KLAVERBLADj rKOFFIE Keihard zakenman kan zich aan wet op moraal houden Piratenzender Lonen veroverend after shave lotion NIEUWE LEIDSE COURANT 6 WOENSDAG 9 OKTOBER 1963 NIEUWS u't ^SLEUTELSTAD Oud-verpleegsters in Leiden bijeen Uit alle hoeken van ons land kwamen gisteren oud-verpleegsters naar Lelden voor de vijfjaarlijkse reünie van oud verpleegsters van het Academisch Zie kenhuis. De leerling-verpleegsters van nu verwelkomden de driehonderdvijftig oud-collega's en voorzagen hen van naamkaartjes en corsages. De oudste reüniste was 83 jaar. Na de koffie sprak de geneesheer-di recteur van het Academisch Ziekenhuis, de heer M. W. Jongsma. een welkomst- rede uit. gevolgd door een toespraak van de adjunct-directrice. Aan de maaltijd hadden de verpleeg sters volop de gelegenheid herinnerin gen op te halen en de laatste nieuwtjes uit te wisselen. Na het diner bezichtig den de oud-verpleegsters de afdelingen waar zij vroeger zelf werkzaam waren en de in de loop der jaren bijgekomen nieuwe gebouwen, zoals de thans noa in aanbouw zijnde polikliniek aan de Was- senaarseweg. Ook zag men in de middaguren twee films: één over een hartoperatie (waar bij dr. J. Nauta een inleiding hield) en één over de Deltawerken. Het zuster- koor zong enige liederen. De reünisten boden de geneesheer- directeur en de adjunct-directrice een geschenk onder couvert aan voor het Erefonds voor Oud-Verpleegsters. Er werd een groepsfoto gemaakt, waarna een broodmaaltijd de gezellige dag be sloot. Stevige schadebotsing Op de hoek De Sitterlaan-Van der Waalsstraat heeft gistermorgen om 9.50 uur een hevige botsing plaats gehad tuasen drie auto's, waarbij evenwel geen persoonlijke ongelukken gebeurden. Twee auto's waren gelijktijdig op de kruising en de bestuurder van de derde auto verzuimde voorrang te verleneD. Een van de auto's werd totaal vernield, de andere liepen zware schade op. Id een van de auto's bevonden zich vier honderd eieren, waarvan er niet een heel bleef. Dronken man maakte moeilijkheden Gisteravond even na acht uur ontston den moeilijkheden met een dronken man ln een rijwielstalling aan de Stationsweg. De man kwam zijn bromfiets halen, maar de beheerder van de stalling wei gerde het voertuig aan hem mee te ge ven gezien de toestand waarin de eige naar verkeerde. De dronken man begon toen te vechten, zodat de politie er aan te pas moest komen. Met behulp van de wapenstok werd hij in een arrestan tenwagen gewerkt, waarna hij in het po litiebureau zijn roes kon uitslapen. In Leiden boeken uit automatiek Sinds kort kan men in Leiden ook boeken uit een automatiek krijgen. Op het Kort Rapenburg is zo'n apparaat aan de muur van een boekhandel bevestigd. Er is keus uit veertig pocketboeken. Elk boek is genummerd en met behulp van een knop kan men het gewenste nummer draaien. Een druk op een andere knop doet het verlangde boekje in handen van de koper vallen. In een gleuf moet men twee zilveren guldens doen. Het geld dat men teveel heeft betaald, zit aan de binnenkant van het bestelde boekje. Nog steeds overleg in Den Haag over grenzen Leiden e.o. Indiening ontwerp wordt wel volgend jaar ..De grenswijzigingsvoorstellen voor de Leldse agglomeratie vor men nog steeds een onderwerp van overleg tussen verschillende departementen," zo verklaarde ons vanmorgen een hoofdambte naar van een der ministeries op een desbetreffende vraag. „Maar Ik kan u wel zeggen, dat deze zaak op een oor na gevild is. of schoon