Kerkelijke beslotenheid in Amerika veel sterker Een kanttekening Moderniseer uw meubelen met b"» PRACHTBIJTS ^0 Zuidaf rikaan promoveert aan Calvijn-aeademie Een woord voor vandaag Nederlandse standpunt niet in het geding Meer waarnemers in Rome voor het concilie Ongekende extra veiligheid Z\TERDAG 28 SEPTEMBER 1963 REGERING HEEFT DE HANDEN VOL HET sociaal-economische beleid van de regering werd na 1945 bewust in gesteld op het verwezenlijken van een grote werkgelegenheid, op een voldoende groei, op een aanvaardbare inkomensverdeling, op stabilisatie van I de prijzen en op evenwicht in de betalingsbalans. Op deze wijze hebben de opeenvolgende kabinetten ieder op zijn wijze geprobeerd, en zullen zij ook in de toekomst proberen, de levensstandaard van ons volk steeds verder te verhogen. Anders gezegd: door een bewust gevoerd beleid probeert de regering ervoor' te zorgen, dat wij volop werk hebben en dat wij het geleidelijk aan beter! krijgen. Vanzelfsprekend sluit dit verschil van opvatting over het gevoerde beleid niet uit. In de praktijk betekent een en ander, dat de regeringsleiders voortdurend de vinger op de pols van het economische lichaam houden- Zodra lichaamstem peratuur en polsslag gaan afwijken, worden middelen beraamd om weer in het gareel te komen. In bonte volgorde noemen wij het uitvoeren van openbare werken, verlenen van faciliteiten om de investeringen op te voeren, het intrekken van die faciliteiten, verhoging en verlaging van het wisseldisconto, kredietbeperkende maatregelen door de circulatiebank, beperking van de afbetaling, landbouw subsidies om de prijzen laag te houden, loon- en prijsbeheersing, revaluatie. Onze opsomming is niet volledig, maar reeds dit arsenaal van wapenen geeft wel de indruk, dat de regering bepaald niet stil heeft gezeten. En dat zal zij ook in de toekomst niet doen. Het grootste probleem is echter, dat de regering niet alleen in de nabije toe komst, maar ook naar de verre toekomst moet kijken. Zij moet, met andere woorden, er niet alleen voor zorgen, dat Nederland nü leefbaar is, maar ook dat ons land in de toekomst voor onze kinderen leefbaar zal zijn. Doch hiermee stromen de moeilijkheden op de regering af, omdat maat regelen, die op lange termijn noodzakelijk zijn, storend op de ontwikkeling op korte termijn kunnen werken. Om het wat geleerder te zeggen: wat struc tureel wenselijk, zo niet noodzakelijk is, kan conjunctureel ongewenste reac ties oproepen. Dit juist maakt het sociaal-economische beleid extra ingewik keld, dubbel moeilijk en kwetsbaar. Alleen al aan het beleid op korte termijn heeft de regering haar handen vol. Zij wil de prijzen zo stabiel mogelijk houden. Maar ondanks alle goedbedoelde pogingen slaagt zij er niet in, het prijsniveau in de hand te houden. De kosten van levensonderhoud zijn de afgelopen twaalf jaar gemiddeld 3% per jaar gestegen, waarmee het effect van de loonsverhogingen weer voor een deel teniet is gedaan. De moeilijkheden stapelen zich echter op. Het loonfront is in beweging ge komen. Hoeveel procent eruit komt, is onbekend, maar wij twijfelen er niet aan dat het meer is dan het Centraal Planbureau als werkhypothese voor 1964 6%) heeft aangenomen. Het is een normale economische wet, dat de hierdoor in werking gezette kosten- en bestedingsinflatie de prijzen naar boven zal drukken. Er moet een kettingreactie ontstaan, zelfs al gaat de rege ring met man en macht aan het prijsniveau hangen. Het is begrijpelijk dat thans het woord revaluatie weer valt. Het is een puur monetaire maatregel, waardoor de waarde van de gulden groter wordt. De bedoeling hiervan is de uitvoer te remmen en de invoer op te voe aanbod van goederen wordt groter, terwijl zij ook goedkoper kunnen worden aangeboden; bovendien neemt de druk op de arbeidsmarkt iets af- Kortom, de