Nieuwe Leidse Courant GELADEN SFEER NA LOONBERAAD Kloof verbreed, nog geen beslissingen gevallen Geheim vliegende hommels opgelost Minister Veldkamp doet een beroep op het gezond verstand Uurstakingen opgeschort Reg ering denkt over kredietbeperking Ben Bella stuurt geen troepen naar de grens Satelliet met kernreactor om de aarde Elten klaagt: „We zijn er op achteruit gegaan CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Dinsdag 1 oktober 1963, 44ste jaargang Tijdelijk regen Veel bewolking met tydelük regen. Weinig verandering In temperatuur. Ma tige, tijdelijk krachtige en langs de kust magelijk harde wind aanvankelijk tussen zuid en zuidwest, later tussen west en noordwest. (Opgemaakt om 11.15 uur) (zie voorts pagina 7) .J Abonnementsprijzen 2,80, p.kw. 8,25 Klachtendienst bezorging 18—19 De stakingen van een uur bij de be drijven van Standard Electric N V. in Den Haag en Hoogeveen zullen niet wor den voortgezet, hangende het overleg tussen een bemiddelingscomité, waarin vijf personen zitting hebben genomen en de directie. Dit Is aan de werknemers meegedeeld ln een communiqué dat is ondertekend door de ex-on<Urnemingsraad. Vandaag werd de eerste bespreking gehouden tussen de directie en het comité. Aan de werknemers is verzocht het comité een kans te geven in een sfeer van rust te kunnen werken door zich van iedere actie te onthouden tot ver slag van de werkzaamheden is uitge bracht. hetgeen, zo staat in het commu niqué. uiterlijk maandag 7 oktober zal geschieden. Ten slotte wordt een geldin zameling ten behoeve van de minst- draagkraohtige gezinnen aangekondigd. Alle circa 750 arbeiders van Verschure en Co. in Amsterdam zijn vanmorgen weer aan het werk gegaan. Zelf hadden zij daartoe het besluit genomen, in het vertrouwen dat de directies geen ran cune-maatregelen zou nemen. Leven even duur Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand- en hoofdarbeiders (1959/'60 100) onderging van medio juli tot medio augustus '963 geen wijziging en bleef staan op 107 (inclusief de verplichte so ciale verzekeringen en loonbelasting een lichte daling van 105 tot 104). (Van onze sociaal-economische redactie) gTRAKKE GEZICHTEN, zenuwachtige geba ren, nauwelijks geslaagde pogingen om de kalmte te bewaren, scherpe verklaringen en een beroep van minister Veldkamp op liet ge zonde verstand. Ziedaar een vluchtige tekening c? O van de gespannen sfeer, waarin de deelnemers aan het loonberaad tussen regering en bedrijfs leven gisteravond het gebouw van de Sociaal Economische Raad aan de Haagse Bezuiden- houtseweg verlieten. Inplaals van dal er over enkele criteria van de te volgen loonpolitiek principiële beslissingen zijn genomen (waarop de vakbeweging vurig had gehoopt), staan de ..strijdmachten" aan het loonfront-1963 feller en scherper tegenover elkaar dan men in de afgelopen dagen liad kun nen vermoeden. Drie vinnige persconferenties, na afloop van het be raad gegeven in het felle licht van een batterij televisielampen, gaven stuk voor stuk uitdrukking aan een geladen spanning, veroorzaakt door het forse eisen-pakket dat de vakbeweging op de conferentietafel deponeerde en door de afwijzende ernst waarmee de werkgeversorga nisaties in industrie, landbouw en middenstand naar dit pakket keken. Hoe breed en hoe diep de kloof is, die tussen werkgevers en werkne mers is ontstaan, moge o.m. blijken uit het volgende: 13 PROCENT Namens de tien werkgeversorganisa- Beperking bouw, huurverhoging, meer overwerk (Van onze soc.