tweede doos halve prijs Mr. Marijnen kondigt maatregelen aan Shah met zijn gasten in zwaar bewaakte kluis Peli wrijfwas voor de In het voetspoor van de Koningin Koninklijke gasten zien oud en modern Iran Tienduizend huizen extra Geen standpunt i.z. lonen voor S.E.R.-rapport Da Vinei NIEUWE LEIDSE COURANT 11 VRIJDAG 4 OKTOBER 1963 (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) Koninklijke schatten en koninklijke gasten zullen vandaag te zamen zijn in een kluis, die de zwaarst bewaakte van de wereld wordt genoemd. Dit staat tenminste op het programma van de tweede dag van het staatsbezoek, dat koningin Juliana, prins Bern- hard en prinses Beatrix aan Iran brengen. Er zullen immer atten te bewakers zijn buiten zowel als binnen want geen seconde van de dag is de schatkamer onbewaakt. En elektronische ogen met hun koud, onzichtbaar licht zullen niet nalaten alles te registre ren wat onregelmatig is. De kluis, die zich onder de staats bank. de Bank Melli. bevindt de Perzische kroonjuwelen dienen als onderpand voor het in omloop ge brachte geld ligt in beton veran kerd en heeft een stalen wand van meer dan een meter dik. De deur is een meesterstukje van technisch ver nuft Hij is bijna zo diep als hij breed is. terwijl hij zich bij de eerste alarm toon automatisch sluit. De Pahlevi-krooii Die alarmtoon kan overigens al klin ken, als een bezoeker een ongelukje heeft. Zou hij bijvoorbeeld met z'n voet té hard tegen één van de van staalglas vervaardigde vitrines stoten, dan zwaait de kluisdeur ogenblikkelijk dicht en kan niemand er meer in of uit. Omdat er slechts twee keer „open huis" gegeven wordt niet meer dan dertig bezoekers tegelijk kunnen tegen betaling van bijna vijf gulden de juwe len bewonderen leeft men in de Bank Melli niet élke dag op het topje van zijn zenuwen. Nu de schatten: een weelde van oosterse praal- en pronkzucht, voor namelijk uit lang vervlogen dagen. De Engelse kroonjuwelen, die in de klas siek bewaakte Londense Tower zijn opgeborgen, zijn er slechts kinderspel bij. Een catalogus is er niet en het is de vraag, of deze er ooit zal komen. De kroonjuwelen van Perzië, ook wel staatsjuwelen genoemd, zijn voorna melijk verkregen als oorlogsbuit. Slechts een enkel stuk is in de afge lopen jaren speciaal aangemaakt. Dat geldt bijvoorbeeld voor de kro- aingscape van de vader van de huidige keizer. Reza Shah. Het op zichzelf een voudige kleed is van Cashmere-wol vervaardigd, maar kunstenaars hebben het met honderden paarlen bestrooid. Het totale gewicht van deze kostbare schatten van de zee bedraagt bijna twee kilogram De geel-witte Pahlevi-kroon. die van goud en zilver is gemaakt is ook een produkt van de laatste jaren. Het ge wicht van dit meesterstuk van de nog altijd hoog geroemde Iraanse juwe lier Serajed-din ligt iets boven de twee kilo. Meer dan de helft hiervan wordt door de kunstig bevestigde edel stenen uitgemaakt. Er zitten niet min der dan 3380 diamanten in de kroon, 5 smaragden, 2 saffieren en 368 parels. De Pauwenkroon, wereldberoemd en verreweg de kostbaarste konink lijke zetel, die er op de aarde bestaat, bevindt zich ook in de kluis van de Bank Melli. Wie het ge vaart vijf min. heeft bestudeerd, heeft een uur daarna nog de schittering van de edelstenen in de ogen. De Pauwentroon komt overigens niet uit Perzië, maar uit India. In de tweede helft van de acht tiende eeuw werd hij met vele andere schatten naar de Perzische hoofdstad weggevoerd. De toenmalige Shall gaf India na zijn zegetocht weer op. De „ongeluk brengende" Darayaya Noor, ook wel „Grootmogol" geheten, is een ander wereldbekend stuk uit de Perzische