TWEE MET LEIDEN AARS HOOFDPRIJS KAAS UIT HET VUISTJE Ed Dullaart (17) naar wintersport Je gaat van ze houden LEIDSE HUISVROUWEN HADDEN EIGEN SHOW Werkgelegenheid in Leiden e.o. Vooral aan timmerlieden en metselaars is grote behoefte Hema hield in Leiden een modeshow EEN BEZORGER NIEUVE LEIDSE COURANT 3 WOENSDAG 9 OKTOBER 1965 Agenda voor Leiden en Den Haag Woensdag Pieterskerk, 7.15-7.50 uur: avondge- bed. Stadsgehoorzaal: Jaarvergadering Ver eniging van Reinigingsdirecteuren. Van der Heijden (Breestraat 85), 8 uur: Ned. Verbond van Middenstands- verenigingen, voorlichtingsavond ovei het middenstandsbeleid (Plan U.) Foyer Gehoorzaal, 8 uur: modeshow Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Comedie met „De physici". Breestraat 19. 8 uur: Open-Deuravond met dia-vertoning. Den Haag: Gebouw K. en W., 8.'5 uur: Residentie-Orkest m.m.v. Jeannette van Dijck (sopraan). Den Haag: Goede Vrijdagkerk (Bezuidenhoutseweg 361), 8.15 uur: or gelconcert Nico van der Hooven. Donderdag Schouwburg, 8 uur: Wim Kan, Hi-Fi- •onfénence. Rest. Van der Heijden. 8 uur: grafi sche filmavond, G. H. Bührmann's pa piergroothandel N.V. Stadsgehoorzaal: jaarvergadering Ver eniging van Reinigingsdirecteuren. Openbare school Telderskade. 8 installatie van P. Kruit als hoofd Thor- beckeschool (openb. u.l.o. Jacob Campenlaan). Lunchroom (derde etage) V. en 10.3011.30 en 3-4 uur: modeflitsen. Sociëteit Horus, Rapenburg 127, 8 1 opening tentoonstelling foto's Henk der Vet Leiderdorp: padvindersgebouw Dr. Van Rhijnstraat, 8.30-10.30 uur nam.: tentoonstelling fotoclub Daguerre. Wijtage/bouw Irene Oegstgeest 8 uur: Heorv. Gemeente en Ver. Vrijz. Her vormden, prof. dr. J. de Graaf (De Bilt) over synodaal rapport kernbewapening. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Reiziger zonder bagage". Den Haag: Diligentiai 8 uur: David Montagu (piano). Vrijdag Zaal Koningskerk (W. de Zwijgerlaan- hoek Koningstraat), 7.30 uur: ruilavond voor verzamelaars. Academiegebouw, 's middags: ambts aanvaarding prof. mr. H. Schadee (ver gelijkend zeerecht). Lunchroom (derde etage) V. en D.. 10.30-11.30 en 3-4 uur: modeflitsen. De Lakenhal, 8 uur: Vereniging Oud- Leiden, dr. H. Enno van Gelder, dir. Kon. Penningkabinet Den Haag, over „Geld uit vroeger eeuwen". Leiderdorp: padvindersgebouw Dr. Van Rhijnstraat, 8.30-10.30 uur nam.: tentoonstelling fotoclub Daguerre. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Mac Beth" (besloten voorstelling). Den Haag: Houtrusthal (Houtrust- weg), 8.15 uur: Res.-Orkest m.m.v. Ar thur Rubinstein (piano). Zaterdag Antonius-clubhuis, 8 uur: uitvoering jeugdorkest De Burcht Geref. jeugdhuis Breestraat, 7.45 uur: vertrek naar een verkeerslokaal, R.E.S Voerman over veilig verkeer. Hervormd Jeugdgebouw In den Mo- riaen, 7.30 uur: sociëteitsavond, verto ning van Russische speelfilm „De ballade in een soldaat". Stationsplein, 1.10 uur: afd. Leiden Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging, vertrek met bus 41 voor paddestoelen- laar de Pan van Persijn te Kat wijk aan den Rijn. Kunstzaal Heuff, Hoflaan 7, Wasse- aar Odorp1/», 4 uur: opening tentoon stelling van wenken van Doreen Mouton pottebakkerawehk van Meindert, Her- n en Gijb Zaalberg (t.em. 31 okt.) Leiderdorp: padvindersgebouw Dr. Van Rhijnstraat, 35 en 8—10.30 uur: tentoonstelling fotoclub Daguecre. Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Reiziger zonder bagage". n Haag: Gebouw K. en W., 8.15 Res.