Verbod van geschreven in overweging redes „Aannemingsbedrijf* fi maakte proefvaart Ontdek, wat ïen in San Francisco ontdekte: Morgen begin van algemene beschouwingen Puzzelhoek dame'sbeurs Droevig einde muziekfeest CBTB vraagt volledige compensatie in prijzen Da Vinei MAANDAG 30 SEPTEMBER 1963 Aanwinst van Haags bureau Het merkwaardigste schip van de E.eïederlandse koopvaardijvloot, de cor^°^a' Adventurer van de in Willem- »edra.ta<i"(-'ura?ao geregistreerde rederij Overseas shipping corporation, heeft ït eecjch zaterdag gepresenteerd aan een To',eskundig en uiterst geïnteresseerd van reders en topmannen van internationale oliemaatschappij- voor wie het schip bijzondere oepassingsmogelijkheden heeft. mloz< De kennismaking geschiedde tijdens i varfe officiële proefvaart, die oorspronke- »n itük op de Noordzee zou worden gehou- e lan'en, maar in verband met het weer jes. ir stond een flinke bries. ingekort rerd tot een tochtje naar de Rotter- Europoort. Daar verrichtte me- E. Heerema-Kiihnen uit Den e doopplechtigheid. Een uniek schip, deze Global Adven- geen tanker, vrachtvaarder of een jssagiersschip, maar in feite één groot mnemingsbedrijf te water, compleet iet comfortabele werkplaatsen, opslag- uimten, fundaties en als grootste ijzonderheid een imposante draaien- le kraan met een hefvermogen van 200 jon, die tot de grootste hyswerktuigen ier wereld behoort. De mannen aan boord kunnen heien 9oren, spuiten, kortom in zee alle werk zaamheden verrichten, die andere aan nemers te land uitvoeren. De Global Adventurer is het (Neder landse) antwoord op het Amerikaanse jnonopolie van het werken in diepe zee Werk waarbij vooral de grote oliemaat- •tchappijen belang hebben. Zij immers .toeken steeds verder uit de kusten naar nieuwe exploratiemogelykheden. Het ontginnen van de zeebodem is •pen ambacht, waarin ook de Nederland se aannemers een grote reputatie hebben gekregen. Maar de handicap is, dat in het algemeen sleohts kan worden ge werkt op diepten vai r. Verder op zi moeilijkheden door Het Haags ingenieursbureau Heerema, gelieerd aan de Nederlandse Global Off shore Structures, is nu op het origineel idee gekomen de drijvende bokken te vervangen door een zeewaardig schip, dat uiteraard op zijn typisch doel is af gestemd. Zo'n schip kan onder alle weersomstandigheden op zee blijven, waardoor het arbeidsverlies wordt be perkt. en kan bovendien verder uit de kusten gaan. Door de betere akkommo- datie dan op een bok. kunnen daar de werkzaamheden onafhankelijk van de wal worden uitgevoerd. Het bedrijf neemt de eerste proef met de vroegere Noorse tanker Sunnaes, za terdag dus herdoopt, die op Verolme's werf op Rozenburg ingrijpend is omge bouwd. Inclusief de kraan betekent dat een nvestering van tien miljoen gulden Het nieuwe booreiland is voor het Haags ingenieursbureau dus geen goedkope aanwinst de exploitatiekosten worden geschat op f 12.000 per dag. maar men wacht toch, dat het zijn rente dubbel dwars zal opbrengen. Helemaal mis TLMAAR ZELDEN is een weersver- rwachting er zo duidelijk naast iveest dan in het afgelopen weekeinde. Zaterdagavond werd voor de zondag nog tot de avond droog weer verwacht. maar zondagmorgen om vijf uur meld de Rotterdam al de eerste druppé ijiet grootste deel van de dag bleef herfstachtig met regen. De oorzaak van deze misser moet in de bovenlucht worden gezocht waar een sterke straal stroom voorkomt met tussen vijf en 'ien kilometer hoogte windsnelheden jan 200 km per uurDe depressie die daar zaterdagavond ten westen van 'chotland in terecht kwam, spoedde ich. met grote snelheid naar