verzameling van kroonjuwe len. Duizend jaar geleden moet deze vier centimeter lange, vier centimeter brede en twee centimeter hoge dia mant gevonden zijn. Aanvankelijk is hij als versiering op een armband gebruikt, later als aigrette. De waarde van de 180 karaat wegende diamant is enigszins aange tast door de naam van één van de Kadsjaren-keizers, Fatali Shah, die er honderdvijftig jaar geleden werd inge- Het is bepaald niet zo dat de Shah en diens gemalin de kroonjuwelen van Perzië ongelimiteerd kunnen gebrui ken. De vaak als duiveneieren zo grote edelstenen acht men te kostbaar om gedragen te worden, zelfs bij speciale gelegenheden. Er zijn in totaal drie vitrines, waar de keizerlijke familie bij bijvoorbeeld een staatsbezoek uit mag putten. Daarnaast bezit keizerin Farah, of beter gezegd: de Shah, nog een privécollectie, die niet in die sterke kluis in het hart van Teheran is ondergebracht, maar „ergens" in een van de paleizen. Opklaringen UET REGEN GEBIED van een storing boven het noorden van de Noord zee passeerden vannacht ons land. De regenhoeveelheden varieerden onge veer tussen 5 en 10 mm. Achter de regenzone trok een gebied met opkla ringen over maar in de aangevoerde lucht ontwikkelden zich later langs de Waddenkust weer buien. De komende j 24 uur houdt de depressie boven hei noorden van de Noordzee een iveste- I lijke luchtstroming in stand waarin en j kele kleine storingen meedrijven, die j plaatselijk nog enkele buien zullen veroorzaken afgewisseld door opkla- I ringen. Een depressie boven de Mid dellandse Zee veroorzaakte de afge- lopen dagen plaatselijk zware regenval i vooral in noord-Italië. ZON EN MAAN Zaterdag 5 oktober: zon op 6.46, onder j 18.11: maan op 19.45, onder 9 27. Woensdag 9 oktober: Laatste Kwartier. Hoogwater Schevcningen 5 oktober: 4.16 v.m.; 16.39 n.m. Op de tweede dag van hun staats bezoek aan Iran hebben koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix vandaag een autotocht van circa 10 km gemaakt van Teheran Ray, waar de Koningin een krans heeft gelegd op het graf van Reza Sjah de vader van de huidige Sjah i stichter van het moderne Iran. Bij het mausoleum werden de hoge gasten ontvangen door prins Gholam Reza de broer van de Sjah en diens echtgenote prinses Maniheh, die hen begeleidden naar het graf van de een voudige Iraanse soldaat, die de latere leider van twintig Iraniers werd en het land in de twintig jaren van zijn bewind in de richting van een gecivi liseerde staat leidde. Na de kranslegging bezochten de Ko ningin, Prins en Prinses een klein mu- bij het Mausoleum, waar het een voudige leven van Reza Sjjah wordt uitgebeeld. Na het bezoek van het Mausoleum gingen de koninklijke gasten uiteen. De Koningin en de Prinses reden naar de stad. waar zij een bezoek brachten aan de Asjraf school voor opleiding van verpleegsters en daarna aan het wees huls Fahrah Pahlevi. Prins Bernhard bracht de ochtend door op een opleidings- chool voor cadetten. Bij het bezoek aan de verpleegsters- school werden de gasten ontvangen en rondgeleid door prinses Asjraf. de zuster van de Sjah en tevens leidster van de emancipatiegroepen van de Iraanse Prinses Asjraf. de Koningin en prinses Beatrix, spraken vooral over de rechten in de Iraanse vrouw. Volgens een hoveling heeft koningin Juliana reeds aan prinses Asjraf voorge steld. de Iraanse vrouwengroepen aar moedigen tot nauwer contact met de Nderlandse vrouwenorganisaties en heeft zij alle mogelijke bijstand aangeboden. Prinses Asjraf heeft dit voorstel aar vernomen wordt toegejuicht, al dus de hoveling. Minder goederen via Rotterdam Het internationaal