[Ben Bella trok alle macht aan zich Algerije heeft een president Verzet tegen de grondwet baatte niet WREEDHEID PANTEI In 5 jaar vijftig gevallen van pokken in Europa Bouw van Kanaal-tunnel kost anderhalf miljard Europese samenwerking nutteloos voor consument Jjh een. fioate hy VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1963 (Van een onzer redacteuren) BIJNA geruisloos is Ach- med Ben Bella president van Algerije geworden en heeft dit land een grondwet gekregen, die hem in staat stelt, als alleenheerser op te treden. Deze grondwet legt vrijwel onbeperkte macht in handen van Ben Bella en van het door hem beheerste FLN, het Nationale bevrijdings front, dat als enige politieke partij het parlement zal be volken. Vele vooraanstaande politici hebben zich tegen de dictatoriale plannen van Ben Bella verzet; het heeft echter niet mogen baten. In de alge mene lusteloosheid, die Alge rije een jaar na het verkrij gen van de zo fel begeerde on afhankelijkheid in haar greep houdt, werd er weinig aan dacht aan geschonken. „Wij zijn moe, moe van alles. We willen graag met rust gorden gelaten", zeiden de mannen, die acht jaar lang tegen de Fransen hebben gestreden. staat en dat het leger zijn greep op de partij kan versterken. Daar staat tegenover, dat Ben Bella de militaire invloed wil beperken, door militairen, boerenleiders en ambtena ren tot een hechte eenheid samen te smelten. Kabyh ie Bij zijn ambtsaanvaarding onge veer een jaar geleden kondigde Ben Bella (als premier) aan, dat zijn rege ring geen moeite zou sparen om het land een constitutie te geven. Geduren de elf maanden werd Algerije bestuurd dtoior een regering, die niet anders dan ■voorlopig kon zijn. Zij had niet alleen de taak, de inrichting van de nieuwe staat voor te bereiden maar die ook, zoals de zaken nu eenmaal stonden, de stijl van het toekomstige bewind zou be palen. Evenmin als tevoren iets vast- stortdl over de betrekkingen tussen re gering en parlement kon men voorspel len, welke betekenis aan de politieke partij of partijen zou worden toege kend. Geleidelijk aan kreeg de staat een nieuwe structuur en de nieuwe consti tutie is dan ook niet veel meer dan een vastlegging van wat ln de praktijk al tot stand was gekomen. Heterogeen Het is moeilijk over de tekst van een grondwet een waarde-oordeel te geven. Als altijd moet men ook hier onder scheiden tussen letter en geest. Veel zal zo meent het Franse blad Le Monde afhangen van de wijze, waar op de constitutie zal wordfen toegepast. In beginsel schept de grondwet een staatsinrichting, die geheel en al op de partij berust en men kan zich afvra gen, of die partij in staat zal zijn, het gebouw overeind te houden. Dezer da gen heeft Ben Bella in het parlement gezegd, dat de partij zwak is, maar dat zij bestaat. Het is bekend, dat het FLN de overgang van verzet naar on afhankelijkheid niet al te best heeft doorstaan. De transformatie is met veel pijn gepaard gegaan. De organisatie van het FLN ls niet homogeen en het is de vraag of -zij het zal worden, nu verschillende vooraan staande politici, als Ferhat Abbas, Bel- kacem Krim en anderen, de partij vaarwel hebben gezegd. Het verzet tegen het optreden van Ben Bella is het sterkst in het Kabylen- gebergte, waar de Berbers wonen, die van oudsher tegenstanders zijn geweest van de Arabische meerderheid in het land. Ook Ben Bella is een Arabier. Lang voordat de Arabieren het gebied binnenstroomden, woonden de Berbers er al. De Berbers hebben de verkiezin gen en het referendum over de grond wet voor een groot deel geboycot. Ook de