Met een zonnebril doort Golestan-paleis Nijenrode op weg naar betere aansluiting bedrijfsleven DUUR NEDERLANDS ONDERWIJS IN TEHERAN ZATERDAG 5 OKTOBER 1963 ALS UIT VENETIE Het in het centrum van Teheran gelegen Golestan Paleis is een paleis voor een zonnebril. Een slechts even door een venster kierende zonnestraal weerkaatst zich duizendvoudig in het spiegel glas, dat deuren, wanden en zelfs plafonds bedekt. Het paleis, dat door de shah voor staatsontvangsten wordt gebruikt, en dat ko ningin Juliana, prins Bern- hard en prinses Beatrix tij dens hun komend bezoek aan Perzië tot onderkomen zal dienen, ziet er zó Vene- tiaans uit dat men zou ge loven dat de Doge het zelf ontworpen had. Die Venetiaanse trekjes in het interieur kronen en luchters zijn van de zelfde geest doortrok ken schijnen iedereen, die het paleis betreedt, op te vallen. Toen ik er, na een rondleiding door de zalen en kamers, met een kenner over sprak, zei deze: ,,De hofstijl van Venetië moet eeuwen geleden zijn invloed op die van Perzië hebben gehad, 't Kan natuurlijk ook andersom zijn geweest. Niet alleen het glaswerk getuigt hiervan, maar ook de kleuren, die gebruikt werden." „Verklaring" Er is ook een andere verklaring, zij 't dat niemand deze serieus hoeft te nemen. De wegen in Per zië waren vroeger zó slecht, al dus dit Teheraanse grapje, dat el ke spiegel, die voor het Golestan Paleis was bestemd, gebroken de zestiende aankwam. Toen i glas. zo hoog als begon dat een of vervelen. Als ik dan spiegels kijken kan, zo moet hij één. hebben gezegd, dan moet ik het maar met gebroken spiegels doen. En zo zou die glinstering en die schittering ipt stand, zijn geko men. die iemand, die het paleis bezocht heeft, nooit vergeten kan. Het Golestan Paleis dat in 't Nederlands Rozentuin Paleis zou heten, geldt als de oudste keizer lijke residentie in Teheran. Het stond er al in de achttiende eeuw. toen shah Agha Mohammad Khan uit het Qajar-geslacht Teheran tot de hoofdstad van Perzië uitriep. Het moet er al gestaan hebben in Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen 'WkWBt te daar fraaie kunstschatten. ver- vaardigd uit alle mogelijke edele metalen, stokoude Perzische tapij ten, waarvan sommige een opper vlakte van zeker honderd vierkan- er niet alleen typisch Oosterse schilderijen hangen, maar ook verschillende Westerse. Zelfs bos- en zeegezichten uit Europa ont breken niet. Het Golestan Paleis is door de eeuwen heen de winterresidentie van de shahs uit het Safawieden-, het Afsharieden-, het Zend- en het Qajar-geslacht geweest. Toen de vader van de huidige shah Re- za Shah, die als legerofficier een kerende edelstenen, vorstelijke geschenken uit lang vervlogen dagen. pompeuze neerzette, wenste hij niet in het Golestan Paleis te gaan wonen. In elk opzicht wilde hij dan de troonzaal, de banketzaal, verblijf, dat hij „het palei de grote en de kleine eetzaal, de de lol" noemde. Hal der Diamanten enzovoorts. De globale indruk is al weer spie gelend glas. De tapijten met hun uitsluitend Het Golestan Paleis heeft thans geometrische motieven en de fau teuils en sofa's met hun bloem motieven moeten een markt waarde van miljoenen bezitten. Privé-vertrekken representatieve functie. De shah ontvangt in 't jaar de leden van het Corps Diplomatique, terwijl hij er een enkele maal een banket in laat aanrichten. Dit jaar wordt het Golestan Paleis wat veelvuldiger ge bruikt. Twee dagen prinses Beatrix gebruiken, zijn trek van het Nederlands konink- verschillende, derne gemakken voorzien. Zo is er centrale verwarming wel eens nodig voor een koude nacht terwijl elk appartement een boudoir en een badkamercomplex heeft. Ook de salons, waarin de ko ninklijke gasten zich kunnen te rugtrekken, hebben een zekere aanpassing ondergaan. Men ziet plotseling wel zijn portie krijgt. lijk paar komt Frankrijks presi dent De Gaulle er vijf dagen wo nen. Nog geen vijftig uur later trekt Duitsland president