Jh een ante Kij, ff Sowjetunie moet eerst andere politiek tonen Fraai sierdeksel bij geurige Nescafé Protest van Lodge tegen afranseling journalisten Hondurese junta is de toestand niet meester Wil Soekarno een gesprek? Peking in nieuwe fase van scheurmakerij Zelf uitgevonden MAANDAG 7 OKTOBER 1963 Adenauer kritiseert hulpprogram LIKATIE VAM A.K.U., ARNHEM Het huidige tekort aan levens middelen in de Sowjetunie en de Russische economische moeilijk heden in het algemeen vormen een politieke gebeurtenis van de eerste rang. Zij behoren dan ook door de N.A.V.O. te worden be handeld. Dat heeft Adenauer za- efi -aegeicr? nieuwe Zolang de voorraad strekt. Britse persraad heeft kritiek op Keeler-verslagen De Britse persraad, de tandeloze waakhond over de journalistieke ethiek, heeft kritiek geoefend op bepaalde as pecten van de berichtgeving der Brit se dagbladen over de stroom van schan dalen, welke is ontketend door de Pro- fumo-affaire. De raad noemt het gerechtvaardigd dat de bladen uitgebreide verslagen heb ben gegeven van het proces tegen wij len dr. Ward, maar hij veroordeelt het krachtig, dat een aantal bladen zo'n prominente plaats hebben toegekend aan mensen die betrokken waren bij de prostitutie en de ontucht, zoals die in deze zaak aan het licht kwamen. De persraad, die bestaat uit vertegen woordigers van de directies en redacties van dagbladen, is in 1949 op aandrang van de regering ingesteld met het doel klachten tegen dagbladen te onderzoe- In het onderhavige geval werd het derzoek ingegeven door de openbare kritiek op de krantenmethoden en door het feit dat de regering prijs stelde op de inzichten van de raad. De persraad zegt dat de klachten zich niet alleen tegen de gedetailleerde slagen van het proces richten, maai tegen de publicatie, die in duur be taalde interviews of artikelen werd ge geven aan prostituées, koppelaars en perverse lieden. Vermist jongetje niet verdronken Er is twijfel gerezen over de doods oorzaak van de 4-jarige Ronald Brum- melhuis uit Geesteren, die zaterdag dood in een greppel in de omgeving van zijn ouderlijk huis is gevonden. Het lichaam van het jongetje is op last van de Rijks politie voor sectie overgebracht naar een ziekenhuis in Almelo. Het ventje werd sinds dinsdagmiddag vermist en is na lang zoeken door een buurman gevon- In eerste instantie meende de politie dat het jongetje in de greppel was gelo pen en daarna was verdronken. Er zijn echter aanwijzingen dat misdaad in het Rene Dreze (48) overleden terparlementaire Beneluxraad. De heer Dreze was ondervoorzitter van de Belgische partij voor vrijheid en vooruitgang en bekleedde tal functies in Europese organen. Hij 48 jaar oud. De Beneluxraad, die zaterdag in Brus sel bijeenkwam, herdacht zijn overleden voorzitter met een toespraak door de plaatsvervangend voorzitter, de Luxem burger Fandel, waarna de bijeenkomst voor een kwartier werd geschorst. Moeder en 4 kinderen dood door brand Een felle brand in een huis in Spring field (Missouri, V.S.) heeft het afgelo pen weekeinde de levens geëist van vijf mensen, een moeder en vier van haar vijf kinderen. Het vijfde kind, een 13-jarige meisje, dat zich ook in het brandende huis bevond, wist zich het leven te redden door uit een raam te springen. terdag voor een gehoor van 230( mensen gezegd op een bijeen komst van de christen-democra ten in München. Adenauer, die druk aan het af scheid nemen is, schijnt de laatste dagen van zijn „bewind" als bonds kanselier te gebruiken voor het lo- zen van opmerkingen die irriteren of opzien baren. den. Zullen wij en wanneer zullen wij de Sowjetunie helpen, voordat dit land door daden heeft aangetoond dat het in de toekomst een andere po litiek zal gaan voeren, of verwacht men dat wij de Russen zullen helpen en hun het touw zullen verschaffen, waarmede 'j ons later kunnen ophangen? Slechts de allerdomste