Nieuwe LeMse Courant Den Haag druk V andaag beraad over de LONEN m Na zeven jaar sprak Luns weer met Soebandrio Landarbeiders leggen hun eisen op tafel wirwar Zoeken en tasten in van vragen Twee doden in mijn Julia Hulp VS aan Indonesië bevroren Arbitrage Gatt, anders vergeldingsmaatregelen Commentaren Typografenstaking in hoofdstad verplaatst Woensdag 25 september 1963, 44ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Onbestendig Koude nacht, morgen zwaar bewolkt met van het westen uit regen. Krachtige tot matige wind tussen west en noord west krimpend naar zuid tot zuidwest en aan de kust later aanwakkerend tot hard, misschien tot stormachtig. Overdag dezelfde temperaturen als vandaag. (zie voorts pagina 7) Abonnementsprijzen Klachfendienst bezorging 18—19 TTET KABINET is vanmorgen om tien uur in de Trèveszaal aan het Bin- nenhof bijeengekomen om zich opnieuw over de gespannen situatie in het bedrijfsleven te beraden. Minister Veldkamp had als richtlijn voor de besprekingen een nota samengesteld. Vanmiddag om vier uur zou hij met enkele ambtsgenoten een bespreking hebben met de belangrijkste verte genwoordigers van het georganiseerde bedrijfsleven. De typografenstakingen verplaat sen zich, maar behoren nog geens zins tot het verleden. Bij De Tele graaf wordt weer gewerkt, maar vandaag lag het werk bij de Arbei derspers weer stil (zie elders in deze krant). De werknemers in de land- en tuinbouw hebben hun eisen voor de komende onderhandelingen over de c.a.o.'s op tafel gelegd. Zij willen be slist niet achterblijven, Het Kon. Ned. landbouwcomité meent dat ook de prijzen moeten worden aangepast (met name die van land- en zuivelprodukten), wanneer de lonen behoorlijk omhoog gaan. Meningsverschillen Het is niet te verwachten, dat na af loop van de kabinetsvergadering mede delingen zullen worden verstrekt. In sommige kringen wordt geopperd dat er in het kabinet (ernstig) verschil van me ning over de loonkwestie bestaat. Het probleem is zo ingewikkeld, dat moeilijk kan worden verondersteld dat het ka binet direct een oplossing ziet. laat staan dat alle leden precies eender over deze oplossing denken. Pablo zal zelf dirigeren Over enkele dagen wordt in de Royal Festival Hall te Lon den voor het eerst het orato rium De Kribbe („El Pessebre") van de beroemde Spaanse mees- ter-cellist Pablo Casals uitge voerd. De 86-jarige maestro zal het London Pliilharmonisch Orkest zelf dirigeren. Tijdens de repetities toonde hij gisteren een Spaans trommeltje, dat bij de uitvoering gebruikt zal wor den, aan zijn jonge vrouw Marta en de Britse dirigent Sir Adrian Boult. urs :urs rijdag avond Prins in after- dinner-praatje voor Britse tv Prins Bernhard is dinsdag- I avond, een sigaar rokend en j vriendelijk lachend, in het ge- I spreksprogramma „Dinner Party" voor de Britse televisie versche- nen. Na een maaltijd in de studio lam de Prins tezamen met het 5 conservatieve parlementslid Sir s Fitzroy Maclean en de ex-oor- logseorrespondent Alan Moore- head deel aan een ontspannen afterdinner babbeltje. Het gesprek ging over een a tal hedendaagse problemen. Sprekend over Afrika zei prins Bernhard: „Ik vrees, dat wij j I blanken aan de Afrikanen een l massa traditie ontnomen heb- ben." Het gesprek kwam vervolgens j op het probleem van de materia- i listisehe houding in de moderne 5 maatschappij. De Prins pleitte 1 voor een positiever houding van j de zijde van de moderne burger. 