Het ideaal van een „schoon Leiden vaak ongrijpbaar 3a Produktie van koolgas Leiden gestaakt in Sportjournalist uit Leiden vandaag voor rechter parel per dag! Nu moderne machines Na nacht vol vurige vernielzucht Meeste gepensioneerden kunnen nog werken NIEUWE LEIDSE COURANT 3 DONUERDAO 10 OKTOBER ÏW3 Agenda voor Leiden en Den Haag Rest. Van der Heijden, 3 uur: grafi sche filmavond. G. H. Bührmann's pa piergroothandel N.V. Openbare school Telderskade. 8 uur: installatie van P. Kruit als hoofd Thor- beckeschool (openb. u.Lo. Jacob van Campenlaan). Sociëteit Horus, Rapenburg 127, 8 uur: opening tentoonstelling foto's Henk van der Vet. Leiderdorp: padvindersgebouw Dr. Van Rhijnstraat, 8.30-10.30 uur nam.: tentoonstelling fotoclub Daguerre. Wijfegebouw Irene Oegstgeest. 8 uur: Herv. Gemeente en Ver. Vrijz. Her vormden. prof. dr. J. de Graaf (De Bilt) over synodaal rapport kernbewapening. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Reiziger zonder bagage". Den Haag: Diligentia, 8 uur: David Montagu (piano). Vrijdag Zaal Koningskerk (W. de Zwijgerlaan- hoek Koningstraat), 7.30 uur: ruilavond voor verzamelaars. Academiegebouw, 's middags: ambts aanvaarding prof. mr. H. Schadee (ver gelijkend zeerecht). Lunchroom (derde etage) V. en D.. 10.30-11.30 en 3-4 uur: modeflitsen. De Lakenhal, 8 uur: Vereniging Oud- Leiden. dr. H. Enno van Gelder, dir Kon. Penningkabinet Den Haag, over „Geld uit vroeger eeuwen". Leiderd orp: padvindersgebouw Dr. Van Rhijnstraat, 8.30-10.30 uur nam.: tentoonstelling fotoclub Daguerre. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Mac Beth" (besloten voorstelling). Den Haag: Houtrusthal (Houtrust- weg), 8.15 uur: Res.-Orkest m.m.v. Ar thur Rubinstein (piano). Zaterdag Antonius-clubhuis, 8 uur: uitvoering jeugdorkest De Burcht Geref. jeugdhuis Breestraat, 7.45 uur: vertrek naar een verkeerslokaal, R.E;S. J I Voerman over veilig verkeer. Hervormd jeugdgebouw In den Mo- riaen, 7.30 uur: sociëteitsavond, verto ning van Russische speelfilm „De ballade van een soldaat". Stationsplein, 1.10 uur: afd. Leiden Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging, vertrek met bus 41 voor paddestoelen excursie naar de Pan van Persijn te Kat wijk aan den Rijn. Kunstzaal Heuff, Hoflaan 7. W naar (dorp'/«, 4 uur: opening tentoon stelling van werken van Doreen Mouton en pottebakkerswerk van Meindert, Her man en Gijb Zaalberg (t.e.m. 31 okt.) Leiderdorp: padvindersgebouw Dr. Van Rhijnstraat, 3—5 en 810.30 tentoonstelling fotoclub Daguerre. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Reiziger zonder bagage". Den Haag: Gebouw K. en W., 8.15 uu^Res-Orkest m.m.v Arthur Rubin stein (piano). Horstlaan Voorschoten (halte Knip- laan), 1.45 uur: vereniging Oud-Leiden, wandeling door Kon. landgoederen Voorschoten-Wassenaar. Kampeerterrein De Drecht te Leimui- den, 4 uur: opening van het terrein van de stichting Leidse Jeugd verblijven door wethouder S. Sannes. Films Casino (230, 7 en 915 uur): Arena der verschrikkingen (18 jaar); donderdag: j Lola (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De vergeten j medeminnaar (18 jaar). Luxor: (2.30 7 en 9.15 uur): Samson tegen Hercules (14 jaar). Rex (230, 7.15 en 9.15 uur): Mars door de hel (14 jaar); woensdag en donder- i dag: High Society. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De on weerstaanbare lady (18 jaar). Trianon (2,30. 