kalveren leg gen zelf de weg naar de slager af", aldus Adenauer. Hij voegde hieraan toe: ,,Ik wens geen oorlog met de Sowjetunie. Doch het Westen moet er naar streven een vrede te bereiken en het moet zich niet met slechts een vermindering de internationale spanning tevreden En hier, in Muenchen, zou ik nog eens speciaal willen wijzen op de gevolgen van de overeenkomst, die Engeland en Frankrijk in 1938 alhier met Duitsland sloten. Zij deden dit, terwijl de toen malige Britse en Franse eerste minis ters (Chamberlain en Daladler) wisten dat Hitler Duitsland tegen hen bewa pende", aldus de Westduitse bondskan selier. Chinees diplomaat kreeg asiel heeft in de Sowjetunie asiel verzocht gekregen, zo is zondag van Oosteurope- zijde in Moskou verklaard. Hsiang-poe, die in augustus met zijn rouw en twee kinderen Londen had verlaten, bevindt zich thans in Rusland, zo werd er aan toegevoegd. Het is niet bekend, waarom hij asiel heeft verzocht. Praag draagt lijk vlieger over Tsjechoslowakije heeft zaterdag het stoffelijk overschot van de Duitse sport vlieger Nusser, die dezer dagen met zijn toestel boven Tsjechisch gebied is neergestort na te zijn onderschept, over gedragen aan de Westduitse grenspoli tie. De Tsjechische regering heeft naar aanleiding van het luctytincident een pro test ingediend bij de Westduitse rege ring. Zij spreekt daarin over „onver antwoorde spionage-activiteiten". De eigenaar van het vliegtuig heeft de be schuldiging als „volmaakt onzinnig" van de hand gewezen. De Westduitse regeringsautoriteiten blijven zich in afwachting van de ont vangst van de nota, die via de Ameri kaanse ambassade in Praag is verzon- onthouden. Aanslag op Fidel Castro gemeld Het Britse blad Sunday Express heeft het afgelopen weekeinde met veel ophef melding gemaakt van een „ongelooflij ke" moordaanslag op de Cubaanse pre mier Fidel Castro en de Russische am bassadeur in Cuba. De aanslag werd volgens het blad gepleegd toen zij een vliegtocht boven Havanna maakten. Plotseling begon luchtafweergeschut te vuren. Door snelle reactie van de vlie ger, die zijn toestel door een regen van granaten manoeuvreerde, zou het vlieg- lig aan het vuur zijn ontkomen. De Sunday Express meldt dat na de aanslag vijf officieren van het Cubaan se leger zijn gearreseterd. Het is niet bekend wanneer de aanslag is gepleegd. Zesde boeddhist verbrandt zich De Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam, Cabot Lodge, heeft bij de Zuidvietnamese rege ring krachtig geprotesteerd te gen de mishandeling van drie Amerikaanse journalisten door de Vietnamese politie. De drie verslaggevers hebben verklaard, dat zij door de politie werden aangevallen toen zij het markt plein van Saigon verlieten, waar een boeddhistische monnik zich zelf even tevoren had verbrand. De politie had getracht de camera's van de verslaggevers te pakken te krijgen, waartegen de mannen zich verzetten. Toen men de apparatuur eindelijk te pakken had, werden de journalisten afgeranseld. De verbranding van zaterdag i: zesde, die in Zuid-Vietnam heeft plaats gehad sinds het conflict tussen de boed dhisten en de regering op 8 mei door bloedige betogingen in Hue tot een s leidde. De ongehuwde dertigjarige Zuid-viet- se vlieger, kapitein Hoejin Min Deong is met zijn „Skyraider" naar Cambodja uitgeweken. Hij landde op het vliegveld van Potsjentong. Tegenover de Cambodjaanse autoriteiten verklaarde hij niet meer in dienst te willen staan van een regering, die tegen de boeddhis ten optreedt". Volgens Hoejin Min Doeong hopen de meeste van zijn kameraden dat er een euw bewind in Zuid-Vietnam zal ko- De Zuidvietnamese kapitein-vlieger heeft gevraagd als politiek vluchteling in Cambodja te mogen blijven. In af wachting van een beslissing op zijn ver zoek is hij onder toezicht van de Cam bodjaanse militaire politie gesteld. Beran ondertekende geen