Veldkamp: sociaal-zwakke groepen gaan nu vóór OPHEFFINGS - UITVERKOOP BONTMANTELS Helikopter krijgt weer kans als (grotere) luchtbus In de loonsfeer moeten offers worden gebracht Gebruik van rijksgelden geen beginselkwestie Veel sucees in Amerika Longkanker (door roken) sinds '25 enorm verbreid „Koninklijke vliegt naar karavaan" Teheran 9 Redelijk bestaansminimum (Van onze parlementsredactie) TWISTER VELDKAMP wil zijn beleid in de eerste plaats richten op ■L*-'- het scheppen van een redelijk bestaansminimum voor de sociaal- zwakke groepen in onze samenleving. Hij beschouwt dit als een centraal vraagstuk van sociale rechtvaardigheid, aan de oplossing waarvan in de komende periode met kracht moet worden gewerkt. Een en ander blijkt uit dr. Veldkamps toelichting op de begroting-1964 van sociale zaken en volksgezondheid. De bewindsman stelt daarin, dat het verwezenlijken van de voor naamste desiderata op sociaal ter rein (het optrekken van ouderdoms- en weduwenpensioen tot het niveau van sociaal minimum, het betrekken van niet-loontrekkenden in een ar- beidsgeschiktheidsverzekering, de op lossing van het vraagstuk der zwa re geneeskundige risico's) belang rijke maatschappelijke offers vergt, met name in de sfeer van de loon vorming. In het kader van de loonpolitiek wordt men, aldus de minister, tevens geconfronteerd met de noodzaak een grotere loonstijging voor de laagstbe taalden te verwerkelijken in verhou ding tot de hoger bezoldigden, alsmede de eis van interne coördinatie tussen de verschillende bedrijfstakken. Het kan dus nodig zijn om bij de loonpolitiek gelijktijdig rekening te houden met overdracht van ruimte voor loonkos tenstijging ten behoeve van lagere in komensgroepen (eventueel ook optrek king van vrouwenionen, achtergebleven bedrijfstakken en achtergebleven groe pen in bedrijfstakken) en met alge meen-sociale verbeteringen ten bate van de niet-actieven. Wat het loonbeleid betreft spreekt de minister de verwachting uit, dat het georganiseerde bedrijfsleven dat thans primair de verantwoordelijkheid draagt erin zal slagen de loonkos tenstijging voor 1964 binnen aanvaard bare grenzen te houden. Zorg De regering, aldus dr. Veldkamp, Is met zorg vervuld over een aantal met de gespannen arbeidsmarkt samenhan gende verschijnselen, die ernstig In breuk maken op een verantwoorde loon vorming. De bewindsman zal dit vraag stuk in nauw overleg met het georga niseerde bedrijfsleven onder ogen zien. Het verband tussen het sociale be leid en de economische ontwikkeling aansnijdend, spreekt de minister het vertrouwen uit, dat de S.E.R. bij zijn advies over de begrenzing van de stij ging der loonkosten in 1964 de ontwik keling van de investeringen in aanmer king zal nemen als één van de belang rijkste factoren, die de begrenzing van de loonkosten zal bepalen. De bewinds man wil niet vooruitlopen op de door de S.E.R. voor 1964 toelaatbaar geach te loonkostenstijging. Deze loonontwik keling zal echter een essentieel gege ven vormen voor een enigszins nauw keurige raming van de economische ontwikkeling in het komende jaar. Dr. Veldkamp volstaat daarom in zijn me morie van toelichting met enige globa le aanduidingen. Hij herinnert eraan, dat het Centraal Planbureau voor de uitvoer in 1964 een grotere stijging raamt dan gedurende 1963 kon worden gerealiseerd. Het is onwaarschijnlijk dat de spanningen op de arbeidsmarkt zullen afnemen: de werkloosheid wordt dan ook voor '64 even gering geraamd als voor 1963 werd verwacht. De minister