7 en 9.15 uur): De deugd en de ondeugd (18 jaar). Films van vrijdag af: Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Boy's niigiht out (18 jaar); woensdag en don derdag: Room at the top (18 jaar). Lido (280, 7 en 9,15 uur): Spionnen op Safari (alle lef tijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Gezocht Wegens zedendelict (18 jaar). Rex (2 en 780 uur): Spartacus (14 jr) Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): De ver geten medeminnaar (14 jaar). Trianon (280. 7 en 9.15 uur): Alaim voor squadron 904 (14 jaar). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Reijst, Steenstraat 35, teL 20136 en apotheek Van Breest Smallenburg te Leiderdorp. Tentoonstellingen Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27, maandag en woensdag van 9 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag van 1 tot 580 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 105 30 u Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens. Plantage 6: maandag en dinsdag van 4 tot 580 uur. woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 880 uur 's avonds. Lakenhal, tentoonstelling tekeningen j van Joseph Teixeira de Mattos (tot 11 november. Kunstzaal De Ruif, Janvossensteeg 59: tekeningen en schilderijen van Jan Juf fermans (alle dagen van 13-24 uur, zon dagen van 5-24 uur, tot 31 oktober). Kunstzaal Heuff, Hoflaan 7, Wasse- Reinigingsdirecteuren in Stadsgehoorzaal s. Gevoel voor reinheid bij de burgerij matig ontwikkeld VANMORGEN is in de stadsgehoorzaal de openbare vergadering begon nen van de Nederlandse vereniging van reinigingsdirecteuren. De eerste spreker was de heer H. Hoorn, directeur van de reinigings- en ont- smettingsdienst te Leiden, die een causerie hield over: Vijftig jaar ge meentereiniging in Leiden. De heer Hoorn zei, dat hij het bestuur had ver zocht de jaarvergadering in Leiden te houden, cmdat op 1 januari 1964 het precies een halve eeuw geleden is, dat de reiniging van de stad Leiden in overheidsdienst ging geschieden. Het probleem van de afvalstoffen, al dus de heer Hoorn, ontstond toen de mens zich in grote groepen ging vestigen en vooral toen de aard van de afvalstof fen zich ging wijzigen. Geruime tijd was het nog mogelijk het vuil domweg er gens neer te gooien, maar reeds in de middeleeuwen moesten de stadsbesturen ingrijpen Vuitputten Een der eerste maatregelen was het aanwijzen van vaste plaatsen, zogenaam de vuilputten, waar het vuil kon er moest worden gestort In sommige steden werden ook in de grachten vuilschepen gestationeerd. Merkwaardig is, dat in deze moderne tijd soms wordt gen weer vuilputten te maken om op die manier de verontreiniging van de stad te bestrijden. Dit in verband met de personeelsschaarste. Dat de reiniging van een stad een overheidstaak is, bleek voor de heer Hoorn een vanzelfsprekende zaak. Het inzamelen en verwerken van het vuil ls een algemene maatschappelij ke zorg, zoals ook de volksgezond heid. Een vervuild milieu heeft een demoraliserende Invloed op de mens. Door deze demoralisering komt men tot verwaarlozing van instinctmatige of aangeleerde en tot de beschaving behorende levensgewoonten. Deze verwaarlozing is niet alleen funest voor de gezondheid, maar beïnvloedt ook de gehele levenshouding. Zelf kritiek cn zelfdiscipline verzwakken. Komend tot de vraag, hoe de Leidse dienst is ontstaan en hoe deze zich in de afgelopen vijftig jaar heeft ontwikkeld, deed de heer Hoorn grepen uit het door zijn voorganger, de heer De Jongt ge schreven boekje, dat verschenen is bij het