Nieuwe Leiclse Courant Veldkamp stelt overleg uit in afwachting Planbureau Loongesprek met Stichting van de Arbeid Waarschijnlijk vrijdag in ministerraad ter tafel Rede mr. Luns in New York Nederland biedt de V.N. mariniers aan Luistergeld omhoog Bij explosie in Italië 15 doden Engeland ontevreden over nota Soekarno: uitvoer stop verkapte zegen'5 Veel voorzieningen weekend-recreatie Commentaren Amerikaanse senaat stemt voor kernstop LAA1SIE NIEUWS Dinsdag 24 september 1963, 44ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Weer slaat om Zwaar bewolkt met op de meeste plaat sen enige regen, later enkele verspreid voorkomende opklaringen. Krachtige tot matige zuidwestelijke wind later rui mend naar west. Lagere temperaturen overdag. (zie voorts pagina 7) Abonnementsprijzen n. 2,80, p.kw. 8,25 Klachtendienst bezorging 18—19 Bakkers: Brood moet duurder De bakkers, verenigd in de Nederland se bakkerijstichting, zijn van mening, dat de broodprijs op korte termijn we derom met een cent moet worden ver hoogd. De laatste verhoging dateert van 22 juli en bedroeg eveneens een cent. De Nederlandse bakkerijstichting had ech ter reeds toen bij de minister van econo mische zaken aangedrongen op een ver hoging met twee cent Een andere wens van de bakkerij wereld is, een grotere vrijheid in doorberekening van de kosten van bezorging. Naar de mening van de bakkerijstichting behoeft, indien aan deze wens gehoor wordt gegeven, niet voor misbruik te worden gevreesd. Zou echter deze wens niet worden vervuld, dan vreest de stichting, dat zeker in ver afgelegen wijken of wijken met weinig klanten de bezorging zal worden ge staakt. De verhoging van de broodprijs wordt gemotiveerd met de nog steeds stijgende bloemprijs, mede als gevolg van opslag kosten. (Van onze soc.-econ. redactie) Tl ET gesprek tussen een regeringsdelegatie onder leiding van de minister AJ- van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp en het bestuur van de Stichting van de Arbeid over de te volgen loonpolitiek in 1964 zal volgende week maandagmiddag plaats vinden en niet aanstaan de vrijdag zoals aanvankelijk in de bedoeling lag. Dit uitstel heeft plaats op verzoek van minister Veldkamp om „praktische redenen", zoals van de zijde van diens ministerie werd verklaard. Naar wij vernemen zal de re gering wachten op het rapport van het Centraal Planbureau over de mo gelijke gevolgen van grotere loonsverhogingen dan de 4 procent waarvoor dit bureau in 1964 de economische ruimte aanwezig acht. Het Centraal Planbureau werkt koortsachtig om dit rapport nog deze week gereed te krijgen. Aanvankelijk zag het er naar uit dat het zeer be langrijk geachte stuk voor vrijdag Het doet mij genoegen te kunnen meedelen, dat de Nederlandse rege ring als blijk van vertrouwen in het vredeherstellende vermogen van de V.N., de secretaris-generaal er zo juist van in kennis heeft gesteld dat zij een contingent mariniers ter be schikking van de V.N. heeft gesteld. Dit heeft minister Luns vandaag ge zegd in de Assemblée van de Ver enigde Naties in New York. Het korps mariniers is een elitekorps met een traditie van eeuwen. Het maakte al deel uit van de eerste internatio nale politiemacht, die een jaar of dertig geleden door de volkenbond werd gebruikt om toe te zien op de vreedzame oplossing, door middel van een volksstemming, van een van de problemen die uit de eerste we reldoorlog waren overgebleven. Ofschoon er nog enige technische details moeten worden uitgewerkt, kan het Nederlandse aanbod als volgt worden samengevat: 1 Een eerste contingent van onge veer 300 man wordt gereed gehou den om binnen 24 uur in actie te komen. 