SLAKKEN FOTO'S VAN DE STEM ff meneer ik eet ze rauw'' mi NIEUWE BOEKEN r m mm m r i A PUZZEL VAN DE WEEK Wat Njoek het apenjong beleefde 111—11 rr ZONDAGSBLAD ZATERDAG 21 SEPTEMBER 196» Pierre Florack (Valkenburg) ife TIENDUIZENDEN STUKS, DIK EN VET Tussen de vele richtingsborden naar het vermaak in het tingel tangeloord Valkenburg staat ook een bescheiden wijzer met het opschrift: „Slakkenkwekerij". Pierre Florack, of Florasj volgens zijn eigen uitspraak, houdt deze kwekerij. Hij is daarmee de enige In ons land. Florack wéét dat. Vandaar dat zijn werkzaamheid gelijk dienst doet als bezienswaardigheid. Voor een kwartje vertelt de kweker in hoogst eigen persoon aan iedere bezoeker een hoop wetenswaardigs over zijn wijngaardslakken en laat ze hun zien. Hij laat zijn bezoekers tenslotte met een flink aantal vragen zijn kwekerij uitgaan. Zoals de vraag naar de hoeveelheid waarheid die steekt in zijn kreet: „Slakken? Meneer, ik eet ze rauw!" Pierre Florack is met zijn ze ventig jaren een slimme vogel wiens practische mensenkennis misschien wel die van zijn slak ken overtreft. Op zijn terrein gaat hij voor geen „perfester" of ..bilioog" opzij. Hij wil best weten dat hij ze maar belachelijke fi guren vindt. Toch leunt hij ook graag tegen die versmade weten schap aan. Vermoedelijk moet in zijn logica de heilige „biliogie" Want reken erop, dat zijn slak ken niet zomaar griezelige krui pers zijn, onnut en vies. ..Uni versiteiten vragen mij om mijn slakken, meneer", draagt hij on verwacht waardig zijn toehoorder voor. ,.Ik lever aan alle Neder landse universiteiten, aan zes Bel gische en aan twee Amerikaanse. Dif maken er medicijnen van. En voor dat doel kweek ik ze ook." Daarmee is de ex-kelner en ex- kok handig een treetje op de waarderingsladder geklommen. Nu van zijn eigen belangrijkheid zonder moeite. Tussen alle lacher tjes door weet hij vele zinnige en interessante verhalen over wijn gaardslakken te vertellen Ver moedelijk is hij ook wel een ex- Eert. In de 37 jaren dat zijn kwe- erij nu bestaat, heeft hij in ieder geval voldoende kansen gehad om uit het practische dpen van zijn troeteldieren te leren wat er te leren valt. Weervoorspellers Neem zijn particuliere weer- dienst, een bijbedrijf van de kwe kerij. Elk jaar in november meet Florack hoe diep zijn slakken de grond zijn ingekropen. Daaruit voorspelt hij feilloos de streng heid van de komende winter. Handelsman als hij is, vormen de weervoorspellingen een van zijn bronnen van inkomsten. Voor een tientje kan de nieuwsgierige te weten komen hoe sterk hij zijn kachel zal moeten opporren. Flo rack heeft voor zijn particuliere Da Bilt veertig klanten. Een er- pa van, een oesterkweker, stuurt elk jaar als betaling een vaatje oes ters. ..Hij krijgt het terug als ik ongelijk heb, zoals anderen hun tientje. Dat weten mijn klan ten. Maar ik heb het nog nooit terug hoeven sturen, meneer". ..Neem 1935, toen heb Ik een heel zware winter voorspeld. Mijn slakken zaten wel 26 cm diep. begin februari krijg ik een boze brief van een van mijn klanten met de vraag waar die strenge winter wel blijft. Ik schrijf hem nog even te wach ten. Die eigenste nacht valt een vorst in van twaalf graden en we hebben daarna nog weken kou gehad. En dan die afgelo- De kweker is volgens zijn zeg gen toevallig aan dit bestaan ge komen. Het is een omstandig re laas van een Belgische vriend die hem eens meetroonde de Zuidlim burgse bossen in om slakken te zoeken. Het