Ook in het licht schuilen onvermoede krachten de olie met 24-urige werkdag! „Bij andere gezindheid is invitatie welkom" Voor gangster-„zanger" geen gevangenis veilig Britse regering bereid Maleisië te helpen Vloot contra zeerovers Misvormde vrouwenvoeten Onderzoek VN Zuid-Vietnam WOENSDAG 9 OKTOBER 1963 Lange over Z.-Afrika in V.N.: De Noorse minister van bui tenlandse zaken, Lange, heeft gisteren in de algemene verga dering van de Verenigde Naties gezegd, dat van de Zuidafrikaan- se regering geen uitnodigingen voor een bezoek werden ver langd, maar ,,een verandering van politiek". Als er aanwijzin gen waren voor een zodanige ver andering, zouden invitaties wor den toegejuicht en aanvaard, zo zei de minister. In de speciale politieke commissie van de Verenigde Naties heeft Gui nea gisteren om een directe bijeen komst gevraagd van de commissie voor de geloofsbrieven, teneinde de geloofsbrieven van Zuid-Afrika on geldig te verklaren. De Guinese afgevaardigde, Diallo Telli, zei dat de afwijzing door de Zuid- afrikaanse regering van pogingen van de Verenigde Naties om een einde aan de apartheid te maken slechts tot de ge volgtrekking konden leiden dat de Zuid- afrikaanse regering onbevoegd is lid te zijn van de Verenigde Naties". Volgens hem moest de commissie voor de ge loofsbrieven onmiddellijk bijeenkomen zodat de algemene vergadering de ge loofsbrieven ongeldig kon verklaren, ,,die zijn ondertekend door een rege ring die officieel verklaart vijand van de Verenigde Naties te zijn". ,,Zij die hun wenkbrauwen fronsen bij de gedachten aan uitstoting uit de Ver enigde Naties schenden in werkelijkheid de betreffende bepalingen van het hand vest", aldus Telli. Onvergefelijk De Belgische minister van buiten landse zaken, Spaak, heeft in de alge mene vergadering gezegd dat het vergefelijk" zou zijn premier Chroesj- tsjef te ontmoedigen door zijn aanbod voor vreedzame samenwerking met het Westen af te wijzen. Motie ingediend Zuid-Afrika en Portugal uit I.A.T.A.? Twintig Afrikaanse luchtvaartmaat- •chappijen hebben op de 19de jaarver gadering van de IATA (die thans in Rome wordt gehouden) een motie in gediend, waarin wordt verzocht de Zuid- afrikaanse en Portugese luchtvaart maatschappijen uit te sluiten uit alle uitvoerende organen van de organisa tie. Hoewel het voorstel niet Inhoudt de totale uitstoting van Zuid-Afrika en Por tugal uit de LATA, komt dat wat wordt gevraagd vrijwel neer op schorsing. Ver wacht wordt dat morgen over het voor stel zal worden gestemd. Een tweede motie kwam van Ethio- Eië, dat de IATA vraagt de Zuidafri- aanse apartheidspolitiek en de kolonia le politiek van Portugal te veroordelen. Beide moties zijn in de eerste plaats gericht tegen de South African Airways en de Aereos Portugueses. Op de tweede dag van de IATA-con- ferentie ls o.m. gesproken over proble men bij het vliegen onder alle weers omstandigheden en het lawaai van straalvliegtuigen. Meegedeeld werd dat de luchtvaartmaatschappijen bezig zijn met de bestudering van de toepas sing van instrumentensystemen, die v;- -i--I-- tijdens de Hij zei ,,het zo an verslapping overtuiging zijn en duidelijk teken weifeling in onze v deze aangeboden krachtmeting niet te aanvaarden". Minister Spaak, die aan het einde van zijn rede een donderend applaus ontving, sprak zich uit tegen „belang rijke stemmen in het westen" die 'e huidige pogingen tot ontspanning tussen het Westen en het Oosten aanvechten. Hij zei dat de sceptische en onmen selijke dogmatici" in de wereld en zij die vertrouwen houden in menselijke vooruitgang „die