2 Dit contingent bestaat uit eenheid infanterie, uitgerust met machine geweren. mortieren en terugstoot- loze kanonnen, en aangevuld met verkennings-, medisch en verbin dingspersoneel. Wat logistiek en administratie betreft is het contin gent afhankelijk, binnen het kader van de voorzieningsdienst van de V.N. 3 Binnen enkele dagen zullen, zono dig, meer contingenten tot optre den gereed zijn. 4 Bekwame stafofficieren kunnen onmiddellijk worden verbonden aan het hoofdkwartier van een VN-leger waarvan de Nederlandse mariniers deel zullen uitmaken. In één oogopslag Grote belangstelling voor oecumenisch congres (niet van de Geref. jeugdraad) pag. 2 Drs Barkman betreurt de achteruitgang der betrek kingen tussen Engeland en Indonesië pag- 5- Een volledige Amerikaanse pantserdivisie met onder steuningseenheden gaat door de lucht naar West-Duits- land pag. 5. Beneluxlanden willen samen optreden bij de hulp aan ontwikkelingslanden pag. 5 Cadeaus voor de Indiaanse vijfling pag. 7. P. C. Hooftprijs voor Theun de Vries pag. 7. Volgend jaar proef met Havo-scholen pag. 7. Zolang de eenheden niet daadwer kelijk ter beschikking van de V.N. staan, zullen" geen kosten aan de V.N. in rekening worden gebracht. Hij begon zijn toespraak met te zeg gen dat de V.N. niet zijn toegerust voor het oplossen van de fundamentele con flicten die het lot van de wereld bepa len. Dit komt door het vetorecht dat vijf grote landen in de veiligheidsraad ge nieten. Wel kan de V.N. echter de inten siteit van die conflicten verminderen. De laatste tijd is de politieke hemel wat opgeklaard en in de loop van deze zitting zal blijken of wij de zonsopgang mogen verwachten. Het beperkte kern- stopverdrag was een stap in de goede richting. t is nog pas een begin. Vele andere stappen moeten nog genomen worden. Het herstel van het wederzijds vertrou- en vergt tijd. In conflicten van kleinere afmeting kan de V.N. wel tussenbeide komen. Als voorbeelden noemde minister Luns Kongo, het Midden-Oosten en Azië. waar de V.N. de laatste jaren verscheidene operaties heeft ondernomen. Wat mijn eigen land betreft, zo ging minister Luns voort, de aanvaarding van de overeenkomst met Indonesië over westelijk Nieuw-Guinea was geën ge makkelijke zaak. Niettemin stel ik er prijs op te zeggen dat de zeven maanden van VN-beheer nuttig zijn gebleken. Het was voor het eerst dat de secretaris generaal van de V.N. werd belast met het volledige beheer van een groot ge bied. Voor vervolg zie pagina 7 Een verhoging van het luistergeld s onvermijdelijk, gezien de te ver wachten tekorten bij de radio-omroep. Aldus deelt de minister van o.k. en nee in de toelichting op zijn be groting. De bijdrage aan de radio-omroep is )or volgend jaar f 7.600.000 hoger ge steld dan de geraamde netto-opbrengst van het luistergeld. Deze toevoeging uit de algemene middelen is gelijk aan de 1963 begrote kosten van de We reldomroep. Volgend jaar zal in Hilversum het zogenaamde omroepkwartier gereed ko men. Dit is het eerste onderdeel van het administratiegebouw, bestemd voor gezamenlijk gebruik van N.R.U. en N.T.S.. In het gebouw zullen de muziek bibliotheek en de fonotheek worden on dergebracht. Het energiecentrum, dat de nodige energie zal leveren voor de discotheek en de fonotheek, de beide .ve televisiestudio's en de decor- montagehal zal dan inmiddels in be drijf zijn gesteld. Volgens een voorlopige verwachting zal het derde FM-zendernet in de laat ste helft van 1965 in zijn geheel in ge bruik kunnen worden genomen. Verder wordt verwacht, dat de grote televisie- mast te IJsselstein begin 1964 in be drijf zal kunnen worden gesteld en de zender te Smilde eind 1964. De minister verwacht, dat de pacifi catie-commissie binnenkort kan wor den ingesteld. Zoals bekend werd de instelling daarvan bij het akkoord van Wassenaar overeengekomen. Teneinde de restauratie-activiteit op een redelijk peil te handhaven, stelt minister Bot voor de onderhavige be grotingspost van f 17.300.000 te verhogen tot f 18.450.000. klaar zou zijn, maar gisteren werd duidelijk dait dit niet het geval zal kunnen zijn. De regering hecht er veel waarde aan het rapport te kun nen besturen voor zij het gesprek met de stichting van de arbeid opent, re den waarom besloten is dit beraad enkele dagen uit te stellen. Intussen wordit gehoopt dat Ihet C.P.- rapport nog in de wekelijkse minister raad van vrijdag ter tafel kan komen. Zoals bekend zal het Centraal Planbu reau nagaan wat de mogelijke gevolgen zijn van een stijging van de c.a o.