West- jEuropa. Daarmee heeft het weer op nieuw een herfstachtig karakter gekre- \gen, waarbij ook oktober morgen on bestendig van start gaat. ZON EN MAAN Dinsdag 1 oktober: zon op 6.30, onder .18.20: maan op 18.10. onder 3.48 uu 3 Oktober: Volle Maan dertig tot veertig te het verfijnde rookgenot van Overal ter wereld is de zuivere, voldoening schenkende smaak van EXPORT cigarettes de grote ontdekking. EXPORT gaat van land tot land, van handtothand. In San Francisco, in New York, in Rome. Parijsennu in NederlandOntdek uw nieuwe cigaretteEXPORT. Mr. Van Th iel wil levendiger debatten M' Duitse schepen n in moeilijkheden op IJsselmeer Omstreeks half een gistermiddag is het Duitse motorschip Karei Bernhard (935 ton) op het LJsselmeer ter hoogte van de Rotterdamse hoek, bij Noordoostpolder. gezonken. Het schip kreeg teveel water over, waardoor de ruimen vol liepen, niet Een naburige binncnvaarttanker it op opvarenden aan boord, lorp. twee vader met uit Leer u;n. Ook een ander Duits schip kwam de het IJsselmeer in moeilijkheden. Het 200 jorD ton metende motorschip Erika, geladen t met kolen en afkomstig uit Hamburg liep gistermorgen op de dijk van de Noord- de °°stpolder. twee en een halve km ten noorden van Urk. De bemanning, twee t ze Duitsers van 25 en 28 jaar konden zich, e °p zij het met een nat pak, in veiligheid zyn stellen. Het ongeluk gebeurde doordat het schip water over kreeg, dat in de zoek 0iie terecht kwam. waardoor de motor weigerde. ORGEN zal de parlementaire machine weer op volle toeren gaan draaien. Dan beginnen in de Tweede Kamer namelijk de algeme ne politieke beschouwingen (Over de rijksbegroting, de Troonrede en over alle andere staatkundige onderwer pen die de tien fractieleiders te ber de believen te brengen). Dit debat de start van de begrotingsrace en de tweede ontmoeting tussen de Ka mer en het kabinet-Marijnen in twee maanden tijds zal tot en met woensdag duren. Deze ontmoeting zal voor een belang rijk deel in het teken staan van de jong ste loonpolitieke ontwikkelingen. Daarby vallen andere actuele beleidsvraagstuk ken in het niet. Toch is het zeer de vraag of de Kamer de komende dagen reeds met vrucht kan discussiëren over de loonproblematiek en de daarmee hangende sociaal-economische en finan ciële problemen. De Kamer is daartoe pas goed in staat als de uitslag van het overleg tussen regering en bedrijfsleven bekend is en het kabinet een concreet standpunt kenbaar zal hebben gemaakt. Dit zal, naar men verwacht, morgen en overmorgen nog niet het geval zijn. Er dan ook wel wat voor te zeggen zijn het Kamerdebat nog even uit te stellen. Overigens krygt de Kamer na woensdag nog voldoende gelegenheid zich loonpolitiek uit te spreken. Ze kan die gelegenheid ook zelf creëren door bijv. een interpellatie te houden. Bovendien wordt binnenkort de begroting van so ciale zaken in een openbare commissie vergadering behandeld. Rooster Uitstel van de algemene politieke be schouwingen zou Kamervoorzitter Van Thiel allerminst welkom zijn, want dit zyn zorgvuldig opgestelde rooster in var sturen. Hij wil de hele begroting liefst vóór het Kerstreces (20 december tot 21 januari), maar in ieder geval vóór 1 februari afgehandeld zien. De algeme- financiële beschouwingen zullen op _n 6 november worden gehouden en een week later zal de plenaire behande ling van de verschillende begrotings- hoofdstukken kunnen beginnen. In de (Van onze parlementsredactie) Mr. VAN THIEL levendiger tweede helft van deze maand zullen begrotingen (die van binnenlandse zaken, sociale zaken en volksgezondheid, volks huisvesting en