Ernstige gezagscrisis in Zoeterwoude West-Nederlands Symphonie Orkest musiceerde Pover figuur tegenover LEIDEN Ontstemming in de raad over traagheid inzake het Industrieschap Durft dit pak koffie niet teveel? Van Nelle's SUPRA KOFFIE NIEUWE LEIDSE COURANT 15 DONÓERDAG 10 OKTOBER 1963 Burgemeester met betrekking tot Industrieschap De Grote Polder in gebreke gesteld BIJ het punt „voorlopige goedkeuring van het onteigcningsplan voor industrieterrein De Grote Polder te Zoeterwoude" bood de KVP- fractie in de gisteravond in Zoeterwoude gehouden gemeenteraadsverga dering B. en W. een in scherpe toon gestelde verklaring aan, waarin vooral de verantwoordelijkheid van burgemeester Detmers werd gekritiseerd. De stukken hadden namelijk vóór 1 september bij Ged. Staten moeten zijn. Ze zijn daar pas op 12 september binnengekomen. Een tweede verzuim is dat de hoofdingenieur-directeur van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid in deze zaak niet was gehoord, wat volgens de Onteigeningswet toch noodzakelijk is. De gehele procedure zal nu voor de derde maal aanhangig moeten worden gemaakt De KVP-fractie noemde dit i allertreurigste zaak. „Het meest on- Wethouder Van Hofwegen elegante en onsportieve vinden wij dat u hierover in uw preadvies met geen enkel distancieert zich woord rept. Dit houdt in, dat het college 1 besluit, genomen door Men wenste als raad ten aanzien van deze nalatigheden geen enkele verant woordelijkheid te dragen. „Inmiddels is ons, tot onze grote voldoening, bekend dat ook de wethouder van openbare werken zich volledig van deze zaak dis tancieert". De verklaring herinnert eraan dat beide wethouders met de burgemeester in een B. en W.-vergadering de afspraak hebben gemaakt de raadsleden een vol ledig preadvies te doen toekomen. Dat preadvies heeft de raadsleden niet be reikt „De volledige verantwoordelijk heid hiervoor komt, mijnheer de voor zitter, alleen op uw schouders te rusten", zo vervolgt de verklaring der KVP-frac tie. Het bleek, dat de heer Van Hofwegen, wethouder van Zoeterwoude, de burge meester over een en ander een brief had geschreven. Daarin staat onder meer: „Het spijt mij te moeten stellen, dat het mij niet langer mogelijk zal zijn als wet houder aan te blijven wanneer niet op zeer korte termijn de kwesties gezagsver houding, verantwoordelijkheid, juiste werkverdeling enz. enz. tot een bevre digende en afdoende oplossing zijn ge komen. Persoonlijk kan ik geen verant woordelijkheid nemen als diegenen die dagelijks aanwezig moeten zijn, de ver antwoording niet zien of, wat nog erger is, naast zich neerleggen". Pakket probleem En verder: „De heer Van Hofwegen legt hier het gehele pakket aan proble men op tafel, waar wü binnenskamers al maandenlang zonder enig resultaat aan gewerkt hebben, waarover wij blijk baar maandenlang voor dovemansoren gesproken hebben en besprekingen heb ben gevoerd die enkele vage toezeggln-1 GEMEENTE LEIDEN Officiële publikatie» SCHOUW VAN WEGEN, LANEN ENZ. Burgemeester en wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat te beginnen op woensdag 23 oktober 1963, krachtens het bepaalde bij artikel 17 der Verordening op wegen, lanen, straten enz. en wateringen en sloten, schouw zal plaats hebben over alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes, stegen, sloppen of poorten en gangen, be nevens de daarin gelegen of daartoe be horende bruggen en andere kunstwerken, voor zover die bijzonder eigendom zijn en zonder verhindering door of vanwege rechthebbenden voor het