-lonen met aöht, tien of twaalf procent, terwijl bovendien wordt bestudeerd wat de economische consequenties zullen zijn van een vakantieverlenging met één of twee dagen. Deze studie wordt verricht op verzoek van de commissie ontwikke ling nationale economie (kortweg aan geduid als ONE-commissóe) van de S.E R. In deze commissie hebben zowel werk nemers- als werkgeversvertegenwoordi gers zitting. Uit deze opdracht mag stel lig de conclusie worden getrokken, dat evenals in de Stichting van de Arbeid ook binnen de S.E.R. ernstig rekening wordt gehouden met de noodzaak om In de omgeving van de Italiaanse stad Caserta is vanmorgen een klandestiene opslagplaats van vuurwerk ontploft. Het aantal doden, dat uit de puinhopen van het gebouw werd gehaald bedraagt tot dusver veertien. Veertien anderen zijn ernstig gewond. Van hen is er inmiddels ook een over leden. Brandweer en politie uit Napels zijn ter assistentie geroepen. ruimte te 'vinden' voor forse loonsver hogingen in 1964. Intussen is niet bekend in welke richting de gedachten van de regering momenteel gaan. Minister Veldkamp streeft er naar, zo als gemeld, het gesprek met de Stichting van de Arbeid te baseren op concrete regeringsvoorstellen met betrekking tot enkele kriteria van de te voeren loon politiek. Hij acht het niet nodig daartoe liet najaarsrapport van de S.E.R. over de loonruimte in 1964 af te wachten. Zaak A.D.M. vrijdag voor de rechtbank De officier van justitie bij de recht bank te Amsterdam heeft de N.V. Am sterdamse droogdokmaatschappij als rechtspersoon en de directeur van de werf ir. J. W. R. Thomson gedagvaard vrijdagochtend voor de rechtbank te verschijnen, teneinde zich te verant woorden voor overtreding van de bin dende loonregeling van het college van rijksbemiddelaars. TNE BRITSE regering heeft de In- donesische zaakgelastigde te Londen een protestnota overhandigd, waarin de nieuwe nota van Indonesië over de Britse ondernemingen onbe vredigend wordt genoemd. Met name wil men weten was de „bescher ming" van Britse eigendommen be tekent. (Ambassadeur Diah was door de In donesische minister van buitenlandse zaken Soebandrio naar New York ont boden). Een onderhoud van Diah met lord Home was dus onmogelijk. Ook pogingen kringen der Verenigde. Naties te New York om een ontmoeting tussen lord Home en Soebandrio tot stand te brengen, mislukte omdat Soebandrio zei- de reeds vertrokken te zullen zijn, wan- lord Home te New York kwam. Wel neeft Soebandrio gesprekken gehad met de secretaris-generaal der V-N. Oe Thant met de Russische minister van bui tenlandse zaken Gromyko. Hij vertrekt ïaar Djakarta waar hij door Soe karno ontboden is evenals de chef-staf de Indonesische luchtmacht, vice- luahtmaarsehalk Omar Dani. die daar voor een vrienschappelijk bezoek Amerika afbreekt. Buitenlandse economen te Djakarta menen dat de Indonesische olie- rubberindustrie ernstig zullen worden getroffen door het verbod van voer naar Malakka. waarheen 50 pet van de Indonesische rubber en 35 pet van de olie gaat. Sommigen m« dat de uitvoer voor een groot deel naar Nederland zal gaan maar delskringen te Djakarta zijn oordeel, dat de uitvoer naar Neder land zich beperken zal tot tin. Soekarno echter noemt de maatregel een „verkapte zegen" voor Indonesië. „Wij beginnen een vreselijke confronta tie tegen Maleisië." zeide hij in een rede voor 3000 mensen. De toespraak werd met een ongewone stilte ontvangen en alleen de leden van het kabinet klap ten. De Amerikaanse ambassadeur Ho ward Jones had een ernstig gesprek met Soekarno. De Britse ambassadeur, die het druk gehad had met de bewaking van zijn kluis, was niet aanwezig, i wel de Russische ambassadeur. (Voor vervolg zie pagina 7) (Van onze parlementsredactie) De invoering van de vijfdaagse werkweek heeft de behoefte aan ac commodatie voor dag- en weekeind- recreatie sterk doen toenemen. Daar- heeft minister Bot (o.k. en w.) de financiële mogelijkheden voor sub sidies in voorzieningen voor open luchtrecreatie niet onaanzienlijk ver groot. In zijn begroting vraagt hij voorts gelden om het personeel uit te breiden, waardoor het ambtelijk apparaat aan de grotere taak kan worden aangepast. In totaal vraagt hij niet minder dan 6 miljoen. Vele recreatieve voorzieningen ten behoeve van de