-economische redactie) De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veld kamp, heeft gisteravond na afloop van het loonberaad tussen regering en bedrijfsleven verklaard, dat het kabinet een aantal maatregelen overweegt, die zouden kunnen mee werken aan een oplossing van de moeilijkheden met betrekking tot de arbeidsmarkt en de loonpolitiek. Deze maatregelen zijn o.m.: het doorvoeren van een huurverho ging waarvan de „noodzaak dringen- gender wordt naarmate het loonpeil verder stijgt". Aan een percentage en het tijdstip van invoering is nog niet gedacht. De minister van volkshuis vesting, drs P. C. W. M. Bogaers, die de persconferentie eveneens bijwoon de, verklaarde dat het wetstechnisch uitermate moeilijk zou zijn, om een eventuele huurverhoging nog per 1 januari a.s. te laten ingaan, omdat van het tijdstip van beslissing tot het moment van invoering zeker drie In één oogopslag Suiker één cent per kilo duurder; prijsstop voor melkprodukten pag. 2. Slachtoffer van kippenoor- log pag. 2. Moskou roept op tot een rood wereldcongres, met de bedoeling China te laten ver oordelen pag. 5. De Amerikaanse deserteur Svenson heeft in Oost-Ber- lijn verklaard dat hij nooit getracht heeft weer naar het westen te vluchten pag. 5 Experiment met draadtele visie begint in Haagse Be- zuidenhout r pag. 7. Nederlands Verbond van Werkgevers, de heer H. J. de Koster, dat het totale eiseri-pakket van de vakbeweging, voor wat de loonsector betreft, neer zou ko men op een stijging van het loonniveau met 13 procent. Indien deze eisen zou den worden ingewilligd, dan zouden er grote gevaren ontstaan voor onze toe komstige welvaart, omdat zij niet alleen industrie, landbouw en midden-1sterke prijsstijgingen tengevolge zouden stand verklaarde de voorzitter van het hebben, maar ook een sterke belemme ring voor onze export (waarvan oO pet. e bruto nationale produktie af hankelijk is) vormen- Namens de drie vakcentrales verklaar de drs. D. Roemers, voorzitter van het N.V.V., dat onderhandelingsmarge in het :en-pakket zeer beperkt is. UITKERING INEENS De voorzitter van het Verbond van Prot.-Chr. Werkgevers, de heer H. H. Wemmers, zei dat de werkgeversorgani saties „heel weinig bereidheid hebben medewerking te verlenen aan een uitke ring-ineens over 1963. o.m. omdat dit strijd is met het dit jaar uitgevoerde loonpolitieke systeem". maanden verloopt Waarop minister Veldkamp zei: „Maar we zouden een beetje harder kunnen werken het opnieuw invoeren van bepaalde kredietrestricties. Met de directie van de Nederlandsche Bank is hierover reeds overleg begonnen. een beperking van de representatieve overheidsbouw. het nemen van maatregelen om b.v. het werken door gehuwde vrouwen en gepensioneerden aantrekkelijker te maken, alsmede het overwerken. Mi nister Veldkamp dacht daarbij bijv. aan de mogelijkheid om gepensioneer den een „uitgesteld pensioen" te ver lenen, indien zij bereid zijn na de 65-jarige leeftijd nog een aantal jaren «drie bijvoorbeeld) door te werken op het „gewone salaris". Hun pensioen zou daarna dan groter zijn. Voor het overwerk zouden met name fiscale tegemoetkomingen kunnen worden verleend, evenals voor de gehuwde werkende vrouwen. Minister Veldkamp deelde mee, dat hij reeds een aantal deskundigen heeft be naderd, met wie de loontechnische as pecten van bepaalde maatregelen onder de loep zouden kunnen worden geno- „Hct is van het allergrootste belang, dat iedereen nu zün verstand gaat ge- pruiken. Dat moet mogelijk zijn, want ook de eenvoudigste werknemer is ir staat de dingen verstandig te bekijken" aldus de bewindsman van sociale zaken. Jie vertelde dat hem dat uit gesprekken niet zün melkboer, zijn kappersbediende en de bediende van bet benzinepompsta- lion wel is gebleken. „Allemaal zeggen ze: ja, die lonen kunnen nou wel stuk omboog gaan, maar wat koop ik voor, als alles toch weer duurder word Deze eenvoudige werknemers raken de kern van waar het nu om gaat, aldus de minister. Het gaat hier om. dat een loon- styging zo reëel mogelijk moet zijn, want hoe groter de nominale loonsverhoging, des te kleiner de reële verbetering is. „Eén van de grote zorgen van de re gering op dit moment is. welke gevolgen een loonstijging reëel zal hebben, ook voor de gepensioneerden, de weduw de wezen enz. En een andere zorg dat de loonstijgingen geen essentiële schade mogen toebrengen aan onze eco nomie", zo zei de bewindsman, die hier bij tevens een ander belangrijk vraag punt naar voren bracht, nl. in