Blijft Ger. Synode nog in Groningen? ÊSêfeÊ Kapitaal cadeau van R.V.S. voor blinden Apparatuur voor betere communicatie Zitting voorlopig gesloten w Chr. Beambtenbond gaat het met bloemen zeggen Rekest van 39 Veluwse boeren aan Koningin Een ivoord voor vandaag Na „de achttien", een brief van „de zes" rr H V 1 Royal CWb 1 Drastische stijging van prijzen onver mi VMtan£z£s_ ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1963 „Ergens gebeurde een wonder" (Van een onzer redacteuren) FiE R.V.S., die volgende week "dins dag 125 jaar bestaat, heeft giste ren aan de Vereniging ..Vrienden van de Nederlandsche Blindenbiblio theek" te Den Haag ter gelegenheid van dK jubileum een reproduktie*ap- paratuur gegeven. De overdracht van de kostbare apparaten die van ■o groot belang zijn voor de lectuur voorziening voor blinden, geschiedde ln het gebouw van de blindenbiblio theek aan de Noordwal tijdens een korte en feestelijke bijeenkomst. Het was de voorzitter van de vereniging ▼an vrienden van deze bibliotheek, de heer H. Smedes, die zijn grote dank uitsprak voor dit vorstelijk gebaar". „In deze harde en zakelijke tijd", ■ei hij, is voor ons ergens in Rot terdam een groot wonder gebeurd." Waarom de jubilerende Levensverze kering-Maatschappij N.V. Rotterdam- sche Verzekerings-Sociëteiten dit kapita le cadeau heeft geschonken? Mr. W. Chr. Kormk. directeur van de R.V.S. die de apparatuur overdroeg zei het zo: ,.Wij wilden niet volstaan met ga ven en feesten voor onze medewer kers. maar ook gaarne iets doen voor de gemeenschap in de ruimste zin des woords. Nu is het realiseren van een dergelijke gedachte niet eenvoudig. Wel lag het voor de hand, dat wij in de lijn zouden blijven van de sociale opvattingen, die voor de R.V.S. altijd richtsnoer bij haar beleid geweest zijn en ons dus zouden richten tot hen, die in enigerlei opzichten steun behoe ven van anderen." De R.V.S. Is evenwel niet van plan het bij dit geschenk te laten. Want mr. Korink deelde mee dat de be drijf szetel van de R.V.S. in België Idezer dagen vijftig jaar bestaat. Dit jubileum is voor de R.V.S weer een aanleiding om volgende week in Brus sel 31 bandrecorders aan blinden uit te reiken. ,.De R.V.S.". zo zei mr. Korink ten slotte, ,,is bijzonder verheugd, dat zij door de schenking van deze reproduktie- apparatuur een bijdrage kan verlenen aan de verbetering van het communi catieprobleem van de blinden. Door de ze bijdrage zal het voor vele Neder landse blinden beter mogelijk zijn ken nis te nemen van publicaties op aller lei gebied. Deuren open In zijn dankwoord zei de heer H. Smedes hoe de verdere technische ont wikkeling toch ook altijd weer een ver rijking van het geestelijk leven kan oe- tekenen. Deze apparatuur kan het leven van de blinden verder verrijken. Sprekend over het lofwaardig initiatief van de Rotterdamers de Blindenbi bliotheek te willen helpen, die zo nodig de reproductie-apparatuur moest ver nieuwen. maar er het geld niet vaor had. zeide heer Smedes. dat men be grepen heeft, dat gedeelde vreugde, dubbele vreugde is. Hij herinnerde aan de woorden „Als God een venster sluit, doet Hi] een deur open". Zo is nu een nieuwe deur openge gaan voor de blinden op de weg De banden, die hier worden opgeno men zullen niet alleen het geluid dra gen, maar ook banden van vriend schap zijn met de Rotterdammers, die dit deden. Voor ons. aldus de heer Smedes, be tekent R.V.S. niet alleen Rotterdamsche Verzekerings-Sociëteiten, maar ook Rot terdamse Vriendenschaar. De nieuwe reproduktie-apparatuur stelt de Ned. Blindenbibliotheek in staat met een verhoogde snelheid de op een moederband opgenomen ge sproken boeken en periodieken te re produceren. Verleden jaar