zich niet schamen te hopen" op het punt stonden de strijd met elkaar aan te binden. Diplomaten meenden dat de minister op de Westduitse bondskanselier, Ade nauer, en China doelde. Schilderij viel: drie gewonden Drie employés van de National Gal lery in Londen zijn gewond geraakt door de val van een reusachtig schil derij dat zij wilden ophangen. De ba lans van de operatie: een gebroken pols, een gebroken been en een uit de kom geschoten arm. Het schilderij heeft geen enkele schade opgelopenzo verklaarde een woordvoerder van het beroemde museum. Franse communisten vallen China af De Franse communistische partij heeft een zondag door het centrale co mité goedgekeurde resolutie gepubli ceerd waarin de houding van de Chine se communistische leiders wordt be treurd en waarin deze worden vergele ken met „De Gaulle en de grote Fran se kapitalisten en de oorlogszuchtigste elementen in de V.S. en West-Duitsland". 't fonkelend glas, een wit laken glanzend bestek samen maken Die feesflijke sfeer, Die alles naar méér rrord restaurant u laat smaken Operaties met minieme stralenbundel? Waarheen met Valachi? (Van een onzer redacteuren) Niet slechts in de strikt weten schappelijke, maar nu ook in de algemene lectuur waarbij in de eerste plaats aan „gewone" tijd schriften en kranten is te den ken, gaat men meer en meer spreken over een nieuw instru ment dat met de mysterieuze be naming „optische Laser" wordt aangeduid. Dit merkwaardige in strument, hoewel nog in het sta dium van de befaamde kinder schoenen, begon namelijk aan zijn zij het nog experimentele in trede in onze samenleving en trekt dientengevolge in breder kring hoe langer hoe meer de aandacht. Op de gisteren in de Utrechtse Ma- rijkehal geopende en tot 18 oktober du rende tentoonstelling „Het Instrument" is zo'n experimentele LASER niet al leen te zien, maar men kan ook met één van zijn mogelijkheden geconfron teerd worden: een uit deze LASER tevoorschijnkomende lichtstraal ontwik- Steeds meer over LASER Gisteren is in Utrecht de ten toonstelling „Het Instrument" ge opend, waar een merkwaardig apparaat in bedryf te zien is: een experimentele LASER, die, een geconcentreerde lichtbundel pro duceert welke staal vermag te doorboren. Daar de snelle ont wikkeling van de LASER-techniek de laatste tyd herhaaldelijk ter sprake wordt gebracht leek het ons goed op zeer populaire wjjze iets over werking en betekenis van deze vinding te vertellen, alsook over mogelijke toepassin gen daarvan in de nabije toe- Uiteraard wordt LASER in zg. science fiction-boeken dankbaar aan gegrepen als het bijv. in die verhalen over nederzettingen op de maan of op andere planeten gaat die met mensen in ruimtevaartuigen contact moeten onderhouden en omgekeerd. Echter mag men bij LASER nimmer verge- Wetenschapsmensen die fundamen teel onderzoek in deze richting on dernemen wachten zich daarom wel voor fantasieën en stellen zichzelf heel nuchter als eerste en voornaamste op dracht: La*en we eerst onze krachten maar richten op het verkrijgen van een continue LASER-straal, die vol doende energie oplevert (zover is men namelijk nog niet) en dan pas kunnen we verder praten, d.w.z. als er dan nog heel wat moeilijkheden zullen zijn De bescherming van de Ame rikaanse gangsterverklikker Jo seph Valachi is versterkt nadat een aantal anonieme telefoontjes was binnengekomen waarin werd gezegd dat in de zaal waarin Valachi voor een senaatscom missie moest verschijnen een bom zou worden gelegd. Ook De Britse minister van ma rine, lord Carrington, die van een inspectiereis naar de Brit se vlootbasis in Singapore ge- Esso Extra Motor Oil beschermt permanent, ook n stilstaande motor. Ous... géén corrosie! 