vertrouwt voorts dat het georganiseerde bedrijfsleven de ontwikkeling van de arbeidskosten nauwlettend zal volgen. Een voortdu rende stijging daarvan kan immers niet alleen de internationale concurrentiepo sitie aantasten, maar ook leiden tot een opwaartse druk op het algemene prijs niveau. Dit kan ook de groeimogelijk heden van de Nederlandse economie beperken. In sociaal opzicht beteken! een steeds stijgend algemeen prijspeil een aantasting van de positie van al len, wier inkomen achterblijft bij de Bijzondere aandacht voor geestelijke volksgezondheid (Van parlementsredactie Minister Veldkamp (sociale zaken volksgezondheid) meent, dat in de ko mende jaren de zorg voor de geestelij ke volksgezondheid om verschillende redenen de bijzondere aandacht behoeft Een speciale wet op de Geestelijk Zie ken' zal hiertoe om. kunnen bijdragen Aan de voorbereiding van deze wet zal met' kracht moeten worden gewerkt, aldus de bewindsman in de toelichting op de begroting-1964 van zijn departe ment. Dr. Veldkamp heeft ook nog andere legislatieve voornemens op het te van de volksgezondheid. Zo wil hij de Besmettelijke Ziektenwet 1928 aan een algehele herziening onderwerpen. In voorbereiding is voorts een wetsont werp tot wijziging van het in de zomei van het vorig jaar ingediende ontwerp van wet. houdende regelen op het ge bied van ziekenhuistarieven. Binnen af zienbare tijd is voorts de indiening te verwachten van een wetsontwerp tot instellnig van een college van advies voor de ziekenhuisbouw. Dit college komt t.z.t. in de plaats van de rr teriële ziekenhuiscommissie. prijsontwikkeling. Bovendien kan het tot ongewenste verstoring van de inko mensverhoudingen leiden. Loonkostenstijging Minister Veldkamp wijst nog eens op de loonkostenstijging in 1963. Deze be droeg over het eerste halfjaar gemid deld 3.2 pet., dat is 0,5 pet, hoger dan iorm van 2,7 pet. Deze overschrij ding wordt voor een deel veroorzaakt door de verbeteringen, die voor een aantal bijzondere categorieën van werk nemers (met d$ verpleegsters in par ticuliere inrichtingen als belangrijkste groep) tot stand zijn gekomen. Laat deze categorieën buiten beschou wing, dan is de loonkostenstijging over het eerste halfjaar van '63 3.05 pet, wat neerkomt op een overschrijding met 0,35 pet. Dit laatste wordt voorna melijk veroorzaakt door de stijging in landbouw, tuinbouw, baksteenindustrie slagersbedrijf (resp. 5.3, 3,4, 5 en 3 alsmede door de gemiddelde loonkostenstijging van 2,9 pet. in enige ondernemingen. Eén stijging van dé totale loonkosten met 2,7 pet betekent omgerekend op jaarbasis een stijging van 1.6 pet. Zou de genoemde overschrijding van d< norm van 2.7 pet. met 0,5 pet. gedu rende het eerste halfjaar van '63 zich ook in de tweede helft van dit jaar voortzetten, dan zou dit betekenen, dat het percentage van de loonkostenstij ging op jaarbasis zou oplopen van 1,( tot 1,9 pet Minimumloon De minister spreekt er zijn voldoe ning over uit, dat het streven om aar de laagstbetaalden een procentueel gro tere loonsverhoging toe te kennen dan aan de hoogstbctaalden, zleh ook on der het gewijzigde systeem van loon vorming heeft voortgezet. Nu de wijzi gingen in het loonbeleid materieel er institutioneel z(Jn voltooid, heeft d< S.E.R. de werkzaamheden Inzake het adviseren over de wenselijkheid en mo gelijkheid tot het treffen van een wet telijke regeling van het minimumloon hervat. Dit advies ziet de minister met grote belangstelling tegemoet. Met de voorbereiding van een werp