verklaring van loyaliteit Een Tjechoslowaakse regeringsfuncti onaris heeft In Praag bekend gemaakt dat enkele dagen voor hy vry werd ge laten, de aartsbisschop Beran, die vijf tien jaar in communistische gevangen schap verkeerde (na tydcns de oorlog in Dachau gezeten te hebben) opnieuw ge weigerd heeft een belofte van trouw aan de communistische regering te onderte kenen. Dat weigerde hy ook vyftien jaar geleden en daarom vond het communis tische regiem het beter hem de uitoefe ning van zyn functie in de Rooms Katho lieke Kerk onmogelyk te maken. Het mag enige verbazing wekken dat de communisten hem toch hebben laten gaan. In Rome gaan evenwel geruchten dat de vrijlating is geschied op voor waarde dat het Vaticaan als tegenpres tatie de geestelyke hoofden van de bis dommen, die door de regering van Tsje choslowakije werden benoemd in plaats van de gevangen genomen bisschoppen, zal erkennen. In Praag werd nog gezegd dat Beran. niettegenstaande zijn weigering te teke nen, toch vry man is. Er werd niet be kend gemaakt waar hy zich bevindt. Slechts werd gezegd dat hy in een rooms- katholieke inrichting vertoefde 26 kilo meter buiten Praag. Tevens deelde de regering mede dat Beran vry was een uitreisvisum aan te vragen om het land te verlaten en naar Rome te gaan, maar er werd niet medegedeeld of hij inder- UW HAAR CORRECT IN MODEL wellaform Miiller dood, zegt Duitse verpleger Een Duitse oorlogsveteraan, de 71-Ja- rige Walter Lüders, heeft verklaard dat hij persoonlijk het lijk van de laatste chef van de Duitse Gestapo, de luitenant- generaal van de S.S., Heinrich Müller, in de straten van het door de oorlog verwoeste Berlijn heeft gevonden. Hij zei dat hij het lijk had gevonden toen hij in de buurt van de Rijkskanselarij in Berlijn zocht naar gewonden. Geruchten als zou Müller nog in le ven zijn, hebben er zoals bekend toe geleid dat het graf van de Gestapo- chef tot tweemaal toe is geopend. De opgraving gaf echter geen uitsluitsel: men trof in het graf de stoffelijke over schotten van ten minste drie personen. Lüders, die tijdens de laatste maanden van de oorlog als verpleger werkte, verklaarde identiteitspapieren uit de tu niek van Müller te hebben gehaald. De foto's erop had hij vergeleken met het gezicht van Müller. Er bestond volgens hem geen twijfel aan of de dode was de S.S.-generaal. Communisten aanstokers? In de hoofdstad van Honduras zijn zaterdagavond felle straat gevechten uitgebroken, die vele doden en gewonden hebben geëist. Juiste cijfers zijn niet bekend, maar de schaarse berichten die in naburige landen worden op gevangen wijzen er op dat de burgerwacht trouw is gebleven aan de afgezette Hondurese pre sident Morales. Op verscheidene punten in de hoofdstad zouden de mannen met succes verzet blij ven bieden. Het schynt vast te staan dat twee ver diepingen van het hotel Prado door brand zyn verwoest Volgens een woord voerder van het nieuwe bewind zou het hotel, waar verscheidene Amerikaanse journalisten verbiyven, door Cubaanse communisten in brand zyn gestoken. Van andere zyde werd echter verklaard, dat de brand was uitgebroken door vuurge vechten tussen militairen en leden van de burgerwacht. Een radio-zender van het nieuwe be wind heeft gisteren bevestigd, dat er in Tegucigalpa ernstige ongeregeldheden zyn geweest. De zender beschuldigde de communisten er van de gevechten uit te lokken. Twee Cubanen, die bekend ston den om hun Castro-gezindheid, zouden zyn gedood. Vier anderen werden gear resteerd. Intussen heeft het hoofd van de mili taire junta verklaard, dat zijn regering alle internationale verdragen, gesloten door vorige regeringen van zijn land, zal blijven erkennen en zal trachten vrucht baar samen te werken, met name met de V.S. Tenslotte zij nog gemeld, dat volgens en correspondent van Chicago Tribune r bij de straatgevechten slechts vijf men en zouden