Zuid-Vietnam nodigt V.N.-missie uit In Italië is Silver Match even bekend (en populair!) als 'Scooters en Scala' SILVERJWATCH gas Russische spionageroman tekent Amerika te goed Felle kritiek in Prawda „Zuid-Afrika uitstoten uit de organisatie" ht een fcoafce h# Oostduitse grenswacht in westen voor rechter 2000 jaar niet gewerkt DINSDAG 8 OKTOBER 19«S Sowjetunie wijst voorstel af Debat in Algem. Vergadering kwestie-Zuid-Vietnam in de Algemene Vergadering van de Ver. Naties heeft de Sowjetunie zich gisteravond uitgesproken te gen het aanvaarden van een uit nodiging van de Zuidvietnamese regering om een groep waarne mers naar het omstreden gebied Staakt Rusland export van olie naar China Volgens de Britse raad voor de be vordering van de internationale han del zou de Sowjetunie een embargo hebben gelegd op de export van mo derne apparatuur en olieproduktea naar communistisch China. Een van de eerste gevolgen van dit embargo zou zijn dat de Ujoesjin-toestellen van de Chinese luchtvaartmaatschappij meer en meer onbruikbaar worden bij gebrek aan reserveonderdelen, aldus de raad. De aanvoer van Russische olieprodukten in China zou volgens de raad geheel zijn opgehouden. aan China te verminderen, maar tot dus ver „heeft Boekarest zich aan zijn ver plichtingen tegenover China gehouden". De Britse instelling deelde verder me de dat China vliegtuigbenzine in Japan zou willen kopen. De Japanse minister van buitenlandse zaken zou hebben ver klaard dat een dergelijke transactie met China weinig toekomstmogelijkheden zou bezitten. De raad bevestigt dat de onderhandelingen over de verkoop van tien straalvrachtvliegtuigen van het type Cornet aan China een vergevorderd sta dium hebben bereikt en dat de Britse regering geen bezwaar tegen deze ver koop heeft. iOSRAM Syrische troepen tegen Koerden? Het gezaghebbende Egyptische blad Al Ahram heeft gisteren geschreven, dat er thans Syrische troepen in Irak zijn om te helpen bij de bestrijding van de Koerdenopstand. Volgens het blad Is de troepenbewe ging geheim gehouden. Er zouden twee oktober 5000 Syrische soldaten op de basis Habaniyah in Irak zijn aangeko men. Met Syrische hulp zou Irak willen proberen de opstand nog voor het in vallen van de winter te doen eindigen. In Duitsland bijna miljoen arbeiders uit buitenland Het aantal buitenlandse arbeiders in Wes'-Duitsland nadert snel het miljoen, zo bleek gisteren uit cijfers van bet fe derale arbeidsbureau. In zijn maandrapport deelte het bureau mee, dat er nu ongeveer 850.000 buiten landers in Duitsland werken en dat ver wacht wordt dat spoedig nog 50.000 aan geworven zullen worden. Er zijn nog steeds 624.000 vacatures en slechts 104.500 werklozen. Het aantal vacatures is in september met 18.000 gedaald. In de eerste negen maanden van 1963 zijn in totaal 98.000 buitenlanders in Duitsland komen werken. De meeste van hen kwamen uit Italië, Griekenland, Spanje en Turkije. Portugal klaar om Kongo te te zenden om de godsdienstcrisis bestuderen. De uitnodiging werd ondersteund door de Costa- ricaanse afgevaardigde. Russische vertegenwoordiger stelde voor dat de speciale controle commissie voor Vietnam, die op grond de akkoorden van Genève is inge steld, een onderzoek instelt en voor het einde van de huidige zitting van de Assemblee verslag uitbrengt. (De Ge ef se conferentie van 1954 maakte een %de aan de Indochinese oorlog, red.). Het kwam gisteravond niet tot een be slissing. Men ging tot vandaag uiteen de Costaricaanse gedelegeerde de gelegenheid te geven een ontwerpreso lutie op te stellen. Tevoren had de Ceylonees sir Senarat Gunewardene verklaard, dat de regering van Ngo Dinh Diem de boeddhisten had verlaagd tot tweederangsburgers die in alle opzichten ten achter zijn gesteld. De rooms-katholieken behoren volgens de Zuidvietnamese