Kerkelijke gescheidenheid een beslist ongeoorloofde luxe Postharmonie (Leiden) is opgeheven Aan de Hooftstraat een nieuwe kleuterschool? Straatverlichting wordt verbeterd in Alphen NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1963 Agenda voor Leiden en Den Haag Donderdag Prediker (Janvossensteeg 17), 8 uur: jpreekbeurt ds. J. A. Smink. Sterrenwacht, 8 uur: Avondexcursie K. Vrijdag Antoniusclubhuis, 8 uur: Smit Röntgen Ontspanningsvereniging, Sempre Avan- ti's Jong en Jolig „Met muziek door 't leven". Stadsgehoorzaal. 8 uur: Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Eduard Flipse, m.m.v. Herman Krebbers, viool, voor K. en O. Aula school Asserstraat, 8 uur: NCVB- Centrum, ds. F. D. Emaus, Den Haag, over „Christelijke wellevendheid". Volkshuis, 8 uur: prof. dr. I Schöffer over: „Het beleg en ontzet van Leiden en de betekenis daarvan voor onze ge schiedenis". Zaal Koningskerk, 7.30 uur: ruilavond verzamelaars. Lakenhal, 8 uur: Opening tentoonstel ling tekeningen van Joseph Teixeira de Mattos. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 u: Haagsche Comedie met „Quadrille", van Noel Coward (a.L). Diligentia, 8 uur: Marise Regules, pia- Op Gouden Wieken, 8.15 uur: Olav Erikson, bariton, m.m.v. Gerard v. Blerk, piano. Zaterdag Schouwburg, 8 en 9.30 uur: Hifi-confe- rence Wim Kan, voor K. en O. Geref. Jeugdhuis, 8 uur: Geref. jeugd- vérband, simultaanschaakpartij tegen E. Ketting. In den Moriaen, 8 uur: Kennismakings sociëteit Den Burcht. 8 uur: Accordeana's, Viva ce en Con Brio o.l.v. Joop Lancel, m.m.v Jan van Eyk, tenor. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Het myste rie van de dodende slinger (18 jaar); donderdag: Jules et Jim (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): PT 109 op nachtpatrouille (14 Jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De gemas kerde houwdegen (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Het gouden zwaard (14 jaar); woensdag en donder dag: Een belevende vrouw (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De onbe kende uit de moordexpress (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Vijf mij) voor middernacht (18 jaar). Films van vrijdag af: Casino (2.30. 7 en 9.15 uur): Lemmy Caution en verdovende middelen (18 j.) Lido (2.30, 7 en 915 uur): De schat in het Zilvermeer (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Gigot. de cloohard van Belleville (14 jaar). Rex (2.30, 7.1'5 en 9.15 uur): Het n ras der liefde (18 jaar); woensdag donderdag: Omar, de woest ijnihavik (14 Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): The fast lady 016 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Zorro en de drie musketiers (14 jaar). Op 3 oktober aanvangstijden 2.30, 4.45. 7 en 9 15 uur, Casino op 3 oktober: 2. 4.15, 6.30 en 8.30 uur. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen Centraal apotheek, Breestraat 74. tel 20552. Apotheek R. van Breest Smallen- burg te Leiderdorp is geopend. Tentoonstellingen Boerhaavezalen, werk van Freek van Leeuwen (t/m 3 oktober). Rijksmuseum voor Volkenkunde. „Op Trek" expositie van nomaden trekken en kamperen (tot 6 oktober). Jeugdhotel „De Ruif', Jan Vossensteeg, fototentoonstelling „Ultima Ratio" in zwart en wit, naar theorieën van Nlco- laas Kroese. Foto's: Ab Pruis (tot en met 28 september). Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27, maandag en woensdag van 9 tot 580 en van 7 tot 9 uur, dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 lot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 105.30 u Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag en dinsdag van 4 tot 580 uur, woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur ei vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds Dr. Rothuizen pleit voor gemeenteruil Gereformeerden op hervormde classicale vergadering TN HET openingswoord van de gisteren gehouden vergadering van de A classis Leiden der Hervormde Kerk wees de voorzitter, ds. D. J. Vos- sers, op het bijzondere karakter dat deze vergadering droeg: voor de eerste maal in de geschiedenis van de classis Leiden zijn ook de Gereformeerde predikanten in de classis uitgenodigd. Dit met het oog op het feit, dat dr. G. T. Rothuizen, geref. studentenpre^ikant te Leiden, zou spreken over onderwerp: Is het gescheiden-zijn van hervormden en gereformeerden nog langer verantwoord? Wanneer men ziet op de verbittering die gedurende lange tijd de verhouding tussen deze gescheiden zusterkerken heeft be heerst, kan men zich er alleen maar over verheugen, dat het thans moge lijk is samen te spreken over de gemeenschappelijke roeping. Met het oog op het apostolaat in de wereld is de gescheidenheid der Kerken een onge oorloofde luxe. tussen de hervormde en gerefor meerde posities tracht te bewande len, bijvoorbeeld op het gebied de tucht. Neen, met minder dan een vernieuwde Kerk, die boven de hui dige dilemma's uitkomt, kunnen we niet toe. Om een bepaalde, vrij wil lekeurig gekozen termijn te noemen: we zullen onszelf 20 jaar moeten gun nen om op het gewenste niveau te komen. In die termijn dienen we ons zelf de tijd te geven naar een nieuwe eenheid toe te groeien. Al zijn er nog talloze moeilijkheden te overwinnen, er zijn toch ook allerlei moedgevende gebeurtenissen. In de Ge reformeerde Kerken groeit de openheid naar de Wereldraad van Kerken; de bezwaren tegen het houden van ge meenschappelijke kerkdiensten worden geringer; op het gebied van de evange lisatie gaan we elkaar reeds vinden. Sprekend over de vraag of het ge scheiden-zijn van hervormden en gere formeerden nog langer verantwoord is, ging dr. Rothuizen uit van de positie die sinds 1962 door „de achttien" her vormde en gereformeerde theologen is ingenomen. Met hen is de inleider het eens. dat de gescheidenheid niet langer met ingang van heden zonder meei mogelijk zal zijn de scheiding op te hef fen of samen een nieuwe Kerk te gaan ïen. De gedachte, dat de gerefor meerden als een nieuwe modaliteit een plaats zouden krijgen in het geheel van de Hervormde Kerk, zal niet te reali seren zijm, Sterke Kerk In dit verband wees dr. Rothuizen erop, dat degenen die zonder meer eenwording pleiten, dikwijls voor twee belangrijke verschijnselen te weinig oog hebben. In de eerste plaats is er de kerkelijk gereformeerden altijd voorliefde geweest buiten het erf de Kerk bezig te zijn op het terrein de wereld. In de christelijke organisatie op alle levensgebieden hebben de Gere formeerde Kerken gemikt op een grote mondigheid van de Gemeente. De ver antwoordelijkheid voor de cultuur, het „geloven op maandag", was daarbij in Dr. ROTHUIZEN vernieuwde Kerk het geding. De gereformeerden wensten een sterke Kerk om sterk te kunnen in de wereld. In schijnbaar lijn rechte tegenstelling hiermee heeft men dikwijls ook te weinig begrepen wat de vrijzinnigen bezielde. Bij alle bezwaren die dr. Rothuizen tegen de 19e eeuwse vrijzinnige theologie heeft, wil hij er toch oog voor hebben, hoe men juist in deze kring de openheid voor de cul tuur heeft willen handhaven. Het kan niet anders, of ook van de vrijzinnigen hebben wij in dit opzicht veel moeten Inleider betreurde het. dat in de pu- blikaties van ..de 18" over deze dingen gezwegen wordt: zodoende worden deze belangrijke verschijnselen noch posi tief gewaardeerd noch kritisch bezien. Al met al zijn we thans in de situatie gekomen, dat we de problemen beslist meer alleen aan kunnen. In dit verband moeten we denken aan het oorlogsvraagstuk, aan de problemen die het huidige welvaartsdenken met zich brengt, aan alle naar wij menen typisch 19e eeuwse vraagstukken, die opnieuw levensgroot voor ons komen staan: de verhouding van geloof en wetenschap, het verschijnsel van het atheïsme, het gevaar en de zegen van de secularisatie. Het Woord dat Gunning aan