Koningin en mensenzee Prins door omstuwd Feestelijke opening Galapremière „Lawrence van Arabië" EUROCINEMA Demiing zet puntjes op i Gaan loonsverhogingen en prijsmaatregelen hand in hand? Yarkensprijzen gaan nu langzaam naar beneden Kans op revaluatie gulden zeer klein Sanctie niet voldoende tegen Zuid-Afrika Paques geeft spionage voor Sow jetunie toe NIEUWE LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) Eurocinema, de nieuwe bioscoop aan de Leyweg te Den Haag, werd gisteravond al vroeg omstuwd door een mensenzee, die ongeduldig stond te wachten op de komst van de Ko ningin en Prins Bernhard, die offi cieel aanwezig zouden zijn bij de eer ste voorstelling in de bioscoop, de gala-première van Lawrence van Arabië. Omstreeks acht uur hadden de meeste gasten, gekleed in klein gala, hun zit plaatsen ingenomen en een klein kwar tier later deden koningin Juliana en prins Bernhaird hun intrede in het klei ne en behaaglijke filmpaleis. Op het trottoir voor de ingang van het theater bood de twaalfjarige kleinzoon van de stichter van het theater, wijlen de heer J. Jogchem, Rudie van Dommelen, ko ningin Juliana bloemen aan, nadat het Koninklijk paar was begroet door de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten. In de hal van de bioscoop werden de directeur van Co lumbia International Film Holland N.V., de heer R. A. H. Herzet aan het vorsten paar voorgesteld. Onder de vele hoge gasten bevonden zach de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Th. H. Bot, de echtgenote van minister Luns, die zelf niet aanwezig kon zijn, de Amerikaanse ambassadeur, de heer John S. Rice, de Engelse ambassadeur Sir Andrew Noble en de Belgische ambassadeur F. X. ba ron van der Straten Waillet. Een grote groep van autoriteiten en honderd leden van de hofhouding zorgden voor een passend en luisterrijk decorum, dat bij dergelijke gelegenheden toch maar node gemist kan worden. Voor het binnengaan van de loge werd de producent van de film „Lawrence van Arabië", mr. Sam Spiegel, die ver gezeld was van de Egyptische acteur uit de film, Omar Shariff, nog voorgesteld aan koningin Juliana en prins Bern- Nadat het gezelschap in de loge had (Vervolg van pagina 1) plaatsgenomen sprak de heer L. Dommelen een woord van welkom, ciaal gericht tot de hoge gasten en begeleiders. Hij achtte het een groot voorrecht dat het vorstenpaar gevolg had gegeven aan de uitnodiging om deze galapremière, waarvan de opbrengst bestemd is voor het Prins Bernhard- Fonds, bij te wonen. Voorts sprak hij de hoop uit dat het theater aa verwachtingen zou beantwoorden. Vingerdruk Toen was het grote moment gekomen waarop prins Bernhard vanaf zijn zit-lwaarts gegaan. plaats de knop zou bedienen, waarmee het gebouw officieel geopend zou wor den. Een voorzichtige druk van de wijs vinger was voldoende om de grote voor doek opgestelde waaier te laten openschuiven. Direct daarna klonken de eerste tonen van de filmouverture. In de pauze onderhield het Konink lijk paar zich onder het genot van een glas champagne zich met de heer Omar Sharif en andere speciale gasten. De Koningin, gekleed in een donkere gebloemde robe en de Prins bewogen zich gemakkelijk onder de gasten en lieten geen verstek gaan toen één van de 24 Haarlemse bloemenmeisjes hun een anjer wilde verkopen ten bate van het Prins Bernhard-Fonds. Bij het einde van de voorstelling, pas omstreeks half een, stonden zich nog grote groepen mensen te verdringen om een glimp van het vorstenpaar op te vangen, al waren de meeste kinderen, die enkele uren te voren in dekens gehuld in groten ge- op de eerste rij zaten wel bed- (Vervolg van pagina 1) Minister Veldkamp verklaarde, dat de regering alles zal doen om het gezag van de centrale bij de loonoverleg be trokken organisaties te handhaven, zonder op dat overleg zelf in te grijpen. Brand blussen Gevraagd waarom de regering dan nu reeds het overleg met het bedrijfsleven heeft geopend zonder eerst het advies van de Sociaal Economische Raad (waarin de loonruimte .voor het vol gend jaar zal worden aangegeven) af te wachten, zei de minister, daarbij een beeldspraak van K.A B.