regering tot godsdienst, maar de boeddhisten tot club". Boeddhisten worden gedwongen erebogen voor Maria op te richten en regeringsambtenaren worden veronder steld tot christelijke heiligen te bidden. De Ceylonese afgevaardigde stelde, dat de Vietnamese regering gifgas gebruikt tegen de boeddhisten. Honderdvijftig duizend mensen bevinden zioh zonder proces in gevangenissen. Hij sprak de wens uit, dat de V N. een beroep zullen doen op de V.S. om hun goede diensten te verlenen ter verbetering van de toe stand in Zuid-Vietnam. Indien dit niet mogelijk zu zijn, zouden de Ver. Staten hun hulp moeten staken, zo zei hij. Intussen is de schoonzuster van Diem, evrouw Ngo Dinh Nhoe, uit Parijs in New York aangekomen voor een reis van drie weken door de Ver. Staten. Eerder op de dag arriveerde de nieuwe ambassadeur van Zuid-Vietnam, die verklaarde, dat niet mevrouw Nhoe, maar hijzelf zijn regering bij de V.N. zal vertegenwoordigen. Geen staat van beleg in Brazilië President Joao Goulart van Brazilië heeft gisteren het congres gevraagd een wetsontwerp in te trekken, waarbij de staat van beleg zou worden afgekondigd. Hij deed dit nadat er sterk verzet was gerezen tegen het voorstel, o.m. van de zijde van de socialistische partij van Goulart Hij had om het decreet voor de af kondiging van de staat van beleg ge ld op advies van de militairen die mening waren dat dit nodig was ïen einde te maken aan ernstige binnenlandse onrust, die zou zijn voort gevloeid Uit een chaotische economische situatie, stakingen en politieke agitatie. commissie van justitie van de ka- van afgevaardigden heeft het ver zoek van Goulart bewilligd, maar pas nadat zij het in hoge mate had afge zwakt. De bevoegdheden van de regering zouden volgens het gewijzigde voorstel sterk beperkt zijn tijdens de staat van beleg en een aantal grondwettelijke vrij heden die normaal onder de staat van beleg worden opgeheven, zouden ge handhaafd blijven. De politie en veiligheidstroepen heb ben gisteren zes arbeiders van een staal fabriek gedood tijdens onlusten. De schietpartij deed zich voor in Acesita in de staat Minas Gerais op 300 km ten noorden van Rio de Janeiro. De aanlei ding tot het gevecht is niet duidelijk, r politie en troepen vuurden op een igte arbeiders die naar de fabriek terugkeerde. blokkeren Portugal is gereed Kongo te blokkeren als buitenlandse troe pen toegestaan wordt dat land als basis te gebruiken vanwaar hulp verleend kan worden aan de Afri kaanse nationalistische opstande lingen in het naburige Angola. Zoals bekend heeft de Kongolese regering van premier Adoula de UPA van Holoen Roberto erkend als de Angolaanse rege ring in ballingschap. Een top-bevelhebber van de vloot heeft de aanhoudende geruchten beves tigd dat Portugal drie schepen in St. Antonl de Zaire heeft liggen, die gebruikt kunnen worden als blokkadeschepen. Zij kunnen onmiddellijk tot zinken worden gebracht in de Kongorivier. Dat zou de bevoorradingsroute Leopoldstad via de haven Matadi, die 110 kilometer van de monding va: Kongo ligt, afsnijden. Autoriteiten van de Portugese vloot hebben op een persconferentie meege deeld, dat zij een aantal oorlogsschepen in de Angolaanse wateren hebben en dat deze vermoedelijk gebruikt kunen worden om steun aan de blokkade te verlenen. De marine weigerde de vang van de vloot daar bekend te maken. SPOORWEGEN De zogenaamde „route nationale" Kongo, die het aan delfstoffen rijke Katanga per spoor en rivier verbindt met Matadi was pas kort geleden heropend. Het grootste deel van het Katangaanse koper gaat nog steeds via de Benguela- spoorlijn (Brits eigendom) die door Angola naar de haven van Lobito gaat. Een andere weg van Katanga naar de Oostafrikaanse haven Beira op Mozam bique is ook in handen van de Portu- g Een woordvoerder die in nauwe ver