veertigjarig bestaan van de dienst Ook nu nog worden helaas de grachten gebruikt als vuilstortplaats, maar door dat in vroeger tijden het grachtwater als en drinkwater werd gebruikt de gevolgen veel ernstiger. In 1635 de sterfte in Leiden zo groot, dat in nog geen half jaar tijds 13.850 mensen overleden, terwijl het totale aantal in tussen de 37.000 en 40.000 lag. Verbranden Het" ophalen Van het 'Vüil dOOr parti culieren voldeed niet Ten slotte werd in 1911 door het gemeentebestuur besloten de vuilinzameling en de reinigingswerk zaamheden in eigen beheer te doen ge schieden en het ingezamelde vuil te ver branden in een hiervoor te bouwen vuil verbrandingsinrichting. Op 1 januari 1914 werd de oprichting van de gemeentelijke reinigingsdienst een feit Nu, vijftig jaar later, heeft dienst helaas moeten ervaren, inspanning en zorg ten spijt het ideaal van de schone Sleutelstad" vaak ongrijgbaar bleek. De heer Hoorn schetste de voortgaande chanhsa>tie van de reinigingsdienst, die ook werd bevorderd, doordat bij voorbeeld het beroep van straatve ger weinig in trek is. Een jonge sol licitant zei eens tegen hem toen hij hoorde, dat ook het straatvegen tot zijn taak hoorde als reiniger alge- MMI- Met alle vitaminen onmisbaar voor uw gezondheid! Bij prikkelbaarheid, over vermoeidheid en neerslachtigheid. HL (dorp), dagelijks van 105 uur en op woensdag ook van 810 uur nam. des zondags gesloten): werken van Dooreen Mouton en pottebakkerswerk an Meindert Herman en Gijb Zaalberg t.e.m. 31 oktober). Sociëteit Horus, Rapenburg 127: ten toonstelling foto's Henk van der Vet (14- i 20-22 uur, zaterdag en zondag 1-4 uur, van 11 t e. m. 27 oktober). mene dienst: Dan doe ik het niet, want anders kom ik nooit aan een meisje. De directeur legde er de nadruk op, dat zolang er door personeelstekort geen evenwicht is tussen handkracht en me chanisatie en bovenal zolang er geen harmonie is tussen het gevoel voor rein heid bij de burgerij en het reinigen, het probleem van de vervuiling van de stad schier onoplosbaar blijft. Kende Leiden vroeger een vuilver- brandingsinrichting allerlei moeilijkhe den daarmee waren er oorzaak van, dat in 1929 van deze methode van verwer king werd afgezien. Besloten werd toen de afvalstoffen te gebruiken voor het op hogen van rietlanden en het vruchtbaar maken van grond. Het vuil werd afge voerd naar ae gemeente Nieuwkoop. In 1956 nam de raad echter het principebe sluit, dat tot vuilverbranding moest wor den teruggekeerd. Het streven is op 15 november aanstaande de eerste paal te slaan voor de mieuwe vuilverbrandings- in-richting. Solglyttianen voelen zich steeds beter RüDESHEIM, woensdagavond. Vandaag zijn we dan de Rijn verder afgezakt van Königswinter naar Rüdes- heim, waar we vanmiddag om half zes arriveerden. Het is een fantastische tocht geworden en vele opvarenden kwamen diep onder de indruk van de bergen, die langs de Rijn oprijzen, zoals de Lorelei. Bijzonder imponerend was ook het drukke scheepvaartverkeer. Vaak pas seerden de schepen op slechts twee me ter afstand. De stemming aan boord wordt zo mo gelijk nog steeds beter en dokter mej. Vennes, die toevallig ook is belast met een statistisch onderzoek van het Insti tuut voor Praeventieve Geneeskunde over de toestand der bejaarden, verbaast zich met de dag meer over de gunstige invloed, die van deze vaartocht op de bejaarden uitgaat. Morgen, donderdag, gaan we de te rugtocht aanvaarden en we hopen dan omstreeks de avond in Keulen af te me ren. Namens alle opvarenden moest ik alle thuisblijvers nog eens de hartelijke groeten doen. Een passagier Jubileum N.C.R.V. Leiden Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan geeft de N.CJl.