0pen brie]} monteren electronische or ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1963 Er zit muziek in Bodegraven: daar bevindt zich namelijk een voor Nederland uniek bedrijf waar elek tronische orgels worden vervaar digd, orgels voor een goed deel ge maakt door meis jes. Zij maken daar de toon, die de muziek maakt zonder bepaald de eerste viool te spelen. Bij de op bouw van de klankkleuren de zer instrumenten is rekening ge houden met gees telijke muziek, zij zijn daarom ge schikt voor het Nederlandse or- gelminnende pu bliek. In de kerk voldoet het elek tronische orgel beter dan een har monium, waarvan het aantal stem men en het volu me te beperkt zijn. Het heeft geen zin het elek tronische orgel dat ontworpen werd huiskamer te vergelijken met het orgel van de St. Bavo. Het pijp orgel blijft de koning der mu ziekinstrumenten; het elektro nische orgel vormt zijn meest ideale vervanger. Toetssteen woordt de technisch directeur: ,,Ze komen uit zichzelf, ik behoef niet te adverteren. Onze zorgen liggen anders. Deze orgels die u ziet kunnen ruimschoots de toets der vergelijking doorstaan met de buitenlandse merken. Voor een re delijke prijs kan de Nederlandse muziekminnaar een inheems in strument kopen met twee klavie ren en pedaal, in een kast aange past aan eigen interieur. Ook het buitenland toont grote interesse voor dit instrument met zijn vele mogelijkheden: leverbaar met ruimtelijke weergave en koptele foon. Huisgenoten behoeven geen last van orgelstudie te hebben. bedroevend dat de export ,Wat is Uw mening over Naast de lofdie de ouder lingen in het algemeen in de vorige aflevering is toege zwaaid én de grote waarde ring. die ik in bijzonder veel brieven ben tegengekomen, wilde ik vandaag beginnen met een aantal suggesties, die zo heb ik de indruk niet in de eerste plaats als kritiek zijn bedoeld, maar weergeven waar op een bepaald moment behoefte aan kan bestaan. Ook nu zal ik proberen zoveel mo gelijk schrijfsters te noemen, wat uiteraard het (soms sterk) inkorten van de reacties met zich meebrengt. Om te begin nen een brief van: Dlir. C. K. te 's G.: „Ondanks mijn grote waardering voor het werk van de ouderlingen is het mij opgevallen, dat de gesprek ken meestal tussen de mannen werden gevoerd, terwijl mijn echtgenote er min of meer bui ten stond. Tijdens het laatste be zoek b.v. vroeg een van de broe ders aan mij: „Heeft u nog iets te vragen of te zeggen?" en richt te vervolgens de volgende woor den tot mijn vrouw: „Mevrouw het mag misschien wel de schijn hebben dat wij alleen met uw man gepraat hebben, maar de ze vraag geldt natuurlijk ook voor u". Ik stelde toen de vraag of het soms wenselijk zou zijn een vrouw in het ambt te be- Wat denk. U van: SCHOONDOCHTER(S) U herinnert spraak: elke i maakt toen w zich vast nog wel de af- niei ge- met de rubriek: „Wat uw mening over van start gingen. Aan die afspraak wil ik me echt wel houden, al zouden er over ons eerste uitgangspunt, het ouderlingenbezoek, veel meer dan vier rubrieken te vullen zijn! Het is en dat bent u zeker met mij eens veel leven diger de nodige afwisseling te brengen, al zou daar een aantal brieven voor moe ten blijven liggen. Vandaar, dat u terwijl we nog „midden in de ouderlingen zitten" al weer de tweede vraag in het kader van de rubriek tegenkomt. En die luidt dan: Wat is uw mening over: SCHOONDOCHTERS lachen of het voorhoofd fronsen... al gelang uw karakter en vooral dat van uw schoondochter(s) of het meisje, dat dit het zij binnenkort, hetzij op wat langere ter mijn, worden