Het „populaire lied" als voer voor sociologen Indonesische nota stelt Britten niet genist Busramp nog net voorkomen The sweetest song I ever heard MOSKOU NOEMT CHINA „SCHIJNHEILIG" Langste plaatsnaam Bloeddonors in I staking 963 ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1963 Maatregelen genomenmaar Bescherming' zou aSSSi^ wel eens lang kunnen duren r nog steeds geen ein de anti-Britse relletjes. politle-officleren hebben gisteren twee Indonesische bedienden af-, geranseld, die hielpen de Britse vlag| op het ambassadegebouw in Djakarta te hijsen. De vlag was tijdens de onge regeldheden door demonstraten vervan' gen door de Indonesische vlag. Ambassadeur Gilchrist, die bij het mi nisterie van buitenlandse zaken klaag de, kreeg de verzekering dat de politie mannen zouden worden vervangen. Ook werd gezegd dat Indonesiërs het hijsen van de Britse vlag niet zouden beletten, maar toen de ambassadeur en zijn stal de beide bedienden gingen helpen, haal de iemand de vlag weer neer. Volgens Britse zakenlieden werden bij de ongeregeldheden van woensdag 28 huizen van Britse maatschappijen in brand gestoken, beschadigd of geplun derd. Ook zeiden zij dat vier Britse fir ma's door vakbondsleden waren over genomen. De oliemaatschappij Shell in Londen heeft bekendgemaakt, dat haar raffi naderij de Pladjoe (Sumatra), die woensdag door vakbondsleden was over genomen, weer is geruggegeven. TOPCONFERENTIE Premier Abdoel Rachman Wie modern tankt, heeft de keus uit 5 soorten benzine. En dat moet ook! Want iedereen rijdt verschillend, en bij eike auto zijn de rij-omstandigheden anders. Geef Uw auto 'individuele voe ding'... dat is tóp-kracht bij het zuinigste verbruik! Overtuig U zélf; kies uit: BP normaal, BP Mix 25, 50 of 75, BP super. De Super-Mix pompen zijn zeer speciale pompen. Vraag adressenboekje (per brief kaart) aan BP, Frederiksplein 42, Amsterdam. Kies de soort die bij uw auto hoort Dat kan alléén bij R? De Britse regering is niet ge heel voldaan met de door de In donesische regering gegeven uiteenzetting van haar houding ten opzichte van de Britse on dernemingen in Indonesië, zo is in Londen uit gezaghebbende bron vernomen. De Indonesi sche ambassadeur in Londen, Diah, heeft Lord Home gisteren een boodschap van zijn rege ring overhandigd over de maat regelen die deze genomen heeft naar aanleiding van de overna me van een aantal ondernemin gen en fabrieken door linkse vakbonden. Deze boodschap zou in grote trek- „i. hmrt i [rj,'7~ van tw j bliceerd decreet. Volgens genoemde bron bevat de boodschap enkele pun ten die aanleiding zouden kunnen ge ven tot moeilijkheden. In Londen wacht men thans op eer rapport van de Britse ambassadeur ir Djakarta, Gilchrist, die gisteren eer onderhoud heeft gehad met dr. Leime- na, die tijdens het verblijf van Soe- bandrio in New York als waarnemend minister van buitenlandse zaken op treedt. Het decreet dat gisteren in de Indo nesische hoofdstad werd gepubliceerd heeft de Britse regering niet erg ge rustgesteld. De Indonesische autoritei ten zullen, zo staat daarin, de zorg zich nemen voor de Britse bedrijven fabrieken, die deze week door linkse Indonesische vakbonden zijn overgeno men. Naar de Indonesische ambassa deur in Londen na zijn onderhoud met Lord Home meedeelde, zal later over teruggave van deze bedrijven aan de eigenaars worden gesproken. Voorlopig zullen zij onder „bescher ming" blijven van de autoriteiten, op dat de preduktie normaal kan doorgaan. In gezaghebbende kringen vreest men, dat deze „bescherming" wel eens van lange duur kan zijn en uit zal draaien op