-Orkest m.m.v Arthur Rubin stein (piano). Horstlaan Voorschoten (halte Knip- laan), 1.45 uur: vereniging Oud-Leiden, wandeling door Kon. landgoederen Voorschoten-Wassenaar. Kampeerterrein De Drecht te Leimui- den, 4 uur: opening van het terrein van de stichting Leidse Jeugdverblijven door wethouder S. Sannes. Films Casino (230, 7 en 915 uur): Arena der verschrikkingen (18 jaar); donderdag: Lola (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur)De vergeten medeminnaar (18 jaar). Luxor: (2.30 7 en 9.15 uur): Samson tegen Hercules (14 jaar). Rex (230, 7.15 en 9.15 uur): Mars door de hel (14 jaar); woensdag en donder dag: High Society. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De on weerstaanbare lady (18 jaar). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): De deugd en de ondeugd (18 jaar). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Reijst, Steenstraat 35. tel. 20136 en apotheek Van Breest Smallenburg te L ei d e r do rp. Tentoonstellingen Leeszaal en bibliotheek Reuvens. Bree straat 27, maandag en woensdag van 9 tot 530 en van 7 tot 9 uur, dinsdag van 1 tot 530 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 105.30 u Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag en dinsdag van 4 tot 530 uur, woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd van 630 tot 8.30 uur 's avonds. tentoonstelling tekeningen Geesteszwakke kinderen JE gaat van ze houden. Dat is de ervaring van degenen die in de verple ging van geesteszwakke kinderen en (naar leeftijd) volwassenen werk zaam zijn. Het is ook de ervaring van de heer W. de Jong uit Lunteren, die gisteravond in de Petrakerk de Christenvrouwen van de afdeling Leiden- Noord een en ander vertélde over zijn werk in één van de tehuizen van de christelijkevereniging tot opvoeding en verpleging van geesteszwakke kinderen. Je gaat van ze houden, omdat ze zo lief zijn. Men schat het aantal geesteszwakke personen in Nederland op honderddui zend. Ongeveer vierduizend worden ei verpleegd in de tehuizen 's Heeren Loo- Lozenoord en Groot-Emaus (beide te Ermelo, rond 1400 verpleegden), Dr. mr. Willem van den Bergh-stichting (Noord- wijk-Binnen, 1400), Groot-Schuylenburg (Apeldoorn, 8 a 900) en het Van Arkel- Instituut (Soestdijk, 120 moeilijk opvoed bare kinderen). De onvolledige ontwik keling van de hersenen, geesteszwakte genaamd, krijgt een kind bij, voor of vlak a de geboorte mee. De geesteszwakke kinderen zijn over het algemeen lichamelijk gezond, maar door hun beperkte geestelijke vermogens kunnen ze zich thuis niet aanpassen. Ze komen dan ook al jong in een tehuis, bij aankomst wordt onderzocht waartoe zij in staat zijn. Deze capacitei ten tracht men dan met geduld, speciale materialen en veel liefde te ontwikke- :n dikwijls worden daarmee goede resultaten bereikt. Wel blijven geestes zwakken doorgaans hun gehele leven in de stichtingen, \yaar zij ztfch met elkaar door hun langzamerhand geleerde werkzaamheden gelukkig en opgewekt voelen. De minder aangename dingen worden hen afgeleerd door hen af te leiden met hun mogelijkheden aangepaste beid en vrije-tijdsbesteding. De ouderen werken in dè huishouding van de pavil joenen, in de timmerwerkplaatsen, op de boerderij, of zij verrichten eenvoudige •erkzaamheden in opdracht van grote bedrijven en instellingen (Ned. Spoor wegen, papier- en kunstzijdefabrieken. :.d.). Ontspanning In hun vrije tijd houden zij zich bezig met gymnastiek, dansen, wandelsport (een groep doet jaarlijks aan de Viejr- ;e van Nijmegen mee) en spelen. Ook aan de religieuze vorming wordt aandacht besteed: er zijn regelmatig kerkdiensten en zelfs zijn er meisjes- en jongensverenigingen. Het is vaak