-voorzitter J. A. Middelhuis aanhalend: „Er is brand uit gebroken, de brandweer is gewaar schuwd, doch als goede Nederlanders hebben we de plicht alvast met het blussingswerk te beginnen". Met andere woorden: ook zónder het S.E.R.-advies moet zo snel mogelijk geprobeerd wor den een aantal principiële moeilijkheden met betrekking tot de loonpolitiek tot een oplossing te brengen. (Overigens had minister Veldkamp gisteren onderhoud met de directeur van Centraal Planbureau zowel als met voorzitter van de S.E.R.). Minstens 10 pet Van Ward vertelt Denning, dat hij een societykunstenaar en osteopaat was, die maitresses van 16 en 17 jaar leverde aan zijn invloedrijke vrienden. Hij was altijd bereid voor sadistische vertonin gen te zorgen en woonde sexuele uit spattingen bij. Hij bewonderde het Sow- jetbewind en sympathiseerde met de communisten. Ward placht de nistische zaak te bepleiten in gesprek ken met zijn patiënten. Hij boezemvriend van de Ivanhof, uvci ».c het rapport zegt, dat hij er „maar al het vinden van een allen b - te goed in geslaagd zou kunnen zijn. dijende uitweg in de huidige impasse het Amerikaanse vertrouwen in Enge- een enorme puzzel is zal minister Veld- land te vernietigen". Lordt Denning be- j kamp intussen, well ebt ten overvloede, weert evenwel, dat Ivanhof nooit de opnieuw duidelijk zyn geworden, minnaar van Christine Keeler is ge- VAKBEWEGING. De voorzitters der weest. drie vakcenitralen hebben de bewinds- Over Christine Keeler zegt de rappor-)man te kennen gegeven dat zij onver- teur, dat Ward haar uit een nachtclubkort vasthouden haalde om met haar te kunnen samen- se loonmaatregelen in 1964. De heer leven. Zij heeft vele keren in de acht j Middelhuis bracht opnieuw het percen- maanden van hun samenleven gepro-tage van 10 ter sprake. „Dat is beerd. hem te verlaten, maar hij scheen minste", zo verklaarde hij na afloop haar in zijn macht te hebben. Zij had i het gesprek. „Ik wil wel klimmen omgang met vele huidskleuren, onder wie sommigen van rang en positie. Een van hen was Pro- fumo, over wie Denning zegt: welke in discreties hij ook mag hebben begaan en welke leugens hij mag hebben ver teld, niemand van de getuigen die voor mij zijn verschenen, twijfelde aan zijn loyaliteit. Er was speciaal geen reden voor de veiligheidsdienst om hem te verdenken. Wat lord Astor betreft, on danks het feit, dat hij niets voelde voor de communistische opvattingen van Ward, bracht hij hem in contact met het ministerie van buitenlandse zaken. Denning onthult, dat reeds in januari van dit jaar de verhouding tussen Pro- fumo en Keeler aan de dag trad. De politie werd door de prostituée hiervan op de hoogte gebracht. Zij vertelde toen tevens dat zij haar levensverhaal aan een boulevardblad had verkocht. In dit verhaal stonden bijzonderheden over haar betrekkingen met Ivanhof. Het vermeldde ook, dat haar gevraagd was, van Profumo te weten te komen, wanneer de Amerikanen West-Duitsland bepaalde atoomgeheimen zouden ver strekken Tussen januari en april is miss Keeler niet door de veiligheidsdienst van Scotland Yard verhoord. Zowel Ward als Profumo. die wisten dat miss Keeler bereid was te praten, maakten plannen om de publikatie van haar le vensverhaal tegen te houden. Zij boden haar een schadevergoeding aan, maar de onderhandelingen werden tenslotte gestaakt. Dode bij ernstige boerderi j brand By een brand, die de afgelopen nacht de boerderij van de familie W. Bakker te Valthermond grotendeels heeft ver woest, is de 35-jarige W. Jonge om het leven gekomen. Hij werd getroffen door een vallende muur en zo zwaar gewond, dat hU op weg naar het ziekenhuis is overleden. De heer Jonge, een overbuur man van de familie Bakker, hielp olie vaten uit de schuur te halen. Het slacht offer was twee maanden gehuwd. 