verkapte onteigening. BP steeds 'n stap vóór! Primeurs voor Nederland De eerste multigrade motor-olie was: BP Visco-Static (sept. '54). De eerste verwarmingsolie met anti-roest: BP Super Haardbrandolie sinds dec. '60. Alleen BP biedt 5 soorten benzine met Super Mix: sinds april '62. In april '63 kwam BP Longlife, de enige motor-olie met dubbele levensduur. Pakistan steunt Chinees voorstel Tevens handelsakkoord met Albanië In een brief aan premier Tsjou en Lai van China heeft de minister van buitenlandse zaken van Pakistan, Bhoet- toe, meegedeeld dat Pakistan het Chi nese voorstel tot een conferentie van wereldleiders om te komen tot een al geheel verbod van kernwapens, „toe juicht en steunt". Geen ontwapenings plan kan volgens Pakistan succes heb ben als het niet wordt gesteund door alle grote mogendheden, waaronder ook China, „dat beroofd is van zijn recht om deel te nemen aan ontwapenings onderhandelingen in V.N.-venband". Als het voorstel van China niet te ver werkelijken is. stelt Pakistan een twee de Afrikaans-Aziatische conferentie voor ter voorbereiding van een internationa le topconferentie. Tegelijk heeft Pakistan een handels overeenkomst bekend gemaakt met Al banië de enige bondgenoot in Euro pa van communistisch China in het communistische conflict. De steun die Pakistan geeft aan het Chinese standpunt in de ontwapening zal ongetwijfeld de Amerikanen prikke len, omdat deze het standpunt van Pe king alleen maar zien als propaganda met het doel de luister te ontnemen aan de kernstopovereenkomst van Mos- President Ayub, die zichzelf eens de standvastigste anti-commumstische bondgenoot van de V.S. in Azië noem- kwaad op Washington wegens de Prinsessen bezochten Franse raketfabriek De prinsessen Beatrix en Irene die Parijs bezoeken, zijn gistermogen ont vangen in het gebouw van de „Hawk"- organisatie in de Rue il-Malmaison, in een westelijke voorstad van Parijs. De „Hawk"-fabrieken bouwen onder meer de raket van die naam en de daarbij behorende afvuurinrichting. De prinsessen werden vergezeld door am bassadeur dr. H. N. Boon, de perma nente vertegenwoordiger van Neder land bij de N.A.V.O. Prinses Beatrix en prinses Irene za ten vrijdagmiddag aan een middagmaal aan, dat werd angeboden door mr. D. U. Stikker, de Nederlandse secretaris generaal van de N.A.V.O. De prinsessen bezochten gistermiddag het in een Parijse voorstad gelegen kamp van Satory. waar zij demonstra ties zagen met enkele der modernste Wapens, waaronder de nieuwe Franse „AMX-30"-tank. Bij Modena is vrijdag een bus bijna 150 meter diep in een ravijn gestort. Dank zij het dichte struikgewas en de bomen op de ravjjnrand werd de val vertraagd en een grote ramp voorko en. Elf der inzittenden werden gewond. De bus, waarmede een klasse van een jongensschool met hun priester-onder wijzer een tocht maakte, reed in een zware regenbui, toen het ongeluk ge beurde. Een gedeelte van de weg. dat door de regen doorweekt was, gleed de diepte in, de bus meesleurend. Halver wege het ravijn kwam de bus tot stil stand. Nabijwonende boeren hoorden het geschreeuw van de inzittenden en snelden te hulp. Fabiola weer in Brussel terug Koning Boudewijn en koningin Fabiola zijn gistermiddag in de Belgische hoofd stad teruggekeerd van hun vakantie in Spanje. De terugkeer van koningin Fabiola bracht in Brussel enige verrassing te weeg, omdat enkele dagen geleden was bekendgemaakt, dat zij nog een tijdje in Spanje zou blijven. Volgens welinge lichte kringen is de gezondheid van de Belgische koningin, die een miskraam heeft gehad, sneller vooruitgegaan dan werd