P.S.V. wandelde naar een grote overwinning Alleen oplossing mogelijk als regering meebeslist Deense Esbjerg kon geen vuist maken: 7-1 Klaus Darga: waard grootmeester te zijn Op korte termijn een modus nodig voor nieuw prijsbeleid ..Afstand houden bij volgen buitenlands loonpeil Jeugdige watervrienden behaalden diploma Geen apartheidspolitiek voor lonen in bouwerij I WE LE1DSE COURANT 11 DONDERDAG 10 OKTOBER 1963 Teleurstelling onder de schijnwerpers (Van onze sportredactie) VEEL gemakkelijker dan wie ook had durven verwachten, is landskam pioen PSV doorgedrongen tot de tweede ronde van de strijd om de lEuropese voetbalbeker voor landskampioenen. Wie pa de enerverende ver halen van de eerste ontmoeting in Denemarken twee weken geleden mocht hebben gerekend op een gelijkopgaande strijd, is volledig bedrogen uitge- komen. En het is ons een raadsel waar de Denen zelf voor de wedstrijd de |moed vandaan haalden te spreken van uitstekende kansen op een beslis singswedstrijd. Een toch bepaald niet groots spelend Jp.S.V. won zoals het zelf wilde. De cijfers: 17—1 zeggen reeds veel en zeker wanneer (daarbij mag worden vermeld dat deze .geenszins geflatteerd waren. De traag, ■|zonder enige overtuiging en vaak stun telig spelende Denen zijn slechts vier Jminutén in het stuk voorgekomen. Dat •Iwas toen zij bij hun derde aanval verrassend door linksbinnen Frandsen (de leiding namen. Maar even snel als jdat doelpunt ter wereld kwam. stond de (gelijkmaker op het bord omdat Kerkhofs ïog in dezelfde minuut met een prachtig 'schot keeper Beek kansloos liet. En daarna is er maar één ploeg ge weest, die de toon heeft aangegeven: P.S.V. De 15.000 toeschouwers kregen na die treffer van Kerkhofs niet min der dan driemaal de kans om uitbundig te juichen voor een Eindhovens doel- 'punt en dat betekende, dat P.S.V. met de 43 overwinning in Esbjerg op zak in duidelijk gewonnen positie lag. Zowel technisch als taktisch bleven de sportieve en enthousiaste Denen veel te achter om nog maar enige schijn van kans te maken. Verdedigend had zelfs de veel geroemde stopper Madsen geen ant woord op de vaak knappe dieptepasses de Brabanders die overigens ook in tiun plaatsen verre van best waren. Aan vallend hielden de Denen het spel teveel op door steeds maar weer in de breedte ite spelen. Er kwam zelden een dieptepass I waardoor een aanvaller plots door de hechte P.S.V.-defensie kon dringen. Niet boeiend Door dit al was de wedstrijd als kijk spel weinig boeiend. De acht goals ver goedden gelukkig erg veel, omdat er (diverse van klasse bij waren. Niet zo [zeer de tweede P.S.V.-treffer die Giessen ;in de achtste minuut via het lichaam van een der Denen plaatste, maar meer het derde doelpunt dat ook Giessen voor zijn rekening nam met een prachtige om haal na een combinatie tussen de actieve Hoenen en Alleman. P.S.V. trok met open en snelle passes ten aanval en dat bleek voor de Denen te veel onoverkomelijke moeilijkheden op te leveren. Bovendien werden zij volgens hun zeggen gehandicapt door dat zij vrijwel nooit eerder bij kunst licht hadden gespeeld. Negen minuten voor de rust werd het zelfs 4I door Kerkhofs die na keurig aangeven van Giessen keeper Beek andermaal kans loos liet Knappe kopbal Het frisse begin na rust gaf reden te srmoeden dat Esbjerg wetend dat het toch kansloos was met meer over- Zonetoernooi Enschede Europese beker voor landskampioenen In de derde en beslissende wedstryJ van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen tussen Gornik en Austria, zegevierde