bouwnijverehid en buiten landse zaken) worden behandeld volgens het systeem van openbare commissiever gaderingen, gevolgd door een korte ple naire behandeling. Zoals bekend vervangt het openbare commissieberaad de schrif telijke discussie via voorlopig verslag en memorie van antwoord. Vorig jaar werd met dit experiment begonnen. Het ge lukte toen ten dele. Als het Kamerpresi dium erin slaagt door een straffe leiding de schoonheidsfouten weg te werken, zal het systeem ongetwijfeld tot een snelling van de begrotingsrace kunnen bijdragen. En tévens tot een verlevendiging van de parlementaire discussies. Wat dit betreft schijnt mr. Van Thiel nog veel verderreikende voorstellen in petto te hebben. Hij gaat namelijk de strijd aanbinden tegen het voorlezen van ge schreven redevoeringen, een kwaad waaraan tot dusver de overgrote meer derheid van de Kamer zich bezondigde. Het is zeker niet overdreven om hier van een „kwaad" te spreken. De zielloze (en vaak zielige) voordracht van aan hun papier gekluisterde Kamerleden is schien wel de belangrijkste oorzaak de verminderde publieke belangstelling voor het parlement. Improviserende par lementariërs zijn zo langzamerhand iets uitzonderlijks geworden. Mr. Van Thiel wil deze uitzonderingen nu tot regel maken. Welke plannen hem daarbij voor ogen staan, is nog niet helemaal dui delijk. Volgens sommigen zou reeds volgend jaar een algeheel verbod van geschreven redevoeringen van kracht worden. Maar zo'n vaart zal het niet lopen. Vermoedelijk zal het Kamer presidium wel binnenkort (bij de her ziening van het reglement van orde) voorstellen indienen om met een der gelijk verbod een proef te nemen. De Kamerleden kunnen dan geleidelijk aan het verplichte improviseren gaan wennen. Het tijdstip is daarvoor zeer gunstig. De Kamer is aanmerkelijk ver jongd en dus ook gevoelig voor nieuwe ideeën. Ook de regering wil haar steentje bij dragen aan de pogingen om de belangstel ling voor het parlementaire werk te groten. Zy zou overwegen om het weke lijkse vragenuurtje in de Kamer, dat don derdagsmiddags wordt gehouden waarbij actuele zaken aan de orde ko men, per televisie uit te zenden. Dit zou voor de Kamerleden tevens een stimu lans kunnen zyn om wat meer van het instituut van mondelinge vragen gebruik te maken. In het Engelse Lagerhuis waar tussen haakjes het voorlezen vai geschreven redevoeringen taboe is be hoort het vragenuurtje tot de hoogtepun ten van de parlementaire week; in land is het tot dusver niet behoorhjk van de grond gekomen. Advertentie) TUIN DERTOEKOMST een verkeersongeluk in Someren zijn gisteravond vier leden van de har- e Juliana uit Someren ernstig ge wond. Zy keerden met een eerste prijs terug van een concours in Liessel. Een personenauto reed op het gezelschap in dat juist uit de bus was gestapt. De voorzitter, dr. Filippino, werd ern stig gewond. Een van zijn benen werd erbryzeld. De heer H. Wijnen brak een rm en een been en de heer J. Lemmen liep een dubbele beenbreuk op. Een an dere muzikant, de heer Broer kreeg zwa- hoofdwonden cn een beenbreuk. By het ongeluk liepen acht anderen liente verwondingen op. Zedenschandaal in Steyl ontdekt (Van onze correspondent) In het tot de gemeente Tegelen be horende plaatsje Steyl is een ernstig zedenschandaal aan het licht gekomen. De omvang gaat alle „normale" pro porties te buiten, doch zou toch nog niet zó erg zyn als enkele jaren gele den in het Noordlimburf" plaatsje Gennep het geval is geweest De Tegelsé politie Jheeit .