Joseph Texeira de Mattos exposeert in De Lakenhal NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1963 Agenda voor Leiden en Den Haag het Zaterdag Schouwburg, 8 en 9.30 uur: Hifi-confe- rence Wim Kan, voor K. en O. - Geret Jeugdhuis, 8 uur: Geret. jeugd- I J verband, simultaanschaakpartij tegen E. Ketting. ere in den Moriaen, 8 uur: Kennismakings- ing sociëteit 8g_ Den Burcht, 8 uur: Accordeana's, Viva- 1 ce en Con Brio o.l.v. Joop Lancel, m.m.v Jan van Eyk, tenor. Maandag Wijkgebouw Rehoboth, 8 uur: voorlich tingsavond Radio-evangelisatie, met kleu rendia's, spreker: evangelist H. G. Koek- 1/ Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: filmle zing K. en O. van Bernhard Kruysen over „Jacht onder water". Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Nieuw Rott. Toneel met „Ratel van een simpel man" (besloten voorstelling) Dinsdag De Doelen, 3 tot 5 uur: receptie boek- handel Kooyker ter gelegenheid van 100- geen jarig bestaan. liere Oegstgeest: rest. De Beukenhof, 4 j. 6 uur: receptie van de heer E. H. Moens tg.v. jubileum bij N.V. Amsterdamsche ngen Bank. g tot Pieterskerk, 8 uur: feestconcert van k^.'fchr Zangvereniging Ex Animo o.l.v. Wolff tg.v. 3 oktober, mede- en werking van Willem Noske viool en Adr. deBlankenstein orgel, spreker ds. C. van mr.fler Weele, Chr. Gerei pred. te Ermelo- euit: Putten. t de Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 ;wes-[iur: Ned. Comedie met „De schuchtere laratgan het hof'. Z1J Woensdag «heel Pieterskerk, 7.15 tot 7.50 uur: avond- han-gebed. uilen Kaasmarktterrein, 7.30 uur: vertrek Grote Taptoe t.g.v. 3 oktober, itara Schuttersveld, 10 uur nam.: opening 1 toe-Lunapark (3 oktober), pen Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 ^Tjur: Ned. Comedie met „Victor". lan- Den Haag: Gebouw K. en W.: 8.15 ierlidiur: Residentie-Orkest aan- Den Haag: Goede-Vrijdagkerk (Be- dezetuidenhoutseweg 361), 8.15 uur: orgel- uit-;oncert door N. van den Hooven. it te een Donderdag voor de feestelijkheden in Leiden zie .eiparte kader. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 iere-lur: Ned- Comedie met „De schuchtere zou'311 het hof" (besloten voorstelling). Vrijdag Wijkgebouw Rehoboth, 8 uur: Vereni- •ing van vrijzinnig-Hervormden Leiden —Oegstgeest, ds. J. G. Jacobs te Den 'Saag over „Sartre en de vraag :t mi-; rlïod-. uano. aan Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 deiur: Haagse Comedie met .Reiziger zon- bagage". Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Ne- erlands Kamerorkest. Zaterdag Hervormd jeugdgebouw In den Mo- iaen, Hoogl. Kerkgrachthoek Moriaan- teeg, 7.30 uur: openingsrevue zaterdag- ISSer" vondsociëteit, installatie van het nieuwe te*8*11111- Oegstgeest: hal Rijnlands Lyceum, M. t. Tromplaan 1, 3 uur: opening nieuwe Chr.ibliotheek tevens schoolbibliotheek van et lyceum. EN Geref. Jeugdhuis, Breestraat 19, 8 uur: 1st teiiancommisSie Geref. jeugdwerk, film- vond, amateurfilms van Herman Klei- re tink. Stationsplein, 1 uur :afdeling Leiden "fed. Chr. Reis-Vereniging, vertrek ex- lirsie naar het kasteel Duyvenvoorde te Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 ur: Haagsche Comedie met „Quadrille" Den Haag: Gebouw K. en W. ,8 uur: !ed. Opera met „Rigoletto" van Verdi. Den Haag: Diligentia, 8 uur: Albert 'ogel, „Van en over Couperus". Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: potheek Tot Hulp der Mensheid, Hooi- racht 48, telefoon 21060. De dienst var e apotheek R. van Breest Smallenburg i Leiderdorp wordt ook waargenomen oor de apotheek Tot Hulp der Mens- eid. Op 3 oktober zijn van 8 tot 18 t e apotheken Tot Hulp der Mensheid 'an Breest Smallenburg voor spoed- isende gevallen geopend. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Lemmy 'aufcion en verdovende middelen (18 j.) Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De schat li het Zilvermeer (alle leeftijden). treren, Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Gigot. de StraJcsiloohard van Belleville (14 jaar), ik in Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Het n as der liefde (18 jaar); woensdag toef ikionderdag: Omar, de woest ij rnhavik (14 ieren?aar). lorieen studio (2.30, 7 en 9.15 uur): The fast bil jeady (18 jaar). eel ca- Triton (2.30, 7 en 9.15 uur): Zorro en s. P? drie musketiers (14 jaar) bos, q j oktober aanvangstijden 2.30, 4.45. en g 15 uur Casino op 3 oktober: 2. als «*MS. 630 en 830 uur' Tentoonstellingen bie. Jij Boerhaavezalen, werk van Freek van r'toèl uwen <t/m 3 oktober)- waar Rijksmuseum voor Volkenkunde. „Op lie ge-hék" expositie van nomaden trekken alle-m kamperen (tot 6 oktober). Ik JeugdhoteJ „De Ruif", Jan Vossensteeg, e snie-ototentoonstelling „Ultima Ratio" In ïewart en wit, naar theorieën van Nico- ikaas Kroese. Foto's: Ab Pruis (tot r denkhet 28 september). fraaier Leeszaal en bibliotheek Reuvens. Bree- traat 27, maandag en woensdag var tlifant-,t 5^30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag 1 y hoor, tol 5 3q uur- vrjjdag van 10 tot 5.30 inatiek Een kind op de rug gezien of een jonge vrouw, het is hem al gelijk, maar de beweging van het rappe „gaan" be doelde hij uit te beelden en daar is hij bijna zonder weerga volledig in geslaagd. Zo zijn er reeksen gewijd aan oude Franse huizen, die op zichzelf, maar ook door de ambiance, de omgeving, waar hij ze in situeerde, uitgroeide tot tere poëzie. Mogen we te besluit dan nog even wij-zen op de vinnig gedane „Vaan deldrager te Burgos" (No. 105». waar de kunstenaar evident aantoont, dat tekenen veeleer de kunst van het „weg laten" is dan van het exact uitbeelden. Als wij nu stoppen, betekent dit niet, dat we alles gereleveerd hebben wat ons boeide, maar houdt eerder in, dat we bang zijn het gras voor de voeten van de bezoeker weg te maaien, die we zoals men begrijpen zal het allerliefste zelf naar „de Lakenhal" zagen gaan. waar hij te recht kan tot 11 november a.s. Gijs Hording „Staand meisje" Smit Röntgen had een fijne feestavond In de tot de laatste plaats bezette grote zaal van het Antoniusclubhuis hebben de leden van de Smit Röntgen Ontspan ningsvereniging gisteren genoten van d; feestavond, waarmee het winterprogram- ma officieel werd ingeluid. Voorzitter C. Braat opende met eer hartelijk welkomstwoord, in het bijzon der gericht tot de directieleden en de afgevaardigden van zusterverenigingen. Penningmeester P. Koet. die zijn func tie aan een jongere kracht zal overdra gen, werd vriendelijk toegesproken. De voorzitter bracht hem hulde vooi manier waarop hij de financiën heeft beheerd. Een geschenk onder couvert was een tastbaar bewijs van erkentelijk heid. Het feestprogramma werd geheel zorgd door Sempre Avanti's Jong en Jolig, dat de muzikale jubileumsho' „Met muziek door het leven" opvoerde. Goede wijn behoeft geen krans. Dirigent Koos Kukler en de zijnen zorgden een paar kostelijke uren. Tenslotte was er een geanimeerd bal m.m v. The O. K. Rhytme Stars o.l. Frans Houps en met zang van Corrie Vincourt. LjAT de directeur van „de