5 j Over de waarde van de cultu- rele uitwisseling tussen oost en west zei de Prins, dat het belang- i rijk was de mensen in het Wes- 1 ten op de hoogte te brengen van de filosofie van het Oosten. Hij sprak zich uit voor een I onbeperkte stroom ideeën tussen Oost en West: „Op de lange duur i de vrijheidsliefde van de mens S s krachtiger dan die voor een 5 krachtig gezag van hogerhand". In één oogopslag Morele Herbewapening in botsing met de kerk pag. 2 Na de synode van Grauw Rapids pag. 2 Concilie gaat maandag weer verder pag. 2 Forse loonsverhoging, maar wat kopen we ervoor? pag. 5 Gearresteerde NAVO-pers- chef kende Franse atoomge heimen: militairen veront rust pag. 5 Lawrence van Arabië. een grootse film pag. 7 Kritiek van KRO op rege ring pag. 7 Ook minister Andriessen voert actieve prijspolitiek pag. 9. Het gesprek van vanmiddag zou plaats vinden op het ministerie van sociale za ken. Hiervoor waren uitgenodigd de voorzitters van de drie grote vakbonden, de heren Van Mastrigt, Roemers en Mid delhuis, de voorzitters van de werkge versorganisaties (van wie er enigen ech ter niet aanwezig kunnen zijn, zodat zij zich moeten laten vertegenwoordigen), de voorzitter van het K.N.L.C., ir. C. S. Knottnerus en de voorzitter van de Kon. Ned. middenstandsbond, de heer P. G. d. Weele. Agrarische sector De drie werknemersbonden in de land- i tuinbouw en de zuivelindustrie heb ben overeenstemming bereikt over een serie verlangens, die zij bij de komende onderhandelingen over de 65 c.a.o.'s in deze sectoren ter tafel zullen brengen. Voor de mantelovereenkomsten zullen de vakbonden in grote lijn de volgende eisen stellen: een loonsverhoging, die tenminste gelijk is aan de gemiddelde verhogingen in de andere bedrijfstak ken; een extra verhoging van het loon peil met 5 cent per uur ter inhaling de bestaande achterstand; verkor ting van de arbeidstijd tot 45 uur per week; uitbreiding van de vakantieduur tot drie weken; het verstrekken aan alle vaste arbeiders van een uitkering ineens tussen Sinterklaas en Kerstdagen; ver dere doorvoering van de vrije zaterda gen en vrije zondagen. Ook prijzen omhoog Intussen heeft het Kon. Ned. land bouwcomité laten weten, dat een reëel landbouwbeleid, waarbij aan de officiële lonen de hand kan worden gehouden, in Nederland slechts mogelijk is indien te vens sprake is van een zekere aanpas sing aan het loonpeil in andere Europese landen. Daarbij is echter een aanpassing van de prijzen eveneens onvermijdelijk, ook met het oog op een verdere uitbreiding van het gemeenschappelijk landbouwbe leid in de E.E.G., zo meent het K.N.L.C., dat hier met name wijst op de prijzen van granen, suikerbieten, rundvlees, velprodukten en consumptiemelk. Gisteren heeft prins Bernhard in Asperen (Gld) de grote model boerderij van H. Heemskerk offi cieel geopend door een automati sche voederinstallatie in bedrijf te stellen. De Prins was per heli kopter in de buurt geland en reed vervolgens per jachtkoets naar de boerderij. Goede sfeer aan lunch in New York TN EEN HARTELIJKE atmosfeer hebben de ministers Luns en Soeban- drio gisteren aan een lunch in het Plazahotel te New York twee lang gesproken over Nederlands-Indonesische problemen. Het was hun eerste ontmoeting sedert 1956, toen het geschil over de Indonesische aan spraken op Nieuw-Guinea in volle hevigheid losbarstte. Soebandrio had enige tijd geleden het initiatief genomen voor een ontmoeting met Luns. Deze reageerde hierop door voor te stellen elkaar aan een lunch te ont moeten. Later in dit jaar zullen de ministers wellicht in Den Haag bijeenkomen. Dit zou het eerste bezoek van Soe bandrio aan Den Haag zijn als mi nister van buitenlandse zaken. Na zijn gesprek met minister Luns vertrok dr. Soebandrio naar Djakarta. Het snelle vertrek van Soebandrio uit New York kan door Engeland als belediging voor de Britse minister buitenlandse zaken lord Home worden opgevat. Deze was naar New York ge reisd met het stellige Indonesische ambtgenoot te Home had gehoopt, dè gespannen situatie enigszins te kunnen verminderen met be middeling van de secretaris-generaal