goederenvervoer over Rotterdam is in de eerste j maanden gedaald tot 84.5 (vorig jaar 87,5) miljoen ton of met 3.4%c door daling van het vervoer met binnenschepen met 4.5 min ton of 20% tengevolge van de strenge winter, de cijfers voor zeesche pen zijn 58,3 (57.8) min of 1% meer, bin nenschepen 18.9 (23,6) min, spoorwegen 1.3 (0.9) min. of 50% meer, vrachtauto's 1.5 (1) min, pijpleiding 4,5 (4,3) min of Minister Bogaers: (V- oio De meeste sprekers waren er niet ge- ïst op, dat de sociale positie van de eco nomisch zwakke groepen door een en ander niet zal worden aangetast. Dat een ingreep altijd ergens pijn doet, is duide- r het gewicht van de maatrege- niet uitsluitend op enkele groe pen vallen. In dit verband werden o.m. de aangekondigde prijsverhoging voor enige landbouwartikelen en de verhoging van enkele indirecte belastingen aan een kri tische beschouwing onderworpen. Mr. Geertsema zei te hopen dat deze verzwa ring van de belastingdruk straks zal wor den „terugbetaald" in de vorm van een verlaging der indirecte belastingen. Over dc huurverhoging werd weinig gesproken. „Ik sta daar achter, omdat ze in overeenstemming is met het Ak koord van Wassenaar,'' aldus dr. Dc Kort. Wat de loonpolitiek betreft maakte de heer Smallenbroek de op merking, dat de overheid bij de toe komstige loonsverhogingen het goede voorbeeld moet geven door de loon- vloer op te trekken. Sprekend over de arbeidsmarkt zei de heer De Kort per soonlijk niets te voelen voor een kunst matig aankweken van een arbeids reserve. Mr. Beernink beval een ver korting van de diensttijd aan als mid del om de krapte op de arbeidsmarkt te bestrijden. Hij sprak de hoop uit dat bij het stimuleren van overwerk niet dan bij hoge uitzondering aan de rust dag zal worden getornd. Van de woordvoerders der kleine par tijen liet de heer Jongeling (g.p.v.) zich positief en de heren Lankhorst, Slotema- ker De Bruine (beiden pac. soc.). Koe koek (vrije boeren) en Bakker (comm.) negatief over de regeringsmaatregelen uit, terwijl de heer Van Dis (s.g.) zich alle rechten wenste voor te behouden. De heer Koekoek pleitte voor bezuiniging op de kosten van levensonderhoud, bij voorkeur van bovenaf, bijv. door af roming van de ministerssalarissen Te elfder ure besteeg ook nog de socia list Roemers het spreekgestoelte om de regering te verwijten dat ze geen bijdrage heeft geleverd tot opheffing van zwarte loonvorming, terwijl minister Veldkamp door de socialisten vroeg ge noeg gewaarschuwd was. De regering had volgens de N.V.V.-voorzitter met structu rele maatregelen moeten komen om structurele verschijnsel van de spanning op de arbeidsmarkt aan te pakken. Al leen minister Bagaers blijkt enig besef van deze noodzaak te hebben. De heer Roemers poneerde voorts, dat de rege ring in haar beschouwingen niet uitgaat van de realiteit der zwarte lonen en dus nooit tot jujste conclusies kan komen. Er wordt veel meer aan zwarte lonen be taald dan minister Veldkamp vermoedt. Instemming Minister-president Marijnen, die de Kamer gisteravond antwoordde (met een door de vele technische uitweidin gen nogal onverteerbaar betoog), kon tot zijn voldoening constateren, dat de Kamermeerderheid het complex van maatregelen over het algemeen met instemming had begroet. Het was hem niet duidelijk hoe prof. Vondeling kan spreken van een zware hypotheek die nu op de loononderhandelingen is ko men te liggen. Als er in dit verband van een hypotheek kan worden ge sproken, dan bestaat die uit de span ning op de arbeidsmarkt en niet uit de beleidsmaatregelen om die spanning te verminderen. De aankondiging in de Kamer geschiedde omdat de regering er behoefte aan had de discussie op gang te brengen. De premier bestreed de stelling van de heer Vondeling dat het plan onevenwich tig zou zijn o.m. omdat wel de overheids investeringen worden beperkt, maar niet die in de particuliere sector. De P.v.d.A.