gaat. Waarom die vraag? Wel, vooral hierom. De grapjes, brieven aan be paalde rubrieken in verschillende damesbla den, cartoons en noemt u maar op, spreken allemaal over de schoonmoeder. Wat daar al niet over gezegd is, in wel ke zin dan ook... Daarom krijgt op „Blad- Zij" iedereen met een (of meer» getrouw de zoon(s) de gelegenheid het eens over de schoondochter(s» te hebben. In dit verband kan het misschien ook wel aardig zijn eens te praten over de aanstaande vrouw van zoon lief, zodat u nog een keus of een combinatie kimt maken ook. Toegegeven: de jongere lezeressen komen bij deze vraag niet aan bod, maar voor haar heb ik ook nog wel wat op m'n lijstje staan zodat zij een andere keer papier en pen te voorschijn kunnen halen. Om op de pagina van 12 oktober a.s. de schoondochter ten tonele te kunnen voe ren, mag ik u wel dringend verzoeken uw reactie in ieder geval vóór de 4e oktober op de bus te doen. Dat is misschien een beetje kort dag, doch ik waag het er maar op mij van uw medewerking in deze ver zekerd te zien. Doet u mee? de afdeling hiernaast". We lopen gedrukt wordt door gebrek aan m met hem mee en zien daar de fabrieksruimte. Australië heeft be- j'i. lussencontrole. waar het paneel langstelling maar als ik niet op ruw voorgestemd wordt. Iedere tijd op de njarkt ben. kom ik de montage komt hier te voorschijn, want zelfs de beste breister laat wel geen verstand." Metterdaad bewijst hij dat. door u, te vertellen, dat het bedrijf ook, Amerika investeert do°r de meisjes gekozen, nylon Nederland schorten verstrekt. Stel u gerust. komt, het stempaneel is zijn toets- hangt allemaal steen. „De print is helemaal hier ontwikkeld en op tekening gezet" "Vo' spannin legt Vreeken jr. uit. „Het is alle- Rijksgoe maal precies uitgedokterd; het is van een dan ook niet mogelijk dit vak el- telt ders te leren, onze mensen wor- terrein i den in het bedrijf zelf opgeleid." Het electronische orgel, Moet ons land dit ^'Iap Domburg uit Zwammerdam bij. en haar vriendinnen waren niet in bet luchtige kledij rond: het zijn u--1--n van no iron katoen. i Den Haag af. anning wachten keuring voor dt nieuwe fabriek. Iedere het instruir •ter hebben al ijftienduizend vier- de bezit." Komt het het enthousiasme voorstellen van :isjes, want zij weten dat hun handen de vergunning niet, wat dan? „Ik plaats vindt in vele gezinnen. sprong" Amerikaans, "gaf de drie kan als het moet morgen in Bel- vooruitstrevende Vreekens junior ?,e beginnen verklaart Vreeken het probleem: hoe kan dit Instru- Jr* maar^in^ principe blijf ik II ment door eigen mensen gemaakt ver 1 worden? In enkele jaren is hen e.gen gelukt en we Binnenkort wordt net nog jonge mincsraad geïnstall fijn vinden als bSd"ï's- kómt" „Go,- K°mi, ook op de Rijndam, zodat het op alle wereldzeeën gehoord mag worden. Zij delijk de groei t bedrijf: dë „ieuwe tarlt f^£jetlLTB dameszaken en wen- Daar heeft een meis. plaatje voor zich, dat er uitziet ben als een koperen landkaart met schap." ./orden gebruikt ruimte. We zien de meubelmaker fineren, paar bij paar worden de zijstukken van het orgelfront be werkt om de tekening van het teak eender te houden. Moeder de vrouw is toonaangevend voor de keus van het „meubel", weet de fabrikant, en dat mag beslist niet in haar interieur uit de toon val len. Van begin tot eind blijven deze zijstukken dus gepaard. We bekijken de spuiterij, en lopen door de afdeling metaalbewer king en het magazijn, want'prak tisch het hele instrument wordt in Bodegraven vervaardigd. In apar te, onlangs bijgebouwde cabines wordt het klaargekomen instru ment veertien dagen getest, door vakmensen uiteraard „zwaar- technische jongens die meestal iek als ver-gaande hobby heb- dat koppelen aan vakman- „.