verwacht. lijn langs de grens van Serawak geconcentreerde troepen terugtrekt en belooft alle agres sie. zowel directe als indirecte, te sta ken. Als aan deze voorwaarde is voldaan, zou premier Rachman bereid zijn deel name aan een nieuwe topconferentie met Indonesië en de Philippijnen in overweging te nemen. Volgens astronoom Wereld vergaat in jaar 2000 In het jaar 2000, op donderdag 18 mei 13.30 uur precies, vergaat de wereld, zegt de Mexicaanse astronoom Munoz Ferrada. Ferrada is directeur geweest van het observatorium te Villa Alema- na in Chili. In het tijdschrift „Novedes". j --- dat in Mexico verschijnt schrijft hij dat plotseling opgang ja, waarom de wereldbevolking nog «echt, 36 jaar ZOals om er maar een paar willekeurige te noemen ,,Zoek de zon op", „We gaan naar Zandvoort", „It's a long way to Tipperary" niet slechts körte tijd maar tien. tallen jaren stand? (Van een onzer redacteuren) Waarom zongen we enige tijd geleden (weer) van Katootje naar de botermarkt? Waarom „doet" het lied ,,Sag mir wo die Blumen sind?" ons wat? Waarom maakt een schlager te leven heeft. In die periode zal het aantal aardbe vingen steeds groter worden, en ook de ■vulkanische uitbarstingen en de atmos ferische beroeringen. Het verschijnsel dat het einde van de wereld veroorzaakt bestaat volgens de astronoom uit de conjunctie van alle planeten van het zonnestelsel. Doordat deze op een rechte lijn komen te staan, ontstaat er een elektromagnetische inductie die zo sterk is dat de planeten in stukken uit eenvallen. zegt hj. Op 11 juni 1996. vier jaar daarvoor, gaat de aarde door de staart van de komeet van Healley. Over drie jaar, 15 november 1966. krijgt de wereld een eerste waarschuwing de aardbaan snijdt de baan van de resten van drie kometen, waardoor een waarlijk „dil- luviale" regen van meteorieten zal ont staan, aldus Ferrada. De eerstkomen de aardbevingen zullen zich voordoen in Noord-Afrika, midden-Chili en langs de kust van Califomië en in Midden-Ame- rika, zegt hij. De Sowjetunie heeft de Chine se communistische leiders gis teravond beschuldigd van „ver raad en schijnheiligheid" door zich te verzetten tegen het Mos- kouse kernstopverdrag. De ver klaring die werd uitgezonden door Tass, was een antwoord op die van Peking van 1 september. De verklaring luidde: .Door zich uit te spreken tegen het verbieden van kernproeven hebben de Chinese leiders een ernstige morele en politieke neder laag geleden. Dit werd aangetoond door het referendum over de gehele wereld, op alle continenten, na de onderteke ning van het Moskouse verdrag. In de Sowjet-verklaring worden de Chinese leiders ervan beschuldigd „be wust de strijd om ontwapening voor te stellen als pacifisme en het feit te ne geren dat de brede massa's van de ar beidersklasse belang hebben bij de op- :ng van het ontwapeningsvraag- Bichon (aanslag De Gaulle) in arrest In Parijs is de leider van de Fran se nationale verzetsraad, Jean Bichon, gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht de organisator te zijn van de mislukte moordaanslag op De Gaulle in februari. Voorts zouden ook elf anderen, die aan de aanslag zouden hebben meegewerkt, ;n arrest zijn gesteld. Bichon werd aangetroffen in de flat an een journaliste, die eveneens in hechtenis is genomen. De politie heeft de flat drie uur lang „belegerd". De vrouw gooide intussen brandend papier naar een benzinestation, zodat ook de brandweer gealarmeerd moest worden. In de flat werden handgranaten en een automatisch geweer gevonden. Tijdens de tweede wereldoorlog was Bichon bekend door zijn anti-semitische