prijzen kunnen na een revaluatie wat gemakkelijker in de hand gehouden worden, waardoor de noodzaak van de loonsverhoging wat minder groot wordt. Nu is revaluatie beslist niet het wondermiddel dat loonsverhogingen de pas zal afsnijden. Bovendien wordt over de in maart 1961 ingevoerde revaluatie van de gulden heel verschillend gedacht. Maar dat het woord revaluatie weer is gevallen, is typerend voor de moeilijke situatie waarin wij thans terecht zijn gekomen. De regelmatige uitbreiding van de bevolking dwingt tot een positief beleid op lange termijn: in 1980 zullen wij met 14 miljoen zijn en in het jaar 2000 zullen 20 miljoen Nederlanders zo hebben de geleerden berekend plaats in ons kleine landje moeten vinden; zij zullen er echter ook moeten werken en moeten leven. Hand in hand met de bevolkingsgroei gaat de tech nische ontwikkeling. Hiermee komen de structurele problemen om de hoek kijken. Waar groeien wij naar toe? Wat moet er gedaan worden om voldoende huizen en fabrieken, scholen en recreatiemiddelen te krijgen? Alle planologische problemen die hiermee samenhangen laten wij maar buiten beschouwing. Maar zeker is, dat de industrialisatie verder voortgang moet vinden en dat er dus ook voortdurend geïnvesteerd moet worden; niet alleen in de breedte voor nieuwe fabrieken, maar ook in de diepte voor betere ei meer machines. Maar structureel wenselijke investeringen kunnen conjunctureel niet wense lijk zijn. Vandaar dat de investeringen thans niet aangemoeidgd worden door extra fiscale faciliteiten; een maand geleden nog werd de vervroegde af schrijving voor bedrijfsgebouwen ingetrokken. Te hoge investeringen is de redenering zou ae vraag naar goederen en vooral naar arbeidskrachten te veel opvoeren, waardoor de opwaartse druk op de prijzen onnodig wordt vergroot. Een ander voorbeeld. De regering is het er over eens dat het niveau inkomstenbelasting te hoog ligt, omdat hierdoor de economische groei wordt belemmerd. Zij is het ook eens over een verlaging. Maar in 1964 komt dat er De kerken in de Ver. Staten zijn stuk- niet van, omdat hierdoor (een extra injectie van koopkracht) de conjunctuur] n^ensV^biijve^gee^vreeinden voor el- te veel wordt opgezweept. kaar. De kerkdiensten zijn stimulerend, Het is niet eenvoudig èn de nabije èn de verre toekomst in het oog te houden, j er wordt heel mooi gezongen, en er is om zo te manipuleren, dat de levensstandaard niet alleen nu. maar ook in zo opviel, omdat het m Nederland veel de toekomst voor onze kinderen omhoog gaat. Wij hebben de indruk, dat dit rumoeriger m de kerken is. De kerken wel eens wordt vergeten. 'zijn ook veel „deftiger" dan jUM Prof. Ridderbos in Nederland terug Dezer dagen is de Kamper hoog leraar prof. dr. Herman N. Ridder bos weer in Nederland terugge keerd na een bezoek van ongeveer zes weken aan de Verenigde Sta ten. Samen met zijn vrouw heeft hij daar enige weken vakantie ge noten na het sluiten van de Gere formeerde Oecumenische Synode. De laatste week van zijn verblijf heeft prof. Ridderbos een aantal lezingen gehouden over verschil lende aspecten van de Paulinische theologie. De belangstelling was overweldigend. Wat vrijwel nimmer gebeurt bij aca demische lezingen kwam nu voor: de bezoekers konden maar met moeite een stoel vinden in de overigens zo ruime, honderden plaatsen bevattende gehoor zaal van de gloednieuwe Theologische Hogeschool van de Christian Reformed Church. Velen waren speciaal uit Cana da gekomen om deze lezingen met na- gesprek bij te wonen. Goede gesprekken Professor Ridderbos had gedurende zijn verblijf in Michigan alle gelegen heid zijn kennis van het kerkelijke le ven van Amerika uit te breiden. Zeven jaar geleden had hij reeds enige tijd in deze staat vertoefd, maar nu was het hem. mede dank zij de Oecumenische Synode, mogelijk