Zestien maanden zit ik nu hier, nog steeds zonder bezoek, tot u kwam Loon kan 10 pet omhoog Sinterklaas-actie voor gevangenen: Kampioene vorig jaar prolongeerde titel Vakbonden stellen Gistfabriek eisen Onveranderde kaasprijzen Collectie Maggie Rouf] toont vakmanschap en nu naar de DAMESBEURS Géén expeditie met V.S. naar de maan Frankforts Softenonkind om het leven gebracht NIEUWE LEIDSE COURANT MAANDAG 30 SEPTEMBER 19 Planbureau: (Vervolg van pagina 1 Wat het effect? Van belang is voorts de vraag, wat de effecten van een tien procent loonsver hoging voor onze betalingsbalans zullen zijn. Hiervoor moet vooral gekeken wor den naar de gevolgen voor de consumptie en voor de investeringen. De consumptie loopt het gevaar sterk uit te lopen, waar door de invoer toeneemt en ons bexa- lingsbalansoverschot in gevaar wordt ge bracht Om een al te plotselinge uitzet ting van de consumptie tegen te gaan wordt gedacht aan het betalen van een zogenaamd investeringsloon. De arbei ders zouden een aandeel moeten krijgen in de investeringen in de vorm van in vesteringscertificaten, zoals in de kring van de chr. vakbeweging in West-Duits- land al eerder is gesuggereerd. Dit zo genaamd investeringsloon zou dan niet onmiddellijk in de consumptie komen. Andere voor de vakbeweging minder aanlokkelijke mogelijkheden ter beper king van de consumptie zijn een verho ging van de huren. Een verhoging van de huren met 20 procent, zoals van werk geverszijde is gesuggereerd, zal tenminste 3 procent van de loonsom uitmaken, zo dat van de loonsverhoging dan nog maar 7 procent zou overblijven, afgezien nog van prijsstijgingen. Minder reserve De verhoging van de lonen zal ook betekenen, dat uit de winsten van de bedrijven minder gereserveerd kan worden voor investeringen, met als ge volg minder expansie van de produktie, een afnemende toename van de werk gelegenheid en dus minder spanning op de arbeidsmarkt Deze ontwikkeling zal echter pas op langere termijn werken. Bovendien is hierbij de kredietpolitiek van de regering belangrijk. Voor 1964 moet nog gerekend worden op een blij vende spanning op de arbeidsmarkt. Tegen de achtergrond van deze prog nose zal het voor het bedrijfsleven en ook voor de regering niet eenvoudig zijn snel de juiste beslissingen te nemen. In het rapport worden vele mogelijkheden gesteld, maar bedrijfsleven en regering zullen ten slotte zelf moeten kiezen en de verantwoordelijkheden dragen. Het leek er vanmiddag niet op dat regering en bedrijfsleven het nog van daag eens zouden worden over het pakket van maatregelen dat voor de nabije toekomst dient te worden ge kozen. Ook al hadden alle partijen zich wel zo ongeveer verzoend met een loonsverhoging van tien procent, de wijzen waarop deze verhoging kan worden doorgevoerd, zijn echter nog zo talrijk en onderling verschillend, dat na het rapport van het Planbureau de situatie er beslist niet eenvoudiger op is geworden. De verdienste van het rapport is echter, dat regering en be drijfsleven zich nu beter kunnen rea liseren wat de betekenis en gevolgen zullen zijn van een bepaalde maat regel, al moet ook het Planbureau nog vele slagen om de arm houden. Schieten De Rotterdammer C. West broek is zaterdag in Driebergen Neder lands kampioen petit carabine-schieten geworden. Hij verzamelde 579 punten en bleef daarmee voor op zijn voornaamste concurrenten Van Domselaar (Drieber gen) en Dircks (Baarn). Schermen Een zaterdag in het IBM- gebouw in de hoofdstad gehouden steden- wedstrijd op degen is door de Amster damse ploeg, bestaande uit Dwinger, God- help, Mosman en Van Oeveren onge slagen gewonnen. De eindstand was ver der: 2. Den Haag, 3. Den Helder, 4 en 5. Rotterdam en Vlaardingen. Zoetermeer nam initiatief: nu doet hele provincie mee ••ft Het is eigenlijk nog te vroeg om over het aanstaande Sinterklaasfeest te