ont- Haagse rechtbank constateerde de president van de Haagse rechtbank. En de 40-jarige lasser uit Leiden tot wie deze opmerking was gericht, moest zulks toegeven. In de avond was hij in de Oosterkerk straat te Leiden twee mannen tegenge komen. die hem ieder drie flessen wijn, advocaat en jenever te koop aanboden. De prijs werd f 17.50 voor de 6 flessen. dacht een lekker koopje te beb- m de president der rechtbank „Indirect niet," luidde het an verdachte. Het werd in elk geval een dure aan gelegenheid, want de drank bleek te zijn dus stond de lasser terecht wegens heling. „Het was ook een vreemde plaats om drank te kopen." stelde de rechter vast. De drank was al duur geworden, want verdachte had f 22. als zijnde de werke lijke waarde van de drank, aan de be stolen firma moeten vergoeden. Verder had hij voor het naderende feestje an dere drank moeten kopen ,.En wie weet nog bijkomt," vulde de pre- De officier wilde het geval niet te vaar nemen en niet geheel kwade trouw bij verdachte veronderstellen. Daarom eiste hij terzake van schuldhe- ling f 250 boete of 1 maand hechtenis. „En geen drank meer kopen in de Oos- Verniellng in de cel Een 19-jarige jongeman uit Leiden had .1 zijn cel in het Huis van Bewaring te Den Haag vernielingen gepleegd als pro test tegen zijn behandeling. Hij vond het onjuist, dat hij temidden van oudere gevangenen werd geplaatst en was van oordeel, dat hij in een jeugdgevangenis Terzake van de gepleegde vernielingen ste de officier een maand gevangenis straf, De rechbbank heeft uitspraak ge daan en verdachte conform die eis ver oordeeld. Zoekt U een Gouden armband of Collier voor f 70.— en 100.— of f 300.— en 800 Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. Joseph Teixeira de Mattos (tot 11 november. Kunstzaal De Ruif, Janvossensteeg 59: tekeningen en schilderijen van Jan Juf fermans (alle dagen van 13-24 uur, zon dagen van 5-24 uur, tot 31 oktober). Kunstzaal Heuff, Hoflaan 7. Wasse- ïar (dorp), dagelijks van 105 uur en op woensdag ook van 810 uur nam. ides zondags gesloten): werken van Dooreen Mouton en pottebatokerswerk van Meindert, Herman en Gijb Zaalberg (t.e.m. 31 oktober). Sociëteit Horus. Rapenburg 127: ten toonstelling foto's Henk van der Vet (14- i 20-22 uur, zaterdag en zondag var ur, van 11 t e. m. 27 oktober). Oudere meisjes in de weefkamer op Groot-Schuylenburg te Apeldoorn. roerend zoals deze mensen de woorden it het Evangelie verwerken. De stichtingen hebben voortdurend plaatsgebrek. Altijd zijn er dan ook wel (sedert het begin van deze eeuw. toen het werk werd aangevat) paviljoenen in aanbouw. Wanneer die klaar zijn, heeft ook weer zusters nodig met een i hart voor kinderen. Met het doel meisjes van tenminste 17 jaar (en oude- ■en) voor het werk te interesseren, werd en geluidsfilm vervaardigd met de titel ,Je gaat van ze houden". Nadat deze rol prent gisteren was vertoond, beant woordde de heer De Jong enkele vragen. Aan het begin van de vergadering hield de presidente, mevrouw C. E. van Leeuwen-Luykenaar, een meditatie. De afdeling Leiden-Noord, die op 6 maart van dit jaar met 30 leden werd opgericht, telt thans 51 leden. Solglytt genoot in Königswinter KöNIGSWINTER, dinsdagavond. Vanmorgen om 7 uur zijn we wegge varen uit Düsseldorf met als doel Kö nigswinter. In het begin was het nogal heiig maar na enkele uren werd het stralend weer en dat is het de hele dag gebleven. De stemming aan boord was mede hierdoor uitstekend en de dokter had gelukkig niets te doen. De directrice e vrouw van kapitein De Vries des leer. De eerste kreeg