Nieuwe Leidse Courant Ruim tweeduizend woningen in helft van de bouwtijd Soraya als Catharina de Grote Extra contingent beloont snelheid en efficiency Korter dienen Flora woedt nog voort: op Haïti al 4000 doden Ruim 50.000 daklozen Toeslag nodig voor broodvoorziening LAATSTE NIZUWS Ben Bella naar Y.S. ondanks Berbers Minister Bogaers geeft startsein in Delft CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Dinsdag 8 oktofcer 1963. 44ste Jaargang het noordwesten uit opklaringen. Matige tot krachtige, aan de kust tijde- iyk harde wind tussen zuid en zuidwest, later ruimend naar west tot noordwest. Minder koude naoht. morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als van- (zie voorts pagina 7) .J Abonnementsprijzen - Klachtendienst bezorging 18—19 (Van een onzer redacteuren) TAELFT staat model voor een ook door minister Bogaers beoogde „door- braak", zoals die in de jongste bouwnota is vervat, om via een door wrocht bouwteam een afgerond bouwplan in dit geval voor 2028 wo ningen in versneld tempo te doen uitvoeren. Via arbeids- en kostenbe sparende methoden. Het gaat hier in het Delftse uitbreidingsgebied om on geveer 1000 woningwetwoningen, ruim 500 premiewoningen en evenzo- velee woningen in de ongesnbsidieerde sector. Anderhalf jaar van intensieve voor bereiding waren nodig om dit ambi tieuze bouwplan van de grond te krij gen door gezamenlijke aanpak van 'n bouwteam. Dit werd gevormd door zeven opdrachtgevers (gemeente, vier woningbouwverenigingen. Stichting Woningbouw T.H. Ambtenaren e.a.. een makelaarskantoor en een Levens verzekeringmij.), een stedebouwkun- diige, vier architectenbureaus en een organisatiebureau (Ratiobouw). De rond tweeduizend woningen in de nieuwe Delftse wijk Voorhof 2- Oost zullen in drie ononderbroken produMiestromen binnen drieënhalf jaar worden gebouwd. Arbeidsbesparing door het bouwen van grote series gelijke woningen op een en dezelfde bouwplaats komt tot uiting in het aantal manuren per woning, wel ke hier gemiddeld 750 bedraagt (exclu- Minister goede maatjes met bouwvakkers Teamwork en teamgeest zijn voor de nieuwe bouwminister Bogaers J geen loze woorden, maar geladen begrippen, waarvan hij bij het uitzetten van zijn bouwbeleid veel I verwacht. Vandaar ook dat drs. j P. C. W. M. Bogaers zich gister- j middag in Delft zo goed thuis voelde: daar mocht hij het start sein geven voor de uitvoering van een zgn. arbeidsbesparend woning bouwplan, voorbereid door een bouwteam goed voor rond 2000 woningen. De minister van volkshuis^ ting en bouwnijverheid ging buiten zijn gestencilde toespraak i zich aan het slot van zijn speech regelrecht richtte tot de ook wezige bouwvakarbeiders. In het vuur van zijn betoog riep hij hen op en in hen blijkbaar alle j bouwvakkers ook hunnerzijds j een essentiële bijdrage te leve in de nieuwe planning. „In deze actie gaat het om veel en snel bouwen. Mogen wij dan van u allen in 1964 een positieve reactie verwachten in de vorm van het brengen van een offer van enige vrije tijd. De minister doelde daarbij kennelijk ook op het be schikbaarstellen van de vrije za terdag. Drs. Bogaers meende zijn bouwvakkers met een gerust hart, vanwege zijn vorige werkkring, met „mijne vrienden" te mogen aanspreken: „Ik weet van nabij dat u een groot hart hebt, dat j positief weet te reageren op noodsituatie en daarom vertro ik er op, dat juist de bouwvakkers dit offer van hun vrije tijd zullen willen brengen". Tijdens de ongedwongen bijeen komst na afloop van de plechtig heid verstoutte minister Bogaers zich zelfs temidden van de boi vakkers in werkplunje plaats te nemen, een glaasje schalkenwater met hen te drinken, hetgeen