praten, maar in Zoetermeer wordt daar anders over gedacht. Een aantal jongelui, leden van de Gereformeerde Jeugdvereniging, zijn al weer druk bezig met de voorbereiding van het 5 december-feest. Niet voor zichzelf echter, maar voor hen volkomen vreemde mensen: de gedetineerden in de Nederlandse gevangenissen. Het is begonnen in 1960. Op initiatief van Jan van der Spek, één van de leden van de Gereformeerde Jeugdvereniging van Zoetermeer, werd contact gezocht met de directeur van de strafgevangenis in Leeuwarden. Hem werd de vraag voorgelegd: Wat kunnen wij doen voor de meest eenzame gedetineerden. Ze kregen prompt antwoord van de ge vangenisdirecteur. Tot zijn spijt was hei mogelijk om een correspondentie op touw te zetten, wel bestond de moge lijkheid om „anoniem" pakketjes te stu- t werd door de jongelui met beide handen aangegrepen: zij gingen het geld bij elkaar brengen om veertig mensen prettig St Nicolaasfeest te bezorgen. Elk pakket mocht ten hoogste een waar- an vijf gulden hebben (volgens de voorschriften!), wat in totaal altijd nog op tweehonderd gulden kwam. Besloten werd, om de helft uit eigen zak te be talen en de rest op de een of andere manier uit andere bronnen te putten. In dit geval was het de kerkeraad die de helpende hand bood, over tuigd van de waarde van de actie en verheugd over het initiatief van de vereniging. Toen het geld er was, kon men aan het samenstellen van de pak ketten beginnen. Zakenmensen en middenstanders verleenden hun be middeling, zodat veel met betrekke lijk weinig geld gedaan kon worden. Vanzelfsprekend zette men de actie het volgende jaar voort Er werd wat meer ruchtbaarheid aan de zaak gegeven, wat resulteerde in de medewerking van an dere verenigingen uit Zoetermeer, Ptfn- acker, Berkel en Bleiswijk. Daardoor was het mogelijk vier gevangenissen te bedenken: namelijk Groningen, Leeu warden, Haarlem en Vught Maar liefst 155 pakketten gingen de deur uit, netjes naar de plaats van bestemming getransporteerd door de auto's van Zoetermeerse be drijven die belangeloos meewerkten. Vorig jaar werd de actie voor het eerst „groots" opgezet Men publiceerde een oproep in het blad „Hart van land", het orgaan van de Gereformeerde jeugdverenigingen in Zuid-Holland- Noord. Direct daarop schreef men dc 250 verenigingen aan. Hierop werd door ongeveer een veertigtal gereageerd, (ook een paar uit Delft), zodat nu zeven ge vangenissen „bediend" konden worden. Tweehonderdvijftig pakketten bereikten de gedetineerden, die vaak ontroerende dankbetuigingen terugstuurden. Dit jaar gaat men „de grote slag Nationale wedstrijd machineschrij ven slaan": het plan bestaat om op 5 de cember alle gevangenissen in ons land met een bezoek van de goede Sint te vereren, weer met de be perking dat alleen gedetineerden in aanmerking komen die verstoken zijn van alle contact met familie en vrienden. Men weet in Zoetermeer nog niet pre cies hoeveel dat er zijn, maar vast staat in ieder geval, dat veel meer dan vorig jaar de medewerking vereist is van veel verenigingen. Daartoe zal ook in „Hart van Holland" weer een oproep verschijnen, onderte kend met Siniko-Geva. Onder deze naam gaat men in het vervolg de actie voeren: het is een afkorting van Sint Nicolaas- aatte voor de gevangenen. Of die actie waarde heeft? In Zoeter meer heeft men stapels brieven van ge detineerden, die stuk voor stuk een be vestigend antwoord op die vraag geven. Wat te zeggen bijvoorbeeld van: ik kan jullie verzekeren, dat dit ge baar in deze voor mij zo moeilijke da gen een troost is; Vooral ook de komende kerstdagen zullen thans niet zo zwaar vallen, daar tk weet dat u ons in de moeilijke dagen met uw gebed steunt: ik was eg onder de indruk toen ik het mooie pakket ontving; Er schoot me een brok in de keel en tk vroeg mij af waaraan ik het verdiend had; In de zestien maanden