„s „eten, dat kapi- ïn Bodegraven, met mijn tein Rog cp het hospitaalkerkschip i mpiKcn jje n00p enthousiast de kerkdien sten zal begeleiden, op een elec- tronisch orgel, door hen vervaar digd. Door de bescheiden afme tingen van het instrument, het be stand zijn tegen vocht en tempe ratuurschommelingen, is het óók de vriend van de binnenschipper en te vinden in het kleinste roef je. Het zou ons niets verbazen, wanneer de meisjes over enkele jaren in hun huwelijksboot een muziekinstrument meevoeren, dat ze zelf hebben helpen opbouwen en ontwikkelen! Moeder hoeft een sten kapittel bij de aanschaf strepen, de zogenaam de chef, de heer A. Keereweer §e print. Ze buigt zich toen wij de fabriek binnengingen, plaatje en spreidt „Het is hier een rommel van je- heid ten toon, welste. Hoewel het gebouw nog maar enige jaren in gebruik is moest het enkele malen met vingervlug- de bespeler IM. in.tr.,- 6ers Geen jagen De meisjes, noch iemand an- s van ons personeel werken op stukloon of met een of ander ta- Hóór riefsysteem. Ik wil geen wording zijnde ment jaloers op kan zijn: vleugel worden uitgebreid en „dg ^^"Ö.TÏTiUt "valt CrÓaaSÓ"S"™! VrJPkiS is er ruimtegebrekVergezeld prikken van condensators en buis- ^r Hoe^el het heie comnW de te^isch^ directeur, de voetjes, die met de soldeerbout ^ouHndrïk Skt heïst •orden vastgezet - - Patroon heer L. Vreeken jr. mee naar de afdeling, waar de meisjes werkten. Ze zaten, met z'n achten achter elkaar ieder aan een eigen werktafel en monteer den het slechts voor ingewijden te begrijpen electronische gedeelte: draadbomen, condensators, weer standen, lampjes, voor ons een wirwar van draden, kokertjes en piepkleine poppenzuignesjes. De orgelzaak werkt met een ver doorgevoerd systeem van be drukte bedrading. De meisjes monteren volgens een bepaald pa troon met gebruikmaking nergens een jachterige sfeer. Moeilijkheden met het aantrek ken van personeel? Terwijl we lo pen langs de tientallen instrumen ten die twee weken lang onder spanning staan en hier regelma tig gecontroleerd worden, ant- noemen, omdat het daardoor mogelijk zou zijn dat tijdens een gezinsbezoek een broeder én een zuster zouden komen, waardoor wellicht ook de vrouw veel meer aan het gesprek zou kunnen deelnemen. Een alleenstaande vrouw zal er vaak ook tegenop zien twee broeders te ontvangen terwijl zij dat gevoel niet hoeft te hebben als er vrouwen op be zoek komen". Nadat deze schrijver een plei dooi heeft gehouden over „de vrouw in het „ambt" (een onder werp waar we misschien te zij ner tijd eens op terug kunnen komen» zegt hij verder dat als er tijdens een bezoek geen ver trouwelijke sfeer is en het ge sprek niet vlotten wil, er eigen lijk niets anders op zit dan zuch ten en op de klok kijken. Het uit trekken van één of anderhalf uur per gezin lijkt hem dan ook niet juist toe; loopt het gesprek niet, dan is de tijd te lang, raakt men goed op dreef, dan moet een gesprek worden afgebroken met „het spijt ons, maar we moeten zo en zo laat bij een ander zijn". Indien het nodig is een gesprek af te breken, dan direkt een nieuwe afspraak gemaakt voor een volgend bezoek, wordt hier gesuggereerd, al ziet briefschrij ver wel in, dat op zo'n tweede avond de goede sfeer wel eens niet gevonden kan worden en de gastvrouw en/of gastheer zich een beetje kunnen generen voor hun openhartigheid