radio-uitzendingen voor de Viohy-rege- ring. Onder de gearresteerden bevindt zich ook Lajos Marton, die bij verstek is ter dood veroordeeld omdat hij in augustus 1962 een aanslag op De Gaulle had gepleegd. ..De Chinese leiders kunnen 1001 ver klaringen afleggen over het kernstop- j zjj 2u]ien njet jn staat schijnheiligheid in verdrag, zijn hun verraad i de ogen van de communisten," ogen van het gehele mensdom uit wissen", aldus de verklaring. Bonn wil graag „meeluisteren" Westduitse autoriteiten zijn bespre kingen begonnen met vertegenwoordi gers van de V.S., Engeland en Frank rijk in een poging om het recht te verwerven telefoons af te luisteren en brieven te openen. Dit recht is aan West- Duitsland sedert de tweede wereldoorlog onthouden. Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken, waaronder politiezaken vallen, verklaarde, dat het ministerie bezig is met het opstellen van een wetsontwerp over dit onderwerp. Het overleg met de geallieerden is nog in het beginstadium. Frank Sinatra en, Bing Crosby twee Amerikaanse zangers, die in de loop der jaren kans gezien heb ben van vele liedjes der Ameri kaanse „tune-smiths" evergreens te maken over de gehele wereld. Daar bestaan wel meningen over. die echter niet door feiten worden ge steund. Waarom niet? Omdat die feiten nimmer werden verzameld. Vandaar, dat er thans een wetenschappelijk on derzoek gaande is naar de gedragingen van het populaire lied. Een grapje? Bepaald niet als men weet dat dit sociologische onderzoek geschiedt onder supervisie van de be kende Utrechtse hoogleraar prof. dr. Sj. Groenman en door de Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappe lijk onderzoek wordt gesubsidieerd. Commentaar van socioloog J. H. de Groot Een wetenschappelijk onder zoek dat de socioloog de heer J. H. de Groot thans instelt naar „het populaire lied": zowel van Nederlandse, Duitse, Franse, En gelse, Amerikaanse, als Italiaanse oorsprong, kortom, naar de schla ger die het in ons land „deed" leek ons zó merkwaardig, dat wjj ons Bilthovenwaarts naar ge noemde vorser hebben begeven om iets meer over die unieke research, de bedoelingen en ach tergronden daarvan te vernemen. Met zeer veel enthousiasme heeft de hee-r de Groot ons over zijn werk verteld. Die geestdrift komt zelfs op zijn woning tot uiting, want hy heeft veelbeteke nend boven zyn deur laten schil deren: „The sweetest song I ever Een onderzoek de gedachten in religieuze richting, heeft men die woorden alleen maar nodig om zich bewogen te realiseren onbenullige de enorme reikwijdte van het lijden derzijds ook wel weer overkomenlijk kan worden geacht indien men uit gaat van de onovertroffen betekenis van het woord ais communicatiemid del. Immers, een wereld zonder woord is onbestainbaar; een wereld zonder muziek (ofschoon helemaal niet pret tig) zou nog kunnen. Derhalve kan het woord het uitgangspunt zijn, althans: kan het woord alleen reeds voldoende stof opleveren om tot een aantal inte ressante conclusies te komen. Analyse van de gegevens kan, glo baal gezegd, een duidelijker inzicht geven in de sociale functie van het po pulaire lied en dan speciaal als uit drukkingsmiddel van de bewogenheid der gewone mensen (de grote meer derheid dus) in hun gewóne samen zijn. Getracht zal worden te doorzien in hoeverre de uiteraard bekende ver schuivingen in ons cultuurpatroon in beginsel óók aan de hand van het po pulaire lied aantoonbaar zijn. Dat laatste wordt misschien duide lijker, indien men het populaire lied uit Speenhoffs tijd vergelijkt met dat van thans. Toen was het vooral het sociale