(eis)V., afdeling Leiden, op 22 oktober om half acht een feestavond in de foyer van de Stadsge hoorzaal. Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer v. d. WATER. Haarlemmerstr. 207 heeft het. Ook in briljantringen. Ruime keuze in alle prijzen. Wethouder Harmsen opent de trechter, waardoor voor de laat ste maail zeven ton kolen in de verhittingskamer wordt gestort. "\7"ANMORGEN zijn op het terrein van de Stedelijke Lichtfabrieken te Leiden voor de laatste maal en kele kamers van de koolgasfabriek geladen en daarmee kwam een einde aan de fabricage van gas uit steen kool. Deze handeling zette een streep onder de geschiedenis van een wijze van produktie. die in 1848 begon in een stokerij. Deze bestond uit vier fornuizen, elk met negen retorten, waarmee een bescheiden hoeveel heid gas kon worden gemaakt met cokes en koolteer als bijprodukten. In 1876 bedroeg de totale gasproduk- tie langs deze weg 1.713-307 m3. De verhoogde vraag maakte in het laatste kwartaal van de vorige eeuw «ikelc uitbreidingen van de pro- duktiemiddelen noodzakelijk en leidde in 1904 bovendien tot de bouw (Van een onzer verslaggevers) TN DE NACHT van dinsdag 18 juni op woensdag 19 juni het was bijna -1- volle maan gebeurden vreemde dingen in Leiden en omgeving. Zo brak in het gebouw van de R.-K. Leidse Courant aan de Papengracht na het middernachtelijke uur op maar liefst vier plaatsen brand uit. Voorbij gangers en bewakers van het rijksmuseum van oudheden waarschuwden de brandweer maar deze kon toen niet meer voorkomen, dat het vuur voor enkele tienduizenden guldens schade aanrichtte. Al gauw werd duidelijk, dat hier van brandstichting sprake was. Er gebeurde nog meer die avond en die nacht Zo werd brand gesticht in de brieven- as van het Leidsch Dagblad aan de Wit te Singel. In de Roodenburgerstraat werd bromfiets in brand gestoken: hier door sprongen enige ruiten terwijl een huis en een fiets schade opliepen. Aan de Rijn- en Schiekade bleek een poging te zijn gedaan een scooter in brand te steken. Voorts werden ruiten ingegooid aan de Boisotkade en in de Callandstraat Kraaierstraat, de Mauritsstraat en de Steenstraat in enkele gevallen betrof dit grote en kostbare spiegelruiten. Ook werden baldadigheden begaan in Leider dorp, Koudekerk en Oegstgeest. Arrestatie De opsomming is hiermee nog niet ten einde maar de politie kon enkele dagen na deze explosie van vernielzucht een punt zetten achter het onderzoek. Als verdachte van de serie wandaden werd de 27-jarige ongehuwde journalist A. M. van E. gearresteerd, die sportredacteur as bij de Leidse Courant. Tijdens de bewuste avond cn nacht bleek hij zich op zijn bromfiets door Lelden en omgeving te hebben ver plaatst. Hjj verkeerde onder invloed van alcohol en dit schijnt gepaard te zijn ge gaan met een of andere vorm van gees- (clükc kortsluiting. Na sindsdien in voor arrest te hebben gezeten er werd ook psychiatrisch onderzoek ingesteld verscheen Van E. vandaag voor de Haag se rechtbank. Een ton schade Hoewel Van E. in de dagvaarding slechts 3 punten ten laste waren gelegd de viervoudige brand bij de Leidse Courant, de bromfietsbrand in de Roo denburgerstraat en het werpen van pun tige tegels op de drukke rijksweg 4 on der Oegstgeest ging de president