vele prent briefkaarten te schrijven en mevrouw De Vries gaf tijdens de tooht allerlei interessante explicaties. We passeerden onder meer Keulen Bonn en al om half vier vanmiddag meerden we af in Königswinter zodat nog bij daglicht konden passagieren ieze mooie plaats. De 92-jarige heer De Boer uit Leiden stapte als eerste aan wal. Verscheidenen maakten met het kabelbaantje een tocht naar de Drachen- fels. Morgen hopen we naar het 120 kilo meter verder gelegen Rüdesheim te va in als u dit leest, zyn wy daar waar- schynlyk al weer aan 't passagieren. Een passagier. Voor grammofoonplaten In Leiden en Oegstgeest B.B. oefende met Mobiele Colonnes Gistermorgen heeft zowel Leiden als Oegstgeest kunnen zien welke groot scheepse en tevens efficiënte hulpverle ning kan worden ingeroepen, indien bü een ramp de locale organisatie Bescher ming Bevolking met eigen potentieel niet geheel bij machte is alle nodige hulp te verlenen. ft' De hulpverlening geschiedde op zeer afdoende wijze door het Korps Mobiele Colonnes, welk korps normaliter bij mo bilisatie over het land verspreid wordt gelegerd, teneinde in de korst mogelijke tyd in de meest bedreigde steden en gebieden te kunnen worden ingezet. In het kader van de herhalingsoefe ningen voor de militairen, die zowel van de brandweer-, reddings- als ge neeskundige onderdelen van dit korps deel uit maken, waren in Leiden een deel van de stad (Oosterkerkstraat en omgeving) en in Oegstgeest de Irislaan en omgeving tot verondersteld rampter rein verklaard. Verondersteld werd, dat zowel in Leiden als Oegstgeest met eigen potentieel de ontstane branden waren geblust, doch het aantal slachtoffers der mate groot was, dat aanvullende hulp zowel op reddings- als geneeskundigge- bied nodig bleek te zyn. Als gevolg van een telefonische hulp- aanvrage door het hoofd van de B.B.A.- Kring Zuid-Holland, de heer G. J. Wulf horst, arriveerde gistermorgen circa half negen twee colonnes van 85 (3 tot 5-tons) leger-auto's aan de grens van Oegst geest en bleek, dat 2 compagnieën van de reddings- en 2 compagnieën van de geneeskundige dienst van het korps, dus in totaal ruim 1000 manschappen, de gevraagde hulp kwamen verlenen. Zo wel in Leiden als in Oegstgeest werd van elke dienst een compagnie ingezet en konden op beide genoemde rampter reinen circa 100 pseudo-slachtoffers onder wie verscheidene die op realisti sche wijze waren „geschminkt" al of niet na een eventuele voorafgaande red ding uit ingestorte percelen e.d. ter plaat se hun eerst medische verzorging kry- Direct hierna werden de pseudo- slachtoffers die eveneens door het K.M.C. waren „geleverd" met de spe- ciaal tot dit doel ingerichte trucks van het KM.C. naar een viertal buiten de rampgebieden gelegen z.g. verzamelplaat sen-gewonden vervoerd, waar zij door de medische staf van het K.M.C.. hetzy verder afdoende werden behandeld, het zij naar de daarvoor aangewezen zieken huizen werden gedirigeerd. Zowel burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot als burgemeester H. L. du Boeuf gaven van hun belangstelling voor deze groots opgezette en zeer ge slaagde oefening blijk. Door 'rebus en slagzin naar Oostenrijk Voor grammofoonplaten (Van een onzer verslaggevers) Het 35-jarig bestaan is voor de Coöp. Bond van Sperwer-inkoop- verenigingen aanleiding geweest tot het uitschrijven van een prijsvraag met als hoofdprijzen veertig veer tiendaagse wintersportvakanties ir Oostenrijk. Uit Leiden wonnen twee personen een dergelijke reis voor twee personen, die hen in januari naar de provincie Stiermarken zal