publiek ver keer openstaan, alsmede over alle wa teringen en sloten en de riolen ter ver vanging daarvan gemaakt, benevens de daartoe behorende sluizen, duikers, bui zen, toegangskokers en dergelijke wer ken, voor zover die bijzonder eigendom Leiden, 12 otkober 1963. Burgemeester en Wethouders van Leiden, de Secretaris, J. v. d. POEL, de Burgemeester, F. H. VAN KINSCHOT. VERKEER Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten de aanwijzing als voet gangers-oversteekplaats van het over- steekpad op de Klikspaanweg nabij de Ohurchilllaan in te trekken. Afschriften van dit besluit zijn ver zonden aan de Hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland, aan de door de Minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen verenigingen, be hartiging van verkeersbelangen ten doel hebbende en aan Gedeputeerde StateD van Zuid-Holland. UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat de gemeente raad in zijn vergadering van 30 septem ber 1963 heeft bepaald, dat een uitbrei dingsplan, dan wel een herziening van het uitbreidingsplan wordt voorbereid voor het gebied der gemeente, aangege ven op de bij dit besluit behorende kaart, gemerkt K II 0-1044 B. omvattende het Schuttersveld en omgeving. Leiden, 11 oktober 1963. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. PROMOTIES TE LEIDEN Gisteren gepromoveerd tot doctor in de faculteit der rechtsgeleerdheid de heer H Cohen Jehoram, geboren te Delft in 1933 en thans wonend in Leiden, op een proef schrift getiteld: ..Goodwillrecht'. Het voor namelijk privaatrecht, maar ook belasting recht cn administratief recht rakende on derzoek van de Nederlandse en belangrijk ste literatuur, rechtspraak en wetgeving op het gebied van de goodwill leidt tot m pleidooi ~1"' Isubjectief pril recht, het goodwillrecht. Promotor was mr. H Drion Gepromoveerd tot doctor in de lette ren op proefschrift getiteld: „De 01 dr. A Klpsens. gen tot gevolg hadden, maar waarvan wü de resultaten nooit hebben ervaren. Waar wü als raad In deze hele kwes tie onteigeningsprocedure tegen over de gemeente Leiden toch wel een zeer pover figuur slaan op deze manier, geldt dit ln nog veel grotere mate voor onze wethouder. Wü vragen ons af, hoe belangstellenden en belanghebbenden, met name de heer Plena, wethouder van Leiden, bü lezing van deze zaak ln de dagbladen zullen oordelen over de figuur van de heer Van Hofwegen. Wü achten het daarom noodzakelük elke blaam die onze wethouder zou kunnen treffen, ten sterkste af te wüzen en ook als KVP- fractie kunnen wü onmogelyk enige ver antwoordelijkheid hiervoor nemen". De K.V.P.-fractie eiste ten slotte een duidelijke verklaring van de voorzitter. Rapport verlangd „Niet voor niets hebben wij vorig Jaar een commissie Personeelszaken naast u benoemd en wij zouden het op prijs stellen als deze commissie, zo mogelijk reeds in haar vergadering van 14 oktober, een rapport wilde samenstellen omtrent ons gemeente lijke apparaat en ons dit rapport wil de voorleggen in onze eerstvolgende raadsvergadering, die de K.V.P.