i en weer aanleiding gaf tot het plaatsen van menige schalkse op merking. De bouwvakkers eerst I niet goed wetend hoc ze het pre- cics hadden met deze nieuwe mi nister, hieven al gauw hun glazen om met de heer Bogaers te klin ken. Vele (vrome?) wensen wer den daarbij geuit, zoals „op deze minister cn op ons belastingvrije loon". Ongedwongen was het alle maal wel. En voor deze bouwvak kers was de minister in elk geval, zolang de ontvangst duurde, meest getapte figuur defensie heeft op -ver zoek van en in nauw overleg met zijn ambtgenoot van sociale zaken en volks gezondheid besloten de diensttijd van het dienstplichtig personeel van ée parate onderdelen van de Koninklijke Land macht met ingang van 21 november 1963 te verkorten met 1. resp. 2 maanden. Dit betekent dat alle soldaten niet spe cialist 18 in plaats van 20 maanden in werkelijke dienst zullen zijn en alle soldaten-specialisten en de dienstplichtige officieren en onder-officieren 21 in plaats van 22 maanden. Ook Cuba zwaar getroffen De orkaan „Flora", die onvermin derd voortwoedt heeft op Haïti reeds 4.000 doden geëist en zeker 50.000 mensen dakloos gemaakt. De omvang van deze natuurramp is op het ogenblik nog niet te overzien, 'enals op Cuba, waar de verwoes tingen groot zijn. Zeker is, dat hier een groot deel van het economische leven is ontwricht. Vanmorgen riep radio-Havanna om dat de vleesrant soenen zullen worden gehalveerd. Premier Fidel Castro heeft als ge volg van de ramp zijn reis naar Al- gerië uitgesteld. Bij de weerkundige dienst var Miami, op Florida, hebben de deskun digen de toestand in het gebied van de Antillen uitzonderlijk genoemd. Nooit eerder in de geschiedenis heeft een orkaan zo langdurig en met zulk een verwoestende kracht eenzelfde ge- Rode-Kruis-hulp aan Haïti Het Rode Kruis stuurt als voorlopige hulp aan de slachtoffers van de orkaan Flora, per eerste zending 200 rampen- pakketjes naar haar Haïtiaanse zuster organisatie in Port au Prince. Voorts is een bedrag van f 10.000 overgemaakt. In één oogopslag De dokter aan het woord pag. 2 Concilie over de paus en de bisschoppen pag. 2 Kritiek van de Prawda: Russische spionageroman tekent Amerika veel te mooi pag. 5 Oostduitse grenswacht schoot vluchteling neer): „Ik deed mijn plicht". pag. 5 Laaiend enthousiasme bij ontvangst van Koninklijke gasten in Perzië pag. 7 Kleutermode pag. 9. bied geteisterd. Meer dan vier dagen lang eist de orkaan slachtoffers. Maandagmorgen draaide de storm verwacht naar het noorden en wierp zich met een snelheid van 150 km per op de Cubaanse provincie Cama- guey. Vooral de materiële schade op Cuba is onbeschrijfelijk. De orkaan, merkte Emilio Portuondo, een vc malige Cubaanse gedelegeerde bij de veiligheidsraad cynisch op. heeft in viei dagen meer schade aan het regiem Cas tro berokkend dan de anti-Castrorebcl- er jaar met hun sabotagedaden konden bereiken. Het getal van 4000 doden is bekend gemaakt door de Haïtiaanse minister gezondheid en sociale zaken. Zijn cijfers moeten, evenwel nog worden ge controleerd. De orkaan heeft de afge lopen 24 uur ongeveer twee vijfde van het land geteisterd. Het zwaarst ge troffen zijn de plaatsen Jacmel en Petit Goave, waar veel huizen zijn ingestort. De minister deed een dringend beroep op de hulporganisatie Care onmiddellijk goederen en levensmiddelen te zenden. Zeker is, dat in de getroffen streken alle landbouwgewassen zijn verwoest Vele wegen staan -blank als gevolg van de overstromingen. Bovendien zijn de telefoonverbindingen verbroken. Zo be staat er nog grote onzekerheid over het zuidoosten en zuidwesten van het land. Gevreesd wordt, dat geen plaats daar aan „Flora" is ontkomen. Wanneer het dodencijfer op Haïti juist is. zou Flora de grootste door eei kaan veroorzaakte ramp met zich hebben gebracht. In 1942 verloren door een orkaan in Bengalen elfduizend sen het leven. Een orkaan, die in 1928 West-ïndië en Florida trof. maakte vier duizend slachtoffers. Slag voor Castro Algemeen wordt aangenomen dat de orkaan een zware slag heeft toegebracht de reeds wankele Cubaanse e< De helft van de oogst is zeker loren gegaan. De Cubaanse radio meldde veel ingestorte huizen en gebouwen.1 ernstige overstromingen. De evacu- van 35.000 mensen uit Santiago op Cuba werd voorbereid. Fidel Castro is inmiddels naar het rampgebied in zijn land vertrokken. centrale verwarming)Hierin zijn dan alle op de bouwplaats te besteden ireu van hoofd- en onderaannemers begrepen. Het landelijk gemiddelde van het aantal manuren per woning is 1350. Veel. goed, snel Door voorbereidende maatregelen wordt o.m. bereikt, dat de arbeid ook op de bouwplaats volgens het „lopende band" principe van de fabriek wordt ingezet. Binnen een produktiestroom (waarvan er dus drie zijn) krijgen de verschillende ploegen nl. vaste taken, welke zij continu utot het einde var het werk zullen vervullen. Het repetitie- effect èn de routinevorming maken eer aanzienlijke daling in de benodigde ar beidstijd per woning mogelijk. In het Delftse geval denkt men dus aan hal vering van het totaal aantal „Er moet veel, er moed goed moet snel worden gebouwd," zo bena drukte drs. P. C. W. M. Bogaers, de nieter van volkshuisvesting en bouwnij verheid gistermiddag in Delft, waar hij het startsein gaf tot de uitvoering var de bouw. De drie genoemde voorwaar den achtte hij in dit Delftse plan al aan wezig door de concentratie van opdrach ten. het wertcen in teamverband. de uniformering van technische voorschrif ten, de typepeberkirag en standaardise ring van bouwelementen, waardoor een belangrijk groter repetitie-effect is ver kregen dan bij traditionele opzet. Ter wijl in Delft tooh sprake blijkt van tra ditionele bouw. Excuus voorzitter werkgevers „Ik betreur het Als een premie op het snel en efficiënt bouwen via elkaar harmonisch opvolgen de produktiestromen in meerjarige bouw. plannen heeft Delft tegelijkertijd een extra contingent van 35 procent in de wacht gesleept. Deze bonus uit de cen trale reserve ligt in dergelijke gevallen althans in het verschiet. ..Ik heb zo de indruk, dat u hiernaar een ernstige gooi doet." zo meende minister Bogaers. zioh richtend tot het Delfts^ gemeente bestuur, gistermiddag niet ten onrechte te mogen veronderstellen. (Voor vervolg zie pag. 9) 0 Gisteren is in Waalwijk een kind van anderhalf jaar van de familie A. Klerks in een achter de woning gelegen v graakt en verdronken. Verslagen overlevenden van het geweld dwalen tussen de puin hopen van hun schamele wo ningen, nadat de orkaan Flora grote schade heeft aangericht op de zuidwestkust van Haïti. persoonlijke element" DE noodzaak de broodvoorziening van de Nederlandse bevolking onder alle omstandigheden te waar borgen heeft de heer H. J. Koster, voorzitter van het verbond van Ne derlandse werkgevers, als excuus aangevoerd, waarom hij een loontoe- slag in zijn eigen bedrijf wil uitbe talen. De voorzitter van de werk gevers heeft onlangs in verband met de loonsverhogingen van een moge lijke ramp voor onze economie ge sproken. Na deze uitspraak van de heer Koster verschenen berichten, dat de voorzitter van de werkgevers zich in zijn eigen bedrijf (de meelfa briek De Sleutels te Leiden) niet aan de cao hield en een loonsverhoging wilde doorvoeren. In een brief aan de leden-werk gevers schrijft de heer Koster nu, dat