12 procent, maar beneden de 10 ga ik niet. Een loonsverhoging van 10 procent zal geen rampzalige gevolgen economie hebben, temeer niet, omdat daarin ruim 3 procent prijsstijging vercalculeerd", zo voegde hij daaraan toe. C.N.V.-voorzitter C. trigt verklaarde, dat de vakbeweging geen verantwoordelijkheid voor een loonpolitiek meer zou kunnen dragen, indien daarin onvoldoende ruimte zou zijn. „Laat zich dan het gevecht tussen de bedrijfstakken maar afspelen tussen en 12 procent". Wat de door de regering overwogen mogelijkheid betreft om aan de loonstij gingen in 1964 een huurverhoging t« koppelen, zei de heer Van Mastrigt, dat de vakbeweging dat op dit moment i verstandig zou vinden. „Vergeten groepen" De minister van sociale zaken heeft de voorzitters der vakcentralen gisteren gewezen op de wens der regering dat de zgn. vergeten groepen niet te de dupe worden van de loonstijgingen. Hierover verklaarden de heer Van Mas trigt en N.V.V.-voorzitter drs. D. Roe mers, dat zü de bewindsman in antwoord daarop als hun mening te kennen heb ben gegeven dat verschillende vergeten groepen uiteindelijk méér gebaat zijn bij een forse loonstijging dan bij het bestaan van zwarte lonen. De uitkeringen de A.O.W. en de A.W.W. bijv. zijn ge bonden aan het officiële loonpeil dit houdt met zwarte lonen geen re kening. Ook bij de vaststelling van een sociaal minimum zijn deze rentetrekkers gebaat bij officiële lonen. Eerder dan 1 januari? De voorzitter van de K.A.B. zei het te betwijfelen of met de invoering der nieuwe loonsverhogingen wel gewacht kan worden tot 1 januari a.s. De heer Van Mastrigt wilde echter zover op dit moment niet gaan. Het C.N.V. geeft de voorkeur aan 1 januari als de datum, waarop de nieuwe verhogingen officieel dienen te worden ingevoerd, doch dan moet er wel rekening mee worden ge houden, dat er iets gedaan moet worden .verse" c.a.o.'s, die tot ver in 1964 van kracht zijn. „We kunnen die toch geen half Jaar of langer laten wachten?" De heer Roemers noemde het tussen tijdse openbreken van c.a.o.'s gevaarlijk, omdat dan precedenten worden gescha- dan misschien ook de weg open- x>r openbreken met omgekeerde bedoelingen. De N.V.V.-voorzitter sprak de mogelijkheid van een dere revaluatie van de gulden. Hij m de, dat daardoor de moeilijkheden alleen maar zouden worden vergroot, „omdat de loonsverhoging er immers tóch komt". (Inmiddels heeft de persdienst van het ministerie van financiën verklaard, dat alle geruchten over een mogelijke op handen zijnde revaluatie van de gulden uit de lucht gegrepen zijn). Prijzen en huren WERKGEVERS. De vertegenwoordi gers van de werkgeversorganisaties hebben zich tijdens het overleg van gis teren „op de vlakte" gehouden, zo werd afloop gezegd. De voorzitter van het C.S.W.V., dr. rr. B. Bölger, zei hierover dat de verbonden van werkgevers, zulks tegenstelling tot de vakcentrales, nog :n omlijnd oordeel hebben over het geen er nu zou moeten en kunnen ge beuren. Eén der oorzaken hiervan is. onderling nog te weinig overleg is geweest. (De werkgevers zullen vrij dagmiddag vergaderen om tot een ge zamenlijk standpunt te komen voor het gesprek tussen regering en Stichting van de Arbeid). Wel is er van werkge verszijde te