zijn omgekomen. De stryd ou niet lang hebben geduurd. In Seremban, 80 kilometer ten zuiden van Koeala Loempoer, heeft een menigte van 30.000 schreeuwende Maleiers naboot singen verbrand van president Soekarno, minister van buiten landse zaken Soebandrio en de Indonesische communistenleider Aidit. De menigte overgoot de drie nabootsingen, gemaakt van bamboe en papier, met benzine en stak ze vervolgens in brand onder kreten als „verpletter Soe karno" en „de dood aan Soeban drio". Eerder was de menigte al door de straten van de kleine stad gestroomd met spandoeken en vlaggen. Zij beloof den Maleisië tot hun laatste druppel bloed te zullen verdedigen. Op enkele spandoeken stond, dat Ma leisië waarin op 16 september Malakka, Singapore, Serawak en Noord-Borneo werden verenigd, onherroepelijk klaard dat de Indonesische ambassadeur te Manilla, Pamontjak, hem heeft mede gedeeld dat president Soekarno bereid bijeenkomst met de Philip- komsten van de algemene vergadering der Verenigde Naties zal bijwonen. De politie in Medan op Noord-Sumatra heeft volgens het Indonesische persbu reau Antara honderd mensen gearres teerd. Dit was gebeurd om mogeiyk op treden van Maleisië-gezinde elementen in de stad te verhinderen. MAN VAN DAK GEVALLEN De 44-jarige arbeider A. Zijlmans is zaterdag van zijn woning in de Tweede van Swindenstraat in Amsterdam geval len toen hy zijn schoorsteen, die slecht trok, nazag. De man was uitgegleden. Op weg naar het ziekenhuis is hij overleden. I De leider van de Britse men en het naar een wach- nationaal socialistische be weging, de 40-jarige Colin Jordan, die zaterdag in het tende taxi begeleiden. moest het worden afge- Volgens statistieken vor men vrouwen een derde het arbeidsleger in Vijf miljoen glazen bier huwelijk is getreden met de zijn zaterdag door de riolen 31-jarige Fran^oise Dior van Birmingham (Enge- V.S. Dit aantal is nog steeds Tot nu toe (nicht van wijlen de stich- land) gestroomd omdat 1300 stijgende. Discriminatie in met blijvend daar ge- betaling en werkgelegen- ter van het modehuis Chris- arbeiders i voordat kan worden vast gesteld of lichaam en lever elkaar verdragen. Het is de vijfde levertransplantatie die tot dusverre is verricht. er niet een Beschuldiging van Praivda De Prawda van gisteren bevat de samenvatting van een artikel dat de afgelopen week in het Rus sische partij-blad Kommunist heeft gestaan en waarin de Chi nezen beschuldigd worden van „ongegronde aanvallen" op de Russische leiders en het aanmoe digen van de vorming van „anti- partijgroeperingen". Er staat ver der onder meer in: „de Chinese leiders zijn in een nieuwe fase van hun scheurmakende activiteit getreden, in hun sabotage van het socialistische kamp en van de internationale communistische beweging. Zij behandelen nu de communistische party van de Sowjetunie en de andere marxistisch-leninistische partijen als po litieke vijanden.de Chinese regering zoekt thans haar heil in een optreden, dat openlyk vijandig is jegens Rusland. In hun jongste redevoeringen hebben de Chinese leiders aan de imperialisten de interne aangelegenheden van de commu nistische beweging, de vertrouwelijke briefwisseling tussen regeringen en par tijen van de socialistische landen, bene- tian Dior) is zijn huwelijks- vestigde brouwerij in sta- heid is echter nog steeds reis begonnen onder een king waren gegaan. Een niet overwonnen, aldus regen van eieren, stinkbom- dag daarvoor waren reeds blijkt uit de statistieken, men en modderkluiten, een kwart miljoen pilsjes Toen het paar het bureau door de gootsteen verdwe- Chirurgen van een zie- van de burgerlijke stand in nen. De kleinhandelswaar- kenhuis in Denver (Colora- Coventry verliet, werd het de van het totaal verloren do, V.S.) hebben de lever De munten dateren uit de door een woedende menigte gegane gerstenat bedroeg van een door schotwonden periode 