tweetal kwam met vijftienhonderd thuis. Tot dit punt tamboert Florack gretig op de afschuw die de ge middelde Hollander voor slakken koestert. Hijzelf heeft nog steeds meegegriezeld. Maar dan slaat het om. Met enthousiasme vertelt hij al die slakken te hebben ge kookt en besausd en aan zijn klan ten op een avond te hebben op gediend. „Nooit zo'n beste dag ge had in m'n café. meneer. Nou. toen besefte ik dat het geld op straat ligt. Ik heb het opgeraapt en het resultaat ziet u hier". Twaalf bossen Na deze „sappige" inleiding komt de technische kant in zijn verhaal aan de beurt. Florack vertelt twaalf bossen te bezitten tussen Vaals en Heerlen. Elk voorjaar wordt uit één van die bossen een partij van zevendui zend slakken gehaald. Die laat hij paren in zijn Valkenburgse kwekerij en na een paar maan den veegt hij zo'n 35.000 jonge het zij twaalf jaren lang rustig mogen leven. Pas na een dozijn jaren is de wijngaardslak, indien hij goed gevoed wordt tenminste, aan zijn gewicht. De oudere die in de kwekerij blijven, voedt Florack zelf de he le zomer door. Kwistig zet hij de dieren allerlei groenten voor; al leen geen selderij want die lus ten ze niet. De groente moet af komstig zijn uit Zuid-Limburg want de wijngaardslak wil alleen kalkhoudend voedsel eten. Zoals het dier uitsluitend op kalkhou- dende grond wil leven. De kalk heeft het dier nodig voor de op bouw van zijn huis. Elk jaar komt er een ring bij en aan de ze jaarringen telt Florack de leef tijd van zijn dieren. De zevenduizend uitverkorenen dienen als kijkspul. Omgebogen gaas moet voorkomen dat ze uit het dicht met onkruid bezette en door de bomen geschaduwde tuintje wegkruipen. In oktober worden nóg eens vijftienduizend twaalfjarige slakken in de tuin uitgezet. De grond in De hele menigte kruipt begin of midden november de grond in op zoek naar een plaatsje voor de winterslaap. Nauwe lijks tot rust gekomen worden ze door Florack uitgegraven. Dik en vet gaan ze naar de universiteiten. Enkele honder den gaan er naar de vier res taurants die tot de klanten kring van Florack behoren. A raison van een gulden per stuk kan daar zo'n culinair zwaar bewerkte wijngaardslak van Florack worden gegeten. De ex-kok is een formidabele klant van zichzelf; dat zegt hij althans, ,,'s Winters eet ik drie maal per maand gekookte slak ken". vertelt hij monter. „En één keer per maand eet ik er drie rauw op. Dat doe ik al dertig jaar. Het helpt goed tegen de bronchitis. Nog een jaar door gaan met rauwe slakken eten en je bent van je bronchitis af, heeft de dokter me gezegd. Nou. dat doe ik natuurlijk. Maar elke keer als ik ze op heb ren ik naar het cafeetje om de hoek en pik er, hup. twee borreltjes om de smaak kwijt te raken. Want vies dat het is..." Zo leeft Pierre Florasj op ver schillende manieren bij de gra tie van zijn slakken. De bezoe kers van zijn éénmans-beziens waardigheid. die het smalle mod derige paadje achter het Valken burgse natuurbad weten te vin den, krijgen een heel college over het bisexuele liefdeleven van de slak voorgezet en nog veel meer wetenswaardigheden. Of het allemaal klopt kan nie mand zo gauw controleren. Tenslotte heeft Florack toch al le „biliogen" in zijn zak, niet- H Nieuw wapen voor de politie: De vingerafdrukken zijn een enorm hulpmiddel bij het onderzoek door de politie. Mogelijk zal men er in de toe komst een hulpmiddel bij kunnen krijgen als het werk van dr. L. Kersta tot een goed einde wordt