kennen gegeven, dat veel begrip bestaat voor de verlangens der vakbeweging, doch dat bij een forse loonsverhoging stijging van de prijzen Onvermijdelijk zal zijn. Ook wordt ir •erkgeverskring gepleit voor een verde- huurverhoging, waarvoor de compen satie iin de loonsverhoging zou kunnen worden vercalculeerd. Minimumlonen MIDDENSTAND. Ook van de zijde van de middenstandsbonden is de mi nister gewezen op de noodzaak van prijs stijgingen, indien de lonen een flinke sprong omhoog zouden maken, terwijl tevens iets aan het huurvraagstuk ge daan zou kunnen worden. Verder wordt gedacht aan een globale in plaats een cijfermatige loonruimte-aanduiding, waarbij teruggekeerd zou kunnen wor den naar het systeem van minimum lonen in de c.a.o.'s, eventueel aangevuld met een minimum-gemiddelde. De Stichting van de Arbeid en College van Rijksbemiddelaars zouden zich dan moeten beperken tot een toet sing van loonvoorstellen aan de moge lijkheden per bedrijfstak of onderne ming met inachtneming van de regiona le verschillen. Ook wordt in midden standskringen gedacht aan een verho ging van de indirecte belastingen, zo wel ter ontlasting van de directe be lastingen als ter financiering van eer deel der sociale verzekeringen. LANDBOUW. Namens de standsorga nisatie in de land- en tuinbouw werd te kennen gegeven, dat de agrarische sector stellig gebaat is met een loonbe- leid, waarin voldoende ruimte is om de bestaande achterstand in te halen. Ook deze bonden zijn evenwel van me ning dat een forse optrekking van het loonpeil onvermijdelijk prijsverhogingen met zich mee moeten brengen van een aantal landbouwprodukten, ook met het oog op een noodzakelijke aanpassing het prijspeil in diverse Europese landen Nieuwer-Amstel nu Amstelveen De minister van binnenlandse zaken, mr. Toxopeus, heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend dat een grenswijziging behelst tussen de ge meenten Uithoorn en Nieuwer-Amstel er dat bovendien de naam van laatstge noemde gemeente wijzigt in Amstel veen. In de memorie van toelichting zegt de bewindsman dat de grenswijzi ging geschiedt op verzoek van beide gemeenten. In Eurocinema aan de Leyweg in Den Haag woonden gister avond de Koningin en Prins de gala-première bij van Lawrence of Arabia. Het Koninklijk paar werd v< welkomd door de burgemeester, mr. H. A. M. T. Kolfschoten Narcotica gevonden voor 2,5 miljoen De Britse politie heeft in een voor stad van Londen bij een huiszoeking twee koffers gevonden met een grote hoeveelheid verdovende middelen, die een waarde vertegenwoordigt van f 2.5 miljoen gulden. Er zijn vier mannen en >n vrouw gearresteerd. De politie had een tip gekregen van :n anonieme man. Vier inspecteurs hebben acht uur lang het opgegeven huis in het oog moeten houden. Zij vin den dat de moeite beloond is. Buitenland kon niet meekomen N de voortdurende stijging van de -*- maanden is thans een kentering ge komen, zo heeft de voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer, In de gisteren te Utrecht gehouden, openbare bestuurs vergadering van het schap meegedeeld. Sinds vorige week gaan de prijzen lang zaam naar beneden en verwacht wordt dat zij nog wel verder zullen dalen. Nadat het produktschap veertien da gen geleden had besloten de overname prijs voor baconvarkens met een ver houding van tien cent bij het werk stij gende prijspeil aan te passen, liepep de varkensprijzen nog verder op. De Sidney van den Bergh verklaart: DE kans op revaluatie van de gulden ter oplossing van de moeilijkheden met betrekking tot het loonpeil is zeer klein. Revaluatie en evaluatie zijn noodmaatregelen, waartoe men pas in uiterste noodzaak mag overgaan en die uiterste noodzaak is thans bepaald niet