Bouwvereniging Ons in het goud Belang Wel talent, maar te weinig zelfkritiek Echtpaar Van der Plas 50 jaar getrouwd Grote aanvoer van rundvee op de Leidse markt NIEUWE LEIDSE COURANT MAANDAG 7 OKTOBER 1963 Agenda voor Leiden en Den Haag Maandag Schouwburg, 8 uur: eerste abonne- ments-voorstelling De Haagsche Come- die met Quadrille van Noel Coward. Gymlokaal Kaasmarkt 1, 8 uur: af scheid P. J. Datema en installatie J.C. Rollema als hoofd van school Storm Buysingstraat (Geref. Schoolvereniging) Rapenburg 47, 3 en 8.30 uur: modeshow najaars- en wintercollectie Jean Pierre. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Nieuw R'dams Toneel met „Ratel van een simpel man" (besloten voor stelling). Foyer Gehoorzaal, 8 uur: medeshow Hema. Den Haag: Diligentia, 8 uur: Da vid Soyer (cello) en Anton Kuerti (piano) Dinsdag Leiden en Oegstgeest: grote B.B.-oefe- Zaal Petrakerk (Surinamestraat). 8 uur: afdeling Noord Christen-Vrouwen bond. de heer De Jong (Amersfoort) over „Het geesteszwakke kind" (met filmvertoning)). Kleine zaal Stadsgehoorzaal, 2.30 uur: afd. Leiden Ned. Ver. van Huisvrouwen modeshow, m.m.v fa. Van Essen. Mes- schers modehuis, J. P. van der Blom en fa. Antilope. Stadhuis 7-8 uur: zitting Bouwfonds Ned Gemeenten. Schouwburg 8 uur: eerste abonne- ments-voorstelling De Haagsche Comedie met Quadrille. Rapenburg 47. 3 en 8.30 uur: mode show najaars- en wintercollectie Jean Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Nieuw R'dams Toneel met „De pa rachutisten". Den Haag: Gebouw K. en W., 7 uur: Ned. Opera met „Die Walküre". Voorburg: Vaste-Burchtkerk, 8 uur: Chr. Oratoriumver. Laudate Domi- num en Residentie-kamerorkest met „Die Schöpfung". Woensdag Pieterskerk, 7.15-7.50 uur: avondge bed. Stadsgehoorzaal: jaarvergadering Ver eniging van Reinigingsdirecteuren. Van der Heijden (Breestraat 85), 8 uur: Ned. Verbond van Middenstands verenigingen, voorlichtingsavond over hel. middenstandsbeleid (Plan U.) Foyer Gehoorzaal, 8 uur: modeshow Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Comedie met De physici". Den Haag: Gebouw K en W., 8.'5 uur: Residentie-Orkest m.m.v. Jeannette van Dijck (sopraan). Den Haag: Goede Vrijdagkerk (Bezuidenhoutseweg 361) 8.15 uur: or gelconcert Nico van der Hooven. Donderdag Rest. Van der Heijden. 8 uur: grafi sche filmavond G H. Bührmann's pa piergroothandel N V. Stadsgehoorzaal: jaarvergadering Ver eniging van Reinigingsdirecteuren. Openbare school Telderskade. 8 uur: installatie van P. Kruit als hoofd Thor- beckeschool (openb. u.l.o. Jacob van Campenlaan). Lunchroom (derde etage) V. en D. 10.30—11.30 en 3-4 uur: modeflitsen. Vrijdag Leiderdorp: padvindersgebouw Dr. Van Rhijnstraat 8.30-10.30 uur nam tentoonstelling fotoclub Daguerre. Den Haag: Kon Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Reiziger zonder bagage". .Den Haag: Diligentia. 8 uur: David Montagu (piano). Vrijdag Zaal Koningskerk (W de Zwijgerlaan- hoek Koningstraat), 7.30 uur: ruilavond voor verzamelaars. Academiegebouw, 's middags: ambts aanvaarding prof. mr. H. Schadee (ver gelijkend zeerecht). Lunchroom (derde etage) V. en D. 10.30-11.30 en 3-4 uur: modeflitsen. De Lakenhal, 8 uur: Vereniging Oud- Leiden. dr. H. Enno van Gelder, dir Kon. Penningkabinet Den Haag, over „Geld uit vroeger eeuwen". Leiderdorp: padvindersgebouw Dr. Van Rhijnstraat 8.30-10.30 uur nam.' tentoonstelling fotoclub Daguerre. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Mac Beth" (besloten voorstelling). Den Ha a g: Houtrusthal (Houtrust- weg), 8.15 uur: Res.-Orkest m.m.v. thur Rubinstein (piano). Zaterdag Antonius-clubhuis. 