Laken- hal" een oprecht bewonderaar is van de echte onvervalste tekenkunst, bewees hij gisteren eens te meer, toen hij zijn museum openstelde voor een veel omvattende tentoonstelling van tekeningen van de hand van Joseph Texeira de Mattos. De huidige exposant is een degelijk opgeleid vakman die het nauw neemt met hetgeen hij zijn atelier doet ver laten. Het is dan ook vrijwel uitgesloten aen hier werk tussen zal treffen zon der 't vereiste niveal dat men van een rechtgeaard kunstenaar mag verwach ten. Het geheel maakt a priori de indruk, dat het schijnbaar moeiteloos en o zo lichtvoetig en vlinderachtig tot stand is gekomen, maar men moet zich maar afvragen welken een hard kunste naarsbestaan de prijs moet zijn geweest er tc komen. Dergelijke problemen zouden wellicht uw appreciatie in de weg kunnen staan, daarom is het beter mét ons uw genot te gaan beleven 1 ongekend sohone zaken, iet zien, het ondergaan van tekenin gen, eist van de beschouwer concen tratie: Een aandacht, die rijk beloond wordt door de hoge kwaliteiten die Texeira „vrij geeft" Ons enige mogelijk wat vitterige bezwaar is, dat een 148 nummers omvattende expositie, wel wat veel van het goede is, temeer, omdat zoals gezegd tekeningen zien veel geduld en „eerbied" vergt. Maar de genen die de vereiste tijd er aan kun nen besteden, zullen van de ene ver rassing in de ander geraken. Totaalbeeld Uit het totaalbeeld van de expositie alt een gehele levensgang op te ma ken: Van de vroegste jeugdtekeningen tot op de dag van heden, kan men als het ware op de voet Texeira's carrière volgen. De loopbaan van een 70-jarige kunstenaar, die zijn leven verrijkt heeft door onophoudelijk met zijn kunst bezig te zijn geweest. Het moet, letterlijk genomen, zijn opstaan en naar bed gaan hebben uitgemaakt. „Ontdekkingsreis" Men zal het kunnen billijken, dat we - voor het vaderland weg slechts enkele dingen noemen, met overigens de bedoeling, dat de bezoeker in spe er wat indicaties aan heeft, zélf zijn „ont dekkingsreis" uit te breiden. Allereerst treft men er, enigermate beroerd door bepaalde sentimenten zoals we dat ook by Van Gogh wel tegenkomen, een paar „afgeleefde" schoenen. Toch is het uitermate inte ressant dit eens te vergelijken met hetgeen aan een ieder wel be kende juist Vincent hiervan maak te: Gaf hij meer de synthese van zulke zaken, bij Texeira ziet men in de eerste plaats de „eenmaligheid" aan het woord Zelfportret Het martiale zelfportret uit 1916 in de onmiddellijke nabijheid te vinden is, wat ons betreft één der hoogtepun ten zo niet de absolute top van de ge- Spaanse politieagent hele schouw, ofschoon een ander zelf portret met wat kleur ingewerkt, door zijn ontzagwekkende grote vorm daar niet veel voor onder doet. Wie dan voorts zijn blik wendt naar het schets matige „Krokodillen" weet voor eens en altijd, hoe raak. maar hoe sensitief vooral. Texeira tekent! Als men dan de méticuleus gedane schedeltjes van aller lei dieren ziet, begrijpt men ook iets van ije eerbied voor het hem omringende, die de exposant in hoge mate moet be zitten. Van die „eerbied", dat wars van hovaardij zijn, is in feite elk werkstuk vervuld. Of hij nu een Spaanse politieman tot zijn sujet kiest (wat heeft bü er mag nifieke en diaphane bladen aan gewüd!) slordige bontjas die zich van de be schouwer verwijdert, altüd zal men er de essentie in terug vinden, die inhae- rent aan dit soort taferelen is. Soms met lichte hang naar de anekdote, die alsdan zelfs storend kan werken, maar steeds „doorzogen" van