moeilijk kan worden ver wacht, dat de minister nog ln dit kalenderjaar zijn wetsontwerp zal indienen. Maar wordt het volgend jaar, dan zal dat wel ln het be gin kunnen zijn." Onze zegsman deelde verder mee, dat het overleg voornamelijk nog kleine punten betreft. Leidse aquariumvrieudeii hielden praatavond Op verzoek van de leden heeft het bestuur van de Leidse Aquariumvrien- den gisteren in de recreatiezaal van HCW en NEM een praatavond gehouden, waar voor vrij grote belangstelling bestond. Met deze praatavond een unicum in de Nederlandse aauariumhouderskrlnger werd beoogd in het bijzonder de vele nieuwe leden van de vereniging „uit de hoek te halen" met hun vragen bij het inrichten en houden van aquaria. Teneinde dit op de meest intensieVi en instructieve wijze te kunnen berei ken, nam men in groepjes van 4 a 5 man om de tafels plaats en daar aan iedere tafel wel een deskundige zat kon zijn kennis goed verrijken Na deze besprekingen werden enige aan de orde gestelde vragen verzameld en onder leiding van het bestuur be handeld. In het bijzonder de nieuwe le den kunnen op een leerzame avond te- Minister erkent: Schildwacht - met scherp op wacht - kon niet schieten In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid. Lankhorst (pac) zegt de minister van defensie, de heer P. J. S. de Jong, dat het ln enkele gevallen inderdaad is voorgekomen, dat een dienstplichtige militair met een met scherp geladen Uzi-pistool-mitrailleur up wacht is gesteld, zonder dat hy tevoren aan schietoefeningen met dit wapen had deelgenomen. Dit is komen vast te staan bij een nauwgezet onderzoek dat is in gesteld naar aanleiding van de door het Kamerlid gestelde vragen. Gebleken is voorts, aldus de minister, dat de betrokken militairen hun eerste opleiding genoten gedurende de strenge vorstperiode in de afgelopen winter Toen waren de schietbanen onbruikbaar zodat de opleiding van de betrokken mi litairen op dit punt een hiaat vertoonde KATWIJK Aantal Inwoners daalde In september daalde het aantal inwo ners met 38 van 31.683 op 1 september tot 31.645 o>p 1 oktober. Het zielental nesn toe door geboorte en vestiging met reep. 79 en 171 en het daalde door c lijden en vertrek met resp. 16 en 2 Voor het DJE.L.-fonds De vorige week gehouden collecte ten bate van Draagt Elkanders Lasten, het fonds ter bevordering van de volksge zondheid uitgaande ven het C.N.V., bracht in Katwijk 2036,52 op. KATWIJK AAK ZEE Noorse avond De Geref. Jeugedwerkcommissie hield gisteren de eerste culturele avond dit seizoen. Voorzitter L. Dompeling zei verheugd te zijn over de grote opkomst Mevrouw Svarthiïd-Oussoren sprak over Noorwegen, een land. dat steeds meer in trek komt als vakanbie-obect. Bosbouw, scheepsbouw, visserij en de aardewerk en kledingindustrie zijn belangrijke pij lers van het bestaan in dit land. Al lange tijd zijn er nauwe handelsbetrek kingen met on* land en de Hollandse zeelieden hebben hun sporen naigelaten •n Noorwegen, in de vorm van Friese klokken en tin bijvoorbeeld. Mevrouw Svanhild vertelde tal bijzonderheden over Noorwegen. Het iand telt 314 miljoen inwoners en de totale kustlcngte is 20.000 kilometer Spreekster had menige overeenkomst ge vonden tussen de cultuur der Lappen en die van het Hollandse Hindelopen Voor 96 procent is het Noorse volk Lu thers. Hoog en laag water Donderdag 10 oktober: hoog water 8.37 en 21.11 uur. laag water 4 03 en 16.2 Visserijgolfjes Canada Het federale