onrecht dat werd bezongen in onze moderne ogen op theatrale wijze terwijl het nu de sex, de rau- we sex soms is geworden, waarbij ai- i leen maar een ras-artieste als Edith PiaI behoeft te worden genoemd. zaak? Alweer mis: het populaire lied sterven Seeft namelijk, althans kan geven ging om at zal na moeten worden aangetoond derhalve door beginregel een weerspiegeling van de verande ringen die zich in de leef- en denkwij ze van onze samenleving voltrekken. Niets meer en niets minder. Anders gezegd: als nu eens exact de gedragingen van het populaire lied na gegaan zouden kunnen worden tegen de achtergrond van het zich steeds drukken is, tenminste, als wijzigende cultuurpatroon Wat die sex betreft kan dan nog H| wKKgk Hl eer een evolutie worden opgemerkt Christus. Die dat onder- tussen de bezongen liefde van betrek óns. In beide gevallen wordt kelijk vlak voor de laatste wereldoor- melodie loS en nu- Voor 1940 kwam de liefde er in de schlager meer metafysisch uit: het ging bij voorkeur over de maan, de sterren, over „ver weg", terwijl het 'populaire lied van heden de liefde veel meer op de aarde uit- plaatst, deze vaak erotisch kleurt en zelfs op direct-sexuele wijze benadert. Het onderzoek wil ook de vraag be- >n het antwoorden of en zo ja in hoeverre het in Publieke smaak bepalend is emotie teweeggebracht, overigens van geheel verschillende aard, die ons van deze liederen kan doen houden, die ze voor ons populair kan maken. In deze gedachtengang spraak denkbaar, dat het verschil tus- lichte en serieuze kunst niet uit te populair heeft; dat dat gedurende, zeg, de afgelopen dit verband niet als waardeoordeel kan situatie waarin de mens op vijftig jaar, dan konden daar lijk wel eens zeer interessante conclu- uit getrokken worden, die r accepteren. Bestrijkt het onderzoek dan dit bre- 4?' de terrein? Neen, zoals praktisch elke t')d ----- JHH be paald moment leeft en hoe het komt schlager die eigenlijk uit de moeten zijn omdat hij niet «leer JU overeenstemming is met het huidige cultuurpatroon zich toch nog gaande dat hier sprake is schieten. Er vanuit vervlogen dagen?). Vervolgens hoe langrijke bijdrage zouden kunnen le- wetenschappelijke research gaat het veren aan de wetenschap die de men- in feite om een doelbewust zeer be- selijke samenleving bestudeert de perkt gebied omdat men anders zijn handhaaft (dierbare herinnering sociologie. Wat is het Tot nu toe Is erg gemakkelijk ge sproken over „het" populaire lied; maar: wat is dat eigenlijk, wat moe ten we daaronder verstaan? Om te be ginnen zouden we het heel breed kun nen gaan zien door te stellen dat, twee uitersten te noemen, het oper lied „Dein ist mein ganzes Herz" het koraal „Wir setzen uns mit Tra ste spade in een nog volledig onont- band houdt met leeftijd gonnen terrein, dient in zekere ziii dankt Presley zijn miljoenen platen- zeer eenvoudig begonnen te worden. oplagen?); in hoeverre de liedkwali- teit zijn rol speelt; in welk opzicht de schlager zijn populariteit dankt aan de artiest die het nummer „bracht". Compensatie Lichte genre We gaan dus beperken. Het onder- het operette- zoek zal niet handelen over het reli- °'<"ize lied, ook niet over het lied uit concertzaal. Blijft over het lichte nog teveel, nieder" uit de Matthaus Passion genre. Maar ook dat tot het populaire lied gerekend zouden want hierbij kan kunnen worden. w Het merkwaardige feit doet zich In een weer andere richting gaat de „UB icvcw, vraag of een schlager, in een bepaal- onderscheid "f *'ïd geboren, niet als tegenwicht, worden gemaakt tussen het succeslied als compensatie