gebracht. Dr. Kersta werkt in de laboratoria van Bell Telephone in de Ver. Staten. Zijn onderzoekingen wijzen uit dat het moge lijk is om foto's van een stemgeluid te nemen en het blijkt dat hoewel men verschillende personen één en hetzelfde woord laat spreken de fotos van dit stemgeluid allemaal totaal verschillend zijn. In onze tekening geven wij een schematische indruk van de vormen die het stemgeluid aanneemt wanneer 4 mensen elk afzonderlijk het woord „jij" uitspreken. Hun verschillen in „opbouw" van het stemgeluid blijken zo groot dat er in de afbeeldingen totaal verschillen de „bouwsels" ontstaan, hoewel er steeds weer hetzelfde woord is uitgesproken. De verschillen zijn zo groot dat het mogelijk zou kunnen zijn dat men op basis van het stemgeluid een systeem kan ontwikkelen dat van even groot belang kan wor den als het politiesysteem voor vingerafdrukken. Per slot van rekening is het mogelijk om vingerafdrukken te wijzigen, al is dit zeer moeilijk. Zijn stem kan men weliswaar verande ren, maar het grondpatroon van de afbeeldingen van die stem laat zich niet bedriegen. Voorlopig gaan de onderzoe kingen echter verder en het zal nog wel even duren voor men een bruikbaar systeem heeft ontwikkeld uit de mogelijkheid voor het nemen van foto's van onze stem. Hoor. de stem van mijn be minde, door Chanah Mllner. Lie deren en dansen geïnspireerd op teksten uit het Oude Testa ment. Uitgave Servire, Den Haag. Het is alweer enkele jaren ge leden. dat in ons land voor het eerst een groepje Israëlische volksdansers optrad. Toen maak te men kennis met een spontane, jonge en frisse volkskunst, waar van een sterke zeggingskracht uit ging. Deze volkskunst-zang en dans bleek sterk doortrokken van het profetische Bijbelwoord, dat voor het Joodse volk levende werkelijkheid geworden is. Daar uit werden de onderwerpen van het lied en van de dans geno men: het lied van Deborah, de geschiedenis van Esther, de uit tocht uit Egypte. Maar daar naast valt een sterke Jemeniti- voor u besproken sche en Chassidische invloed te bespeuren met name in de melo die en, wat minder, in de dans vorm. terwijl als nog een bron van herkomst de volkskunst van de Balkan aangemerkt moet wor den. De componisten in Israel, die bijzonder mooie bijdragen tot de ze jonge volkskunst leveren, verwerken al deze elementen in hun liederen en dansen. Chanah Mllner nu, die in ons land het Jiddische en het Israëli sche lied heel vaak voordraagt, heeft in een boekje een vijftigtal van deze liederen verzameld, en weer ondervindt men, hoe le vend, hoe tastbaar de Bijbel is. Daar zijn de recitaties van de Torah, daar zijn de Jemenitische volksmelodieën, daar is de aan grijpende Chassidische melodie „Hasjiewenoe elecha" (Verdwe nen is de blijdschap van ons hart. Klaagliederen 5:15-22). Een rijke schat vindt men hier bij elkaar, ook al zal het Iwriet waarin de teksten geschreven zijn, zeker niet door iedereen be grepen worden. Maar gelukkig staat overal de Nederlandse ver taling erbij. Anka mijn anker, door Elja Vlas. Uitgave W. B. Meinema N.V., Delft. Slagvaardigheid het schaken niet in het geding is. Er behoort een scherpe blik bij, een snel onderscheidings vermogen en de kunst om meteen doeltreffende maatregelen te ne men. In deze zin is slagvaardig heid dikwijls, zo niet altijd, een geducht wapen van de schaakspe ler, al dient grif te worden er kend dat er ook stellingen zijn waarin pure slagvaardigheid vaak een tactisch wapen