militairen m Kabylië voelen niets voor het eenmansbewind van Ben Bel la. Zij staan bekend als de beste vech ters die Algerije heeft. Het was voorna melijk aan de hardheid en het enorme uithoudingsvermogen van de Berber- strijders te danken, dat Frankrijk er niet in slaagde, Algerije (wat het noem de) te pacificeren. De Berbers vormen geen rechtstreek se bedreiging voor het bewind van Ben Bella. Zij kunnen het hem op den duur echter zo lastig maken, dat hij gedwon gen kan worden, tegemoet te komen aan de algemene ontevredenheid, die kenmerkend is voor de stemming in Algerije. Maghreb Intussen is de eenheid van de Magh reb (zoals het vroegere Frans Noord- Afrika wel werd genoemd) een jaar na dat Algerije onafhankelijk is geworden, nog maar weinig meer dan een politie ke slogan. Al zijn er ondierhandelingen gaande over de harmonisatie van het culturele, economische en politieke be leid, de banden die elk der drie landen met Frankrijk verbinden blijven ster ker dian wat ze onderling verbindt. Zo loopt de telefoonverbinding tussen Al giers en Tunis nog steeds over Parijs. Ben Bella voert een buitenlandse poli tiek, die heel wat meer beoogt dan de eenwording van Marokko, Algerije er Tunesië. Wel was de koning van Ma rokko de eerste, die het onafhankelijke Het leger Ben Bella is tevens secretaris-gene raal van het FLN. Le Monde schrijft, dat dit „nauwelijks democratisch" Maar wat wil men in een land als Al gerije, waar men er eigen opvattingen over de democratie op na houdit e openlijk voor uitkomt, dat men streeft naar een socialisme, zoals dat aanvan kelijk op Cuba zou worden verwezen lijkt. Het is waarschijnlijk, dat Ben Bella nu snel de reorganisatie van partij zal regelen. De vraag is, hoe het leger hierop zal reageren, dat thans de best georganiseerde macht in het land is. Het heeft zijn eigen politieke opvat tingen en beseft dat de partij overeenstemming met de nieuwe stitutie de voornaamste rol gaat len in het levén van de Algerijnen. Het is waar, dat het huidige kader var FLN voornamelijk uit oudstrijdOrs be- 1321) Nadat de handel ln slaven in het begin van de vorige eeuw door de meeste landen ontwettig was ver klaard, maar de slavernij zelf nog ln tal van landen werd getolereerd, koerste de slavenbrik de „Brillante" onder commando van kapitein Ho- mans op de Atlantische Oceaan. De ruimen van de slavenhaler wa ren volgestouwd met 600 negerslaven, die een zoete winst beloofden. Maar het lot had anders beslist, want de 'brik werd opgevangen door 4 krui sers, die uit verschillende richtin gen kwamen opzetten. Homans had echter het geluk 'dat de wind ging liggen vóór het eerste Engelse schip op schootsafstand kwam. De nacht viel In en begun stigd door de duis ternis trof de ka pitein zijn voorbe reidingen om zijn schip van ln be slagneming te red den. Hij bracht zijn grootste anker uit, haalde de anker ketting door de kluisgaten om hem vervolgens rond om het schip buiten de verschan sing te bevestigen. De slaven werden allen aan dek gebracht, met sterke touwen aan de ankerketting gebon den en vervolgens als stukgoederen tegen de verschansing gestapeld. Zo wachtte Homans in de stilte van de nacht de loop der gebeurtenissen af. Weldra kon men de boten die door de kruisers waren uitgezet, horen aankomen. Over het stille water klonk het geknars van de dollingen en het plassen der riemen. Angstig wachtten de vastgebonden slaven op wat er komen zou. Maar Homans wachtte de komst van de naderen de boten niet af. Hij wierp *Un an kerketting uit en stuk voor stuk ver dwenen de daaraan vastgebonden ne