ministerie van visserij van Canada heeft aangekondigd dat men een visserijzone van twaalf mijl zal in stellen in medio mei van volgend jaar HJJ zei dit bU de opening van de Nova Scotla visserijtentoonstelling ln Luenen- burg. De bewindsman, mr H, J. Robl- ?haud, zei dat men na zorgvuldige over denking tot de maatregel heeft besloten teneinde Canada's visserijbedrijf te be schermen tegen de toenemende activiteit oU Canada van buitenlandse vissers. Wat er was In LJmuiden voerden dinsdag 29 sche pen 7120 kisten vis aan. waarvan 640 schelvis, 20 radio, 110 wyting, 260 gul en kabeljauw, 60 koolvis. 4200 haring 00 kleine haring, 800 makreel. 390 schol. 20 tarbot, 180 varia, 100 haai, 20 bonken. 480 stuks gladde kabeljauw en 5000 kilo tong. In Soheveningen was de aanvoer 210 schelvis, 150 wyting, 40 gul en kabeljauw. 2000 haring, 600 makreel, 300 schol, 200 sprot, 300 kilo tong. Op see Uit de Ierse zee zyn zeer slechte be richten gekomen. Na vrydag heeft men daar niet meer gevist. De schepen zyn nu zuid-westelijker gevaren in de hoop dat daar wat makreel zit. Uit de noord heeft de UM 37 Delft een trek van vyf- tig kisten grote kuitzieke haring gemeld. Bóven de 56 graden werden enkele kis ten haring en enkele manden stripvis gevangen. H 4ZF.RSWOMF BEROEP AANGENOMEN Ds. A. Brink van Joure heeft het be roep van de Geref. Kerk van Hazers- woude aangenomen. G. van 't Riet voor „Bloemisterij": (Van een onzer verslaggevers) TN de vanmiddag ln Utrecht ge- houden vergadering van de ver eniging De Nederlandse bloemisterij heeft de voorzitter van het Prod uk t- schap voor Tuinbouwzaden, de heer G. van 't Riet, een uiteenzetting ge geven over de betekenis van de wet telijke regeling van het kwekers recht voor de bloemkwekerij. Internationaal bestaat op het gebied van het kwekersrecht, het „auteursrecht' op nieuw gekweekte rassen van land- er tuinbouwgewassen, sinds 1961 een tot nt toe door de E.E.G.-landen minus Luxem burg en door Engeland ondertekende overeenkomst, de Conventie van Parijs. Een wetsontwerp tot goedkeuring van die overeenkomst is bij het Nederlandse parlement ingediend. Nationaal heeft Nederland op dit gebied een stuk be zettingsrecht. het kwekersbesluit 1941, dat eens zal worden opgevolgd door de zaaizaad- en plantgoedwet. waarvan het ontwerp reeds in 1958 bij de Tweede Kamer is ingediend en reeds twee keer door de regering principieel is gewij zigd. Bij deze beide wijzigingen ging het erom, of bescherming van kwekersrecht wel of niet mogelijk moet worden ge maakt voor alle sierteeltgewassen. Bij de tweede wijziging, in januari van dit Jaar aangebracht, beantwoordde de regering die vraag met Ja". Aansluiting De heer Van 't Riet zei. niet te ver wachten dat de nieuwe regering daar veel aan zal veranderen. Dat zou dan betekenen dat, wanneer dit gedeelte van het wetsontwerp aanvaard wordt, in ons land alle nieuwe rassen van sier- Advertentie Heerlijk warme kinder schooljasjes donkere tinten. Diverse maten. SPECIALE AANBIEDING ƒ14.90 J. v. d. PLAS Varkevisaerstraat 191 OEGSTGEEST Kernwapenvraagstuk De Hervormde Gemeente te Oegst- geest en de Vereniging van Vryzinnige Hes-vormden, afdeling Leiden-Oegstgeest, beleggen twee Gemeente-avonden, ge wijd aan het vraagstuk van de kern wapenen. dat de Generale Synode van de Hervormde Kerk onlangs aan de orde heeft gesteld. Bedoeling van de avonden Is het geven van verantwoorde voor lichting, die het de gemeenteleden mo gelijk zal maken tot