aanwezig. Een vergelijking met de vorige revaluatie gaat niet op, omdat we toen met West-Duitsland meegingen. Een nieuwe revaluatie zou bepaalde ondernemingen nog erger treffen dan toen en de loonmoeilijkheden niet opheffen. Heel de wereld onze markt Pas wanneer andere Europese landen gaan revalueren, zou Nederland moeten overwegen mee te doen. Voor onze zou een revaluatie bepaald ongunstig en voor de dienstverlenende bedrij uiterst ongunstig, aldus verklaarde de heer Sidney van den Bergh, voorzitter de centrale kamer van handelsbevor dering gisteren in de jaarvergadering de Federatie voor de Nederlandse export (Fenedex) te Laren. De Nederlandse handel Is groot worden door de gehele wereld als zijn afzetgebied te zien. Een afgesloten Euro pa is fataal voor ons land. Als Frankrijk die richting zou uitgaan zal men des noods zonder Frankrijk met mogelijk heid van latere aansluiting maar Engeland en de landen van de vrijhan delsassociatie het grote gebied moeten bestrijken, dat wij zo nodig hebben de welvaart van ons volk. Hij herinnerde aan het belang vai menwerking van bedrijven, vooral bij speurwerk. Wanneer wij niet ten minste de evenknie worden van de beste landen, zullen wij ongetwijfeld met onze uitvoer achterop raken. Als wij ons toeleggen op werkelijk rendabele artikelen en trachten onze uitvoer hoog te houden door hoge subsidies op de uitvoer landbouwartikelen, die tegen kostprijs geen lonende afzet kunnen vinden, be hoeft de uitvoer geen knelpunt te zijn. Grote mogelijkheden zijn er in de ont wikkelingslanden. Willen de regeringen zich daar handhaven, dan moeten zjj hun bevolking tot grotere welstand verheffen en daarvoor blijft voorlopig de indus triële produktie van de westerse landen onmisbaar. Tegenover de prognose van de econo mische groei tot 1970 in de industriali satienota staat hij sceptisch. Eind 1938 besprak hij met zijn directie een uitvoe rig tienjarenplan, maar met de wereld oorlog was geen rekening gehouden. Ook zonder wereldoorlog zijn er altijd crises andere invloeden van buiten moge lijk. In 1948 werd ons industrialisatiebe leid beheerst door de vrees voor werk loosheid. In 1952 werd onze uitvoerposi- tie zorgwekkend genoemd. De werkelijk heid is anders geweest. Wat het tekort aan arbeidskrachten be treft, is de enige oplossing tijdelijk meer buitenlanders aan te nemen, zeide hij. De Nederlandse uitvoer wordt steeds moeilijker door de voortdurende kosten verhoging, maar spreker vertrouwde dat Nederland zijn uitvoer toch nog zal kun- en versterken. De vergadering besloot dat de Fenedex ingaande 1 januari met behoud van eigen arbeidsveld zelfstandig werkzaam zal zijn in het gebouw van de Centrale kamer handelsbevordering in Den Haag. V.I.O-notering voor slachtvarkens be reikte een hoogte van f 2.80 per kg. geslacht gewicht en de Utrechtse Beurs noteerde f 2.73 tot f 2.76 per kg. (tegen f 2.60-f 2.70 in de week daar voor). De vorige week echter is de V.I.O.-notering gezakt tot f 2.75, ter- wijl de prijzen op de Utrechtse Beurs terugliepen tot f 2.65 f 2.68. Slechts goede kwaliteiten werd nog f 2.70 genoteerd. Het produktschap zag in deze dalen de tendens nog geen aanleiding om de overname prijs voor baconvarkens weer verlagen. De voorzitter ontving even wel machtiging om een stap in die richting te nemen, indien blijkt, dat een verdere terugloop van de prijzen daar toe noopt. Kwaliteit De heer De Veer toonde zich tevre- ;n over deze ontwikkeling, vooral dat blijkt, dat kwaliteitsvlees goed wordt betaald. Indien Nederland een goede varkensmarkt in stand wil houden, dan zullen de varkenshouders» het vooral de kwaltieit van de dieren moeten z ken. Daarnaar bestaat in de E.E.G.