Varen op de Biesbosch Sonneheerdt KASJE, „Als de boeren verdwijnen is het gedaan' ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1961 Schipper Jan Broeken lacht Een veldschuur rijst op uit de haag van riet en wilgen. Schipper Jan Broeken koerst zijn aak naar de wal van Drim- melen. Het geraas van uit een gierig zien ze het schip nade- JAN BROEKEN: het raakt gedaan met deze transporten PIET BROEKEN: zes ossen magnifiek het MAN EN PAARD: Schipper Broeken in scheepsruim minu en geen vee waarmee Broekens schip beladen is, maar een drie ton wegende combine van land bouwer Verlinden. Hij heeft de machine in Zeeuwsch Vlaanderen gekocht; van zijn broer, die han delt in landbouwwerktuigen. Om over het hoge, rode ding te kunnen heenkijken heeft Broe ken het stuurrad op het dak van de kajuit geplaatst. Zo laveert hij de boot naar het ..Gat van de Gijster"; daar moet de maai- dorsmachine heen. Een enkele keer rukt hij aan een koordje. De ruk gaat gepaard met een fel le hoornstoot. Dan nadert een jachtje langs de dichtbegroeide Jan Broeken (51 jaar) is een er varen schipper. „Altijd al geva ren". vertelt hij. ,,Op Duitsland, België, Frankrijk, noem maar op. Vaar nu tien jaar op de Biesbosch. Ben in Oosterhout geboren. Het is druk. nog wel tenminste. Maar het raakt gedaan met dergelijke transporten. Straks is er geen e te verdienen". Bedrukt Een paard hinnikt. De der tien jaar oude merrie in het ruim van het schip schudt haar manen en hinnikt terug, uitda gend. Even begluurt zij het spektakel voor haar: twintig paarden en een groot aantal koeien. Dan droomt zij weer ge laten verder. Een man met een vechtpetje en enkele knapen hebben op het land de beesten vee van verschillende eigenaren bij een gedreven. Een stuk of acht moeten er mee. Schipper Broe ken, petje op, donker kijkend, legt een vondertje uit. Een vee koopman uit Stellendam komt de boot af. Hij monstert vluch tig de ossen die hij heeft ge kocht. Voorzichtig stuwen de mannen de dieren naar de loopplank. De «öhipper en de man met het vechtpetje binden ze vast, netjes naast de schimmel die voor het eerst in haar leven de Biesbosch verlaat. Zij zal niet terugkeren en haar forse hoeven zullen niet meer klepperen op de stenen werf van de hooggelegen Amalia-hoeve. ,,Die is voor de consumptie", zegt de schipper. Vlot gegaan De zoon van de schipper, Piet (17 jaar), vlasblond snorretje, ruig-bleke haardos, heeft het roer van zijn vader overgenomen. ..Vlot gegaan", vindt Piet. Hij is met het werk al even vertrouwd als de beste Biesbosch-schipper. „Vorig jaar liep het niet zo ge smeerd. We moesten beesten la den op de Turfzak. Dik vier uur hadden we nodig om de loeders te vangen. Twee boten met bijna hon derd beesten. Op een gegeven mo ment zaten we omhoog, het wa ter was te ver gezakt. Geen duim verder konden we". „Mijn vader krabde eens onder zijn petje en zei: Niks aan te doen Pietje, er is maar één oplossing; we wippen er een stuk of wat overboord. Ze zwemmen wel naar de kant. Zes ossen kregen de broek aan en we takelden ze mag nifiek het ruim uit. Wat zwom- „Vijf gingen er de goede kant op, maar met die ene hadden we dols. Die vertikte het naar de wal t was of hij ons bomen, het rode dak van een uitlachte en zei: daar straks had- boerderij. Op de dijk: spelende den jullie me, nu is het mijn kinderen en een luid keffend Kees beurt". hondje. De vonder wordt uitgelegd finmirfnl en even later krijgen de pinken en oemartel ossen gezelschap van een paar „Afijn, we kwamen wat minder stieren" diep te liggen en raakten na veel Het js voi: negentien bees- gemartel vlot. Toen zwom ook de ten en een paard. De Stellendam zesde os naar het