«Ös Jfjf restaties verricht: de 53-jarige loonar beider Jacques H., de 28-jarige PTT- er Henk S., de 20-jarige dienstplichtige militair Peter J., de 26-jarige chauf feur Henri H. en de 19-jarige kan toorbediende Paul van B. Alle ver dachten zijn ongehuwd en te Steyl woonachtig. De verdachten, die in het huis van bewaring te Roermond zyn ingesloten, komen alle uit nette gezin- Het zeer moeilijke onderzoek zou zich uitstrekken over enkele jaren. Vanaf 1960 zouden in Steyl verscheidene groepen jongens allerlei onzedeiyke handelingen hebben gepleegd met onder elkaar, daarbij echter vaak ook kleine kinderen tot zich lokkend. Het waren allemaal langs elkaar werkende groepen doch in elke groep zat wel iemand die connecties had met een of meer leden van een andere groep. Geschorste arbeiders weer aan het werk De twintig arbeiders van n.v. Zwanen- bergs fabrieken in Oss, die sinds dinsdag 24 september waren geschorst, en de 40 arbeiders, die sinds donderdag 26 sep tember waren geschorst, hebben vanmor gen allen het werk hervat. Op dinsdag 24 september waren by een langzaam- aan-actie in de fabriek 25 arbeiders ge schorst, van wie er vyf op diezelfde dag ontslag hebben genomen, naar het bedryf heeft meegedeeld. Nieuwe voorzitter Zijlstra: 36 Vul horizontaal in: 1. soort hamer; -. grondslag; 3. platvis: 4. rang; 5. kubie ke meter; 6. zuivelprodukt; 7. dee. van een huis; 8. houten schoeisel; 9. bene dendeel van de rug; 10 patroon; 11. ambacht (Vlaams): 12 honigbij: 13. volk. Bij juiste oplossing leest men in de cirkeltjes drie namen van rivieren in Frankrijk. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. Umea; 2. mand; 3. cude; 4. Aden. Was hij iemand, die zij van naderby kende, dan moest hij haar toch bij die ontmoeting wel bekend zyn voorgekomen. En dat is niet het ge val of Hij keek haar vragend aan. Anne Tergaard huiverde even. „Ik ik weet het werkelijk niet. Ik was zo verbluft, toen hy mij bijna omver liep, dat ik hem maar vaag heb gezien. Ik bedoel, ik geloof niet, dat ik hem bewust zou hebben herkend op dat ogenblik, zelfs al was het iemand geweest met wie ik da gelijks in aanraking kom". „Dus er was niets aan hem, dat u bekend voorkwam? Ook later, toen u over deze ont moeting uw gedachten liet gaan, kwam geen ogenblik de gedachte by u op, dat hij iets be kends had?" „N-n-neen, weifelde ze. En dan heftig: „Ik weet het niet, ik weet het werkelijk niet. Soms. als ik iemand zie, denk ik Ze brak af en maakte een hulpeloos gebaar. „Dat die persoon u herinnert aan de man van die avond? En is dat altijd dezelfde persoon, die zo'n reactie bij u wekt?" „Werkelijk, inspecteur, ik weet het werkelijk niet. Zoals ik u al heb gezegd, is alles zo vaag antwoordde ze wanhopig. „Tja. Kunt u er tijdelijk nog een employé bij gebruiken? Ik heb een jongmens voor u, die een tijdlang kunstgeschiedenis heeft gestudeerd. Ik ben er zeker van, dat hij bezoekers aardig deskundig te woord kan staan en er ontgaat hem niets. Het is er mij in de eerste plaats om te doen uw woongedeelte van de rest van het ge bouw te isoleren. En hier een vertrouwd iemand te hebben, die een oogje op u houdt. Ik behoef u natuurlijk niet te zeggen, mevrouw Tergaard. dat de grootste voorzichtigheid in het verkeer geboden is. En doet u mij verder een genoegen en ga 's avonds niet alleen uit. En zeker niet te voet". Ze knikte moe. „Als Alicia Stokeley maar nooit die dwaze ge dachte van een onderhandse verkoop van de Stokeley Da Vinci in haar hoofd had gekregen. De verdwenen door MARTIN MONS J Wie weet hoeveel slachtoffers die malle inval nog zal maken. Dat arme meisje. En dan die man die ze dood hebben gevonden. Is het waar. dat hij iets met de diefstal zelf te