Na duizend {aar nog steeds een buurtspraak in Ede Ds.S!omp(Frits de Zwerver)op hei t.v.-scherm AFSPRAAK ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1968 NIET EEN TRADITIE ZONDER MEER... Ginkelse heide zal geheel worden afgebrand AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA. De klokken in de gryze dorpstoren van het Gelderse Ede begonnen vorige week donderdag om kwart voor tien in de morgen plotse ling te luiden. Even keken de mensen in het dorpscentrum elkaar aan, maar al spoedig was het raadsel opgelost. Het was de derde donder dag in september, de dag van de jaarlykse buurt spraak Ede-Veldhuizen, een traditie die veel ouder is dan de Prinsjesdag-traditie van de derde dinsdag in deze maand. Want de buurt Ede- Veldhuizen bestaat al meer dan duizend jaar en sinds verscheidene eeuwen worden de geërfden van de buurt op de derde september-donder- dag onder klokgelui ter jaar lijkse buurtspraak geroepen. Dat de klokken niet tevergeefs beierden, bleek op een steenworp afstands van de grijze toren, waar restaurant Markzicht staat. De vergaderzaal daarvan stroom de vol, want iedere inwoner van Ede, die bezittingen aan grond of onroerende goederen in sectie K van de kadastrale legger van de gemeente Ede heeft, mag deze jaarlijkse buurtspraak bijwonen. En dat doen er nogal wat, ook omdat een buurtspraak even als trouwens Prinsjesdag niet een traditie zonder meer is, maar eveneens een zinvol gebeuren. De buurt Ede-Veldhuizen moge dan de enige overgebleven buurtge meenschap in den lande zijn, er worden ter buurtspraak nog steeds zaken gedaan, besluiten genomen en plannen voor de toe komst gemaakt. Zo ook de derde donderdag in september in het jaar 1963 te Ede... Ontstaan Het verhaal van het ontstaan van de buurt Ede-Veldhuizen is spoedig verteld. Zo'n duizend jaar geleden, toen de Veluwe nog heel schaars was bevolkt en gemeen tebesturen nog volkomen onbe kend waren, vestigde zich af en toe aan de Veluwezoom een en kele boer. Hij zocht zich een lap je grond uit en zette zich aan het ontginnen en bebouwen. De stel regel ..wie het eerst komt, het eerst maalt" was nog volkomen van kracht. En zo kon het gebeu ren. dat wanneer het één boeren- bedoeninkje goed ging. het niet lang duurde of in dezelfde omge ving oefende al gauw een groep je boeren hun bedrijfje uit. Zij vormden dan met elkaar een buurt en staken na kortere of langere tijd de koppen bij elkaar om over gezamenlijke problemen, zoals afrastering en afwatering te spreken. De buurtspraak was een feit geworden. Verdwenen heeft, maar ook een werkverga dering, waarin besluiten worden genomen. De buurt bezit log steeds gronden en een zandgat. waaruit tegen betaling zand kan worden gegraven. Zij heeft tot het jaar 20C0 het recht schapen te doen weiden, plaggen te ste ken en heide te maaien op de buurtweide, officieel bekend als Ginkelse heide, die ten noorden van Rijksweg 12 tussen Ede en de afbuiging naar Arnhem ligt. Nog maar een tiental jaren gele den besloot de buurt tot het her stel van een in verval geraakt boerderijtje in het centrum van Ede. dat thans als Museum Oud- Ede is ingericht. Zij schonk ook een prachtig raam voor de Chr. Nijverheidsschool te Ede en houdt de schaapskudde op de Gi.n- de restauratie van de oude Does burger-molen tussen Ede en Lan teren. die momenteel weer volop in bedrijf is. Buurtbestuur In de tijd, dat de meeste buur ten in ons land ontstonden, sprak men nog niet van voorzitter en secretaris, doch het is duidelijk, dat de buurt een eigen bestuur niet kon missen. Blijkbaar was het eeuwen geleden ook al moei lijk bestuursfunctionarissen te v:n- den, zodat voor het vervullen van Buurtrichter Jan Versteeg, in het dagelijks leven directeur van het gemeentelijk bosbezit in Ede, opent de jaarlijkse