Originele 3-oktoberoptocht kreeg veel bijval Veel belangstelling voor dienst in Pieterskerk Onze strijd-Gods zaak Koraalmuziek treffend door ongekunsteldheid Van mythologie tot ruimtevaart ligtvoet Het vuurwerk was daverend Zelfs ijsberen ontbraken niet op de praalwagen, die was gewijd aan de Poalvluoht van het lucht schip „Nor ge". kartonnen model van het symbool der ruimtevaart, de kegelvormige capsule. We zagen maanmannetjes, die met hun zwart gekapte hoofden en grillig gegri meerde gezichten menig kind schrik aan- j T?RIS en helder klonken in de prille drie-dklobermorgen in het Van j -*■ der Werffpark de stemmen op van de koraalzangers, ,,'k Zal eeuwig zingen van Gods goedevtierenheên. XJw trouw zal wankelen noch bezwijken", zo ving men aan. Ook nu weer bleek deze plechtig- jj 1 heid ontroerend in haar ongekunsteldheid. Men moet alleen betreu- i ren, dat de zangersgroep niet nóg groter is. Waarom zingen de dui- 5 I zenden mensen in het park en op de Steenschuur niet mee? Het is een voor de hand liggende vraag, ivaarin we ons maar niet teveel zullen 3 verdiepen. Er moeten ten slotte toehoorders ook zijn. Traditiegetrouw en in goede stemming door het schuchtere zonne- tje, dat hoopvolle verwachtingen wekte voor Leidens grote dag. was men in groten getale opgekomen. Vooral vele oudere Leidenaars j slaan ,,'t keraal!', zoals zij zeggen, niet gemakkelijk over. Sommige zangers hadden liederbundeltjes bij zich, die waren vergeeld van ouderdom Bij dit alles keek burgemeester Van der Werff onaandoenlijk voor l zich uitDe tegenwoordige burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. j van Kinschot, bevestigde een schitterende krans aan het standbeeld van zijn roemruchte voorganger, waarna twee strofen van het Wil- helmus werden gezongen. Als dirigent fungeerde Herman Stenz. De christelijke muziekvereniging Concordia zorgde voor de begeleiding. Behalve de reeds genoemde liederen vermeldde het programma God alleen zij de eer, Wilt heden nu treden, De Nederlandse V'lag, Mijn land, In naam van Oranje en Hymne. Om klokslag acht uur j hief de heer Stenz de dirigeerstaf, tegen half negen werden de laat- j i klanken gehoord. EEN DANKDIENST heeft Leiden ook op kerkelijke wijze zijn ontzet herdacht; er waren ongeveer 700 mensen in de Pieterskerk bijeen. Onder degenen die zich onder het gehoor van ds. J. M. D. van den Berg hadden ge schaard, merkten wij op: burgemeester Van Kinschot, enige wethouders, militaire autoriteiten en afgevaardigden uit universiteitskringen. Nadat de voorganger psalm 77 had voorgelezen en psalm 9 had doen zingen, bepaalde hij zijn gehoor bij het onderwerp „Onze strijd Gods zaak!" Spreker greep terug op uitspraken van Groen van Prinsterer en koningin Wilhelmina, welke laatste in haar boek citeert: „Als er één volk in Europa is, dat door God werd bevoorrecht, dan is het wel dat van Nederland, het Israël van het Westen". Ds. Van den Berg schetste hierna de zijn contacten, maar de Bloedbruiloft van 1572 had tot gevolg, dat er van die zijde voorlopig geen hulp kwam. Daardoor konden de Spanjaarden him troepen over brengen van de zuidelijke naar de noor delijke Nederlanden en bezetten zij Zut- phen, Naarden en Haarlem. Zorgeloos De sleutels ln het Leidse stadswapen mogen een symbool zijn; immers, wl< Leiden bezit, heeft toegang tot heel Zuid- Holland. Valdez lag met duizenden sol daten voor de muren en in die dagen wai geduld primair. Het was er om te doen de stad geheel af te sluiten en zich, gedreven door gebrek, te doen overgeven. Maar de prins van Oranje en zijn broers Lodewijk en Hendrik brachten een leger op de been en Valdez moest in maart 1574 het beleg opbreken. Had men toen de tijd maar beter gebruikt om koren en ander voedsel binnen de muren te halen, maar de Leidenaars waren zorgeloos. Moeten we hen daarom nu nog hard vallen? Ds. Van den Berg meende van niet en wees erop, hoe na iedere oorlog die zorgeloosheid terugkeert. Men zou de nonchalance van die dagen bezuren: na de slag op de Mokerhei, waar de broers van prins Willem sneuvelden, kwam Valdez terug. Met maar weinig soldaten en bijna geen voedsel heeft Lei den zich toen grandioos geweerd: een vendel onder commando van Andries Schot veroverde de schans van Boshui zen. Al dreigde en -beloofde Valdez nog zoveel, de stad versaagde niet. Al waar den pest en honger rond, men dacht niet aan overgave. Burgemeester Van der Werff