maken moet hebben gehad? En wat de jonge Altringham be treft ben ik bang. dat hij, als hij zo doorgaat, nog geheel aan de drank raakt ook". „Dus u ziet hem wel eens?" „Ja. Hy komt hier met de wildste theorieën. Wilt u geloven, dat ik soms het gevoel krijg, dat hij ons, mijnheer Rappaport en mij, ervan verdenkt, meer van de verdwijning van het schilderij te weten? Het ergste is voor hem na- tuurlyk, dat hij zich niet helemaal van schuld kan vrijpleiten. Hij had die avond niet moeten uitgaan. Ook om die arme lady Alica. Maar ik weet werkelijk niet hoe. Natuurlijk zijn er on scrupuleuze verzamelaars. Zelfs onder onze re laties zijn er enkele, die ik ervan verdenk niet al te kieskeurig te zijn wat betreft de middelen, waardoor ze iets in hun bezit krygen. Maar je kunt toch moeilijk tegen zo iemand zeggen: Ik verdenk u ervan de Stokeley Da Vinei te heb ben laten stelen. Mag ik eens even bij u komen kijken? „Neen. dat lykt me inderdaad heel moeilyk", gaf Perquin glimlachend toe. HOOFDSTUK XI DE TELEURSTELLING VAN FRANS VERKIJK Zeker, hy had geweten, van het begin gewe ten, dat het ding heet was. Aan dat malle ver haal van Zebedeus Roelfs, hoe hy het gestolen schilderij eerst had mogen houden, terwijl de opdrachtgever het later ineens terug wou heb ben, was hij schouderophalend voorbij gegaan. Frans Verkijk geloofde niet in sprookjes. Maar dat er verschillende lui achteraan zaten had hij graag willen aannemen. Zebedeus Roelfs had het schilderij in opdracht gestolen en was er toen zelf mee vandoor gegaan. Zo lag natuurlijk de zaak. Neem zijn opdrachtgever eens kwalijk, dat hij het terug wou hebben. Had hij de luis voor zijn werk betaald of niet soms? Maar dat er be halve die opdrachtgever nog meer lui achteraan zaten zoals het gerucht ging, had hem alleen maar versterkt in zijn begeerte het schilderij in handen te krijgen. Dat bewees de waarde. Hij had zich dan ook geen ogenblik bedacht, toen Schenkel het hem voor een habbekrats wou over doen. Toen deze. maar eerst, nadat de koop was gesloten, begon te bazelen over gevaren, die aan het bezit ervan verbonden zouden zijn, had Frans Verkijk alleen maar gegrinnikt. Schenkel was bang van zyn eigen schaduw, dat wist iedereen. Met een gevoel van triomf had hij het schil derij mee naar huis genomen. Aan het doek zelf had hij maar weinig aandacht besteed. De ge dachte, dat een beschilderd stukje hout of lin nen waarde zou kunnen hebben, was er een, die buiten zijn gezichtskring viel. Frans Verkyks ideeën over waarde waren veel concreter van meer materiële aard. Goud of juwelen, of, als het dan moest, opium of heroïne, dat waren dingen met een vaste, in geld uit te drukken marktwaarde. Hy hoopte maar, dat het hier om een van de eerste twee of om beide zou gaan. Van narcotica bleef hij liever met zijn vingers af. Als de prinsemarij je te pakken kreeg, was ze niet mals in zo'n geval en meneertje zorgde voor een stevige douw. (Wordt vervolgd). (Van onze soc.-econ. redactie) BINNEN zeer afzienbare tijd zal een algemene loon- en prijsont wikkeling op gang komen, waardoor de reeds zeer zwakke inkomensposi tie van de land- en tuinbouw onder nog grotere druk komt te staan. Om te voorkomen dat de zwakke positie van de landbouw nog verder wordt ondergraven is het nodig, dat voor alle produkten, die direct onder het beslag van de landbouwpolitiek val len, een volledige compensatie in de prijzen zal moeten worden gevon den. Aldus verklaarde drs. R. Zijl stra hedenmorgen in de buitenge wone algemene vergadering van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond, waarin hij met alge