tijdens het eerste bezoek Conclusie: niet meer dan één bezoek per avond, al zal er dan een sterke wissel worden getrokken op het gezins leven van de ouderlingen. Moge lijke oplossing: meer broeders en zo mogelijk zusters in het ambt van ouderling benoemen. Tot zover een paar gedeelten uit deze brief. Misschien mag ik opmerken, dat het niet de be doeling is om over de vrouw in het ambt nu al een discussie te gaan houden. Het motief hier voor vindt u bij de introductie van de nieuwe vraag. Wél H Mej. J. C. C. van der K. te L.: „Toen er in onze wijk een vrouwelijke ouderling was be noemd, kwam deze mij als al leenstaande vrouw al gauw op zoeken. Voor een geestelijk ge sprek echter lijkt mij toch een predikant de aangewezen per soon. Wel deed het mij goed, dat deze ouderlinge me van de win ter kwam vragen of ik soms be hoefte had aan warme kleding of brandstof. Ik geloof verder stellig, dat vrouwelijke ouderlin gen op de kerkeraadsvergade- ring veel dingen kunnen bespre ken. waar hun mannelijke colle ga's niet aan zouden denken". Mevr. J. de G.-G. te 's-G. „In vele gevallen verdient het vol gens mij aanbeveling om vrou welijke ouderlingen in te scha kelen. Dit voor bepaalde geval len, waarin gezinsmoeilijkheden zijn op te lossen, die door een vrouw soms dieper aangevoeld worden, mede omdat men op een enkel terrein tegenover een vrouw meer openhartig zal spreken, dan tegen een man". Een andere opmerking uit deze brief, die ik toch eventjes wilde noemen: „Ouderlingenbezoek kan heel prettig zijn, omdat je, vooral als huisvrouw, die van 's morgens tot 's avonds in be slag wordt genomen door aller lei gezinsbeslommeringen, even eruit getild wordt". Maar, ik had u suggesties in het vooruitzicht gesteld, dus om déze wens met een min of meer principiële kant nu verder daar te laten, thans de vraag: Zou dat niet kunnen? Mevr. M. van B.-H. te R.: „Met blijdschap zij ten eerste opgemerkt, dat er (nog) steeds mensen gevonden worden, die dit ambt aannemen, want het is werkelijk een moeilijke opgave. Om ouderlingen voor het huis bezoek geschikt te maken, moes ten ze eigenlijk een opleiding krijgen", een mening, die ook mevr. G. M. V.-van A. te 's-G. deelt; dhr. B. S. te D.: .iaat men toch vooral de nieuwe woonwijken niet vergeten; men woont er dicht op elkaar, maar men voelt zich er vaak zo een zaam"; dhr. C. V. te R.: „Als ouderlingen bij mensen komen dte de indruk wekken zodanige psychische moeilijkheden te hebben, dat inschakeling van een arts of specialist eigenlijk nodig is. dan geloof ik dat zij deren te letten, hen met het huiswerk te helpen en hen 's a- vonds gezelligheid te bereiden"; hetzelfde schrijft mevr. A. d, N. te M.: „Wat hebben opgroeien de kinderen aan hun vader als hij bijna geen avond thuis is?" Tot zover deze verschillende wensen, die ik herhaal het nadrukkelijk slechts gelicht zijn uit brieven, die over 't al gemeen zeer positief genoemd mogen worden. Nu ziet u in de laatste brief het woord .kinde ren" staan. Als ik daar verder nog even op in mag haken: De jeugd '.Meisjes die van muziek hou den", aldus de heer Vreeken. Een en kantoor verlaten ding L' hebben ze allen eemeen- 7e ziin tóinken: d *dis lezen - ontzettend nauwkeurig èn handig P^eeldat ze cmder handen bovendien. Het pietepeuterige Zes p^eelties electronica te zijn, doch beslist hen"hadden'boekhaiKiei ASS,™,'.' himr met )e afgemonteerd, dan hebben ze een toonpaneeltje vervaardigd waaruit straks twee tonen zullen werk dat ze doengaat hèn beter af dan de jongens Toch zijn ze allerminst