1335) Het binden van de voeten maar omdat het lopen, dat van deze der Chinese vrouwen, is een zeer voetmisvorming het natuurlijk ge- oud gebruik, over de oorsprong volg was, er op gericht was te be- waarvan nog steeds getwist wordt, hagen. Op een zonderlinge, subtiele Wellicht ware het beter niet te spre- manier beïnvloeden deze voeten de ken y het tijdstip, waarop dit bruik is aangevangen, maar van ontwikkelingen die tenslotte tot voetmisvorming hebben geleid. werd toege zwaaid aan kleine voeten en gebo gen puntschoe- gehele lichaamshouding en de wijze van lopen, waarbij de heupen ach terwaarts worden gebracht en een uiterst voorzichtige manier van lo pen ontstaat, zodat het schijnt of de Het begon al tijdens de T'ang dy- vrouw bij de minste aanraking zal nastie (618-906 en 923-935), toen in omvallen. Ter verduidelijking van China de verering van vrouwenvoe- de gehele achtergrond wijzen we er ten ln de mode raakte en uitbundige op, dat de rijke Chinees het plezie riger vond dit broze poppetje door het huis te zien schar relen, dan z(jn weg versperd te vinden door een potig man wijf, dat wel ter Het spreekt van zelf, dat de Chine zen de voetmisvor- het hof ge- mingen zelf ook op een andere ma- opwaarts gebo gen punten enigs zins deden denken een Romeinse ga- lel. Zij werden door de dansmeisjes dragen, waar een weelderige nelijke sfeer heerste. Een van dansmeisjes van de heerser a Nant'ang had misvormde voeten toen de vorst haar luchtigjes haar tenen liet dansen op TOCH IS HET ZO? nier bekeken, vormde voeten kregen sierlijke be namingen, zoals ..gouden leliën" en „welriekende leliën". Het verband met de lelie behoeven we, na de onge- demonstratie die het dansmeisje hoge gouden lelie, behan- met de misvormde voeten op de hoge lelie heeft gegeven, niet verklaren. Alleen het der totale voetmisvorming ontstaan, in de sfeer van weelderige vertrek- gehouden tot de grote revolutie Het binden der voeten heeft linnelljke achtergrond, niet z< omdat het dansmeisje op de lelie waarnaar hiertoe de grote stoot heeft gegeven, genoemd. werden volgeschreven. Dit alles kan ons overigens niet beletten ook eens naar beter schoei- te zien, zoals bijv. de callga, Romeins keizer werd bruik heeft gemaakt in Koeala Loempoer besprekingen te voe ren met premier Rachman van Maleisië over de gespannen toestand in dit gebied, heeft gisteren tijdens een persconfe rentie verklaard, dat de Britse regering bereid is op te treden tegen elke bedreiging van de veiligheid van Maleisië, als dit land daarom vraagt. Voorts deelde de minister de Britse vloot aan Maleisië de nodige hulp zal verlenen om een einde te ma> ken aan het optreden van zeerovers it de wateren rondom Malakka. Intussen heeft in Djakarta een woord voerder van de Indonesische marine, kolonel Ambardy, door Maleisië geuite beschuldigingen als zouden Indonesiërs zich aan zeeroverij schuldig maken, te gengesproken. Volgens deze woordvoer der hebben de Indonesische oorlogs schepen die zich in de buurt van de Riouwarchipel bevinden tot taak de In donesische vissers tegen agressie te be schermen. De commandant van dit vlootonderdeel bevindt zich, aldus de woordvoerder verder, op het ogenblik in Djakarta om instructies te krijgen voor het verzekeren van de veiligheid in bedoelde wateren, na de verbreking Uit Koeala Loempoer wordt nog ge meld, dat de Verenigde Arabische repu bliek zich op verzoek van Indonesië be reid heeft verklaard de Indonesische