slechts van ondergeschikte bete- In de stellingen, welke u in de ze rubriek vindt, kan de slagvaar digheid hoogtij vieren, zowel in het combinatoire vlak alsook als het om positionele middelen gaat. In feite wordt in deze stellingen aan de lezer gevraagd zijn slagvaar digheid te beproeven! (1) Gligoric-Schmid (Hastings 1951). abcdefgh In deze stelling besliste wit (aan zet) de partij op eenvoudige wijze. Hoe? Oplossingen Hieronder volgen de oplossin gen der vier stellingen, u aange boden in onze rubriek van 7 sep tember jl. onder de titel „De rol van het paard". 1. LandgrafMalmberg. Na 1. Txf6 Pxf6 dreigt zwart door 2. Pg4t de kwaliteit te verove ren. Daarom 2. Tf5! (Na 2. Pg4r 3. fxg4 is de toren gedekt). Er volgde 2a6 (om het paard af te snijden, doch nu komt) 3. Pe6! Tf7 4. Pg5 Tf8 5. Pe4! en zwart gaf het op. Hij moet zijn paard redden en ver liest daardoor pion d6 en de par tij- abcdefgh Wit's laatste zet was Pbóc3. Mag zwart nu pion d4 slaan? (2) Skobeleff-Stympelin (Bron onbekend). I 4.4 Td6 2. genoeg plan 2. tuur voor oudere meisjes, al kon digt het boek zich als zodanig niet aan. Het verhaalt van een meisje dat van het platteland naar de grote stad komt en ook haar deel betaalt aan de geva ren hieraan verbonden. Doch de schrijfster stelt a.h.w. Gods be waring van zijn kinderen cen traal. Op zichzelf juist, doch zij doet wat al te kinderlijk en na ïef. ze schept nog te opzettelijk christelijke lectuur. En bovendien ontkomt zij in haar taalgebruik en zinsstructuur niet aan een hin derlijke burgerlijkheid. Ze is nog teveel afhankelijk van haar fei tenmateriaal en weet haar figu ren nog niet uit te diepen. Zo is dit geen sterk boekje geworden. Niettemin staat vast, dat Elja schrijven kan en dat zij. wanneer zij de nu nog vaak hinderlijke te korten weet te overwinnen, beter werk zal leveren. Daar wachten we dan ook op. abcdefgh Zwart speelde 1Te4 (dreigt Te7f en Df8 mat). Gaf wit het op? (3) Rusenescu-Israilovici (Boekarest 1953). 2. ReinhardtFauth. Zwart gaf het op omdat op 1. Da3! volgt. Wonderlijk was wit helemaal niet vai Da3 te spelen. Hij had Txd5 willen voortzetten en aat 3. MasermannLiebscher. Zwart had 1Pg4! moeten spelen (verhindert 2. Td7? wegens 2. Delf gevolgd door mat). Maar zwart speelde 1. Pf5? en liet daarmee 2. Td7! toe. Er volgde 2. Del+ 2. Kh2 De5t 3. Kh2 De5f 4. g3. Pd6 (biedt pion h7 als zoenoffer aan) 5. Txd6! De2 6. Td2ü De7 7. Te2ü en zwart gaf het op wegens 7. Dxe2 8. Df6ï Kg8 9. DCTt Kh8 10. Dxh7 mat. 4. KühnHauschild. Op 1. Ke4? volgde 2. Pe"! Tg7 3. g3! Kf3 4 Pf5! Ke2 5. Td8 Tg6 6. h4! Lg7 7. Tg8 Kd2 8. h5 Tg4 9. Kg2 Kxc2 10. Pe3i Kxb2 11. Pxg4 c5 12. Txg7 c4 13. Txc7 c3 14. Pe3 b5 15. Txh7 en zwart gaf het (eindelijk) op. Correctie. Wij komen terug op de (2e( stelling Persitz N.N. uit onze rubriek van 10 augustus jl. Onze oplossing was: De doodsteek is 1. Dxg6! Maar dat is niet juist, omdat wit na 1. Telt! 2. Ke2 Tc2f 3. Kd3 Lxg6 4. Kc2 Kg3 niet meer winnen kan. Wit kan echter in de diagramstelling tóch winnen, en wel door 1. Dxc5! bxc5! 2. b6 enz. De grap is. dat in ons diagram een witte pion op c2 ontbrak. Als u die erbij zet is de oorspron- zet) „Ja" gezegd de. Goudreinetstraat 125, Den Kr ii iswoord-puzzel Horizontaal: 1. schijngestalte der 5. godheid der Hindoes, 9 Indische zonnegod. 14 zijtak Rhóne, 16. Duits wijsgeer. 18. insekt, 19. bijwoord, 21. salaris. 22. gemeente in Gelderland. 23 voorzetsel. 24. ledige zeeschelp. 