Minder belangstelling voor Leidens herdenking van beleg en ontzet Haring en wittebrood voor 5000 Feestterrein Programma-vernieuwingen hebben wel goed voldaan Reveille voor klein publiek NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 OKTOBER 1963 HET feest is voorbij. De betovering van de drie- oktoberviering is vanmorgen met het aflopen van de wekker definitief verbroken. Er resten nog her inneringen, kermistrofeeën, natte kleren en nog naar palingvellen riekende straten. Aan dat laatste zij on middellijk toegevoegd, dat de stadsreiniger: hun uiterste best hebben gedaan om Leiden gen over schone straten naar zijn werk te laten gaan. Vandaag is Leiden weer betrokken bij het dagelijkse gebeuren, waarvoor sinds woensdagavond zeven uur weinig of geen belangstelling meer bestond. Alleen de bres in de portemonnaie, de wittebroden en de langzamerhand wel ontzilte haringen doen de ge dachten nog even terugdwalen. En misschien ook wel het landerige gevoel dat elk langdurig feest nu eenmaal voor velen meebrengt. Wij hebben gemerkt dat het nogal gure weer yan woensdag en gisteren, dat gistermiddag na de op tocht uitliep op regen en veel wind, wel wat mensen heeft thuis gehouden. Van verschillende kanten werd onze indruk dat het gisteren niet zo druk in Leiden was als andere jaren, bevestigd. Dat het feest daar door minder geslaagd zou zijn is een aanvechtbare mening. Het programma bevatte een aantal aantrek kelijke punten waaraan ontelbare burgers en buiten lui veel plezier hebben beleefd. Zo werd de optocht van alle kanten geprezen. De helikopters en het stunt team trokken ook veel volk. Afgezien van de duidelijk verminderde belangstelling voor Haring en Witte brood behoeft het bestuur van de Drie-Octoberver- eeniging zich niet met pessimistische ernst af te vra gen hoe het feest in deze in sommige opzichte-» nogal verzadigde tijd nog nieuw leven kan worden inge blazen. TYTERVEUZE spanning. Een in de Koppenhinksteeg rondsluipende kat 4 neusde zenuwachtig aan opwaaiende papieren. Plotseling een da verend lawaai. Het ongeveer 90 leden tellende muziekkorps van K. en G kwam met trompetten en trommen van de Hooglandse Kerkgracht de Koppenhinksteeg in dreunen. De kat stelde zich met enkele noodsprongen in veiligheid achter het kleine openbare huisje in de hoek van de Kaas markt. Met de staart steil in de hoogte; wég van die schetterende muziek, wég van die duizenden kwetterende kinderkelen. Er kwamen nog meer muziekkorpsen en nog meer groepen kinderen en jongelui. In gymnastiek- pakjes, clubshirtjes en trainingspakken. Licht of warm gekleed. Schreeu wend, pratend, lachend, joelend. Uitgelaten stonden ze in schijnbaar wan ordelijke rijen opgesteld, alvast de toortsen, flambouwen, lampions aan stekend en nog even naar een vriendje of vriendinnetje roepend in een groep van een andere vereniging. Het grote feest stond te beginnen. Regen en wind legden beslag op feest na afloop optocht Het grote 3-oktoberfeest begint op 2 oktober, 's avonds om half acht. De commissie van regeling gaf een teken. De bereden politie zette zich in bewe ging achter de gemotoriseerde rijks politie. De dichte drommen mensen deinsden achteruit de trottoirs op. Een kilometers lange stoet van verenigingen en muziekkorpsen ging van start. Opvallend T^AARBIJ waren wel enkele opvallen- de dingen te zién De grote ver lichte wereldbol met de koppen van Chroesjtsjef en Kennedy, door een op lichtende telefoonverbinding in contact met elkaar: een vondst van de VLIS, de Vereniging Leerlingen Instrumentma- kerssehool. Of de Leidse Golfbrekers, met de grote hutspotketel op een vuur, met het op schrift: ..Waarom niet verwarmd dat 50 m bad aan het randje van de stad?" We zageri spandoeken met de woorden „Hoerawe hebben een speeltuin", van