gers in de zwarte diepte van het kal me water. Een klagelijk geschreeuw rolde door de duisternis naar de na derende boten, en de Engelse ma trozen roeiden wat zij konden om de slavenhaler tijdig te bereiken. Maar toen zij aan boord kwamen, was er geen neger meer te bekennen. Ho mans lachte hen in het gezicht uit. Het hele scbip stonk naar de ladlnf die het had vervoerd; de grote eet ketels, waarin het eten voor de sla ven was gekookt, dc boeien waarin se hadden vastgezeten, het slaven- voedsel zelf, dit alles wees onom stotelijk op de lading die het schip TOCH IS HET ZO! had vervoerd. Maar er was geen en kele slaaf die als bewijs had kun nen dienen, want de 600 lijken die aan de ankerketting hingen behoef den niet te worden opgehaald. En al dus ging Homans vrij uit en kon de brik zijn reis vervolgen. De wreedheid ln vroeger tijden Je gens slaven bedreven, is onvoorstel baar. Vele omstandigheden werkten daaraan mee. Honderden mannen in de ruimen en op het dek op elkaar gedrongen leverden een voortdurend gevaar voor opstand en muiterij. De onbegrensde macht van de kapitein, de onlustgevoelens die zich tijdens zeereizen in gemeenschappen van uitsluiten mannen doen gelden, het teugelloze leven van de bemanning en hun lage graad van geestelijke ontwik keling, de voortdu rende gevaren, ont beringen, angst en bijgeloof, de mach teloosheid van de slaven, hun vreem de huidskleur en onverstaanbare gebrabbel, angst voor kerkerstraf of galg, het waren even- zovele factoren die de dierlijksfe eigenschappen in de mens deden op bloeien als giftige zwammen in het broeiende tropenwoud. Toch werden sommige slavenhalers nog weerhouden door enige mense lijkheid, anderen door nuchtere be rekening. Want lijken kunnen niet op slavenveilingen worden verkocht. Het loonde de lading niet al te ge schonden af te leveren en daarom be handelden sommigen hun slaven met dezelfde voorzorgen die voor een la ding schapen of rundvee zou zijn ge nomen, zodat de slaven in behoor lijke conditie aan de veilingen kon den worden afgeleverd. Dus: niet te veel gekneusd en niet al te treurig- gezond en niet al te mager. Of het er nu weerzinwekkend wreed, of dragelijk ruw toeging, we kunnen ons voorstellen dat Albert Schweitzer eens verklaarde zijn le ven aan de negers in Afrika te wil len wijden, teneinde de ondragelijke schuld van de blanken tegenover de negers te helpen verlichten. Nu moeten we maar eens overstap pen op een minder gewetensvol on derwerp, t.w. de langste plaatsnaam ter wereld. (Nadruk verboden; Algerije een staatsbezoek bracht, het is een publiek geheim, dat dit be zoek een gevolg was van een „diploma tieke vergissing". van, dat hij pretendeert niet alleen een leider van de Arabische wereld, maar ook van het Afrikaanse continent te zijn. Probleem Niettemin zegt de nieuwe constitutie van Algerije in haar tweede artikel, dat Algerije een integrerend deel van de Arabische Maghreb van de Arabische wereld en van Afrika is. Dit is dus een rangorde voor binnenlands gebruik. Naar buiten is het wel anders. En het is duidelijk, dat de sterkste eenheid vormende factoren in de Maghreb slechts de Franse cultuur en de econo mische banden der drie landen met Frankrijk zijn. Het lijkt moeilijk te zijn, de eenheid te verwezenlijken in een fe deratie van zuiver Arabisch karakter. Marokko en Tunesië voelen er niets voor, door Algerije overheerst te wor den. En Ben Bella zou Ben Bella niet zijn, als hij in zulk een federatie geen dominerende positie zou kunnen inne- Hij staat wat dat betreft voor soort gelijke moeilijkheden als Nasser, die