26. inhoudsmaat <afk), 27. haarvlecht, 29 het rek i het rookspek hang, 31. geld (bargoens), 32. vis, 34, baan balspel, 35. stad in Mexico. 37. aalgeer. 39. voegwoord, 41, voegwoord (Fr.). 42. gesloten. 43, bijrivier van de Rhone, 45. voorzetsel, 46. gebod, 47. water in Friesland. 48. specerij, 50 gemeente in N. Brabant, 52. openbare wandelplaats, 53. verouderd woord voor ivoor, 55. mens, 56. korf. 57. zonder medelijden. 60. militair commando, 61. voorzetsel. 62. term bij kaartspelen. 64. bijwoord, 65. artikel <afk), 66. vogel, 68. plaats in Drenthe. 70. stadje in België. 72. kneep, 74. bijwoord. 75. legering van osmium en wolfraam, 76. inwendig lichaamsdeel. 77. koemestvocht. Verticaal. 1. zomervogeltje. 2. de twaalf machtige goden der Ger manen. 3. zoon van Noach. 4 iemand de achting geven welke hem toekomt. 6. pers. voornaamw., 7. kade. 8. positieve elektrode. 10 maan stand. 11. dorp in Gelderland, 12. oorzaak, 13. oorlogsgod, 15. zeker dorp in Friesland. 40 armoede 'bargoens). 41. voedsel. 44. openi ener fuik, 46. tweetal. 48. zijde. 49. achting, 51. lengtemaat (afk). haak met ring om balken te kantelen, 54. bontjas. 56. Nederlands schilder. 57. stad in Oostenrijk. 58 dunne overjas. 59.^ kleine^ rozijn zonder pit, 60. kring om zoi naam, 64. nobel. 67. steen, i 73. per expresse (afk). OPLOSSING yAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. stulp, 5. salto. 9. Garda, 13. Noor, 15. Aar. 16. rob 48 vaas. 17. Em, 19. loom. 21. vilt, 22. p.e.. 23. ram. 25. Louisiana. lol, 4. Pool. 6. Aa, 7. lans, 8. tr.. 9. gala, 10. aat, 11. Rs. 12. agent, 14. room, 16. vink, 18. maag. 20. muis. 21. vaal. 22. pose, 24. Maas. 26. Isar. 27. idee. 28. page, 30. plantsoen. 33. Marezaten. 35. Ari, 37. borstel. 38. Gen. 39. Davos, 41 appel, 43. veter, 44. ronde, 46. rob, 48. arm. 49. ons, 50. pan, 56. los. 58. lap. 60. peer. 61. pair. 62. niet. 64. slok. 65. Hein. 66. tact. 28. pon. 29. kaap. 31. mis, 32. dak. 67 'Elis 69 'stop 70 'taart, 71. sabel. 38. gage. 40. Sara, 42. roe, 43. Vere. 45. ar. 47. nipa. 49. Oene. 50. Po. 51. voet. 52. present. 53. Zaan. 54. Ob. 55. slem. 57. sela, 59. n.d.. 60 Pool, 61. pen. 63. rats. 65. hees. 66. talie, 68. pels. 70 teen. 71. rai. 72. elp. 74. nota, 76. air, 77. Lu e. 73. punt. 75. alles, 77. lila, 78. Erin. 79. sein. 82. por. 84. lei, 86. dr. 87. sa. 88. mi. 90. Ne. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór don derdag a s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit- cretius, 80. kol, 81. An. 82. pint, sluitend op een briefkaart worden 53. snel, 85. pl. 86. dole. 87. sim. HP. tien, 91. tarra, 92. 1 Verticaal1. sterk, 2. geschreven In de linkerboven- VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DR DE - VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD - VOOR DE JE Dag nichten en neven, Hebben jullie ook zo genoten van het fijne weekeind? Tsjonge wat was dat lekker en wat konden we van de zon genieten. Zijn jullie nog een beetje bruin geworden? Er zijn zelfs nog nichten en neven, en het zijn echte geluksvogels, die naar het strand zijn geweest. Wat heeft de zon deze week goed zijn best gedaan. Mmmm, heerlijk die warme zonne stralen. We zouden bijna weer zin krijgen om met vakantie te gaan. meisjes en jongens! Maar ja, ons werk op school roept weer en we moeten echt héél goed ons best doen. Vergeten jullie niet je volledige adres on deraan de brief te schrijven? Je bespaart dan tante Jos heel wat werk hoor! Denken jullie er dus