de gelukkige vereniging in Zuid- West, waar onlangs ,.De Vijf Hoven' werd geopend. Men kwam langs het door de binnen stad slingerende parcours ogen te kort. Om nog maar iels te noemen: de oranje- kragen van Pernix, de judo-vereniging Eendracht de parmantige band van de c.g.v Jahn met een grote stoet leden erachter, de padvinders, het muziek korps van de Vereniging van Oud-Strij ders met de regimentsbok Kees. Kortom, teveel om op te noemen Het was gran dioos. met al die fakkels en lampion- Dat vonden ook de bestuursleden van de 3-October-Vereeniging en de wethouders van Leiden, die bij het standbeeld van burgemeester P. A. v. d. Werf getuige waren van de kranslegging door de miniatuur- padvindertjes. Ze namen er het défilé af in de weliswaar koude en winderige, maar toch overwegend droge avondlucht. Het deerde hen. De trouwe regimentsbok Kees huppelde woensdagavond weer dapper met het muziekkorps van de Oud-Strijders in de tap- noch de deelnemers, onder wie zich weer zeer veel kinderen van (soms ver) beneden de 12 jaar bevonden. Niet mee Eén groepje ging niet 'mee. Dat was de Werkgroep Anti-militaristische Stu denten. Wat achteraf op de Kaasmarkt stond men opgesteld, zonder vergunning uiteraard. Meelopen was er dus niet bij en dat werd de studenten dan ook uit gelegd door een al wat oudere hoofdagent van politie. Enkele dwarse lieden wilden nog protesteren, maar het besliste en rustige optreden van de hoofdagent deed hen wegtrekken met „vliedend" vaan del T^OOR zeven uur gistermorgen hebben wc de schrille feestfluitjes, de hoera-toeters en de ratels alweer kunnen horen. Dat waren de „echte" Leidenaars. op weg naar de Reveille op het Stad huisbordes. Twintig vroege en tamelijk frisse minuten lang hebben enkele hon- Burgemeester Van Kinschot liet zich gistermorgen in het Waag gebouw een toastje met haring goed smaken. derden Leidenaars vooral de jeugd was hierbij sterk vertegenwoordigd de van ernstig naar vrolijk wordende klanken van de politiekapcl beluisterd. Ernstig en nog een beetje slaperig stonden de gezichten van het publiek en 3-oktober-bestuur in het begin, maar dat veranderde al ras. Toch was het niet als vroegertoen er duizen den stonden te luisteren. Men maakt ons toch niet wijs, dat al die Leide naars net als burgemeester Van Kin schot op doktersadvies pas om oitge- veer acht uur uit bed mogen... Treinen vol T/"AN zeven uur af is het ook aan het station van de NS een geweldige drukte geweest. Honderden, duizenden oud- en niet-Leidenaars stroomden uit de eivolle treinen om bij familie of ken nissen of op eigen houtje het feest te gaan meevieren. We zagen een al gauw zwaar beproefde huisvader opgewonden heen en weer rennen en met een duide lijk Amsterdams accent zijn kroost ver manen vooral bij ..je fader" te blijven. Het was een complete invasie. Een uur na de Reveille was het al druk ln de stad. Slierten jongelui slingerden zich over de zich vullende Breestraat. Met toeters en feesthoeden uitgeruste kluitjes vrienden en vriendinnen brach ten met de draaiorgelmuziek, de opge wonden kinderstemmen en de straatmu zikanten het heerlijk aandoende 3-okto- ber-klimaat op de Steenstraat, de Bees tenmarkt en elders Het was nog steeds droog en het grootste aller openbare feesten werd weer intensief beleefd. Hermandad had 2 z mare dag en Vele kinderen vroegen zich gis teren bij het zien van het ver kleinde model van De Spin van Anthony H. C. Fokkei af: moes ten de mensen nu zó vroeger de lucht in, zo open en bloot op zo'n fragiel toestelletje? Ja, kon den wijze vaders en moeders antwoorden. „Zo begon in ons land de luchtvaart op 31 augustus 1911". (ONGETWIJFELD zal dc uitdeling van Haring cn Wittebrood een van dc meest folkloristische hoogtepunten van het feest blijven. Of blijven? Er