dat ik hier zit heb ik nog nooit een brief of bezoek gehad, en nu üw brief Al deze reacties spreken voor zich zelf, waarbij opvalt, dat velen de bij het pakket ingesloten brief nog meer waarderen dan de pakjes. Bin nenkort gaat de actie weer draaien, en de verenigingen in Zuid-Holland kunnen alvast over hun aandeel gaan piekeren Geen sociaal paradijs meer In de Rotonde van Houtrust heeft die „Stichting Najtionale Kampioen schappen in Machineschrij ven" zater dagmiddag de uitslag bekend gemaakt van de op zaterdag 21 september ge houden dertiende nationale wedstrijd in machineschrij ven. Nadat mr. C. J. Colijn een korte in leiding had gehouden sprak de heer J. Hollestelle een memento mori uit in verband met het overlijden van de curator van de stichting, dr. W. L. Groene veld Meijer. Oaaroe maakte hij de uitslagen, die waren verdeeld in een ereklasse, eerste klasse, tweede klasse en twee eervolle vermeldingen bekend. De eerste prijswlnnares van vorig jaar. mevr. J. C. Madhiwirdh-<Bijloo uit Rot terdam, kon zadh ook dit jaar met een gemiddelde van 506 aanslagen per mi nuut, weer nationaal kampioene van de ereklasse noemen. Zij ontving uit handen van het jurylid mevr. mr. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra, d'ie de prijzen uit reikte, een sdhrjjfmachine. In deze afdeling werd mej. M. I. Jans sen uit Vaesrade met 496 en mej. E. M. van Prankenhuyzen uit Voorburg, met 491 aanslagen per minuut achtereenvol gens tweede en derde. Hert record van het aantal netto-aan- tfagen per minuut bij deze wedstrijden nl. 523 staat nog steeds op naam van mej. Trix Weevers, Van de 37 deelneemsters vielen er 16 af. Zij hadden heit toegestane foutenper- centage van pet overschreden. Slechts één deelneemster kon de vereiste 300 aanslagen per minuut niet behalen. In de eerste klasse, waarin een mini mam aantal van 400 aanslagen per mi nuut behaald moest worden, wonnen me vrouw M. J. de Hoog-Bi*Iterman uit Rotterdam en mej. M. Th. Geers en mej. M. Donw resp. de eerste, tweede en der de prijs. Bovendien kreeg mevrouw De Hoog- Butermac de accuratesseprjjs met de daaraan verbonden wisselbeker voor het gering j aantal routen n.l. 15. Haar fou- tenpcrccntagc bedroeg slechts 0,12 pet. De prijzen in de tweede klasse weiden uitgereikt aan: 1 mevr. Oh. H. Pronk- (Van onze soc.-econ. redactie) TNE drie werknemersbonden, die U betrokken zijn bij het overleg over de arbeidsvoorwaarden van het op uurloon werkzame personeel bij de Koninklijke Nederlandse Gist en Spiritusfabriek N.V. te Delft, zul len de directie van deze onderne ming de eis voorleggen, dat het ni veau van de geldende premierege ling op zeer korte termijn met vijf procent wordt verhoogd. Mocht dit niet gebeuren, dan zullen de bonden hun medeverantwoordelijkheid voor de „Statuten van de Arbeid" f complex van regelingen van lonen arbeidsvoorwaarden In het bedrijf) op zeggen en zich terugtrekken uit de In terne overleg-organen van de onderne- Reeds geruime tijd heerst er onder het personeel van de „Koninklijke gist' onrust over het directiebeleid over de uitvoering van de op dit gebied geldende bepalingen. De Chr. Bedrijfsgroepen Centrale (CNV), de Algemene Bedrijfs groepen Centrale (NW) en „Sint Willi- brordus" (KAB) hebben vrijdagavond en zaterdag met hun bij de N.V. werkzame leden besprekingen gehouden met de bedoeling om tot maatregelen te komen, die aan de onrust een einde kunnen ma ken. Extreem laag In een zaterdagmiddag over het resul taat van deze besprekingen uitgegeven communiqué verklaren de drie vakbon den, dat het Delftse bedrijf lang niet meer het „sociale paradijs" is als om het vroeger bekend stond. Er bestaat thans op diverse onderdelen van de beidsvoorwaarden een achterstand, die ook uitwerkt in de inkomens van de werknemers. Het niveau van de basisuurlonen ligt weliswaar maar een