Gornik met 2 <2—0>. In de tweede wedstrijd van het toer nooi om de Europese beker voor lands kampioenen zegevierde Jeunesse Escl- met 40 over de Finse club Valkeakos- ken. Bij de rust was de stand 20. De Luxemburgers kwalificeerden zich voor de volgende ronde met een doelgemid- delde van 54. De eerste wedstrijd ein digde namelijk in een 41 zege voor de Finnen. Ook Real Madrid plaatste zich voor de achtste finales van het toernooi om de Europese beker van landskampioenen door in Madrid met 60 te winnen van de Schotse Glasgow Rangers. Bij de rust stonden de Spanjaarden al met 4—0 voor. De eersta wedstrijd had Real Ma drid met 10 gewonnen. wogen voetbal tot aantrekkelijk tegen spel zou komen. Het bleef evenwel bij een knappe kopbalvan Christiansen tegen de lat. Dat Giessen er in de 23ste minuut na een prachtige actie 51 van maakte en Theunissen vier minuten daar na 61, de laatste met een kopbal uit de vierde hoekschop, verwonderde nie mand. Het simpele en slordige voetbal van de Denen eiste slechts sporadisch de attentie van stopper Wiersma en keeper Bals. De strijd had een gezapig einde ge kregen als Theunissen na een van de zovele dieptepasses stopper Madsen niet te rap was afgeweest en er 71 van had P.S.V. heeft gisteravond in Eind hoven zijn returnwedstrijd tegen Esbjerg in de eerste ronde van de competitie om de Europese beker voor landskampioenen met grote overwacht gewonnen. Foto: het eerste doelpunt voor P.S.V. wordt geschoord door Pierre Kerkhofs (links). Er was voor de P.S.V.-aanhang alle reden om het „Hand-in-hand-kameraden' weer uit dc oude doos te halen en n: het laatste fluitsignaal de favorieten op de schouders te nemen. P.S.V. heeft zich immers in de achtste finales geplaatst waarin reeds uitkomen Benfica, Borussia Dordtmund, L> ternazionale, Norrköpping, de Poolse club Gornik, dat gisteravond de beslissingswedstrijd tegen Austria Wien met 21 won en het Luxemburgse Jeunesse Esch, dat het klaarspeelde de 41 nederlaag in Finland geleden tegen de Finse kampioen goed te maken door thuis met 40 te winnen. Bij die laatste vijftien zitten ook Zürich, Monaco, Dukla Praag, Plovdiv (Buig), Cyprus en zelfsprekend bekerhouder Milan. De kans op een alleszins aantrekkelijke tweede ronde is dus zeer zeker aanwezig. Volgende week vrijdag zal de loting voor de tweede ronde worden gehouden. Klaus Darga. de nieuwe' Westduitse grootmeester. heeft gisteren in de vijfde ronde van het zone schaaktoernooi in En schede laten zien dat hü zyn titel volledig waard is. In zyn par tij tegen de Fransman Mazzoni leek Darga in een gecompliceerd middenspel dat uit een Siciliaan was ont liet korste eind te gaan trek ken. Darga kwam echter met een „dui velse" tegenactie, die mede door tüdnood van zwart, snel succes ten gevolge had. De Luxemburger Philippe slaagde er ook in deze ronde tegen zijn „bijna" naamgenoot Filip niet in een punt te ver overen, hoewel hü aanvankelyk fel van zich afbeet. Bij de tiende zet was zyn stelling echter al onhoudbaar. De Bulgaar Popov, die zich onder dok tersbehandeling had moeten stellen, doch met pijnstillende poeders „schaakge- schikt" werd verklaard, veroverde met zwart tot groot genoegen van de zaal een half punt in zijn partij tegen Po- De 30e zet schijnt in dit toernooi het eindpunt van elke ronde te zijn. Kupper en Llado. die het elkaar zeer lastig had den gemaakt en in tydnood waren ge- Sch aakolympiade Ned. dames werden zevende Het team van de Sowjet-Unie heeft gisteravond de gouden medaille gewon nen van dc dames-schaakolympiade