Arbeidsvoorwaardenwet zal vol gens minister Veldkamp binnenkort èen begin worden gemaakt. Deze wet t.z.t. het Buitengewoon Besluit Ar beidsverhoudingen, de wet op de col lectieve arbeidsovereenkomst en die op het algemeen verbindend en onverbin dend verklaren van bepalingen van a.o.'s vervangen. Een punt van overweging daarbij is en in welke vorm de Arbeidsgeschil - lenwet 1923 in het nieuwe ontwerp dient te worden „meegenomen" en of het aanbeveling zou verdienen wettelijke bepalingen inzake staking en uitsluiting te stellen. Ook over de regeling de strafbaarheid wegens zg. loon- overtredingen zou de minister zich nog willen beraden. Verhoging AOW-AWW-pensioenen (Van onze parlementsredactie) .ruimte over directe loonstijging en so- ciale verbeteringen enerzijds en het af- Minister Veldkamp acht de vraag we(,fn van pariteiten in het vlak van op welke wijze b.v. dc optrekking de overheidsfinanciën anderzijds ertoe der AOW- en AWW-peMioenen^tot zouden jeiden, dat de zwakste groepen in de samenleving in een tijd van hoge een sociaal minimum verwezenlijkt kaA worden,één van de meest centra le problemen van de sociale politiek. Hij schrijft dit in de toelichting op de begroting-1964 van sociale zaken en volksgezondheid. nerhaall daarin, dai ue regering van ae medefinanciering de algemene middelen van Au» AWW geen begmseikwestie maant uit punt zal een kwestie zijn van neitenaiweging om liet genele re- genngsDeieid zo goed mogenjK te rean- Du kan uiteraard het ge wicht. van een bepaalde voorziening,zo- ils net optrekken van de AUW-uitKenn- jen, een belangrijke rol spelen. Veraeic -tappen in de ricliting van een verho ging van het ouderdomspensioen tot sociaal minimum kunnen echter pas worden gedaan, wanneer de SEK hel over deze zaak gevraagde advies zaï nebben uitgeoracht. De minister hoopi dat dit spoedig zal kunnen geschieden Dr. Veldkamp verklaart het mindei juist te achten het gebruik van alge middelen in de sociale verzeke- voor de ene tak wél aanvaard- te achten omdat deze een zg. „on eigenlijk verzekeringskarakter" zou hebben en niet aanvaardbaar voor zg. .echte" (sociale) verzekeringen. In feite, zo constateert hij, heeft het so ciale verzekeringsstelsel een „gemengd" karakter gekregen door rekening (c gaan houden met het behoefte-elemeni verband met het bereiken van een redelijk bestaansminimum. Een keuze tussen financiering van so ciale verzekeringen uit premieheffing of uit algemene middelen zal volgens de bewindsman gericht moeten zijn op de praktische gevolgen van de finan cieringsmethode voor de inkomensver deling. Het is zeer goed mogelijk dat, wat het praktisch effect betreft, de last in beide gevallen gelijk is. Beziet men de invloed tegen de achtergrond van de economische gevolgen voor dc individuele draagkracht, dan is het theoretisch denkbaar dat b.v. de druk dc premie voor de AOW en AWW gelijk is aan de druk van een belasting, geheven naar het inkomen van natuur lijke personen, waarbij (in. tegenstelling tot de bestaande inkomstenbelasting) de druk boven het welstandsinkomen steeds verder afneemt. Zwakste groepen Mei nadruk stelt de bewindsman, dat in elk geval moet worden voorkomen, dat de verdeling van dc economische Steeds meer fluor in drinkwater (Van onze parlementsredactie) De fluoridering van drinkwater vindt gestadig voortgang. Plaatselijk en re gionaal wint de overtuiging veld. dat dit een effectief en onschadelijk middel is om tandbederf als volksziekte te be strijden. Op 15 juni jl. gebruikten 