buurtspraak van de buurt Ede-Veldhuizen. een bestuursfunctie een vergoe ding werd gegeven. Alleen de buurtrichter (voorzitter) die tol taak heeft de geërfden ter ouurt- spraak op te roepen, vervult een crefunctie en krijgt geen vergoe ding. Maar de buurtschrijver (se cretaris). de buurtscheuter (jacht opziener en opzichter over de buurteigendommen) alsmede de administrerend buurtmeester (penningmeester) kregen en krij gen nog een vergoeding uit de buurtkas, al zal het duidelijk zijn, dat 10 per jaar momenteel nau welijks het predikaat vergoeding verdient. De andere bestuursle den (buurtmeesters) krijgen jaar lijks ƒ5. Kerkplaatsen Buiten de vergoeding uit de buurtkas. hadden buurtschrijver buurtscheuter. administrerend buurtmeester en in dit geval ook de buurtrichter nog een recht, waarop men wel eens jaloers is geweest: sinds eeuwen hebben zij recht op een gratis plaats in de oude (Nederlands Hervormde) kerk van Ede. En een goede plaats, op rijen, waar de plaa:- sen ƒ100 of meer ..deden". Het schijnen niet eens kwade tongen te zijn, die beweerden, dat de buurtmeesters hun plaatsen voor dit bedrag wel eens doorverkoch ten en zelf met een veel goedko pere plaats genoegen namen om op deze wijze wat meer vergoe ding voor hun overigens niet zo zware taak te verkrijgen. Met de doleantie van de vori ge eeuw heeft het buurtreglement geen rekening gehouden. En diis heeft de huidige buurtrichter J. Versteeg, die tot de Gereformeer de kerk behoort, nog steeds een gratis plaats in de Ned. Her vormde kerk. Om een einde aan alle verdenking over het doorver kopen van kerkpiaatspn te maken heeft hij zijn plaats openlijk ter beschikking van de kerkvoogdij Verhuizing Maar vorige week donderdag maakte buurtrichter Jan Versteeg wel gebruik van een van zijn rechten: hij liet de klokken in de Edese toren luiden ten teken, dat hij de geërfden van de buurt ter jaarlijkse buurtspraak opriep. Vroeger werden de buurtspraken in het koor van de oude kerk ge houden. doch in 1914 verhuisde men naar restaurant Marktzicht. Dat is in de afgelopen 50 jaar blijkbaar goed bevallen, ook om dat men daar niet op een droog- behoefde te zitten. De boeken ewijzen, dat men dat ook niet heeft gedaan. De geërfden krij gen op de buurtspraak gratis con sumptie en de rekening beliep in de eerste jaren na de verhuizing uit het koor der kerk soms wel ƒ25 en dat in een tijd, toen een brandewijntje met suiker nop maar enkele centen kostte... Aan deze buurtspraak namen niet alleen het gekozen buurtbe stuur, maar allen, die in de buurt eigendommen hadden, de geërfden, deel. In ons land zijn In de loop der eeuwen talrijke buurten ontstaan, doch de Fran se revolutie deed ze praktisch al le verdwijnen. Er kwamen ande re zeden en gewoonten en er wer den wetboeken opgesteld, die niet alleen het gezag, maar ook de reden van het beslaan van een buurt aantastten. De ene buurt na de andere verdween en de ge meentebesturen namen hun taak over. De buurt Ede-Veldhuizen echter heeft de Franse revolutie doorstaan en is thans in ons land als enige van de vroegere buur ten met eigen buurtspraak, bezit tingen en rechten overgebleven. De buurtspraak van de buurt Ede-Veldhuizen is dan ook niet alleen een instandhouden van een traditie, die geen betekenis meer ..Zullen we dan maar begin nen." Met deze woorden opende buurtrichter Jan Versteeg de buurtspraak van vorige week. En men begon. Dat begin was een constatering van de feiten, dat de Doesburger-molen weer volop draait, dat het duidelijk is dat er een nieuw zandgat moet ko men. omdat het huidige bijna is uitgeput en dat men dankbaar moet zijn voor de subsidie van het gemeentebestuur, waardoor het buurtbestuur de vliegdennen op de Ginkelse heide kon oprui men. mede waardoor deze heide als zodanig in stand