8 uur: uitvoering jeugdorkest De Burcht Geref. jeugdhuis Breestraat, 7.45 uur: vertrek naar een verkeerslokaal, R.E.S Voerman over veilig verkeer. Hervormd jeugdgebouw In den Mo- riaen, 7.30 uur: sociëteitsavond, verto ning van Russische speelfilm „De ballade van een soldaat". Stationsplein, 1.10 uur: afd. Leiden Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging, Dankbare woorden op drukke receptie TER GELEGENHEID van het vijftigjarig bestaan van de Leidse woning bouwvereniging „Ons Belang" hebben bestuur en raad van commis sarissen zaterdagmiddag in de achterzaal van café-restaurant „In den Ver gulden Turk" een druk bezochte receptie gehouden. Naast tal van bloem stukken en schriftelijke gelukwensen kwamen vele receptiegangers met een hartelijk woord en een handdruk persoonlijk van hun gevoelens voor de gouden jubilaresse uitdrukking geven. Orider hen waren wethouder C. J. Piena, de voorzitter van de nationale woningraad, afdeling Zuid-Holland, de heer W. F. van Niekerk, de inspecteur van de nationale woningraad, de heer M. P. Fiool, de afgevaardigde van de Leidse Federatie van Wo ningbouwverenigingen, de heer H. van Weizen, alsmede de deputaties van de onderscheidene zusterverenigingen in Leiden. Na een hartelijk welkomstwoord van de heer A. J. van der Vlist, voorzitter van de ontvangstcommissie, vertolkte wethouder Piena de waardering van het college van B. en W voor de wijze waarop „Ons Belang" reeds een nalve eeuw de Leidse volkshuisvesting diende. Hij herinnerde eraan, dat ook in 1913 de opruiming van krotwoningen een groot probleem werd geacht en mede hierdoor enige woningbouwpioniers uit sociale bewogenheid tot de oprichting van de thans gouden jubilaresse kwamen Nadat in 1920 de bouw van de eerste 60 woningen in de omgeving van de Alexanderstraat een feit was geworden, onderging de verenigingsbouw een ge stadige groei, dank zij de kennis van zaken, de geestdrift en de volharding van de oprichters en de bestuurders, die na hen kwamen. In dit verband wees spre ker nog op de grote dank welke de ge meenschap onderanderen aan enkele bestuurders van ..Ons Belang" die thans tot de oud-gedienden behoren, in feite verschuldigd was Ter illustratie van de groei der vereniging schetste spre ker de bouwplannen, die x de loop der jaren tot stand kwamen zodat het wo- ningbezit thans 1048 bedraagt Dit bezit vertegenwoordigt een waarde van ruim 10 miljoen gulden met een huuropbrengst van f500.000 per jaar. Nadat spreker het bestuur van „Ons Belang" nog had verzocht mede te wil- ien werken aan het huidige streven tot een gemeenschappelijk onderhoud van het woningbezit der woningbouwvereni gingen, sprak hij tot sloT nog de wens uit, dat de jubilaresse ook in de nabije toekomst nog een belangrijk steentje zal oijdragen in het lenigen van de woning nood volksvijand Klok De heer Fiool schetste in het kort de activiteit, die na de tot standkoming van de z.g. woningwet door de onderschei dene woningbouwverenigingen werd ont plooid en de mooie taak, die zij hierbij (Advertentie) Zoekt U een goed ANKER HORLOGE voor 30.— en 40Of het allerbeste van 200.— en 400. Horloger v. d. Water - Haarl.str 207 heeft het. Eterna - Certina - Prisma - Junghans - Ewe - Anker vertrek met bus 41 voor paddestoelen excursie naar de Pan van Persijn te Kat wijk aan den Rijn. Leiderdorp: padvindersgebouw Dr. Van Rhijnstraat. 3—5 en 810.30 uur: tentoonstelling fotoclub Daguerre. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Reiziger zonder bagage" Den Haag: Gebouw K. en W., 8.15 uur: Res.