goed aan naam, straat en de plaats waar je woont moet ook onderaan de brief staan. Niet vergeten hoor! Hebben jullie Gijsje allemaal een kaart ge stuurd? We gaan nu eerst eens naar de oplossing van de puzzel kijken voor we aan de brievenschrijverij be ginnen. Het is een ventje met een hoge hoed. het bloemencorso mooi? Wat mag je allemaal op de blok fluit spelen. Fijn dat jij les krijgt. Bedankt voor je teke ning hoor! Natuurlijk mag jij ook mee doen Dik Stapper Alphen aan de Rijn. Hartelijk welkom bij de nichten en neven. Van jou kreeg ik ook al zo'n prach tige tekening. Fijn hoor! Mmm, wat zal jij deftig zijn met zoveel moois. Heeft r door MIEKE DEN OUDEN (Vervolg) De prijzen gaan naar Piet Steenks, 's-Gravenzande en Harriët Veldwlsch, Texel. Hiep-hiep-hoera! Ria v. d. Heiden. Olga Hess, Hanneke de Leeuw van Wee- nen, Gerda Verweij en Anne Zonnenberg van harte gefeli citeerd met jullie verjaardag van de nichten en neven. We gaan nu de brieven be antwoorden. Prachtig dat jullie voor de zieke mensen gaan zingen Ria Schellevis 's-Gravenzan de. Heeft jouw oma lang bij jullie glogeerd? Ben je met dit mooie weer nog naar het strand geweest? Wat zal jij nu nog lekker bruin worden. Jij boft maar dat je zo dicht bij het strand woont. Heerlijk dat jij zo lang aan het logeren bent geweest Joke Schouls Lisse. Was het mooi weer? Heerlijk dat jij zo bruin bent geworden. Bedankt voor je brief hoor! Hoe gaat het op school? Wanneer ben jij precies jarig? Bedankt voor je mooie kaart Anje Smit Den Haag. Wat heb jij wel kunnen genieten. Jij voelde je natuurlijk een echte dame met je nylons aan. Was het water niet koud? Nee hoor. voor zover ik weet bestaat er in Den Haag geen Noorderpark. Wat zijn er een prachtige tuinen in het Zuiderpark. Wat kreeg ik van jou een mooie tekening Anneke Smit Koudekerk aan de Rijn. Har telijk bedankt hoor! Ik dacht werkelijk dat jij tante Jos aan het vergeten was. Fijn dat ik nu weer een brief van je kreeg. Heb je mooie vogels ge zien in Avifauna? Christiaan is maar erg verwend hoor! Grappig zo'n klein poesje. Mag je het houden? Heb je het al een naam gegeven? Fiets jij graag? Zo af en toe een briefje schrijven kan er toch nog wel af Marianne Spaans Den Haag? Fijn dat jij het zo naar je zin hebt op de mulo. Je hebt het toch wel naar je zin gehad in de vakantie? Een goed humeur doet ook heel veel hoor! Volgende keer krijg ik weer een lange brief van jou? Hoe heb jij het gehad bij oma en opa Hans Stapper Al phen aan de Rijn? Wat waren ze wel blij dat je hen kwam opzoeken Allemensen wat heb Jij al veel medaljes. Was Jij hebt grootse plannen Dik! Mocht jij ook in de lam pion-optocht meelopen. Piet Steenks 's-Gravenzande? Was het feest bij jullie? Had jij een mooie lampion? Prachtig dat de eerste klas de eerste prijs kreeg. Waarvoor was het eigenlijk? Tante Jos begreep het niet uit jouw brief. Het is al gauw groot feest Nellie Stein Poeldijk. Heb je al een lange verlanglijst ge maakt? Wat moet jij al vroeg naar school. Het poesje is na tuurlijk erg büj met z'n tehuis. Het je het al een naam ge geven. 