land". se veekoopman kijkt voldaan. Het gebrul van de motor ver- schipper Broeken lacht. Bruisend Broeken kijkt bedrukt: klemt een sigaret tussen zijn lippen en vervolgt: „De meeste boeren hier hebben tegenwoordig vervoer, een eigen boot. Vroeger moest ik ge regeld dorsmachines van de ene naar de andere polder brengen. Nu wordt alles gemaaidorst en bijna iedere landbouwer in de Biesbosch heeft één of meer com- „Ik zie aankomen dat er ook nog eens aardig wat boeren uit de Biesbosch verdwijnen. Laat de Deltawerken maar eens klaar zijn. Nee, het raakt gedaan met deze transporten. En daarom zeg ik: rap overschakelen jongen: op weekendboten. Ik bouw /.e zelf. Verhuur al vijtig roeibootjes; met en zonder motor. Loopt goed." „Geen slag" „We hebben drukke weken ge had met die bootjes", weet Broe ken junior. „Verleden jaar had den we een grap: Twaalf boten bleven in de Biesbosch hangen. Het woei flink. Een visser had me onderweg gezegd: Kerel ga er op af, anders komen een paar van die pleziermakers niet thuis. Ze kunnen geen slag roeien". „Ik er met de grote boot naar toe. De jongens hadden het kwaad, dat zag je zo. Ze hadden geen kracht om vooruit te komen. Ik zal jullie wel thuis brengen, zei ik- Mijn diesel is mans zat. Knoop te de boten allemaal aan mijn schip en nam de roeiertjes aan boord. De drenkelingen omhelsden me bijna zo blij waren ze. Alleen, durfden ze het niet De maaidorser is gelost. De boot vaart de kreek uit. Morgen is er weer een transport voor va der en zoon Broeken. Een vracht graan of stro, een kapotte tractor misschien of een lading vee. Het water glijdt rimpeloos voor bij. Op de voorplecht staan wat paar zakken graan op de heen- Belgen. Ze zijn meegegaan, zo- lading glanzend i A Een „ranch" in de Biesbosch. Kalmpjes worden de dieren naar het schip gedreven. Combine Over de ruigte ligt een fijne paarsachtige kleur. De wilge rijsjes en rietpluimen hebben hun fluistergesprekken gestaakt. De stilte heerst. ARIE VAN PAS. VAN BLOEM'EN PLANT speelgoed voor de liefhebber „Wil je wel ge loven dat ik, sinds ik mijn kasje heb gebouwd, nooit meer behoefte heb om de straat op te fiefhebster, die in haar kleine stads tuintje net zo lang gepuzzeld heeft tot er een kasje bij kon. „Speelgoed voor volwasse- lachend op, „want je kunt er haast niet afblijven, je wordt er steeds weer naar toe ge trokken. En als 't straks buiten koud is en hier brandt dë kachel, dan is 't in de kas een feest van kleuren, waar je niet op uitgeke ken raakt!" Een kasje is na tuurlijk in zekere zin een luxe, maar dat is toch met el ke hobby het ge val, maar yoor de plantenliefhebber is-,het een ideale vrije tij besteding, die hij dicht bij huis kan genieten. De handigen onder ons bou wen het zelf of laten het ge raamte door een timmerman en metselaar opzetten en ma ken het zelf af. Maar we be horen nu eenmaal niet alle maal tot het leger van doe-het- zelvers en daarom is het p'e- zierig dat er enkele kassen- bouwers zijn, die zich speciaal op de kleine liefhebberskas toeleggen. We kopen het kas je als bouwpakket en aan ons de taak het in elkaar te zet ten en te beglazen. Dergelijke kasjes hebben ae volgende af metingen: lengte 2.48 m, breedte 1.91 m. r.okhoogte 2.26 elk ge- Een kasje niet olieveruarmini pijp door de kas, geschikt i de kleine man m. en hoogte ken 1.55. Een knus klein ding dat haast in elke tuin past. Wie er wat meer geld1 voor over heeft kan bij een andere firma het kasje van de grond af laten opbouwen, het graaf- gaan, laat val verwarming in aanbren- ,jj gen, want in een onverwarmd J kasje zijn de mogelijkheden ge ring en speciaal in de winter zal het leeg moeten blijven, omdat de