- fractie zich gedacht had te beleggen op 30 oktober aanstaande". De voorzitter, burgemeester Detmers, ging op deze verklaring niet in de openbare vergadering. De raad trok zich terug in een geheime zitting, die vijf kwartier vorderde. VOORHOUT Spoedeisende raad Morgenavond om zeven uur komt de gemeenteraad in spoedeisende vergade ring bijeen. Op de agenda staaf het pachtvrij maken van een perceel bollen land in pacht bij de heer J. van den Berg en gelegen aan de Boekhorstlaan. Dit betreft een gedeelte land dat de gemeen te in 1961 kocht van de heer A. C. Pen- nings. Voor de realisering van het plan Boekhorst is het noodzakelijk, dat de hierop rustende padht wordt vrijgekocht. Met de huurder is een voorlopig akkoord bereikt. Het bedrag waarom het gaat ligt om en nabij de ton. Voorts bieden B. en W. een begrotingswijziging aan. KOORDWIJK Excelsior zakte twee klassen Het was voor het bestuur van het fan farekorps „Excelsior" een aangename ge waarwording, dat naast de wekelijkse repetitie in het Juvehaat, de leden ook een goede belangstelling toonden voor de ledenvergadering. Alvorens over te gaan tot de behandeling van de agenda, her dacht voorzitter Van Schie het plotseling verscheiden van het lid P. Caspers Het bestuursvoorstel om het oud-lid. de heer J. v. d. Berg Gz„ die ruim 25 jaar een trouw lid is geweest, te benoe men tot ere-lid, werd met algemene stem men aangenomen. Jongere leden zijn niet altijd in staat de repetities bü te wonen 1 en daardoor zijn de stukken in de huidi ge afdeling te zwaar geworden. In over leg met de dirigent kwam het bestuur thans met het voorstel het korps 2 klas sen lager te doen indelen, in de afd. „Uitmuntendheid" er met de jongere leden te trachten in de toekomst weer tot de hogere regionen door te dringen. Het korps omvat thans 33 orkestleden. 15 tamboers, 11 majorettes en 13 leerlingen. Er zijn nog enkele instrumenten beschik baar. Bij de bespreking vaststelling de uitvoeringen, deed het bestuur het voorstel deze te houden op 4, 5 i februari 1964. Besloten werd een contact kaartavond voor de leden te houden op j dinsdag 13 februari 1964. Noordwijkse filatelisten hebben het koperen jubileum in zicht In de Zeeleeuw vergaderde de afde ling Noord wijk aan Zee van Philatelica, onder leiding van de heer W. Beukers. In zün openingswoord verwelkomde de voorzitter enkele nieuwe leden en i eens de heer L. Bedün, die na zeer lang durige ziekte weer ter vergadering Vervolgens bracht de voorzitter slag uit van de te Scheveningen gehou den rayonvergadering. Er bleek geen be vredigende oplossing te zijn gegeven voor de kwestie van het zogenaamde „dubbele" lidmaatschap. Men blijft plicht de volle contributie te betalen. Besloten werd dit nogmaals schrifteüjk bij het hoofdbestuur aanhangig te maken. Het bestuur stelde voor een contact- ruilavond te organiseren met de afdeling Aalsmeer. Deze zal gehouden worden vrijdag 29 november. Ook werd gesproken over de herden king van het 12%-jarig bestaan van de afdeling in mei 1964. Diverse suggesties werden gedaan, zoals het houden een filmavond, het organiseren van tentoonstelling enzovoorts. Het bestuur Verkeersmaatregelen te Zoeterwoude De raad der gemeente Zoeterwoude vergaderde woensdagavond onder voor zitterschap van burgemeester Detmers. Afwezig met kennisgeving wethouder P. van Hofwegen. Bü de ingekomen stuk ken bevond zich de gemeenterekening over 1960, welke door Ged. Staten is vastgesteld. De heer Koek zou gaarne vernemen hoe het grote batig slot van f78.000 is ontstaan De voorzitter deelde mede, dat dit deels een gevolg is van de nieuwe financiële verhouding. De voorzitter deelde verder mede, dat een eigenaar weigert een stukje grond af te staan t.b.v. de doortrekking van het voetpad aan de Hoge Rijndijk. De stedebouwkundig adviseur heeft op dracht gekregen het voetpad in het uit breidingsplan Hoge Rijndijk te brengen. De voorstellen van B en W. tot het treffen van verkeersmaatregelen op het Watertje, de Zwetkade en de