bewoners der grote be volkingsagglomeraties zullen als het ware „uit het niets" tot stand moeten worden gebracht, zoals dit in het ver leden bijv. met het Amsterdamse bos is gebeurd. Het zal niet altijd te vermij den zijn, dat ook vruchtbare en goed renderende agrarische grond voor dit doel wordt bestemd. De voorzieningen vragen vóór alles een weldoordachte planologische voorbereiding. In dit verband wijst de minister in zijn begrotingstoelichting op de volgen de naar voren springende punten: a) het tot stand brengen van nieuwe ele menten van formaat voor de recreatie van de grotestadsbevolking in of dicht bij de woonplaats; b) het veilig stellen Nadat prinses Beatrix gistermid dag in Antrim in Noord-Ierland door het onthullen van een muur mozaïek een nieuwe nylonfabriek had geopend, legde de directeur, R. Schierbeck, de Prinses de bete kenis van het mozaïek uit. de nog aanwezige recreatiegebie den, met name in het westen des lands) het bevorderen van de toegankelijk heid van meer, plas- en rivieroevers; d) verruiming van de openstelling van het duingebied cn verbetering van de strandontsluiting; e) de aanleg en in richting van picknickplaatseh en dag kampeerterreinen langs en in de nabij heid van toeristische autoroutes, in het kader van rijwielpadenplannen e.d.; f) vergroting van de recreatiemogelijkhe den op en aan het water; g) het be vorderen van het tot stand komen van algemene recreatieve voorzieningen in het kader van ruilverkavelingen ed..; h) het opstellen van een program van onderzoekingen en het mogelijk maken de uitvoering ervan. In het keizerlijk paleis in Teheran dribbelt kroonprins Reza Pahlevi met kleine pasjes voorbij zijn „erewacht". Geheimen prijsgegeven? N A V O-ambtenaar Georges Paques gearresteerd De plaatsvervangend voorlichtings ambtenaar bij het NAVO-hoofdkwartier in Parijs. Georges Paques. is gearres teerd, omdat hij er van wordt ver dacht gedurende een reeks van jaren politieke en militaire gegevens doorge geven heeft over Frankrijk en de NAVO-landen aan „een grote mogend heid in het Oosten". Over de aard van de betrokken ge heimen wordt het grootste stilzwijgen betracht De Fransman, die tevoren enkele jaren ondérwijzer is geweest, is ook werkzaam geweest bij het Franse ministerie van defensie. Nader onderzoek Het ministerie vam sociale zaken en volksgezondheid heeft besloten een nog meer gedetailleerd onderzoek te doen instellen naar de oorzaken van het op treden van koolmonoxyde in woningen. Enige maanden geleden werd reeds een onderzoek gedaan door de hoofd inspectie van de volksgezondheid voor de milieu-hygiëne. Aanleiding tot inten sivering van het onderzoek is het grote aantal kolendampvergiftigingen in het afgelopen weekeinde. TAE krant is voor de mens vandaag een levensbehoefte. Het is voor hem een belang van de eerste orde, dat hij op verantwoorde wijze op de hoogte blijft van hetgeen er rondom hen, ja in heel de wereld gebeurt Alleen zo kan hij zijn menselijke verantwoordelijkheid beleven- Welke functie de krant heeft, wordt men zich met name dan ten volle bewust wanneer men haar mist. De spanningen, welke thans op het sociale vlak van lonen en prij zen worden aangetroffen, hebben nu ook voor vele krantenlezers in ons land deze situatie opgeroepen. Zulk een situatie maakt opnieuw de vraag actueel, of er binnen de krantenwe reld niet dient te worden gestreefd naar andere methoden om voor ge rezen moeilijkheden een oplossing te zoeken- Men zou daarbij, voor problemen van zowel kleinere als grotere aard, kunnen denken aan een arbitrage regeling, die waarborgen inhoudt voor de rechtszekerheid en voor de sociale belangen en die aan de an dere kant een doorverschijnen van de krant zelf garandeert. In Zweden bijvoorbeeld wordt deze methode tot aller tevredenheid gevolgd. Zij lijkt ook geheel te pas sen bij de levensbehoefte die de krant vervult. HTEMIDDEN van zovele berichten dié ons in deze dagen onder ogen zijn gekomen, heeft ons bijzonder getroffen dat betreffende het plot seling heengaan van de grote boter- handelaar Buisman. Nog onlangs was hij in het nieuws door zijn spec taculaire ingreep in de gangbare prijs. De