zwakstroommonteurs! Dertig vertinnen i i het de twaalf tonen taaf en worden ondergebracht in het zogenaamde toonraam. Zij, die tot de geroutineerden behoren, zorgen aan de achterzijde van het toonraam voor de doorverbindin gen met de draadboom. Bij het zien van de doolhof van draden contactpunten krijgen vertelt: „Nee, peet voor de meisjes die dit r ik heb niet het gevoel dat ik een fabriek werk: ik help een oi gel maken". Een klein comfooi tje, waarin de tin vloeibaar wordt toon stemmen. Er zitten gehouden staat op haar tafel. De meisjes doen niet de hele dag het zelfde werk. Met elkaar mont zij het gehele vernuftige ele< beroep uitoefenen. „Kijk", zegt de heer L. Vreeken, „door de stern- spoel te draaien kunnen hele orgel briefschrijfsters. Een babbeltje eerst, en dan een even terugko men op dc Open Brief van j.l. zaterdag heel waardevol voor het mij, ik vind de reactie intens be langrijk en na een kleine adempauze Ineens de zin: „Hoe gaat het verder, zo, Chris?" Klinkt dat niet gezellig? Je gou er zó op willen antwoorden. Hoe het gaat? O, fijn. Soms druk, de we ken vliegen. Maar soms even een paar uren stilte, die ik dan ook maar stilte laat. Vroeger zette ik bij zo'n open stuk tijd direct de schrijfmachine op tafel, maar Kijk, het gaat niet eens zozeer om hoe te bidden en wat te bid- j_> vorjge week den. Maar meer om vreemd vinden. We zijn ÜRIEFSCHRIJFSTER voriee week zal gebed ons een ervaring geeft. En daar bidden zo hoogst per soonlijk is (en dat ook zijn mag, in ons persoonlijk aanroepen van God), is ook de ervaring persoon- slechts*als"dV waarheid en niet gebeuren. Omdat de lief de waarmee Hij u zocht van een geheel andere maat is dan de maat waarmee u conclusies uit uw persoonlijk leven trekt. Wij hebben maar één openbaring van de die liefde: Jezus Christus. Een weI mens. Als er óóit iemand een toch massa-meeting had mogen hou- rijk? zal zij zeggen. Mogen we den en ket >>ze'' had mogen dat dan niet laten blijken? Ja, zeggen, dan Hij. Het is afschu- zeg ik dan, maar niet als üw we^ijk voor onze hoogmoed, maar waarheid, niet als uw ervaring. Hij zat_ gewoon met een tollenaar lijk. Nu zijn wij geen van alle ge- Die u zocht en Die I lijk We weten dat ook wel. Soms Uefde de ander Er dracht echter is een ervaring ons zo kost- tweeërlei liefde aan het werk y o werd niet gezocht om nu die an der eens voor te tellen hoe het nische gedeelte van dertig orgels geacht de grootte van de klavie- deze septemberweken of het aantal stemmen. echter is een ervaring baar dat wij deze wel aan een ieder zouden kunnen vertellen. Het komt ons ongerijmd voor dat een ander niet deze rijke ervaring zou kennen. En zulk een ervaring is nu het leven met God en de rijk dom van de gebedsverhoring. PrHetn'is dan pas ONS PATROON MCOI EN AFKLEDEND komt tot de ontdekking dat het Bijbel, altijd al rijk, opent i daar niet anders is: diepe, mate- vergezicht na vergezicht, alles schijnt hun gedachten toe te stro- Een mooi-afkledende japon, speciaal voor wat oudere dames in de maten 44, 46 en 48 hebben we deze keer als ons patroon gekozen. Het model heeft een overslag en de rok wordt in licht gerende banen verdeeld. De japon krijgt de nodige soepelheid door de schouderplooi bij het armsgat. De hals wordt niet te laag uitgesneden en kan naar verkiezing gegarneerd worden met een uitstekend biesje. Voor de vervaardiging heeft men ongeveer 2,75 meter stof van 130 cm breedte nodig. Onder vermelding van i is het patroon aan onze bureaus ver krijgbaar tegen betaling van f 0,50 per stuk. De patronen kunnen