Liibke er vier dagen in, terwijl het in december nog eens voor Rus- lands president in gereedheid n wordt gebracht. Alles voor zekere staatsbezoeken waarvan Iran het kei- berg zerlijke geslacht der Safawieden huis had, een hoge muur om de stad liet of andere shah te optrekken met liefst 114 torens MtaMÉÉMfa'- elk hoofdstuk Volgens archiefstukken uit die thans dagen was het paleis veel mooier, veel groter dan nU. De ^pateis- tuin met zijn ce^ér.s, zijn populie ren en zijn cypressen ook het hele noordelijk, deel van het tegenwoordige Teheran hebben Troonbed NEDERLANDSE EXPORT ANDERS GERICHT hal (m Men komt het Golestan Paleis binnen door een groot, smeed- i ijzeren hek. Een lange oprijlaan I met in het midden een blauw- betegelde vijver leidt naar het g ruime bordes, dat arabesk be- I werkte pilaren heeft en zeker tien meter hoge spiegelwanden. In het midden staat een enorm troonbed i van albastachtige natuursteen. I waar het, op kussens uiteraard en bediend uit zilveren schalen, ongetwijfeld heerlijk toeven moet I zijn geweest. De merkwaardige ontdekking, i die ik direct al deed. was dat I het bordes niet aan de open kant I toegankelijk is. Het wordt min of meer geblokkeerd door een half- I rond waterbassin, terwijl er ner- gens trappen zijn. Duidelijk is dan ook dat daar niet de ingang van het Golestan Paleis is. Het bordes zal wel als een soort ve randa zijn gebruikt, of als een plaats, waar vroegere shahs zich I den volke toonde, zonder het risi co te lopen dathun onderdanen de verhoging, waarop ze zaten, la gen of stonden, konden bestormen. Ingang De eigenlijke ingang 1 de r met fraai typisch gekleurd mozaïekwerk i Arabische lijnen en krullen zijn versierd, bevindt zich op een bin nenplaats aan de zijkant. Ook hier is het weer allés glas, wat er blinkt. Goudkleurige leeuwen, de poot geklauwd om de rijks appel, flankeren de dubbele toe gangsdeur. Een deel van het paleis is als museum ingericht. Men vindt Dr. E. B. J. Postma, di recteur van het Nederlands Opleidings-Instituut voor het Buitenland (N.O.I.B.), dat zo als bekend op kasteel Nijen rode te Breukelen is geves tigd, maakt op het ogenblik een reis van twee maanden langs een aantal universitei ten en colleges in de Ver. Staten, waaraan business schools zijn verbonden. Na zijn terugkeer zal de moge lijkheid worden onderzocht tot verdere uitbreiding van het opleidingsinstituut Nijenrode tot een business school in uni versitair verband bijvoor beeld op baecalaureaatsniveau om zodoende aan de hui dige eisen van het Nederland se bedrijfsleven tegfemoet te komen. De opleiding op Nijenrode. in 1946 begonnen, had aanvanke lijk tot doel jongelui in zo kort mogelijke tijd twee jaar zodanig te vormen, dat zij het Nederlandse bedrijfsleven in het buitenland zouden kunnen ver tegenwoordigen. Voor het be vorderen van onze export was dat noodzakelijk. De laatste ja ren blijkt echter de direct na oorlogse belangstelling van het oedrijfsleven voor de in het bui tenland gestationeerde vertegen woordiger met zo groot meer. Veelal is het accent van weiken verlegd naar de energieke me dewerker op het kantoor in Ne derland. In hel voetspoor der koningin de leiding van een exportafde ling persoonlijk,contact met de voornaamste afnemers in het buitenland onderhouden. Hij moet de ontwikkeling van de marktsituatie in de verscheide ne landen nauwkeurig kennen. Bovendien moet hij administra tief het nodige weten en dan ook nog samenwerken met de Deze functionaris moet naast leidinggevende collega's van de andere afdelingen van het be- drijf, waarin hij werkt. Dit merkte mr. F. J.. H. I Schneiders. adjunct-directeiu' van Nijenrode op tijdens een bijeenkomst op l kasteel a In het staatsbezoek, dat konin gin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix aan Iran brengen, geldt de dag van vandaag als de „Hollandse dag". In de residentie van de Nederlandse ambassadeur aan het keizerlijke hof zou de ge