in het Midden-Oosten er maar niet in kan slagen, de Arabische eenheid te ve zenlijken. Ook hij wil dat de anderen zijn leiding aanvaarden en hij duldt geen oppositie. En dat is de oorzaak van de moeilijkheden in het Midden- Oosten en Noord-Afrika. Medeplichtige aanslag op De Gaulle gearresteerd De Franse politie heeft een Hongaar Lajos Marton, voormalig lid van het Franse vreemdelingenlegioen, gearres teerd, zo heeft een zegsman van de Pa- njse politie bekendgemaakt. Marton is dit jaar bij verstek ter dood veroordeeld wegens zijn aandeel in i aanslag op generaal De Gaulle augustus 1962. De 32-jarige Marton twaalf dagen geleden aangehouden en zal binnenkort voor de rechter van instructie worden geleid. Hij zal op nieuw terecht staan, zoals voorzien is in de Franse wet. Marton zou medeplichtig geweest zijn aan de aanslag te Petit-Clamart. De leider van deze aanslag. Jean Marie Bastien Thiry, is in maart voor zijn daad terechtgesteld. Senoritas-Rood In het bekende rode blik De vertrouwde i i lekker licht sigaartje Ingevoerd,uit andere werelddelen In Europa hebben zich in de afgelopen vijf jaar ongeveer vijf tig gevallen van pokken voorge daan, waardoor 250 personen werden besmet. Hieraan moet onmiddellijk worden toegevoegd, dat het gaat om zogenaamde ingevoerde gevallen, dat wil zeg gen ziektehaarden die van buiten Europa naar dit werelddeel zijn overgebracht. Een van de voor naamste oorzaken van deze be smetting zou het toenemend luchtverkeer zijn. Derde mars naar Brussel afgelast De „derde mars op Brussel", die op zondag 27 oktober zou worden gehouden, is gisteren afgelast. Wel heeft het Vlaamse actiecomité besloten op 3 no vember a.s. in optocht naar Antwerpen te gaan om kracht bij te zetten het devies „Een federaal België in federaal Europa". Men neemt aan een mars naar Antwerpen meer effect zal sorteren dan een naar de hoofd stad, omdat bij de eerste twee marsei naar Brussel herhaaldelijk ongeregeld heden zijn voorgekomen tussen Vlaam se deelnemers en franstalige tegenbeto- gers. Zwel in de Franstalige als Vlaamse bladen is het opnieuw houden van een mars ten sterkste afgekeurd. Geen teruggang van economie in EEG in 1964 „Het jaar 1964 zal bij een adequate economische politiek vermoedelijk door een bevredigende en meer evenwichti ge expansie worden gekenmerkt' is de conclusie van het comité vc conjunctuurpolitiek van de Europese Economische Gemeenschap, na de be spreking van de voorlopige nationale begrotingen van de zes landen E.E.G. Het comité voorziet een even sterke stijging van het bruto produkt in de ge meenschap als in 1963 van 4 tot 4,5 pro cent. Voor een teruggang van de econo mische bedrijvigheid hoeft in ieder "eval niet te worden gevreesd. De werkgelegenheid zal waarschijn lijk weer toenemen, zij het wellicht in mindere mate dan in 1962 en 1963. De mogelijkheid bestaat, dat de spannin gen op de arbeidsmarkt enigszins zullen afnemen. Het groeipercentage van de produktieve investeringen in de ge meenschap als geheel zal naar alle waarschijnlijkheid vrijwel onveranderd blijven. Het comité ziet voorts de mo gelijkheid van een neiging tot beperking van prijsstijgingen, terwijl de ontwik keling van de lopende rekening van de betalingsbalans geen bijzondere pro blemen zal oproepen. Aantal Ambonezen bijna verdubbeld Dit heeft een onderzoekcommissie van de wereldgezondheidsorganisatie vastgesteld. Zij heeft haar bevindin gen neergelegd in een rapport, dat gisteren is ingediend op de jaarlijkse bijeenkomst van de commissie voor Europa van de W.G.O., die thans in Stockholm wordt