Rijnegom- merstraat brachten vele monden in be- Het voorstel van B. en W. (alleen par keren langs het water met voertuigen die niet breder zijn dan 1.80 m) werd aangenomen met de aanvulling dat een maximumsnelheid zal worden voorge schreven. Wat betreft de Zwetkade stelden B. en W. voor het verkeer te leiden langs de huizenkant en het parkeren alleen toe te staan langs de slootkant. Het voorstel van B en W. werd aan genomen met 7 stemmen voor en vüf tegen. Tegen stemden de heren Straver, Pet. Paardekooper, Vink en Westermann. Het voorstel van B. en W. om een wachtverbod in te voeren aan de linker- zyde van de RUnegommerstraat (ko mende van de Hoge Ryndyk) werd aan genomen met de bepaling, dat dit maan delijks zal wisselen. De ene maand dus de linkerzijde en de volgende maand de rechterzijde. Ten behoeve van de verbetering van de Uiterdijk werd besloten nog twee perceeltjes land aan te kopen van H. de Blanken en van N. van der Salm. W oonruimtecommissie De vergoeding ingevolge artikel 101 der L.O. wet over het jaar 1962 werd vastgesteld op f 13.780.49 voor de r.k. meisjesschool in de Zuidbuurt en op f 11-233.77 voor de r.k. jongensschool aan de Schenkelweg. De vergoeding inge volge artikel 101 der L.O. wet over de jaren 1958 tot en met 1962 wordt voor beide scholen vastgesteld op resp. f63.851.67 en f 59.415.(vijfjaarlijkse afrekening). De St. Jan's fanfare, het Knapenkoor, de Chr. gemengde zangvereniging Zingt den Heere en de r.k. gemengde zangver Sancta Lucia willen op 30 november a.s. een concert geven in de N.H. Kerk ter gelegenheid van de viering van 150-jaai Koninkrijk. Dit concert zal gratis toe gankelijk zijn. De kosten worden ge raamd op f 1.100. Gevraagd werd eer subsidie tot dit bedrag te verlenen. Con form het voorstel van B. en W. werd dit subsidie met algemene stemmen ver- Vervolgens stellen B. en W. voo zitting hebbende leden van de woon ruimtecommissie te herbenoemen. Gezien de bezwaren van de raad na men B. en W. hun voorstel terug; ge tracht zal worden dubbeltallen te for- Onteigening Aangezien Ged. Staten de stukken in zake de onteigening van gronden in het industrieschap De Grote Polder hebben teruggezonden, omdat de hoofdingenieur- directeur van de volkshuisvesting niet is gehoord over de ingediende bezwaar schriften en de Kroon het besluit dus niet zal goedkeuren stelde de voorzitter voor in geheime zitting te gaan. De heer Van der Ploeg deelde echter mede, dat de KVP-fractie eerst in open bare vergadering een verklaring wilde afleggen bü monde van mevr. Neuwahl- Sanders. Zü zei o.m. dat deze voor Lel den en Zoeterwoude belangrijke zaak op een schromeiüke manier is verwaar loosd door het apparaat, dat de raads- besluiten lioet uitvoeren. De voorzitter zei hierna, dat hetgeen de KVP-fractie heeft gewild nu is ge beurd. B. en W. meenden, dat juist het grote belang van deze zaak beter ge diend was geweest dit in geheime zitting te bespreken. De openbare vergadering werd ge schorst en de raad ging in geheime zit ting. Na heropening werd het voorstel om de procedure tot onteigening opnieuw in te zetten, aangenomen met de aan tekening dat de heren Westermann Straver en Pet hebben tegengestemd. De heer Westemann lichtte hierbij toe. dat zijn fractie nog op hetzelfde stand punt staat als in de vergadering van 26 juni 1963. Met de eigenaren is tot over eenstemming te komen. Bovendien vreest spreker, dat na afloop van de procedure tot onteigening de grondprijzen nog veel hoger zullen liggen. Bij de rondvraag wees mevr. Neu- wahl-Sanders