mr Van Oldenburgh, omstandig in op de ver dere serie wandaden, die volgens de pre sident een totale schade van meer dan 100.000 heeft opgeleverd. De president releveerde onder meer, it een collega van verdachte, eveneens werkzaam bij de Leidse Courant, in feite de belangrijkste getuige was. aangezien deze. passief, de tocht-voi-vernieling heeft meegemaakt, verbijsterd en in de i E. Onbegrijpelijk noemde de president de vernielingstocht Hij kon wel begrijpen dat de grote hoeveelheden drank, die verdachte tevoren tot zich nam, een rol hebben gespeeld, maar dat dit hierop uit draaien moest Van E. zei zich nu niet alles meer te kunnen herinneren maar de president hield hem voor, dat hij dat eerder tegen over de politie wel had gedaan. De president bracht naar voren. Van E. een half jaar eerder ook brand heeft gesticht bij de Leidse Courant Volgens het rapport van de r.-k. classering was Van E. een verdienstelijke maar over t paard getilde kracht. De psychiater, dr. Haverman, had dachte verminderd toerekeningsvatbaar maar „niet gek" bevonden. De officier vond het derde punt van de dagvaarding (het leggen van pun tige tegels op de rijksweg) het ern stigst. HU eiste 8 maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest cn voorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering met een proef tijd van 3 jaar. Eerder had de president nog vermeld, dat de psychiater opneming in de Jel- gersmakliniek had aanbevolen aangezien herhaling niet denkbeeldig moet worden De verdediger, mr. C. H. Westra, Spoedvergadering van Leidse Christ. Besturenbond In verband met nationale hadervergadering Utrecht In verband met de loonpolitieke spanningen in ons land en een door het Chr.-Nationaal Vakverbond op zaterdag 19 oktober in de Utrechtse Merwcdehal van het Jaarbeursge bouw te houden nationale kaderver gadering heeft het bestuur van de Leidse Christelijke Besturenbond spoed-ledenvergadering belegd, morgenavond, vrijdag 11 oktober, om 8 uur in het gebouw voor Chr.-Socia- le Belangen zal worden gehouden. Deze vergadering zal uitsluitend een organisatorisch karakter dragen. Voor het bijwonen van de vergadering in Utrecht zullen toegangskaarten nodig zijn. Afdelingsbesturen kunnen mor genavond opgeven hoeveel toegangs kaarten zij nodig denken te hebben. Du Pont de Nemours zal te Mechelcn een fabriek van „corfam" bouwen die herfst 1964 in bedrijf moet komen. Het produkt is synthetisch bovenleer voor schoenen. vroeg verlaging van straf. Hij ging in op de jeugd en de andere levens omstandigheden van Van E.. op diens geldingsdrang (ook eerder als hofmeester) en op de onderbezetting bij de Leidse Courant, waardoor Van E. volgens mr. Westra overspannen Zijns inziens was het psychiatrisch rapport aan de eufemistische kant en was Van E. (die tijdens de zitting her haaldelijk zijn tranen niet kon bedwin gen) in de betrokken nacht niet bij zin nen. „Dit wordt de nacht van de terreur", had hij tegen een agent uitgeroepen. Uitspraak over veertien dagen. van een watergasfabriek met een etmaalproduktie van 30.000 m3 ge- earbureerd watergas ter aanvulling op de koolgasproduktie. In 1922 werd een geheel nieuwi koolgasfabriek opgericht, waarbij het systeem van gasbereiding be langrijk werd gewijzigd en het be drijf zoveel mogelijk gemechaniseerd Een geleidelijk nieuwe ontwikkeling gaf hét jaar 1955 te zien. toen aan vankelijk werd gestreefd naar betering van de kwaliteit van stadsgas door toevoeging van raffi- naderijgas. In