het eind van de vorige eeuw sprak, namelijk, dat de kerkelijke gescheidenheid verlam mend is op alle gebieden, is meer dan ooit van kracht Daarom zullen we ons de weelde van de kerkelijke gescheidenheid niet langer kunnen permitteren. We zul len daarbij geen Kerk voor ogen moeten hebben die een middenweg Vier jaar nadat het gouden bestaans- feest is gevierd, heeft het Leidsch Har- moniegczelschap De Post moeten beslui ten tot opheffing over te gaan als gevolg van de steeds verder dalende belangstel ling van de zijde der Leidse PTT-ers voor dit muziekgezelschap. Weliswaar mocht statutair ook een aantal niet- PTT-ers een partijtje meeblazen maar deze uitwijkmogelijkheid is toch niet voldoende gebleken om de Postharmonie In stand te houden. Het harmoniegezelschap is opgericht op 13 juni 1909; op 5 februari 1952 verkreeg het Koninklijke goedkeuring, wat. onder meer inhoudt, dat de leden niet hoofde lijk aansprakelijk zijn. Vindingrijk Maar we kunnen verder gaan: waar om zou naast de kanselruil ook de Ge meente niet eens kunnen ruilen, met dien verstande, dat een hervormde Ge meente naar de gereformeerde kerk gaat omgekeerd, vooral wanneer we zoals Leiden het geval is enkele kerken gemeenschappelijk gebruiken. Waarom wisselen we op onze kerkeraadsverga- deringen geen ouderlingen uit Kun nen we gevallen van kerkelijke tucht niet samen bespreken? Waarom zijn als predikanten en Gemeenteleden slecht op de hoogte van wat er op theo logisch gebied door leden van de andere Kerk gepubliceerd wordt? Voor hier vindingrijk is, zijn er nog mogelijk heden te over om elkander berter te leren kennen. Uit de discussie bleek, dat de clas sicale vergadering van Leiden in grote lijnen zeer positief stond tegen over datgene, wat dr. Rothuizen te berde had gebracht. Natuurlijk blij ven er allerlei vragen: bijvoorbeeld blijft er in deze „Kerk van de toe komst" ruimte voor datgene wat de aanhangers van de zogenaamde dere reformatie (de geref. bond) be zielt? Zullen de jongeren de tijd hebben om naar de eenheid toe te groeien of zal het ongeduld de span ning van de gescheidenheid niet lan ger willen verdragen? Allemaal vragen die. zoals de praeses in zijn slotwoord zei, alleen positief zul len kunnen worden beantwoord, 1 neer de problemen waarvoor we in heden worden gesteld, in de toekomst veelvuldiger in gemeenschappelijk be raad worden besproken l Voordat de agenda werd behandeld gedacht de vergadering staande ds. A. M. Knottnerus van Oude Wetering, die tijdens een vakantiereis in Canada aan zijn gezin en Gemeente werd ontnomen Synode Ds. Lekkerkerker te Valkenburg werd tot primus-lid van de Prov. Kerkverga dering benoemd. Mr. Van Norden bracht verslag uit van de besprekingen in de Synode. De zich sterk uitbreidende beid van de zending in Afrika, de pro testantse kerkbouw in Brussel, de vra gen die opgeroepen zijn door het ge schrift over de kernbewapening, de re organisatie van de landelijke Herv. Jeugdraad kwamen in de Synode aan de orde. Een herderlijk schrijven over Bt gebed is in voorbereiding. Uit de mededelingen van de commissie )or de verzorging van het acad. zie kenhuis bleek, dat twee predikanten door vertrek hun werkzaamheden moe ten neerleggen, ds. De Vree van Hoog- made en ds. Fokkema van De Kaag. In hun plaats werden ds. Baart van Rijnsaterwoude en ds. Boonstra van 'De 'kleuterschool aan de Hooftstraat biedt plaats aan ten hoogste 80 kinde ren. Bij raadsbesluit van 29 mei 1959 is reeds medewerking verleend voor het stichten van een nieuwe kleuterschool aan de Willem de Zwijgerlaan. Deze nieuwe school 'kan echter nog niet wor den gebouwd omdat daarvoor nog geeD urgentieverklarinig i6 afgegeven. Wanneer de bouw van deze school kan worden gerealiseerd, zal deze plaats bie den aan ten hoogste 120 kinderen. Daar mede zal dan gepaard gaain het ophef fen van de bestaande school aan de Hooftstraat. Dit betekent, dlat bij het