leende de bibliotheek niet minder dan 154.000 ge luidsbanden aan blinden uit. Dc generale synode meerde Kerken die n Groningen bijeen is geweest, heeft haar I viserende commissie voor oecumenische zitting voorlopig gesloten. Een zeer om- zaken en door zijn ziekte kon die vangrijke deel van het ongeveer 100 pun-1 missie nog niet tijdig gereed komen met ten tellende agendum is afgewerkt, en haar „voorlopig verslag" over het depu- het restant zal eerst onder handen wor- tatenrapport t.a.v. de oecumene, dat op den genomen in een voortgezette zitting die begin volgend jaar wordt gehouden. Het staat nog te bezien of die voortzet ting in Groningen zal plaats hebben, want de synode heeft een commissie aan het werk die moet onderzoeken of het mogelijk Is bijeen te komen op centraal gelegen conferentieoord. Nu de eerste vier synodeweken er op zitten kan worden geconstateerd dat een niet onbelangrijk aantal zaken van ge wicht reeds tot een beslissing zijn ge leid. Bij voorbeeld: de doop aan geadop teerde kinderen, de gemeenschappelijke kerkdiensten met hervormden en het vraagstuk van de gezinsvorming. Een heel belangrijk punt kwam nog in het geheel niet aan de orde: de oecu- meniciteit. Dit vindt zijn oorzaak in de ziekte van de praedviserende hoogleraar prof. dr. J. van den Berg van de Am- DE MATTE MIDVOOR Weer een dot van een kans gemist, roepen de teleurgestelde supporters, onze mld- voor Is te traagi lv;ï Alles van de kostbare midvoor wordt nu onderzocht. Ook zijn bed. Wat blijkt? Hij heeft de verkeerde deken! Viering van het 70-jarig bestaan (Van .-econ. redactie) De Nederlandse Christelijke Be ambtenbond hoopt in 1964 zijn 70-ja- rig bestaan te vieren. Als voorberei ding voor de viering van dit heuglij ke feit wordt een ledenwerfactie on der het motto Bondsfeest-Bloemen- feest gevoerd. In de week van 1621 september ontvangen alle leden een kleurige bloemenkaart, waarop onder ge noemd motto wordt verwezen naar het bondsblad van 21 september. In dit blad, dat versierd is met bloe- mentekeningen van de bekende teke naar. etser en illustrator Maarten Langenbroek wordt een uiteenzetting over de actie gegeven. De actie duurt tot juni 1964, de maand waarin de algemene vergade ring van de beambtenbond wordt ge houden. Aanbrengt vangen thuis, vergezeld op weer het motto is vermeld. Zodra een lid tien leden heeft ingeschreven, ont vangt hij een bloemenvaasje als blij vende herinnering. Een nieuw lid ontvangt als eerste reactie op zijn aanmelding eveneens een kleurige bloemenkaart. De bondsvoorzitter, de heer Niemants- verdriet, heeft goede hoop, dat deze actie inslaat. Hij verwacht, dat dit ori ginele initiatief stimulerend zal werken op de propagandistische activiteiten van de leden. In de afgelopen maanden zijn vele acties tot verbetering van de arbeidsvoorwaarden voor de beamten met resultaten van redelijk tot goed afgesloten. Nieuwe plannen tot verbetering van de arbeidsvoorwaarden voor grote groepen beambren zijn nog in voorbereiding. Voorlopig geen verlaging van vliegtarieven Door felle tegenstand van de Europe se luchtvaartmaatschappijen is de con ferentie van de Internationale Vereni ging voor Luchttransport (IATA) in Salzburg, zoals we gisteren nog in een deel onzer edities konden melden, in een impasse geëindigd. Zoals bekend had een aantal Amerikaanse luchtvaartmaat-1 ?a" u»uu' schappijen voorgesteld de tarieven voor is geschreven de transatlantische routes in de ,,eco- Boerenpartij, nomy-class" te verlagen met 25 tot 43 de synodetafel ligt. Dp inhoud deputatenrapport is nog niet bekend ge maakt, maar uiteraard is de grote vraag, wanneer deze zaak in voortgezette zit ting aan de orde komt: zal ook deze synode blijven