-lan- den, die onze varkens afnemen, nog steeds grote vraag, hoewel gebleken dat Duitsland en België de markt m welijks konden volgen, terwijl er aanwij zingen zijn dat Frankrijk het daarmee ook moeilijker krijgt In verband met deze ontwikkeling op de exportmarkt kan een wat lager prijsniveau geen kwaad, akdus de zitter, die verder o.m. constateerde dat nog steeds grote aanvoer van rund- is met stabiele prijzen ke export. De biggen-rijzen zijn ook goed, doch verhoudingsgewijs lager dan hun moeders. Voor schapen worden nog steeds zeer hoge prijzen genoteerd. DOXDERDAG 26 SEPTEMBER 1963 Staking bij A.P. ook geëindigd De staking bij de Arbeiderspers in Am sterdam is geëindigd. Zoals werd ver wacht. heeft de gehele dagploeg vanoch tend het werk hervat. De nachtploeg technisch personeel (om streeks 70 man), die om half tien begint, is gisteravond niet opgekomen. Als ge volg daarvan konden het Algemeen och tendblad en verschillende edities van Het Vrije Volk vandaag niet verschijnen. Bij het Rotterdamsch Nieuwsblad heb ben de typografen een nivellering ge vraagd van het verschil in beloning met hun collega's bij de Nieuwe Rotterdam se Courant De directie deed de toezeg ging tot een tegemoetkoming voorzover die mogelijk is binnen het kader van de Spoor in zaak moord in rijwielstalling? De Rotterdamse politie meent een vaag spoor te hébben gevonden van de dader de moord, die in de avond van 6 in een rijwielstalling in de Van den Hoonaardstraat in Rotterdam is gepleegd. Op de avond of misschien in de vroege ochtend van 7 mei werd de ruim 50-ja- rige mej. J. Tlh. Ludwigs, toen zij haar fiets in de rijwielstalling plaatste, over vallen, aangerand en gewurgd. De politie had aanvankelijk geen enkel houvast maar dankzij uitgebreide ver horen staat nu wel vast, dat op die maan. dagavond een donkere man gedurende uren achtereen in de omgeving van de rijwielstalling heeft rondgelopen. Of deze man mej. Ludwigs heeft opgewacht, of dat hij met iemand anders een afspraak had is de politie niet bekend. De politie in Rotterdam wil graag door iedereen die hierover maar iets kan vertellen worden ingelicht. Stichting wil met minister praten over c.a.o.'s De Stichting van de Arbeid betreurt het, dat de minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veld kamp onvoldoende aandacht heeft ge schonken aan de bijzondere motieven die naar het oordeel van de stichting de op haar voorstel nog gewijzigde c.a.o.'s voor het horecabedrijf en de witwasse- rijen aanvaardbaar maakten. Zoals be kend, verklaarde de bewindsman op 6 september beide collectieve arbeidsover eenkomsten onverbindend. In een schrij ven aan de minister verzoekt de Stichting zijn werkwijze, die tot misverstanden aanleiding heeft gegeven, nader te over wegen en hierover bij gelegenheid met haar van gedachten te wisselen. Ned. kustvaarder vannacht gestrand Het Nederlandse motorschip Cascade, dat 341 ton meet en vaart voor N.V. Scheepvaartbedrijf Gruno te Delfzeil, is vannacht voor de kust van Loch Maddy, in de Hebriden op de strekdam van Sponish gestrand. In het gebied woedde Omtrent de juiste gang van zaken tast men nog in het duister, doch men vermoedt, dat het schip van zijn ankers is geslagen. De Cascade zond omstreeks middernacht een noodsein uit. De kapi tein was niet aan boord, h(J was ziek en is naar het ziekenhuis van Loch Maddy gebracht. Vanmorgen vroeg is een red dingsboot langszij gekomen om in de loop van de dag het schip vlot te trekken. Er is geen gevaar aanwezig voor de bemanning. De opname van de Indonesische film „Terreur in Zuid Soelawesi" over het optreden van kapitein Westerling in Zuid- Celebes begint binnenkort De hoofdrol, die van Westerling, wordt gespeeld door A. J. Dons. een nieuwe