be langen in Koeala Loempoer te beharti gen, nu de diplomatieke betrekkingen tussen Indonesië en Maleisië zijn ver- Verzoek van India aan China De Indische regering heeft de amba- sgde van communistisch China in Nieuw Delhi verzocht, geen pamflet te ver spreiden waarin een „ongebreidelde aanval" op president Tito van Zuid-Sla- vië wordt gedaan. Dit heeft een woord voerder van het Indische ministerie van buitenlandse zaken gisteren meegedeeld. Het vlugschrift is getiteld „Is Zuid- Slavië een socialistisch land?" In het Indische verzoek werd gesproken van een aanval op een bevriende mogendheid en het regeringshoofd van dat land". Eerdèr had de Chinese ambassade al het verzoek ontvangen om geen nota te verspreiden waarin de Sowjetunie op ide ologische gronden wordt aangevallen. Militaire Unie Irak en Syrië Naar in Damascus en Bagdad is be kendgemaakt is tussen Irak en Syrië een militaire unie gesloten. Tot opperbevelhebber van de geza menlijke strijdkrachten is benoemd de Iraakse minister van defensie, generaal Mahdie Saleh Ammache. Het hoofd kwartier zal in Damascus worden ge- De uni Venezuela geeft Castro schuld De president van Venezuela heeft g teren Fidel Castro de schuld gegev het toenemen van gewelddadig! sen het leven hebben gekost. Betan- court heeft voor de radio een bewogen oproep tot het publiek gericht de po litie behulpzaam te zijn bij het optreden t*f«B de terroristen. werd gezegd dat verscheidene toeschouwers onder het publiek, als zij daartoe de kans zouden krijgen, zouden proberen Valachi dood te schieten. Zoals bekend heeft de onderwereld 100.000 dol lar op het hoofd van de „verklik ker" gezet. Gisteren toen het verhoor van Va lachi werd hervat werd hij door een groot aantal politiemannen bewaakt. Dat bewakingsprobleem zal overigens wel blijven ook als het verhoor van de gangster zal zijn afgelopen. Men vraagt zich namelijk af waar Vala chi, die wegens moord tot levens lang is veroordeeld, voor de rest van zijn leven zal moeten worden onder gebracht. Er zal een voldoende beschut plek je moeten worden gevonden, waar de 60-jarige „zanger" (in de V.S. noemt men een gangster -die doorslaat over collega's een „zanger") veilig zal zijn voor de wraakzuchtige moordenaars uit de onderwereld. Een functionaris van het Amerikaan- se bureau van het gevangeniswezen heeft toegegeven: als wij Valachi daag onder onze hoede moesten ne: zouden wij echt niet weten, waai hem moesten onderbrengen. Tijdens zijn verhoor door de senaats commissie, die, zoals bekend, een onder zoek instelt naar de organisatie van de Amerikaanse onderwereld, fzal Valachi gedomicilieerd blijven ln de gevangenis van het district Columbia, ln een el- gen cel, afgezonderd van de andere ge vangenen met een t.v.-apparaat als ge zelschap en een bewaker om hem het oog te houden. Daarna zal een ander onderkomen moeten worden gezocht. Tot dusver zijn de meest in aanmerking komende staatspensions de strafgevangenis op het eiland Mcneil in de Puget Sound in Was hington, de strafgevangenis in Leaven worth in Kansas en het medisch cen trum in Springfield (Missouri). Maar telkens als hij gedurende de ver horen een nieuwe naam noemt, wordt het moeilijker een plaats voor hem te vinden, aldus het bureau, dat weet in de rechten te kunnen worden aange sproken als Valachi onder zijn hoede iets zou overkomen. hitte, dat daarmee gaatjes compacte, transportabele gas-LASER telt i dun staal kunnen worden gebrand. De heren die met dit apparaat de monstreren voegen er nog aan toe dat de V.S. bij ITT: International Tele phone and Telegraph