ook per post worden toegezonden. De prijs wordt dan f 0.60. Dit bedrag gelieve u in postzegels te plakken aan de adreszijde, naast het gewone frankeer zegel. van de briefkaart waarop u uw bestelling doet. Opdrachten moeten uiterlijk op 5 oktober a.s. in ons bezit zijn. Na die datum kunnen wij levering niet doen plaatshebben. stilte ligt over de landen. Misschien ook ben ik dan al op nieuw zó druk in de weer dat het lijkt alsof er geen grote open stukken stilte in mijn „landschap" zijn geweest. Maar toch ze zijn er, en ze maken een goed deel van mijn houding ten aanzien van de Open Brief uit. Ik zou na de vorige keer niet verder kunnen schrijven als ik in deze dagen niet de momen ten ^van innerlijk-stilzijn had ge- Want wat je in je brief zegt. briefschrijfster van vandaag: „Zo als die mevrouw uit de laatste open Brief reageerde, zo heb ik toch ook wel gedaan, misschien „..n, alles wordt harmonisch. Hun vreugde hierover verleent hun een zekere gestalte bij hun gaan naar de ander. Zij vergeten heel be grijpelijk een beetje dat dit „zien" hun zien is, hun ervaring, en dat dus de ander wel iets heel anders kan hebben ervaren. Zoals we al zeiden: de regenbui voor de ene is een zonnige middag voor de ander Gebed van de een. bijvoorbeeld bij ziekte, kan ge zondheid gaan betekenen, gebed van de ander echter de dood. Zolang,een gebed op je eigen persoonlijk leven, je wel en wee, un. 6w.«, is gericht moet je niet met de bij u sterk. Want hoe moet dat ervaring, hoe heerlijk ook,naar anders met alle dingen die niet een ander lopen gebeuren of gaan zoals je graag je toch 1 willen e hem die als „waarheid" onder de wrijven. Zo van: zie je wel, mijn ervaring dat ik :t de ander, dat wil zeggen: met degene die door Gods liefde even vurig gezocht wordt als ik, in een waarachtig gesprek kom, meer nog: een werkelijk samen-zijn beleef, als ik geen sluitende redenering wil overdragen, geen zaken van mijn ervaring, maar op gevaar af be spot te worden, in roekeloze en argeloze liefde met hem aan zijn tafel ga zitten, aan zijn put, aan zijn strand. In zijn wijk. in zijn situatie, in zijn werk. Dat is ont zettend moeilijk. Want dan moet je steeds van jezelf een schepje afdoen. Dan ga je begrijpen wat „gehoorzaamheid" in de Bijbel betekent. Maar ook wat belofte betekent. En trouw Gods. Zoals ik zei: dat is mijn ervaring. Zon der die ervaring geen vrienden onder hen met wie ik vroeger niet mocht omgaan. Of aan wie ik het op z'n allergunstigst moest „zeggen". Zo staan hier twee ervaringen de praktijk klopt. Dat is "aast, elkaar- Behoren zij onder al te menselijk en al te gevaar- dtn kerkdak. Kunnen wij - - - elkaar luisteren? Kunnen d lijk, de middag op de brommer elkaar luisteren? Kunnen duizend is er een voorbeeld van. Integen- meningen nog de luister Gods la- deel, u werd gezocht i wel. Want tens gebeden hebt' Dan "kom je te- b'J mij kwam het uit! Want dan medemens, die „ander" te tonen met omdat mijn vorige brief- recht bij berusting" daarmee splits je de mensen in twee groe- hoe u in alles hem gelijk bent, u,t.gaaï' ben ik ook bezig.