te Spit. De Russinnen verzamelden in het toernooi over 15 ronden in totaal 25 pun- De uitslagen van de 15de en laatste ronde zijn: Oost-DuitslandUSSR 11: HongarijeNederland 11; Bulgarije Oostenrijk 1—0 (1 afgebroken partij): RoemeniëVer. Staten 0.50.5 (1): West-DuitslandSchotland 1,50.5; Mo nacoBelgië 1.50,5; PolenMongolië 20. Zuid-Slavië had een vrije dag. Uitslagen afgebroken partijen: Zuid- SlavieNederland 1,50.5: Oostenrijk Hongarije 02: USSRZuid-Slavie 11. Eindstand: 1. USSR 25 p.; 2. Zuid-Sla vië 24.5: 3. Oost-Duitsland 21; "4. Roe menië 18 (1 afgebroken); 5. Hongarije 17; 6. Bulgarije '6,5 (1): 7. Nederland 15,5; 8. Polen 15; 9. V.S. 12 (1); 10. West- Duitsland en Mongolië 10,5; 11. Oosten rijk 8 (1); 12. België en Monaco 5; 13. Schotland 4,5. raakt, besloten bij de 30e zet ook tot re- De Nederlandse vertegenwoordiger Van Scheltinga had met zwart een zgn. „goe de" loper tegen de Schot Aitken. In het eindspel bleek dit voordeel niet toerei kend zodat onze landgenoot genoegen móest nemen met een puntenverdeling, wat hem niet helemaal tevreden stemde. Onveilig Durao en Tatai vestigden de aandacht op zich met een ingewikkelde partij waarin beide koningen voortdurend wer den bedreigd. Tatai won ten slotte om dat de vlag van zijn Portugese tegen stander- viel, juist toen hij zich een winst kans had geschapen. Lengyel en Gligoric besloten in een partij waarin al snel de dames waren geruild tot remise. De ont moeting HeidelfeldBoey werd als eni ge afgebroken. Na vijf ronden luidt de stand: 1. Pen rose 3te pt uit 4; 2/4. Darga, Pomar en Gligoric 3te; 5/7. Filip. Llado en Tatai 3; 8. Lengyel 2Vt uit 4; 9. Boey 2te en 1 afg: 10. Kupper 2te; 11/12. Popov en Van Scheltinga 2 uit 4; 13. Mazzoni 2; 14. Aitken lte; 15. Heidenfeld te en 1 afg uit 4; 16. Durao te; 17. Philippe 0. Europese beker bekerwinnaars Portugals vertegenwoordiger in het Europees toernooi voor bekerwinnaars. Sporting Lissabon, heeft gisteren tn Lissabon met 31 (11) gewonnen van hat Italiaanse Atalanta, in de return- wedstrijd van de eerste ronde. De eerste wedstrijd was met dezelfde cijfers ge ien door Atalanta, zodat een derde, beslissende ontmoeting noodzakelijk is. Het Hongaarse MTK Boedapest heeft zioh gisteren in Sofia door een 11 ge lijkspel tegen Slavia Sofia geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. De eindstand was reeds bij de rust be reikt. De eerste ontmoeting in Boeda pest had MTK met 10 gewonnen. In zijn eerste wedstrijd voor het toer nooi om de Europese beker voor beker winnaars heeft het Oostenrijkse Linzer SK gisteravond in Linz met 10 ge wonnen van Dynamo Zagreb. De eerste ontmoeting tussen Lyon (Rr.) en Odense (Den.) voor het toer nooi om de Europese beker voor beker winnaars die gisteravond in Lyon werd gespeeld, heeft een 31 zege voor de Fransen opgeleverd. Bij de rust hadden zy reeds met 21 de leiding. Celtic (Schotland) zegevierde gis teren met 50 in de tweede wedstrijd van het toernooi om de Europese bek. voor bekerwinnaars over FC Basel. BU de rust hadden de Schotten een 20 voorsprong. In de eerste wedstrijd zege. vierde Celtic met 51, voor de tweede ronde. Voorzitter Verbond Ned. Werkgevers: (Van onze soc.