een standpunt te komen. Op de eerste bUeenkomst (morgen) hoopt prof. dr. J. de Graaf uit De Bilt te spreken, op de tweede (donderdag 7 november) prof. dr. C. L. Partijn uit Den Haag. De beide avonden worden gehouden in „Irene", aanvang acht uur. Kwekersrecht siergewassen uiteengezet teeltgewassen, en niet meer zoal» tot nu oe, uitsluitend de roos, de ering en de anjer, voor betcherminq in aanmerking kunnen komen. Daarmee brengt Ne derland zijn wetgeving in overeenstem ming met de Conventie van Parijs. Een plicht tot bescherming legt de conventie de aangesloten landen voor lopig slechts voor een sierteeltgewas op, de anjer of de roos. Aan die bescher ming wordt ook niet overal evenveel behoefte gevoeld. Vele Nederlandse bloembollentelers zijn er bijvoorbeeld te genstanders van. De heer Van 't Riet zag echter niet in dat. wanneer in prin cipe alle nieuwe bloemenrassen kunnen worden beschermd, de bloembollen kun nen worden uitgezonderd. Misschien Is het voor Nederland niet verstandig met de bescherming van bloembollen te be ginnen, maar we zouden er wel eens toe gedwongen kunnen worden als in an dere landen wel om die bescherming wordt gevraagd. De spreker herinnerde eraan dat de internationale tuinbouwor ganisatie A.I.P.H. al twee keer een re solutie heeft aanvaard, waarin de aan gesloten nationale organisaties gevraagd wordt, bij hun regeringen aan te dringen op bescherming van alle siergewassen. Het internationale klimaat is totaal ge wijzigd, aldus de heer Van 't Riet. Nu er door de conventie en de daaruit voortge komen nationale wetgevingen een kans ls dat de kwekersbescherming een reële inhoud krijgt, wil men ér ook van profi teren. Zelfbeperking De conventie geeft de kweker van een nieuw ras het uitsluitend recht, teeltma teriaal daarvan (waartoe ook hele plan ten gerekend worden) in de handel te brengen. Het Nederlandse wetsontwerp beperkt dat exclusief recht tot vijf jaar. Daarna kan, voor wat de sierteelt en andere tuinbouwgewassen betreft, de kweker, die niet uit zichzelf de voor een goede voorziening met teeltmateriaal no dige licenties geeft, daartoe op verzoek van belanghebbenden door de Raad voor het Kwekersrecht gedwongen worden. De heer Van 't Riet meende dat dé kwe ker door deze stok achter de deur zeker gedwongen wordt, voldoen de teeltmate riaal in het verkeer te brengen. Uit de snybloemensector had hij wel eens klach ten gehoord dat houders van beschermde rassen te zuinig zouden zijn met de ver koop van hun teeltmateriaal. Een zekere zelfbeperking bij de bloemist zou echter z.L van wijsheid getuigen. De markt, ook voor snijbloemen van een beschermd ras. kan overvoerd worden, en dan valt er voor kweker noch bloemist iets extra's te verdienen. De heer Van 't Riet stelde de vraag aan de orde of de kweker, als hij ln ons land na vyf jaar licenties moet alge ven, nog invloed kan uitoefenen op de omvang van dc produktie. Het wetsont werp geeft daar geen definitief uit sluitsel over. Zou dat niet het geval zUn, dan kan de situatie ontstaan dat een licentiehouder exporteert naar een land waar de winner van het nieuwe ras ook een licentie heeft verleend en de licentiehouder in dat land beconcur reert voor de winner niet zo'n prettige positie. Het ziet er dan naar uit, dat buitenlandse kwekers hun rassen niet meer voor bescherming in ons land zullen voordragen. Die rassen mogen bij ons dan wel vermeerderd worden, maar niet geëxporteerd naar landen waar ze wel