mene stemmen tot voorzitter van deze organisatie is gekozen. Drs. Zylstra, die in deze functie opvolger is van mr. B. W. Biesheu vel. thans minister van landbouw en visserij, verklaarde in zyn rede by de aanvaarding van het voorzitter schap, dat het bij de komende loon- cn prijsontwikkeling voor de land bouw gaat om twee dingen, nl.: dc consument zal meer moeten be talen voor zyn melk-, suiker- of meel- produbten; Het bedrag dat nu aan de landbouw uit de schatkist is toegezegd, zal niet voldoende zyn; de grote loonsverho gingen zullen de inkomsten van dc schatkist vergroten en daarvan zal een bepaald deel naar de landbouw moeten worden overgeheveld Met nadruk verzekerde de nieuwe voorzitter van de C.B.T B„ dat het bondsbestuur dit standpunt by het over leg over de loon- en prUspolitiek in alle duidelykheid naar voren zal brengen, omdat „slechts op deze wyze kan worden bereikt, dat de landbouw niet verder wordt fijngemalen tussen de steeds ver der stijgende kosten en de niet even redig toenemende inkomsten". Zeer kwetsbaar Met een verwUzing naar de van toelichting op de begroting nomische zaken (waarin minister An- driessen schrijft: „Voortgaande prijs stijgingen tasten de werkelijke waarde van het geld aan. Mensen met de laag ste inkomens ondervinden er het mees te nadeel van, omdat zy doorgaans geen andere keus hebben dan beperking van hun consumptie") zei dc heer Zylstra helaas te moeten vaststellen, dat grote groepen binnen onze landbouw deze lage inkomens hebben en dat in het algemeen het verband tussen prijzen en kosten van onze land- en tuinbouw- produkten zodanig is, dat de marge hier tussen zeer kwetsbaar is. De positie van de Nederlandse land en tuinbouw wordt er daarom bepaald niet rooskleuriger op wanneer forae loonsverhogingen optreden, want de ex tra kosten, die hieruit voortvloeien, kun nen wel voor een deel worden terug gevonden in hogere garantieprijzen of vaste pryzen. maar een groot deel onze landbouwprodukten kent een dor- gelUke bescherming niet. Drs. Zylstra illustreerde dit met en kele sprekende cyfers. De akkerbouw bedryven hadden in 1962 nog een over schot van f 48 per f 100 kosten, maar in 1962 was dit gedaald tot f 9 Voor de weidebedryven en dc gemengde be dryven waren deze cijfers resp. f 16 i f 1, t i f 8 t i f 7. Volgens het hoofdbestuur C.B.TB. is het bij een zeer forse loon- styging dan ook niet mogeiyk een zo stringent prysbeleid te voeren als bijv. in de afgelopen vier Jaar heeft plaats gevonden. Vertwijfeld Drs. Zylstra constateerde ln zijn rede, dat er vandaag aan de dag ln duizenden landbouwgezinnen een vertwUfclde stemming aanwezig is; een stemming, die niet in de eerste plaats voortvloeit uit enkele minder gunstige jaren, die veelal gebaseerd is op de overtuiging dat ook in de toekomst op het bedryf geen redeiyk bestaan meer zal zyn te vinden. De spanningen in onze boerenstand hopen zich met name op als gevolg van de structuurpolitiek, die vooral de laat ste vier vijf jaren op de voorgrond is gekomen, want, aldus de voorzitter, het gaat nu immers niet meer om een Iets groter of iets minder groot inkomen, maar het gaat nu om het voortbestaan of het beëindigen van het bedrijf En dan gaat men schuldigen zoeken verantwoordelyk stellen. Ook de or- genisaties, ook de C.B.T.B., krijgen hiervan hun deel. want men denkt zyn belangen door deze organisaties behar tigd te zien en men constateert niette min een geleidelijke achteruitgang en onvoldoende realisering van de wensen. ..Deze gang van zaken knaagt vaak aan het vertrouwen van de leden en dan is vaak weinig nodig om vertrouwen