ster. die van dr. Van Mook door Van Raalten. hoofd van de telecommunicatiedienst van district VII. die van kolonel De Vries door Hoog- vorst. hoofdtechnicus van de Noesantara R.R.I. studio. Deense minister in de V.N.: „Sancties alleen zijn niet voldoen de om een wijziging te brengen in de Zuidafrikaanse politiek van rassen scheiding. Indien de Verenigde Na ties het hierbij laten, zouden zij wel eens hun doel voorbij kunnen schie ten. „GEVAARLIJKE STAPPEN VOORKOMEN" De Franse ambtenaar voor persza ken Georges Paques, die onder meer als waarnemend perschef van he NAVO-hoofdkwartier te Fontaine- bleau is opgetreden, heeft bekend reeds vanaf 1944 ononderbroken voor de Sowjetunie te hebben gespioneerd. Dit is in Parijs vernomen van per sonen, die in nauwe verbinding staan met het gerechtshof, dat vergrijpen tegen de staatsveiligheid behandelt. In ambtelijke Franse en Navo-kringen bewaart men het stilzwijgen over pers berichten, volgens welke het door Pa ques aan de Russen doorgegevene van die aard is, dat de Navo en Frankrijk genoodzaakt zijn hun militaire verdedi- dingsstrategie te wijzigen. Er is van of ficiële zijde nog niets medegedeeld over de aard of het gewicht der geheimen die door Paques zijn verraden. De geanresteerde 49-jarige Paques heeft een lange bekentenis geschre ven, die in handen is van de rechter-1 Hij zegt hierin dat hij slechts door zijn geloof in de vreed zame bedoelingen der Sowjetunie tot zijn verraad werd gedreven. Hij voor de door hem verstrekte gegevens slechts betrekkelijk kleine geldsbe dragen hebben ontvangen. Paques beweert dat hij de Russen ver scheidene malen heeft weerhouden van het doen van gevaarlijke stappen. Hij zou hen stukken in handen hebben ge speeld, waaruit de Russen konden op maken hoe het Noordatlantisch verbond zou reageren op bepaalde, door het Kremlin overwogen handelingen. Paques heeft ook gezegd dat hij ertoe heeft bijgedragen dat de Sowjetunie nog niet is overgegaan tot het sluiten van een afzonderlijk vredesverdrag met Oost- Duitsland. Paques ls ln staat van beschuldiging gesteld wegens het uitleveren van ge heime gegevens betreffende de Franse nationale verdediging. Hjj kan wegens dit verraad tot de doodstraf worden ver oordeeld. Een politiek van louter sancties kan leiden tot verhoging van de spanning in Zuid-Afrika, hetgeen weer de moge lijkheid van dramatische gebeurtenissen naderbij brengt", aldus de leider der Deense afvaardiging naar de V.N. minis ter van buitenlandse zaken Per Haek- kerup tijdens de bespreking door de Algemene Vergadering van de inter nationale politieke toestand. „Ik meen dat de door de Veiligheids raad goedgekeurde resolutie, waarin wordt opgeroepen tot het niet leveren van wapens aan Zuid-Afrika ten uit voer moet worden gelegd en dat de druk op Zuld-Afrlka geleidelijk aan moet worden versterkt. Doch daarnaast moet de VN de wereld duidelijk maken wat zü in de plaats van de Zuidafri kaanse apartheidspolitiek zouden willen stellen. De grote meerderheid der blanke in woners van Zuid-Afrika meent, ten on rechte, dat het prijs geven van het blanke gezag over de Unie tevens het einde van hun eigen bestaan zou bete kenen. Het is onze plicht hen ervan te overtuigen, dat deze opvatting onjuist is en dat er nog een weg bestaat om een ramp af te wenden. En deze weg leidt naar een opgeven van de zogenaamde apartheidspolitiek", aldus de Deense minister van buitenlandse zaken Luns-Soebandrio vermoedelijk in november De verwachte bespreking tussen mi nister Luns en dr. Soebandrio, zijn Indonesische collega, in Den Haag zal volgens een bericht van Ass. Press uit New York vermoedelijk in november gehouden worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 15