ligt een schaduw over dit gebeuren. Immers, tien Jaar geleden waren er zo n 13.000 aan meldingen, vorig jaar waren het er 6700 cn dit jaar bleken er maar 5600 Leide naars prUs te stellen op de haring en het wittebrood. Een bedenkelijke terug- Het mooie televisieprogramma en het natte weer cp de inschrijvingsavond (31 augustus!de welvaart imen zou genoeg verdienen o n nog een „gift" te kunnen accepteren), de geruchten over de te zoute haring" Wat zou de reden zijn van deze geringe belangstelling? Nog zes jaar in dit tempo achteruit gaan en er is niet één enkele Leidenaar meer. die om haring en wittebrood komt. Dat zou toch al te gek worden. 6500 broden en 10.500 haringen "I^OORAL dc oude getrouwen kwamen naar de Waag. Zo'n 5600 gezinnen hebben evt.n 6500 witte broden en 10.500 zoute haringen in ontvangst genomen De kussenslopen, de emmers, de bood schappentassen. ze waren er ook nu weer en ze werden weer gevuld Sommige voor de eerste keer andere voor de veertig ste keer of meer. Mevrouw M. de Bruin van de Oranje gracht was de eerste vandaag. Voor de 36ste maal al. ..Dat is lekker vlot, dan kan ik meteen naar de militaire parade" glunderde ze. Om vijf minuten over half acht was ze al op weg naar huis I~\E weduwe Theodora Verver („ik ben in juni 70 geworden") uit het Stevmhofje aan de Haarlemmer. dat ze voor het eerst na een aantal jaren de traditiegetrouwe gang naar het Waaggebouw maakte. ..Jaren niet gedaan, meneer. Hebben ze keertje een heleboek pekel over gocxe goed gegooid, meneer", kwam dit jaar ovr haar boosheid heen. Daarom was ze er weer. ze zelf nadrukkelijk beweerde: een ouwe jas, hoor". Ze kreeg geen pekel over haar ..ouwe goed". Ze was dik tevreden. Ge rooö-witte kokarde op het jacquet en met de ..hogezije" op deelden vergenoegd het witte brood u:t Aan de andeer kant sionden öc dames haring weg te geven De heer A Kruyt (47) uit de Havenstraat 4 te Katwijk stond met zijn stevige knuisten de zoute haringen ui de dertien tonnen over te hevelen in de kuipen van de dames. „Eerste keer .best leuk hoor", zei hij tevreden, terwijl hij met de nog droge rug van zijn hand het zweet van zijn voorhoofd veegde. T"\E stemming onder de dames bij de kuipen was ook prima. De 72-jarige mevr. J. Storme uit de Huizingastraat Een jeep met ruimtevaarders opende de eigenlijke optocht ,,'t Zit in de lucht". Zij voerden niet alleen de Leidse en Neder landse vlag met zich mee maar zelfs een maanvlag en een heelalvlag. doet het al 18 jaar met evenveel plezier. Zo ook haar zuster mevr. Chr. Labor- dus-v. d Berg (38). die voor de tiende keer met mevr. Swarts-Selier een team vormt in de Waag. Nieuwelingen waren praeses Karen Schuit <5de-jaars rech ten) en ab-actis (secr.) Sietske Schreuder van de meisjes-studentenvereniging VVSL. Na acht uur werd het gezellig in de Waag. Burgemeester en mevrouw Van Kinschot het bestuur van de 3-October- Vereeniging, wethouders en andere ge nodigden nuttigden de toastjes met ha ring en een kopje koffie. De praeses van het stndentenkorps J. O. L van Boetse- laer, verhief zich op een 'kist cn bood de ..haringdaraes" elk een flesje Eau de Cologne aan. Tot slat van de feestvreugde maakte het Eerste Leidse Jeugdorkest De Burcht een rondgang in het Waaggebouw, dat door de dubbel-ijverige blazers en „sla gers" zwaar op de stevigheidsproef werd gesteld Het was een prachtig gezicht, de grijs-rode muzikanten. voorafgegaan door liefst twaalf „tamboer-maitresses Nooit vergeten JHWE HADDEN ook deze uitreiking van haring en wittebrood niet willen mis se». Deze mening werd ten volle gedeeld door brigade-generaal L E. Hinrichs. ter ritoriaal bevelhebber West. ..Mijn vrouw en ik zullen dit zeker nooit vergeten", was zijn menino. En zouden de eigen Leide naars dat nu wel gaan doen.' ..Als we