tt doen omslaan in wantrouwen, redelyk- heid in onredelijkheid, vriendelijkheid in verbittering. Deze trek tot radicali sering gaat zich in onze boerenstand af tekenen. De landarbeidersbonden erva- hetzelfde. Men heeft de leden niet in de hand en de leden op hun beurt draaien vol verachting voor „het slappe gedoe" de organisaties de rug aldus de heer Zylstra, die zei dat n dergelyke situatie op de verant woordelijke besturen een zeer zware wissel wordt getrokken. Precair evenwicht Enerzijds dienen de besturen de be langen van hun leden zo goed mogelyk te behartigen en anderzUds mogen zij nooit meewerken aan het ontstaan vag een volslagen chaotische toestand. DrA Ziilstra noemde dit het precaire even wicht. dat slechts bereikt kan worden, indien de leden de overtuiging hebben, dat dg voor het beleid verantwoordeW- ke mensen met alle moeilykheden (ook op het individuele bedryf) op de hoogte zijn en dat de belangen van alle groepe ringen op onbaatzuchtige wyze zo goed mogelyk worden verdedigd. Daarnaast is het volgens de voorzitter nodig, dat deze verdediging niet buiten de ordeningen om plaatsvindt. In ver band daarmee wees hy op de bybel- se grondslag van het christelyk-sociaal handelen, dat bij voorkeur de aandacht voor de hulrtelozen moet hebben, voor de economisch en sociaal zwakkere groepen. Naarmate de C B.T.B. erin zal slagen deze gezindheid op te brengen en ook op anderen over te brengen, naar die mate zal zyn bestaansrecht bewezen zyn. „Wanneer wij echter ons bestaans recht zullen moeten gaan bewijzen door mee te doen aan een strijd, die beheerst wordt door de stelling dat macht en Intimidatie de doorslag geven, dan Is de bestaansgrond voor de CB.TB. voor elke christelijke maatschappelUke organisatie, verva'len". aldus de voorzitter, die ver klaarde vanuit deze princioiële gedach- tengang het werk in ziin nieuwe functie voor zich te zien liggen. Negen gewonden bij ingewikkeld verkeersongeluk Negen personen liepen verwondingen op bij een verkeersongeluk in Nïeuw- Weerdiinrg, dat gistermiddag werd ver oorzaakt door een 10-jarige jongeman, die zonder op het verkeer te letten vanaf zijn ouderlijke woning de straat opreed. De 10-jarige jongeman, J. Kuiper, reed met een bromfiets de straat op en kwam in botsing met een juist pesserend busjé. Hy bleef ernstig gewond li'gglen. Het busje kwam togen een boom tot stil stand, maar schepte eerst nog twee fiet sers t.w. de 17-jarige J. Groenwold en de 18-jarige J. Veenema. Groenwold kwam in het kanaal langs de straat te recht Door snel ingrijpen van voorby- gangers en omwonenden, in het bijzon der van de 17-jarige G. Bosklopper, wist men hem (overigens ernstig gewond en in bewusteloze toestand) op het droge te brengen. De bestuurder van dc auto, de heer Kuipers uit Valbhermond, moest met een breekyzer worden bevrijd. Van de tien inzittenden vam het busje, dc heer cn mevrouw Kuipers met twee kinderen en de heer en mevrouw Kruizinga, met vier kinderen, allen uit ValtJheimond, liepen zes lichte verwondingen op. Zy zijn in een zièkerthuis in Emrnen ver zorgd en konden daarna naar huis te rugkeren. De drie jeugdiige fietsers zijn met ern stige verwondingen in dit ziekenhuis opgenomen. Op de provinciale weg tussen Appinge- dam en Holwierde is gisteren een per sonenauto tegen een rechts van de weg staande boom gebotst. De bestuurder, de 59-jarige garagehouder A. Smid uit Spyk, was vrijwel op slag dood. Men vermoedt, dat hU een ruit van de auto heeft willen schoonmaken cn daarbij de macht over het stuur heeft verloren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7