bruikelijke receptie voor landge noten worden gehouden, terwijl ook een bezichtiging van de in aanbouw zijnde Philips-fabriek op het programma stond. Een ander hoogtepunt is een bezoek aan de Nederlandse school in Teheran geweest, waar het duurste, vader landse lager onderwijs van de we reld wordt gegeven. Duur? Ja. Om precies te zijn: honderddertig gulden per maand Kiiu per kind. Ter nadere precisering 0 dient er aan toegevoegd te wor- den dat tot een maximum van twee kinderen wordt betaald, doorn— ,v, Maar het blijft toch nog altijd riant Perzisch hu: tweehonderdzes- schaduw De leermiddelen komen alle uit Betekent het gaan naar de Ne- Nederland. Ook het lesrooster is deriandse school in Teheran een totaal Nederlands. Aanpassing zware financiële last voor de aan de Perzische maatschappij ouders het zij gezegd: de door bijvoorbeeld het geven van grote bedrijven geven er een sa- onderricht in de landstaal wordt laristoeslag als een té zware belasting be schouwd, waarbij nog komt dat de meeste kinderen geen „blijver- zonderlijk groot: tjes" zijn in Iran. school ..Perzisch leren tuinman, of ander huispersoneel", gebruiken openbaar voer is er vrijwel niet. Het ge- ivolg is dan ook dat de leerlingen aldus "de uit "Twen-the stammende moeten worden gebracht en ge- heer Overbosch, die de „olie-school'' van Sorong in het voormalige Nederlands Nieuw-Guinea les heeft gegeven. haald, hoewel traject ook een schoolbus rijdt. Hoewel de Nederlandse school Teheran vandaag beslist de de Contact groep van Exportdeskundigen, die daar onder leiding Van hun I voorzitter, de heer W. Ie Comte, een dag vertoefden in de stu- I dentengemeenschap en kennis konden nemen van onderwijs en I vorming. ïn zijn voordracht over „Nieuwe wegen in het Expoit- I onderwijs" wees de heer Schnei ders op de bijzonder goede re- I sultaten. die Nijenrode met zijn zijn nog opleiding heeft kunnen boeken fstanden I Ruim dertig procent van de af zijn uit- gestudeerden bezetten voor de huis tot I Nederlandse export belangrijke posten in binnen- en buitenland. I Een export, die als betalings middel voor de import van emi- I nent belang is gebleven. In Ne- (KLMAercarlo) worden leningen ter beschikking gesteld, waarvoor de Duitse in dustrie goederen kan leveren. Frankrijk is op commercieel terrein actief in de voormalige Franse Afrikaanse gebieden en heeft het voordeel dat de bestel lingen welke volgen op bijdra gen uit het E.E.G.-fonds waar Nederland ook aan bijdraagt in Frankrijk terecht komen. Nederland stond tot voor kort op een multilaterale basis van hulpverlening; ook de finan ciële bijdragen gingen via de organen van de Ver. Naties. Een omschakeling naar bilate rale verhoudingen lijkt daarom noodzakelijk omdat onlangs sta tistisch werd aangetoond, dat Nederland verreweg de minste handelsorders uit de ontwikke lingslanden terug krijgt ten op zichte van de verstrekte schen kingen en leningen. Een ander teken aan de wand laten de exportcijfers in we- reldverband zien, waarin de Ne derlandse uitvoer naar de landen buiten de E.E.G. percentsge wijs daalt. Meer dan 50 procent van onze export gaat naar de E.E G.-landen, 75 procent van onze export is op West-Europa gericht. Een dalend percentage van 2 naar de jonge landen in Afrika wijst er op, dat we van een op de wereld gericht handels-ex portland steeds meer een conti nentaal gericht land worden en er een tendens is waar te nemen tegengesteld aan exportsprel- ding. We worden steeds afhan kelijker van het West-Europese conjunctuurgebied. De export binnen de E.E.G. steeg snel door de liberalisatie van het handelsverkeer in indus triële goederen. Was in 1948 nog 46 procent van onze export agrarisch en 54 procent indus trieel. in 1961 was die situatie geheel gewijzigd en was nog slechts 30 procent van onze ex port agrarisch en 70 procent in dustrieel. Vooral in de chemi sche industrie en metaal was een sterke toename van de export aan te