zei: „Vrienden voedsel kan ik jul lie niet geven, maar neem desnoods mijn lichaam". Mèt Van der Does, Bronckhorst en Van Hout was hij een der helden van de stad. De vraag resteerde: helpt de Prins? Deze deed wat hij kon en had bij Rot terdam de dijken doorgestoken. Doch de wind kwam in de verkeerde hoek wilde maar niet draaien. Eindelijk kwam eind september de springvloed en vluchtten de Spaanse soldaten weg de schans van Lamme. De Zeen- onder leiding van Boisot kwamen de stad binnen en Leiden was op won derbaarlijke wijze gered. Allen gingen ter kerke om God te danken, want de g van het christendom klopte in die dagen fel. Dat bleek ook uit het feit, dat men in 1512, toen de toren de Pieterskerk instortte, naar het bedehuis trok om God te danken dat niemand was gedood of gewond. des Heren, voor de eer van God. De echte vrijheid staat weer ln de branding. Nu komt de vijand niet uit het zuiden, maar uit het oosten, nog erger en demo- nischer dan de Spanjaarden ooit zijn ge weest. Ondanks de schijnbare ontspan ning in de wereld, is het uiteindelijke doel van deze vijand de vernietiging van onze vrijheid, de krenking van onze godsdienst. Er waren in Leiden glippers, die de Spanjaarden niet zo erg vijandig be keken, doch vonden, dat het nogal meeviel. Maar ze hadden ongelijk en spraken tegen beter weten in. Zo ken nen wij thans de lessen van Warschau en Boedapest. Waar het om gaat, is, dat wij de stem van het verleden zul len horen: volk, wees sterk, wees vastberaden, verwacht uw heil van de Heer. Zullen de machten van de duis ternis het winnen? Nee, want het is Gods zaak, de zaak waarvoor wij staan. Aan het eind van de dienst zong men drie coupletten van het Wilhelmus. Adriaan Blankenstein vertolkte na de dienst Bachs Preludium. Op de Vijf-Meilaan waren enkele duizenden toeschouwers gistermor gen getuige van een spectaculair schouwspel. Op een ruim 200 meter lang circuit vertoonden de 34-jarige ex-wereldkampioen-koorddanser José Canga en diens 26-jarige assis tent Paul Martin, tot voor kort acro baat, hun kunsen als het Simca- stuntduo. De capriolen die de twee mannen met een normale Simca 1000, voorzien van even normale standaardbanden, uitvoerden, grens den soms aan het ongelooflijke. Reeds in het openingsnummer kreeg men een knap staaltje van stuntwerk te zien: twee bumper aan bumper, zowel naast als achter el kaar, voortsnellende auto's (70 km per uur), waarvan de bestuurders een fractie van een seconde na elkaar „op de rem gaan staan", zo dat beide wagens een ,jlip" van 180 graden maken. Dat de rook van de luid gierende banden afsloeg, behoeft nauwelijks te worden vermeld. Beiden vertoonden nog staaltjes van hun „rijvaardigheid' via een springplank, waarna Canga met zijn twee-wielen-prestaties kwam, het rijden met slechts gebruikmaking van twee wielen, de twee andere ongeveer anderhalve meter boven het wegdek. Niet aibleen de beide acrobaten, maar ook enkele moedige passagiers uit het publiek kregen na afloop enthousiaste ovaties. NIEUWE LEIDSE COURANT 5 VRIJDAG 4 OKTOBER 1963 We zagen tot raket getransformeerde scootmobielen en skelters, we zagen een aantal heuse A-Fords ter gelegenheid van Lindbergh's oceaanvlucht, die net als de Parijse „flics" naar Le Bourget stroom den toen Lindbergh daar behouden was aangekomen. Maar laat ons ophouden met op sommen. Waarschijnlijk heeft u de optocht zelf ook gezien en als het u dan net zo is gegaan als ons, dan hebt u er met plezier naar geke ken en de muziekkorpsen, die in hun vaak fleurige kledij ,,'t Zit in de lucht" lardeerden, zullen het ge noegen van u en uw kinderen nog hebben vergroot! Uit het Oosten Dit was wel de meest eigen tijdse praalwagen gistermiddag. Hij bood de velen langs de route een kijkje in het lanceer domein van Cape Canaveral. RADIO TELEVISIE ZOIETS moesten ze meer doen, hoorden we een paar mensen tegen elkaar zeggen nadat .gistermiddag de 3-oktoberoptocht anno 1963, ,,'t Zit in de lucht", voorbij was getrokken. We veronderstellen, dat velen iets dergelijks hebben gezegd of gedacht. Al was het alleen maar omdat het op het heden gerichte onderwerp vele mensen ongetwijfeld meer aansprak dan een volledig historische optocht. Ondertussen zijn onder de fantasie rijke leiding van voorzitter Han de Wilde Rzn. dit keer verscheidene hei lige huisjes omver gegooid. Zo hadden tractors en jeeps het paard groten deels verdrongen in dit belangrijke