~Dat kan niet pen: weters en niet-weters. En hoe het anders, want een Open Brief als dan hebben de weters macht hoe ziekte de vorige kan nooit af zijn. On- over derwerpen als die van de vorige mij keer zijn veel te diep paar kleine kolommen te worden afgedaan. Zo ooit, dan in zo'n ogenblik van noodgedwongen korte beantwoor ding, spijt het mij dat ik niet kan doorschrijven. Misschien kan ik dat nu toch enigszins, terwijl ik dan tussendoor jouw vraag be- die zijn antwoord. doordraagt. helemaal niet klopt! omdat ik schrijf zal de macht i dood ons vaneen- der zonde verdwijnen. Maar om- -weters. Het komt scheuren, hoe wij kinderen ver- da* genade haar morgenrood dat dit machts-bewust- liezen en midden in de raadsels spreidt, zovelen staan, hoe wij intens gebeden hebben om een r ven met richting blijmoedige aard, oplossing dit: „ik heb het' van ons, kerkmensen, verwijdert. Zeggen dat je Jezus kent, met de ondertoon: en jij niet!, maakt on- precies zoals je blik geeft, of de winterjas God gelooft. God, Die niet even staat en valt met uw gebedsver horing, God Die laat gebeuren zelfs mogelijkheden in dit op zicht om als ouderling met een arts tot samenwerking te ko men"; mevr. J. V.-de J. te B. én mevr. A. L. M.-E. te L.: „Het is jammer, dat ouderlin genbezoek aangekondigd moet worden; dit geeft een zekere spanning. Zou 't niet zonder kunnen? (waar tegenover staat de opmerking van mevr. de wed. K. J. H. van de B.-M. te T.: „Vooral een afspraak, kun je je van tevoren wat oriënte ren"); mej. M. H. van D. te Z: „Zoals het ouderlingenbezoek van thans dit in tegenstelling tot vroeger eigenlijk toegaat is de spanning er uit. Ik herin ner me van een bezoek dat er over niets anders werd gespro ken dan de nieuwe kerk. Kan het huisbezoek niet gereorgani seerd worden?": mej. M. H. te L.: „De verschillende gegevens van iemands maatschappelijke positie (zo nauw in verband staand met iemands geestelijke ligging!) kunnen toch gemakke lijk op een kaartsysteem wor den vastgelegd. Kan er b.v. als iemand jarig is een desnoods bedrukt kaartje worden gestuurd of iets dergelijks. De kerk is toch een moeder? Laat zij zich eens een beetje van de moeder lijke kant laten zien"; mevr. C. v. R.-v. d. H. te D.: „Men zou meer avonden of uren per jaar bij de lidmaten op bezoek moe ten gaan". Mevr. A. K. de J. te L. „Veel predikanten blijken geen tijd te hebben voor huisbezoek. Dat is jammer. Zou het, om het contact te bevorderen niet mo gelijk zijn, dat een ouderling van boven de 65 jaar, ook overdag eens op bezoek gaat? Bij veel mensen is dit na overleg zeker te doen"; me vrouw E. V. K. te B. „Om de aktiviteit en het medeleven meer op te wdeken, dan tot nu toe gebeurt, zou men eigenlijk ge meentekringen moeten stichten waar een ieder persoon lijk actief aan kan deelnemen. Dan hebben de ouderlingen ook meer tijd om naar gezinnen te gaan, waar zij het meest nodig zijn, nl. daar waar gezins- en huwelijksmoeilijkheden zijn"; mevr. G. S.-G. te R.: „Het moest meer gebeuren, dat als men is verhuist, de ouderlingen op be zoek kwamen om in de nieuwe nog onbekende wijk, aanwijzin gen te geven welke scholen, verenigingen enz. er zo'n beet je zijn"; mevr. A. van K.-de V. te R. (die, dat mag ik toch wel een keertje zeggen, een bijzon der aardige brief schreef): „Le venservaring van de ouderling en tijdstip van bezoek moeten zoveel mogelijk afgestemd zijn op de omstandigheden van het bezoekende gezin. Het maakt een heel verschil of men bij een jonger, een ouder, of een onvolledig gezin op bezoek komt. Als men daarmee rekening houdt kunnen de gesprekken gouden appelen zijn op zilveren scha len!"; mevr. G. J.