kan worden aange- het populaire lied. De eerste soort ?rei--"n bij een bepaalde ontwikkeling val, dat de meeste vaak het ge- schlager houdt het een beperkte perio- heel kort, denk beide liederen, die ze bijzonder, zij het het befaamde Katootje dat opkwam, dan op totaal uiteenlopende wijze, mooi vinden, alleen de beginregels zul len kennen. Die zijn blijkbaar al ge noeg om de mensen aan te spreken, iets te „doen". In het eerste geval denkt men aan, ja identificeert men zich met de lief de, herinnert menleving. Een voorbeeld hier. voor kan zijn het liedje „Happy days are here again" dat zijn populariteit kreeg in (dankte aan?) een periode blonk en verzonk; de tweede schlager blijft jaren en jaren op ieders vaA economische neergang lippen, zoals „De kleine man" ,Penn „Penny serenade", „Wishing' ook wel de evergreens (altijd groen) ge- ,?et P°Pul®'re lied ,.AJgl 0 noemd, die dus algemeen bekend wer- !}eid ten diepste niet samenhang ■tart— het bléven! Hetgeen inhoudt het alfijd op zoek zijn van de Tenslotte is daar dan de kernvraag zich bijvoorbeeld dat een succeslied TOCH IS HET ZO! 1322) Wie tijdens een regenachtige vakantie Wales bezoekt, moet vooral het eilandje Anglesey, niet vergeten. Het ligt weliswaar in de Ierse Zee, maar om het te bereiken kan een bootreis achterwege blijven, want het eilandje is slechts door de smal le Menai-straat van de kust geschei den en deze straat wordt door een brug voor weg- en spoorverkeer overspannen, zodat het niet bezoeken van Anglesey alleen maar kan be rusten op omvil. Anglesey is rijk aan prae-Keltische oudheden en was een belangrijk cen trum van de Druï den, toen het een Chr. door de Ro meinen veroverd werd. De reisbu reaus kunnen u voorts nog allerlei andere bijzonder heden vertellen over de steile kusi, het zachte klimaat en de middelen van bestaan, maar de reden waarom wij u naar het eilandje willen lok ken, is toch een heel andere. Op Anglesey ligt nl. een plaatsje dat de langste plaatsnaam ter wereld voert, naar men althans meent (en onder „men" verstaan we dan niet degenen die deze rubriek volgen, want zij zullen in luttele ogenblik ken uit de droom geholpen worden). Het officiële naambord van deze plaats zult u niet langs de weg aan treffen, want dan zou niemand de weg kunnen passeren. Het Is daarom aangebracht op het dak van een café, zodat ieder lezen kan dat hij zich in Llanfalrpwllgwyngyll - gogerychwy- rn-drobwU - TysUiogogogoch bevindt. Wanneer in deze naam niet te veel drukfouten sluipen, kan ieder na enig puzzelen tot de ontdekking ko men dat dit eigenlijk twee namen zijn, gecombineerd tot één plaats naam van 54 lettertekens. Dat. is on getwijfeld indrukwekkend, maar een dergelijk aantal letters kan zich bij een combinatie van namen na tuurlijk gemakkelijk voordoen. Een nazaat van een bekend Dordts ge slacht verzekerde me dan ook, dat in vroeger jaren het record van het dorp op Anglesey met vele lengten zou zijn geklopt door Hendrlk-Ido- Ambacht op het eiland IJselmonde in de Zwijndrechtsche Waard, welke gemeente destijds zou zijn betiteld met Hendrik - Ido - Oostendam - Schlldmanskinderen - Groot en - Klein - Sandelingen - Ambacht. Dat zijn maar liefst 67 letters! Maar ja, we kun nen hiermee moei lijk voor de dag ko men. in de eerste plaats omdat de ge meente tegenwoor dig gewoon Hen- drik-Ido-Ambacht heet, zodat er 50 letters uit de naamsaanduidlng zUn geschrapt en In de tweede plaats om dat het niet helemaal juist is een ketting van namen in deze vreedza me wedstrijd te laten mededingen. Dit laatste argument geldt natuur lijk eveneens voor