- fractieleider kreeg te horen, dat de over heidsinvesteringen 5 pet. sterker zijn ge stegen dan de particuliere. Daaraan is echter geen argument ontleend om de particuliere investeringen geheel onge moeid te laten, want de kredietbeperking heeft op deze categorie een directe restrictieve invloed. Bovendien zullen de loonstijgingen er een beperkend effect op hebben. Het zou niet verantwoord zijn om ook nog de investeringsaftrek te schorsen. Wat de huurverhoging betreft: deze is structureel noodzakelijk, maar za] om conjuncturele redenen vervroegd wor den ingevoerd. De heer Roemers beant woordend zei mr. Marynen nog, dat de zwarte lonen niet te wyten zijn aan het loonsysteem, maar aan de spanning op de arbeidsmarkt, welk kwaad de rege ring by de wortel wil aantasten. Dc premier besloot zijn rede met de opmerking, dat de regering als hoedster van het algemeen belang er niet voor teruggeschrokken is om inhoud te geven (kleur naar keuze) UIT HET VERTROUWDE ERDAL-HUIS VOOR PRETTIGER HUISHOUDEN Regering bezorgd over sociale spanningen (Van i parlementsredactie) MINISTER-PRESIDENT MARIJNEN heeft woensdag in Kamer niaatregclei de Tweede opgesomd, die de regering overweegt om aan de gespannen economische situatie het hoofd te bieden. Het gaat hier om maatregelen die door een beperking van de vraag tot een effectieve vermindering van de spanning op dc arbeidsmarkt moeten leiden, èn om maatregelen die een uitbreiding van het aanbod van arbeid moeten bevorderen. Het program komt op het volgende neer: dere stijging van de kosten van levens onderhoud leiden. In dit kader beraadt de regering zich over enige verhogin gen van specifieke indirekte belastingen, die een deflatoire invloed zullen uitoefe nen doch slechts een beperkt effect op aan de verantwoordelijkheid die op haar rust. „De regering heeft het vertroi dat alle gesprekspartners in het loon- overleg dit overleg met verantwoorde lijkheidsbesef en realiteitszin zullen voe ren. Tegenover de resultaten van dai overleg zal de regering zich positief op stellen." Mr. Marijnen kon helaas geen ant woord geven op de vraag van de heer 'Smallenbroek of het waar is dat in Am- stelveen 224 voor verhuur bestemde pre mie-A-woningen zijn verkocht, wat een winst van anderhalf miljoen gulden heeft opgeleverd. Hieraan is via de VARA- televisie bekendheid gegeven. „Als het bericht juist is, waarom is dit dan niet verhinderd?", informeerde de waE mend A.R.-fractieleider. De minister president moest hem voor deze kwestie naar de behandeling van de begroting van volkshuisvesting en bouwnijverheid verwijzen. Het debat van gisteren ging vrijwel geheel over de actuele sociaal-economi- sche en financiële aangelegenheden. Ver melding verdient echter nog de medede ling van mr. Marijnen, dat binnenkort een ontwerp van wet op de kansspelen by de Kamer zal worden ingediend. hebben. Het kabinet 1 De regering overweegt volgend jaar de lasten 1 een huurverhoging in te voeren. De modaliteiten daarvan en met name de hoogte en het tijdstip van invoering zou de regering mede afhankelijk willen stel len van de resultaten van het overleg, dat in en met het bedrijfsleven plaats levensonderhoud zullen erweegt een onmid dellijk ingaande temporisering van investeringen waarmee het Rijk bemoei enis heeft en gaat na op welke wijze en in welke mate dit dient te geschieden. Een