bij de besluiten van vo rige synodes om geen deel te gaan uit maken van de Wereldraad van Kerken, of zal thans een andere koers worden in geslagen? Het antwoord op deze vraag zal dus zeker niet vóór 1964 zijn te ver wachten. Op de laatste zittingsdag heeft de sy node nog enkele zaken (soms slechts ten dele) tot afhandeling gebracht. Zo werd o.m. besloten het contact tus sen de Gereformeerde Kerken en de theologische faculteit van de Vrije Uni versiteit niet te verbreken, ook niet nu de directeuren dezer universiteit heb ben besloten voor de theologische fa culteit rijkssubsidie te aanvaarden. Eén collecte Deze aanvaarding houdt in dat de V.U. voor genoemde faculteit niet meer be hoefte heeft aan twee landelijke collec ten per jaar. zoals zij die (op grond van het reeds sinds 1908 bestaande contract) tot nu toe ontving. Zelfs één collecte zou al boven de behoefte stijgen, want de faculteit wordt voortaan voor 95 pet. door de overheid gesubsidieerd. De res- 20.000 en een landelijke collecte in de Gereformeerde Kerken brengt gemid deld zo ongeveer het viervoudige op. schrijven voor de Vrije Universiteit. De opbrengst hiervan zal uiteraard aller eerst worden gebruikt ter dekking van het ongesubsidieerde gedeelte' der theo-. logische faculteit. Het restant kan dan voor andere doeleinden worden gebruikt waarvan de synode met name noemde zaken die verband houden met de cpici- ding tot de dienst des Woords. en zaken die voortvloeien uit het eigen karakter van een christelijke universiteit in on derscheiding van andere universiteiten. Wat het laatstgenoemde betreft gaan de gedachten in het bijzonder uit naar het contact met en de steun aan christelijk universitair onderwijs in de jonge ont wikkelingslanden. Correspondentie De synode hield zich in haar laatste bijeenkomst van de eerste zitting ook nog enige tijd bezig met het rapport van de deputaten voor correspondentie met buitenlandse kerken. Besloten werd deze correspondentie meer inhoud te geven, door niet alleen te volstaan met de uitwisseling van de acta der synoden en de kerkelijke jaarboeken, maar ook door toezending van andere kerkelijke rapporten en publikaties die daarvoor naar het oordeel der deputaten in aan merking komen. Verder zal getracht worden elkaar op de hoogte te houden van elkanders gees telijke en kerkelijke problemen en even tueel van de Schriftuurlijke oplossing daarvan, en in 't algemeen van de stand van elkaners kerkelijke leven. Zo nodig zal men trachten elkaar met respect en liefde te wijzen op dreigende geestelijke gevaren en eventueel te waarschuwen tegen afwijking van het Woord Gods. en het geloof dat eenmaal aan de heiligen is overgeleverd. Er zullen ook weer enkele deputaten worden benoemd die zullen fungeren als „Duitsland-commissie" Reeds werd be sloten dr. G. P. Hartvelt uit Delft tot lid van deze commissie te benoemen. Toch en dat is altijd weer het wonder is er méér dan alleen maar de aanzegging van het oordeel. Amos, de schapeiv- fokker uit Tekóa, besluit zijn strafredevoeringen niet dan na dat. hij Gods beloften aan het volle Israël heeft bekendgemaakt. „Ik zal een keer brengen in het lot van Mijn volk Israël: verwoeste steden zullen zij herbouwen en bewonen; wijngaar den zullen zij planten en de wijn ervan drinken; boomgaarden zullen zij aanleggen en de vruchten daarvan eten." Dat zijn de perspectieven, die Amos mag openen, als het volk Israël terugkeert tot de dienst van God. Misschien haalt u de schouders op: hetis nogal materialist, tisch! Vergeet dan niét dat dit de taal was, die het volk Israël verstond en dat in die oude tijden het dieneu van de Heer gezegend werd ook met materiële voorspoed. Overigens zijn 'die wijn- en