fractie lager dan van de drie andere grote Delftse ondernemingen, doch het gehele Delftse uurloonniveau ligt extreem laag, aldus de drie vakorganisaties, die hebben be rekend dat het uurloonniveau van de en spiritusfabriek 6 tot 12 cent la ger ligt dan dat van andere grote be drijven in de voedlngs- en genotmldde- Ros, Den Haag; 2 mevr. A. J. Kessen- Lagard, Amsterdam; 3 mej. A. A. van Rijn, Katwijk/Rijn; 4 mej. L. C. Spies, Voorburg; 5 mej. J. Batenburg, Den Haag; 6 mevr. E. Lamers-Van Tooren. Rotterdam; 7 mej. S. Oouvreur, Den Haag; 8 mej. D. Broekman, Den Haag; 9 mej. L. v. d. Bergh, Den Haag; 10 mevr. G. N. Born-Zweegman. Utrecht, lil mej. D. M. Wopkes, Den Haag, en li mevr. L. Hoekstra-Fook, Den Haag. Mejuffrouw J. Batenburg kreeg om dat zij als 20-jarige de jomgsbe deelneem ster was, een extra prijs. De dames M. M. J. van Leenen en P M. Stel-Van den Berg kwamen voor dc twee eervolle vermeldingen in aanmer king. De Leeuwardense beurs noteerde vrij- lag voor alle (Friese) kaas onveranderd vergeleken met de voorgaande week. De .g. slotnotering was gelijk aan de i notering. Door de handel werd getracht de gebruikelijke ..plussen" wat omlaag te brengen, vooral bij de 40+ kaas. Het is vooral de lage produktie die steun aan de markt geeft. Tevens hand haaft zich de goede vraag voor export, terwijl thans minder concurrentie dervonden wordt van Belgische Franse kaas. In de week tot 14 september werd door veehouders 7 procent minder melk af geleverd dan in de overeenkomstige week van vorig jaar. Overigens was d> daling in de produktie iets kleiner dan ii de overeenkomstige week van vorig jaai De lagere produktie resulteerde in eei kaasproduktie die 7 procent bij vorig jaar ten achter bleef, terwijl de boterproduk- tie zelfs 16 procent kleiner was. Bij kaas was het weer zo dat de daling uitsluitend betrekking had op de volvette kaas en dat er zelfs nog wat meer 40+ kaas werd geproduceerd. De toeslag op de uitvoer van boter naar Engeland bleef onveran derd Daalde de produktie van melkpoe der vrij sterk ten opzichte van vorig jaar. bij gecondenseerde melk was de daling van ondergeschikte betekenis. In verschillende kringen verwacht men In de komende weken „staande" prijzen Bij het oversteken van de Oranjeboom straat in Rotterdam is zaterdag de 77- jarige M. J. de Jongh, zonder beroep er wonende te Rotterdam, door een tram aangereden. Enige uren later is hij leden. lenindustrie, 13 tot 23 cent lager dan de gemiddelde maximum-uurlonen ln de metaalnijverheid en 14 tot 22 cent lager dan de uurlonen van de chemische be drijven aan de Nieuwe Waterweg. Deze achterstand wordt, aldus verkla- :n de bonden, nog vergroot door het hanteren van een premiesysteem op grond van persoonlijke beoordeling, van de uitkomsten 8 tot 14 procent achterblijven bij de premies en tarieven, die in andere ondernemingen kunnen worden verdiend Geen vertrouwen Na twee jaar vergeefse pogingen hierin verbetering te brengen, spreken de bon den thans uit, dat zij geen vertrouwen meer hebben in een oplossing, „zolang zij het bedrijf-blijven benaderen met het geduld en de redelijkheid van voorheen". Zij menen, dat 'ef nu spoedig spijkers met koppen moeten worden geslagen en zij zullen op zeer korte termijn een ver hoging van het premieniveau eisen met vijf procent in afwachting van een meer bevredigende premieregeling en het in lopen van andere achterstanden. Aan hun „dreigementen" met betrek king tot het georganiseerde overleg voe gen de drie vakbonden nog toe, dat zij bij niet-inwilliging van deze eis zullen overgaan tot „publikaties over de in terne gang van zaken op het terrein van het sociaal en het personeelsbeleid". De bonden wijzen er ten slotte op. dat hun besluiten geen direct verband houden met de problemen op loonge- bied, die er thans in het algemeen aan de orde komen. T arweleverantie V.S.