51.899 inwoners gefluorideerd drinkwater, voor 404.944 inwoners was vergunning tot fluoridering verleend, terwijl voor 2.431.976 inwoners fluorideringsvergun- ningen waren aangevraagd. Op 15 juni was in principe reeds besloten tot aan vragen voor 895.556 inwoners. Dti schrijft minister Veldkamp (sociale za ken en volksgezondheid) in de memo rie van toelichting op de begroting- 1964 van zijn departement. oldoende worden gehol- In regeringsverklaring en <of) Troon rede werd reeds, de spoedige indiening ..uugeKoudigd van onaer meer ae wets ontwerpen tot wijziging van de Alge- .uene Kinderbijslagwet (opheffing in komensgrens van t 14.000) en tot wijzi ging van de Interimwet invaliditeits- entetrekkers. Minister Veldkamp hoopt zo mogelijk in de loop van dit jaar ook nog met een wetsvoorstel tot beperkte herziening van de Werkloosheidswet te komen. Daarin zal met name de ver lenging van de uitkeringsduur met 5 weken zijn verwerkt, waaroVer de SER heeft geadviseerd. I MET OFFICIËLE TOESTEMMING VAN DE OVERHEID. I Om gezondheidsredenen-, totale van de sinds 1929 bestaande Maison^'^A/^l NI NB I Kk Alle voorradige, op eigen ateliers vervaardigde (waaronder vele kostbare couture-modellen) MOETEN OP KORTE TERMIJN GELIQUIDEERD WORDEN met 50 tot 707. KORTING Hier enkele voorbeelden: JEMEN UI 600.- V oor 295- PERSIANER PATTES» in 575.. v oor 285,- Alle tndero loorton NERTZ CHEVRETTE v in 1150.. oor 575,- bontmantels PERSIANER ■n 1950.- oor 975,- all Nertz - Luipaard - NERTZP0TEN 1975.- voc r1150- P. C. HOOFTSTRAAT S0 AMSTERDAM, t.l. 797766 bij het Leidsepleirt tnmlijnen 1-2-3, Minder afhankelijk van het weer (Van onze luchtvaartmedewerker) Bij al het overweldigende nieuws over de ontwikkeling van de lucht vaart zijn wij min of meer geneigd de ontwikkeling van het hefschroef- vliegtuig uit het oog te verliezen. Immers de bouw van supersonische verkeersvliegtuigen, die ons in drie uur tijds van Schiphol naar New York brengen, dat is vooruitgang. Daarbij vergeten wij maar al te gauw, dat de kleinere afstand van Schiphol naar de noordelijke of zui delijke provincies ons meer tijd zal gaan kosten. Het enige vervoermid del dat hierin mogelijk de oplossing zal kunnen brengen is 't hefschroef- liegtuig. Voor een goed beeld van het toe- komstige helikoptervervoer is Amerika het aangewezen land aangezien het toe stel daar met succes wordt gebruikt. In de loop der jaren is het daar zelfs een onmisbare schakel geworden in het nor male verkeer. Het zijn vooral New York Airways, Los Angeles Airways en San cisco and Oakland Helicopter Lines, die veel succes boeken met bet hejikop- tervervoer. Tijdens een negenjarige ex ploitatie vervoerde New York Airlines Subsidie voor actie onder jeugd (Van onze parlementsredactie) De sterfte in ons land aan longkanker cn hart- en vaatziekten stijgt snel in ons land. Longkanker komt pas sinds 1925 in de statistieken voor; sinds dien en vooral na de tweede wereldoorlog heeft de ziekte zich enorm ver breid. Dit constateert de minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. Veldkamp, in de toelichting op de begroting-1964 van zijn departement. Men mag stellen, aldus de bewinds man, dat het roken van sigaretten de oelangnjkste oorzaak is van de bijzon der.