-econ. redactie) Volgens de voorzitter van de So ciaal Economische Raad, prof. dr. G. M- Verrijn Stuart, is er geen be zwaar tegen dat Nederland op het gebied van de loonvorming het bui tenland volgt, mits dat volgen plaats vindt op enige afstand. Dit niet om de werknemers te beknibbelen, maar omdat ons land nu eenmaal bijzon der kwetsbaar is. Onze importquote is structureel veel groter dan die van verreweg de meeste andere landen en ons bevolkingsaccres stelt aan onze loon- en werkgelegenheidspoll- tiek hogere eisen dan waaraan in andere landen moet worden vol daan. Prof. Verrijn Stuart sprak hedenmid dag in de algemene vergadering van het Verbond van Nederlandse Werkgevers te Groningen over de monetaire grond slagen van de Atlantische Gemeenschap, waarbij hij een ontstellend gebrek aan werkelijke coördinatie in de monetaire politiek constateerde. Een zeer zwak punt noemde hij het, dat door het ban- kiersland Amerika de eis van evenwich tigheid in de betalingsbalans met voeten getreden, want op deze wijze werken de V.S. inflatoir en van een goed func- VOETBALFLITSEN t De nationale elftallen Turkije en Roemenië hebben gisteren in Ankara voor ruim 30.000 toeschouwers met 00 gelijkgespeeld. De Spaanse amateur ploeg heeft gis teren in Lugano in een wedstrijd voor het voor-Olympische voetbaltoernooi met 10 gewonnen van Zwitserland. De wedstrijden BayernRouaan. die gisteravond in München voor de kwart- fniales van de intertoto-competitie werd gespeeld, is drie minuten voor het einde door de Zweedse scheidsrechter Carlsson gestaakt. Op dat moment leidden de Fransen met 32, nadat de thuisclub bij de rust met 21 de leiding had gehad. Arbiter Carlsson nam zijn maatregel omdat de thuisclub het spel voortdurend saboteerde en voorts omdat het publiek steeds het terrein opliep. Jaarvergadering C.H.U.- kanierkring Den Haag De Kamerkring 's-Gravenhage der Christelijk-Historische Unie belegt op vrijdag 25 oktober haar jaarvergadering in De Kroon aan het Spui. Naast de behandeling van de jaarverslagen van secretaris en penningmeester is aan de orde de verkiezing van een voor zitter in de vacature van ir. W. Lange- raar, die om persoonlijke redenen af treedt. (Van onze sociaal-economische redactie) „Nu de vakbeweging heeft gesteld, dat de resultaten van het komende loonoverlcg in de Stichting van de Arbeid mede afhankelijk zijn van even tuele regeringsmaatregelen, moet het duidelijk zijn dat dit ook in hoge mate geldt voor het standpunt van het Verbond van Nederlandse Werk gevers. Dit betekent, dat een uiteindelijke overeenstemming slechts door overleg tussen regering, werknemers en werkgevers tot stand kan wor den gebracht". Aldus verklaarde de voorzitter van dit werkgeversverbond, de heer H. J. dc Koster, hedenmiddag te Groningen in zijn jaarrede voor de algemene vergadering van de organisatie. Hij kwam tot deze conclusie op basis van de verwachting, dat de regering op haar beurt met de even- plaatste~zich I tuele uitvoering van de aangekondigde maatregelen de resultaten van het overleg in de Stichting van de Arbeid wil afwachten. In dit verband zei de heer De Kos ter, dat het Verbond van Nederlandse Werkgevers in de huidige situatie meent dat een „zekere nominale ver hoging van het loon- en prijspeil te moeten aanvaarden", doch hij betrok hier nadrukkelijk de prijzen in, omdat ..juist de verhoging van het prijsniveau de door loonsverhoging extra toene mende vraag kan afremmen". Op korte termijn zal er volgens het V.N.W. een modus moeten worden gevonden voor een prijsbeleid dat in dit kader past. De verbondsvoorzitter betoogde, dat werkgevers- nóch werknemersorganisa ties ln de afgelopen jaren een normaal beleid hebben kunnen voeren door de „te lang durende" schaarste aan arbeids krachten. omdat het de taak van de werkgever is zich te verzetten tegen loon- stygingen, die de draagkracht van de onderneming