-G. te 's G.: „Wanneer ouderlingen opgroei ende kinderen hebben, doen zij er beter aan geen ouder ling te worden, doch op hun kin- 'n Boel brieven gekregen 1 jongeren. Om er (sleohts<!) paar uit te halen: Mej. A. v.d. H. te A. (sterk te!): „Is het voor de ouders, maar vooral voor de grotere kinderen altijd goed samen zijn zo'n avond? Juist over je raakt spreek je je niet zo makkelijk uit waar je vader moeder bij zijn. En de ouders zullen toch ook wel eens hebben, waar zij liever over spreken waar de kinderen bij zijn": mej. H. J. P. te R.: „Iedereen is dan thuis (er wordt zelfs gezegd dat je thuis moet blijven) en ik vind het helemaal niet prettig om te praten als al je huisgenoten er bij zitten. Ik weet best, dat de ouderlingen niet voor elk lid van het gezin apart kunnen komen en denkt u ook niet, dat ik huisbezoek nut teloos vind, maar je eigen pro blemen bespreek je beslist lie ver niet" Hans K. te R: „Ho peloos, ik schaam me ongeluk kig als ze aan „mijn ziel" be ginnen. Mijn vader kijkt dan z< verwachtingsvol; in de trant var „heren, doe uw best, ik krijg het zelf niet voor elkaar"; mej. S. de V. te 's G.: „Ronduit moeilijke avond, ik weet dat het niet klopt maar als 't even kan piep ik 'm. Waarom? Ik ben niet zo'n vlotte en om je mond open te doen waar iedereen bij zit... om dan na afloop van je lieve broertje het nodige te moe ten aanhoren, nee! Ik zou als het toch moest liever alleen naar een ouderling toegaan of zoiets". Na deze hartekreten nog een enkele opmerking over ouder lingen en jeugd: Mevr. T. P.-S. te R.: „La ten de ouderlingen niet schippe ren als de jeugd erbij zit, da- wil ook de moderne jeugd niet. Persoonlijk heb ik bij ondervin dingen, dat strenge ouderlingen, die het de kinderen knap moei lijk maakten als zij iets ovei hun houding, hun tegenspraken en hun kritiek opmerkten, het meeste gewaardeerd worden. Die en die, dat was nog eens een fijne ouderling, wordt er dan gezegd en dan waren dan juist de strengsten". Mevr. S. S.-T. te R.: „De ouders mogen geen twistgesprek ken hebben, vooral niet als de kinderen er bij zijn. Kritiek, goed, maar dan in opbouwende zin". In dit verband de (ver standige) instelling van mevr. A. M. S.-de H. te 's-G., die er. in gedachten dan, al vast een beetje rekening mee houdt, dat kinderen op een bepaalde leef tijd toch alles „waardeloos" vin den en dat tegenover de ouder lingen ook wel niet onder stoe len en banken zullen steken. Ten slotte nog: mevr. S. M. B.-V. te L. „Vooral voor jonge men sen is het niet goed, da: levens vragen worden afgedaan met bijbelteksten en voorbeelden. Het zou mooi zijn als ouderlingen naast bijbelkennis, juist voor die jonge mens, ook enige psycholo- giche bekwaamheden hadden". Bejaarden te stellen. Dan mag ik mis schien in het algemeen zeggen, dat héél veel bejaarden zeer naar huisbezoek kunnen verlan gen; men is vaak eenzaam en waardeert dit bezoek meer dan menig ouderling zich misschien kan voorstellen, of, zoals mej. A. den B. te Z. zegt: „de mees te ouderlingen ooit zouden kun nen bijbenen". Dat leert mij al thans deze „ouderlingen-post". Ten bewijze een paar opmer kingen van de vele: Mevr. W. A. S.-M. te R.: Vooral als men vaak alleen is heeft men behoefte aan uitwis seling van gedachten. De ge dachte: men denkt aan mij en neemt de tijd met mij te pra ten en te bidden, kan een grote steun zijn"; mevr. K. T. te R.: „Al ben je tegen of over de ze ventig. dan zie je toch zo wei nig een dominee. Daarom ben je al blij als je ouderlingenbe zoek krijgt en dan heb je een heel gezellige avond. Het ver sterkt de band zo!" Deze wen sen zijn begrijpelijk, maar zegt dhr. P. M. te 's-G. (70 jr): „Mensen, die er nog toe in staat zijn, moeten naar de kerk gaan, dan ontmoeten ze vanzelf de ds. en de ouderling en nog veel meer". Er is dat geen goede aanmoediging om mee te eindi gen?

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 11