vorst er vrij spel heeft. U hebt gelijk dat het daardoor aanmerkelijk duur der wordt, maar alléén een verwarmd kasje zal uw lief hebberij voor'het kweken van planten ten volle kunnen be vredigen. Het meest primitief is een petroleumstel, blauwbrander, mits met een goede afvoer. Daardoor is het voldoende een soort trechter over het stel te zetten, waarin een pijp uit mondt, die'door de kas wordt geleid en in een schoorsteen tje eindigt. Uiteindelijk is het de bedoeling dat de verwar ming ononderbroken blijft bran den. Daarvoor wordt ook met succes een zg. broeikaskachel (petroleum) of een petroleum- radiator met afvoer gebruikt. Veel gemakkelijker, maar na tuurlijk kostbaarder is een olie kachel, aangesloten op een 200 liter vat buiten. En als er elektrisch licht in de kas is, kan met behulp van een ther mostaat het wanmteniveau ge regeld worden en op peil blij- Elect-risch Een moderne ideale stof- klefn ditiê vriT€ verwarming, zonder af voer, bestaan uit twee elektri sche ribbebuiskachels onder de tabletten, die ook op een ther mostaat werken. Ze worden Nieuwe werkplaats nodig door mechanisatie 650.000 FOLDERS VERSPREID werk incluis en hij heeft niets 10 cm van het glas en 15 cm anders te doen als er de plan- onder de tabletten aanee- J—* de warmte ook door de kassenbouwer worden langs de ramen circuleert. Het aangebracht, inclusief schoor- voeren met plastic in de win steen. goten, tabletten en een ter is een man:er om de warm waterreservoir. De afmetingen van een dergelijk model kasje ,e beter te bewaren. Als de zijn wat groter. Hierbij is de verwarming doelmatig is, zal lengte 3.05 m„ de breedte 2.25 de capaciteit zodanig moeten de' hoogtó vaT de z?jwTndIÏ dat temperatuurde,- 1.55 m. Is het eerste kasje dus schil van 40 gr. C overbrugd een echt éénmans geval, het kan worden en dat komt er tweede heeft wat meer ruimte Nieuwe boeken voor u besproken Commissaris Omnibus, door H. Voordewind. Uitgave Bert Bakker/Daamen N.V., Den Haag. Vier van de boeken, die de H VRAAGT VIJF TON (Van een onzer verslaggevers) ET BLINDENTEHUIS Sonneheerdt in Ermelo is een actie gestart om geld bijeen te brengen voor een gepensioneerde politie-commissa- belangrijke uitbreiding: als de campagne slaagt zal nog vernissen °°bije S het ^Amsterdamse volgende zomer worden begonnen met de bouw van een «ïans inh^n omnibus6van ruim geheel nieuw werkplaatsengebouw. achthonderd pagina's gebundeld: „De commissaris vertelt", „De commissaris vertelt verder" „De commissaris vertelt door' en „De commissaris vertelt ove donker Amsterdam". De laten zich gemakke lijk lezen, omdat ze die aspecten het politiewerk tot onder- de oud- getouwen kwamen vervangen. En- werp hebben die het publiek het machines kele maanden geleden werden ze geplaatst. Echter, provisorisch. dat Want een goede plaats het oude werk- Hocvccl? Wc hopen op vijf ton, :egt de heer Munnik. Maar of inzit? In ieder geval zul- met drie of vier ton ook meest aanspreken. De verhalen plaatsengebouw niet beschikbaar, al dik tevreden zijn. Mocht zijn echter ook interessant, zover zij een overzicht vormen van veertig jaar (Amsterdamse) politie. De herinneringen van de schrijver zijn overigens, zoals on ze lezers wel weten, nogal in dis- Mens en grondspoor, door Bert Schierbeek en L Tb. Leh- mann. Uitgave Heijnis N.V., Amsterdam. Populaire inleiding tot de prehis torie van Nederland. Bijgestaan door prof. dr. W. Glasbergen, hoogleraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, t--1- ben de auteur Schierbeek en schrijver-archeoloog Lehmann boeiende schets ontworpen De vloeren bleken niet sterk noeg om de zware gevaartes te dragen. En daarom zette het