kan worden gehouden. ..Geen wereldschokken de gebeurtenissen" sstelde buurt richter Versteeg vast. Buurtschrijver H. Heij las een jaaroverzicht voor, waarin hij speciaal melding maakte van het feit. dat de ..salarissen" weer aan de buurtmeesters waren uitbe taald. De administrerend buurtmees ter A. Righold gaf een financieel overzicht, waaruit bleek, dat er 104 meer was ontvangen dan was uitgegeven. Mede door een inkomen van ruim ƒ400 uit het zandgat, bedraagt het geldelijk kapitaal van de buurt precies 2036,45. Afbranden Slechts een instemmend gemom pel van de ruim veertig geërf den was hoorbaar, maar de ton gen kwamen los. toen het .he.de- vraagstuk" werd behandeld. Een commissie rapporteerde de bij eenkomst. die tevens werd bijge woond door kapitein A. J. Schoon hoven namens de Genie, omdat de Ginkelse heide, waar de buurt zoveel rechten heeft, tevens oe fenterrein voor de militairen is. De Genie had daadwerkelijke en gewaardeerde medewerking ver leend bij het terugdringen van het vraatzuchtige heidehaantje en het opruimen van de vlieg dennen op de Ginkelse heide. Om weer een mooie heide te krijgen, moet er meer gebeu ren en de buurt besloot daarom de gehele heide af te branden, hetgeen volgens buurtrichter Ver steeg de enige remedie is. nu het maaien van de heide ien te kostbare aangelegenheid is ge worden. Besloten werd, dat het buurtbestuur de nodige maatrege len zal nemen, uiteraard in sa menwerking met de Genie, om dat het immers ,.een zwarte boel wordt, waarin het niet prettig oefenen is". Ook zal Staatsbosbe heer worden ingeschakeld. De buurtcommissie voor de bij en kwam nog even vertellen, dankbaar te zijn voor de /oort- varendheid. waarmede op dc heide is gewerkt, want ,,er s de laatste twee jaar geen druppel honing meer gewonnen". lestaurant Marktzicht in Ede, inds 1914 de jaarlijkse buurt :eu van de buurt Ede-Veldhuizt worden gehouden. De pauze werd aangekondigd door een belletje, waarmede de ober werd opgeroepen. Straks gaan we met de hoofdmoot ver der". kondigde de buurtrichter Versteeg aan. Hoofdmoot Die hoofdmoot bleek nogal te vallen. Niet, dat het onbelang rijk was, maar de geërfden wa ren het eens met de voorstel len. De 250 subsidie voor de Gin kelse schaapskudde ging er ook nu weer vlot en met vlag en wim pel door. Over een bijdrage in de restauratiekosten van de oude kerk werd nog wel even gepraat. De kerkvoogdij had zich met een subsidieverzoek tot de buurt ge richt. De brief werd voorgelezen, waarna buurtrichter Versteeg me dedeelde, dat het buurtbestuur voorstelde met ƒ500 te subsidië- Een enkele aarzelende stem die van een der Edese wethou ders trachtte nog wel even 1000 van de buurt los te krij gen ..omdat er heel wat gaat ge beuren". maar Jan Versteeg drukte deze „oppositie" spoedig dc kop in met de mededeling dat dc buurt ..behoorlijk in de bus heeft geblazen" door met een vierde deel van haar vermogen te subsidiëren. Het geld zal wor den uitbetaald, zodra er gewerkt zal worden, want „nu gebeurt er nog niets..." Papklok Bij de rondvraag werd er voor gepleit de torenklok dos avonds om negen uur weer te doen lui den. Vroeger geschiedde dit. om dat de poorten van het dorp dan werden gesloten, maar Ede heeft geen poorten meer. Later werd geluid, ten teken, dat tenpap is ook al uit de mode. zo werd opgemerkt. Toch zal cie buurt een poging ondernemen het avondluiden weer in ere te her stellen. De heren mompelden al len instemmend, wellicht ook omdat daarna de laatste hamer- klap zou vallen en de ober weer op het tapijt zou verschijnen... Want al kost een brandewijntje met suiker of een cognacje al lang geen enkele centen meer, wat het drinken daarvan be treft, willen de buurtgeërfden in ieder geval de traditie handha- De toren van de oude IA ed Herv.) kerk te