binding staat met het Portugese ministe rie van buitenlandse zaken, heeft mee gedeeld, dat de Portugese premier, Salazar, een aanbod van Spanje om troepen te zenden om tegen de Ango laanse opstandelingen te vechten van de hand heeft gewezen. Vanzelfsprekend eigenlijk: Silver Match gasaanstekers zijn elegant en bovendien onbeperkt bedrijfszeker! Repareren is nooit nodig: als één van de mechanische onderdelen niet feilloos in orde is, kunt u dat gratis laten vervangen. Meteen. U hebt op Silver Match een levenslange "waar u ook bent"- garantie! Altijd safe - onbeperkt gegarandeerd. -SILVER MATCH GEEFT VUUR AAN DE HELE WERELD!- DE, Prawda is gisteren fel van leer getrokken tegen een detec tive-spionageverhaalwaarin de Amerikanen niet zwart genoeg en de contraspionage van de Russen niet intelligent genoeg worden af geschilderd. In het artikel, dat slechts naar de vorm een ingezon den stuk is, wordt aan de hoofd redactie duidelijk gemaakt, dat het niet zo zeer gaat tegen het genre als wel tegen sommige represen tanten van de soort. De vraag wordt gesteld of de Sowjets detective-romans nodig hebben. En het antwoord luidt: ongetwijfeld, omdat onze jeugd houdt van ware geschiedenissen over dappere agenten van de ge heime dienst en agenten van de contra-spionage". ,,Maar", zo vervolgt het artikel ,,een politieroman van Ljov Ovalef lijkt daar niet op. Het bevat een verhaal over een Amerikaanse spion, die opdracht heeft zich meester te maken van het geheim van een nieuwe radarontdekker of, als dat niet lukt. een geleerde te ontvoeren, die er een zou kunnen maken. „Volstrekt gespeend van moderne re aliteit", aldus het artikel, „is het boek in tegenspraak met alle bekende feiten over de aktiviteit van de Amerikaanse geheime dienst op Sowjetgebied alsmede land tegen deze geheime dienst, die niet zo gevaarlijk blijkt te zijn." Het ingezonden stuk krijgt door de publicatie in de „Prawda" het karak ter van een kritiek van dit blad, dat zich hevig verontrust over dit boek. „Het boek is er niet op gericht, de waakzaamheid van de jeugd tegen de ondermijnende activiteit van buitenland se geheime diensten te mobiliseren. In tegendeel, in plaats van de waakzaam heid te prikkelen kan het schadelijke achterdocht van de ene Sowjet burger tegen de andere wekken. Men moet on gemotiveerde wederzijdse achterdocht niet ln de plaats stellen van waakzaam heid." De spannende detective-verhalen van de „goede schrijvers" waarvan in het ingezonden stuk een lijst wordt gege- „helpen onze jeugd op te voeden de geest van toewijding aan ons va derland". Russen brachten luchtverkeer in gevaar Het Ierse departement voor de burger luchtvaart houdt zich op het ogenblik bezig met een rapport van de piloot van een Amerikaans passagiersvliegtuig die vijf weken geleden boven het midden van de Atlantische Oceaan twee Russische straalbommenwerpers heeft waargeno men, vliegend op een hoogte van tussen 34.000 en 6.000 voet De vlieger kreeg de indruk dat de bom menwerpers van Cuba op weg waren naar het noordwesten van de Sowjetunie, mogelyk Moermansk. Volgens een funktionaris van het inter nationale vliegveld Shannon zouden zich op het ogenblik waarop de bommenwer pers werden waargenomen ongeveer zes tig burgervliegtuigen op de internatio naal vastgestelde vliegroutes boven de At lantische Oceaan moeten hebben bevon den. waarvoor andere toestellen, welker vlucht niet tevoren was aangekondigd, een buitengewoon groot gevaar zouden hebben opgeleverd. Men neemt echter aan dat het hier een op zichzelf staand geval betreft. Weer aanval in de V.N.: Cubaanse kritiek op Amerika De minister van buitenlandse zaken van Tanganjika, Iscar Kambona, heeft gisteren in de al gemene vergadering van de Ver enigde Naties gezegd, dat het „huichelarij en dwaasheid" zou zijn toe te staan