totstandkomen van de nieuwe school aan de Willem de Zwijgerlaan slechts voor 40 kinderen plaatsruimte zal wor den gewonnen. Het; schoolbestuur is van mening en B. en W. stemmen daarmede in dat dit aantal ontoereikend zal zijn om aan alle in aanmerking komende kinderen uit deze nieuwe wijk plaats te bieden. In Alphen aan den Rijn TTET BESTUUR van de Vereniging „Scholen met den Bijbel" verzoekt de raad medewerking te verlenen voor het stichten van een bijzondere kleuterschool aan de Hooftstraat in de omgeving van de thans aldaar be staande kleuterschool. De bestaande kleuterschool aan de Hooftstraat 240 biedt niet voldoende ruimte om de kinderen uit de nieuwe woningen in „Dambenoy" te plaatsen. Het bestuur overwoog daarom aanvankelijk aan de Lijsterlaan een dependance van de bestaande school te vestigen. Het vestigen van dépendances van bestaande kleuterscholen is echter aan be perkende bepalingen onderworpen. In verband hiermede kunnen zij nog mededelen dat de bestaande school reeds voordat met de bouw van de eerste wo ningen in „Dambenoy" een begin werd gemaakt, vrijwel volledig bezet was. Het streven van het schoolbestuur is er nu op gericht naast de school, die te zijner tijd aan de Willem de Zwijger laan zal verrijzen, een tweede school te gaan exploiteren in dezelfde omgeving als de thans bestaande school. Aangezien voor de school, waar thans medewerking wordt gevraagd, nog geen gebouw beschikbaar is. wil het schoolbestuur deze tijdelijk onderbren gen in het gebouw „Onderweg" aan de Lijsterlaan. Hiervoor is in principe toe stemming verkregen van de inspectrice van net kleuteronderwijs, terwijl de eige naresse van het gebouw, de Confessionele Vereniging Oudshoorn, eveneens in prin cipe zich bereid heeft verklaard dit ge bouw voor het kleuteronderwijs beschik baar te stellen, met dien verstande ech ter, dat B. en W. nader overleg over de voorwaarden die deze vereniging stelt, nodig achten. Voorgesteld wordt medewerking te verlenen. J eugdnatuurwachters geïnstalleerd Wethouder Th. H. Rogaar heeft gister middag 200 nieuwe Jeugdnatuurwach ters. leerlingen van de vijfde klasse van negen lagere scholen, officieel geïnstal leerd. In zijn toespraak tot de jongens en meisjes wees Alphens wethouder er op, dat in Alphen aan den Rijn het mooie in de natuur met moeite en veel geld moet worden gekweekt. Plantsoe nen en parken moeten worden aange legd en onderhouden Daarom is het nodig, dat elke jeugdnatuurwachter een beschermer wordt van deze plantsoe- Vervolgens reikte de heer Rogaar aan een tiental kinderen de oorkonde en het insigne uit. De directeur van de Stich ting Jeugd-Natuurwacht, de heer C. H. Voorhoeve, sprak een propagandistisch woord. Van de drie films die vervolgens werden gedraaid genoot de jeugd Personeelsavond Martha-Stichting Onder leiding van de voorzitter, de heer Th. Rietveld, kwamen gisteravond de leden van de personeelsvereniging van de Martha-Stichting in de kerkzaal bijeen. Het eerste gedeelte van de ver gadering werd besteed aan het bespre ken van het nieuwe huishoudelijke re glement en de statuten waarop de Ko ninklijke goedkeuring zal worden ge vraagd. Voorts werd besloten tot de oprichting van een toneel- en een ziek- en foto-afdeling. Na de pauze werden enkele gezel schapsspelen gedaan. Aan deze gezellige avond verleenden „De Klompen!luiers" onder leiding van de heer J. Klein medewerking. Promoties te Leiden Heden promoveerde tot doctor in de faculteit der wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: Onderzoekingen over de rode vorm van 2,2' methy- leendochinoline, de heer J. van Thuijl, geboren te Voorburg in 1931 en thans wonende te Leiden Promotor was prof. dr. E. Havinga. Tot doctor in de faculteit der letteren en wijsbegeerte promoveerde op een proefschrift getiteld: ..La Courtisane romantique et son róle dans la Comédie Humaine de Balzac", de heer W. H. v. d. Gun geboren te Den