16731771. De van ongeveer 500 personen, bijna vier miljoen gulden, om het leven gekomen man waarde ervan wordt op waaraan Jordan de nazi- Het bier stond op het mo- overgebracht in het lichaam 1200,— geschat. De mun- groet bracht, bekogeld Der- ment waarop de staking van een kankerpatiënte. De ten werden ontdekt toen de tig politieagenten moesten uitbrak klaar om te worden toestand van de vrouw Is het bruidspaar tegen de gebotteld. Omdat het in de redelijk, maar het zal onge- joelende menigte bescher- vaten begon te bederven, veer drie weken duren In Schijndel zijn dit weekeinde onder de vloer van een veestal van een boerderij 29 gouden en 122 zilveren munten ontdekt. vloer werd opengebroken in verband met de aanleg van een waterleiding. Jongen door vriend met mes gestoken De politie in Bergen op Zoom heeft m zestienjarige jongen gearresteerd, die -van wordt verdacht zyn vriend met een ..ies levensgevaarlijke verwondingen te hebben toegebracht. De inzittenden van een surveillanceauto troffen de jongeman in de nacht van zaterdag op zondag aan op de Brouwerybaan. Het slachtoffer, de vyftienjarige J. de Bruyn uit Bergen op Zoom, verklaarde dat hy door zijn vriend was gestoken. De jongen had tien mes steken opgelopen. Hy is in een zieken huis opgenomen. Een grootscheepse actie,waarby een speurhond werd ingeschakeld, leidde gis termorgen tot aanhouding van de zestien jarige J. W.. die op een bank in het Volkspark werd aangetroffen. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd en zal aan de justitie worden voorgeleid. Om trent zyn motieven tast men nog in het duister. Gas in tanker doodt man (Van verslaggevers) De 27-jarige arbeider S. C. Wittebol uit Rotterdam is zondag in het ge meentelijk ziekenhuis in Schiedam aan gasvergiftiging overleden. De man was met nog acht anderen 's morgens bezig geweest de tanks van de zeetanker Keizerswaard, die op stroom op de Nieuwe Maas lag, schoon te maken. Hoewel de tanks ontgast waren, bleek er zich toch nog gas in te bevinden. Zeven van de negen arbeiders kon den zichzelf in veiligheid stellen, twee moesten naar boven worden gehesen. De heer Wittebol was een van hen. vens de inhoud van besprekingen en ak koorden tussen zusterpartyen prijsgege ven. Bovendien proberen de Chinese leiders alle maatregelen te belasteren die door Rusland en andere socialistische landen zijn genomen om de internatio nale spanning te verminderen. Dat bleek al heel duidelijk met betrekking tot het akkoord van Moskou over de stopzet ting van kernproeven." Volgens het Russische blad Economi sche Aangelegenheden is het handels verkeer tussen de Sowjetunie en com munistisch China alleen in 1962 met ruim 152 min roebel (ongeveer 600 min gulden) teruggelopen tot 674.8 min roebel (ongeveer 2.7 miljard gulden), waar het handelsverkeer in '61 nog 826.9 min roe bel beliep, hetgeen een daling betekent van byna 18.5 pet. Gelijktijdig is de Chinese invoer uit Canada toegenomen met ongeveer 73 min gulden, een stijging van 18 pet. In '62 voerde China onder meer 3.2 min ton tarwe en gerst in uit Canada en Australië. Haile Selassie: wellicht geweld nodig in Afrika Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft in een t.v.-interview in New York, ver klaard dat als andere andere methoden mislukken, de verenigde Afrikaanse lan den wellicht het gebruik van geweld zul len moeten overwegens als middel tot bevrijding van de Afrikaanse staten die nog steeds onder niet-Afrikaans beheer Het is onze vurige wens dat het niet tot een dergelijke wanhopige situatie zal komen, aldus de keizer, maar als er geen oplossing komt voor de bevrijding van de volkeren die nog onder het im perialistische juk leven, zou dat zeker een alternatief kunnen zijn dat de Afri kaanse staten moeten overwegen voor het welzijn van het continent Afrika. Met betrekking tot het blanke bewind i Afrika zei