voeren. Het zijn de heren E. Dul laart, Jacob Catslaan 50 en M. van Dijk, Kanaal weg 120. De eerste ge lukkige bleek vanmorgen te „ach terhalen", de tweede was niet thuis, maar we veronderstellen dat de reacties even leuk zouden zijn ge weest als bij de eerste. Zaterdagmorgen bracht de post de heugende mededeling. Inzender Edward Dullaart (zeventien jaren) was eerst ver bluft en daarna uitgelaten. Geen wonder, deze jongeman zag zijn vaak gekriti seerde hobby, rebussen oplossen, be kroond met een reis naar Oostenrijk. „Gaat u maar met pappa", zei hij tegen zijn moeder, maar die vindt dal hijzelf zijn eerlijk verdiende reis moet maken. Dat komt mooi uit, want vorig jaar haal de Edward zijn mulo-diploma (A) aan de Titus Brandsmaschool, waar hij nu 'n aanvullende cursus volgt voor het B- diploma. Zodoende heeft hij wel tien dagen de tyd. Houtwormen Edward heeft een heel krantje met problemen moeten oplossen. Over diverse artikelen moest hij straat leverde gistermiddag de mantelpakjes, bontmantels en cock tailjaponnen voor de halfjaarlijkse modeshow van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen, afdeling Leiden. Zoals langzamerhand traditie is geworden, toonden zes mannequins voornamelijk modellen die door hun eenvoudige lijnen en gedekte, maar gedistingeerde tinten zeer draagbaar zijn voor de gemiddelde Nederlandse huisvrouw. Ditmaal werd niet alleen het presenteren van de kledingstukken door eigen leden verzorgd, maar ook het pianospel mevrouw Rensink). De juist var kantie teruggekeerde presidente me vrouw H. A. van Herwaar den-Wil- deboer, fungeerde als lady-speaker. De collectie was niet groot, maar het algemeen wel smaakvol. We zagen A. DE KORT, HAZERSWOUDE, KREEG IN LEIDEN KON. ONDERSCHEIDING f ISTERMORGEN heeft de heer A. de Kort uit handen van wet houder P. S. Harmsen de bij de or de van Oranje-Nassau behorende bronzen ere-medaille ontvangen. Deze plechtigheid had plaats in het gebouw van de Stedelijke Lichtfa brieken te Leiden in intieme familie kring. De heer De Kort vierde zijn veertigjarig jubileum in dienst van dit bedrijf. Hij is districtsfitter te Hazerswoude. Wethouder Harmsen legde de na druk op het grote belang van het vakmanschap van een gasfitter. Is gasfitter niet voor zijn taak be rekend, dan kunnen zich gevaarlijke situaties voordoen. De heer De Kort heeft de belangen van de SLF op uitstekende wijze behartigd. De ko ninklijke onderscheiding is dan ook tenvolle verdiend en de wethouder wenste de jubilaris en zijn gezin gaarne van harte geluk met deze mooie beloning van onverdroten ijver en trouw. Van waardering getuigende woor den werden ook gesproken door di recteur Y. Ykema, die een oorkonde en een gratificatie overhandigde. Voorts werden geschenken aangebo den namens de personeelsvereniging en de naaste collega's. Mevrouw De Kort kreeg bloemen. 's Middags ivas er voor de inwo ners van Hazerswoude gelegenheid de heer De Kort te feliciteren in zijn woning Torenstraat 3 aldaar. Daar van werd een druk gebruik gemaakt. Foto N. van der Horst. bijvoorbeeld enkele Engelse pakjes van tweed met rechtvallende jasjes en strakke rokjes (grüs. blauw en beige bruin). een R.AJF.