geweest meer mensen uit de verschillende richtingen van de reformatorische kerken te ontmoeten. De historische verschillen tussen de verschillende kerken waren wel duide lijk aan de dag getreden. Dat gold in nog sterkere mate voor de kerken bui ten Amerika, die elkaar eens in de vijf jaar op een oecumenische synode ont- De kerken in de verschillende landen hebben, mede omdst zij zo ver van el kaar verwijderd zijn, vaak totaal ver schillende problemen. In Grand Rapids is evenwel gebleken een grote bereid heid om met elkaar te spreken en ook naar elkaar tè luisteren. De discussies zijn heel goed geweest, want er is steeds een duidelijke taal gesproken. Trouwens zulke gesprekken zijn ook wel hard nodig, aldus meende de Kamper hoogleraar, want anders zouden de ker ken uit elkaar kunnen groeien. De kerken, die in de Gereformeerde Oecumenische Synode met elkaar zijn verenigd, hebben elkaar ook hard no dig. De grotere kerken hebben de klei nere kerken nodig om zich met. hen aan l het typisch gereformeerde levenspa- troon te confronteren, en het komt mij voor dat ook de kleinere kerken de gro tere zusters nodig hebben om aldus niet te zeer geïsoleerd te raken, aldus prof. Ridderbos. Moeite met het tiende gebod (Van onze correspondent in Grand Rapids) Churches weinig moeite hebben op dit punt. En het bestaansrecht van de eigen wordt niet in twijfel getrokken. kerk Sprekend over de onlangs gehou den conferentie „Geloof en Kerkorde" te Montreal, in Canada, meende prof. Ridderbos dat deze conferentie ge faald heeft een eenheid duidelijk aan wijsbaar te maken. Men heeft daar wel met allerlei vraagstukken gewor steld, maar men is er niet in ge slaagd tot elkander te komen. Men is aan geen enkele zijde bereid om de lisschien ook in-1 waarheden, die men geleerd heeft lief te hebben, in de waagschaal te de kerken hier met hun tijdMeegaan, eenheid, aldus prof. Ridderbos, aldus de Kamper hoogleraar. Zij leven Men mviI njet tot een compromis tot elke prijs komen, en men neemt dat heeft hun eigen tijd en hebben een sterk gevoel ontwikkeld voor wat nodig is. Dat geldt niet alleen voor de buitenland se taken van de kerk. maar ook in eigen huis. Wat hier b.v. sterk gegroeid is in zeven jaar is Calvin College en Semi nary, de instellingen voor hoger onder wijs, die eigendom van de kerk zijn. „De ontwikkelingsplannen voor deze ho gescholen hebben een diepe indruk op mij gemaakt." Op een landgoed buiten de stad verrezen nieuwe gebouwen voor Calvin College en het Seminarium. Vooral het Seminarium vond prof. Rid derbos bijzonder mooi. „De gebouwen zijn in ieder opzicht volkomen berekend voor de taak, die in de hogeschool wordt verricht. Er is een juweel van een bibliotheek, en de facul teit krijgt alles wat zij nodig heeft om haar taak naar behoren te kunnen vol brengen. Het is er allemaal ruim, mo dern, geriefelijk, rustig, nou juist de sfeer die een Theologische Hogeschool behoeft. Neen, we mogen helemaal niet klagen over ons eigen land. Er wordt ook voor ons gezorgd, maar zoals het hier in Amerika gaat, blijkbaar kón gaan. kennen we dat niet", aldus de hoogleraar in het Nieuwe Testament, die eerlijk bekende dat de doelmatigheid van de gebouwen hem enige moeilijk heden met het tiende gebod hadden ge stellingen in en men blijft voor be paalde opvattingen staan en dat is iets wat ik zeer zeker toejuich. Het vrijzinnige element geeft er zeker niet de toon aan, maar eerder is het zo dat de jonge kerken de Wereld raad domineren. In het landhuis dat professor en mt- rouw Ridderbos op het bij de hoge school behorende landgoed bewoonden, stapte een paar dagen geleden een man binnen. „Ik kom uit New Yersey wilde mijn huis eens bekijken!" Toen de man bemerkte dat hij een gast uit Nederland voor zich had, vertelde i caanse concilie moet een periode ihen Tn'anÏÏ «k b^hcirt^bWt^en van realisering worden, verklaarde offert. „En daarom is cr ook 'een klein 'de ZWltserSè' prddikéM tff: LukaS stukje van mij in dit huis." Dit meeie-1 vischer, die als vertegenwoordiger Kamnpr hoogleraar Iron- Niet zo rumoerig Neder- T.g.v. 50-jarig bestaan Feestelijke receptie Ver. Verspreiding Heilige Schrift Zeer velen zijn gisteren in het Am- sterdamse Hilton-hotel de heer M. J. Heule en daarmee de 50 jaar be- j Vereniging tot Verspr der Heilige Schrift gelnk komen wen- sen. Op de hiertoe belegde recep- gepromoveerd tot doctor in de tie mocht de heer Heule de onder- theologie de heer John Henrv scheiding van ridder in de orde van|R0bertSi geboren te Pretoria op 53£ «n dissertatie getiteld: Die op- ter der Vereniging, Rien Heule. over- hou van die kerk volgens die handigde zijn grootvader hierna na- Efesebrief". Als promotor trad op mens het personeel een plaquette. profdr. H. N. Ridderbos, terwijl als paranymfen fungeerden de he- personeelschef van het bureau ontving ren drs. C. F. A. Borchardt te Lei- bS^^vanO^nieN^u1' beh°<'r' den en ds. J. H. Smit te Kamper. Ds. L. S. den Boer. voorzitter van het j0hn Henry Roberts werd 2 jan. 1934 bestuur, onderstrepte in zijn openings- te pretoria in Z.-Afrika geboren. Hij woord het belang van het werk dat studeerde aan de universiteit van Pre- broeder Heule 50 jaar geleden is begon- j torja van 1952-1959 in de faculteit der nen. Hij legde in verband met de woor- ietteren en wijsbegeerte. In 1958 deed den uit 2 Kon:4 het verband tussen de hjj kandidaatsexamen in de theologie profeet Eliza en de^heer Heule. Beiden en een jaar ]ater werd hij magister. 1 dr. Roberts voelden zich door God geroepen Zijn In 1959 woord te verspreiden, en beiden gehoor- calvijn-acai zaamden ook dia stam. cn in 1M1 dead hij doctoraal Namens de gemeente Amsterdam Geologie. Van de hand van dr. Roberts sprak nog wethouder Tabak Onder de ,..„,chtcn een GrinkM studie over: vele aanwezigen bevonden zich da. Sdle- Di Aoristicse Pertektum". Dr Ro- vla Smutal!verttgenwoordigeivanhet b bchoor, de Nederduits Gerei Nederlands Bljbelgentjtschap ds W J. k k Suid-Afrika. van Otterloo namens de classis der Ge-j reformeerde Kerk en de heer Anne e pit- Vries die ook ten zeerste betrokken is Jr roeiSCIirilt bij het werk der Vereniging. j a, dissertatie van dr. Roberts die bij Bouma's Boekhuis te Groningen ver- krijgbaar is omvat 200 pagina's. De! 23 stellingen toegevoegd. Daarvan schrijver betoogt, dat de afgelopen 80] men wij er twee. jaar getuige geweest zijn van een eigen- De onderscheiding van de kerk als (Van een onzer medewerkers) T°|n brak de herontdekking baan dat j t 1 de Messias nimmer gescheiden kan er Gistermiddag IS aan de Johan- en mag worden van zijn volk. De her- niet gescheiden zijn de Messias en mag worden van de kudde. De kerk oordeelt zich het eschatolo gisch volk van God. de voortzetting Israël, door God vergaderd. Dit leidde tot de aanvaarding van het feit, dat de ecclesia behoort tot de kern van Jezus prediking. Velen aanvaardden dat de kerk van het Nieuwe Testament reeds in de n.t.-tijd bestond als een georgani seerd lichaam. Maar niettegenstaande dit waren er toch nog veel uiteenlopen de meningen wat de details betreft. Vooral de vraag over Jezus als Stich ter van de kerk ontmoette nog tegen stand, evenals het probleem over de or- ganistatie van de kerk. De auteur handelt in zijn dissertatie over deze ontwikkeling in de bestudering van de n.t. ecclesiologie waarbij nog een groot terrein vooi studie braak ligt. Het ecclesiologiseh karakter van de Efezebrief maakt haar tot een belang rijk geschrift en het is van betekenis ons daarop te bezinnen. Hier vinden wij het concept voor de opbouw van de kerk rekening houdend met haar onvol komenheid. Bij de achtergronden van dit concept