; Ageetth dr van A A van der Plas en A van der Plas; Jan Paul zn van J G Wetselaar en I A Ver haar; Oorine dr van J SChouls en W Nagtegaal; Antoinette Maria An gelina dr van H Gertenaar en M A de Koning; Daniël Peter zn van C Denis en I E Vollmer GEHUWD: R N van Santen en C H Saherikeveld; J J P Kuyper en L M B Holthuysen; P J A van der Hulst en G U Schumann; W Colpa en J H Rozier; J P Schouten en E M van den Broek; J Heruer en G van dien Burg; A J van Atten en J J van Veen; D Kovécs en K M Hargitai; G H A Meijer en W W M Snydes; A F J C Hoogervorst en M Vonk. OVERLEDEN: C J Platteel, 81 jr, eahtgen. van H E Dietrich; P van Dijk, 64 jr. wed. van F van der Wild/t: JEM Murk, 50 jr, vrouw; M Ger- ladh, 35 jr, echtgen. van A J Krü- ger; B J Goddijn, 90 jr, man; D L van Raalte, 68 jr, vrouw; C van der Reijden, 76 jr. eChtgen. van P J van der Weijden; J J Arbouw, 85 jr, man; N Wassenaar, 79 jr. man; H J van IJzendoorn. 54 jr. echtgen. van J Vermeer; A Kooij, 42 jr, man. Jong- Taptoe Pro Patria op Pieterskerkplein Ter gelegenheid van de bestuursover- dracht van de Leidsche Studenten Ver- eeniging tot Vrijwillige Oefening in den Wapenhandel „Pro Patria"zal vanavond om 20.30 op het Pieterskerkplein een taptoe worden gehouden. Hieraan zul len deelnemen het trompetterkorps ter cavalerie, de band van het marine vliegkamp „Valkenburg" en een eerste jaars-exercitiepeloton van „Pro Patria" De taptoe wordt voorafgegaan door een mars door de stad. De route is: Doelenkazerne, Noordeinde, Breestraat. Steenschuur. Rapenburg. Nieuwsteeg. Pieterskerkplein. De toegang tot het plein is vry. ;en 8 meter door auto meegesleurd Gisteravond om half zeven is op de Zuidsingel de zevenjarige Leidse scho lier Peter Slingerland uit de Korte- langestraat tegen een bestelauto op ge lopen, toen hij zonder op het verkeer te letten vanachter een geparkeerd staan de auto de rijweg overstak. De jongen werd acht meter meegesleurd en liep een hersenschudding op en een scheur in zijn bovenlip. Hij moest naar het academisch ziekenhuis worden gebracht. Filmavond over drukkersvak Grafici uit Leiden en omstreken wa ren gisteravond ln restaurant Van der Heijden byeen om op uitnodiging van G. H. Bührmann's Papiergroothandel N.V. buitenlandse films over het druk kersvak te bekyken. De films werden toegellicht door de heer S. de Jong. De aardigste rolprent was „Fantasia Ro- mana", in Rome opgenomen en geregis seerd door de jonge Nederlandse cineast Joep Königs. Mr. H. Vermeulen voor zag de films van een inleidend woord. Nieuwe voorzitter afd. Leiden C.H.U. In aen dinsdagavond in het wijkge- bouw Rehoboth te houden vergadering van de afdeling Leiden der Ohr.-Histo- risdhe Unie zal een nieuwe voorzitter worden gekozen. De heer D. van der Kwaak heeft in verband met zijn drukke werkzaamheden gemeend, deze functie te moeten neerleggen. Het wordt een vrije verkiezing, ofschoon het bestuur de leden wel een aanbeveling heeft gedaan. Gebleken ls. dat de behoefte aan zand voor de uitbreiding van steden en dor pen. de aanleg van wegen en spoorwegen en de verwerking in de industrie juist in Zuid-Holland bijzonder groot is, zo staat te lezen in de nota „Tussentijdse verkenning inzake de planologische ont wikkeling in Zuid-Holland" van het pro vinciale bestuur. De hoeveelheid zand die nodig is bij ;n ontwikkeling zoals die omstreeks )80 kan worden verwacht, wordt op 280 370 miljoen m3 geraamd. Ongeveer de helft van dit kwantum is nodig voor uitbreiding van stedelijke agglomeraties rond Den Haag, Leiden, Rotterdam en andere steden. Men beoogt nu de zandwinningen te combineren niet verschillende andere werken en bovendien de op deze wijze te maken meren een zodanige grootte en vorm te geven dat de bevolking er profyt van heeft. Zo zal zandwinning in de nabyheid van de Kagerplassen uitbreiding van het zeilwater moeten be tekenen en vergroting van de accommo datie die daar niet meer voldoende ls. (Advertentie) Kaarslicht maakt blij! GOUDA KAARSEN Dr. Zijlstra commissaris van Ned. Handel Mij. De aandeelhoudersvergadering van de Nederlandsche Handel My. nam het voorstel aan tot vermeerdering van het aantal commissarissen met twee en heeft dr. J. Zylstra en de heer W. J. R. Dreesmann tot commissaris be-

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3