-Ruslancl Het enige, dat een omvangrijke leve rantie van Amerlkanse tarwe aan de Sowjetunie in de weg staat ls goedkeu ring van de Amerikaanse regering, zo heeft de woordvoerder van particuliere Amerikaanse graanhandelaren, Burton Joseph, vrijdag in Ottawa medegedeeld. Hjj weigerde te zeggen om welke hoe veelheid het ging. Volgens Joseph hebben de Russen stel lig belangstelling voor het kopen van Amerikaanse tarwe, maar alleen tegen de werldprijs. De gesubsidieerde Ame rikaanse exportprijs bedraagt ongeveer 1.30 dir. per schepel en de Amerikaan se binnenlandse prijs ca. 1.90 dollar. Prov. Damcompetitie Nederlagen van RDG en van HDCODB In de derde ronde van de Zuidhollandse damcompetitie leden beide Haagse ver enigingen onverwachte nederlagen. Het met twee nederlagen gestarte Rotter damse Constant klopte nu HDCODB met 911 en Papendrecht verraste door met 812 van het leidende PDG te winnen. Door deze nederlaag is de strijd om de leiding weer geheel open geworden. HDCODBConstant: F. H. BoogJ. W. Geerling 20; B. TimsJ. H. de Kluyver 11; A. J. BomW. Roozen- burg 02; R. SingerlingJ. v. d. Doe 02; J. SingerlingA. Gorree 11; P. C. J. van ZonneveldG. W. Fykhoek 11; R. LangbroekL. Pors 11; P SchaafF. Koofmeiners 11; H. Post Jac. Buller 11; J. de Bloois sr.J Akkerman 11; totaal 911. RDGPDV: A. J. IvensA. Koppelaar 02; Ch. A. MulderB. S. Jong 11: F C. H. IvensG. Markesteijn 02; J. H. BrabersP. v. d. Aa 11: J. TimsA. Visser 11; P. ScheeresB. de Jong 1-1; F. v. RennesF. Keizer 02; K. Toet D. Merkesteijn 1—1; R. v. d. Klift—P. Klop 11; J. LammersA. Nederhof 2—0; totaal 12 De verdere uitslagen waren: Charlois DDV 10—10; Damlust—LDV 6—14. De stand luidt: Het Oosten (R'dam) 4 (2), LDV (Leiden), PDV (Papen drecht) en PDG (Den Haag) elk 4 (3), DDV (Dordrecht) 3 (3), DJO (Den Haag) 2 (12), Constant R'dam 2 (3), Charlois (R'dam) 1 (2), HDCODB (Den Haag) 0 (1), Damlust (Gouda) 0 (2). Op de rijksweg Utrecht-Amsterdam in de gemeente Loenersloot is zaterdag bij een autobotsing de 23-jarige heer C. Schol uit Velsen om het leven gekomen. De bestuurder van de andere personen auto, de 50-jarige heer G. ter Horst uit Utrecht, werd gewond. Volgens de politie is het ongeluk te wijten aan het slippen van een van de (Van onze moderedactrice) Nederland wordt niet diknvijls ver wend met een modeshow van de Franse couturievd. Er was dan ook een goede belangstelling voor de pre sentatie van de collectie Maggy Rouff zaterdag in het Rotterdamse Hiltonhotél. In een bijna plechtige stilte schreden de eerste mannequins, begeleid door harpmuziek, binnen. En al kwam er zo nu en dan een applaus bij een bij- zonder fraai model, iets van de begin- stemming bleef hangen. Wat ook wel begrijpelijk was, want deze collectie is geen sprankeling van geïnspireerde ideeën, maar een bijna mathematische uitwerking van enkele principes, ge realiseerd met een meesterlijk vakman- schap. Daar, althans tijdens de middag- show, heel wat mensen uit de mode wereld aanwezig waren, was de aan dacht dus wel gespannen. Allereerst dan de kraag. Een accent, dat telkens weer de aandacht vroeg bij mantels en tailleurs. Het principe is een dubbele rechte brede bies, die rond of ovaal om de hals staat, maar vrijwel steeds afknoopbaar is. De bies kan van het materiaal van tailleur of mantel zijn of van bont. Dan de tailleurjasjes, dik wijls tot de taille, maar aan de voorzijde verlengd door twee uitstekende lipjes of zakjes. Soms een patte op het voor pand, die langer dan het manteltje was geknipt en dan dubbel geslagen. De mantels vroegen aandacht voor de brede schouders, dikwijls verbreed door epauletten. De mouw rond de bovenarm wijd, dan vanuit een punt bij de elle boog zich vernauwend tot de pols De japonnen waren de eenvoud zelve. Vrijwel steeds nauw maar soepel de lichaamslijnen volgend met verhoogde