hij het zeer zou betreuren, v deze publikaties een onjuiste indruk zouden wekken. Hij herinnert er aan, dat de c.a.o. voor de meelindustrie 31 maart jl. afliep en schrijft verder: „De situatie ten aanzien van de arbeids voorziening is mede daardoor de laat ste maanden voor de grote meelfabrie- in de Randstad Holland nijpend geworden. Derhalve hebben deze ondernemingen zich genoodzaakt gezien, in overeenstem ming met de vakorganisaties, bij de Stich- iran de Arbeid het verzoek in te die- >m een loontoeslag te mogen uitbe talen. Hierbij werd rekening gehouden met dé noodzaak de broodvoorziening de Nederlandse bevolking onder alle om standigheden te waarborgen". „Ik stel er prijs op", vervolgt de heer Koster, „dat op de hiervoor vereiste goed keuring niet is vooruitgelopen. Ook overi gens is er niet afgeweken van de voor het loonbeleid geldende spelregels. Op geen enkel moment heb ik in mijn bedrijf anders gehandeld dan als ik als algemeen voorzitter van het verbond heb bepleit. Voor vervolg zie pag. 9) (Advertentie) California commentaar op het Feest in Perzië TJET KOST ONS geen moeite, we doen het integendeel met vreug de, onze instemming te betuigen met veel van hetgeen dr. Bruins Slot vorige week tot de antirevolutionai re jongeren heeft gezegd. Men heeft er in de krant van gisteren van kun nen lezen. Dit geldt in het bijzonder het so ciale. Op dat gebied doen zich ook in het jaar 1963 nog ergerlijke za ken voor. De inkomensverdeling moet, door wie even doordenkt, on verantwoordelijk worden genoemd. Ze strookt ook weinig met wat de Bijbel ons als wijsheid en ter lering voorhoudt. Wat soms aan vergoeding voor com missarissen en directies te zien wordt gegeven, is kortweg dwaas te ach ten. Gen wonder dat op den duur de wal het schip moet doen keren. De volledige ruimte die aan de ene kant wordt gelaten, aan de andere kant het stellen van stringente gren zen zodra het de meer gewone lonen betreft, moet ten slotte wrevel op roepen in een omvang als nu het Ook ons is uiteraard bekend, dat de totale loonsom vele malen hoger blijkt dan de som aan uitkeringen in dividenden en tantièmes. Maar is dat voldoende om deze ongelijkheid te rechtvaardigen? Er is reden tot teleurstelling, telkens wanneer men niet zelf de nodige ingetogenheid weet op te brengen. rtNZE INSTEMMING geldt ook hetgeen de heer Bruins Slot heeft gezegd over de vakbeweging. We weten niet, of er mensen zijn die enig leedvermaak gevoelen over de moeilijke situatie, waarin de leiding van de vakbeweging is komen te verkeren. We zouden het in elk ge val dringend willen ontraden. De vakbeweging heeft in ons land voortreffelijk werk gedaan. Zij heeft moedig gestreden voor de positie van de arbeider. Zij heeft rechtstreeks bijgedragen aan de totstandkoming van een geheel aan sociale voorzie ningen waarop wij trots mogen zijn. Zij heeft blijk gegeven van verant woordelijkheidsbesef. Het is niet in de laatste plaats aan haar te danken, dat de tijd achter ons ligt dat in de arbeider nog nau welijks de mens en de menswaardig heid werden onderscheiden. We moeten er niet aan denken hoe de situatie zou zijn indien de vak beweging in feite zou komen te ont breken. Het zou neerkomen op een sociale chaos. Men behoeft zich ook geen illusie te maken over wat louter spontaan te zien wordt gegeven aan recht doen aan de arbeider. Ook wat dat aangaat leert de historie van de mensheid genoeg QPNIEUW thans in Haïti heeft een ramp de aarde getrof fen. Zo immers mogen we het wel noemen. Wat deze tijd ons heeft ge leerd, is onze betrokkenheid ook met hetgeen ver weg geschiedt. Ons leven is beleven geworden, ons be leven meebeleven. En de