-Orkest m.m.v Arthur Rubin stein (piano). Horstlaan Voorschoten (halte Knip- laan). 1.45 uur: vereniging Oud-Leiden, wandeling door Kon. landgoederen Voorschoten-Wassenaar. Kampeerterrein De Drecht te Leimui- den. 4 uur: opening van het terrein van de stichting Leidse Jeugdverblijven door wethouder S. Sannes. Films Casino (230. 7 en 915 uur): Arena der verschrikkingen (18 jaar); donderdag: Lola (18 jaar). Lido (2.30. 7 en 9.15 uur): De vergeten medeminnaar (18 jaar). Luxor: (2.30 7 en 9.15 uur): Samson tegen Hercules (14 jaar). Rex (230, 7.15 en 9.15 uur): Mars door de hel (14 jaar); woensdag en donder dag: High Society. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De on weerstaanbare lady (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De deugd en de ondeugd (18 jaar). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136 en apotheek Van Breest Smallenburg te L ei d e r do rp. Tentoonstellingen Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27. maandag en woensdag van 9 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag van l tot 5 30 uur: vrijdag var. 10 tot 530 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10530 u Jeugdbibliotheek, leeszalen en bibllo tneek Reuvens. Plantage 6: maandag en dinsdag van 4 tot 5.30 uur. woens dag en zaterdag van 12 tol 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6 30 tot 8.30 uur 's avonds Lakenhal, tentoonstelling tekeningen van Joseph Teixeira de Mattos (tot 11 Kunstzaal De Ruif, Janvossensteeg 59: tekeningen en schilderijen van Jan Juf fermans (alle dagen van 13-24 uur, zon dagen van 5-24 uur, tot 31 oktober). De Twentsche Bank Leiden De heer D. Tegelaar is benoemd tot op zich namen. Hij wees daarbij nog op het feit. dat ook „Ons Belang" in de loop van haar 50-jarig bestaan vele ma len met bepaalde gewijizgde omstandig heden inzake de bouw- en de sanitaire aangelegenheden rekening moest hou den; de opeenvolgende besturen ver stonden ook in dit opzicht hun taak Ook waar het in de nabije toekomst voor het algeheel lenigen van de wo ningnood om zeer grote aantallen zal gaan, rekende spreker op de onverflauw de medewerking van de gouden jubila resse bij de realisering van de bouw plannen. Namens de na'icnale woning raad liet spreker zijn fe'tcitatie van een elektrische klok voor de bestuurskamer vergezeld gaan. Ook de heer Van Niekerk gaf een op somming van de grote betekenis van de jubilaresse voor de Leiose volkshuis vesting en de bijdrage, die zij in de be strijding van de woningnood te zijner tijd kan gaan leveren, Nadat hij nog de Drettige samenwerking tussen de N W R afdeling Zuid-Holland en „Ons Belang" had gememoreerd, bood hij als jubileum geschenk een waardebon aan. Samenwerking nodig De heer H. van Weizen. die de geluk wensen van de Federatie van Woning bouwverenigingen overb-ncht. legde de nadruk op de problemen waarmede de woningbouwverenigingen inzake het Leidse saneringsplan zullen worden ge confronteerd In dit verband achtte hij meer dan ooit de tijd gekomen, dab de verenigingen hun zelfstandigheid mm of meer prijsgeven en met de federatie als overkoepelend orgaan hun krachten bun delen, teeneinde aan genoemde proble men afdoende het hoofd te kunnen bie den. Als voorzitter van .De Eendracht" releveerde spreker nog de uitstekende samenwerking tussen de gouden Jubi laresse en zijn vereniging. Voorts was nog het woord aan de heer B. de Klerk Wolters, voorzitter van Eensgezindheid", die op zijn beurt ..Ons Belang" in een hartelijk getint toe spraakje hulde bracht voor alles wat' zij in het belang van de volkshuisvesting deed. Tot ieders verrassing sprak hierna de 