die boomgaarden niét het- belangrijkste. Wat Amos wil zeggen is dit: de zegen van God zal op de mensen rusten als zij Hem erkennen en naar Zijn wet willen leven. Dat is primair een geestelijke zegen, die hierin tot uitdrukking komt, dat de mens zich geborgen weet, dat hij rust heeft voor zijn hart en dat er geleefd wordt in harmonie met de Heer. De waarachtige levenskunst is daarin gelegen, dat God de eerste is en dat alle dingen aan Hem ondergeschikt worden gemaakt. De aanzegging van het oordeel zal moeten leiden tot een radicale omkeer en God blijft de mens aanvaarden Naast de actie van „De Achttien" kreeg de generale synode van de Gereformeerde Kerken, kort voor het scheiden van de (eerste zittings)markt in Groningen, nu ook al te maken met een brief van „De Zes' (drie hervormde en drie gerefor meerde predikanten). Deze zes oud-pre dikanten van de Evangelisch Christelijke Kerk in Nieuw-Guinea vroegen namens honderden E.C.K.-leden de aandacht der synode voor de kerkelijke „situatie" der naar Nederland gerepatrieerde zusters en broeders.. Gevraagd werd of de ontvan gen en verworven eenheid niet op een of andere wijze bewaard zou kunnen blijven en dienstbaar gemaakt aan de arbeid voor de eenheid der kerken, in het bijzonder voor de eenheid van de Gereformeerde Kerken en de Nederland se Hervormde Kerk. Bij dit alles was nog een brief gevoegd van het moderamen der hervormde sy node. waarin dit van zijn oordeel over de actie van „De Zes" blijk gaf. Daaruit bleek dat dit moderamen het „een ach teruitgang" zou achten wanneer naast de Herv. Kerk en de Gereformeerde Ker ken een soort van Evangelisch Christe lijke Kerk in Nederland zou worden ge vormd door oud-leden uit Nieuw-Guinea. De commissie van preadvies uit de sy node meende echter dat een nauwer sa mengaan of een vereniging van de twee- Voor mensen die kwaliteit verlangen! Mr. L. van Heijningnen, advocaal in Den Haag, heeft voor 39 Veluwse landbouwers een request gericht aar koningin Juliana. De boeren verzoe ken de Vorstin, dat de hun opge legde straf niet wordt uitgevoerd. De De landbouwèrs hebben onoverkomen- lijke gewetensbezwaren tegen het Land bouwschap en zijn wegens hun weige ring bedrijfsgegevens aan het Land bouwschap te verstrekken ieder jaar op nieuw door de economische politierech ter veroordeeld tot geldboetes. Deze boetes kunnen de landbouwers niet voldoen, zo staat in het rekest, omdat deze betaling wordt gezien als een vrijwillige handeling. De consequentie is, dat de landbou- jiüui >tii4 wers de subsidiaire vrijheidsstraffen maatschappijen heeft zich vastgehouden j moeten uitzitten. waaronder ook de K.L.M., vonden verlaging te groot De oppositie tegen de Amerikaanse plannen werd geleid door de Britse BOAC. Zij stelde zich op het standpunt dat aanvaarding van de Amerikaanse voorstellen een te grote druk zou bete kenen voor die maatschappijen, die een minder groot aandeel hebben in de transatlantische markt. Een groot deel van de Europese enlgS W Y echteM BOTTLE BY TIMS ROTTERDAM Dïarom loopt mijn conditie zo terug, klaagt hij, door slechte slaap. Ik wil een echte, luchtige, warme wollen Van Wijk leken. Mjt St. Raphael: T7"T "|t J" 1 1 I BOAC sprak in dit ver KLM Zieker flail ««de veewagens". AVJ_J±T1. 