Oe Thant. Deze laatste is ook benaderd door de vertegenwoordiger van de Phl- lippijnen. Oe Thant zou bereid zijn, desgevraagd in de Maleisische kwestie te bemiddelen. Wel sprak Soebandrio in New York met Dean Rusk, zijn Amerikaanse ambtge noot. In dat gesprek ontkende hij, dat zijn land aanstuurt op een breuk met Engeland. Indonesië heeft volgens de minister ook geen plannen, de in beslag genomen Britse eigendommen te natio naliseren. Het zou voorstander zijn van vreedzame oplossing van de huidige moeilijkheden. Britse evacuatie De Britse evacuatie uit Indonesië ls gisteren hervat naar- aanleiding van het feit. dat van vrijdag af geen passagiers meer naar het gebied van Maleisië en in het bijzonder naar Singapore vervoerd mogen worden. Ook de vrouw van de Britse ambassadeur Gilchrist zal Indo- nasië verlaten. Vertegenwoordigers van Britse firma's in Indonesië wordt aan geraden. Indonesië eveneens te verlaten. Engeland kan deze mensen niet dwingen weg te gaan, maar in Londen acht men het raadzaam, dat zij vertrekken. Intussen is in Djakarta bekend gemaakt, dat alle woningen van Britse onderdanen onder Indonesische toezicht zijn geplaatst en dat niemand er in mag trekken. De do cumenten uit de kluis in de vernielde Britse ambassade zijn nu veilig opge borgen in het gebouw van de Ameri kaanse ambassade. Zorgen voor voedsel Soekarno heeft het Indonesische volk verteld, dat het economische moeilijkheden zal ondervinden als ge volg van het verbreken van de han delsbetrekkingen met Maleisië, maar dat deze problemen slechts enkele maanden zullen duren. Daarna zal In donesië de krachtigste economie van Zuidoost-Azië bezitten. Indonesië moet voldoende voedsel en industrieprodukten voortbrengen voor eigen gebruik, zo zei Sooekarno. „We moeten ons schamen dat we nog steeds rijst importeren, hoewel Indo nesië beschikt over rijke natuurlijke hulpbronnen". De Australische premier sir Robert Menzies heeft in het Huis van Afgevaar digden verklaard dat Australië Maleisië militaire hulp zal verlenen als dit land binnengevallen wordt, of als er sai zwcringen zijn. Vermelden we nog, dat de Philippjjnen overwegen, de federatie Maleisië te kennen. Na die erkenning zouden zü hun bemiddeling willen aanbieden ln het conflict tussen de federatie en Indonesië. Gaat regeling vrijuit Denning-rapport wordt bestseller Vannacht om 00.30 uur w.e.t. komt het rapport uit van Lord Denning, een rechter van het hooggerechtshof, over zijn gedetailleerd onderzoek in de zaak Profumo-Christine Keeler. Het telt 50.000 woorden en is ge drukt in 30.000 exemplaren door de staatsdrukkerij, die om 00.30 uur w.e.t. open gaat om vroege kopers te kunnen helpen Het belooft een best seller te worden. De prijs is 7 shilling en 6 pence. Koffiehuizen in de buurt blijven open en de twee tv-zenders hebben meegedeeld, dat zij na midder nacht open zullen blijven om hun klanten op bed nog te bedienen. Televisie-uitzendingen na middernacht is een noviteit voor Engeland Denning stelde zijn rapport samen uit gesprekken met en getuigenissen van meer dan 140 getuigen, onder wie ook premier Macmillan. Tot vandaag hebben alleen leden van het kabinet en de leider van de oppositie. Harold Wilson het rapport gezien. Uit het weinige dat er over uitgelekt is schijnt men te kunnen opmaken dat Denning verklaard heeft, dat de rege ring vrijuit gaat wat de zeden betreft maar tekort geschoten is wat de veilig heid betreft. Denning zou in zijn rapport aandrin gen op nauwere contacten tussen de vei ligheidsdiensten en hun leider, de pre- Reeds eerder was bekend gemaakt dat. hoewel Profumo. Keeler en Jevgeny, de Sowjet vlootattaohé, in de gaten werden gehouden, Macmillan hiervan nooit op de hoogte gesteld werd. Instorting van pijler Door plotselinge instorting