- ongunstige evolutie van de sterfte aan longkanker. Het is dan ook beden kelijk dat de consumptie van sigaretten nog steeds stijgt; ze is sinds 1845 meer dan verdubbeld. Natuurlijk wordt ze door de welvaartsgroei verder gesti muleerd. Op het gevaar van de long kanker is de laatste jaren wel een zekere reactie gevolgd, maar er is be paald geen omslag in het verbruik van sigaretten opgetreden, Er zal naar het oordeel van dr Veldkamp meer aandacht moeten wor den gegeven aan de voorlichting over de longkanker cn over de behande lingsmogelijkheden. Met het oog op de relatie tussen roken cn longkanker zal men zich in het bijzonder moeten rich ten op de voorlichting aan dc jeugd over de nadelen cn gevaren, die aan het roken verbonden zyn. Bevordering van de voorlichting zoals die door het Bureau Kankervoorlichting geschiedt, acht minister Veldkamp noodzakelijk. Dit bureau begint zoals men weet nog dit jaar een voorlich tingsactie „Roken-Jeu'gd". Daarvoor zal de minister een belangrijke sub sidie toekennen Voorts wordt ook de jaarlijkse subsidie "in de apparaatkos ten van de Landelijke Organisatie voor de Kankerbestrijding iL.O.K) ver hoogd Tweede plaats De kanker neemt 'op de lijst van doodsoorzaken in Nederland reeds verscheidene jaren de tweede plaats in. Zeer geleidelijk worden de thera peutische mogelijkheden voor kan kerpatiënten enigszins groter, aldus de minister. Uit een recent onderzoek op basis de centrale kanker- ingesteld op advies blijkt dal 31 pet beschouwing geno men patiënten vijf jaar na de behan deling nog in leven zijn Het percen tage mannen ligt aanzienlijk lager dan het percentage vrouwen: het vijfjaars- overlevingspercentage voor mannen be draagt 25 pet., voor vrouwen 37 pet. De voortdurende stijging van het aan tal longkankerpatiënten zal onder de huidige omstandigheden het verschil in overlevingskans tussen mannelijke en vrouwelijke kankerpatiënten verder vergroten. an gegevens vai egistratie, die is an de L.O.K., an alle daarbij reeds meer dan een half miljoen passa giers op haar geregelde luchtlijnen. Deze Amerikaanse ontwikkeling staat wel in schrille tegenstelling tot die in Europa, waar iets dergelijks alleen met regeringssteun verwezenlijkt zou kun nen worden. Een geregelde dienstuit voering met hefschroefvliegtuigen wordt bij ons in sterke mate beïnvloed door het wisselende klimaat, waarop het in strumentarium van de helikopter niet is ingesteld. Daarnaast bleek de passagiers capaciteit te klpin te zijn en daardoor de passageprijs te hoog. Mogelijk is dit de verklaring waarom in Europa de be zettingsgraad van de hefschroefvlieg tuigen 48,9 procent in 1957 tot 37,9 procent in 1961 zakte. Teneinde aan deze bezwaren tegemoet te komen, hebben de helikoptcrfabrlkan- ten verbeterde en grotere machines ont worpen, die plaats bieden aan 25 tot 30 personen De Engelse BEA wil het nu nog eens gaan proberen en bestelde daarom twee Sikorsky S-61N machines, waarmee volgend jaar geregelde diensten zullen worden uitgevoerd. Deze helikopter biedt plaats aan 25 passagiers en er zal ook een steward aan boord zijn. BEA is van plan deze nieuwe lucbt- bussen te introduceren op de Land's End-Scilly Eilanden-route ter vervan ging van de verouderde op het ogenblik in dienst zijnde tweedekkers. Het nieuwe instrumentarium zal de exploitant in staat stellen met deze toestellen geregelde dag- en nachtdiensten uit te voeren. STIJGING Voor de eventuele toekomstmogelijk heden willen wij onze aandacht nog even naar Amerika richten, waar reeds een aantal van de verbeterde toestellen in gebruik zijn. Zo wordt voor een tripje van 47 kilometer een prijs van 6.36 gerekend. Dat men daarmee wel uitkomt, bewijzen de verschillende firma's, die zonder subsidie dagelijks 80 vluchten uit voeren