1- VAC1.1.J. Waarschijnlijk zal in velen denken Nu heeft hij weer de hattrick Ja, onder de warme weelde van i Wijk deken vind je geen matte mi van, LEIDEN De i .undige verkoper zal het u bevestigen beter dan 100% zuiver scheerwol bestaat er niet. Daarom is het Van Wijk merk op- uw deken zo belangrijk. Dan wéét u dat de wol van uw deken regelrecht van het schaap komt. En alle eigenschappen bezit van een onovertrefbaar natuurproduct.Neem Van Wijk! i verlaging van de zgn. verkeers- bevtffderende tarieven (groepsreizen), maar wilde de tariefsverlaging in de economy-class tot het minimum beper- Een voorstel van PANAM en TWA voor de instelling van een zeer goed kope derde klasse, sneuvelde reeds in de eerste week van de conferentie. De BOAC sprak in dit verband over „vlie- Waarschijnlijk zal in oktober opnieuw worden geprobeerd de Amerikaanse (die regeringssteun hebben) en Europese maatschappijen nader tot elkaar te bren gen. Verzoeningscomité in Birmingham De keuze van twee mannen om te fungeren als verzoeningscommissie tus sen de rassen in Birmingham is zowel door de burgemeester van Birmingham al door negerleiders met vreugde be- President Kennedy heeft aangewezen Earl H. Blaik, voormalig trainer van het Amerikaanse legervoetbalteam, en Kenneth C. Royall, voormalig minister van het leger, om op te treden als zijn persoonlijke vertegenwoordigers in dc industriestad Birmingham in Alabama. Dr. Martin Luther King verklaarde dat negerleiders volledige medewerking hebben toegezegd aan maatregelen van de president ter vermijding van verde re geweldpleging in Birmingham. King trad op als woordvoerder van de neger leiders die een uur met de president heb ben geconfereerd. Inmiddels is op de achtste dag van de opheffing van de rassenscheiding op de openbare scholen te Birmingham, het schoolbezoek weer bijna op het norma le peil. Vorige week/trachtten rondtrek kende groepen blartke spijbelaars nog protestnota afgew republiek i Minister De Jong naar België In het officiële orgaan van de Ne derlandse Katholieke bond van vervoer personeel St. Raphael wordt de mening uitgesproken, dat de K.L.M.-patiënt veel zwaarder ziek is dan velen denken. Soms aldus het blad Voorrang, krijgt men de indruk dat men het ziektebeeld niet recht in het gezicht durft kijken. Er zijn wel een heleboel geneesheren van diver se pluimage op de patiënt losgelaten, maar dc chirurg die cr doelbewust en met zekere hand het mes in durft te zetten, hebben we nog gemist. Dat is ook niet te verwonderen, aldus het orgaan, want uit alles wat naar bui ten komt. moet men concluderen, dat de diagnose nauwelijks gesteld is, laat staan dat de geneesheren al of niet ge specialiseerd in K.L.M.-ziekten, tot een uitzicht biedende geneeswijze zijn geko men. En toch zal die K.L.M. gezond ge maakt moeten worden en wel spoedig. Rust in het bedrijf lijkt St. Raphaël een belangrijke factor in het genezings proces, maar voor die rust zal terugke ren, zal men duidelijker dan tot nu toe moeten weten, hoe ziek de patiënt is en welke geneesmiddelen hoe bitter mis schien ook genezing kunnen brengen. De bonafide vakbeweging is nog steeds bereid, deze weinig aantrekkelijk taak mede tot een verantwoord einde te bren gen, doch alleen op voorwaarde, dat al le kaarten zonder voorbehoud op tafel komen voor het mes er in gezet wordt. Geleerden praten over ontwapening I Zowel premier Chroesjtsjef als presi dent Kennedy hebben boodschappen ge- j tuatie I zonden ter gelegenheid van de opening c. Wallace trachtte opheffing van de elfde Pugwashconferentie in Du- t rassenscheiding te voorkomen door in broynik. Beide boodschappen waren op- d<, deur va„ de universiteit te gaan Itimistisch gesteld ten aanzien van hetstaan. net gaspedaal. Ik vraagstuk van de ontwapening. I Aan de conferentie nemen meer dan tachtig geleerden uit ongeveer 22 lan-1 den deel. Zij zullen,van gedachten wis selen over de gevaren van kernwapens en over de rol van de wetenschap in": oorlog en vrede. In het schrijven aan de Koningin waaruit, aldus het rekest, blijkt, aat misbaar zijn voor het bedrijf. Verwezen wordt naar het arrest van de Hoge Raad van 23 oktober 