deel van de daardoor in de rijksbe groting uitgetrokken bedragen zou voor alsnog onbesteed kunnen worden gela ten. Als de spanning in onze economie voldoende is verminderd zullen dc be trokken investeringen alsnog tot stand komen. In de eerste plaats wordt gedacht aan investeringen van het rijk, daarnaast aan investeringen van geheel of gro tendeels met rijksgelden gefinancierde instituten en staatsbedrijven, voorts aan investeringen die in eerste instantie voor rekening van derden komen, maar waar voor het rijk rente en aflossing op de le ningen betaalt. De woningwetbouw zal daarbij uitdrukkelijk uitgezonderd wor den. Tenslotte wordt overwogen ook door het rijk gesubsidieerde investerin gen en kredieten, waarbij het rijk garan ties versterkt, onder de temporisering te doen valen. Aan de uitwerking van deze maatregelen wordt gewerkt en de rege ring vertrouwt dat dc gevolgen op vrij korte termijn voelbaar zulen worden, onder ogen wordt gezien op welke wijze ook in de sector van de lagere overheid tot een temporisering van investeringen kan worden overgegaan. A De regering acht het voorts noodza- kelijk de kredietverlening aan het bedrijfsleven in de hand te houden. De Nederlandse Bank die hiervoor de no dige wettelijke bevoegdheden heeft heeft het overleg hierover reeds ge er De regering wil de uitbreiding van het aanbod van arbeid stimuleren door het verrichten van overwerk te be vorderen. Het vergunningenbeleid van de overheid kan daartoe een bijdrage leveren. Werkgevers en werknemers moeten de mogelijkheid van uitbreiding van overwerk ernstig onder ogen zien. „Mevrouw Tergaard. Van Tergaard en Rap- paport. U herinnert zich wel, zij is de vrouw tegen wie de avond van Joyce Büurmans moord een man met bebloede handen opbot ste." „En zij heeft die man herkend?" „Helaas niet. Maar hij heeft haar herkend. En schijnt te denken dat die herkenning, als zij nu nog niet wederzijds is," dat elk ogenblik zou kunnen worden. Hij heeft daarom al een paar keer op meer of minder ingenieuze ma nieren geprobeerd haar onschadelijk te maken „Weet je dat zeker? Is het van haar kant geen verbeelding? Het kan best zijn, dat ze door die fameuze ontmoeting wat van streek is geraakt." „Neen, dat gaat niet op. Een bloedvergifti ging loop je niet op doordat je van streek „Toegegeven. Maar jij van jouw kant kunt toch moeilijk ontkennen, dat de dame in kwes tie die bloedvergiftiging heeft kunnen oplopen op allerlei manieren die met die hele moord niets te maken hebben." „Dat zou zeker hebben gekund, maar het is niet zo. Luistert u maar." Commissaris Van Waveren luisterde, terwijl hij hevig zijn neus mishandelde. .Jammer, dat we haar ook niet een tijdje De verdwenen door MARTIN MONS kunnen opsluiten". hier zou zijn, gewoun onzin is. Dat doek is re gelrecht naar het buitenland gegaan. Als je het mij vraagt naar de States." „J.j.ij b.b.ent er hele. h.helemaal n.naast", brabbelde Harry Altringham. „Jje bbent er de hhele ttijd nnaast ggeweest. A.als j.jij n.niet zo s.stom was g.geweest, w was er niniks ge.gebeurd. A.als jjij n.niet Hij tastte met een trillende hand weer naar de Whiskey fles. Zijn vriend was hem voor en zette de fles met een vastberaden greep buiten zijn bereik. genoeg geweest. Perquin zijn verslag had beëindigd. „Ik heb er een mannetje in huis gezet. Twist. Die weet zo het een en ander van kunst en kunstgeschiedenis. Ik hoef dus niet bang te zijn, dat hij als employé een al te gek figuur slaat." „Laten we hopen, dat het helpt", meende Van Waveren somber. „Maar intussen ben je nog geen stap verder, dat moet je me toegeven." Perquin knikte zwijgend. Tegen