volgend jaar op zaterdagmiddag dan is toch bijna iedereen in de stad laten inschrijven, zullen er wel meer komen". In totaal hebben ongeveer 250 politie-agenten op 2 cn 3 oktober dienst gedaan in Leiden. Natuur- lijk is dit aantal niet op één moment op de been geweest. Het Leidse politiekorps was versterkt met 50 man rijkspolt- tie. van wie tien te paard. Ver- der zijn 20 adspirant-agenten i au de Wassenaarse politieschool cn ongeveer 15 man reserve- personeel bijgesprongen. Alle vrije dagen waren ingetrokken en er zijn zeer veel overuren ge- maakt. Onder leiding van hoofdin- specteur D. J. Verzijden heeft de Leidse Hermandad aan alle moeilijkheden het hoofd kunnen bieden. Voor de afzetting van de i 5-Meilaan (autodemonstraties) i en de speelweide aan de Van Vollenhovenkade (helikopters) had de politie dc beschikking gekregen over 1000 meter afzet- hekken van de rijkspolitie van het district 's-Gravenhage. Tij dens de optocht waren alle vier surveillancewagens in gebruik. rende Watergeuzen werd ontzet, was aanmerkelijk kleiner dan dat waarop Leiden dit gebeuren voor de 389ste maal herdacht. Maar naast de vele originele evenementen ip de buiten wijken waarover elders meer te lezen valt willen wij het toch over de binnenstad hebben, van oudsher HET feestterrein. Bent u soms ook uitgegleden over het bijna vaste tapijt van geurige (stinkende) palingvellen, druivenhuiden, bananen schillen en andere vettigheid? Vervelend, maar omdat dit onafscheidelijk bij het feest hoort, zouden we het toch ook niet willen missen. De grote schare jongelui, die tegenwoordig met slippers geschoeid gaat, heeft er heerlijk stijve sokken van over gehouden. Geen besef Nooit zal een buitenstaander laat staan een buitenlander kunnen besef fen hoe een Leidenaar geniet, wanneer hij op de grote dag in oktober tussen tien duizenden anderen over de Beestenmarkt wordt geperst langs allerhande kramen en stalletjes. U kent ze natuurlijk alle maal, de marskramers, die als je ze met hun elastische tong van leer hoort trek ken. heel wat in hun mars lijken te heb- Hier een rappe Belg met een „wonder spulleke" waarmee men foto's, tekenin- ;n andere afbeeldingen kan kopiëren. Daarnaast worden tegen „ongelooflijke" spotprijzen nog ongelooflijker horloges of vulpennen aan de man gebracht. Een tent met oliebollen staat broederlijk naast het karretje van de feestartikelen. Verderop /an de vele druivenauto's, uitsprin gend uit de rij oliebollenkramen. warme- orst-tenten en gesponnen-suiker-huisjes. Toegegeven, een aantal mensen heeft 3t na vijf uur vrij gauw opgegeven, in de tot krachtig aanwakkerende wind en de regenvlagen te lopen. Maar de grote massa heeft zich daaraan niet gestoord. Ze zijn onverdroten doorgegaan, in groep jes of alleen. De jongelui laten tot na de optocht gewoonlijk het Schuttersveld aBn de vaders en moeders met kinderen. Maar daarna is het onbetwist hun terrein, met regenjas of paraplu. /~\P DE tonnen sintels zijn honderddui- zenden voetstappen achtergelaten tus- draaimolen en grote rad, de auto banen. de steilwand, de goktenten, de griezeltheaters, de kop-van-jut-stellingen, de schiet- en touwtrektenten cn hoe de vele attracties ook mogen heten. Geloei sirenes, gehuil van teleurgestelde of angstige kinderen, gerinkel van geld, luid sprekers met een veelheid van door elkaar brullénde melodieën, een kakofonie van geluid, zonder welke de 3-oktoberviering li eenmaal ook ondenkbaar is. Zo heeft Leiden feest gevierd. Hoog boven de werkelijkheid verheven of ook /er daar beneden gezakt Vaak uit puttend naar geest, lichaam en financiële middelen. Ook .Baron von Münchhausen droomde al van maanreizen. Als aartsleugenaar reed hij gis teren mee op de gier met drie koppen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3