1962, waaruit, aldus het request, blijkt, dat vele vonnissen de toets van een juri dische kritiek niet kunnen doorstaan. Bonn wijst Russisch protest van de hand Christelijke Kruidenier sboncl Marges niet aantasten de grootste protestantse kerken in Ne derland niet langs de door „De Zes" ge schetste weg kan worden bereikt. Uit de gevoerde discussie bleek dat prof. dr. D. Nauta enige bedenkingen had tegen de formele wijze waarop de preadviserende commissie zich over deze kwestie had uitgelaten. Uiteindelijk werd weliswaar besloten dat aan het inge-J diende verzoek niet zal worden voldaan, maar de toevoeging kwam hierbij dat het moderamen in een persoonlijk ge sprek met de zes predikanten hiervan mededeling zal doen. Het geuite verlangen naar het behoud van eerder verkregen en genoten een heid werd door de synode wel begrijpe lijk, maar toch praktisch onuitvoerbaar geacht. INTERPARLEMENTAIRE UNIE NAM VIER RESOLUTIES AAN De 52ste conferentie van de Interpar lementaire Unie waaraan 500 afgevaar digden uit 61 landen deelnamen heeft gisteren in Belgrado haar werkzaamhe-, den besloten met het eenstemmig aan nemen van vier resoluties. Zij betref fen de juridische kanten van de ruim tevaart, de ontwikkelingsgebieden, ras sendiscriminatie en het veiligstellen van de vrede. Het is de bedoeling dat de resoluties de parlementariërs dienen als leidraad bij hun werk in hun eigen parlement en zijn van adviserende aard. De Sowjetrussische vertegenwoordi ger had bezwaar gemaakt tegen dat ge deelte der resolutie, waarin wordt ge zegd dat de instelling van gebieden met beperkte bewapening of zonder kern wapens „geen verandering mag bren gen in het huidige internationale mili taire machtsevenwicht". Hij vond de- ze bewoordingen „zinloos en onduide lijk."' In de resolutie woi'dt ook een oproep gedaan vootvhet zo spoedig mogelijk sluiten vair een- overeenkomst inzake algemene en volledige ontwapening, onder strikt internationaal toezicht. In een resolutie over de ruimtevaart I wordt er bij de afgevaardigden op aan gedrongen dat zij hun regeringen zul len aanbevelen op korte termijn inter nationale overeenkomsten te sluiten, waarin de voornaamste rechtsbeginse- (Van onze sociaal-economische redactie) „Als de regering niet zou kunnen voorkomen, dat de lonen boven een eco nomisch verantwoord niveau stijgen. Het Westduitse ministerie van buiten-1 dan zal een volledige doorberekening in izndse zaken heeft gisteren de Russische (de Prijzen dienen plaats te vinden met „rin de Bonds- handhaving van de procentuele marges beschuldigd wordt een vo°r de handel. In het licht van de thans met geweld" tè hebben ontvoerd. Dit Drotest werd donderdagavond door de Sowjet-ambassadeur aan het ministerie toegezonden. Het ministerie verklaart, dat deze be schuldiging van elke grond ontbloot is de zelf had verklaard, dat de betrok kene er van door was gegaan onder het voorwendsel een pakje sigaretten te wil- aandacht worden gevestigd". Aldus het commentaar van de Christelijke Krui deniersbond op de recente bewegingen aan het loonfrOnt. Het orgaan van deze organisatie schrijft in zijn jongste nummer, dat de vakbonden thans loonsverhogingen eisen van een zodanige omvang dat een „even drastische stijging van de prij zen niet te voorkomen zal zijn". Maal ais de prijzen gaan stijgen, dan zullen diezelfde vakbonden, vermomd als con sumentencontactorganen. onmiddellijk - weer maatregelen tegen prijsverhogin-- gen verlangen en de ervaring heeft ge- GOEDE SAMENWERKING leerd, dat de weg van de minste stand dan ogenblikkelijk naar een mar gebeschikking wijst, waarbij tie marges voor de handel worden bevroren, aldus het blad „De Christelijke Kruidenier". „Reeds nu moet duidelijk