System, die (la ten we het maar eens op z'n Ameri kaans zeggen) meer dan 163.000 werk nemers in dienst heeft, verdeeld 150 fabrieken laboratoria en kan in 49 landen en de grootste internatio nale leverancier voor elektronica en te lecommunicatie genoemd moet worden, 's werelds krachtigste experimentele LASER dezer dagen in gebruik nam, waarvan de lichtstraal een ver- ïiogen heeft van één miljard (zegge LOOO.OOO.OOO) Watt. ontwikkeld, waarbij men bruikt. Dit er verder gepraat zal worden Is evenwel zo zeker als tweemaal twee vier is. Ongetwijfeld zal de LASER- straal straks gerekend wordt met een periode van vijf tot tien jaar zeer vele toepassingen vinden. Veel meer dan tot nu toe werden opge somd. En.... op vrijwel elk gebied. Daarvan tenslotte nog een aantal kleine voorbeelden. In de micromechanica ASER verwacht men bijvoorbeeld dat LA- M1UIJ Wi.. K.=„ts van SER een dermate verfijnd las- en «uil- helium-neonmengsel ge- instrument zal opleveren, zoals techni ci er zich tot nu toe nimmer één heb ben kunnen dromen! (de LASER-straal) welke een miljoen keer sterker is dan zonlicht van de zelfde kleur. Een andere stimulator is de gas- LASER, waarvan de werking weer be rust op verschillende principes uit de fysica der gasontladingen. Bij Philips i Eindhoven heeft men bijv. Bootl schappen-jongen Een zeer belangrijke eigenschap van de door een LASER geproduceerde kantoren lichtstraal is dat de golven waaruit dit licht is samengesteld zich in volmaakt regelmatige orde voortplanten, te ver gelijken met de langzame deining van een rustige zee. Dit regelmatige ver loop heet coherentie en deze eigenschap maakt de LASER-straal uitermate ge schikt voor het overbrengen van in lichtingen of boodschappt In chirurgie Immers door een zender kan die vol- Philips Natuurkundig Laboratorium maakte regelmaat der lichtgolven één der honderden labs den gevarieera, waarbij de vari -i "- -•-* stem of een televisiebeeld vertegen- te Eindhoven ter wereld waar al evenzéér intensief fundamenteel onderzoek met betrekking tot de LASER wordt verricht. Kort en goed: de industriële research heeft zich met veel kracht en elan op het LASER- onderzoek geworpen, dat wereldwijde commerciële perspectieven lijkt te zul- __or len openen door mogelijke toepassin- het verschil tussen gen in het medische vlak, in de indus- triële sector, in de communicatiesfeer, om enkele voorbeelden te Ook ln de chirurgische techniek zal LASER ongetwijfeld zijn rol gaan spe len. Door middel van microscooplen- ten heeft men stralen van een LASER reeds weten samen te bundelen tot een weergaloos steriel preclsleinstru- ment waarmee het mogelijk waa op pijnloze wijze een tumor van het net vlies van een oog te verwijderen I Wat die medische mogelijkheden be treft: n°8 maar enkele maanden ge- waa'rbif de" variaties leden hebben onderzoekers van de Pa- afwijkende golven dan weer „vertaald' in de oorspronkelijke stem oorspronkelijke televisiebeeld. Inderdaad: ook radiogolven hebben de eigenschap coherent te zijn. Maar ■u.i. *-lssen een radiogolf en LASER geproduceerde dat laatstgenoemde een dusver niet op de dat gekleurd werd met een bepaalde in"het kleurstof van lichte concentratie door een LASER-bundel werd vernietigd, terwijl transparante cellen onaange tast bleven. „lichtgolf" is, dat laatstgenoemde onuitputtelijke capaciteit heeft: in plaats van één boodschap kunnen er miljoenen boodschappen zoals t.v.