een intense liefde tot zün onderwerp. Urker lcottervloot verspreid Door het onstuimige weer van de laat ste twee dagen is de Urker kottervloot, tezamen meer dan 100 schepen, her- derwaarts verspreid. Naar uit de radio- telefonische berichten blijkt, liggen menteel plusminus 30 Urker kotters in Helgoland en een aantal in een Engelse De aanvoer van Noordzeevis aan de Urker afslag is deze week zeer beperkt van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10—5.30 u Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio- tneek Reuvens, Plantage 6: maandag en dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur ei vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd, van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Lakenhal, tentoonstelling tekeningen van Joseph Teixeira de Mattos (tot 11 november). in 1 wat Tussen de bladzijden Gigot LUXOR. Een zekere roem is de film „Gigot vooruitgesneld. Jackie Gleason. die als doofstomme clochard de hoofd rol vervult, zou de opvolger zijn van Charlie Chaplin. In zeker opzicht kun nen we deze vergelijking wel begrijpen Voor ons is Jackie Clea9on een originele figuur, althans in deze film. Gigot is de door velen vertrapte vage bond. die in een smerig souterrain in eer Frans stadje woont e» een schamel stuk brood verdient met zijn bezem. Slechts de honden, katten en paarden leggen een zekere genegenheid voor de doof stomme dikzak aan den dag en Gigot beantwoordt deze liefde met wat stuk jes koek, gekocht van zijn karig loon Een zwervende vrouw krijgt met haar dochtertje onderdak van Gigot maar haar dankbaarheid is niet navenant. Tus. sen het dochtertje en Gigot groeit des ondanks een hechte band Het eind het weemoedige Gigot-lied is. dat de doodgewaande doofstomme getuige is van zijn eigen begrafenis, waar hij de tranen in de ogen krijgt van de goede dingen, die er nu ineens over hem den gezegd. Daarbij dient te worden op gemerkt, dat Gigot één grote hobby had: het bezoeken van begrafenissen. Deze door Gene Kelly geregdseerde film draagt een vertederer.d karakter en is vervuld van een weemoedig soort hu mor. die waard is er kennis van te ne- De omveerstaanbare lady STUDIO Een vrolijk verhaal rond de onhandige Schotse gemeente-ambte- Murdoch, de lieve dochter Claire de rfjke Chingford en een onweer staanbare dame: een oude Bentley. Dat de kleurige film die deze week in Studio is te zien. Talloze malen, aanvankelijk met zijn fiets en later met de op aandrang van Claire en charmeur Freddy Fox ge kochte Bentley, komt Murdoch onzacht aanraking met de eigendommen van de dictatoriale Chingford. Bovendien met de rechterlijke macht, waarin Ching ford als politierechter een en ander heeft te vertellen. Ondanks rijlessen Fox lukt het Murdoch niet zijn rij-examen (dat uitloopt in een dolle jacht op bankrovers) te slagen en daarmee verliest hij een weddenschap de oude Chingford: hij mag Claire niet huwen. De in zijn stunteligheid toch charmante Schot wint eohter alsnog Ohingfords hart. De film heeft als enige pretentie het brengen van zomaar wat plezierigheid, gekruid met de bekende Engelse humor. Acteurs als James Robertson Justice (Cingfoird), Stanley Baxter (Murdoch Troon) en Leslie Phillips (Freddy Fox) zorgden ervoor, dat regisseur Ken Anna- kin daarin slaagde. (Pretentieloos ontspannen) Zorro en de drie musketiers TRIANON. „Zorro en de drie mus ketiers" is een romantische avonturen film, die men te zien krijgt op een breed doek. Het verhaal speelt in de rumoerige eerste helft