-blauw wevenit deux- pièces met helderrode jumper, een even eens wevenit ensemble in cognag bruin en een jersey pied-de-coq pakje met zwarte biezen a la Chanel en zwarte jumper. Voorts waren er eenvoudige door- knoopjurkjes (soms tot slechts een twin tig centimeter onder de taille doorge- fcnoopt) in zachte ruiten (om. roestbruin en cognac). Bij de avond kledingstukken zagen we een grasgroene fluwelen japon met nertsstaartenstola, twee jaquard ja ponnen (zwart-wijnrood en zwart-groen) en een met ..rafelrandjes" gegarneerd zwart exemplaar. De collectie bontwerken was ruim en mooi: korte jasjes met veulen, bisam, nerts, ocelot, zeehond en persianer en lange ruimvallende mantels van om nertskoppen en zeehond. Van de meest gedragen stoffen noemen we tweed, wevenit en soepelvallende wol. Voor de finishing touch zorgden Messchers Modehuis (met middelhoge ..kachelpijpjes", herenhoedjes, vrolijke dopjes en baretten, dikwijls gegar neerd met fazantenveren)J. P. van der Blom (kapsels en glinsterende bijous) en de firma Antilope (met een grote collectie tassen, waaronder en velop- en beugelmodellen in skai, suède en lak). iets schrijven. En daar schuilt vol gens hem de beloning met eei van de hoofdprijzen in. Bij eei bepaald soort boenwas moest hij een slagzin bedenken. „Goedge keurd door de Nederlandse Ver eniging van Houtwormen", schreef Edward met een grappige variant op de Huisvrouwen. Met de goede oplossing van de rebus zal dit wel de doorslag 'hebben ge geven. Zo gaat Edward in gezelschap van de hem waarschynlijk nog onbekende heer M. van Dyk van de Kanaalweg in januari naar de wintersport in de buurt van Graz. Maar met wie? Dat nog een open vraag. Binnen veertien dagen is ook dat opgelost, want dan moet de reisgenoot zijn opgegeven. Zyn zussen hebben er wel veel zin in Zeldzame zeeschelp in een bankkluis Een Australische vrouw te Rabaul op het eiland New Britain (by Australisch Nieuw-Guinea) heeft op het strand bij Rabaul een zeeschelp gevonden, die vol gens amateur-verzamelaars tot de zeld zaamste en kostbaarste soort ter wereld behoort, namelijk de „Glorie van de zee" (conus gloria maris). Van deze soort zijn over de gehele wereld slechts dertig exemplaren bekend De laatste werd by- na honderd jaar geleden gevonden. Alle bekende exemplaren zijn uit Indonesië of de Philippijnen afkomstig. De Australische heeft foto's gezonden aan universiteiten in Australië, Engeland en Amerika om te laten vaststellen of het hier inderdaad gaat om een exem plaar van genoemde soort. Omdat haar vondst waarschijnlijk zeshonderd Aus tralische ponden waard is, heeft zij de schelp in een bankkluis opgeborgen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johannes zn van J Slootweg en G M Vries: Hendrik zn van J P Veltihiuyzen en C Smit; Ro- naldus Cornelis Theodoras zn van C H van der Voort en C M Ammerlaan; Thea Cornelia dr van C Vooys en C van Starkenburg; Harro zn van U Spitsbergen en J H Vink; Arnaud zn van C J van Willigen en M Jans sen; Lijdia Maria dr van G Kindt en L van der Plas; Sophia Wilihelmina Louisa dr van A Hanna-art en A Monteban; Henriëtte Johanna Maria dr van L P H Beuk en J E L Vos; Jeroen Johannes zn van P B Heij- koop en M J M Koelemrijn-; Erna Christina dr van W Bogers en A N Robert Jan zn van J Aan- Een lekkere gewoonte Kent u Bluefort, Moti Chou, St. Paulin? Wees niet een kennig: houd van meer kazen. dewiel en A Messemaker; Frederik Abraham zn van C Prays van der Hoeven en J M R Hanegraaf. GEHUWD: W J Sira en G de Kier. OVERLEDEN: A de Waal Malefyt, 52 jaar, man. Geregistreerde arbeidsreserve aanvragen Bedryfsklassen Bouwnyverheid Hout, kurk, stro Metaalnyverheid Textielindustrie Voedings- en genotmiddindustrie Land- en tuinbouw Handel Horecabedrijven Kantoorpersoneel Losse arbeiders Overige bedryfsklassen Minder geschikten Totaal mannen Totaal r 1 120 159 117 121 106 43 138 1126 1078 93 383 345 eens extra de aandacht te ves- tigen op haar door de kleine be huizing