-beel- telefoongesprekken op Maar wat ls LASER nu eigenlijk? LASER is een afkorting van Light jen Amplification by Stimulated Emission 5ER-straal worden „gezet". De of Radiation, hetgeen, overgezet zijnde zaajc - --•« beduidt: llchtversterklng door bevorder- trillir de stralingsafgifte. Nu weet u natuur lijk nóg niets, maar we zullen trachten het beginsel van LASER uit te leggen Licïit Ook al werd deze behandeling tot _iisver niet op de mens toegepast, het moge duidelijk zijn dat hier sprake is van aanduidingen die op toekomstige toepassingen bij de behandeling van bijv. kanker kunnen wijzen. Helaas ziet ook de oorlogsindustrie mogelijkheden in LASER. In nog ver- het trillingsgetal. Aangezien het h.t «tal van licht „„«veer hon- ZZm "XoSZ zijn dat lichtkanonnen er hun vernie tigend werk mee zouden kunnen doem zoals het onderscheppen van vijande lijke vliegtuigen en het onklaar ma ken van gelelde projectielen. trillingsgetal van licht ongeveer hon derd miljoen maal groter is dan dat radiogoiven is de capaciteit van voor het overbrengen van bood schappen dienovereenkomstig. We raakten daarmee een der (vele) toepassingsmogelijkheden van LASER, namelijk mogelijkheden op het gebied Om te beginnen komt het atoom er weer eens aan te pas; het atoom, dat wat opbouw betreft te vergelijken omheen cirkelen elektronen veete banen. ^ip.„ Nu kunnen die elektronai gestimu- „„„derd elj„ geuorden, leerd worden in banen virder van de Een a„dercJ „^gelijkheid kern af te gaan draaien, doordat men ze - een bepaalde kleur licht laat absorbe- afstanden ren of opnemen. Prettig schijnen die nen Van< elektronen het in die andere banen niet en sterrekunde t te vindrn. want na korte tijd komen interesseren. Men ról re weer naar hun oude baan terug on- men mee der afgifte of uitstraling van een ande- (jje manier meer ge kleur licht. Het is nu deze gesti- 5chikbaar te krijgen. Vooralsnog krijgt men echter Het beginsel atoom er namt..,»„w de communicatie. Niet alleen is de indruk dat het koortsachtige een "minuscuulzoïmestelseitje. De "ot^Jne^icWstralen iljn bovendfen tempo waarmee tientallen labo- ■en"cirkelenTlefctronenStoaaW? rat°ria da Sehele ™ereld zich op de LASER-research wer pen zo goed als volledig op LASER vredelievende toepassing is ge verwon- richt. Hetgeen een groot geluk Vandaar dat ook de ruimtevaart js want het WOOrdje atoom met - ÏS,™ betrekking tot oorlog bezit al asten om er op dreiging genoeg. muieerde produktie van licht, uitge straald door de „teruggevallen" elek tronen, die LASER heet. De bekendste stimulator of genera- Verleden jaar hebben geleerden van het Technologisch Instituut In Massa chusetts (V.S.) een door LASER ge- ATT produceerde en door een lenzenstelsel y»d«6»«'tlke 'Cht ls de „„e sterker seb„ndclde streel neer de robljn-LASEK. een kunstmatige robijn. maa„ gezonden, iets minder .dan een centimeter ln LASER-stralen, die zo veel moge lijkheden lijken te bieden, kunnen zowel zichtbaar als onzichtbaar voorkomen. Hier een experimentele LASER, die een zichtbare bundel produceert. waarvan de lengte variëren kan van 10 tot 40 cm. Deze syntheti sche robijn is omgeven door een buis lamp die als stimulator optreedt. Wordt de bulslamp ontstoken dan ont staat tevens aan het uiteinde van de robijnstaaf een fijn, rood lichtstraaltje. hi eeti doftie hJj, Het plan van de 44-ja rige prins van Hanno ver om met een zeven tienjarig niet adellijk meisje te trouwen heeft tot een hevige familie twist in het huis van Hannover geleid. De toekomstige bruid, die in Brussel woont, heet Rirelle Dutry. Onder de druk van de familie heeft de Prins reeds stappen ondernomen zijn naam veranderd te krijgen in graaf Van Hova. De bruidegom, die zijn geliefde de vori