van de zeven tiende eeuw toen Frankrijk in oorlog as met Spanje. De nicht van de ook in ons land welbekende Philips II wordt door de Fransen gevangen gehouden. De graaf Van Sevilla wil haar zogenaamd gaan bevrijden, maar in werkelijkheis is het hem te doen om de vijand de platte grond van een Spaans fort, dat door FELEN in Leiden kennen hem, de vrolijke en levenslustige schilder Marinus Koolhaas (77). Vele ouderen, maar ook jongeren en dan denk ik in het bijzonder aan de talloze studentes en stu denten, die regelmatig in de uit de vorige eeuw stammende win kel van schilder Koolhaas in de Nieuwsteeg zijn te vinden. „Een heerlijk winkeltje", hoorde ik eens enkelen van hen zeggen en dat zal wel komen omdat de tijd er in menig opzicht heeft stil gestaan. Er is nog steeds dezelf de balansweegschaal in gebruik, die ook in 1898 al op de toon bank stond toen de toen 12-jarige Rinvs Koolhaas er als knechtje binnenstapte. Dat was op 3 okto ber wegens de kroningsfeesten van Koningin Wilhelmina werd in Leiden toen geen 3-oktober- feest gevierd. Voordat de jonge Rinus wist wat er aan de hand was, zat hij op die derde oktober dag, nu 65 jaar geleden, lampen te poetsen bij de oude baas Meyer, die zijn patroon was geworden. Rinus had dat zelf zo gewild. „Wat moet je worden?", hadden ze hem gevraagd in het weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht, waar hij al sinds z'n tweede jaar woonde. „Schilder", antwoordde Rinus. omdat dat woord hem het eerste in de mond kwam. Nu zegt hij: ,,'k Had net zo goed timmer man of loodgieter kunnen zeggen, want werken moest ik tóch. Om dat ik twaalf jaar was geworden!" /N de woonkamer achter de verf- winkel heeft schilder Kool haas speciaal voor u en mij wat in zijn herinneringen zitten gras duinen. Dat was voor deze kwieke en opgewekte man een hoogst ernstige zaak. „Hé moeder, laat me nou even praten," zei hij op een gegeven ogenblik tegen zijn vrouw, toen die hem in de rede wilde vallen. „Hoe ging dat 65 jaar geleden als je als broekie van twaalf jaar Een zeldzame vakman van het oude stempel, schilder M. Kool- haals te Leiden, herdenkt op 3 oktober a.s., dat hij 65 jaar geleden de historische winkel in de Nieuwsteeg en daarmee het schilders vak binnenstapte. Er was op die dag in 1898 geen 3-oktoberfeest in Leiden wegens de kroningsfeesten van dat jaar. Schilder Kool haas heeft „de deftigste mensen van Leiden" tot klant gehad en velen weten hem ook nu nog te vinden. Zo komen talloze stu dentes onder de bekoring van dat „heerlijke winkeltje" in de Nieuwsteeg, waar nog net als vroeger een schaal met zelfgemaak te bijenwas op de toonbank staat. bij een baas ging werken," wijs- geerde hij. „Boodschappen doen, ruiten zemen en lampen poetsen. Eén boodschap herinner ik mij nog goed: ik moest altijd voor ne gentig cent een fles jenever halen bij Steffelaar in de Nieuwstraat. Eén keer heb ik er van geproefd en toen dacht ik, hoe kunnen ze dat bocht drinken? Verder was het verfraaien, me neer, maandenlang. Zwaar werk. Alle grondstoffen kregen we droog aan. Vooral standgroen en porseleinlak waren niét mis en het mocht maar met een heel dun straaltje uit de molen komen. Soms maakte ik de opening wat groter maar als de baas dan thuis kwam, deed hij wat verf op de nagel van z'n duim en dan had'ie het al door! Weet u wat we ook zelf maakten? Stopverf en pla muur. Nóg zwaarder werk. JA, zo ben ik in het vak ge komen. 