niet zo in het ooglopende afdelingen, hield Hema N.V. gister avond een modeshow in de foyer van de Stadsgehoorzaal te Leiden. Een aantal met de hand gebreide pullovers en vesten vormde de ouver ture van deze show. Ze waren vervaar digd van shetlandwol. Deze wol i tientallen tinten verkrygbaar. Op de afdeling kinderkleding zal iedere huismoeder wel kunnen 6lagen. Een drietal kinderen liet voor elk wat wils zien. Draion pullovers, gedragen op plooivast geruite rokjes, en voor de jon gens dwars gestreepte truien in diverse Ook voor de robbedoezen was de kleu rige pullover in jacquarddessin. Meisjesmantels waren er in licht en donker flausch. Voor de kleintjes zyn de wollen geruite jacks nog altyd gewild. Heel praktisch was het poplin jack, dat heerlyk warm werd door de teddy voe ring. Natuurlijk ontbrak de zo moderne anorak ook niet De dameslingerie vorm- wel het hoogtepunt van de show. Er ren nachthemden in velerlei kleur en variatie; donkerrood met zwarte nylon voile vormde aparte combinatie. Heel snoezig stond het rozerode nachthemd met wit kant Pyjama's en dusters Praktisch waren de zwanendon» pyjama's. De dusters zyn e waard. Zy waren zi van terlenka met i extra vermelding flatteus. Gemaakt irme tussenvoering tere pastel tinten of in vrolyke bloemmotieven. De bonneterieafdeling liet vele dames jumpers met V-hals, hooggesloten of met de zo moderne rolboord zien. De mate rialen waren draion, nylon zyde en het heerlyk warme lamswoL Voor een ski-vakantie is de combinatie van helanca pantalon met jack van dubbel nylon met helanca manchetten zeer geschikt. De vijf mannequins lieten aan het slot nog enkele mutsen en hoedjes zien, ge maakt van imitatie bont, orlon en nylon. Cor van Veen zorgde voor de muzikale omlysting. De show zal vanavond worden her- De geregistreerde arbeidsreserve ver toonde in vergelyking met de vorige maand een geringe styging, n.l. van 121 tot 138 Als voornaamste oorzaak Is te noe men de inschrijving van horecapersoneel. dat na het einde van het zomerseizoen overgaat qp het ambulante winterwerk, welke overgang enige tyd vordert. In het gewest Leiden, omvattende de gemeenten Leiden, Alkemade, Leider dorp, Oegstgeest, Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude, was 0,4 pet. van dc af hankelijke beroepsbevolking als werkloos geregistreerd tegen 0,5 pet. in de provin cie en 0,7 pet. in Nederland. De vraag naar arbeidskrachten beliep per ultimo september 1963: 1078 tegen 1126 augustus 1963. De daling van de vraag is bijna geheel aan administratieve maatregelen toe te schryven, n.L verifi catie van de aanvragen, hetgeen vooral ln de bouwsector tot uitdrukking komt. Overigens blijft de vraag aanzienlyk. Dul- dclijk treedt een en ander naar voren wanneer het cijfer per ultimo september 1962, t.w. 853, als vergelijkingsfactor wordt aangehouden. In de bouwsector bestaat nog steeds een tekort aan arbeidskrachten. Vooral aan timmerlieden en metselaars Is grote be hoefte. Als gevolg van toegenomen activiteit in het rayon steeg het aantal openstaande aanvragen in de sector houtbewerking. Zowel In de metaalnyverheid als tn de textielindustrie doet het personeelstekort zich onverminderd gevoelen. De daling van het aantal ingeschreven vrouwelijke arbeidskrachten is toe te schryven aan de inschakeling van jeug digen in het arbeidsproces. De NIEUWE LEIDSE COURANT vraagt voor de Hoge Morsweg Leiden - Oegstgeest Moet om 3.30 uur beschikbaar zijn. Nadere inlichtingen Abonnementen afdeling Steenstraat 37. Telefoon 31441.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3