er op. dat de situatie bij de opritten naar rijksweg 4a, tengevolge van het verleggen van het fietspad aan de ene zijde, volgens haar nog gevaar- lüker is geworden dan deze al was. zal het één en ander in studie nemen. In de vacature van veilingmeester werd de heer G. Neelissen gekozen. Het bestuur werd vervolgens uitge breid door de benoeming van de heer S. A. van den Oever tot commissaris. Na een verloting werd de veiling ge houden, deze keer nog onder leiding van de voorzitter. Bij de rondvraag kwamen enkele huis houdelijke zaken ter sprake. De verga dering was zeer druk bezocht. Belangstelling viel tegen in Leiderdorp in de Gereformeerde kerk van Leiderdorp. Dat was niet voor de eerste keer; men mag dus aannemen, dat het ensemble hier onder de liefhebbers bekend genoeg is. Toch zeker meer dan een paar honderd van hen, hadden de kans, goede muziek dicht bij huis te horen, gegrepen. We vonden het wel vreemd, dat de kerk niet nog beter bezet was. Een intensievere reclame zou zeker het bezoek stimuleren. Leiderdorp moet we ten, dat zo'n concert bijzonder interes sant is en dat men daarom met het te verzuimen, iets moois heeft gemist Zoals gewoonlijk vertelde dirigent Sam Swaap vooraf allerlei bijzonderheden, voornamelijk over de componisten. Hij deed dit niet al te uitvoerig, en zo, dat de toehoorders althans enig idee kregen van het te spelen werk. Swaap put graag uit het oeuvre van Haydn en Mozart Deze keer werd het concert ingeleid met de Sinfonia (in Bes) van Johann Chris tian Bach. Deze populaire muziek spreekt iedere liefheber direct aan. Het is wel merk- LEIDERDORP Veel belangstelling voor E.H.B.O. De afdeling Leiderdorp-Zoeterwoude (Hoge Rijndijk) van de Ned. Vereniging voor E.H.B.O. hield gisteravond in ge bouw Irene een goed bezochte propagan- da-bijeenkomst, die haar doel niet miste: er gaven zich maar liefst 33 nieuwe cur sisten op. Waarnemend voorzitter Th. J. C. Schmidt heette in het byzonder de directeur van het Amsterdamse hoofd kantoor, de heer A. H. van Roon, wel kom. Deze vertoonde met zijn assistente enige films, die het nut van de E.H.B.O. demonstreerden door voorbeelden van goede en slechte behandeling te laten zien. Verder werden enige films van Walt Disney gedraaid De nieuwe cursus begint dinsdagavond (15 oktober) a.s. om 8 uur in het Dorps huis en de leiding berust bij dokter P. van 't Woud. VOORSCHOTEN Collecte-opbrengst Nadat de collecte .Nationale Reclasse- ringsdaig" enige jaren wegens het ont breken van een comité in Voorschoten achterwege was gebleven, is dit jaar met succes weer een inzameling gehouden, die het mooie bedrag van ƒ1207,88 heeft waardig, dat de galante stijl nog altijd volop bewonderaars heeft. Het orkest gaf een voldoende lichte uitvoering en het wat stroever lopende andante werd aan merkelijk opgemonterd door de fraaie solo van de eerste hoboïst. In bijna ale gevallen klonken de snelle delen muzikaler dan de doorgaans wat te sterk afgemeten langzame. Echt pittig, correct en open spel was vooral in het piano en mezzo te horen: het snelle forte leide nog wel eens tot ongelijkheden bij de strijkers. Dit was denkelijk het gevolg van verschillen in soepelheid van streek. Ook de toonkwa- liteit was daar kennelijk niet gelijk. Het spel van de houtblazers toonde tech nische bekwaamheid en muzikale flair. Een jeugdwerk van Mozart (zijn acht tiende symfonie) boeide vooral in het eerste deel, waarvan de opzet, de thema tiek en de doorwerking reeds de latere grootmeester aankondigen. De andere de len