Ede, waarvan de klokken luiden, wanneer iedere derde don derdagmorgen in september de buurtspraak van de buurt Ede- Veldhuizen wordt gehouden. In het koor van deze kerk vonden tot 1914 de jaarlijkse buurt spraken plaats daarna verhuisde men naar restau rant Marktzicht. doch de buurt heeft de kerk niet vergeten, want vorige week donderdag werd be sloten één-vierde deel van het ver mogen van de buurt te bestemmen poor de restauratie van het kerk- OP 1 OKTOBER IN SERIE DE BEZETTING De eerstvolgende televisie-uitzending in dc serie De Bezetting wordt gepre senteerd op 1 oktober en zal gewijd zijn aan het onderduikwerk. Speciale aandacht wordt besteed aan twee orga nisaties: de Landelijke Organisatie voor hulp aan onderduikers (L.O) en de Lan delijke Knok Ploegen (L.K.P.) Enorm veel verzetswerk hebben de mannen en vrouwen van de L.O. en L.K.P. ver richt. Zeventienhonderd van hen heb ben daarbij het leven gelaten. De opnamen voor de uitzending zijn be gin augustus gemaakt; onder meer in Win terswijk. Eén van degenen, die medewer king hebben verleend bij de opnamen, is ds. F. Slomp, gereformeerd emeritus-pre dikant te Noordwolde (Friesland), maar beter bekend onder de naam Frits de Zwer- Ds. Slomp is de man geweest, die het L.O.- cn L K P.-werk in ons land op poten heeft gebracht en het heeft gecoördineerd. Startpunt was Winterswijk, waar hij in 1942 op een bijeenkomst van de gerefor meerde mannen- en vrouwenvereniging sprak. Op deze bijeenkomst kwam hij in gesprek met een moeder van vijf kinderen: mevrouw Hendrika Kuipers-Rietberg, beter bekend als tante Riek. TANTE RIEK Tante Riek hield zich al geruime tijd met onderduikwerk bezig, maar ze wilde dat dii werk landelijk gecoördineerd zou worden. Ze zocht daarvoor een man, die ze ge vonden meende te hebben in de persoon van ds. Slomp. Ds. Slomp: ,,lk weet nog heel goed dat ze naar mc toekwam, me bij de schouder pakte en zei: „U moet het doen." Ik weet ook nog wat ik antwoordde: ..Ik durf niet. er zit te veel risico aan vast. ik ben al byna een paar keer gearresteerd." Wat ze toen zei. zal ik m'n leven niet vergeten: „zou het nou zo erg zijn als je stierf en duizend jongens gered werden?" De volgende morgen ben ik in de trein gestapt. Een jaar lang heb ik in het hek- land bijeenkomsten gehouden om te komen tot oprichting van L.O.-afdelingen. In '43 waren die afdelingen er, van de Dollart tot de Belgische grens, van Den Haag tot En schede. Ik heb in dat jaar bijna niet gesla pen. Ik was voortdurend op stap. zwiert door het hele land. Daar heb ik dan ook mijn bijnaam aan overgehouden: Frits de Zwerver." BELANGRIJK het door J Meulenbelt geschrever boek over de jaren '40'45. staat: ..Hi élan. waarmee die predikant, later Frits dc Zwerver genoemd, het land bereisde en he: enthousiasme, dat daardoor aanvankelijk vooral in gereformeerde kringen werd ge wekt, leverden na enkele maanden een be hoorlijk functionerende organisatie op, di< later tot de grote Landelijke Organisalii voor hulp aan onderduikers (L.O.) zou uit groeien en voor de gehele uitbouw van hel onderduikwerk en daarmee voor de tegen weer van ons volk van enorme betekenis zou worden. Zij kou op den duur vele tien duizenden arbeiders en kantoorbedienden aan en wie toen ook maar even, bijvoorbeeld via dominee of pas toor, kans zag met haar in aan raking te komen, kon er haast zeker van zijn te worden gehol- Ds. Slomp heeft de tweede we reldoorlog zien aankomen: al in het begin van de jaren dertig. „Ik was toen predikant in Heemse. een plaatsje in de buurt van Har- denberg: vlak bij de Duitse grens dus. In'34 sprak ik al in Duitsland om de Duitsers te waarschuwen tegen het opkomende natlonaal- socialisme." BENTHEIM Meestal sprak ds. Slomp in het graafschap Bentheim en wel op bijeenkomsten, georganiseerd