ge maand leerde ken nen, werkt bij een me taalbedrijf. dat elfeo- dom is van het huis Hannover, de vader van de bruid werkt bij de Europese gemeenschap pen in Brussel. I In de Franse pers wordt ruime aandacht geschonken aan de 91- jarige Antoine Dutem- ple, voormalig chauffeur van koning Alfons de dertiende van Spanje en koning Manuel van Por tugal. De reden is, dat de chauffeur gedurende 66 Jaar geen enkel onge luk heeft gehad en nooit een bekeuring heeft ge kregen wegens enige verkeersovertreding. De m«a nit nof stoods ach ter het stuur van een niet onvermaard Frans wagentje. I Een Australische heeft op het strand van een eilandje in de buurt van Australisch Nieuw-Gui- nea een bijzondere schelp gevonden, die volgens kenners behoort tot de soort „Glorie van de zee". Van deze soort zijn over de gehele we reld slechts dertig exem plaren bekend. De laat ste werd bijna honderd jaar geleden gevonden. Om te bewijzen dat het exemplaar echt ls, heeft de vindster foto's gezon- versiteiten en de schelp intussen in een kluis op geborgen. Prinses Margrethe, de Deense troonopvolgster, is vertrokken voor een wereldreis van 72 da gen. De 23-jarige Prin ses reist in gezelschap van koning Frederik, die haar later evenwel al leen laat. Op haar reis zal zij als eerste verte genwoordigster van een Europese koninklijke fa milie een bezoek bren gen aan de Maleise Fe deratie. De reis wordt bcaloten met een bezoek aan Japan. Deense minister: Wij geloven niet in handelsoorlog „Wij geloven niet in een handelsoor log. Maar indien het gemeenschappe lijke landbouwbeleid van de Europese Economische Gemeenschap de Deense uitvoer van agrarische produkten naar de „zes" zodanig zou verminderen dat de betalingsbalans in moeilijkheden zou komen, dan zouden wij worden ge dwongen onze invoer uit de E.E.G. te beperken." Dit verklaarde de Deense minister van buitenlandse zaken, Per Haekke- rup, dinsdag op een persconferentie in Brussel. Na besprekingen in de Belgische hoofdstad te hebben gevoerd met prof. Hallstein, de voorzitter van de Europe se commissie van de E.E.G., en ande re Europese autoriteiten wees de Deen se minister erop, dat de uitvoer van Deense landbouwprodukten naar de E.E.G. jaarlijks meer dan 500 miljoen De algemene vergadering van de Ver enigde Naties heeft gisteren besloten tot de onmiddellijke instelling van een commissie van onderzoek van de volke renorganisatie in Zuid-Vietnam om een onderzoek In te stellen naar de beweerde slechte behandeling van boeddhisten. De unanieme goedkeuring kwam zon der een formele stemming nadat be- sprekingen achter de schermen ertoe hadden geleid dat de Sowjetunie een tegenvoorstel introk dat gisteren een op treden had belemmerd. Krachtens het overeengekomen plan zal de president van de assemblee, de Venezolaan Carlos Sosa-Rodriguez, een niet nader genoemd aantal leden van de V.N. benoemen om het onderzoek in te stellen. Uit welingelichte bron wordt vernomen dat de commissie waarschijn lijk uit zeven leden zal bestaan. Een ondergrondse boeddhistische orga nisatie heeft intussen opgeroepen tot een algemene staking om te protesteren tegen de „brute en bloedige onderdruk- Diem. d°°r regering van president Brits-Duitse bouw van vliegtuig West-Duitsland en Engeland zullen wel licht samenwerken bij de constructie van een verticaal opstijgend en landend transportvliegtuig, zo heeft het ministerie van defensie in Bonn bekendgemaakt Op het ogenblik zijn besprekingen daarom trent i i de idernemln* Dornler. Siddely en de DultM

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5