deze bewe- was nu eens niets in te brengen. lot deze zelfde conclusie was, bijna op het zelfde ogenblik, de honorable Bobby Limestone gekomen „Weet je, jochie", zéi hij tegen zijn vriend Altringham. „ik ga geloven, dat al dat ge klets, dat de Stokeley Da Vinei nog ergens zjjn. commentaar toen' krijg je geen droppel meer. Denk je dat ik i heb door jouw gezuip. „N.nou, w.waarom z.z.eg je het n niet?" treiterde de dronken Altrinham. „J.je windt jezelf zo., zo'n genie, hè? M.maar het is t.toch m.maar k.kleine Harry, d.die d. dron. dron- k.kellap van Harry, ddie w.weet, wwaar d da Da.. Da VVinoi v.van a.arme t.tante Alicia is." „Je bent zo dronken, dat je niet weet wat je zegt. Ga naar bed en slaap je roes uit", zei Limestone hard. Maar dat scheen hij zich te bedenken. Hij draaide zich om en ging naar de keuken. In elk geval viel het te proberen. Met Harry Altringham wist je nooit. „Hier", zei hij, toen hij de kamer weer bin nen kwam en hij hield zijn vriend een glas on der de neus. „Opdrinken". Harry Altringham bekeek het drankje met een wantrouwend oog. „Wwat is d.dat? He.het ss..stinkt." „Opdrinken", zei Limestone weer en Atring- ham dronk onder het maken van allerlei pro testerende geluiden. „Klaar? Misschien ben je dan nu in staat iets te zeggen, dat geen onzin is. Hoe weet jij, waar de Stokeley Da Vinci is? En waar is hij?" Altringham keek zijn vriend glazig aan. „Goeie ouwe Da Vinei," mompelde hij. „Is van tante Alicia. Een slim oud varken, tante Alicia. Doet niks voor niks. Zegt tegen mij: Als jij de Stokeley Da Vinei naar het continent brengt om te ver kopen, betaal ik jouw schuld bij bookmaker, anders niet. Weet heel goed, die ouwe satan dat de pater wild wordt als hij hoort van schulden bij bookmakers, een dan kleine Har ry fluiten naar zijn maandgeld." „Twee en zestig pond, acht shilling en vier pence, dat is alles wat er voor de kleine Har ry aan zit als hij een schilderij helpt verkopen voor minstens driemaal honderdduizend. En ziet hij er ook een cent zelf van? Kan je den ken. Die ouwe duivelin schrijft netjes een cheque uit voor die vette Brownrigg. Net goed voor haar, dat ze haar Da Vinei kwijt is". „Maar jij weet, waar het schilderij is, niet?" „Ikke? Ikke weet waar het schilderij is niet?" „Ikke? Ikke weet waar het schilderij is!" antwoordde Altringham op een toon van opper ste verbazing. Limestone stopte zijn gebalde vuisten ste vig in de zakken van zijn colbertje. Als hij niet oppaste, verloor hy nog zijn zelfbeheersing met die idioot. En daar kwam hij geen stap verder mee Het zou gewoon verrukkelijk zijn hem op zyn stomme smoel te slaan, maar wat hielp zoiets. Het was alles even futiel loos WaS 06 hele geschiedenis- futiel, uitzicht- „O. dus je weet het niet?" Zyn toon was ongeïnteresseerd. (wordt vervoV „Wat niet. (Zie voor no. 40 pagina 17.) ciliteiten voor het verrichten van over werk versneld kunnen worden inge voerd. Dergelijke faciliteiten worden voorgesteld in de wetsontwerpen betref fende de algemene belastingherziening, die bij de Kamer aanhangig zijn. y Voorts beziet de regering in hoeverra de gehuwde vrouw meer dan voor heen in het arbeidsproces kan wor den betrokken. In dit verband is een snellere invoering van het beginsel van gelijke beloning voor mannen en vrouwen van belang, o Een andere maatregel, die het aanbod van arbeid zou kunnen stimuleren, is de invoering van een uitgesteld hoger ouderdomspensioen. Minister Veldkamp overweegt na overleg mSfc het georganiseerde bedrijfsleven een desbetreffende wijziging van de A.O.W. in te voeren. Tevens wordt nagegaan hoe aan de oudere arbeids krachten aangepaste