gehouden. De com missie sprak haar ongerustheid uit over deze ontwikkeling. Zij acht het wenselijk dat de medische staf der Europese ziekenhuizen wordt ingeënt. De Britse afgevaardigde Godber drong aan op een zodanige wijziging van het internationale inentingscertificaat, dat hieruit in het vervolg zal blijken of bij de inenting de pokken inderdaad zijn op gekomen. Hij verklaarde dat in Enge land gebleken is dat zes pokkenlijders waren ingeënt met een entstof, die on voldoende uitwerking had. Op het ogenblik zijn er nog op zich zelf staande gevallen van pokken in de steden Zürich, Sofia (Bulgarije), Boe dapest en Oost-Berlijn. Regeringen stemmen in met rapport HET rui zeker dat er seen voor autotreinen, die met tussenpozen Eji is nu zener aai er geen v..f fnt rtprtiff minuten «mden brug over het Kanaal zal komen om een vaste oeverver binding tussen Engeland en Frankrijk tot stand te brengen. De regeringen van beide landen hebben zich voorstander ge toond van een spoorwegtunnel onder deze rivier. Een uitge breid rapport van een aantal deskundigen, dat pleitte voor ondertunneling, heeft de instem ming van beide regeringen ge kregen. Over de bouw van de tunnel die zeker zes jaar zal vergen, is evenwel nog geen be slissing genomen. Het voorstel voor de bouw van spoorwegtunnel werd in 1960 door Kanaal-studiegroep ingediend. Reeds 1956 was er al sprake van een ev> tuele vaste verbinding tussen Engeland en het vaste land van Europa. Een Engels-Franse Kanaal-maatschappij was in dat jaar als gevolg van de natio nalisering van het Suezkanaal verplicht een nieuw investeringsterrein te zoeken. Met nog enkele andere maatschappijen werd toen een onderzoek ingesteld naai de bodemgesteldheid van het Kanaal. De deskundigen kwamen tot de conclu sie dat de bodem uit kalk bestaat, het geen voor de bouw van een tunnel bij zonder gewenst is. De ondernemingen waren bereid de tunnel zelf te bouwen met kapitaal, dat op de open markt worden aangetrokken. Zij wilden echter vrijgesteld zijn van belastingen. Dit is voor de regeringen een heet hangijzer gebleven. Wie nu met de bouw zal wor den belast, is, zoals gezegd nog niet be kend. Alleen de vraag of het een tun nel dan wel een brug zou moeten wor den, is nu definitief opgelost. CONCLUSIES De tunnel zal beginnen (eindigen) in Sangatte in Frankrijk en het eind (begin) punt wordt Dover in Engeland. Sinds de Ambonezen in 1951 in land kwamen, zijn er heel wat Ambo- nezen-kindertjes geboren. Door geboor- tenoverschot steeg hun aantal van 12.500 tot 23.500. Dit blijkt uit de van toelichting op de begroting maatschappelijk werk. Van de in land verblijvende ambonezen wonen 12.260 bij elkaar in 43 woonoorden 8300 in 28 woonwijken. In anderhalf jaar tijd werden twaalf woonoorden opge- gehoopt wordt, worden dit jaar nog Zweeds minister in Straatsburg Ierse politicus houdt fel betoog Een Ierse politicus, Dillen, heeft gis teren vergeefs geprobeerd de afgevaar digden van de Raadgevende Vergade ring van de Raad van Europa op te wekken tot een strijdvaardige en prin cipiële houding. In een felle rede eiste hij, zonder dat men hem echter volgde, dat protest zou worden aangetekend te gen het feit, dat het ideaal der verenig de staten van Europa stervende is, tus sen de zich stabiliserende blokken van zes (Europese Gemeenschap) en zeven (Europese Vrijhandelsassociatie). „Ik ben niet naar Straatsburg gekomen om obligate resoluties over copieuze jaar verslagen goed te keuren", zei hij. Dillen kwam tot deze uitbarsting bij een routine-behandeling van jaarversla gen der E.V.A., E.E.G., E.G.K.S. en Euratom door de Raadgevende Verga dering. waarbij alleen - het E.V.A.