en waarbij op sommige lijnen het passagiersvervoer steeg met 73 pet. Het toenemende succes van de heli- kopter-luchtbus-diensten wordt ook wel Geen fall-out" van betekenis sinds *61 iVan onze parlementsredactie) Sedert de befaamde stijging var radio-activiteit in het najaai is in Nederland de besmetting van het biologisch milieu tengevolge van radio actieve neerslag („fall-out"i zeer ge ring. In het najaar van '62 was er weliswaar een stijging, maar deze duur de slechts kort en bereikte bovendien geen gevaarlijk niveau. Aldus minister Veldkamp (sociale zaken en volksge zindheid) in de toelichting op zijn be groting. Toch heeft, naar de minister meedeelt, het „fall-out"-gevaar de vol le aandacht. In samenwerking met zijn mede-betrokken ambtgenoten heeft dr. Veldkamp een commissie van deskun digen ingesteld, die tot taak heeft te adviseren over de coördinatie van de verschillende metingen en het opstel len van een meetprogram. Gistermiddag is de 35-jarige veehou der M. van Dijk in een weiland in Bo- zum dodelijk door de bliksem getroffen. geïllustreerd door het toenemende aan tal heliports en helistops. De eerste term is ons wel bekend, ojïi. door de heliports In Eindhoven, Maastricht en Rotterdam, die worden gébruikt door de SABENA. De tweede term, „helistops", is in ons land nog vreemd: dat zijn na melijk helikoptervliegveldjes met weinig of geen faciliteiten. De landingsmogelijkheden zijn vooral toegenomen in de V S., Canada en Por to Rico. Een vorig jaar in de V.S. ge publiceerde gids over heliports en heli- stops bevat 700 verschillende landings terreinen. hetgeen een verdubbeling is ten opzichte van I960. Hoewel deze sterke groei zich thans nog voornamelijk aan de andere kant van de Atlautische Oceaan afspeelt, ligt het in de lijn der verwachting dat de exploitatie hiervan, over enkele jaren, zich ook binnen Europa zal gaan afte- Jeugd spaarde 250 min. bij elkaar (Van onze parlementsredactie) Het aantal deelnemers aan de Jeugd- spaarwet stijgt nog steeds. Zoals be kend heeft het in januari van dit jaar de 500.000 overschreden. Het totaal ge spaarde fegoed ligt nu boven de f 250 miljoen. Ook de ambtenaren gaan steeds beter sparen. Eind vorig jaar nam meer dan de helft van het totale aantal gerechtigden deel aan de Pre miespaarregeling Rijksambtenaren. Het aantal gemeentelijke spaarregelingen bedroeg begin dit jaar 864. Het aantal premiespaarregelingen in het bedrijfsleven lag op 1 april van dit jaar bij de 900. In circa 12 pet. van de „grote" bedrijven (100 of meer werknemers) bleek een spaarregeling voor werknemers te zijn ingevoerd. Bij de groep ..kleine" bedrijven (minder dan 100 werknemers) was het per centage ruim 2. Zowel bij grote als bij kleine bedrijven blijkt de premiespaar regeling veruit de meest voorkomende vorm te zijn. In alle sectoren tezamen neemt on geveer 13 pet. van de arbeiders en de overige employés, werkzaam in grote bedrijven, aan een spaarregeling deel. Voor het winkelpersoneel is dit percen tage veel lager: ruim 5 pet. De per centages in de groep kleine bedrijven liggen eveneens belangrijk lager. Deze mededelingen doet mimster Veldkamp (sociale zaken en volksge zondheid) in de toelichting op zjjn be groting voor 1964. Zoals bekend is de afdeling tp.b.o. en bezitsvorming bii het optreden vén het nieuwe kabinet onder dr. Veldkamps departement ko men te .ressorteren. Overheid heeft 52 leveranciers uitgesloten Op 30 juli van dit jaar mochten 52 leveranciers of aannemers voorlopig piet voor de