Haag in 1917. eveneens wonend aldaar. Promotor was prof. dr. S. Dresden. Het proefschrift be handelt sociologische, religieuze en litte raire aspecten van haar eventuele reha bilitatie. Ten slotte promoveerde tot doctor in de faculteit der geneeskunde, op proef schrift getiteld: Sociotherapie in de psy chiatrische kliniek", de heer P. J. Jon- gerius, zenuwarts tevens verantwoorde lijk geneesheer van het Neurose-Sana torium „De Viersprong" te Halsteren, geboren te Hillegersberg in 1928. thans wonend te Bergen op Zoom. Promotor was prof. dr. P. MBuntendam. De dissertatie beoogt een bezinning op de problemen rond de sociatherapie in de psychiatrische kliniek ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 35 september Aan de Rijks universiteit te Leiden zijn geslaagd het examen doctoraal pharmacie: mt Winters (Leiden) en de heer M A Sti Warmond benoemd. De eerste nam benoeming staande de vergadering ds. Boonstra wilde graag nog tijd intern overleg voordat hij definitief zou beslissen. Weer werd de aandacht van de gadering gevraagd voor dc plaats de vrouw in de Kerk. Indertijd is ambt van ouderling en diaken onbelem merd, dat van predikant slechts onder bepaalde voorwaarden voor de opengesteld. In een schrijven van enke le leden der Kerk werd de Synode ge vraagd alle belemmeringen weg te ne men en het ambt van predikant volle dig voor de vrouw open te stellen. Daar een grote meerderheid van de vergade ring de huidige situatie halfslachtig vond, besloot men adhesie met het des betreffende schrijven te betuigen. ZWAMMERDAM Jongveekeuring In Bodegraven werd de jaarlijkse jongveedag voor Bodegraven en omstre ken gehouden. De heer W. Los uit Zwammerdam behaalde de beste resul taten. Ook de heer M. Verburg uit Buitenkerk kwam goed voor de dag. De gedetailleerde uitslagen zijn: Afdeling zwartblaar: stierkalveren 2a W. Los. Daan 86794: 3a W. Los. Dirk 87291; kuiskalveren geboren voor 15-2: la W. Los, Cora 87292; kuiskalveren van 15-2 tot 15-3: la W. Los, kampioen Corina, 88059; lb M- Verburg. Corry 25, res. kampioen, 38915; lc W. Los. Duultje, 87634; ld M. Verburg, Thea 8, 38829; 2b W. Los, Dolly, 38895; 2e M. Verburg. Gezina 3, 38791. Kuiskalveren na 15-3: lb W. Los, Drika, 88782; lc M. Verburg, Nelly 4, 39929; ld W. Los, Dorothea. 49468: le M. Verburg, Lyda 16, 88787; 2c M. Verburg, Margje 17, 38919; 2e W. Los, Doris, 88781. Pinken voor 1-3: la kampioen M. Ver burg Thea 6, 13337; lb W. Los. Celia. 83635; 2a M. Verburg, Juliana 4. 86644. Pinken na 1-3: la W. Los, Caty. 84314: 2a W. Los. Gezina 8. 85619; 2b W. Los. Jannie 21. 85618. Groepen kalveren van drie stuks: la W. Los. kampioen; lb M. Verburg; 2a W. Los; 2b M. Verburg. Groepen pinken van drie stuks: la W. Los, kampioen. Afdeling zwartbont: sticrkalveren: 2b A. Verburg, Zw'dam, Lena's Adema. A ""11. Kuiskalveren voor 1-3: lc A. Verburg, Annie 29, A 904839; kuiskalve- na 1-3: la A. Verburg. Lena 62. 951099: 2a A. Verburg, Annie 30. 932222; 2b A. Verburg, Lena 60, 951096. Wielrijdster aangereden Op de gevaarlijke wegsplitsing bij de woning van de heer Zwetsloot werd woensdagavond de wielrijdster mevr. V- uit Oud-Bodegraven gegrepen door eeD auto en daardoor zodanig gewond, dal zij per ziekenauto naar huis moest wor den vervoerd. Het ongeluk werd veroor zaakt doordat mevr. V. bij het overste ken van de drukke Rijksweg 11 onvol doende aandacht schonk aan het ver keer. Doordat de automobilist, wiens wa gen haar schepte, nog had getracht door remmen een aanrijding te voorkomen, waren de gevolgen minder ernstig, dan redelijkerwijs gesproken te verwachten zou zijn geweest. Mevr. V. werd in de berm van de weg geslingerd en liep een hersenschudding en enkele verwondin gen op. Schoolhoofd nam afscheid De heer R. Kwast heeft afscheid ge nomen als hoofd van de koningin Julia- naschool wegens zijn vertrek naar Uit hoorn. De voorzitter van de ouaercom- missie, de heer