stijgen nauwelijks boven het goede tijdsgemiddelde uit Een nog grotere nauwkeurigheid in het spel zou het voor komen van het werk nog wel ten goede zijn gekomen, meenden we. Na de melodieuze, kleurige, maar niet bepaald originele „Pastorale d'été" van Arthur Honegger, op de Zwitserse berg- natuur geïnspireerd, maar overigens evenmin Zwitsers als Carmen Spaans is, besloot het orkest met Haydns zoge naamde Oxford-Symphonie. Het laatste deel met het luchtige volksliedachtige rondo-thema, uitgezonderd, is deze twee- ennegentigste (het muzikale antwoord op zijn benoeming tot ere-doctor), niet de boeiendste onder de symfonieën van de geniale Oostenrijker. Hü heeft er, naar onze smaak, nog wel mooiere, voor al vernuftiger en geestiger geschreven. Het orkest gaf een vlotte, goed afge werkte, overtuigde vertolking van. Joh. van Wolfswinkel TSOORDWUK Mariette van Wijk won tweede prijs De 19-jarige Noordwijkse pianiste Mariette van Wijk heeft weer een prijs aan haar reeds flinke collectie toege voegd Op het Grand Concours interna tional de Musique te Genève behaalde zy een eervolle tweede prijs de eerste prijs werd niet toegekend. Mariette is een beschermelinge van de wereldberoemde pianist Robert Casade- sus. Ze wil een groot pianiste worden en daarom studeert ze, vroeger in Noord- wijk, thans in Parijs. Het Zwitserse publiek was enthousiast over Mariettes prestatie; de jury kende haar een bijzondere aantekening toe. Volgens velen had Mariette echter in aanmerking moeten komen voor de niet uitgereikte eerste prijs. Huisvrouwen büecn In het Hof van Holland vergaderde de afdeling Noordwijk van de vereniging van Huisvrouwen, onder leiding van vrouw T. Terpstra-Verschoor. Mevrouw Tasma uit Amsterdam hield een causerie met dia's over de toepassing van een soort gepatenteerde tussenvoe- ring in kleding met diverse speciale eigenschappen zoals elasticiteit, licht var gewicht, niet rafelig en krimpvrij. Me vrouw Tasma liet ook diverse modellen zien waarin deze stof was verwerkt. Medegedeeld werd, dat op 16 oktober de volgende vergadering wordt gehou den. Dan zal de heer Warmenhoven uit Voorhout een causerie houden over de natuur in de randstad Holland. Op 22 oktober houdt de afdeling een excursie naar het museum voor volken kunde te Leiden. Schaaknieuws In pension Jowé kwam de Noordwijk se schaakvereniging Daniël Noteboom De uitslagen van de onderlinge compe titie luiden: le klasse: H. SoesileA. Leenheer 0—1; J. J. Bizot—P. Bedijn I—0; H. VeenstraJ. Hoogeveen 01; H. Meyer J. H. de Bock 10. 2e klasse: A. VeefkindJ. van Veen 10; J. van DalenP. N. v. Egmond 10; J. A. v. d. BosH. Vermey afgebr.; W. van RooyenP. Lindhout 10. Junioren: Dick van DuinKees Scher- penisse 01; Kees ScherpenisseAlbert Passchier 0—1; Peter v. d. Berg—Wim Oosting 01; Hei-man VonkRon Bizot 10; Ron BizotWim Oosting 0 Herman VonkKees Scherpenisse 10; Peter v. d. BergAlbert Passchier 01; Kees ScherpenissePeter v. d. Berg 01; Herman VonkAlbert Passchier 1—0. Er staat "altijd vers" op dit pak. Kan dat? Als zo'n pak eerst in de winkel heeft gestaan en dan nog even bij u thuis - kan het dan nog vers zijn? Ja, dat kan. Van Nelle belooft dat niet zonder reden. Deze superieure mélange van zeven extra-fijne koffies wordt direct na het branden gemalen - en metéén vacuum- verpakt. Dan staat de tijd stil. En als u de binnenzak openknipt is de koffie nog altijd verser gemalen dan u thuis ooit zelf zou kunnen. Geniet ervan, mevrouw! 250 gram 1.58

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 15