worden gemaakt dat de organisatie van de handel onder geen beding een aantas ting van de marges kan aanvaarden. Als het zo eenvoudig .is het tot nu toe door overheid en bedrijfsleven (de werknemers inbegrepen) gemeen schappelijk opgestelde loon- en prijs beleid te doorbreken, dan kan van de handel moeilijk een zo vergaande loya liteit worden verwacht, dat de inko mens van de zelfstandige ondernemers in de handel er aan opgeofferd zul len worden". Het gevaar voor de han del. zo schrijft het blad, schuilt hier in dat de overheid beducht voor het optreden der werknemersvakbonden aan het loonfront meer zal gaan toe geven dan economisch verantwoord is, maar zich aan het prijzenbeleid heel wat minder toegeeflijk zal tonen. Knutselaars lijmen met VELP0N5 omdat 't van Ceta-Bever is K.L.M.- SCHREINER Hamburg moet nog worden ingewijd in de mogelijkheden die de vliegdienst op Eelde met doorgaande verbindin gen naar Schiphol en Zestienhoven biedt. Dat was de ervaring van leden van de Stichting Vliegverbindingen Eelde, d e donderdag met hun voorzitter, de heer J. L. Smid en de heer P. J. E. Janssens, directeuren van Aerocontrac- tor n.v, in Hamburg een begin hebben gemaakt met het leggen van contacten. Hoe goed reeds de doorvoerovereen- komst met de K.L.M. op Schiphol werkt, blijkt wel uit het feit dat de meeste passagiers op Eelde boeken voor doorgaande verbindingen vanaf de na tionale luchthaven. Schreiners Aerocon- tractors N.V. werkt nu aan een soort gelijk „interline agreement" met de Lufthansa en met de SAS, dat spoedig wordt verwacht. Men zal dan voor een iets lagere prijs ook naar Hamburg kunnen vlle- I gen om deze luchthaven te gebruiken als beginpunt voor reizen naar andere - i gedeelten van Duitsland of voor door gaande vluchten naar dc Scandlnavi- I sche landen. bij de scholen sympothieboycotts uit tc JfEN van de grote genoegens van mijn leven is, Inlrlron Ma Ho Hvnamiotaanelac nn Ho LJ dflf £n VQQr egjj mag lenen. Het dichtklappen oor mij een symbolische han deling eh zodra ik het hek uit rijd voel ik mij als koningin van Scheba. Ssst ik weet heus wel dat lokken. Na de dynamietaanslag op de negerkerk van zondag staakt. Op de terreinen van de universiteit van Alabama was het rustig toen het negermeisje Vivian Malone zich het herfstsemester liet inschrijven. Dit Scheba's vorstin fraaier was dan ik en zich op scherpe tegenstelling tol de President Kennedy zei in zijn bood schap dat de problemen niet eenvoudig zijn. n Minister P. J. S. de Jong zal dinsdag het volste vertrouwen 24 september een beleefdheidsbezoek in zal slagen nieuwe oplossingen te vin- J. P. brengen aan zijn Belgische ambtge-jden. De ..onofficiële beraadslagingen"hage t landsverdediging, de heer Se-1 van de conferentie zullen V.S.Groot te Scheveninj voortbewoog, maar ik voel r.._ juni toen gouverneur George j maal rijk als ik in mijn eentje in het eendje zit. paar dagen geleden was het weer zover. Van pure uitgelatenheid trapte ik iets te hard op het gaspedaal. Ik was mij deze overtreding niet bewust, maar begreep het ogenblikkelijk toen er uit de struiken naast de weg een agent opdook. De koningin van Scheba kreeg een bekeuring: die had ze verdiend natuurlijk. De agent was jong, I bleek en zuur. Heel zuur. Ik verwachtecht niet j van een agent dat hij als populaire grapjas iemand op de bon slingert, tenslotte verdient hij niet zijn W. boterham als Wim Kan. Maar waarom zo alleron- vriendelijkst? Neem deze man, hij moest mij be keuren, terecht, maar ik vluchtte niet. ik dreig- vuurwapen en sprak beleefd met twee woorden, waarom dan toch zo bars? Ik ben als ik deze man nou gewoon eens een zoen gaf, zou hij dan weer uit de plooi raken? Het risico leek