gedachte lag toen voor de hand aan de macht die ook in het maatschappelijk bestel van vandaag een enkele man nog kan hebben. Echter, terwijl hij spanningen op riep, is voor hem zelf de spanning te zwaar geworden Na een inzinking die zijn deel werd, moet nu ook zijn heengaan worden betreurd. Is die grote spanning overigens niet het deel van velen in onze tijd We beleven een tijd die aan de ene kant uiterst gecompliceerd is en waarin het een in het ander grijpt, waarin aan de andere kant de verantwoor delijkheden zwaar zijn en onont koombaar. De mens openbaart zich dan in zijn beperktheid en klein heid Wat hem dan past is de vlucht uit zichzelf en in de ootmoed. Mutaties bij het Koninklijk huis Met ingang van 1 oktober Is mevr. L. A. J. baronnesse de Smeth, geboren baronnesse Van Pallandt, op haar ver zoek eervol ontheven van baar functie als Hr. Ms. dame du palals, onder dank betuiging voor de vele gewichtige dien sten, gedurende vele jaren aan H. M. de Koningin bewezen. Zij is met ingang van deze datum benoemd tot dame du palais honoraire. Met ingang van 1 oktober is Hr. Ms. dame du palais honoraire E. L. barones Sweerts de Landas Wyborgh, gehorende Meyier, benoemd tot dame du palais. Met ingang van 1 november is Hr. Ms. eerste stalmeester en adjudant, luite nant-kolonel W. F. K. Bisschoff van Heemskerck benoemd tot griffier van de kanselarij der huisorden. Met de verwerping van een amen dement van de republikeinse senator Barry Gold water is de ratificatie van het Moskouse kemstopverdrag weer sn flinke stap dichterbij gekomen. Het Cubaanse voorbehoud, dat senator Goldwater wilde maken, werd afgestemd met 75 tegen 17 stemmen. De verwerping dtit voorbehoud alsmede van de an dere voorstellen betekent een grote zege de democratische en republikeinse fractieleidingen, die de handen ineenge- Prinses opende nylonfabriek in Ierland Prinses Beatrix heeft gistermiddag met de onthulling van een muurmoza- iek de officiële opening verricht van een nylonfabriek in Antrim (Noord- Ierland) van de British Enkalon. een dochtermaatschappij van de AKU. De prinses werd begroet door de gouver neur van Noord-Ierland, lord Wakehurst de ministerpresident Terence O'Neill en de president-directeur van de AKU. r. J. Meynen. In de fabriek, waarvan de AKU 61 procent der aandelen in haar bezit heeft, werken 550 man. van wie 200 in Nederland is opgeleid. In de toekomst zal de personeelssterkte wor den opgevoerd tot 700 man. De bouw- installatiekosten van de fabriek heb- i 60 miljoen gulden bedragen. De produktie is bestemd voor de Britse markt en voor export, waarbij in het bijzonder wordt gedacht aan de lan- 'en van de Europese vrijhandelszone Na de openingsplechtigheid overhan digde de president-directeur van de AKU, mr. J. Meynen, prinses Beatrix cheque ten behoeve van de slachtoffers van de aardbeving in Per slagen hebben om het verdrag ongewij zigd de Senaat te doen passeren. De grote sfcemmenmarge betekent, dat het verdrag vandaag met een grote meerderheid goedgeekurd zou worden Voor de ratificatie zijn twee derden van het aantal stmmen nodig. Goldwater had voorgesteld de ratifica tie uit te stellen tot het moment, waarop Rusland al zijn kernstrijdkracfaten van Cuba teruggetrokken heeft. California commentaar op het Meer woningen in 1964 De kersverse regering heeft met haar nieuwe begroting tenminste negen tigduizend woningzoekenden aan zich verplicht. Want minstens zó veel hulzen zullen er in 1964 gebouwd worden. We zUn bill met dit energieke rege ringsplan. Want wU weten allemaal dat een gezin pas een gezin Is ln een écht, vr|| huis. Waar kinderen onbe lemmerd kunnen spelen, waar moe ders hun keuken met niemand hoe ven te delen Staat op de nominatie voor een huis, komend Jaar? Dan alvast gefe- llelteerd! En mocht het wachten u wat lang vallen, bedenk dan dat het niet alléén hulzen z(Jn die het leven prettig maken. Er zUn ook kleinere, alledaagse din gen. B(|voorbeeld: de glunderend* gezichten van uw man en kindereB als u ze - al ls het ook op een huur kamer - verrast met een bordje fijne California groentesoep!

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1