wordt in dit proefschrift ir den breede stilgestaan waarna in het slot aandacht gewijd wordt aan de zelfop- de eenheid der gemeente. Stellingen Aan zijn proefschrift heeft dr. Roberts aardige ontwikkeling van het weten schappelijk zoeken naar de juiste op vatting van de Nieuwtestamentische ec clesiologie. Aan het begin van deze periode stern- een gezonde smakelijke af wisseling bij elke maaltijd. Alle soorten machinaal gesneden, verpakt betreft de gedachte en gesteriliseerd. ZOET FRIES BRABANTS VOLKOREN ROZIJNEN ZWART ZOUTARM de kerk in het N. Testament, die eenvoudigweg bestond uit een maatschappelijke orga instituut en de kerk als organisme leidt tot een tegenstelling niet bestaan mag. Het principieel streven naar de stich ting van zendingskerken met zonderlijk kerkverband moet in het licht van de eenheid van de Nieuw-Testa- mentische gemeente van de hand ge- nisatie van individuele gelovigen, die De oppositie bij de promotie zich hadden verenigd in een vorm, die I geopend door de rooms-katholiek drs. J. ook bestond voor andere dingen. om]G. Vink en vervolgens gevoerd door en- redenen van practische overwegingen, j kcle hoogleraren der Calvijn-aeademie. Bij de eeuwwisseling werd een nieuw 1 Na beraad van de academie heeft prof. geluid gehoord, toen Sohm, verklaarde. Ridderbos de promotie verricht, waar dat niet de plaatselijke gemeente als aan hij een woord van hartelijke geluk- maatschappelijke eenheid primair is wens voor het behaalde resultaat cn f voor het begrijpen van de kerk. maar 1 van beste wensen voor de toekomst van de hele kerk als het volk van God. wel- de jonge doctor toevoegde. Na afloop I ke niet is een menselijke vereniging, van de promotie hebben dr. en mevr. georganiseerd op practische gronden. Roberts in de aula van de tbeol. hoge- maar de geestelijke organisatie op hetschool gerecipieerd. Dezer dagen ver- fa GEBR TEN HOEVEDEN HAAG fundament van Gods Woord en onderjtrekt r"- Roberts weer naar Jo- leiding van het geestelijk ambt. De heer M. A. Mieras uit Krimpen aan den IJssel heeft een benoeming tot lid van de Tweede Kamer voor de Staatkun dig Gereformeerde Partij aanvaard. De heer Mieras, die door de voorzitter van het Centraal Stembureau benoemd verklaard werd, volgt de heer D. Kodde uit Zoutelande op. De heer Kodde nam onlangs wegens zijn gezondheidstoestand ontslag als Kamerlid. Staande op de trappen van een kazerne in Jeruzalembe- j schermd door Romeinse soldaten van het bezettingsleger, en ten aanhoren van een opgewonden volksmassa vertelt de apos-1 tel PaulUs zijn levensverhaal. Het is een uitermate boeiende autobiografie, een zelf getuigenis ook, maar bovenal een ver haal van goddelijke leiding in een mensenleven. Weinig levens 1 hebben op een gegeven moment zulk een radicale wending I genomen als dat van Paulus. Hij dacht oorspronkelijk God een 1 groot genoegen te doen met het vervolgente vuur en te fl zwaard, van de volgelingen van Jezus. Maar midden in zijn activiteiten werd hij vastgegrepen. Het licht, dat op de grond j voor zijn voeten viel, was zó sterk, en de stem, die tot hemj sprak, was zó doordringend, dat men hem bij de hand moest nemen en naar Damascus brengen. Toen begon voor deze man een volstrekt ander leven. En vanaf dat ogenblik werd de vervolger vervolgde. Nooit in zijn gehele leven heeft hij ver-1 geten hoe hij tekeer is gegaan tegen Jezus' volgelingen. Het heeft hem achtervolgd, hoewel hij diep in zijn hart wist, dat 1 het hem was vergeven. Nu, hier op de kazernetrappen in.] Jeruzalem, herinnert hij er opnieuw aan, maar zijn rede gaat vergezeld van een dringende oproep, die na hem alle eeuwen door zal blijven klinken: bekeert u en laat God het voor het zeggen hebben in uw leven! ZORG DAT U ALTIJD ZO WEER OPGEKNAPT BENT! Last van reumatiek, spit, verkoudheid, hoofd- en