hoeverre een loonstijging dienstbaar kan worden gemaakt aan het wegwerken van zv lonen. („Helemaal weg krijgen wi toch niet". Voor vervolg zie pag. 9j (Voor vervolg zie pag. Tussen Appingedam en Holwierde is de 59-jarige garagehouder A. Smid uit Spijk met zijn auto tegen een rechts van de iveg staande boom gereden. De bestuurder moet vrijwel op slag gedood zijn. Men vermoedt, dat hij een ruit wilde schoonmaken en daarbij de macht over het stuur verloor. De kracht van de botsing was zo hevig, dat de bcrom afknapte. De auto krulde zich om het onder~ ste gedeelte van de stam. Troepen eon een traties gesignaleerd DE Crisis Algerije in under licht crisis in Algerije is in een an der licht komen te staan, door dat Ben Bella het verzet van de Ber bers in Kabylië in verband heeft ge bracht met Marokkaanse troepencon centraties, die volgens hem aan de Algerijnse westgrens zouden zijn ge signaleerd. Hoewel op slechts tien meter van de grens troepen van Ma- lokko worden samengetrokken, stuurt Algerije geen militairen naar het grensgebied, zo zei Ben Bella. Volgens de Algerijnse president zyn de Berbers hun opstandige actie be gonnen op een moment dat men „van buitenaf graag een actie tegen Algerije zou beginnen" (De Berbers vormen het overheersende ras in Marokko)- Aan de Marokkaanse troepenbewe gingen was een bezoek van Belkacem Krim aan Tanger voorafgegaan. Hij staat met Hocine Ait Ahmed aan het hoofd van de oppositiebeweging van het front van socialistische krachten (FFS). Intussen hebben de leider van het FFS en de commandant van het ze vende militaire gewest, kolonel Mo- hand Oe El Hadj, gistermiddag de ongeveer vijftig kilometer van Tizi Oezoe gelegen stad Michelet verlaten. Kort nadat Ahmed en El Hadj ver trokken waren trokken, door Ben Bella gestuurde troepen de stad binnen. Zij verdwenen echter weer, toen maandag avond militairen onder bevel van ko lonel El Hadj in de stad terugkeerden Dat alles verliep zonder incidenten. Tij dens de „aflossing" bleken de troepen van beide partijen elkaar niet vijandig gezind. Het Marokkaanse persbureau heeft een andere lezing van de troepen con centraties. Verslaggevers hebben gemeld, dat men een voortdurende aanvoer van troepen aan d<- Algerijnse zijde van de Marokkaanse grens kan waarnemen, da gelijks zouden zelfs verscheidene batal jons arriveren. Zij zouden zieh ingraven op strategische punten. Verder is melding gemaakt van het laag overvliegen van Algerijnse toestel len over Marokkaans grondgebied Naar aanleiding van de recente ge beurtenissen heeft het front van de socialistische strijdkrachten in een com muniqué het ontslag van kolonel El Hadj van nul en gener waarde genoemd. De daden van Ben Bella zouden aan tonen dat hy van plan is ..alle strijdbare revolutionairen in het binnenland uit te roeien ten voordele van de voorma lige officieren van het Franse leger". Politieke waarnemers in Parijs zien in de opleving van het verzet tegtn het bewind van Ben Bella een conti nuering van de tweedracht die er voor de onafhankelijkheid van Algerije reeds heerste. Het verzet komt voor namelijk uit de rijen van de voorma lige Algerijnse voorlopige regering, die door Ben Bella na de totstandko ming van de onafhankelijkheid aan de kant werd gezet, van de Algerijnen die in het land zelf tegen de Fransen hebben gevochten en van dc Berber stammen uit Kabylië. Home voelt voor top gesprek De Britse minister van buitenlandse zaken, lord Home, heeft vandaag in een rede voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties gezegd „wel iets te zien" in een door de Sowjetunie voor- gestlde topbijeenkomst van alle achttien leden van de ontwapeningscommissie van de V.N. Hij achtte het echter beter eerst bepaalde kanten van de zaak in de commissie in Genève intensief te doen bestuderen. Volgens hem zouden dat moeten zijn: het niet verspreiden van kernwapens, het plaatsen van waar nemers aan beide zijden van het ijzeren gordijn tegen het gevaar van een ver rassingsaanval. en