taille. Japonnen, zoals we ze in de con fectie niet kunnen vinden om de een voudige reden, dat ze als kleermakers- werk uitgevoerd moeten worden om vol maakt te zijn. En als ze niet volmaakt zijn, worden ze ook onmiddellijk on- In deze collectie echter zijn ze bege renswaardig mooi. Er werd veel pied de poules verwerkt, wit-zwart. bruin zwart en zandkleur met bruin. Kleuren die voor de dag ook in effen gebruikt werden. Een enkele maal een hard rood en felgroen. Bij de geklede japonnen veel zwart, versierd met borduursels van gitjes. Soms een waterval van fijne kralen- franje om de taille of hals. dan weer een manchet om de korte mouw. Het decol leté was naar de rug verlegd. En hoe Het reikte dikwijls tot de taille. Een andere keer, was van boven de rug wee: bedekt, maar bleef de „middenmoot' bloot. Mooi vonden we dat beslist niet Was in plaats van zwart wit gekozen dan waren er schitterende borduursel' in kristallen inplaats van in git. H De avondtoiletten waren groots. Eei[ec wijde gerende rok met prachtige lijn,, werking en geborduurd kant als cor-r Sage. De rug dikwijls met een gedratac peerde volant rond het decolleté. )vf Beeldig was een empire japon met eetjcl brede ruche om sleep en corsage. droombruid, die over de japoij^ een cape droeg, die over de schouden tot aan de handen viel en naar achtereb uitliep tot een ronde sleep; het geheein, afgezet met een ruche. oej Een hoofdstuk apart voor ademlozi D bewondering waren de japonnen vaije uiterst soepel en fijn suède. Een een heel vaag lila-rose en 'n witte lanjen, ge avondjapon versierd met franjes, f f Advertentie) Moskou is niet enthousiast De Russen zijn blijkbaar niet zo enthousiast over hert voorstel van president Kennedy van de eerste ruimtevlucht naar de maan een ge meenschappelijke Amerikaans- Rus sische expeditie te maken. De chef van de Russische ruimtevaarder Gagarin, generaal Nikolas Petrowitsj zei tenminste het afgelopen week einde in Parijs, dat zo'n gezamenlijke vlucht niet onmogelijk was. Maar. zo voegde hij er aan toe, eerst moet het politieke klimaat toch verande- den. Gagarin zelf drukte zich nog meer afwijzend uit. In het Parijse zondagsblad „Journal du dimanche" schreef hij dat de eerste mens, die op de maan landt, een Rus zal zijn. De Russische weigering met de Amo- rikanen aan het maanprojeot samen te werken, is nog niet definitief. Maar dui delijk is wel, dat het voorlopige „njet" een streep is door de Amerikaanse kening. Samenwerking zou aanmerkelijk goedkoper zijn geweest. Onlangs hebben leden van het Amerikaanse congres zich nog uitgesproken voor een drastische be snoeiing van de uitgaven van de Ame rikaanse rijksdienst voor luchtvaart er ruimtevaart met een bedrag van onge veer een kwart tot 4.2 miljard dollar. Kennedy heeft kennelijk een te grote politieke prijs gevraagd voor de ruimte- vaartsamenwerking. Na het voorstel var de president volgde reeds vrij snel een artikel in Moskou, waarin werd gesteld, dat de denkbceldena van Kennedy „pre matuur'' waren. en grote ruimtestations worden ge- lanaceerd, die als springplanken moeten dienen voor tochten naar de maan. Go- wenst is ook, dat spoedig geleerden mee op de ruimtereizen zullen giaan. Voor waarde is dan weer, dat de geweldige weerastanden van de zwaartekracht bij de lanceringen worden verminderd. Zoeken de Russen het meer in de rich- ng van de ruimtestations, volgens de latste plannen voelen de Amerikanen voor een rechtstreekse lancering naar een omloopbaan om de maan. Uit deze omloopbaan zal men dan trachten met een soort „ruimtetaxi" op de maan landen. Een geheel nieuwe versie van een bruidstoilet ontworpen door Maggy Rouff WIELRENNEN Post won in Brussel De Amstelvener Peter Post heeft terdagavond tijdens wedstrijden in het Brusselse sportpaleis op fraaie wijze een sprintwedstrijd der kampioenen gewon- Post, die