zenuwpijnen of andere pijnen? Dan Togal! Helpt snel en goed. En veilig. Met Togal is uw stemming altijd zonnig. Weer of geen weer. Bij apofh./drog. Togal 0.95; 2.40; 8.88. Minister Bot over mr. Scholten: Minister Bot vindt de uitlatin gen die mr. N. J. Scholten als leider van de Nederlandse stu dentendelegatie in Indonesië heeft gedaan „weinig gelukkig". Hij vesigde er in antwoord op de schriftelijke vragen van het TweedeKamerlid Jongeling (G.P.V.) echter de aandacht op, dat het hier gaat om woorden van iemand die op geen enkele wijze geacht kan worden het offi ciële Nederlandse standpunt in deze zaken te vertolken. Het feit, dat voor de uitzending van de delegatie een zeer beschei- den subsidie beschikbaar werd ha gesteld, brengt volgens hem geen«a: wijziging in het strikt particuliere' karakter van deze onderneming. 6 t-g Volgens van mr. Scholten ontvangen B; inlichtingen zou deze met betrekking tot Brits-Borneo het volgende gezegd heb-ct Lh< uit, dat dit volk in vrede vrijheid zal mogen lev« volksstemming Mijn huis De tweede periode van het Vati- de Kamper hoogleraar trou- overal opgevallen. Men leeft ook met elkaar mee en met de christelijke school en de kerk. In dit opzicht was het prof. Ridderbos wel opgevallen dat de kerkelijke beslo tenheid in de Ver. Staten sterker was in Nederland. Zoiets kenden we veertig jaar geleden ook wel, maar vooral na de wereldoorlog zijn we in Nederland sterk op de tocht komen te Hier is dat proces natuurlijk ook wel enigszins aan de gang, maar toch lang niet zo sterk als bij ons thuis. Nog veel dingen zijn hier, in deze „bewaren de context" als ik het zo mag noemen op hun plaats blijven staan. Hier heeft men nog niet zo zeer last van bepaal de problemen waar wij m Nederland ;e zitten zoals b.v. de vragen tus-; tuurwetenschappen en het chris telijk geloof. De beoefenaren der natuur wetenschappen komen met vragen tot de kerk, maar de kerk is nog niet klaar om hun een antwoord te geven. Dat speelt hier allemaal nog niet zo sterk. Ik heb hier sterk het gevoel gehad dat het hier een lévende kerk is, een kerk, die zoals overal ter wereld gebreken heeft en bloot staat aan gevaren, maar toch een kerk, waar een sterke begeer te bestaat om het Woord te horen. Ook hier in de Verenigde Staten heb ik sterk gevoeld dat de genade en de kracht van het Woord Gods de mensen grijpt en dan ook niet meer loslaat. Hoe het hier staat met het gereformeerd kerkbesef heb ik niet precies kunnen peilen, maar ik heb wel sterk de indruk gekregen dat de leden van de Christian Reformed van. de;'Wereldraad in Rome aan wezig zal zijn. Hij is een van de vier waarnemers die door de Wereldraad zijn aangewezen. De eerste zittingsperiode kenmerkte zich als een tijd van openheid, zei hij, daaruit zullen nu de conse quenties getrokken moeten worden. Dr. Vischer hoopte dat in deze tweede periode de theologische basis zal worden gelegd voor een toekomstige dialoog tussen de kerken. „Ongetwijfeld zullen de bisschoppen zich ook moeten uitspre ken over de oecumenische verhoudingen, zei dr. Vischer nog. „Wij hopen dat zij zich bewust zullen blijven van het feit dat het daarbij om een beweging gaat, die niet van te voren reeds op een be paalde wijze kan worden vastgelegd, want daarmede zou de voortgang worden ingedamd." Van de vier waarnemers namens de Wereldraad van Kerken zullen er steeds drie in Rqme' aanwezig zijn 4 ijdens-.