overheid werken, omdat zij zich aan zakelijk onoirbare hande lingen hebben schuldig gemaakt. Het is niet de bedoeling dc namen van deze leveranciers te publiceren omdat de betrokkenen dan in grotere mate in hun belangen zouden worden geschaad dan voor het doel van de uitsluiting is vereist. Dit hebben de minister-president mr Marijnen en de ministers van financiën en van justitie geantwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede-Kamerlid ir. Van Dis (s.g.). Het laat zich aanzien, dat koningin I Daags daarop wordt de reis met de Juliana, prins Bcrnhard en prinses Beatrix, die naar bekend een staatsie- hezoek aan Iran en aan Thailand gaan brengen, volgende week een waarlijk koninklijke vlucht naar Teheran zul len ondernemen. Het ligt namelijk in dc bedoeling de circa 6000 kilometer lange reis naar de Perzische hoofdstad te maken in ten minste drie Neder landse F-27 Fokker Friendship Koningin cn Prins zullen sami de eerste Friendship reizen, prinses Beatrix in de tweede en het grootste deel van het uitgebreid gevolg Dat gevolg bestaat officieel uit elf leden van dc koninklijke hofhouding, naar bekend wordt de koninklijke familie op dit staatsbezoek tevens vergezeld dooi minister Luns. die maandag uit New York terugkeert en jhr. mr. W. F Röefl. direi teur van het kabinet der Koningin, bovei dien reist dan nog een aantal minder c de voorgrond tredende leden van de hof houding mee, zoals hoofdcommissaris C. Sesink. hoofd veiligheidsdienst van het Koninklijk Huis, mogelijk met enkele rechercheurs en ten slotte kameniers. H( gezelschap zal uit twintig tot dertig pei sonen bestaan. De drie Friendships kunnen de reis va Soesterherg naar Teheran onmogelijk I een dag maken. Wellicht zal men 's nachts Rtoppen op het Griekse eiland Rhodos dat ongeveer halverwege ligt. Ook is nog niet bekend waar de kara vaan van drie Friendships op weg naar Rhodos de noodzakelijke tussenlanding zal gaan maken. De toestellen vertrekken woensdagochtend van Soesterberg en kunnen na circa negen uur vliegen het op rond 3000 km afstand gelegen Rhodos bereiken, waarin dan een tussenlanding begrepen Friendships voortgezet naar Teheran, waar de drie machines om half vier plaatselijke tijd op het vliegveld Mehra- bad worden verwacht Op 14 oktober neemt het vorstelijk ge zelschap afscheid van de Perzische Shah en keizerin Farah de Shahbanou en ver trekt naar Thailand. Ditmaal vliegen Koningin on Prins samen met prinses Beatrix in één toestel, een voor deze reis van de K.L.7VL gechar terde Lorkheed Electra. In hetzelfde toe stel zal het gevolg de reis naar Bangkok Dit grote turbo-prop vliegtuig zal naar het zich laat aanzien weinig ruimte over houden. aangezien het ook de complete bagage van het gehele gezelschap mee zal Waarschijnlijk zal de terugreis uit Bangkok naar Schiphol op 22 oktober worden gemaakt in deze zelfde Lockheed Electra Ver iVan gnjzuig parlementsredactie) In 1951 was 11,5 pet. van de Neder landse bevolking 60 jaar of ouder, in 1961 13.3 pet.; voor 1981 heeft het CBS. een percentage van 15,7 pet be rekend. zo deelt minister Veldkamp mee in de toelichting op de begroting 1964 van zijn departement De be windsman acht het in de naaste toe komst bij de bepaling van het beleid op het terrein van de gezondheidszorg grote betekenis de gang van za- en de ervaringen in de andere Europese landen met betrekking tot de •ergrijzing van de bevolking nauwlet- het oog te blijven houden. I lend i

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9