80-jarige heer H Oudshr.orn. één de nog in leven zijne mede-oorichters van ..Ons Belang'" een felicitatietoe spraakje uit waarin deze woninsbouw- pionier onder meer zijn vreugde uit sprak. dat het kleine ..wicht" van toen 's uitgegroeid tot een alleszins levens- V-nohtige vrouw van middelbare leef tijd. De heer J. J van der Huizen, voor zitter van de speeltuinvereniging ..Noor derkwartier". herinnerde ^nder meer aar het feit. dat ziin vereniging 36 jaar ge- 'eden in de bestuurskamer van On: Belang" het levenszicht zag en er sinds dien een hechte samenwerking tussen heide verenigingen was gegroeid. De voorzitter van „Ons Belang", de heer W Schouten, snrak hierna nog eei dankwoord waarin hij zich tot elke spre ker afzonderlijk richtte Zijn dankwoord tot de heer Oudshoorn liet hij van kistje sigaren vergezeld gaan. Het gouden jubileum van „Ons Be lang" zal In december a.s met een drie tal feestavonden in de Stadsgehoorzaal worden gevierd. Op zaterdag 19 oktober en zaterdag 26 oktober krijgen de kip deren van de bewoners in het Antonius- clubhuis een jubileumfeestmiddag geboden. Voor arammofoonD'aten Jan Juffermans exposeert J~\E jonge Oegstgeester tekenaar Jan Juffermans heeft in „De Ruif" aan de Jan Vossensteeg een kleine expositie ingerichtvan te keningen en een enkel schilderij. Juffermans exposeerde reeds eerder in Leiden, n.l. in de Boerhaavezaal zodat hij, als is hij dan ook nog zeer jong, niet helemaal meer een onbe kende is voor Leiden. Indertijd schreven wij over zijn werk dat het beloften inhield, maar dat hij te weinig zelfkritiek toonde om het nog vele onevenwichtige in zijn werk over het hoofd te zien. Wü waren benieuwd hoe hij het nu zou hebben gedaan maar ons eerder geuite bezwaar geldt nog Juffermans is een Jonge man. die na twee jaar studie aan de Haagse Acade mie zijn eigen weg wil gaan. Voorwaar een loffelijk streven maar een ge vaarlijk streven, dat alleen met succes kan worden bekroond door niet alleen Kerk-en-Israël-zondag Christendom dient getuigend volk te zijn De eerste zondag in oktober staat in verscheidene kerken in het teken van „Kerk en Israël". De Leidse Hervormde Gemeente had ds. J. H. Grolle te Utrecht, secretaris van de Raad voor Kerk en Israël uitgenodigd om in een dienst voor te gaan. Deze werd gehouden in de Marekerk. De predikant merkte onder meer op, dat de klankwen van de komende Mes sias sterker zijn dan ooit tevoren; de boodschap van het heil gaat thans uit over de gehele wereld. Het geloof van de joden in Christus is evenwel nog even schaars als honderd jaar geleden. Men spreekt weluiswaar niet meer met onver holen verachting over de Naam van Jezus, maar tot erkenning komt het De kerk zal er alles aan moeten doen Israël niet in de weg te staan. Het Chris tendom dient tegenover Israël een getui gend volk te zijn, ook in zijn houding tegenover het jodendom. Ds. Grolle sprak ook nog over de staat Israël en over de blijdscap waarmee de joden de proclematie van deze staat heb ben begroet. De gedachte aan de ko mende Messias leeft nog steeds bij velen. In zijn toekomsverwachting maakt de jood nog vele christenen beschaamd. Aan het einde van de dienst werd ge zang 131 gezongen: Wegen Gods, hoe duister zijt gij. hard werkende, maar ook sterke talen ten. Hard werken doet Juffermans, zijn talent uit zich wat eenzijdig, hoewel het er ongetwijfeld is. maar hij timmert werkelijk te vroeg langs de weg. Juffermans is typisch een tekenaar een tekenaar van landschappen. Met fi guren weet hij (nog) geen weg en wij wijten dit aan een tekort aan gedegen opleiding. Zijn portretten zijn. ruwweg