van eein 300 m. onder de grond gelegen pijler van de mijn Julia in Eygelshoven zijn gister avond de 41-jarige meester-houwer F J. Schlangen en de 26-jarige houwer N. P. J. Gerards bedolven. Reddingspogingen mochten niet baten. Na enige uren wer den de levenloze lichamen van beide iannen naar boven gehaald. De heer Schlangen woonde te Chèvre- mont (gem. Kerkrade). De heer Gerards was woonachtig in Lauradorp (gem. in Ubach over Worms). Reuter verneemt van regerings functionarissen te Washington dat de nieuwe Amerikaanse hulp voor Indonesië bevroren is. Het Interna tionale Monetaire Fonds heeft de Indonesische regering medegedeeld dat de kredietregeling voor 50 mil joen dollar, die in juli werd getrof fen, tijdelijk is opgeschort. FS dreigen in kippenoorlog De Verenigde Staten hebben gister avond bekend gemaakt, dat ze bin nenkort zullen overgaan tot vergel dingsmaatregelen tegen de E.E.G.. tenzij de zes landen toestemmen tot arbitrage in de kwestie van de invoer van Amerikaanse kippen, aldus pre sident Kennedy's voornaamste verte genwoordiger op handelsgebied, Chris tian Herter, twee uur nadat de Ame rikaanse afvaardiging bij de Europese gemeenschappen in Brussel een aan bod van de E.E.G. tot verlaging met tien procent van het invoerrecht op de Amerikaanse kippen had verwor pen. Herter noemde het aanbod een „ge ringe en twijfelachtige wijziging van de invoerrechten op gevogelte". Hij dat de V.S. thans voort zullen gaan met het treffen van voorberei dingen voor „een herstel van het evenwicht in de tariefconcessies". Hij doelde op een lijst van exportproduk- der E.E.G. die de Amerikaanse regering op het ogenblik opstelt en waarvan de totale import/waarde in de V.S. ongeveer 46 miljoen dollar bedraagt. Het betreft goederen waarop verleen- 9 taniefconcessie bij presidentieel de creet kunnen worden ingetrokken. De V S. beweren dat de hogere invoerrech- op Amerikaanse kippen een schade post van eveneens 46 miljoen dollar ver tegenwoordigen. Herter gaf echter tevens te kennen dat de V.S. geloven, dat de gemeenschap pelijke markt het Amerikaanse aanbod het kippengesahll te onderwerpen aan arbitrage in het kader van de GATT zullen aanvaarden. Dit zou de vergel dingsmaatregelen tot een minimum te rugbrengen. zo zei Herter. De Amerikaanse afwijzing het E.E.G.-voorsrtel heeft geen wijziging ge bracht in het standpunt van de minis terraad van de E.E.G. grote en uiterst belangrijke prcr» blemen geconfronteerd. Problemen waarvoor, zo niet deze week dan toch de eerstkomende weken, een oplos sing gevonden zal moeten worden. In het geding zijn de belangrijke terrei nen van het loonbeleid en het wo- ningbeleid. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid denkt sterk in de richting van drastische loonsverhogingen. Een werkgroep van de SER heeft daartoe het Centraal Planbureau reeds ge vraagd, op korte termijn na te gaan wat de econimische gevolgen zouden zijn van een dergelijke loonoperatie. Aanstaande maandag zullen het stichtingsbestuur en de ministers Veldkamp, Andriessen, Witteveen, Bogaers en Biesheuvel zich over de kwestie diepgaand beraden. Aan re geringszijde heeft de afgelopen week intern reeds intensief en zelfs nach telijk beraad plaats gehad- De moeilijkheid op loonpolitiek ge bied en de woningbouw problematiek grijpen min of meer in elkaar. Mi- nisier Bogaers ziet namelijk de moei lijkheden in de bouw als van structu rele aard en hij meent daar om te- rechtrecht, „dat het regeermes er diep ingezet dient te worden, wil de bouw- produktie een grotere omvang berei ken". Als de woningnood volksvij and no. 1 is, dan zullen ook alle be schikbare wapenen tegen deze vijand ingezet moeten worden. Dit is voor minister Bogaers volle ernst. Een belangrijk onderdeel van de structurele aanpak