een later stadium werd door een omvormingsproces deze grondstof verwerkt tot stads gas, dat thans is gestegen tot een produktietotaal van rond 62.000.000 m3 De toepassing van verschillende soorten afstandsgas heeft in de laatste jaren een steeds verdere in krimping van de koolgasfabrieagc mogelijk en economisch noodzakelijk gemaakt. Het moment was nu gebroken, waarop de koolgasfahriek kon' worden gesloten- De produktie wordt thans voortge zet met moderne machines, die zijn ingericht voor omvorming var RADIO TELEVISIE Congres reinigingsdirecteuren Leiden /~AP HET congres van reinigingsdirecteuren in Leiden heeft dr. R. J. van Sonneveld van het Instituut voor Preventieve Geneeskunde vanmor gen gesproken over: „Arbeid en arbeidsprestaties van ouderen". Bij het ouder worden gaan de lichamelijke en geestelijke functies in velerlei op zichten achteruit, maar bij bepaalde bezigheden behoeft soms het alge heel functioneren niet achteruit te zijn gegaan, doordat ervaring, een ze kere wijsheid en oordeelsvermogen compenserend werken. Een en ander verloopt bij elk individu anders. Het bepalen van de functionele leeftijd, zelfs ten aanzien van afzonderlijke, welomschreven werkzaamheden, blijft voorlopig nog een zeer moeilijke kwestie. In het algemeen is zware lichamelijke arbeid met vele en abrupte bewegingen ouderen minder of niet geschikt. Gepoogd moet worden het werk (liefst al op jongere leeftijd) zoveel mogelijk aan de mens aan te passen. Onderzoe kingen hebben uitgewezen, dat onder de 65 jaar de leeftijdsinvloed op de ziek teverzuimfrequentie onduidelijk is. Met de leeftijd stijgt het aantal verzuimde dagen, als gevolg van een gemiddeld langere ziekte of de gevolgen van ongeluk. De ongevals- en ziektefrequen tie daalt met de leeftijd, maar de duur der gevallen neemt toe. Geen nu De beoordeling van de gezondheids toestand en de capaciteiten van ouderen vanzelfsprekend een zeer belangrijke zaak, onder meer voor de bedrijfsarts. Uit onderzoekingen in Engeland is ge bleken. dat de meeste mannen tussen en 70 jaar lichamelijk nog wel tot wi ken in staat zijn. Tegen opschuiving v de pensioengerechtigde leeftijd zou geen medisch bezwaar kunnen worden inge bracht. Men concludeerde echter ook, dat de helft van de gepensioneerde man- tussen 65 en 70 jaar die voor een volledige dagtaak geschikt werden ge acht. niet weer aan het werk wenste te Dr. Van Sonneveld vestigde er de aandacht op, dat in Noorwegen de pensioengerechtigde leeftijd 70 jaar is, in Zweden cn Denemarken 67 Jaar. Dc gemiddeld te verwachten levensduur op verschillende leeftij den is in die landen zeker niet kor ter dan in landen waar dc pensione ring eerder geschiedt; integendeel zelfs. Voor velen blijkt doorwerken na het 65e jaar dus althans geen levensverkorting te betekenen. Men hoort nogal eens beweren, dat pensionering (vooral de abrupte) op de vastgestelde tijd nadelig zou zijn voor de gezondheid. Over dit vraagstuk zijn nog weinig exacte gegevens bekend. Bij enkele onderzoekingen in Amerika en Canada bleek, dat over het algemeen pensionering niet tot een achteruitgang in gezondheid zowel in objectieve als in subjectieve zin zou leiden of de dood naderbij zou brengen. Onderzoek over dit vraagstuk is zeer moeilijk. Echter mag wel worden aangenomen, dat een zekere lichamelijke en geestelijke acti viteit op hoge leeftijd niet schadelijk is en over het algemeen het welzün be vordert. Na deze algemene inleiding behan delde