Llanfairpwll-gw- yngyligogerychwyrndrobwll - Tysi- liogogogoch en daarom zullen we u de langste plaatsnaam ter wereld noemen, waarop dergelijke kunst stukjes niet zijn toegepast. Het 1: Taumatawhakataugakoauautama- tcapokolwalwnenuakltamthu, een pitje in Nleuw-Zeeland. En voor het geval u met de uitspraak enige moeilijkheden mocht hebben, geven we tevens de kortste plaatsnaam ter wereld, die wat gemakkelijker in de mond ligt. Dat is O, een hoekje van Normandië, in Frankrijk. Deze aardrijkskundige ontboeze ming. biedt ons een prachtige gele genheid tot beantwoording van de vraag, waarom Leiden sleutels in haar stadswapen heeft. (Nadruk verboden) H. Pétiilon. geluk. Geluk, dat voor hem i periode een geheel andere gedaan- kan hebben dan in de andere. Nóg zijn we er niet, want hét sub- Misschien is het nu al wat dui. tiele populaire lied, hi casu het filoso- (lelijker geworden dat het be terende cabarethed dient óók nog uit- geschakeld te worden. Dat zijn name- "oe^e Unieke wetenschappelijke lijk liedekens waarbij de factor sno- 5 bisme zijn voor het onderzoek ver troebelende rol kan gaan spelen, om dat het zou kunnen voorkomen „dat je onderzoek genoeg mogelijkheden opent. Het moge dan op het eer ste gezicht wat onwennig aan doen en onbelangrijk lijken, niets is in feite minder waar dan moet de. ken. terwijl het" hil^dï d.?'- Wil ,imr"erS Zeer reëel te onderzoeken populaire schlagers Z1^n ölJdrage trachten te leveren uitsluitend gaat om de zeer eenvoudige tot een beter begrip^ (inclusief <ik behóórt te vinden". Voorts is een bezwaar dat dit door gaans liedjes betreft gevoelens die erbij worden opgewekt, het DerSDectipf Hat dus om de onmiddellijke aanspreek- perspecuei flat baarheid. kan ope nen) van ons samenlevengsver- band waar een ieder nu eenmaal computor als hulpmiddel nuttige dien sten kan bewijzen. Het gaat dus uit sluitend om de woord-inhoud van de liedjes, niet om de muziek, hoe be langrijk die ook moge zijn. Het «oord En daar komen we dus op nog een belangrijke beperking, die enerzijds uit praktische overwegingen moest worden in acht genomen omdat alleen een musicoloog-socloloog de kwestie van melodie zou kunnen uitzoeken, (waar vindt men beide vakken ver enigd In één persoon?), maar die an- Jjh een. &onte Ky I In Italië zijn twee drie lingen geboren. In Vedug- gia Brianza bij Milaan kreeg de 26-jarige echt genote van een boer twee jongens en een meisje en in Sestri Levante werd een 34-jarige vrouw verblijd met drie jon- 'gens. Een van deze kin deren is inmiddels over leden. I Prinses Christina van Zweden, kleindochter van Koning Gustav Adolf, gaat dit najaar op een college in de V.S. studeren. Chris, zo als vrienden haar noe men, heeft zich laten inschrijven op het Rad- cliff College. Hoewel het besluit van de 20-jarige levenslustige prinses door de Zweden goed is ontvangen, schijnt dat binnen de Koninklijke familie wel enige bezwa ren moesten worden overwonnen. Koningin Louise heeft gezegd; wij hebben uitstekende ho gescholen in Zweden. En als zij tóch naar het buitenland wil: er zijn prima Britse universitei ten. Zij wil echter met alle geweld naar Ameri ka. Daar hielp niets aan. Over de jonge generatie heeft men niets meer te zeggen. I De 38-jarige vrouw, wier hartklep de vorige maand in Leeds (Enge land) was vervangen door die van een overle den man, is gisteren in het ziekenhuis, waar de operatie werd verricht, overleden. Aanvankelijk werd haar toestand „zwak doch bevredi gend" genoemd, maar Hoe gaat men nu bij het onderzoek - werk? In totaal zijn uit de afgelopen len nauwste bij IS betrokken, halve