maar eerlijk gezegd, waardeloos en kleur is grof. Ook aan zijn compositie ontbreekt nog wel het een en ander, hij wil soms te veel meedelen. Wèl heeft hij een goed gevoel voor ruimte werking: dat bewijst hij in ver scheidene landschapsetsen. Maar dat zijn er onder de 22 in „De Ruif" opgehangen werken niet zo heel veel. We willen ze daarom alle noemen en leder, die het wel meent met de prille kunst in Leiden, kan zich overtuigen. Het zijn „Grijze lucht" (nr. 18), één van de twee pente keningen „Bewolking" (7) en één van de twee „Landschappen in Voorhout" f6) en ten slotte „Herfstlandschap" (22), een gewassen pentekening, die wij be schouwen als een van de beste. En daarbij willen we dan ook nog wij zen op een treffend geslaagde, vlotte schets „Meisje in atelier" (11). Tot 31 oktober blijft de tentoonstel ling in „De Ruif". Men kan ze gaan zien van 12 tot 24 uur dagelijks, behalve zondags, dan van 5 uur af. Wpr. HAZERSWOUDE A. de Kort jubileert Morgen herdenkt de heer A. de Kort dat hij voor 40 jaar ln dienst trad van de Stedelijke Lichtfabrieken te Leiden. De heer De Kort die 13 augustus 1902 in Hazerswoude werd geboren, kwam na het verlaten van de school in de boom kwekerij bij de heer T. Wezelenburg in de Loete. In deze periode edhter ging het de boomkwekers niet zo goed en op advies van zijn vader stapte hij over naar het loodgietersbedrijf Oudshoorn Dit leverde contact op met de S.L.F. Op 14 juni 1916 kwam hij officieel in dienst van deze fabrièken. Na enige jaren volgde een militaire dienst van 5% maand. Op 8 oktober 1923 kwam een hernieuwde aanstelling. Inmiddels had de heer De Kort het diploma gasfitter verworven. In 1933 werd hij belast met de verzorgingsdienst Hazerswoude-Bent- huizen. Daar hij dit nog steeds doet be tekent het ook een kwarteeuw in deze dienst. Voor bewoners van Hazerswoude be staat er morgenmiddag van 3—5 uur ge legenheid de jubilaris te feliciteren in zijn woning Torenstraat 3. Bejaardensooa Woensdag 9 oktober van 2.304.30 uur wordt weer de bejaardensoos gehouden in zaal Timmermans Schaken Hedenavond speelt een tiental van H.S.C. een vriendschappelijke uitwed strijd tegen de schaakclub ..De Hoorn" bij Delft. Voor de overige leden bestaat er gelegenheid tot schaken in het ver enigingsgebouw. Provinciale dag Voor de provinciale dag, morgen in Dordrecht wordt de leden der Geref vrouwenvereniging „Debora" meegedeeld dat de bus om 7 45 uur 's morgens ver trekt van het kruispunt Damvereniging Zowel het eerste als tweede tiental van de damvereniging Samen Sterk heeft net er in de laatste wedstrijden lelijk bij laten zitten. Het eerste team verloor namelijk met 146 van het tweede team van ADC uit Alphen: Samen Sterk 2 girug met 155 ten onder tegen het ster- :<e Zwammerdam 1. Tafeltennis De vijf drietallen van de tafeltennis vereniging Avanti zijn nu alle uitge schakeld voor de volgende ronden van het bekertoernooi van de NTTB. Zater dagmiddag ging Avanti's laatste hoop het derde team. ten onder tegen Treffers uit Roelofarendsveen. De Hazerswoudse tafeltennisvereniging zal in de komende competitie uitkomen met vijf teams. Slagvaardig-dames op dreef Het damesteam van de tafeltennisver eniging Slagvaardig is doorgedrongen tot de kwartfinale van het toernooi om de beker van de NTTB. Om dit te be reiken versloegen de Rijndijksen achter eenvolgens WSB, Sportief en Cebusta. Tegen het Noordwij kerhoutse WSB kwamen Greet en To os Boers en Corie Wortman tot een 81 zege. Alleen Toos Boers moest eenmaal de winst aan haar tegenstandster laten. Dezelfde cijfers bereikten de Slag- vaardig-dames tegen het Haagse