door de Alt-Reformierte-Kirche. De mensen, die bij deze kerk waren angesloten, hadden vele banden 1 greep jeugd te „bewerken". „Vooral in de jaren dertig", aldus ds. Slomp, „is dc Duitse jeugd grondig verpest." De predikant geeft een paar voorbeelden: ..Ik heb het meegemaakt dat een groep je kinderen een weekend in een vakantie kamp doorbracht. Voor het eten zeiden de leiders: Jongens en meisjes, zeggen jullie nu eens allemaal: Here, geef ons heden ons dagelijks brood. Dc kinderen deden het. Er kwam geen brood op tafel. Daar na zei de leiding: En zeggen jullie nu ens: Hitler, geef ons heden ons dagelijks irood. De kinderen deden het. Er kwam irood op tafel, met dik beleg. Ik kende een man in Bentheim. Hij as onderwijzer op een lagere school. Ik vist dat hij een anti-nazi was. Op een da^ vordt hij gearresteerd. Hij blijkt te zijn langegeven door zijn eigen dochtertje. Als ■ommentaar gaf het meisje: ,,Ze hebben me verteld dat iedereen, die niet van de Führer houdt, een slecht mens is. Ik heb pappie wel eens boze dingen over de Füh rer horen zeggen. Pappie is dus een slecht „Er is vanavond ker mis", zei ik aan tafel. Geen kommentaar. „Dris vanavond ker- „0", zei vader zonder me aan te kijken. Gespan nen las hij in de krant, die onder zijn etensbord lag. Op deze manier kan men lezen en morsen tegelijk. „Ik heb met Frank en Wim afgesproken". „Heb je dan geld?" „Ik heb gespaard", loog ik. Vader keek me nu aan. „Nou, nou je gaat voor uit". Hij verschoof zijn bord en ging verder met lezen. Inderdaad ik ga vooruit. Ik kan nu liegen met een gezicht van een pokerspe ler. ,Zal je vanavond je nieuwe jas is aantrek ken?" zei moeder. „Je draagt hem nooit. Hoe komt dat?" Gaat ze weer over die jas beginnen. Had ze een uur voor in de rij gestaan bij een uitverkoop. Een jas, die een introvert niet eens zou aantrekken. „Hij trekt bij mijn ok sels en van de klem- word ik misselijk'\ Ik keek op mijn horloge. Zeven uur. „Mag ik van tafel?" ,,'k Moet me nog verkle den en ik heb om half- acht afgesproken". Een gebrom. De toe stemming was er. Op de kalender in de w.c. zag ik dat tante So phie morgen jarig is. Tan te Sophie, die rondliep in kleren van haar overleden man. Misschien draagt ze zijn ondergoed ook wel. De mensen in haar buurt den ken dat ze ongezond is, maar ik weet wel beter. Ze vindt het gewoon zon de, die goeie kleren weg te gooien. Daarom draagt ze ze zelf af. In de spiegel boven het fonteintje zag ik dat ik me nodig scheren moest. Boven haalde ik de oogst binnen en vernietig de ze in de wasbak. Een schoon overhemd. Jasje uit en jasje aan. Stropdas van 95 cent om. (gelijk met de jas gekocht). Nu naar beneden. Onder aan de trap stond vader. „Ben je naar de w.c. ger ais ER UIT GELICHT zullen we je een brief schrijven. Albert M. (ook Lisse). Serieus: zelfkritiek. Je zou (óók serieus) een cursus moeten vol- S?n of zoiets: wordt et niet zo een- e-drie op het papier zetterig. Een tekening hou- we overigens. En zou je dat hek op je foto kunnen uitvergroten óf an ders ons het nega tief willen stu- rt A. v.d. W. (Rot terdam). 't Eerste blijft hier Wat dit en de andere vijf betreft: er zitten heel goede frag menten is. Jam mer. dat die zo verloren gaan in franje, die er óf niet toe doet óf nietszeggend is L. K. (Den Haag) Zegt-u-dat- wel. weest?", vroeg hij. ,,Ja. Hoezo?". „Hoeveel keer heb ik je al niet gezegd, dat het slecht is zo vlak na het eten". „Als ik toch moet" was mijn verweer. „Vergeet de verjaardag van tante Sophie niet", riep ik vader achterna, die weer terug ging naar de kamer. Met een „Let maar op je geld vanavond en laat tan te Sophie maar aan mij over verdween vader in de kamer. Ik liep naar de kapstok en haalde de klerenhanger uit de schouders van mijn jas. Met veel tegenzin