dat Zuid-Afrika nog langer lid is van de organi satie. Hij zei, dat Zuid-Afrika verdiende te worden uitgestoten wegens ondermijning van de be ginselen van de V.N. Kambona vroeg ook uitbreiding van de veiligheidsraad met drie nieuwe zetels voor Afrika en drie voor Azië. Hij zei, dat de Algemene Vergadering haar plicht zou verzaken als zij de onevenwichtige toestand in de raad met betrekking tot Afrika niet zou veranderen. Zuid-Afrika heeft het „oog laten val len" op de Britse protectoraten Basoe- toland, Swaziland en Beetsjoeanaland, en nodig zou de V.N. daar een „verte genwoordiging" moeten vestigen, aldus Kambona. De vertegenwoordiger van Mali zei, dat de kwestie van het Zuidafrikaanse lidmaatschap aan de orde moest worden gesteld, daar het „een buitenlandse min derheidsregering is die uit racisten en kolonisten bestaat". Verscheidene Afrikaanse landen heb ben erop geduid zich tegen de erken ning van de geloofsbrieven van Zuid- Afrika te zullen verzetten. Cuba "beeft in de Algemene Vergade ring de Russische „vredespolitiek" die heeft geleld tot het gedeeltelijke kern- stopverdrag, toegejuicht, maar het zal het verdrag niet ondertekenen zolang de Amerikanen hun „agressie"-politiek voortzetten. De Cubaanse afgevaardigde, Lechuga Hevia, zei: „Cuba kan een verdrag niet tekenen, als een van de ondertekenen de machten tegelijkertijd voornaamste hoofdpersoon is van een ons vijandige politiek en van vele aanvallen tegen land, die neerkomen op een oorlog der oorlogsverklaring". Twee Tsjechen naar Westen gevlucht Onder $en hagel van mitrailleurkogels zijn gisteren twee Tsjechoslowaakse mi litairen naar Oostenrijk gevlucht. De beide mannen, negentien jaar oud, ver telden dat zij in Praag waren gedeser teerd en naar de grens waren gelopen. Daar hadden zij kans gezien een zwa re vrachtwagen te bemachtigen. Voor de grenswachten in de gaten hadden wat het plan van de deserteurs was, waren zii met het zware voertuig door de barrières gereden. I Op initiatief van de ver eniging voor bedrijfsvoor lichting Rond Meppel is voor haar werkgebied een „babysitcentrale voor koeien" opgericht. Het doel van deze melkers hulpdienst, die de eerste in Drente is, is het de boeren mogelijk te maken hun bedrijf een of meer dagen te verlaten. In Hoogeveen is de C.B.T.B. bezig met de oprichting van een bedrijfsverzor- gingsvereniging. I In York (Engeland) zijn gisteren zeven wedren- paarden dood in hun stal len aangetroffen Dieren artsen hebben verklaard ervan overtuigd te zijn dat de paarden per onge luk zijn vergiftigd door dat giftige stoffen van een plank in het voedsel van de dieren waren ge vallen. I De echtgenote van de Amerikaanse president, mevrouw Jacqueline Kennedy is gisteren met het luxe-jacht Christina eigendom van de Griekse reder Onassis van een zeereis van Is- tanboel aangekomen bij het Griekse eiland Les bos, de geboorteplaats van de Griekse dichter Sap pho. Onder een regen van kogels hebben twee Tsje choslowaakse soldaten met een legervrachtauto bij Berg in de omgeving van Pressburg, getracht Oos tenrijk in te rijden. De vrachtwagen belandde echter in een sloot. Beide vluchtelingen slaagden er hierna toch in te voet Oostenrijks gebied te be reiken zonder te worden getroffen. Zij hebben po litiek asiel gevraagd. Walter Ulbricht, de lei der van de Oostduitse communistische partij, heeft in een speciaal ar tikel, geschreven voor de Prawda, verklaard dat Oost-Duitsland in de 14 jaar van zijn bestaan „zijn levensvatbaarheid voor en vermogen tot ontwik keling" op overtuigende wijze heeft bewezen. Oost-Duitsland, dat onge veer een vierde van het oude Duitse rijk vertegen woordigt, produceert thans Wegens neerschieten vluchteling „Ik deed slechts mijn plicht" Een 22-jarige voormalige kor poraal bij de Oosduitse grens wacht Fritz