'k Geloof best dat jullie hondje niet erg ingenomen was met het nieuwe makker tje. Hoe heet hij eigenlijk? Nou en of het heerlijk weer is. Heel veel plezier op 30 septem ber hoor! Was je erg ziek dat je niet kon schrijven Barreke Tromp Lisse? Ben je nu weer beter? Fijn dat jouw zusje jouw brief schreef. Hoe heet ze? Hoe gaat het op school? Wil jij een neefje worden Flip Verbrugge Den Haag? In welke klas zit jij? Wanneer ben jij jarig. Prachtig dat jij zwemles krijgt. Vind je het fijn? Wanneer mag je diploma gen, netjes toegedekt met kentje en dekentje. Ze leerde I hem kunstjes, hij mocht nader- Schrijf jij voortaan je naam, hand aan haar kleine tafeltje en adres onderaan de brief Ma-stoeltje eten. ze schepte zijn eten rian v. Vliet Rijswijk? Niet JP kW", korfje en voerde - - -- :hi»m eerst als een baby. maar niet meer ge- kennissen brengen, die op rubberonderneming woon- Ze reed hem in haar poppewa- den. Daar zou Njoek het v Hartelijk bedankt hoor! Hoe was het op jou verjaardag? Je schrijft er niets over. Zijn riendinnen niet geweest? Wist jij werkelijk niets te schrijven Ida Verduyn Lange- raar? Volgende keer krijg ik <*0ïc(<i<3S<*<»0Sctc30s<*<»0Sc*-<*aS0H»cScK^ een lange brief? Voor jou is het volgende w«ek zaterdag groot feest Ger da Verweij Pijnacker. Is je verlanglijst al klaar? Je zal eens zien hoe gauw het zater dag is. Is jouw moeder geval len? Je helpt haar toch wel goed? Hoe gaat het met de poesjes" Hier hebben we een leuke kruis woordpuzzel, meisjes en jongens We moeten alle namen van de voorwerpen van links naar rechts invullen. Nu zien jullie blanke, maar ook donker gemaakte hokjes op deze tekening. De woorden in de hokjes 1. 5 en 9 (je leest ze schuin naar be neden) moeten apart vermeld worden hoor Zenden jullie de oplossing in vóór dinsdag 24 september? ser Den Haag. Je doet het ge woon op de post (alleen moet je er natuurlijk extra postze gels opdoen). Zijn jullie nog naar oma en opa geweest? Tante Annie heeft jullie maar erg verwend met zulk mooi postpapier. Allemensen wat ben jij ver schrikkelijk verwend met zo'n prachtige trein, Rick Visser Den Haag. Jij bent maar een echte boffert. Zijn je vrienden nog geweest? Je schrijft er niets over. Hoe was het op de brouwerij van de juf? Vrijland Den Haag? Ga jij graag naar school? Volgende keer moet je echt wat meer schrijven hoor! Hoe heet jouw vriendin? Wat zijn jullie aan het fees ten Wim van der Wel Rijs wijk. Je kan nu natuurlijk nog veel beter leren in zo'n mooie nieuwe school. Zijn het alle maal mooie winkels? Jf schrijft niets over je verjaar dag. Hoe komt dat? Was het niet leuk? Heb jij het vlieg tuig goed kunnen zien? Heb je nog een ballon gekregen? Knap dat jij je poes zoveel kunstjes leert Yvonne v. d. Zeeuw Leiden. Jij krijgt een echte intelligente poes, hoor! Grappig dat hij door een hoe peltje springt. Natuurlijk moet je z'n stoel versieren. Krijgt hij ook een mooie lintje om? Jammer dat jullie helemaal niets schreven Agatha en Wim Zwaanswijk Den Haag. Vol gende keer schrijven jullie wat meer? Jouw vorige brief was te laat Ria van Zwieten Leider dorp. Je moet hem voortaan echt wat eerder verzenden. Mrrrm, wat heb jij fijn op de boerderij genoten. Wat heb je heerlijk kunnen spelen. Mocht je ook in het hooi ravotten? Heerlijk dat je zo dikwijls kan gaan zwemmen. Wat hebben jullie een mooie kamer. Wat zal jouw pop deftig zijn met die mooie kleertjes. Heeft hij een mooie naam? Heb je genoten in het mu seum, Imy Zijlstra Den Haag? Heb je veel gezien? Heerlijk dat oma en opa bij jullie lo geren. Wat kan je ze nu fijn verwennen. Volgende keer kon zelf de waterkraan open draaien, maar vergat meestal hem ook weer dicht te doen! En zo gingen er heel prettige maan den voorbij. Maar toen gebeurde er iets naars. De vader van Mar- janneke werd heel ziek. En toen opgeknapt was, zei