'k Werd een specialist op het gebied van kleurmaken en er zijn er tegenwoordig nog heel wat, die dat weten want steeds weer komen ze naar me toe. Toen ik dertig was, trouwde ik en nam de zaak over. Van m'n zes kin deren één is er al jong over leden gingen er drie ook het vak in maar door de oorlog raak ten ze er uit. Eén zoon is nu re clameschilder in Zuid-Afrika. En wat mezelf betreff: toen ik in „m'n majesteit was" met deze uit drukking bleek schilder Koolhaas de beste jaren van zijn leven aan te duiden had ik de deftigste klanten van de stad. Maar ik ben ook nu nog de hele dag in touw. En u ziet het, ik ben nog zo gezond als een vis. Mijn verflucht schijnt gezond te wezen". „Toch vond ik ze vroeger lek kerder ruiken," interrumpeerde mevrouw Koolhaas en daarna be gonnen man en vrouw over hun gezamenlijke hobby. Hun hele le ven hebben ze gezongen en dat doen ze trouwens nog steeds in het Toonkunstkoor en op 3 oktober natuurlijk in het Van der Werfpark. TERWIJL ik wat in de winkel rondkeek, babbelde schilder Koolhaas: ,,'t Is hier allemaal nog een beetje scheef van 't springen van het kruitschip. We wonen hier dan ook in de Ruïne, maar de meeste jongeren kennen die naam niet meer". Mevrouw Koolhaas wist me óók nog wat van de befaamde kruit ramp te vertellen: „Op het Rapen burg woonde toen ene professor De Water en die z'n vrouw was doof. Na de explosie zei ze tegen haar man: „Roep je me, De Wa ter?". Moet u nagaan, dat je in heel Holland de knal kon horen',, voltooide mevrouw Koolhaas haar verhaal. Mochten er lezers zijn, die de heer Koolhaas donderdag willen gaan complimenteren met z'n 65- jarig jubileum: er is maar een heel kleine kans, dat u hem en zijn vrouw thuis treft, want 't zijn echte Leienaars. Op vrijdag 4 ok tober hebt u meer kans. Dan wordt er in min of meer intieme kring wat aan gedaan. „Omdat de kinderen het nu eenmaal willen," zei schilder Koolhaas me met een berustende lach. de Fransen wordt belegerd in handen te spelen. De verrader krijgt daar de kans niet voor, want hij wordt gestraft door de held van het verhaal. Zorro. Deze mannetjesputter staat aan het Spaan se hof als een lafaard bekend, maar die reputatie heeft hij zich met opzet verworven om zodoende des te beter zijn slag te kunnen slaan. Onnodig te zeggen dat Zorro erin slaagt de Schone prinses te bevrijden en dat hij bovendien de strubbelingen met zijn drie vrienden op prettige wijze weet te regelen. Een bont geval dat een royale maat in spanning geeft. (Romantische avonturen). De schat in het Zilvermeer LIDO De beroemde boeken van Karl May worden verfilmd. Het eerste (van de lopende band) gereedgeko- 11. Harald Reindl is het op de ge bruikelijke manier gaan regisseren en zo ziet men thans Old Shatterhand (Lex Barker heel mooi) en Winnetou (Pierre Brice) ronddraven tussen blan ken en Indianen. Voortdurend bezig zijnde de misverstanden aan beide zij den uit de weg te helpen, zo het niet met praten gaat, dan met schieten. Herbert Lom speelt voor de grote boef, die bijna de schat in handen krijgt, maar er mede te gronde gaat. Het is het Wilde Westen nogal op een onbeholpen manier gezien, geheel in de geest van Karl May. maar de lezers van deze auteur zullen er onge twijfeld veel plezier aan beleven. Merkwaardigerwijze zal een groot deel van de lezers van Karl May's boeken nog een paar jaartjes moeten wachten voor het de film mag zien, want deze is gekeurd voor boven de veertien, waarschijnlijk vanwege de vele doden die per meter filmband ge teld kunnen worden. (Verhaal van Karl May in beeld). Verdovende middelen CASINO. Eddie Constantine