arbeid kan wor den gegeven. De minister-president zei, dat dë re gering over de omvang van de te ver wacht enloonstijging nog geen uit spraak kan doen. Eerst zal het half jaarlijkse rapport van de S.E.R. moe ten worden afgewacht. De regering kan dan ook nu niet treden in de verschillende concrete punten en kwantitatieve aspecten van de loonvor ming, die thans onderwerp van overleg vormen in de Stichting van de Arbeid. Overigens is de regering ernstig bezorgd over de gezagscrisis die het sociaalecono- misch leven in verschillende opzichten openbaart. De discrepantie tussen de rechtens geldende lonen en de lonen die in werkelijkheid worden betaald, onder mijnt het gezag van de organisaties van werkgevers en werknemers. Alles moet worden gedaan om genoemde discrepan tie uit de wereld te helpen. Wat de conjuncturele aspecten van de huidige situatie betreft stelt de regering zich op het standpunt, dat alles moet worden gedaan om een situatie van over- besteding te voorkomen. Ook vanuit so ciaal oogpunt is het van het grootste be lang. dat de conjuncturele ontwikkeling in de hand wordt gehouden. Wat de structurele aspecten betreft, wees mr. Marijnen op de noodzaak dat om onze concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland niet op een wijze mag worden beïnvloed, die structurele schade aan onze economie zou toebren gen. De regering staat voorts op het standpunt, dat het bevorderen van een zo hoog mogelijke groei een centrale plaats in het sociaal-economisch beleid moet innemen. Overspanning op de ar beidsmarkt kan die groei remmen. Maat regelen om de spanning op de arbeids markt te verminderen, zijn ook uit dien hoofde wenselijk. Het tot stand komen van voldoende diepte-investeringen zal zowel de arbeidsmarkt kunnen ontspan nen als ook de economische groei ten goede komen. Op grond van structuele en conjunctu rele overwegingen wordt een krachtige voortzetting van liet prijsbeleid door de regering voorgestaan. Dc regering is er zich van bewust, dat een eventuele sterke stijging van de lonen niet zon der gevolgen voor de prijsontwikkeling zal kunnen blijven. Zij wenst echter zo wel ter bescherming van de consument als met het oog op de positie van de so ciaal zwakkere groepen en de positie van de werknemers de nodige tegendruk tegen opwaartse prijstendenties te geven. Bij een te hoge nominale loonstijging is het een noch het ander mogelijk. Mr. Marijnen vestigde er nog de aan dacht op, dat de regering het voor de oplossing van de huidige moeilijkheden bijzonder relevant acht, of en zo ja op welke wijze een loonsverhoging mede dienstbaar kan worden gemaakt aan de bestrijding van de zwarte lonen. Helaas kan het euvel van de zwarte lonen niet op zeer korte termijn uit de wereld wor den geholpen. I)e minister-president verwierp met nadruk de opvatting van prof. Vondeling, dat de regering verantwoordelijk moet worden gesteld voor dc huidige excessen op de arbeidsmarkt. HIJ ontkende ook, dat minister Bogaers zou hebben gezegd, dat dc lonen in de bouwnijverheid met 25 pet. moeten worden verhoogd. VERHOGING PREMIE- INKOMENSGRENS Het ministerie van sociale zaken deelt lee, dat dezer dagen de publikatie van cn koninklijk besluit kan worden ver wacht tot verhoging van het bedrag, waarover ingevolge de Algemene ouder domswet, de algemene weduwen, en we zenwet, de Algemene kinderbijslagwél cn de Kinderbijslagwet voor loontrek- kenden maximaal premie wordt gehe ven. Deze premie-inkomensgrens, die thans f 9000 per jaar bedraagt, wordt verhoogd tot f 9800. De verhoging zal 1 januari ingaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 11