te boven gaan. Vele onder nemers bleken echter bereid „te hoge Ionen te betalen", waardoor de onder linge verhoudingen tussen de werkgevers worden verstoord en ln meerdere mate nog het gezag van de vakbondsleiders t.o.v. hun leden wordt onderm(Jnd. Prof. dr. G. M. Verrijn Stuart: Nederland dupe onevenwichtige geldpolitiek Maandag en dinsdag hebben weer vele jongens en meisjes van De Watervrien den gezwommen teneinde ln het bezit te komen van het „Bewys Zwemproef'. In „De Overdekte" zwommen 49 kandidaten van wie slechts 1 werd afgewezen. In het instructiebad aan de Kagerstraat zwommen 9 kandidaten voor deze eisen, van wie niemand werd afgewezen. Ge slaagde zün: Hans Elderdorst, Theo van Gent, Adrie Hulsbos. Kees Hulsbos, Klaas van Rijt, Hans Bakx. Hendrik Boekkooi, Yvonne Braggaar, Catharina P. v. d. Burg, Corrie Cazemier, Yvonne Dcvilee, Loes v. d. Ham, Willy Harteveld, Inge Albertina v. Hattum, Elly v. d. Laan, Nicolette Ligt- voet, Freddy Felix. Theo Martinus van Hattum, Gerard van Heusden, Bert Hoo- genboom, Tonnij van Kesteren, Hans van Kooy. Hans v. d. Leek, Lucas Mieremet, Mariska Kruts, Annelies Meyers. Margo Meinders, Marga Oudshoorn, Ingrid Otte. Marie Roelandse, Hillegonda L. Th. van Rootselaar, Marina J. S. Sanders, Irene Schilthuizen, J. v. d. Voort, J. Neute boom. Wout Piket, Henk Schoonheim. Nico v. d. Velden, A. de Water, Dolf Te Wechel, Erik Zitman, Bianca Stouten, Freda Vogel, Elsje Zandvliet. L. de Wolf, Willij Breedeveld, Trudy Hamerling, Tiny Perfors, Ria Tegelaar, Koos Hamer ling, Johnny Stuart, Bram Tegelaar. Jaap Siebert, Nico Witeman. Vingers afgehakt om verzekeringsgelden te incasseren De politie heeft de 28-jarige fabrieks arbeider S. H. en de 25-jarige havenar beider P. H. uit Kootstertille, in de Friese gemeente Achtkarspelen, gearresteerd. Beide mannen worden ervan verdacht zich of elkaar moedwillig een blyvende invaliditeit te hebben toegebracht, waar na getracht werd de gelden van de on gevallenverzekeringen te incasseren. De fabrieksarbeider zou een som van f 1800 zün uitgekeerd, die door beide werd gedeeld. De havenarbeider Yvonne Verlind, Gerrie Vink, Tine Vos, kreeg geen uitkering. tionerend internationaal geldstelsel kan m die omstandigheden niet meer wor den gesproken. De Amerikanen zijn zich er niet steeds voldoende van bewust, dat wat voor de V.S. een rimpeling op het economisch watervlak betekent, elders een meer dan levensgrote golf kan ver oorzaken. aldus prof. Verrijn Stuart Intussen zitten w(J. met name ln 1 land, met de gevolgen van de verkeerde onevenwichtige geldpolitiek elders. BU ons is de „ruimte" in belangryke mate bepaald door buitenlandse Impulsen, die zeker ten dele van Inflatoire aard zyn. De vraag naar onze export wordt erdoor verhoogd, de arbeidsmarkt wordt uiterst krap, zwarte lonen, afvloed van werk nemers naar den vreemde, frustratie v de eigen op stabiel evenwicht gerichte met zoveel zorg opgebouwde politieke vormen de ons door het buitenland toegediende „beloning" op goed econo misch gedrag by de naleving van alge meen in theorie erkende, maar door an deren in de praktyk miskende normen De enige gezonde uitweg hieruit, al dus de S.E.R.