onderdeel van het 3-oktoberfeest en al boden enkele groepen nog gelegenheid tot het „laten luchten" van his torische kostuums, nijvere eigentijdse ontwerpers moesten er aan te pas komen om de mens van deze tijd aan zijn ruimtekostuum te helpen. En er was een specialist als de heer F. Zandvliet, publicréla- tions-officier van de KLM, nodig om het geheel een technisch en histo risch zo verantwoord mogelijk ka rakter te geven. Blijkens de speelse programmateksten van de heer Zandvliet, moet de heer De Wilde het, gezien diens eigen speelse fan tasie, goed hebben kunnen vin den met genoemde KLM-man bij de voorbereiding van de optocht. Na de nog wèl door traditionele paar- dekrachten voortbewogen commissaris van politie en enkele andere „officials" als de bestuursleden van de Leidse, de Alkmaarse en de Groningse ontzetver enigingen, openden in jeeps gezeten ruimtevaarders met allerhande vlaggen, tot een heelalvlag toe, de eigenlijke op tocht. Ze werden omstuwd door angstaanja gende heksen op brombezems en ge volgd door mythologische figuren als Daidalos en Ikaros, die op hun manier eens ook al aan luchtvaart deden. Een praalwagen met de machtige Minotau- ru ging er aan vooraf. In de volgende tien groepen werd achtereenvolgens aandacht geschonken aan de (te) grote fantasie van Baron Vom Münchhausen, de reis naar dc maan van Jules Verne, de eerste ballonvaar- ders, gebroeders Montgolfier, de eerste „zweefvlieger", Ofcto Lilienthal (wiens toestel nu meer aan een vlieg dan aan een vliegtuig doet denken), de Spin van Anthony H. G. Fokker, de Spirit of St. Louis, waarmee Lindbergh als eerste van Amerika naar Frankrijk vloog, het luchtschip Norge, waarmee - een pool tocht werd gemaakt, een miniatuur DC-8, waarmee de K.L.M. de luchtlijn Schip- hol-Djakanta onderhoudt, de ruimte vaart en een maanreis anno 2063. Stuk voor stuk ging er iets fris en origineels uit van deze groepen. Alle elf werden ze voorafgegaan door een wandelende ruimteman, gekleed in een Het vuurwerk was weer daverend, vooral in de letterlijke betekenis van het woord. Het heeft er gisteravond om ge spannen of de regen geen spelbreker zou worden, maar gelukkig bleek het toch nog mee te vallen. De keurig verzorgde feestwijzer had niet voor niets zes pagina's beschrijving hiervan opgenomen. Zelfs dit was niet te overtreffen, vooral wat het aantal uit puttende superlatieven betreft. Er is met afweergeschut, mortier-, briljant-, vier dubbele Italiaanse kunst- en cilinder- bommen gegooid of het serpentines be trof. om over de mammoetbom maar niet te spreken. Het heeft weer duizen den geboeid. Parade zonder wijsjes T~\UIZENDEN toeschouwers bij de mi- litaire parade op de Breestraat zijn wellicht iets teleurgesteld naar huis gegaan. De veelomstreden luchtmacht kapel hield zich straf aan het strakke marstempo zonder de populaire wijsjes. Heimelijk had iedereen zich op dat laatste verheugd. De paradestoet was dit jaar aanmerkelijk korter dan in voorgaande jaren, terwijl ook de „fly past" niet op het programma prijkte. Jammer, want juist'nu was het weer daarvoor uitstekend. Pro Patria opende de rij met twee pelotons, onmiddellijk gevolgd door de Marinierskapel en een compagnie van dit zeesoldatenkorps. Paradecommandant was de luitenant-ter-zee eerste klasse J. Kop, aangezien ook de parade door de vlag officier van de Marine-Luchtvaartdienst, schout-bij-nacht J. L. den Hollander, werd afgenomen. Drie compagnieën vlootpersoneel van De landmacht marcheerde nog het best. Vloot en luchtmacht maakten een enigszins matte indruk. Stoer daaren tegen was het voorbijrijden van een groot aantal gemotoriseerde eenheden van de lichte Luwa. Een deel, dat ge opend en gesloten werd met een radar- De parade begon stipt om half tien en was vóór tien uur al voorbij. Men kon nu ook nog een deel van de vliegdemonstra- tie zien. het Marine-Vliegkamp Valkenburg com pleteerden het marine-aandeel in deze parade. De Koninklijke Militaire Kapel nam hierna de plaats van de Mariniers kapel tegenover het stadhuis in. Even ontstond er een kleine deining, doordat bij het wisselen van marstempo de on derscheidene militaire groepen uit de pas raakten. Opvallend was ook, dat zo wei nig Leidse en andere burgers niet schij nen te weten, dat het vaandel van het regiment Van Heutz begroet dient te worden. Er bleven nogal wat hoofden bedekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5