kan zijn een ver betering van de lonen en andere arbeidsvoorwaarden voor de bouw vakarbeiders. Het aantal werkers moet opgevoerd worden, vooral door vermindering van het aantal grensoverschrijdende arbeidskrach ten. Voorts zal de produktiviteit in de bouw verder omhoog moeten. Het aantal te bouwen huizen per jaar zal zo mogelijk boven de 100 000 uit moeten stijgen wil Nederland ooit uit de woningbouwmisère komen. Dit alles zal ongetwijfeld bij het loongesprek tussen regering en be drijfsleven aan de orde komen. We hebben vertrouwen in de door tastendheid en besluitvaardigheid van dit kabinet. Er zal echter ook wijsheid nodig zijn, bij het bedrijfs leven als bij de regering om de juiste maatregelen te nemen. Deze wijs heid wensen wij beide partijen in het belang van ons volk van harte toe. Barkman naar Djakarta De Nederlandse zaakgelastigde te Dja karta, drs. C. D. Barkman, is vanochtend van Schiphol naar zijn standplaats ver trokken. Over het gesprek van minister mr. J. M. A. H Luns met de Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, te New York kon hij niets zeggen Steeds meer abonnees gaan er tóe over het abonnementsgeld per kwartaal te betalen. Zoals u weet bedraagt dit 8.25. Indien ook u daartoe overgaat, wilt u het bedrag dan vóór 1 okt. overschrijven op onze postrekening nr. 58936 of voldoen aan ons loket? Als u voor een ander betaalt, wilt u dan vooral het bezorgadres van de krant vermelden? Voor uw medewerking bij voor baat onze dank. Uiteraard geldt dit bericht niet voor de abonnees die ons eeu machtiging tot automatische af schrijving hebben verstrekt. Na De Telegraaf de Arbeiderspers Het overgrote deel van de dagploeg van De Arbeiderspers te Amsterdam is vanmorgen in staking gegaan om kracht bij te zetten aan de eis. dat de lonen met acht procent worden hoogd. Het besluit tot een 24-> staking zou met slechts een kleine meerderheid van stemmen zijn geno men. Ongeveer 300 man legden het werk daarop neer; slechts een ma twintig, werkzaam op een kleine af deling, wilden niet meedoen. De sta kers van de A.P. (uitgeefster van o.m Het Vrije Volk) proberen ook het tecb nisch personeel van het Algemeen Handelsblad tot staking te bewegen. Het bericht over de nieuwe staking komt als een verrassing, omdat men juist dacht dat de rust in de Amster damse typografische bedrijven was weergekeerd. Gisteravond is namelijk het technisch personeel van De Tele graaf weer aan het werk gegaan, zodat behalve genoemde krant vandaag ook Het Nieuws van de Dag, De Volkskrant Het Parool weer konden verschij- Gisteren is de gehele dag overleg ge voerd tussen de vertegenwoordigers van het technische personeel in de perso- neelsraad en de directie van De Tele graaf. Dit overleg heeft ertoe geleid, dat de zetters het werk hervatten. Ook de zetter die zaterdag ontslag werd aange zegd, mocht weer aan het wenk gaan. De directie heeft te kennen gegeven, dat geen onderscheid zal worden gemaakt in de mate van verantwoordelijkheid voor het uitbreken van de staking. Het hoofdbestuur van de Ned. katho lieke grafisch bond heeft de spanningen onder het technisch personeel van De Telegraaf verklaard uit „de inhoud en strekking van en de gebruikte termino logie in de artikelen in dit dagblad". Overigens heeft het hoofdbestuur de werknemers opgeroepen om zich te ont houden van het voeren van wilde sta kingen De werkgevers worden opgeroe- ~ïn alle beloningsmogelijkheden, die de to thans reeds biedt, te benutten. De personeelscommissies van de dag bladen en van de grote drukkerijen ln Amsterdam en wijde omgeving zullen morgenavond opnieuw ln de hoofdstad bijeenkomen om zich te beraden over de nieuwe situatie die vanochtend in de grafische sector is ontstaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1