het werken aan de uitvoering van de eerste fase van een algemene ontwapeningsovereenkomst, met inbegrip van het afschaffen van be paalde toestellen waarmee kernwapens kunnen worden overgebracht In Den Ilaag heeft gistermiddag n delegatie van het kabinet erleg gepleegd met het be- in r van de Stichting van de Arbeid over het vraagstuk van de loonvorming en alles wal daarmede samenhangt. Op de foto van rechts naar links: de ministers Toxopeus, Bogaers, Witteveen, Veldkamp, Andries- sen en Biesheuvel. De eerste Amerikaanse satelliet, die uitsluitend wordt voortbewogen door een kernreactor het proto type van een systeem, dat nodig is voor toekomstige ruimteschepen is in een baan om de aarde terecht gekomen en stuurt radioseinen naar de aarde, zo is officieel in de Ver. Staten medegedeeld. De satelliet werd zaterdag gelanceerd De generator is ontworpen om vijf jaar De hoogte waarop de satelliet zich be weegt is niet bekend gemaakt. Hij is in een baan. waardoor hij „tenminste 900 jaar kan blijven werken". Congresgebouw (f28.600.000) aanbesteed Gisteren is de aanbesteding gehou den van de bouw van het congresge bouw in Den Haag. Er waren vier in schrijvingen binnen gekomen. Hooeste inschrijfster was de N.V. Aannemings- maatschappij „De Kondor" te Amster dam met f 34.100.000. Daarop volgden de Internationale gewapende beton bouw N.V. te Breda niet f 33.220.000 en de N.V. Ingenieursbureau Bouwnij verheid te Oegstgeest, met f 31.806.000. Laagste inschrijfster was dc Neder landse aannemingsmaatschappij v. h. II. F. Bocrsma te Den Haag met f 28.600.000. De gunning werd aange houden. Commentaren aan regering en werkgeversorganisa ties hebben voorgelegd, bevat een serie verlangens, waarvan de omvang in Nederland „ongekend groot" is. Voor wat de na-oorlogse loonvor ming betreft, geldt dit ook voor de bestaande spanning. De werkgevers „zitten" ermee en zij weten, dat het de vakbeweging bittere ernst is. Onder de zeven eisen die de vak bonden aan de openbaarheid hebben prijsgegeven, bevinden zich enkele van zeer ingrijpende betekenis voor de verdere gang van zaken in onder scheidene bedrijfstakken. De vak centrales geven duidelijk te kennen, dat zij het voortbestaan van het systeem van de vrije loonpolitiek wil len laten afhangen van de vraag, of de regering en de werkgeversorga nisaties al dan niet bereid zullen zijn de mogelijkheid te openen, dat per onderneming van de geldende c.a.o.'s naar boven kan worden afgeweken. Indien deze mogelijkheid inderdaad zou worden geschapen, dan zal dit voor diverse sectoren van het be drijfsleven zeer grote gevolgen heb ben, waarvan de omvang op dit mo ment nauwelijks kan worden gepeild. Een hiervan is bijvoorbeeld, dat gro te, bloeiende bedrijven daardoor in staat worden gesteld de arbeids krachten uit kleine, moeilijk ren derende ondernemingen weg te zui- gen. Nu is het in de regel weliswaar zo, dat de eerstgenoemde bedrijven voor onze nationale economie ook van de betekenis zijn, maar dergelijke „sanering" mogen (kunnen) voortzetten? Het is maar een vraag. Het is maar een facet. Een andere zeer ingrijpende eis is die van een minimumloon van f 100 per week. Achter dit verlangen gaat veel bittere nood schuil. Nog al te veel mensen, ook vaders van gezinnen, komen thuis met een loon. waarvan de eerste levensbehoeften nauwelijks kunnen worden betaald. Hier ligt een vraagstuk dat inderdaad om een oplossing roept. De economische gevolgen van de in voering van een dergelijk minimum loon zouden echter voor veel bedrij ven bijzonder ingrijpend zijn, want zaken, die om welke reden dan ook, juist veel van deze achterblijvers te werk hebben gesteld, zouden dan voor loonsverhogingen van 20 tot 30 procent komen te staan. Alweer: het is maar een facet. Niettemin maken beide voorbeel den wel duidelijk, dat de bestuurders in de verantwoordelijke werkgevers organisaties dagen van moeilijk en intensief beraad tegemoet gaan. te meer. omdat zij moeten beslissen onder de dreigende druk