be stuur van de vereniging (tot chris telijk hulpbetoon aan blinden) vaart achter de plannen, die al geruime tijd ir binnenkomen dan kum ook misschien andere wensen worden vervuld. Want het werkplaatsengebouw (waarin tevens het magazijn en de kantoorruimten worden onder- gezellig samen werken van man en vrouw, omdat je er wat meer armslag hebt. Maar de verwezenlijking van onze idealen op dit punt is doorgaans een kwestie van tijd en geld. Verwarming Zoudt u er ooit toe over- op neer dat het bij 20 gr. C. vorst in de kas 20 gr. C. is, zodat tropische en tere plan ten geen kans lopen het lood je te leggen. Eerst dan zal de echte liefhebber het volle genot en profijt van een kas je kunnen hebben! A. C. MULLER-IDZERDA. i (e j. io Pn io van de vereniging. Een u» ucuhjimcvcu. m cuikic uu«- i» j-»*»ua» i-uu« -■« SLJ !L„ontspanningszaal staat ook op de derdduizenden van deze folders is er steeds gebouwd en nog aan te schaffen weeimacni- «ïr.™ u-pUm nieuwri Hi> mpi-hniiUerinp bestaat de uitoefening wone blindenvakken, borsteltrekken var. manden ;t Op het ogenblik, zegt de heei het vlechten Munnik, gebruiken we daarvooi matten. de huiskamer van het internaat Ontwerp eggestuurd en deze weken meuwd. De mechanisering van gaat de rest van dc 650.000 ver- de weverij is nu een nieuwe stap. zoeken om financiële hulp de deur Een belangrijke stap. die ons uit. naar wij hopen ook flnaa- e en Het verenisingsbestuur heeft cleel voordeel ral brengen, deze goede hoop dat de actie weerklank de huiskamer We willen echter grotere zaal. En het plan in te richten in het oude werk- za] vinden. Ook bij vorige acties Zegt algemeen adviseur J. Mun- "(Te nik (die zelf 23 jaar lang direc- Da*arin >en teur is geweest, maar in deze (heek uuttc» xk". Jan functie enkele jaren geleden met bracht. Nog het tot de verbeelding sprekende pensioen ging): de uitbreiding sioenfonds vt.-. was hard nodig. De werkplaatsen 65 waardoor hen -aat n (waar een 60-tal blinden werken) boven de a.O.W. kan worden ge- £ouw tie iaar oud en ver- uuu leven van onze verre voorouders. Veel voorkomende misverstanden en fantasieën worden beteugeld. Het boek is prachtig uitgevoerd en bevat tal van duidelijke foto's van voorwerpen, die duizenden j geleden J bruikt. dertig jaar oud nieuwing is dus geen overbodige luxe. Met enige trots legt hij de teke- land werden" ge- ningen op tafel, plannen die nog geven. vuiucii. „,j ÜSP „„.—o Door mechanisatie zal de gebleken dat velen het werk r}i zichzelf binnen enkele onder de blinden een warm hart A"" v""— toedragen. De bouw van het nieuwe bejaardenpaviljoen twee wens: een pen- jaar terug is daar het bewijs blinden boven de Men is er dan ook uitkering dat bet nieuwe werkplaatsenge- 17 ha op eigen temi¥ veerd. er zal kn- „AÏr1?1 kunnen bedruipen. De reden is duidelijk: de produktie wordt verhoogd (er zijn al blinden wijs vuui c,ie twee l*r'e machines tegelijk overtuigd PJ'!2™ dus Folders Dc actie wordt gevoerd door gereserveerd, Voordeel laagd. Dat betekent dat i winkels kunnen gaan leveren, ijl we tot nu toe alleen bij particulieren een afzetgebied von- niet veel verder zijn dan een met folders een beroep te doen Voor de blinden zelf heeft dat het voprdeel van hogere lonen in Sonneheerdt gaat met zijn tijd de toekomst. Giften Gezien de gunstige vooruitzich ten wordt ook overwogen de an dere afdelingen in de werkplaats te mechaniseren. Maar dat is van latere orde. Eerst zal het nieuwe gebouw er moeten komen. Zodra we twee of drie ton bij elkaar hebben begin nen we met de bouw. zegt de heer Munnik, die goede hoop beeft dat het geld er voor de vol gende zomer zal zijn. Gironummer 817577 van de Rot- terdamsche