beschermd zijn. In Euro- marktverband is dit ondenkbaar, meende de heer Van 't Riet. Ongetwy- feld zal harmonisatie van nationale wetgevingen hier een oplossing bren gen, die tendeert naar een bescherming van de oorspronkelijke winner van het nieuwe ras. Licentie Blijkens het antwoord dat hy op een ty- dens de discussie gestelde vraag gaf, meende he heer Van 't Riet dat het dwanglicentiesysteem zo moet werken, dat de winner invloed behoudt op de produktie. „Als de buitenlandse kweker, voor wie het vyfjarlg monopolie en de stok achter de deur van de eventuele dwanglicentie ook geldt, de produktie hier te lande niet zou kunnen inper ken, zou hij elders nadeel kunnen hebben van een onverstandige produktie-uitbrel- ding by ons". Op een opmerking van één der aanwe zigen, die vreesde dat onze export hier door ernBtig benadeeld zal worden, ant woordde hij: „we leven niet op een eilandje". Hij wees er tijdens deze dis cussie nog uitdrukkelijk op, dat de be scherming alleen geldt voor teeltmateri aal. Als slotopmerking van ziin betoog zei de heer Van t'etdadtRi.hou zei de heer Van 't Riet. dat de wet telijke bescherming verankerd moet liggen in de morele opvattingen in het vak, anders is ze moeilijk te realiseren. Eén der aanwezigen merkte naar aanleiding daarvan in de discussie op, dat het wel moei lijk is een wet te baseren op de mo raal van keiharde zakenlieden. Dat je keiharde zakenlieden bent, hoeft toch niet uit te sluiten dat je je aan de regels houdt, antwoordde de spreker. (Vervolg van pagina 1) Het zendeiland krijgt naast de nood zakelijke ruimten voor de zendinstal- laties woongelegenheid voor de be manning, een aanlegplaats voor kleine schepenen een landingsplaats voor helikopters. Volgens de R.E.M. wordt 't olatjorm binnen afzienbare tijd door buitenlandse maatschappijen geleverd en geplaatst, De R.E.M. heeftmet nadruk meege deeld dat in de uit te zenden program ma-onderdelen geen reclame zal voor komen. Het uitzenden van reclame zal enige minuten per uur duren, 's Avonds zal gedurende een half uur gelegenheid bestaan voor het vertonen van ge sponsorde programma's. De programma's zullen een onafhanke- lük, nlet-polltlek en niet-rellgleus karak ter dragen. Een ln vermlng zijnde pro grammaraad van zo breed mogeiyke (Vervolg van pagina 1) Samenstel van oorzaken Na afloop van de vergadering, die werd bUgewoond door ruim vijftig werk gevers uit twintig a vUfentwintig be drijfstakken, verklaarde de voorzitter van het verbond, de heer H. H. Wem- mers, op een geïmproviseerde perscon ferentie, dat elk loonbeleid gebaseerd moet zyn op reële economische mogelUfc- heden. omdat anders het bedrUven van loonpolitiek lot de onmogeiUkheden gaat behoren. Nogmaals verklaarde hij, dat de hui dige moeiiyke situatie met betrekking tot de loonvorming voornamelijk een ge volg is van de spanningen op de ar beidsmarkt. Er moet dan ook ernstig naar vermindering van deze spanningen worden gestreefd. In dit verband prees de heer Wemmers de aangekondigde re geringsmaatregelen („de regering heeft een eigen verantwoordelijkheid"). Ten aanzien van de stelling der vakbewe- ding, dat de huidige moeiiykheden een structureel karakter dragen, die met structurele maatregelen uit de weg moe ten worden geruimd, zei de heer Wem men (oud-minister van verkeer en wa terstaat en oud-president-directeur van de staatsmijnen), dat één duidelUke oor zaak niet aan te wijzen ls. „Er is een samenstel van oorzaken