van nog meer onrust in het bedrijfsleven. Wii geloven dat minister Veldkamp op het juiste moment een juist woord heeft gesproken, toen hij een bewo gen beroep deed op het gezonde ver stand van „iedereen". Wel, iedereen heeft hiervan kennis kunnen nemen, hetzij gisteravond voor radio of tele visie, hetzij vandaag in de krant. TY/ANNÉER vandaag de Tweede Kamer een aanvang maakt met de beschouwingen over het regerings beleid, geschiedt dat onder merk waardige omstandigheden. Het belangrijke onderwerp van het ogenblik is de politiek met betrek king tot lonen en prijzen. Maar de besprekingen daarover worden thans nog gevoerd buiten het parlement. Ze worden gevoerd rechtstreeks tus sen de organisaties van werkgevers en werknemers. Men mag deze ver schoven aandacht kenmerkend noe men voor de situatie. Dc beslissingen vallen voor het ogenblik nog elders dan in de ontmoeting tussen regering en parlement. De regering neemt nog een afwachtende houding aan. Of dan deze algemene beschouwin gen waardeloos zijn? Zeker niet. Ze betekenen een mogelijkheid om zich te uiten. Mits ze dan weer niet ver starrend op de situatie gaan inwer ken. Dat is immers een risico in de situatie. Hoe meer men zich heeft uitgesproken, hoe minder men terug kan. Er zitten in het Kamerdebat kansen op verheldering. Op waarschuwing ook. We hopen, dat 't in deze richting mag functioneren. Het is een goed ding, dat cr welvaart te verdelen valt. Het is echter weer een bewijs van de menselijke onvol komenheid, dat ook, of juist, dit met allerlei problemen gepaard gaat. Eltens waarnemend burgemeester dr, R. Ilammerle heeft in een vergadering van de C.D.U. ernstig geklaagd over de houding van dc regering in Düsseldorf. Toen Elten per 1 augustus Duits werd, had de regering de middenstand kre dieten beloofd, maar om die te krijgen zijn zoveel papieren nodig, dat men maar niet eens aan de aanvragen be gint. zo zei hij. Bovendien moet over die kredieten UET AMERIKAANSE leger maakt, dat het op afstand be- Na hun missies volbracht deelde mede, dat door geen Er is niets geheimzinnigs 1 heeft het geheim, dat het stuurbare cameradragers wa- te hebben, worden de Drones van beide toestellen materiële mét deze vliegtuigen. We ge- ncerstorten van twee kleine ren, die „Drones" (hommels) tot dalen gebracht aan para- schade is aangericht, maar de bruiken ze elk weekeinde en onbemande vliegtuigen in het genoemd worden. Zij hebben chutes, maar met twee ervan Duitse politie heeft verklaard, voorzover mij bekend, heeft westen van Beieren tijdens een vlcugelspanning van on- is dit weekeinde iets misge- dat het wrak van een ervan het leger ze sinds de tweede het weekeinde omgaf, opge- geveer vijf meter en lijken gaan en zij stortten neer. al- op de autosnelweg München- wereldoorlog gehad" Aldus helderd. wat op een overgroot model- dus de bekendmaking. Ame- Stuttgart de voorruit van een een woordvoerder van het Het leger heeft bekendge- vliegtuig. rikaanse militaire politie auto had vernield. leger. procent rente worden betaald, een per centage dat de middenstand veel te hoog vindt. Het is wel duideiyk geworden dat de middenstand er met het Duitse bewind niet op vooruit is gegaan. Er wordt gesproken over een omzetver- mindering van 70 procent, o.m. als ge volg van het feit dat men de inkopen van de grens-Duitsers van voor de overdracht mist. De Eltenaren gaan zelf nu op hun beurt inkopen doen in het nabygelegcn Nederlandse Lobith, waar zy aanzienlijk goedkoper uit zyn. Een tweede klap voor de middenstand is het besluit van een van de twee Elten- se industrieën, de tricotagefabrick Ten Hoopen, om zich in Lobith te gaan vesti gen. By deze fabriek werken 46 meisjes. De Bulgaarse minister van buitenland se zaken, Iwan Basjef, heeft met zyn Amerikaanse ambtgenoot. Dean Rusk, te New York een onderhoud gehad over uitbreiding van handel en levering van Amerikaans graan omdat de Bulgaarse oogst door droogte geleden heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1