Bank Ermelo (op 't strookje „Sonneheerdt" B) staat open voor giften. Giften, die de stenen zullen moeten vormen voor het nieuwe gebouw, waar de wordt S^et verborgen leven van de bloem Het verborgen leven van dê ze. waarop dat in dit boekje tot bloem, door J. M. Guilcher. stand werd gebracht. Een voor- Foto's R. H. Noailles. Uitgave treffelijke poging om de wonde- Contact, Amsterdam. Vertaling ren in de plantenwereld nader tot uit het Frans door dr. D. Hil- de belangstellende leek te bren- lenius. gen! Een biologisch werkje, dat de wordingsgeschiedenis der planten behandelt. Dank zij de fotografie ZAK-ENCYC LOPEDIE ganisme in de natuurwereld dich- VOOT TUINLIEFHEBBERS ter onder de ogen van het publiek gebracht. De wandelaar in de na- Zak-encyelopedie voor Tuln- tuur, zonder biologische kennis, is liefhebbers, door H. Muvser. dikwijls niet in staat de belang- Uitgave In de Toren, Baarn. rijkste stadia van de voorplanting bij planten met het blote oog Zoals de schrijver in zijn voor waar te nemen Daarom kan dit woord meedeelt is dit beknopte boekje over het verborgen leven boekje in klein formaat bedoeld der, planten, waarin het prachti- om in de tuin meegedragen en ge en duidelijke fotomateriaal de geraadpleegd te worden. De hoofdschotel vormt, de outsider naam van de schrijver, hortula- een zeer verhelderend beeld ge- rms van het Cantonspark te ven van de verschillende situaties. Baarn, is een waarborg voor de die zich bij het vormen van een kwaliteit van de inhoud. Uiter- nieuw organisme voordoen De aard moest in een dergelijk werk- foto's geven ons de voortplan- je de keuze van planten sterk tingsorganen, de bevruchting en beperkt blijven, maar daardoor de zaadvorming bij diverse plan- kon de schrijver dan ook garan ten te zien. De tekst is onderge- deren dat alle vermelde soorten schikt aan de afbeeldingen en in ons land verkrijgbaar zijn. dient alleen ter verduidelijking Bekijken wij het boekje door de van de detailopnamen. ogen van een volslagen leek, De ontwikkeling van bloemknop waarvoor het ongetwijfeld ge- tot zaad bij de klaproos is een schreven werd. dan moeten wij der meest fascinerende gedeelten constateren dat de inhoud van de van het boekje. Dat bepaalde maandkalender wel erg summier planten aangepaste organen be- werd samengesteld. Daardoor zitten om het overbrengen van vindt de liefhebber er niet ge- het stuifmeel door insecten beter heel de ruggesteun in die hij voor te verzekeren, zien wij duidelijk zijn tuinarbeid nodig heeft. Daar in beeld gebracht bij zuurbes, sa- de plaatsruimte het toelaat, zou lie en pijlbloem. De tekst ver- de schrijver er bij een volgende telt ons hoe ongeveer een tiende druk goed aan doen de lijst van van alle bloeiende planten be- maandelijkse werkzaamheden uit vrucht wordt door de wind, de te breiden ten gerieve van zijn rest door zelfbestuivizig en in- onkundige lezers. Bovendien zou secten. Wij zien het verschil tus- in het encyclopedisch gedeelte sen mannelijke en vrouwelijke toevoeging van planttijd en bloei- bloemen bij diverse plantensoor- tijd bij de plantennamen een ten en we kijken geboeid naar de waardevolle aanvulling beteke- vormverandering die bevruchte nen. De heer Muyser als vakman stampers ondergaan en tot vruch- is zich er misschien te weinig ten uitgroeien. van bewust hoe gering de kennis Het leven van dc bloem, gericht is van de beginnende tuinier, bestuiving en bevruchting Overigens zal dit handige zak- z.ijn fleurige omslag al zijn wonderlijke boekje facetten getoond. En de lezer ziin weg zekér wel vïnden. voelt zich gegrepen door de wij- A.C.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 13