Hanke staat in Stuttgart terecht wegens het neer schieten van een vluchteling langs de oost-west-grens- Het proces, waarvoor acht getuigen zijn op geroepen, is zowel strafrechtelijk als politiek van betekenis, omdat een dergelijk geval in West-Duits- land nog niet eerder is voorgeko men, Hanke wordt ervan be schuldigd opzettelijk een mens te hebben gedood, zonder dat hier van moord sprake is. Het grensincident had op 5 juni 1962 plaats in de met mijnen bezaaide grenszone in het Harzgebergte. Een jonge Oostduitse arbeider, die naar het westen wilde vluchten, werd het slachtoffer van de schietpartij. Hanke zelf was begin dit jaar naar het westen gevlucht. Een vriendelijke ontvangst viel hem echter niet ten deel, want al spoedig na zijn aankomst werd hij gearresteerd: zijn communistische wapenbroeders hadden de Westduitse PIJNSTILLER Kieipijn... maar ook andere pla gende pijnen stilt u het snelst met WITTE KRUIS, (poeders, tebletten of cachets). Salicyl-vrlj en daar door geen maagklachten. WITTE KRUIS evenveel industriële pro- dukten als heel Duitsland in 1936, zo schrijft hij. Voornaamste probleem: te voldoen aan de vraag naar ruwe grondstoffen en energie. I Luitenant-generaal Ni kolai Kamamin, de offi ciële zegsman voor het Russische kosmonauten eskader, heeft de berich ten over een op handen zijnd huwelijk tussen kosmonaute Valentina Te- resjkowa en kosmonaut Andrian Nikolajef voor barig genoemd. De gene raal zei niets te weten van een verloving. De correspondent, die het be richt de wereld instuurde, «i^aasUg geweest, zo 14) Ook in onze streken heeft De aristocraten van vroeger het lang als eervol gegolden, wan- den werkte stond alleen maar ln hoog mende O.W.'ers. Want de nakome- aanzien, indien hij gefortuneerd Een arme kerel die niet werkte, maar liever over het wel en wee van de wereld ln de zon lag te mij- onthullen, meren, werd voor een luie kerel alleen al door het uitgekreten. Het nietsdoen was im mers alleen gereserveerd voor de lingen van Tsj'loe hebben in ruim 2000 jaar niet gewerkt! Wie Tsj'loe was, zullen we straks ieder bcgrijpe ter verklaring daar- Chlna moeten zijn. China ken- TOCH IS HET ZO? op ook, dat ze dc hele dag niets uit voerden. Deze hinderlijke houding van en kele welgestclden eigenlijk alleen sommige aristocra ten in Frankrijk, waarvan sommigen er zich op konden beroemen dat in de laatste vijf eeuwen geen hunner voor ouders ooit gewerkt had. Een bene- pener testimonium lijkt nauwelijks denkbaar en ln plaats van bewon dering dringt zich onwillekeurig een gevoel van wrevel aan ons op over zó duidelijk geafficheerde degene ratie. Laten we liever onze verstoorde Ia< en overgaan tot de orde van de dag. Dan worden we al direct ge confronteerd met het naakte feit, dat een geslacht waarvan géén der voorouders in 500 jaar heeft gewerkt, zijn werkelijk kan worden ge zegd, dat zij, noch hun voorouders, in de laatste eeuwen gewerkt heb ben. Dat z(jn af stammelingen van de Mantsjoe's, die in 1644 China on derwierpen en van mening zijn, dat het land verder te eeuwigen dage In hun onderhoud moet voorzien. Ook na de revolutie van de daarop volgende woelln- oorlogen die zich onafgebro ken hebben voortgezet, weigerden deze lieden door werken ln hun on derhoud te voorzien en als zodanig vormen zü ongetwijfeld een Interes sant studieobject voor sociologen. de belangrijkste zedenleraar uit de Chinese oudheid, wiens Chinese naam K'oeng-foet-tse was en die hierboven reeds familiaar bij 1912 ongeveer 15 generaties luiaards dagdieven heeft opgeleverd, verstoorde stemming dreigt r weer te overmeesteren, zodat we het over een andere boeg zullen moeten gooien.) Tsj'loe hebben Moeten geduld. De nazaten van deze grote (De filosoof hebben ruim 2000 Jaar niet toch gewerkt en zullen dit ook thans on getwijfeld niet