-de 'zittingen van het concilie. Ds. Vischer en zijn Grieks-orthodoxe collega, dr. Nicos A. Nissiotis zullen de gehele zittings periode in Rome verblijven en alle offi ciële bijeenkomsten bijwonen. De anglicaanse bisschop uit India John Sadiq zal de eerste drie weken aanwezig zijn en daarna vervangen worden door de Japanse theoloog prof. dr. O. Moso- De gereformeerde gezindte zal volgend jaar op het conferentieoord Woudschoten een congres beleggen. Het wordt georga niseerd door het zojuist gevormde Con tactorgaan van de Gereformeerde Ge zindte. Dit nieuwe orgaan is het resultaat van een bespreking die enkele jaren lang gevoerd is tussen leden van de Gerefor meerde Kerken, de Christelijke Gerefor meerde Kerken, de Gereformeerde (vrij gemaakte; Kerken, Gereformeerde Ge meenten en de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk. Tot nu toe were dit gesprekscentrum genoemd. Gerefor meerd Convent in oprichting. Het mode- ramen van het nieuwe contactorgaan be staat uit prof. dr. H. N. Ridderbos, prof. W. Kremer, prof. C. Veenhof, ds. H Rijksen, ds. J. J. Timmer en ds. J. H. Velema. MEER Eqn voorlopige lijst die dezer dagen Rome werd gepubliceerd vermeldt een aantal van 38 niet rooms-katholieke nemers plus vijftien plaatsvervan gers. Bij de eerste zitting waren er dertig waarnemers met negen plaatsver vangers aanwezig De nieuwe vertegen woordigende kerken zijn de Syrisch Orthodoxe Kerk van Zuid-lndia en de Mar Thoma-kerk van Malabar. Ook zullen morgen veel meer journa listen in Rome zijn dan tijdens de eerste zitting. Reeds nu is bekend dat zeker 300 journalisten morgen in de St. Pieter zullen worden toegelaten. Dinsdag zal paus Paulus de journalisten een speciale audiëntie verlenen. Vanuit Rhodos is nog niet bekend ge maakt of de Oosters-Orthodoxe Kerkei een oplossing hebben gevonden voor hui probleem. Alle orthodoxe kerken met uit zondering van de Grieks-Orthodoxe Kerk zijn daar byeen om de mogelyklieid o ogen te zien of er een gezamenlijke tegenwoordiging kan worden aangewezen om als waarnemers deze kerken in Rome te vertegenwoordigen. Over de PI West-Irian zou mr-f'e Scholten zich als volgt hebben geuit: Pi „De delegatie is van mening, dat de| meermalen naar voren gebrachte kwes-lm het plebisciet op Irian Barataa thans niet zo belangrijk is. terwijl zij voorts zeker van is, dat de ver- houding tussen Irian Barat en geheel Indonesië zo zal zijn, dat de nog han-p gende kwesties zich harmonieus zullen 1 oplossen". hebben aan de onafhanke lijkheidsbeweging in Brits-Borneo en te-, vens verklaard zou hebben „dat een11, volksstemming in West-Irian niet lan- ger nodig is". Het Tweede-Kamerlid,u Jongeling vroeg minister Bot naar aan- 1 leiding van dit Antara-bericht, of dezesu bereid was zijn afkeuring over de uit--o< latingen van de delegatieleider uit te spieken. Ook vroeg hij 'of er niet een duidelijke regeringsuitspraak wenselijk - 'baarheid van de het zelfbeschjkfp ,0_póea's, dit méd" verband met allerlei Indonesische r cente uitspraken, waarin dit recht zouia zijn gebagatelliseerd of ontkend. Geen gronden Minister Bot heeft na overleg met mi-T. nister Luns geen gronden aanwezig ge-,' vonden de gevraagde afkeuring over de,( uitlatingen van mr. Seholten uit te spre- ken. Dit te meer, zo zegt liij, daarie co'n uitspraak de indruk zou kunnend: wekken, dat de regering twijfelt aan de nakoming van liet bepaalde in deiu op 15 augustus 1962 met de republiek[e Indonesië gesloten overeenkomst. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Daarle: G. J. Wisger- hof. kand. te Veenendaal. v Bedankt voor Middelharnis: J. Vis tee Rijssen GEREFORMEERDE KERKEN I. Bedankt voor Oud-Beijerland: drs. Chr.il van Ulden te St. Laurens. p GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Tricht: H. van Gilst tej Lisse. L Bedankt voor Rotterdam-Pendrecht- Zuidwijk-Lombardijen: H. van Gilst te Lisse; voor Giessendam: W. C. J. Bos-l schaart te Slikkerveer I' UNIE VAN BAPT. GEM. Beroepen te Harlingen: G. W. Tijman'' I te Haarlem. met VREDESTEIN Gr\f> rubber Ongeëvenaarde anti-slip en duurzaamheid voor uw auto JNEENS had ik het gemerkt: ik werd dikker. Ik moest mijn adem inhouden om mijn lieve- lingsrok dicht te kunnen ritsen. En toen mijn nichtje