D. v. d. Hoven, bood de vertrekkende hoofd-onderwijzer een boek en een grammofoonplaat aan. Namens het gemeentebestuur sprak burgemeester C. S. van Dobben de Bruin, die met beide wethouders de bijeenkomst bijwoonde. Hij bracht de heer Kwast 'hulde voor wat deze ten behoeve van het onderwijs heeft gedaan. De burgemeester sprak de wens uit. dat het de heer en mevrouw Kwast in het grotere Uithoorn goed zal gaan. De heer Dalenoord was de tolk van het personeel van de school. Hij over handigde de heer Kwast een grammo foonplaat. Eerder werd tijdens deze vergadering afscheid genomen van de secretaresse van de oudercommissie, mevr. Wieman. die wordt opgevolgd door mev. Lodder, mevr. Wieman heeft de functie acht jaar bekleed. Voorzitter van de Hoven noemde haar de ziel van de oudercom- Sneldamtoernool. Onze plaatsgenoot H. Zwaan heef' in Bodegraven een tweede prijs behaald in een sneldamtoernooi, georganiseerd door de damclub O.G.B. In zijn groep eindig de hij met 5 punten gelijk met O.G.B.'s oud-voorzitter P. L. A. Lina. In de ex tra-beslissingspartij toonde Lina zich na heftig verweer, de sterkste. Voetbalprogramma Zal ZVV 1 zaterdag haar eerste plaats behouden? Wanneer het op volle toeren draait, moet het mogelijk zijn om Groot Ammers een nederlaag toe te brengen. Aanvang der wedstrijd is 4 uur. Hier vóór speelt Zwammerdam b tegen Rijn streek b. ZVV 2 en ZVV 3 kunnen in de uitwed strijden tegen resp. Bodegraven 2 en Sportlust 4. toch wel minstens een ge lijkspel behalen. de moderne Zig-Zag naaimachine fantastisch...! MEERPOEL MAAKT DIT MOGELIJK Breestraat 171 VALKENBURG Spreekuur Vanavond om 8 uur hoopt de heer De Pater van Haastrecht voor de Hervormde Evangelisatie in zaal De Vries te Val kenburg een spreekbeurt te vervullen. Op uitnodiging van de Vereniging „Alphens Belang" zal het wereldberoemd* NEDERLANDS KAMERKOOR onder leiding van FELIX DE NOBEL in Alphen aan den Rijn een concert geven op MAANDAG 7 OKTOBER a.s. in de SALVATORIKERK aan de Willem de Zwijgerlaan. Aanvang des avonds 8 uur. Entree 2.—; voor leden van ..Alphens Belang" 1.50. (Toegankelijk voor iedereen). Verzuim niet deze op hoog peil staande, bijzonder genotvolle en kunstzinnige avond e te maken! Kaarten verkrijgbaar bij Boekhandel Haasbeek, v. Mandersloostraat 19. Boekhan del Fa. van Wieringen—v. Dam. Julianastraat 67 en bij de secretaris der Ver. „Alphens Belang", Prins Bernhardlaan 21 te Alphen aan den Rijn. BURGEMEESTER en wethouders hebben de raad opnieuw een voorstel doen toekomen voor verandering van de straatverlichting. Deze ver andering, die uiteraard verbetering beoogt, voorziet in vervanging van de gloeiverlichting in T.L-buizen op de volgende wegen: Zoutmanstraait, Pie- ter Floriszstraat, Van Nesstraat, Toussaintplein, Van Lennepstraat, Nico- laas Beetsstraat, Van Boetzelaerstraat (gedeeltelijk) en Steinstraat. Tevens voorziet het plan in het nieuwen van de gloeiverlichting op de volgende wegen, hetgeen gedeeltelijk zal geschieden door gebruik te maken var gloeilichtmasten die uit de hiervoor ge noemde straten worden verwijderd: Van Galenstraat, Heemskerkstraat, Evertsen- straat, Kortenaerstraat, Piet Heinstraat. Da Costastraat (1 mast), Jan Luyken- straat, en De Smethstraat Ten slotte, aldus het college, dienen op de Hoge Dijk te Aarlanderveen twee gloeilichtmasten te worden geplaatst, waarvoor reeds gebruikte masten kun nen worden benut. In totaal zullen 72 masten voor de T.L.