me te groot en ik reed model weg. Het park leek mij de uitgezochte plaats om even een half uurtje bij te komen van alle emoties. Bo vendien wilde ik eens diep nadenken over de psy che van de politieman. Beroepingswerk NED. HERV. KERK ontwapening Beroepen: te Barneveld (vac. """■J Vroegindeweij iJ. van Rootselaar Dclf:; te Alblasserdam (derde pred.pl. a» Roon te Ermclo: te s-Graven- de „iet met tweede ziekenhuispred.1 J- A gers. aldus heeft de woordvoerder vanzorgvuldig worden bestudeerd, aldus Bedankt het ministerie van defensie medege-Kennedy. te Zegveld, deeld. Minister De Jong vertrekt dins-; Premier Chroesjtsjef zei in zijn bood-' GEREF. KERKEN dagmorgen omstreeks kwart over tien schap onder meer: er kan geen twijfel Beroepen te Utrecht Noord: S van „Ypenburg" en arriveert omstreeks aan bestaan, dat de stem van de weten- Bekkum te Monster. elf uur op de luchthaven Meisbroek bij schapsmensen, die aan de Pugwashcon- Aangenomen: naar Leeuwarden Brussel. De heer De Jong luncht met'fcrentie deelnemen en die de interna- H. van Benthem) dr. J. Rinsema te zijn Belgische ambtgenoot en keert inltionale ontwapening en internationale Aalten. de middaguren weer naar Den Haag te-veiligheid verdedigen ,ulank in alle landen Ooftgensplaat: Is. Kok,\dauw geneigd als iemand erg zuur doet. te veron- rug. derstellen dat hij maagpijn heeft. Maar 't wil 1 bij mij niet in, dat ons hele vaderlandse politie- an corps met maagklachten loopt. Ik generaliseer na- tuurlijk vreselijk, maar die indruk heb ik nu een maal. Het lijkt wel alsof ze 's morgens gelijk met hun uniform hun onplooibare gezicht aantrekken. De afscheidskus van hun vrouw is het startschot om niet meer uit de plooi te komen. En ik dacht: Het kwam er niet van. want vlak bij het bankje waar ik zat stond een jongetje te vissen. Een jon getje met een woeste kuif, een rommelige spijker broek en een windjack met een scheur. Zijn ge zicht kon ik niet zien, maar zijn houding was zoals jongetjes dat zelf noemen lekker stoer. Hij stond met een naar één kant doorgezakte heup, hand in de zij. Een zwanenechtvaar schoof hoog hartig langs, maar het jongetje keek hen niet na, bleef geconcentreerd op zijn dobbertje. Hij was in overtreding, dat jongetje, want het bprdje „Verboden zich op het gras te begeven" was niet te negeren. Ik genoot van het plaatje voor me, de zwanen, de late rozen en het jongetje. Maar welk vreemd noodlot achtervolgde mij? Er kwam een diender aan. Een mollige agent met een blozend gezicht kan ik nooit anders dan diender noemen. Wel, daar kwam dan de diender, handen op de rug, speurend naar booswichten. Of hij de zwanen zag en de rozen weet ik niet. maar het jongetje zag hij wel. Als diender mocht hij het bordje ne geren; hij „begaf' zich op het gras en liep naar het jongetje. Ons loze vissertje was zich van geen gevaar bewust; hij viste, er was geen buitenwe reld voor hem. Toen de diender pal achter het jongetje stond legde hij zijn hand op het kleine schoudertje en zei: „Hee broer, je mag hier niet vissen". Met een driftig rukje schudde broer de hand van zich af en snauwde: „Vent, hou nou effe je wafel, ik heb net beet". R- Was dit een diender zonder maagklachten of had zijn vrouw hem 's morgens tweemaal ge kust? Of was het misschien gewoon een vriende lijke man? Hoe dan ook, hij liet het jongetje staan en kwam naast mij op het bankje zitten. Hij vroeg: „Wat moet ik nou met zo'n knulletje? „Tja", deed ik wijsgerig „Tja". Toen zei ik uit dagend: „Als ik u was, liet ik hem stiekem vis- sen". Op zijn beurt zei hij ook wijsgerig ..Tja. tja" en met de handen op zijn rug vervolgde hij zijn route. MINK VAN RIJSDIJK

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2