Spor tief. Nu waren het Greet Boers (2x), Riet Könst en Corrie Wortman. die de Dunten scoorden. Ditzelfde drietal wol. ook met 81 van Cebusta. eveneens uit de Residentie. Nu verloor Corrie Wort man een keer. Woensdag komen de Rijn dijksen uit tegen Gossima uit Voorburg. ALPHEN AAN DEN RIJN Het echtpaar C. v. d. Plas-W. v. d. Plas-Uittenboogaard hoopt op 11 ok tober de dag te herdenken, dat het een halve eeuw geleden in Hardingx- veld in het huwelijk trad. De thans 73-jarige bruidegom moest al vrij spoedig na zijn trouwen in militaire dienst omdat de eerste we reldoorlog was uitgebroken. Met trots vertelde hij, dat hij hij de rijdende artillerie heeft gediend. Dank zij het advies van een hier wonende zwager kwam hij in 1919 naar Alphen den Rijn om te gaan werken in kaaspakhuis van Withof Keus i) Hoorn. Spoedig daarop ging hij naar de betondfabriek van F. P. Bos aan de Woubrugseweg, waar hij vele jaren heeft gewerkt. Velen zullen de brui degom vooral kennen uit de tijd, dat Hoe Leiden spaarde In september werd er bij de Leidsche Spaarbank f 2.445.998.09 ingelegd f 2.245.754,38 terugbetaald. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 633 en het aantal afbetaalde boekjes 264. Op 6.312 rekeningen van deelnemers aan de afhaaldienst werd f 174.636,25 bijgeschre ven. Er werden 1.115 spaarbusjes ter le diging aangeboden met een gezamelijke inhoud van f 37.862,80. Het tegoed der 54.658 inleggers bedroeg aan het eind van de maand f 55.709.477.78. Bedankt voor beroep Ds. Joh. Lever te Vlaardingen heeft be dankt voèr het dóór de Geref. Kerk van Leiden op hem uitgebrachte beroep. VBGKtn.lva2ot Looi-Iu cmfwyy SCHOOLBIBLIOTHEEK RIJNL. LYCEUM OEGSTGEEST EN OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK GEOPEND Bij de uitbreiding van de noodschool, vóór in 1966 de definitieve school zal worden betrokken, heeft, het Rijnlands Lyceum te Oegstgeest de beschikking gekregen over een dubbel leslokaal, voor overblijven van leerlingen, bijzondere bijeenkomsten en ver gelijkbare activiteiten mag worden be- Dit bood het bestuur de gelegenheid tu reeds vooruit te lopen een een lang gekoesterd ideaal, n.L de stichting van goed geoutilleerde schoolbibliotheek de definitieve school. Hiertoe was meer reden omdat het bestuur van de Openbare Bibliotheek Oegstgeest, die reeds enige jaren in een leslokaa' het lyceum was gevestigd, met angst en beven het ogenblik zag na deren waarop men niet langer over dit leslokaal zou kunnen beschikken. Na afloop van de feestelijke opening De aanvoer van rundvee was groot. Het weer is van dien aard dat men be gint te denken aan het ruimen van vee. Toch was cr animo voor het goedsoortige dier: vooral de handel in melkkoeien was willig de aanvoer van geringe betekenis, met als tendens vastere prU- Varekoeien met een ruime aanvoer en matige handeL De weersgesteldheid maakt de vraag naar deze diersoorten niet groot; het wachten is op de staltijd. Voor grammofoonplaten Notering: melkkoeien 700,1175, Vare koeien 350,—: 650.—: 950,—. De han del in jongvee is moeilijk te beoordelen en is afwisselend, voor de lichte pinken is weinig kooplust en de graskalveren doen het ook kalmaan. Notering: graskalveren 175.275, Slachtvee: op de slachtveemarkt was er een grote aanvoer, voor de export koopt men nog steeds vlot voor goede prijzen en dan moet de binnenlandse markt mee; alleen van het mindersoor- tige vee, werd de prijs gedrukt Handel eerst vlot, daarna matig. Notering: 2.70; 3,20; 3,50 per kg gesl. gew. Nuchtere kalveren: geringe aanvoer met hoge prijzen. Vette kalveren: deze gingen vlot van de hand