-voorzitter. zou zijn een meer restrictieve politiek in het buiten land, doch daarop valt. althans op korte termijn, niet te rekenen. Dan blijven de volgende, stuk voor stuk onaantrekke lijke mogelijkheden: revaluatie, zwe de wisselkoersen, meegaan met vreemde en optrekken van het Neder landse tot het buitenlandse peil (wat dit ook zijn mag), althans tot zodanig peil, dat de spanning uit de arbeidsmarkt dwijnt, beperking van overheidsbeste dingen (waardoor echter de buitenlandse invloeden nog groter worden) en enkele kleinere maatregelen. Waarschijnlijk is het, aldus prof. Ver- rijn Stuart, nog het beste om het buiten land op het gebied van de loonvorming op enige afstand te volgen, tenminste, als revaluatie ttenzij tot een zeer hoog percentage) weinig effect belooft en zwevende koersen in het verband van het Internationaal Monetair Fonds en de E.E.G. volkomen onhaalbaar zyn. De ervaring toont, zo zei prof. Verryn Stuart, dat ondanks alle vooruitgang de wereld nog niet vatbaar Is voor de goede wichtspoli tiek, die Nederland met zyn economisch opmerkelijk „rype" be volking wel heeft kunnen opbrengen, maar tegen de internationale stroom ln thans niet kan volhouden. In zekere zin is dit een tragedie. „Maar geen catastrofe, want daarvoor zün w(j nog steeds te vitaal en te InventieF', aldus de zitter van de S.E.R. VOLLEYBAL Ruime zege van S.V.L.-dames op Aggredior: 3-0 Na een royale 151 zege in de set, dacht S.V.L. al gewonnen te heb ben van het Vlaardingse Aggredior, maar bijna kwam het bedrogen uit. Slechts met inspanning van alle krach ten wisten onze stadgenotes de vol gende set met 1715 op hun naam te brengen, om daarna in de derde set onbedreigd op de zege of te ste- Kennelijk heeft het damesteam van S.V.L. de laatste weken bijzonder se rieus het onderdeel serveren beoefend en hiervan trok het gisteravond profijt. Als kogels sloegen de opslagen van Hanna Bosboom, Ali Zonderop, Marjan Wilschut en Hanna van Gellecum in en al na vijf minuten leidde S.V.L. met 10 door een 15—1 setzege. Dat onze stadgenotes het in de tweede set nog moeilijk kregen, lag niet aan het plotseling verbeterde spel van Aggredior, maar was de sohuld van S.VJj. zelf. Te gemakkelijk werd de zaak opgevat, met als gevolg een 0—8 achterstand. Doorzetten Maar toen S.V.L. hierna alles op alles ging zetten bleek al spoedig dat Aggredior niet in staat was onze stad genotes werkelijk de voet dwars tc Via 48 stoomde S.V.L. ineens door raar 139 om daarna nog even af te zakken: 1415 voor Aggredior. Een time out hielp onze stadgenotes. De Aggredior- service werd bekwaam opgevangen en door een gave smash van Hanna van Gellecum kreeg S.V.L. weer de opslag om deze niet meer af te staan: 1715. Alle risico's vermijdend serveerde 1 smashte S.V.L. zich in de laatste set wederom naar een royale zege: 152. Een wel heel gemakkelijke ning voor onze stadgenotes. Te hoge eisen Wijzende op het gevaar, dat de indi viduele werknemer zich van de vakbond zal afwenden indien werkgevers bereid zijn zonder vooroverleg en vergunning hogere lonen te betalen dan die, waar voor de vakbeweging heeft geijverd, zei de heer De Koster begrip te hebben voor het feit, dat de werknemersbonden zich in deze omstandigheden gedwongen voelen „zeer hoge, mijns inziens té hoge eisen, op tafel te leggen". Evenzeer had hij evenwel begrip voor de moeilijkhe den van de individuele werkgever, die „toch vooral de machines draaiende wil houden, al kan ik niet een afwijken van rechtsgeldende arbeidsvoorwaarden goed- Onder de huidige omstandigheden is het voor de vakbeweging uiterst moei lijk geworden, aldus de voorzitter, om de algemene verantwoordelijkheid te blijven dragen. Dit betekent echter be slist niet, dat ..ook de werkgeversorga nisaties de ogen moeten sluiten voor de economische gevolgen van een te forse loonsverhoging". De heer Koster zag het beste genees middel voor „deze