doen. Het binden van de voeten der Chl- staat hiermee in bewondering raken (verwijderd) verband. over 15 niet werkende generatiesT H. PétUlon. politie ervan op de hoogte gesteld, dat hij de man was, die bij het incident in het Harzgebergte het fatale schot loste. Hanke had voor deze daad een Oostduitse medaille en 200 marken g«- „MIJN PLICHT" Voor de rechter verklaarde hij nooit an plan te zijn geweest iemand te do den. Toen ik het schot loste, had ik geen gelegenheid daarover lang na te denken. Als militair heb ik mijn plicht gedaan. Dat is alles wat ik ervan kan zeggen, zo zei hij, politiek is een andere kwestie. Daarvan heb ik geen verstand (Hanke is politiek instructeur van zijn peloton en ook lid van de communis tische partij geweest). s na veelvuldige wervingspogingen hij, volgens zijn verklaring, tegen zin, in februari 1959 grenswachter geworden. Hij zou ook nooit lid van de partij zijn geworden, wanneer daarop iaar niet steeds was gehamerd. Verscheidene Oostduitse militairen, die )k naar het westen zijn gevlucht, zul len getuigen in dit proces, dat enkele dager, zal duren. Het proces tegen Hanke is het eerste openbare succes voor de Westduitse centrale inlichtingendienst. Deze dienst, die werd ingesteld toen de communisten de Berlijnse muur bouwden, heeft ten doel alle grenswachten, die vluchtelin gen neerschieten of verwonden, te straf fen. Alle namen van Oostduitsers, die bij grensincidenten zijn betrokken, zijn opgetekend in de archieven van deze dienst. Eisenhower in '64 vice-president? De voormalige Amerikaanse presi dent Eisenhower zou volgens het Amerikaanse blad Evening Star de mogelijkheid willen laten onderzoe ken van een kandidatuur voor het ice-presidentschap in 1964, Volgens het blad zegt Elsenhower wel iswaar tegen al rijn bezoekers dat hij het idee alleen reeds belachelijk vindt, maar hij zou toch zijn vroegere minis ter van justitie hebben laten onderzoe ken of een dergelijke kandidatuur wet telijk geoorloofd is. Eisenhower, die sinds zijn aftreden zich geheel uit het politieke leven heeft teruggetrokken, wordt de volgende week maandag 74 jaar. Hij was gisteren niet bereikbaar voor commentaar op het be richt. Eisenhower zou tot zijn besluit zijn gekomen, omdat hij de belastingpolitiek van president Kennedy zo schadelijk voor het land vindt, dat hij gelooft dat u-it land er door afglijdt naar ongeken- s diepten. Rusk licht Franse collega in in Washington met zijn Amerikaanse ambtgenoot Rusk een, zoals de woord voerder van het state department het uit drukte, „constructieve en hartelijke" be spreking gevoerd over de internationale toestand en de Frans-Amerikaanse be trekkingen. Later op de dag bracht de Franse minister een bezoek aan presi dent Kennedy. De punten, die bij het onderhoud tus sen de twee ministers van buitenlandse zaken ter sprake kwamen, zijn een uit eenzetting door minister Rusk over dien» vergaderingen in New York met ver scheidene buitenlandse collega's, de Brits- Amerikaans-Russische gesprekken over vermindering der internationale span ning, Berlijn en Duitsland, Zuid-Azië met inbegrip van Zuid-Vietnam en Laos. Tegenover verslaggevers voegde minister Couve de Murville Cuba toe aan dit door het state department verstrekte onder- werpenlijstje. Kennedy tekent kernstopverdrag tekend. De plechtigheid had plaats in het Witte Huis. Hij noemd-> het verdra r „vol van be loften", maar voegde eraan toe dat Amerika zijn waakzaamheid kan en moet handhaven. Hij maakte hiermee een toespeling op zijn eerder gedane verklaring dat het land in staat moet zijn kernproeven in de dampkring te hervatten zodra een land het verdrag zou schenden. Tot dusver is het verdrag, dat don derdag in werking treedt, door 104 Ito* den mede-ondertesend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5