vroeg: „Hoe is het met u, tante?", had ik spontaan gezegd: „Best, ik word dik". „Oh tan te" had het lieve kind gezegd, alstublieftdoe er wat aan. laat tenminste één slanke tante in de fa milie mijn deel zijn". „Ach, malle meid" had ik het onderwerp gesloten en vergeten. Maar vanmorgen bracht de post mij een pak je van dat nichtje. Het bleek een boekje te zijn, dat handelde over slank worden. Er was een har telijk briefje bij, allemaal lief bedoeld natuurlijk, maar het irriteerde me toch. Want waarom, vroeg ik me af, bemoeide iemand zich'zo pene trant met de zaken van een ander? Maar het boekje intrigeerde me ook. Op de omslag stond een beeldschone zus. met alles erop en eraan op de goede plaats. Bij nadere beschouwing bleek het Debbie Drake te zijn, die het boekje ook ge schreven had en die alles afwist van de slanke lijn. verslapte spieren en diëten. Nu ben ik hele maal geen voorstander van eet-maar-raak en de idee van ik-ben-toch-getrouwd, wat komen een paar onderkinnen meer of minder er op aan, juich ik niet toe. Als ik in de stad een haastig kopje koffie drink en ik zie matrones als slagschepen grote porties ijs met veel slagroom of mokkapun- ten als hooibergen naar binnen werken denk ik oh-oh-oh en tut-tut-tut. Zo ben ik wel. Maar als ik lees wat die schone Debbie de hele dag doet en laat, eet en niet eet om. haar body te conserveren, denk ik ook oh-oh-oh en tut-tut-tut. 1/o.e,tang.e.£s en Want ik mag van Debbie niets meer op mijn eigen manier doen. Trap oplopen, bedopmaken boodschappen doen en kinderen baden, het moet al lemaal op „body-cultuur-gerichte-wijze". Tijdens het telefoneren moet ik enkeloefeningen doen en als ik naar de t.v. kijk moet ik aan mijn kuiten werken. Maar mijn lieve Debbie, wanneer moet ik dan leven? Als ik de hele dag aan mijn eigen lijf denk, leef ik toch niet? Stel je voor Debbie: mijn vriendin belt op, ze wil even haar hart luchten over haar leesblinde kind, dat niet zo best mee kan op'school. Hoe kan ik nu wat zinnigs tegen haar zeggen als ik ondertussen aan mijn en kels moet werken? Als ik de nieuwsberichten op de t.v. zie en jij weet toch ook Debbie dat die nooit zo fleurig zijn? vind je het dan niet. la ten we het mild zeggen, eigenaardig om aan je kuiten te werken? Als ik iets moois zie of lees, zou ik me dan op dat moois mogen concentreren, Debbie, zonder aan 'mijn taille te denken? Straks wil je me nog heupoefeningen laten doen als ik in de kerlc zit. Natuurlijk ben ik ijdel, wie niet? Maar hoef ikj alsjeblieft niet alleen voor mijn body te leven?] En dan dat gedoe met dat dieet en dat calorieën tellen. Volgens Debbie moet je een boekje bij je, dragen, waarin je de hele dag noteert hoeveel ca lorieën je verorbert. Maar meisje, mijn tas puilt al zo uit: zakdoek, poederdoos, agendasleutelbos beurs, lippenstift en dan ook nog een calorieën- boek. Het wordt beslist teveel. Ik zal heus geen slagroom meer eten als ik echt te dik word en thee zonder suiker drinken, maar je moet het niet te dol maken, Debbie. Jij wilt me taptemelk laten drinken en 1 k mag niet meer dan 45 sperciebonen. Nou moe. Heb jij wei eens een gezellige maaltijd meegemaakt, waar iedereen kwettertMoet ik dan domweg die ge zelligheid verstoren en zeggenJongensalle- maal stil, moeder moet haar bonen tellen?" Ik moet alles wegen en tellen, ondertussen de spie ren oefenen. Zon ik nog tijd hebben om erop te letten, dat de kinderen voldoende eten?. Zou ik nog horen wat ze zeggen als ik steeds maar denk aan het feit dat mijn taille en boezem veel fraaiei kunnen worden? Foei. zeg ik tegen alle ongetemde kamerolifant jes, die maar raak eten. Maar Debbie, sorry hoor ik zeg ook foei tegen jou, je bent me te fanatiek in één fragment van het vrouwtje-zijn. Mink van Rijsdijk,

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2