dr. B. Bink dc aspecten van dit onderwerp met betrekking tot de rei nigingsdiensten. Vervolgens zat men aan aan een lunch in de stadsgehoorzaal om 's middags een bezoek te brengen aan het rijksmuseum volkenkunde, waar de directeur dit museum, dr. P. H. Pott, een in leiding hield. standsgas tot stadsgas. maar ook om door toevoeging van afstandsgas van hoge calorische waarde, gas van lagere verbrandingswaarde te ver rijken tot stadsgas. Zij maken een sterk gemechaniseerd cn geautoma tiseerd bedrijf mogelijk en kunnen aanzienlijke fluctuaties in de gas- afneming, b.v. bij het invallen van de vorst, snel opvangen. Begrafenis „Namens het gemeentebestuur ben ik hier gekomen om de begrafenis bij te wonen van de koolgasfabriek". Mét deze opmerking begon wethou der P. S. Harmsen vanmorgen in een van de gangen van de oude koolgas fabriek zijn toespraak. Hij memo reerde het raadsbesluit uit 1845, weermee de gemeente Leiden be sloot als een van de eerste gemeen ten over te gaan tot de bouw van een gasfabriek. Daarna schetste hij in korte bewoordingen de snelle ont wikkeling van de SLF. Boven in de oude, zwaar beroete fabriek, Jvaar tussen ggfen en kieren de réok en de hitte naar buiten werden geperst, ver richtte de wethouder de laatste officiële technische handeling. Met het ovdrhalen van een handle liet de heer Harmsen de laatste zeven ton kolen in een verhit tingskamer zakken. Hierin wordt het gas aan de kolen ontrokken. De witgloeiende massa werd daarna in de tientallen me ters hoge "blustoren gestort, waarna door toevoeging van water de laatste witte „rookwolken" zich boven Leiden verspreidden. Eén van de mensen, die dit buiten be drijf stellen toch wel enigszins aan het hart ging, was de heer J. Schouten, ge pensioneerd bedrijfschef van de SLF. Veertig jaar heeft hij in dit bedrijf ge werkt, waar hij in 1922 nog de inge bruikneming van de koolgasfabriek meemaakte. De „begrafenis" werd bijgewoond door een groep chefs en personeelsleden. Zo als bekend betekent het buiten bedrijf stellen van deze fabriek de inzet van een nieuwe ontwikkelingsperiode in de gasvoorziening. die binnen afzienbare tijd geheel zal overgan op het gebruik van aardgas. Leidenaar heeft beste Hollandse kriel De heer F. van der Mark te Leiden heeft op de tentoonstelling van Orniio- philia te Utrecht de medaille van de Commissaris der Koningin gewonnen voor dc beste Hollandse kriel. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Hendrica Caflharrina dr van J Calfehoven en M Keijzer; Je roen zn van A Koflen en M Delsasso; Johannes Jan zn van K Dissel en H Langejans: Ronald Pieter zn van P H J van Es en M C v d Heydcn; Antoon Adriaan zn van H Roman en B Bekooij; William John Herman zn van C L Voorhoeve en L Womels- felder; Petronella Martina Antoinette dr van J C v d Haven en J W Slap- pendel; Marinus Johannes Antihonius zn van M M A Sep en G A van Kampen; Cornells zn van A van Duijvenvoorde en A E van Klave ren; Rolf zn van J Eikerbout en A H Enseling. OVERLEDEN. J Blok. 74 jr. man. PERSOONLIJKE LENINGEN Bedragen van 100 2.000, af te lossen in maximaal twee jaar; per week, maand of kwartaal, voor aanschaffing van duurzame gebruiksgoede ren, worden desgewenst van gemeentewege verstrekt. Aanvragen telefonisch, mondeling, of schriftelijk. Vertrouwelijke be handeling. GEMEENTELIJKE HEKST VOOS KASBEHEER EN KREDIETWEZEN STADHUIS, LEIDEN, POSTBUS IGD, TEL >1171 (Advertentie)

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3