van uiteenlo pend karakter, zowel structureel als con junctureel. Daarom ls ook een samenstel van maatregelen van uiteenlopend ka rakter noodzakelijk." Teleurgesteld De voorzitter van het V.P.C.W. noem de het komen tot concrete beslissingen in de ontstane situatie een uiterst moei- lüke zaak. Wat de positie van de Stich ting van de Arbeid betreft toonde hij zich teleurgesteld over het standpunt van de vakcentrales, dat het voortbe staan van dit overlegorgaan thans op het pel zou staan. De heer Wemmers wees er op, dat er iJb.t. de huidige moeilijkheden bij de loonvorming nog sleohts eenmaal con- tussen werknemers en werkgevers in de stichting is geweest en dan nog wel in aanwezigheid ven een regerings delegatie. Er kan daarom nu reeds moei lijk gesproken worden van een „op het spel staan", aldus de werkgeverevoorzit- -. die zei er zeker van te zyn, dat zo wel de werknemers als de werkgevers grote waarde aan deze vorm van over leg hechten. Wat betreft de vraag hoever de loonsverhogingen in 1964 boven het door het Certtiraal Planbureau genoem de percentage zouden „kunnen" uit stijgen, zei de heer Wemmers, dat een antwoord daarop eerst gegeven kan worden indien de totaliteit van het „pakket veri>eteringen" duidelijk is. samenstelling zal het beslissende woord krUgen bü de vormgeving van de pro gramma's, waarop geen invloed door adverteerders zal megen worden uitge oefend, aldus de R.E.M. By het opstellen van de plannen heeft de R.E.M. gebruik gemaakt van de er varingen die men in het buitenland heeft met reclame-t.v. Op het ogenblik is nog geen keuze ge daan ten aanzien van kanaal en golf lengte. In elk geval zal, aldus de directie van de R.E.M., geen enkele bestaande verbinding worden gestoord. N. SAMSOM N.V. ALPHEN AAN DEN RIJN Door de snel toenemende vraag naar onze systemen en hulpmiddelen voor de administratieve organisatie van ondernemingen, inrichtingen e.d., hebben wij zowel in de binnen- als in de buitendienst aantrekkelijke kansen voor dynamische commerciële medewerkers Hiertoe is beslist nodig: .ngstellin - praktijkervaring In de administratieve - levendige belangstelling voor de commercie Uw solllcltat behandeld d Ie geoevent die vooreen goed Inzlchtln u< ities nodig zijn, zal vertrouwelijk worde afdeling Peraoneelezaken. ACCURATE JUFFROUW gevraagd voor gevarieerde kantoorwerkzaamheden. Bij voorkeur bekend met boekhouding en loonadministratie. Leeftijd 18—20 jaar. DRUKKERIJ DE BINK N.V. STILLE RUN 9 DE TOMBE EN DEMENINT, ACCOUNTANTS, vragen voor hun kantoor te Leiden een le en een 2e ASSISTENT ACCOUNTANT Geboden wordt een afwisselend een interei- sante werkkring. Naast een goed salaris bestaat de mogeiykheld tot studiekostenvergoeding. Brieven met uitvoerige inlichtingen te richten aan het kantooradres: Rapenburg 27 te Leiden. Advertenties wijzen de weg naar voordelig inkopen uitsluitend bij de kapper verkrijgbaar! NIEUW! Fant After Shave Lotion is er! Heerlijk! Tfntelend fris! Veróverend fris. Een wèldaad voor uw huidméér dan een gewone after shave. Uniek, door toepassing van ALLANTOINE, de nieuwe stof, die huidbeschadigingen ongekend snel doet herstellen. Fant After Shave Lotion ook ideaal als verfrissende lotion voor middag of avond. Voor desinfektie, vooral na het elektrisch scheren. En... zuinig in gebruik. KOFFIEBRANDERIJ EN THEEHANDEL HET KLAVERBLAD - SINDS 178» LEIDEN VERKRIJGBAAR BIJ UW WINKELIER

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 6