-verlichting en 27 gloeiiichtlampen moeten worden ge- HAZERSWOVDE De mens wikt De afdeliing Hazerswoude van Plattelandsvrouwen hield haar eerste vergadering van dit seizoen onder lei ding van mevrouw Buitenhuis. Als pro vinciaal vertegenwoordigster was aan wezig mevrouw Van Leeuwen. Mevrouw Brinkerink besprak het boek van me vrouw Visser-Roosendaal „De mens wikt....". Men luisterde geboeid naar haar beschouwing, waaruit bleek, dat God de mens die alles zelf wil regelen, soms de teugels uit handen neemt. KOUDEKERK a. d. RIJN Spreekuur burgemeester In plaats van op dinsdag 1 oktober aanstaande, zal burgemeester Q. Wave. rijn spreekuur houden op woensdag 2 'ctober van 11 tot 12 uur 's morgens. Schaaknieuws Voor de zomercompetitie van d< Kouaekerkse Schaakclub werden de laatste twee wedstrijden gespeeld. De uitslagen hiervan zijn: Groep II: H. van VlietP. Vernet 1—0. Groep III: P. de JongJ. Cok 1—0. De einduitslag van de competitie is thans: Groep I: 1. J. van Nieuwenhuizen 4 pnt: 2. L. van der Wulp 3 pnt; 3. J. Co- lijn 2Vz pnt; 4. A. J. Witte 2»,i pnt; 5. C. Reijneveld 2 pnt: 6. H. Boelee 1 pnt. Groep II: 1. A. Scheer 4',i pnt; 2. H. in Vliet 2 pnt; 3. A. van der Meijden 2 pnt; 4. H. Starreveld 1% pnt; 5. T. van Dorp, 1 pnt; 6. P. Vernet 0 pnt, Groep III: 1. P. de Jong 4'4 pnt; 2. E. Dorrepaal 4 pnt; 3. J. Cok 3 pnt; 4< G. Snatersen 1% pnt; 5. N. van Donselaar IVi pnt; 6. J. den Houdijker pnt. Op de ledenvergaderiing werd aa winnaars van de drie groepen de heren J. van Nieuwenhuizen. A, Scheer e de Jong elk een medaille uitgereikt. Besloten werd weer met twee tientallen deel te nemen aan de competitie va Leidse Schaakbond. Voor de onderlinge wintercompetitie zal weer worden ge speeld in drie groepen. Deze competitie begint a.s. maandag. Wanneer er schakers zijn, die in de competitie willen meespelen, dan kunnen zij zich opge' bij de heer A. J. de Witte. Behalve deze wedstrijden zullen er komende winter ook enkele gongwedstrijden worden ge houden. De indeling van de groepen voo wintercompetitie is: Groep I: H. van Vliet. L. van Wulp, J. van Nieuwenhuizen, J. Colijn. C. Reijneveld, H. Boelee. N. van Donse laar. Groep II: A. J. de Wiitte, A. Hogeveen, J. van Egmond, E. Dorrepaal, P. de Jong, J. Cok. A. van der Meijden. Groep III: L. Vyfhuiizen. P Vernet. A. Scheer. H. Starreveld. J. den Hou dijker, G. Snatersen. J. Rafain, R. Geer lof. WOUBRUGGE Marie van Wannelo in Woubrngge begraven De kleine aula van de algemene be graafplaats in Woubrugge was woens dagmiddag vol belangstellenden, zowel uit de gemeente als van daarbuiten, toen de 96-jarige oud-acteur Marie van War- melo ten grave werd gedragen. Burgemeester J. C. van Wageningen belichtte de figuur van de hoogbejaarde iner, die zijn laatste levensjaren rustig in Woubrugge doorbracht. Hij was een bijzondere, markante figuur, die deel uitmaakte van de dorpsgemeenschap. Tevens richtte de burgemeester woorden troost tot de weduwe, die haar echtgenoot met zoveel liefde en zorg zijn lange levensavond hielp verlichten. De toneelspeler Bob de Lange schetste de figuur van zijn overleden kunstbroe der uitvoerig. Mede door de kranten- staking konden helaas vele oud-colle ga's niet tijdig op de hoogte worden gebracht van het overlijden van deze begaafde acteur, anders zouden zij ook aanwezig zijn geweest. Ds. Cadée uit Oudshoorn besloot de sobere plechtigheid bij het graf met het uitspreken van het Onze Vader. U kunt niet buiten de feestwijzer r de 3 OCTOBER FEESTEN FEESTWIJZER Hg is verschenen. Maak dat u hem krijgt. PrUs 0.50 Uitg. Drukk. Jansen, Aalmarkt 3 Leiden plaatst. De kosten voor deze voorzienin gen worden geraamd op rond f 45.000. Ook wordt voorgesteld over te gaan tot uitbreiding van het elektriciteitsnet in Aarlanderveen en de Lendeweg. D« kostenraming hiervoor is f 179.160. Ontsluiting van plan Noord In verband met de eerste werkzaam, heden ten behoeve van de gas-, water en elektriciteitslevering in „Noord", heeft de gemeenteraad 27 april 1962 kredieten beschikbaar gesteld van res pectievelijk f 25.400,—; f 29.250,— en f 104.000. Thans kunnen B. cn W. meer nauwkeurige en verder gaande ramin gen van de door de drie bedrijven in het opgespoten deel van de geprojec teerde woonwijk uit te voeren werken overleggen. Voor het gasbedrijf bestaan deze wer ken in hoofdzaak uit de aanleg van twee hoofleidingen .namelijk één van de