-ver- slag aanleiding tot enig debat gaf. Het te danken aan de aanwezigheid de Zweedse minister Gunnar Lan ge, als voorzitter van de E.V.A.-minis terraad en de secretaris-generaal vai de organisatie van de zeven, Figgures. Lange heeft bij het beantwoorden vai vragen moeten toegeven, dat de grote vorderingen van de Europese Vrijhan delsassociatie (de douanetarieven zijn in drie jaar tijd met vijftig procent ver minderd) geen aanwijsbaar profijt heb ben opgeleverd voor de consumenten de lidstaten. In de E.V.A. kan. evenn de E.E.G. een bevredigend ant woord worden gegeven op vragen heven de tweede helft s acht woonoorden gesloten.' Men kent er op, dat volgend jaar 500 gezin- r woonwijken kunnen verhuizen. Bij KB is dr. H. R. van Houten oud-staatssecretaris van buitenlandse za ken. te rekenen van 1 augustus af be noemd tot ambtenaar van de buitenland- dienst der eerste klasse. Boeddhistenleider vrijgelaten De voornaamste leider van de Zuid- vietnamese boeddhisten, de 80-jarige monnik Thitsj Tinh Khiet. is gisteren uit het militaire ziekenhuis te Saigon, waar hij werd vastgehouden, ontslagen en naar een der grote pagodes van de stad overgebracht. Met hem werd een boeddhistische non, Dieu Hue, die voor de regeringsmaatregelen tegen de boed dhisten had gedreigd zichzelf te ver branden uit protest tegen de rege- nngspolitiek, in vrijheid gesteld. Beiden werden bij de actie tegen de pagodes van 20 en 21 augustus gearresteerd. De regering zegt dat "Diitsj Tinh Khiet documenten heeft ondertekend, waarin hij verklaart zich niet bewust te zijn geweest van de activiteiten van meer strijdbare monniken tegen de regering. Hij is naar de pagode van Quang overgebracht, het hoofdkwartier van het met regeringsgoedkeuring nieuw op gerichte „eenheidscomité voor de ve dediging van het zuivere boeddhisme' directe voordelen der Europese samen werking voor de gewone man, zo zei hij wat hulpeloos. Het enige, dat hij kon doen was toezeggen, dat men een stu die van dit verschijnsel zal maken. De Raadgevende Vergadering heeft in een resolutie aan het einde van het de bat een beroep op de E.V.A.-landen ge daan, om hun politiek zoveel mogelijk af te stemmen op een uiteindelijk sa mengaan met het Europa van de Zes. Alle mogelijkheden van de Raad van Europa, de O.E.S.O. (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwik keling) en andere organisaties, dienden daarvoor te worden beiiut. Lange zegde toe, dat de E.V.A. zeker niet zal worden uitgebouwd tot een ri vaal van de Europese Gemeenschap. We moeten natuurlijk eigen oplossin gen voor onze eigen problemen treffen, zo zei bij, maar we zoeken zeker niet opzettelijk regelingen, die de kloof in West-Europa verder zullen verdiepen. Hij was niet pessimistisch t.a.v. uiteindelijk samengaan van Zes ei ook al waren de vooruitzichten de naaste toekomst niet rooskleu vijf tot dertig minuten zouden moeten rijden. Van de totale lengte (51 kilometer) zou 37 kilometer onder het zee-opper vlak komen te liggen. De bouw van de oeververbinding zou ongeveer anderhalf miljard gulden gaan kosten. Het „brugplan" werd door de com missie zonder meer afgewezen. Een brug zou het scheepvaartverkeer ern stig in gevaar brengen, zowel tijdens als na de bouw. Het Kanaal is een van de drukste scheepvaartroutes ter wereld met een doorvaart van 500 schepen per dag. Aftreden Stikker in Parijs ontkend Een woordvoerder van het hoofdkwar tier van de Noord-Atlantische Verdrag», organisatie in Parijs heeft gisteravond het bericht