en werden duur tot zeer duur verhandeld. De aanvoer was goed en de prijzen Notering: 2.70; 3,20; 3,45 per kg lev. Wolvee: de aanvoer was aanmerkelijk groter dan een week geleden. De handel in vette schapen en lammeren wai Er werden voor de beste dieren hoge prijzen betaald. Fokschapen: rustige han del. Notering: vette schapen 95,—; 120,— Lammeren 100,135,155,Fokscha pen 125,150, De varkensmarkt onderging eer nieuwe prijsvelaging, de handel was minder vlot. Frankrijk betaalt minder en dat heeft natuurlijk invloed op de handel op de Nederlands markten De handel in biggen en lichte varkens tegen alle verwachtingen in goed; wel was de aanvoer niet groot. Notering: lichte varkens 80,115, Biggen 58,—; 62,—; 66,—. de nieuwe bibliotheek, die nu de functies van openbare uitleenbibliotheek leeszaal en van schoolbibliotheek zal vervullen, zullen de besturen van lyceum en bibliotheek een overeenkomst bekrachtigen, waarin de samenwerking het definitieve gebouw is vastge- In het kort komt deze overeenkomst op het volgende neer. In het definitie schoolgebouw zal het lyceum een ruimte reserveren waarin de beblio- theek kan worden gehuisvest Als de kosten van deze ruimte het door het departement voor scholenbouw toegesta- overschrijden, draagt de bibliotheek tot deze extra bouwkosten. De ver dere huisvestingskosten komen voor ekening van het lyceum. Het boeken bezit van bibliotheek en lyceum wordt beheerd door de bibliotheek, die ook de kosten voor onderhoud en uitbrei ding op zich neemt. Gedurende een bepaald aantal uren is de bibliotheek alleen voor de school geopend, na af loop van de schooltijd is de biblio theek ter beschikking van de andere l\u al 5500 boeken In de thans geopende lokaliteit, naar jn ontwerp van architect P. van Dorp uitgevoerd in houtbouw door de N.V. Padox te Warmond, heeft men dit principe reeds op kleine schaal uitvoer gelegd. Door samenwerking de boekerijen van openbare bibloi- theek en schoolbibliotheek is een .ver zameling van 5500 boeken ontstaan, die in de komende jaren flink zal kunnen uitgroeien. Van deze boeken zijn er 1400 bestemd voor de lagere school jeugd; evenzeer is een begin gemaakt met een tijdschriftentafel. Tot bibliothecaresse is benoemd vrouw D. van Riemsdijk-Wiersma, die over een zeer ruime bibliotheekerva- ring beschikt. De opening is zaterdag verricht door de burgemeester van Oegstgeest, de heer H. L. du Boeuff. Verder voerden het woord dr. J. P. Naeff, voorzitter van de Openbare Bi bliotheek te Oegstgeest, mevrouw drs. E. H. Steenwinkel-Mühleisen, curatrix van het Rijnlands Lyceum, de heer Chr. van Hofwege, voorzitter van Provinciale Bibliotheek Centrale Zuid-Holland, en de heer W. de la Court, adviseur voor de Centrale Ve- renignig voor Openbare Bibliotheken. De bibliotheek zal voortaan voor le den en bezoekers geopend zijn dinsdag middag van 26 uur, vrijdagmiddag 26 uur (jeugd) en vrijdagavond 7—9 uur. Einddiploma solospel Onze stadgenote Henny Ravestein behaalde aan het Kon. Conservatorium te Den Haag het einddiploma solospel viooi (met onderscheiding). hij bij het oude zivembad t Westkanaalweg als rijwielbewaarder fungeerde. Dat heeft hij vele jaren gedaan. Het echtpaar heeft nog zes kinde ren. Er zijn zeven kleinkinderen. Eén van de kinderen woont in Australië. Het gouden huwelijksfeest zal op 11 oktober in de familiekring (in de woning van het bruidspaar aan de Raadhuisstraat) worden gevierd. Van harte hopen de heer en mevr. Van der Plas dat ook zij in aanmer king zullen komen voor een plaats in het in aanbouw zijnde bejaarden centrum. M. Idelenburg in het zilver In verband