de keizer, dat zij die vroe ger onder een koloniaal regime hebben geleden „de geestkracht moeten opbren gen om samen te werken met hun vroe gere meesters". Door wraakzucht zou een naast elkaar bestaan volgens HaUe Selassie niet mogelijk zijn en dit zou volgens hem nadelig zijn voor de 'inter nationale vrede. Capsule Schirra naar Amsterdam De Mercury-capsule, Sigma, waarmee ruimtevaarder Walter M. Schirra vorig jaar op 3 oktober zes omwentelingen om de aarde maakte, zal in november naar Amsterdam komen. De NASA, het Ame rikaanse bureau voor ruimtevaart, heeft het ruimtevaartuig afgestaan voor de voedsel- en landbouwproducten tentoon stelling, welke van 7 tot en met 24 no vember in het R.A.I.-gebouw wordt ge houden. Aan de hand van voorbeelden wordt iet de capsule ook getoond wat een ruimtevaarder tijdens zijn vlucht eet en drinkt De tubes waarin het ruimtevoed- sel is verpakt o.m. Schirra's ontbijt zul len ook te zien zyn. Roofoverval in Frankrijk In Frepillon in de omgeving van Pa rijs hebben zich vijf gewapende en ge maskerde bandieten gisterochtend vroeg toegang verschaft tot een woonhuis, de bewoners neergeslagen en zich meester gemaakt van juwelen ter waarde van ongeveer 1.2 miljoen gulden en een geld bedrag van ongeveer 70.000 gulden, al dus heeft de politie bekendgemaakt. 1333) Het is inderdaad dat Door het ongunstige tijdstip waar de persoonsbewij- op het persoonsbewijs In i ln 1941 is geschied op last van werd ingevoerd, is het document het kan dermate Impopulair geworden, dat de beczettende macht evenmin worden ontkend, dat deze identificatiedocumenten maal waren veel leed onverbro- verklaard. Maar ln België, wa kelljk met het bestaan van de per- persoonsbewijzen ook vóór de soonsbewljzen is verbonden. Aange- log reeds bestonden, zijn zien naar paspoorten Nederlanderschap gchand- bewljzen haafd gebleven. Nu is dat op zich zelf niet zo vreemd, omdat de Bel gen in de eerste plaats met dit docu ment reeds ver trouwd waren en het niet met de bezet tende macht asso cieerden. In de tweede plaats en dat is zeker niet minder belangryk, zaten de Belgen gedurende de oorlogsjaren onder militair bestuur, terwijl ons land was overgeleverd aan de willekeur en machtswellust van het burgerlijke bestuur, wat met veel grotere mate van wetteloosheid opge- en terreur met zich meebracht. Daar- TOCH IS HET ZO! werd omgekeken, komen alle narig heden uit die tijd, die het gevolg wa- soonsbewyscontro- le, onontkoombaar ten laste van het persoonsbewys. net woord persoonsbe wijs associëren we ongewild met terreur en brute wil lekeur uit de donkerste periode Desondanks is het een grove fout te menen, dat de Duitsers oi het persoonsbewijs hebben scheept. We hebben weliswaar reeds door werd het persoonsbewijs hier toegegeven, dat dit document bevel van de Duitsers is ingevoerd, maar dat wil nog geenszins zeggen, dat de bezettende macht de geestelij- te lande als het ware met affecties geladen en is het begrijpelijk dat na de oorlog geen sterveling daar- wllde weten. Ondanks het ders zijn aan dat veel verfoeide, ter identificatie zien*, maar desondanks praktische identi teitsbewijs zelf schuldig, want het werd reeds vóór de oorlog ontwor pen door Nederlandse ambtenaren. Het plan, om het persoonsbewijs Het is werkelijk niet onfze bedoe ling ons thans ten koste van de veel geplaagde ambtenaren te vermaken, het ambtelijke associëren we hier te lande in te voeren bestond momcnteel volkomen ongewild met reeds lang en het zijn ten slotte de een andere merkwaardigheid, t.w. Duitsers geweest die de stoot daar- ocn famüie. di* op kan be- toe hebben gegeven. Dat vlakt ech- roemen dat haar leden in de laatste ter het feit niet uit. dat de plan- 2000 jaar noolt hebben «ewerkt. nen hiervoor uit eigen boezem zijn gekomen. (Nadruk verboden). H. Péltlllon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5