ontkend, volgens welke de huidige secretaris-generaal van de NAVO, de Nederlandse oud-minister van buitenlandse zaken. mr. D. U. Stikker, om gezondsheidsredenen binnenkort zou aftreden. Zoals we gisteren nog in en kele edities konden melden verluidde in Parijs een bericht over zijn heengaan. Volgens welingelichte NAVO-kringen ge niet de heer Stikker op het ogenblik goede gezondheid. Zoals gemeld, is Beroep op Wallace Kennedy vraagt zelfbeheersing President Kennedy heeft gisteravond een verklaring uitgegeven, waarin hij een beroep doet op alle burgers van Birmingham (Alabama) in de komen de dagen zelfbeheersing en verantwoor de II jksheidsgevoel te tonen. Hij vroeg de bevolking mee te wf en aan de „grootscheepse pogingen" -an de fede rale politie om de mensen die verant woordelijk zijn voor de bomaanslag, waarbij vier negermeisjes om het leven kwamen, te arresteren. De Amerikaanse president had kort tevoren een commissie ingesteld, die tot taak heeft met blanke en nergerleiders in Birmingham samen te werken om de spanning, die in die stad tussen beide rassen heerst te verminderen. In de commissie hebben zitting genomen kolo nel Blake, die bekendheid heeft gekre gen als voetbaltrainer van de militaire academie West Point, en de oud-mi nister voor het leger, generaal Royall, die uit het zuiden van de V.S. afkomstig De blanke leiders van de omstreden stad zullen volgeni- week maandag een bezoek aan president Kennedy brengen om hem in te lichten over wat er in Birmingham is gedaan teneinde het j in de stad te handhaven. tgy rlg- I De hoofdstedelijke die rentuin Artis, die dit jaar 125 jaar bestaat, heeft reeds verscheidene waardevolle collecties dieren ontvangen als ju bileumgeschenk. Van de dierentuin van Bazel ontving Artis een paar tje waldrappen die in ons land heremiet-ibis of kaalkop-ibis worden genoemd en uit San Die- go kwamen twee neus hoornleguanen, vier ra telslangen en enkele an dere niet giftige slangen. Er valt vandaag nog meer nieuws te melden van onze jubilerende Zoo: een nijlpaardgezin gaat nog deze maand verhuizen naar de oüfan- tenstai, die als tijdelijk onderkomen voor de nijl paarden is ingericht. Het zal voor de oppassers echter een zwaar karwei worden om deze dieren naar hun nieuwe verblijf over te brengen. Ze moe ten namelijk met lekke re hapjes de dieren in de verhuiskisten lokken, wat soms dagen kan du ren. Het transport zal daarna per kraanwagen geschieden. Dronten, nu nog een gemoedelijk plaatsje in Oostelijk Flevoland, viert deze week zijn eer ste feest. De tweeduizend inwoners willen de ope ning van de eerste win kelstraat niet onopge merkt laten voorbijgaan. Er is een kermis, er worden variété-voorstel lingen gegeven en zater dagavond wordt het fes tijn besloten met een vuurwerk. Een aardige bijzonderheid in dit ver band is het feit, dat de zer dagen ook het eerste café-restaurant in Dron ten is geopend. De Nederlandse pluim veehouders zullen ook hun (dierlijke) bijdrage leveren aan de bekende actie-Dousadj. De bewo ners van dit door een aardbeving getroffen dorp in Perzië krijgen over enige tijd 250 leg hennen ten geschenke. De diertjes zullen tij dens de Euro-show van de vereniging Ornitophi- Üa die op 10, 11 en 12 oktober in Utrecht wordt gehouden, symbolisch worden overhandigd aan de Utrechtse burge meester. Hij aanvaardt de hennen namens prin ses Beatrix, die zich op dat moment in Thailand zal bevinden. I Tenslotte nog een be richt over de gemeente raadsverkiezingen in San Diego (Californië) de voormalige wereld kampioen in het halfzwaargewicht Archie Moore