met zijn zilveren jubileum ln dienst van de mastenmakerij fa. D. v. d. Neut, is de heer M. Idelenburg in hotel 's Molenaarsbrug hartelijk gehuldigd. Namens de firmanten sprak de heer E. J. van Heijningen een welkomstwoord, waarna de oudste van de directeuren, de heer P. van der Neut, de jubilaris toe sprak, Hieruit bleek grote waardering en achting voor al het werk dat de heer Idelenburg in deze kwarteeuw heeft ver richt. Geprezen werden de trouw, grote vakkennis en werklust van de jubilaris en er was steeds een bijzonder goedé ver houding tussen hem en de heren Van der Neut. Een envelop met inhoud_was het tastbare bewijs van deze waardering. Mevrouw v. d. NeutDiepenveen sprak de vrouw van de jubilaris toe en over handigde een prachtige plant Namens het personeel voerde de heer L. Houweling het woord. In die vijfen twintig jaar had hij de jubilaris maar één keer boos gezien. Namens het personeel werd een televisietafel aangeboden. Vervolgens feliciteerde de heer E. J. van der Neut, deze beklemtoonde speci aal het grote aanpassingsvermogen van de heer Idelenburg bij de overschakeling van de handenarbeid op het machinaal De jubilaris sprak dankwoorden tot firmanten en personeel en was speciaal "rkenteliik voor de grote steun die hij heeft ondervonden toen hij door een be drijfsongeval werd getroffen. Nederlands Kamerkoor Hedenavond om 8 uur zal het Neder lands Kamerkoor in de Salvatorikerk een uitvoering geven, die is belegd door de vereniging Alphens Belang. Instulfavond De sectie bijzonder jeugdwerk van de Alphense Herv. Jeugdraad is zaterdag het zeventiende seizoen begonnen met een instuifavond voor meisjes en jon gens van 14 jaar en ouder, voor welke avond bijzonder veel belangstelling be stond. Ruim driehonderd jongeren geno ten van de grote Duitse filmkomiek Theo Lingen in de zorgeloos-plezierige film „Help, ik ben onzichtbaarl" Aan het einde van de avond meende ds. Bogers alvast aandacht tc mogen vra gen voor de actie vluchtelingenhulp, die op 21 oktober a.s. via radio en televisie zal worden ingeluid. ATTC 1 in halve finale Door in Den Haag met 90 van Steeda Hooger/TSB te winnen heeft ATTC 1 heren de halve finale van de bekerwed strijden bereikt AUe partijen werden in winst omgezet. ATTC 1 dames verloor van CTH S. Clubkampioene mevr. De Graaf kon geen enkele keer een overwinning be nalen ATTC 5 heren verloor met 7—2 van Scylla 6. WOVBRllGGF. Vrnstise gasexplosie In de woning van de heer G. de Leeuw had zondagavond omstreeks acht uur een hevige gasontploffing plaats. Toen de hoofdbewoner in de keuken een lucifer aanstak, ontstond een grote steekvlam. De ontploffing die erop volgde deed de ruiten op de eerste verdieping aan de voor. en achtrezijde en sponningen springen. De heer De Leeuw liep door de ont ploffing vrij ernstige verwondingen op aan het gezicht en de handen; zijn echt genote en he kind kwamen met de schrik vrij. Na door dokter J. Kooten te zijn ver bonden werd hij buren ondergebracht Vermoedelijk is de oorzaak van de ex- zich butagas ophoopte in en rond de kel derkast. Dank zij het feit, dat de beide plosie een lekkende gasslang, waardoor gasflessen waren afgesloten, bleef men voor een nog heviger explosie gespaard. Nieuwe kleuterleidster Tot hoofdleidster van de bijzondere kleuterschool is ingaande 1 november benoemd mej. K. G. G. Appelo, thans werkzaam te Zwartsluis, die mejuffrouw A. W. van Kamp opvolgt. De leidster van de neutrale kleuter school, mej G. J. van der Woude, heeft ingaande 1 januari 1964 onslag genomen wegens trouwplannen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3