middelen tot inlichting waarover wij vandaag beschikken, stellen ons in de gele genheid, terstond op de hoogte te komen. Destijds kostte het maanden, eer een ramp van een omvang als deze ons bekend werd. Thans echter is de onmiddellijkheid tot aan de grens van het mogelijke opgevoerd. Wat dit betekent, is duidelijk. Het moet strekken tot aanscherping van onze gemeenschappelijke menselijke verantwoordelijkheid. Het zijn onze medemensen over wie dat bittere leed is gekomen. En daarin zijn het onze naasten geworden, verre naas ten weliswaar, maar in onze bekend heid met hun droevig lot niettemin onze naasten. Bekendheid met het leed zoals dat waar ook ter wereld wordt ervaren, geeft ons de kans, legt op ons ook de menselijke plicht, het op te ne men in ons gebed. President Ben Bella van Algerije iaat zich door de Berberopstand in Kabylië niet van zijn reis naar de V.S. weerhouden. Officieel is giste ren verklaard, dat de president mor gen naar New York vertrekt ter bij woning van de bijeenkomst van de algemene vergadering van de V.N. Waarnemers maken hieruit op, dat Ben Bella niet van mening is dat zijn bewind gevaar loopt. Vandaag heeft de president een mas sabijeenkomst in Bougie aan de grens van Kabylië toegesproken, terwijl zijn minister van economische zaken. Bou- r\E ITALIAANSE filmpro- Op haar eigen verzoek zal Wie haar tegenspeler zal Met de opnamen zal mid- gezorgd heeft. Zij liet we- ducent Dino de Lauren- zij gewoon als „Soraya" zijn werd niet bekend ge- den 1964 een begin gemaakt ten dat zij altijd belang- tiis heeft meegedeeld dat worden aangekondigd in de maakt, maar in filmkringen worden, mogelijk in Zuid- stelling voor het toneel ge- prinses Soraya, de vroegere film. houdt men rekening er mee slavië. had had en dat zij meende echtgenote van de sjah van De regie zal in handen dat dit Maximilian Schell Prinses Soraya heeft het dat een carrière bij de film Perzië in de film „De kei- zijn van Alberto Lattuada, zal worden, wiens naam de vorig jaar een contract met zin aan haar leven zou ge- zerin" haar filmdebuut zal een van de meest op de laatste weken genoemd is in de Laurentiis getekend, het- ven. De Laurentiis is over maken als Catherina de voorgrond tredende Italiaan- verband met een romance geen destijds voor de nodi- tuigd dat zij een groot suc- Grote. se filmregisseurs. met Soraya. ge sensatie in filmkringen ces zal worden. maza. een rede hield in de hoofdstad van de provincie Kabylië. Tizi Ouzou. Gewoonlijk goed ingelichte buiten landse kringen in Algiers zijn van me ning dat de ruzie tussen Ben Bella en de door Hocine Ait Achmed geleide op standige Berbers geen gevaar loopt tot een gewapend conflict uit te groeien. De reden hiervan is dat de troepen van Ben Bella nimmer in de bergen van Kaby lië zouden kunnen doordringen, terwijl de rebellen niet sterk genoeg zijn om vanuit hun schuilplaatsen in de bergen een aanval op Algiers te wagen. Commando's Volgens Franse zegslieden koestert de Algerijnse regering belangstelling voor de oprichting van „achtervolgingscom mando's zoals die, welke door de Fran sen werden gebruikt In de Algerijnse Het hoofdkwartier van het Algerijnse volksleger heeft de Fransen reeds om gegevens omtrent de werving, opleiding en uitrusting van dergelijke eenheden gevraagd De eens bekende commando's werden in 1959 in het leven geroepen door kolo nel Marcel ..Bruno" Bigeard van de pa rachutisten Bigeard ging te werk vol gens de theorie dat de Algerijnse op standelingen bestreden moesten worden door kleine mobiele eenheden, die be reid waren in het binnenland te leven. Commentaren

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1