trok ik hem aan. Ik haatte hem, droeg hem als een koelie zijn last. „Dag", riep ik. Een laat ste blik in de spiegel. Voorzichtig deed ik de voordeur dicht. (Hoeveel keren heb ik je al niet ge zegd, dat je niet met deu ren moet gooien en smij ten.) Van de woonwijk kwam ik in de winkelwijk. Dc eènheidsverlichting werd nu afgewisseld door kleu ren. Een kerk maakte ook reklame. Een rood kruis stond dreigend in de lucht. Waarom niet wit? God is geen eerste hulp. Een man onderbrak mijn gedachten. Aandachtig be keek hij een felverlichte etalage Een konijn ver blindt door het licht. Hij keek naar ijskasten, zag ik toen ik dichterbij kwam. Op mijn beurt, bekeek ik aandachtig zijn jas. Een pracht jas. Een jas waar in ik in begraven zou willen worden Ik ging naast hem staan en deoJ net of ik me ook voor die koude dingen in teresseerde. „Ook op zoek naar een ijskast?" begon ik. „Als ik u iets mag aanraden, koop die dingen niet in een spe ciaalzaak. Spaar liever bonnetjes bij uw kruide- „Ik kijk maar wat", zei de man en hij keek verder. „Bevalt die jas u eigen lijk wel meneer". Ik wees naar zijn buik. „Nooit bij stil gestaan", zei de man. ,,'t Laat me koud". „Zou u het erg vinden als we van jas ruilden?" „Als ik je er een ple zier mee kan doen". We zochten een beschut portiek op. beschut voor nieuwsgierige voorbijgan gers, en wisselden van jas. ,,U moet nooit een zwarte ijskast kopen", zei ik nog. „Die neemt warmte op Uit een van de nieu we zakken haalde ik een sleutelbos. „Uw sleutels", zei ik. „Ik hoop dat u er geen spijl van zult hebben". ,,'t Gaat buiten mij om", zei de man. Hij glim lachte, stak zijn hand op en liep weer terug naar de etalage. „Je raakt er niet op uitgekeken", riep hij nog achter-om. Zonder bon geen rekla me dacht ik. Ik verliet haastig het por tiek in tegenovergestelde richting. Goedkeurend be keek ik mijn jas. Streek over de stof als over de wang van een meisje. Ik voelde me buiten model. Het leek wel of ik jaren in deze jas had rondgelo pen. Morgen ziet ma de jas aan de kapstok han gen. Ze zal hepi bekijken, betasten en denken dat ik dronken geweest ben. Steeds meer mensen kwam ik tegen. De etala ge? werden groter. Bij de automatiek zou ik Frank en Wim ontmoeten. Automatiek: een fiatge- bousv waar alle lichten branden en niemand thuis is. Met een loper kom je binnen, sleept alles wat waarde heeft naar buiten, propt je mond en zakken vol en gooit de deur met een smak dicht. De loper is verdwenen in het sleu telgat. Frank en Wim ston den met hun rug tegen de glazen muur, die automa tiek en straat scheidde. Achter hen stonden twee meisjes. Ik deed de gla zen deur open Het glas voelde vettig aan. „Ha, die Peter", riep Wim me toe. Frans stak een van de meisjes een staaf frites in haar mond. „Het is verboden de die ren te voederen", zei ik. „Flauw", dacht ik. Toch keek het meisje me be trapt aan. „Is dat een vriend van jullie?", zei ze. Ik stak mijn hand uit en zei: „Hoe maakt u het". Mijn naam hoefde ik niet te zeggen, die wisten ze al. Aarzelend gaf ze me een hand en mompelde haar naam Haar vriendin volg de haar voorbeeld. „Loopt dat nou gemakkelijk". Ik wees naar hun opge schroefde benen. Ze keken elkaar aan en haalden hun schouders op. „Even een kokerètje trekken", zei Frank. Hij maakte een prop van zijn leeggegeten frites zak en liep naar het flatgebouw. De meisjes lachten. „Alleen?", zei Wim. „Ja, zoals afgesproken", zei ik kortaf ,.We kwamen ze toeval lig tegen". Wim trok een veron: ehuldigcnd gezicht „Moet je niets trekken?" Nee, dank jt, ik heb pas gegeten Ik groette het viertal en verliet de automatiek. Zorgvuldig veegde ik het vet van de glazen deur van mijn vingers. Zuiver frituurvet. K K Kartoen HAN BAKHUIZE"

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 13