is als Lemmy Caution nu weer eens aan de slag met handelaren in verdovende mid delen. Men kent het genre. De oerslimme en oersterke Lemmy beweegt zich met flair in het Parijse nachtleven, zo af en toe heel achteloos flink met zijn vuisten zwaaiend en charmant knipogend naar lieve jonge meisjes. De boel lijkt fout te lopen, maar de toeschouwer behoeft niet bevreesd te zijn. Lemmy trekt ook aan het langste eind en lacht als laatste het best. (Lemmy Caution met verdovende vuisten). Moeras der liefde REX. In Het moeras der lifde, wordt het verhaal verteld van een rijke jonge weduwe, die haar twee zoons zo strak houdt, dat moeilijkheden met kunnen uitblijven. De één loopt woedend de deur uit als hij van moederlief geen toestem ming krijgt te trouwen, de ander huwt het geheim met een ongerept natuur kind, zoals dat heet. Men begrijpt, dat mama zich lelijk bij de neus gegrepen voelt en haar haat tegen het mooie schoondochtertje nau welijks weet tc verbloeipen. Het gaat er alle betrokkenen dan ook Heel nfeiar uitzien. Donkere wolken pakken zich sa- 1. Gelukkig, dat daarachter toch altijd de zon blijft schijnen. (Van dik hout zaagt men planken). Hoogheemraadschap Rijnland hielp gebied in de provincie Utrecht De verenigde vergadering van het hoogheemraadschap Rijnland kwam te Leiden bijeen ter behandeling van een korte agenda. Na een aantal mededelin gen van huishoudelijke aard nam de vergadering kennis van een informatie inzake hulp, die Rijnland onlangs ver leende ten behoeve van een gebied in de provincie Utrecht ten oosten van het Grootwaterschap van Woerden, waar men als gevolg van de abnormale re genval in ernstige mate te kampen had met het wateroverlast Met Rijnlands goedvinden is toen via het Grootwater schap water naar Rijnland afgelaten. Door extra bemaling kon het hoogheem raadschap het meerdere water op bevre digende wijze verwerken Overeenkomstig de conclusie van een uitvoerig pre-advies van liet college van dijkgraaf en hoogheemraden werd ojm. besloten tot bevordering van wijziging van Rijnlands reglement op het punt van de omslagheffing. De voorgestane wijziging beoogt de toekomstige lasten op meer bevredigende wijze over het ongebouwd en het gebouwd te verdelen. J. van Gent 30 jaar bij colonne Leiden van Roode Kruis De heer J. van Gent, Valdezstraat 8a, maakt dertig jaar deel uit van dc co lonne Leiden van het Ncd. Roode Kruis. Hü heeft daar de rang van sergeant-ma joor. Het komt maar zelden voor dat iemand bü een colonne van het Roode Kruis zo lange tüd in dienst is. De heer Van Gent is al in het bezit van de on derscheidingen voor resp. 10 en 20 jaren trouwe dienst. Zowel in het colonne- als in het af- delingswerk heeft hij zich als een zeer actief medewerker doen kennen. Be oe feningen en campagnes is hij altijd een in de leidinggevenden. Het is de bedoeling, de heer Van Gent daarvoor te huldigen. Dat gebeurt op vrijdag 4 oktober om 8 uur in het clubhuis van de speeltuinvereniging Westerkwartier aan de Ten Katestraat. NOORDWIJ K Kantoor gesloten In verband met het ateoheM van ont vanger A. Dekker is het kantoor van de gemeente-ontvanger maandag de gehele dag gesloten. Opening winterwerk Dinsdagavond om half acht wordt in het verenigingsgebouw een bijeenkomst gehouden ter opening van het winter werk van de gereformeerde jeugdvereni gingen te Noordiwijk aan Zee. VALKENBURG Hervormde Gemeente: 10 uur ds Veld kamp, Den Haag; 6.30 uur ds Lefeber, Alphen aan den Rijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3