de derde manche won, was in de eerste en tweede manche als tweede geëindigd, resp. achter Rik van Looy en Jean Stablinski. In het eindklassement bezette onze landgenoot de eerste plaats met 5 punten voor Van Looy met 7 pun ten. Wereldkampioen Benoni Beheyt deel de met Jeain Stablinski de derde en vier de plaats met 9 punten. De strijd om de trofee der wegrenners leverde een zege op voor Rik van Steen bergen met 30 punten 16 i de i Van Looy en Beheyt werden tweede derde met resp. 19 en 16 punten. Peter Post bracht het in deze wedstrijd niet verder dan een gedeelde negende plaats. Moeder en arts in arrest In de woning van een vrouwelijke irts in Frankfort heeft zich zondag een drama afgespeeld. De 33-jarige mevrouw Helga Siderop. die vroeger een thalidomide bevattend en in West-Duitsland onder de naam Con- tergan verkocht slaapmiddel had ingeno men en drie jaar geleden een misvormde baby ter wereld bracht, had de 44-jarige dr. Mechthild Petersen weten te overtui gen, dat het voor het kindje het beste zou zijn niet langer te lijden. Op verzoek van de moeder diende de arts de baby Even later echter belde de moeder, waarschijnlijk door wroeging bevangen, de politie op. Toen deze in de woning van de arts verscheen, trof zij daar beide vrouwen in beschonken toestand bij het kindje, dat spoedig daarop overleed. Moeder en dokter werden gearresteerd. Dc vader verklaarde later tegenover de politie, dat zijn vrouw na de geboorte van het kind aan de drank verslaafd was geraakt. Tailleur van Maggy Rouff in tweed. Het voorpand van het man teltje heeft midden voor een naad, die de voortzetting is van de rok- naad. De rechte dubbele kraag staat in een ovaal om de hals en kan ook afgenomen worden Vader houdt zijn j kinderen thuis van school Ro' Een vader in Horst-America (Lim- gei burg) houdt al vier weken twee leer- ovc plichtige kinderen thuis, omdat hij niet Eet tevreden is over het onderwijspeil op OP1 de lagere jongensschool in het dorp*w' Wel heeft de man geprobeerd de kin- c deren toegelaten te krijgen tot de he' lagere school van het naburige dorp toE Meterik. Het schoolbetuur weigert de nle kinderen echter toe te laten. 818 In de omgeving bestaat namelijk de 00! afspraak bij de schoolbesturen, dat ze ^0' alleen kinderen uit de eigen parochie op school laten. Het zou niet uitgesloten zijn sje dat nog meer kinderen uit Horst-America he| aar Meterik zouden gaan als het verzoek0jj an de vader zou worden ingewilligd. W€ Inmiddels heeft deze man de inspecteur in het lager onderwijs in Limburg ge vraagd zijn twee zoontjes vrijstelling van leerplicht te geven, om daardoor de on derwijsinspectie een officiële uitspraak zijn handelwijze af te dwingen. Han gende deze uitspraak kunnen de twee kinderen zonder gevaar voor gerechte lijke vervolging thuis blijven. Ze krijgen nu les van moeder. Feest van Westduitse Sportpers in Dortmund Tijdens het tiende feest van de West duitse sportpers is de Ned. amateurstayer Henk Buis zaterdagavond in de Westfa- lenhalle te Dortmund derde geworden in wedstrijd over 20 km achter wereld kampioen Romain Deloof (België) en de Westduitser Schlndler. Het Limburgse dames-zaalhandbalteam verloor een wedstrijd tegen een selectie- ploeg uit het Ruhrgebied met 43 na een 33 ruststand. Voorts werden er o.a. door onze land genote Sjoukje Dijkstra en het wereld- kampioenspaar Kilius-Baeumler (DuitsL), demonstraties kunstrijden gegeven. Jongen vindt lijk Een veertienjarige jongen uit Brui- nisse heeft zaterdag op de Krammer plaat het lijk van een ongeveer vijftig- jarige vrouw gevonden. Hij meldde zijn vondst aan de politie die het stoffelijk overschot naar Bruinisse heeft ge bracht. De vrouw had geen kleding aan en had enkele wonden aan het hoofd. Zij moet kort geleden om het leven zijn gekomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 6