onhoudbare situatie" in het streven om het evenwicht op de arbeidsmarkt te herstellen, waarbij de directe oplossing in de eerste plaats moet worden gezocht aan de vraagzijde van de arbeidsmarkt. Indien werkgevers en werknemers on der de druk van de omstandigheden in onderling overleg zouden besluiten tot een exorbitante loonsverhoging, dan zou den de economisch zwakkeren met vaste inkomens ons terecht kunnen verwijten, dat wij tezamen de buit van de welvaart verdeelden aldus de verbondsvoorzitter, die hieraan toevoegde, dat de werkge vers ook met de toekomst rekening wen sen te houden „Geen der partijen is ge diend met een compromis, dat al over enkele jaren zou leiden tot werkloosheid. Hoe paradoxaal.dit nu moge klinken: de werkgelegenheid voor onze snel groeien de bevolking blijft structureel een be- belangrijke. zo niet de belangrijkste doel stelling". Welvaart: ontevredenheid De voorzitter van het V.N.W. zei voorts, dat het bevorderen van overwerk en het werken door de gehuwde vrouw, alsmede de verkorting van de diensttijd bij het leger een gunstig effect zullen sorteren al is het aanbod op de krappe arbeidsmarkt op korte termijn een be trekkelijk vast gegeven. In dit verband gewaagde de heer De Koster nog van „het psychologisch erva ringsfeit, dat toenemende welvaart de ontevredenheid in de hand werkt en de arbeidsvreugde in de weg kan staan". Het betreft hier z.i. hoofdzakelijk on meetbare factoren, maar „tot op zekere hoogte is dit verschynsel te staven met verlof- en verzuimcijfers en ik vrees dat het ook wel in de produktiviteit kan worden waargenomen". Wat betreft de uitlatingen van vak bondszijde waarin wordt aangedrongen op beperking van de investeringen van het bedrijfsleven, zei de heer De Koster, dat de in het verschiet liggende kosten verhogingen en de eventueel door de regering te treffen monetaire maatrege len reeds een remmende invloed op alle investeringen zullen uitoefenen. Hij wees er daarbij op, dat de Nederlandse inves teringen per hoofd van de bevolking niet onbelangrijk beneden bijv. het Ame rikaanse peil liggen. „Wij moeten er voor waken, dat de kippen die de eieren leg gen goed verzorgd worden", aldus de voorzitter, die meende dat in de aller eerste plaats de goede sfeer „in eigen kamp" zo spoedig mogelijk (door over leg tussen regering, werkgevers en als klein land in het sterk bezette veld werknemers) wordt hersteld willen wij van de wereld een kans maken. Daartoe moet de bereidheid aanwezig zyn om de feiten onder ogen te zien en begrip voor elkanders moeilijkheden te heb ben. Werkgevers verzetten zich (Van onze soc.-econ. redactie) „Een apartheidspolitiek voor de bouwlonen in een overspannen ar beidsmarkt is een illusie, waarmee men wél luchtkastelen, maar geen huizen en fabrieken kan bouwen". Met deze uitspraak heeft de voorzit ter van het Verbond van Nederland se Werkgevers, de heer H. J. de Kos ter, zich vanmiddag in Groningen ge keerd tegen de stelling van de mi nister van volkshuisvesting en bouw nijverheid, drs. P. C. W. M. Bo- gaers, dat het welslagen van zijn be leid mede afhankelijk is van een be langrijke verbetering in het belo- Leidse schaakhond Kort, Berg, Westra en v. d. Berg in finale Nog vier spelers z(jn overgebleven uit de afvalwedstrijd van de Leidse Schaak bond. Deze vier zullen nu een enkelvou dige vierkamp spelen, waarvan de naar de kampioenstitel in de wacht sleept. Deze vierkamp bestaat uit L.S.G.