eeuw van 1912 tot en met 1962 duizend vijftienhonderd langdurige schlagers gelicht, die op de on'.leedta- fel komen. Het eerste en misschien wel belangrijkste wat per liedje wordt genoteerd is het klimaat, de sfeer die het ademt. Verder wordt gelet op de woorden, de woordsamenhang, het on derwerp. Bijvoorbeeld wordt vastgesteld: gaat het over een sociale toestand, over gewone dingen van alledag, is het liedje romantisch, is het sex? En wat dat laatste betreft aldus verder: hoe vaak komen woorden voor als jou ogen, zonnig, liefde, stadhuis, rijk, ge luk? en ga zo maar door, waarbij de later trad verslechtering In het Britse Croydon wordt vandaag de ver kiezing van „mr. World" en „mr. World jr." ge houden. In totaal nemen 32 mannen uit 16 landen aan de verkiezing deel. De wedstrijd is georgani seerd door de Britse ge- wichtheffersbond. In Torre del Lagi (Ita lië) is gisteren een bron zen standbeeld van de bekende componist Gia- como Puccini van zijn voetstuk gehaald en te gen de grond geslagen. De (onbekende) dader liet een briefje op de sok kel achter met: een schandaal voor de scho ne vorm, voor de mu ziek en in het bijzonder voor de nagedachtenis van Puccini. I De Amerikaanse vijf- ling die vorige week in Amerika werd geboren maakt het uitstekend, zeggen de doktoren. De vier meisjes en broertje groeien in de couveuse) gestadig en hun voedsel bestaat nu uit twee theelepels melk en gesteriliseerd water, die zij om de twee uur krijgen toegediend. Twee architecten hebben in middels aangeboden een nieuwe woning voor het gezin Fischer te ont werpen. Zij verklaarden een grote woning te wil len bouwen „omdat me vrouw Fischer pas 30 jaar is en dus nog meer kinderen kan krij gen". De plaatselijke Ka mer van Koophandel van Aberdeen is bereid 360.000 gulden voor de I bouw uit te geven. J Uitlaatgassen niet, roken ivel oorzaak van longkanker De sociale commissie van de Raad van Europa heeft zich intensief bezig gehouden met het probleem van de longkanker. De commissie acht een Europese conferentie van deskundigen gewenst om internatio nale middelen te beramen ter be strijding van dit kwaad. Men heeft een vergelijking gemaakt van nationale statistieken, waaruit duidelijk blijkt, dat er in alle lan den meer mannen dan vrouwen aan longkanker overlijden. Het gevaar van deze ziekte is in de grote steden groter dan op het plat teland. In tegenstelling tot de algemene op vatting meent de commissie, dat uitlaatgassen in de steden geen oorzaak van longkanker zijn. De bevindingen van de sociale com missie zijn, dat het verband tussén roken en longkanker duidelijk is. O v,«.Een ^6fdaaKse staking door 3000 beroepsbloeddonors heeft in de zieken- ïiSo V8n ?,omJbay een crisl* doen ontstaan. De bloed voorraden zijn gevaar lijk geslonken. De donors eisen hogere pry zen en beweren, dat de ziekenhuizen de patiënten, die bloed toegediend krijgen, 10 a 20 maal meer voor het bloed laten betalen dan de donors krij gen uitgekeerd. de Franse begroting voor het komende jaar bedraagt ruim ,{ra6nk tegen een ..normaal" jaarhjks deficit van ongeveer 7 miljard frank. Deze cijfers heeft minister d'Es- tamg gisteren bekendgemaakt De be- groting zal op dinsdag 1 oktober aan de legd e ^er6odering worden voorge- Het politieke bureau van het FLN neeft gisteren in een communiqué mee- gedeeld dat president Ben Bella het ho tel AUeti.het grootste hotel van Algiers, verscheidene andere hotels, een bios coop en verscheidene restaurants en ca fés in het centrum van Algiers heeft ge nationaliseerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5