Rem- brandtlaan door het verlengde van de Willem de Zwijgerlaan tot in de nieuwe woonwijk en één door de Oudshoornse- weg en de nieuwe Sloot en langs de ter plaatse gelegen voetbalvelden eveneens "e nieuwe wijk, alsmede uit de aanleg van leidingen in dit eerste deel van de woonwijk (plm. 1000 woJingen. De kosten worden geraamd op W166.585. Voor de drinkwatervoorziening kunnen ,-eneens hoofdleidingen van de Rem- brandtlaan en door de Oudshoornseweg Nieuwe Sloot tot in de nieuwe wijk worden gelegd. Deze buizen kunnen te gelijk met die van het gasbedrijf worden aangebracht. Inclusief de te maken kos- de waterleidingen in de woon wijk worden de uitgaven voor het water bedrijf geraamd op f 215.500, Met het oog op de elektriciteitsvoor ziening moeten de volgende werken wor den uitgevoerd: het inrichten van vier hoogspanningsruimten, het leggen van twee hoogspanningskabels van het scha kelstation bij de Koningin Julianabrug door de Willem de Zwijgerlaan en het verlengde van de weg tot in de nieuwe wijk en het leggen van laagspannings- kabels in de woonwijk. De kosten van ander worden geraamd op een be drag van f 479.540,—. Ook voor de openbare verlichting van het onderhavige deel van „Noord" is een plan opgesteld, dat voorziet in de plaat sing van 69 stuks 7 m hoge en 200 stuks 5,50 m hoge zogenoemde pentagonmasten aile geschikt voor T.L.-verlichting. De realisering van dit plan vergt een uitgaaf an f 136.710,—. Tenslotte dienen in de wijk 66 brand- kranen te worden geplaatst. De kosten hiervan bedragen f 14.905, Begroting vleeskeuringsdienst In de dinsdag 1 oktober te houden ver gadering van de Kringraad Vleeskeu ringsdienst Alphen a.d. Rijn, waarbij een aantal omliggende gemeenten is aange sloten, komt de begroting voor 1964 aan de orde. Het eindcijfer van deze begro ting is f 101.650. Nederlands Kamerkoor komt naar Alplien Vorig jaari op 30 april, heeft in de hervormde kérk aan de Julianastraat het Nederlands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel een zangavond gegeven. In het toch niet overladen feestpro gramma van die dag was dit punt blijk baar toch te veel schuil gegaan. Er wa ren slechts een paar honderd belangstel lenden maar zij hadden enkele onver- Thans heeft de vereniging Alphens Belang het uitnemende initiatief geno men dit koor, dat een internationale faam heeft «het concerteerde zelfs met groot succes in andere werelddelen), naar onze gemeente te laten komen, namelijk op maandag 7 oktober, 's avonds uur in de Salvatorikerk. De koorzang wordt in Alphen a d. Rijn druk beoefend. Helaas is het maar al te vaak zo. dat de leden van het ene koor weinig belangstelling hebben voor de prestaties van het andere. Maar laat eens met elkaar cn met alle zangliefhebber.s in onze gemeente Alphens Belang en het Nederlandse Kamerkoor een volle kerk geven. Men zal er geen spijt van hebben. Films Zaterdag vertoont het filmcomité van de gereformeerde jeugdcentrale te Alphen aan den Rijn zijn eerste cinema scope-kleurenfilm. De titel luidt: Opzij de brandweer. De film draait •onds tweemaal in zaal 2 van de Salvatorikerk. 's Middags wordt een jeugdfilm vertoond. Speel werktuigen De gemeente is in de gelegenheid de speelwerktuigen van de in liquidatie zijnde speeltuinvereniging Ons Buiten an de Steekterweg over te nemen voor de totaalsom van 500.Deze werk tuigen zijn reeds enige tijd geleden door de gemeente in bewaring genomen in verband met de ontruiming van het ter- -rin van genoemde vereniging. De raad wordt voorgesteld tot deze overneming te besluiten cn tot het in gebruik geven van de werktuigen aan de buurtvereniging Eensgezind ter opstel ling op een bij die vereniging in gebruik zijnd terrein nabij de Evertsen-. Korte- naer- en Zoutmanstraat. De vereniging zal zelf voor het opstellen, het weer in orde brengen en het onderhoud van d« werktuigen zorgdragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3