wijzen. Omschakeling Als gevolg van deze omscha keling van het bedrijfsleven zal Nijenrode er dus voor moeten zorgen, dat zijn studenten zich naar de anders gerichte functies, die dieper inzicht, grotere tech nische kennis en nog gedegener talenkennis vereisen, kunnen be kwamen. Zij zullen over tien jaar,in het steeds gecompliceer der wordende <k>mmerciële Ba byion de weg nog moeten we ten te vinden. Reeds heeft Nijenrode een aantal jaren een commercieel-technische oplei ding. bedoeld voor h.t.s.'ers, die zoals men het in Duitsland noemt ..technische kooplie: den" worden. De h.t.s.'ers wordt in een jaar inzicht bijgebracht in dc commerciële, organisato rische. financiële en adminiJ stratieve zijden van een modern, bedrijf. Bovendien wordt hen 'een uitgebreid talenprogram voorgezet met behulp,van een ta lenpracticum. waar trouwen» niet alleen de 320 studenten van Nijenrode de bandrecorders la ten lopen. In het komend voorjaar zullen in het kader van het export- onderwijs cursussen in het En gels en Frans worden gegeven aan personen uit het bedrijfsle ven, die daarvoor in aanmerking komen. Door deze en nog meerdere initiatieven hoopt Nijenrode mee te kunnen werken aan het openen van nieuwe wegen voor de export, die bijvoorbeeld in Frankrijk en de ex-Franse ge bieden in Afrika achter blijft door onvoldoende beheersing van de Franse taal. Nijenrodiaan F. A. M. Bot weg draagt in de burchtzaal. na een maand stage bij een grote brouwerij, zijn (ver plichte) scriptie voor over de structuur van de bier markt in aanwezigheid van groep exportdeskundi- vier docenten (links acht er de tafel), die zijn werkstuk als zeer goed be oordelen en een aantal me destudenten van het Ned. Opleidings-Instituut voor het buitenland. leerlingen in de hoogste klas doen deerd feestprogr; terwijl het gebouw: uitgave tig gulden per maand, als meerdere kinderen uit één ge de Nederlandse lagere school 3 Teheran bezoeken. Heel veel anders kan 't bloei staande potplanten, die de 'dat export toegang tot de drie leslokalen i zangrijker flankeerden. „Van te veel show houdt de ko ningin niet", verklaarde het hoofd van de school. „Hare Majesteit vindt het veel leuker de normale internationale werkomstandigheden te zien en - Den opgenomen te worden in de ge- on- wone, dagelijkse sfeer dan gecon fronteerd te worden met een poespas, die per slot wel de Teheraanse wolkenkrab gezin ber staat, onderhouden dient te worden. De school oud. Hij werd in 1957 gesticht als et. De ouders van de zestig ..olie-school" door de bekende mede een Engelse schoolgaande knderen dienen het magnaat Scholtens van het Iraan- se school. Een consortium. Later, toen ook school, zoals bijvoorbeeld kwaamheidsproeven afgelegd." De Nederlandse school in Tehe ran staat als verschijnsel niet op bar zichzelf. Er zijn twee Amerikaan twee Franse scholen, zo- Duit- schoolonderricht zelf te bekosti gen. Er zijn ten slotte drie leer- kinderen van Nederlanders, krachten aangetrokken het bij Mecon. KLM. Werkspoor hoofd der school, de heer G. W. Philips werkzaam zijn. van Overbosch. mejuffrouw J. J. M onderwijs gebruik gingen maken Haag. is er niet. Het Ira, en derwijs is voor buitenlandse het bovendien tijdelijk in Perzië derland wordt i I bedrag van 1500 per hoofd van de bevolking geïmporteerd (W.-Duitsland 719; Frankrijk 524; Ver. Koninkrijk 926' Onze export per hoofd van de I bevolking bedraagt thans 1333. Door een voordelig saldo van de diensten-balans over 1962 blijft er dan nog een actief sal- I do over. De opbrengst van het dienstenverkeer daalt echter, zo- n goederen nu be- dan ooit. Om de gunsten bzen uit Amsterdam r A. F. den Dunnen uit Apel- algemene school i stichtingsverband blijvende kinderen bepaald niet rekening de nodige spanningen op- 1 land met zijn sterk bilaterale i stelling ten aanzien van wikkelingshulp grote init ontplooit. In bilateraal j ontl

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 13