-ers mr. Ir. J. J. Westra en J. C. Kort, en de Philidorspelers C. C. Berg en A. v. d. Berg. In de afgelopen ronde, de kwalificatie ronde voor de finalevienkamp, speelde Kort tegen clubgenoot R. W. v. d. Waall. De partij nam een zeer snelle beslissing, toen v. d. Waall opgaf in een eindspel met twee pionnen minder. De partij sleahts één uur in beslag. C. C. Beng speelde tegen clubgenoot C. H. van den Bosch: deze had aai mise voldoende en speelde een zeer tamme opening. Hij maakte eohter strategische fout. waarvan Berg uitste kend profiteerde door ln „sturm drang"-stijl een zege tc behalen. L.S.G.-er L. G. Barendregt zag tegen A. v. d. Berg geen kans dc in het mid denspel ontetane complicaties op te los sen. en moest een tactische nederlaag incasseren. De LB.G.-er mr. Ir. J. J. Westra. der van de Leidse kampioen Roelof Westra. vormde het struikelblok voor de Philidorspeler A. J Bokern. die met zijn overwinning op drs. P Selier de prijs voor het grootste rangnummerversohil heeft veroverd. Tegen Westra moest Bokern echter tamelijk kansloos ten on dergaan na een kwaliteitsoffer van de LB.G.-er. Voor de finalevierkamp lijkt Kort ons de grote favoriet, hoewel Berg en v. d Berg niet zonder kansen zijn. ningssysteem van de werknemer in de bouwnijverheid. De heer De Koster zei bij deze stelling een vraagteken te willen plaatsen, maar cr kwam een duidelijk afwijzend uitroep teken uit de bus Hij lichtte zijn af- wijzing toe met te zeggen, dat de erva ring immers heeft geleerd, dat hogere lonen als zodanig in de bouwnijverheid de produktiviteit niet verhogen. Zelfs een toeneming van het aantal werknemers behoeft niet per definitie ;en toeneming van de produktie te leiden. Ook dat is een ervaringsfeit, al dus de verbondsvoorzitter, want terwijl het aantal werknemers in de bouwnijver heid de laatste jaren is gestegen, is de produktiviteit zelfs gedaald, ook al was dit gedeeltelijk een gevolg van een te star goedkeuringsbeleid. Andere maatregelen „Daarom zijn wij van mening dat aan andere maatregelen, die tot produktivi- teitsverhoging lelden, de hoogste priori teit dient te worden gegeven. De bouw sector, die met zijn activiteiten tot in de kleinste gehuchten doordringt, is wat zijn loonhoogte betreft een magneet voor vrij wel alle andere bedrijfstakken. Bedrijfs takken, die we overigens broodnodig heb ben om ons de jammer genoeg nog steeds profetische betere behuizing te kunnen permitteren," aldus de heer De Koster. De voorzitter verklaarde, dat er zich op dc weg naar de noodzakelijke economi sche groei een aantal hindernissen van verschillende hoogte en constructie be vindt. Meteen al aan het begin staan twee obstakels opgesteld, die „ons formidabel voorkomen: de arbeidsmarkt en de bouw. Wat verderop staan de interne financie ring en een reeks van andere potentiële struikelblokken", aldus de heer De Kos ter, die zei Ie hopen, dat het met onze economische karos net zo goed zal af lopen als met de crème calèche op Prins- Districtsvoetbal op 19 oktober Volgende week zaterdag is er voor de KNVB-voetbailers een inhaalprogram ma vastgesteld. Dat zal zoals het zich nu laat aanzien klein zün. Deze gele genheid wordt aangegrepen voor het houden van oefenwedstrijden voor ge westelijke elftallen. In Heerjansdam zal een wedstrijd worden gespeeld tussen een westelijk en een zuidelijk elftaL Dit laatste team zal opereren onder de naam Zebra s (Zeeland-Brabant). Het voorlopig oostelijk elftal oefent in Enschede tegen Rigtersbleek en het noordelijke elftal speelt tegen Noordster, de tweede klas- ser uit Oude Pekela.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 11