n. dat hij niet lan- tropisch klimaat mocht werken. En toen moest het hele gezin voor goed naar Hol land. O. wat akelig allemaal, vond Marjanneke. Holland zou ook best wel een heerlijk land zijn, maar zij was nu eenmaal aan het warmere land gewend, en het ergste was. dat Njoek nu niet mee mocht. Moeder had haar uitgelegd, dat het voor het aapje een te grote overgang was. Vader moest zo snel mogelijk naar Holland, en dus zouden zij met een vliegtuig gaan. „Waar moeten we Njoek dan laten?" snikte Marjanneke.' „Kunnen we hem niet naar het vakantiehuisje terugbrengen?" Maar dal ging natuurlijk niet. Het vakantiehuis je werd verkocht. Maar Marjan- neke's moeder wist een andere oplossing. Ze zouden het aapje gezellig krijgen, want deze men sen hielden dolveel van dieren en hadden wel meer aapjes gehad. En nu waren er ook nog ande re huisdieren waar Njoek gezel schap aan zou hebben. Zo zou hij Marjanneke niet al te erg missen, dacht moeder. En dat gebeurden dan ook. een paar weken voordat Marjanneke haar ouders uit het land weg- werd Njoek naar de on- ing gebracht bij de ande mensenfamilie. In het begin zocht hij maar steeds naar Marjanneke. maar er waren hier ook kinderen met wie hij spe len kon en dan nog vier hon den, een stel poezen en twee rij paarden. Zijn speelterrein was veel gro ter geworden, dan bij de familie in de stad. Het huis was niet alleen groter, maar de tuin ook. Ja. Njoek kwam eigenlijk weer in de bossen terecht, want de rubberplantage was heel uitge- had hij ïog wel genoeg aan. De dieren vonden hem een leuke aanwinst en hij mocht bij alle honden en paarden op de rug klimmen. En de kinderen waren misschien wel niet zo lief als Marjanneke. zijn eerste mensen- iendinnetje, maar hij wende m hen. En zo begon er een heel ander leven voor Njoek. EINDE toch Nu komt nog een mooi vers- Toen belde vader 't vliegveld op je dat een van onze nichtj 1 >or ons overschreef: De trap is weggehaald. Toen vader 's morgen wak ker werd Toen riep hij: welverdraaid, Kijk nou is wat er is ge beurd De trap is weggewaaid. En moeder zei; Hoe moet dat r Hoe komen we beneden? De hele trav is weggewaaid |We zulle„ Met vijfenzestig treden. En riep: Hallo, Hallo! Stuurt u een helicoptertje En krijgen we 't cadeau? Er kwam een helicoptertje Dat landde op het plat Het bracht hen naar beneden toe Zie zo. en. dat was dat. En moeder zei: Nu moeten wij Een nieuwe trap gaan bouwen Maar vader riep: Ach Bets, waarom? houwen. De hinders kwamen uit hun bed En riepen: Heerlijk zeg! We kunnen lekker niet naar school Want onze trap is weg. En vader nam de telefoon en belde naar 't kantoor En voortaan houden ze 't r Waar heb jij gelogeerd in de vakantie Harriët Veldwisch Texel? Heb je genoten? Wat zal jij nu heerlijk bruin kun nen worden met dit mooie weer. Ga je dikwijls naar de grote zee kijken? Hoe gaat het op school? Ze zijn nu heel tevreden Ze gaan per helicoptertje Omhoog en naar beneden. En vader zegt: Nou zie je Bets Die trappen zijn maar ouder wets. „Zeg baas, de trap is wegge- Meisjes en jongens de brle- waaid venbus ls helemaal leeg. Zor gen jullie weer 1 De letters A t.m, Ik kan niet komen hoor!" A 1*11 b( Genieten jullie 1 Geen melk, geen kaas, geen I JSfénïe VS?'" h°°r! fruit. Ze konden het niet halen ook Ze konden er niet uit. Daar zaten ze drie dagen lang En werden bleek en mager Want niemand kon naar boven toe Geen bakker en geen slager.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 16