heeft zijn actie om tot lid van de plaat selijke raad te worden gekozen „op punten ver loren van zijn tegenspe lers". Hij kreeg 2.106 van de 15.728 uitgebrach te stemmen. Men zou zelfs kunnen beweren dat hij knock out is ge slagen... China zou bereid zijn met Rusland te breken China is bereid In zijn geschil met de Sow jetunie zo nodig de diplomatie ke betrekkingen te verbreken, zo heeft de voorzitter van het Chinese comité voor Afrikaans-Aziatische solidariteit, Liao Sjeng-Sji, in een vraaggesprek met een verslaggever van een Japanse radio-omroep verklaard. Liao Sjeng-Sji, die vaak de rechter hand van premier Tsjoe En-lai wordt genoemd, zei in het vraaggesprek, dat het ook mogelijk was dat alleen de bassadeurs worden teruggeroepen, als dat in de verhouding met Zuidsla- ië het geval is. Hij verklaarde dat China in de vorm an handelswaar alle inlichtingen die het op kerngebied van de Russen heeft ontvangen, heeft „betaald". Ook had China raketbrandstof geleverd. Volgend jaar zou de Chinese schuld aan de Sowjetunie definitief worden geregeld. Regeling schaden in Rijnvaart eenvoudiger Te verwachten valt, dat op 1 januari 1964 een internationale overeenkomst tussen transportassuradeuren tot stand zal komen, waardoor de regeling van kleine aanvaringsschaden in de Rijn vaart aanzienlijk zal kunnen worden vereenvoudigd. Dit heeft mr. J. J. Kamp uit Rotter dam meegedeeld op de internationale conferentie van transportassuradeuren, welke deze week in Cannes wordt ge houden. De heer Kamp bracht als voor- feitter van de Inland Hull Committee (de commissie van de internationale organi satie van transports ssura deuren die zich bezighoudt met vraagstukken aangaande de vaart op de Rijn en de daarin uitmondende wateren) verslag uit over de werkzaamheden van deze missie. De overeenkomst tot regeling van klei- aanvaringsschaden van Rijnschepen vormden het belangrijkste punt van bespreking op de bijeenkomsten van de commissie in het afgelopen jaar. In overeenkomst wordt bepaald, dat klei ne aanvaringsschaden in de Rijnvaart zullen worden geregeld op 50-50 basis, ongeacht de schuldvraag. De verzeke raars van beide bij een aanvaring be trokken Rijnschepen betalen ieder 50 procent van de vastgestelde schade. De overeenkomst is beperkt tot aanva ringen, waarbij de schade een bedrag van Zw. frs 2000 per vaartuig niet te Aanrijding op Schiphol vrijgesproken De rechtbank te Haarlem heeft gis teren de 54-jarige chauffeur A. H. uit Amsterdam, vrijgesproken. Hem was ten laste gelegd het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld, door op de luchthaven Schiphol geen voorrang te verlenen aan een van rechts komende auto. Bij de behandeling van deze zaak was naar voren gebracht dat de bepa lingen van de wegenverkeerswet en van het wegenverkeersregelment op de lucht haven niet gelden. Op 25 april reed de Amsterdammer met een vrachtauto op de luchthaven. Hij botste tegen een van rechts komen de auto, bestuurd door een 24-jarige ste- wardes uit Hilversum. Zij liep een her senschudding op en is wegens medische ongeschiktheid ontslagen uit haar func- tie- I De officier van justitie had veertien da- gen geleden een boete van 150, sub sidiair 30. dagen geëist. „Zuivel" wil met minister praten Het bestuur van het Produktschap voor zuivel, dat gisteren ter gelegenheid van de „Frisiana" in Leeuwarden vergaderde, zal de minister van economische zaken ontraden prijsmaatregelen voor consump- tiemelk of consumptiemelkprodukten af te kondigen. Het bestuur bleef bij het gunstige advies, dat het ten aanzien van de prijsverhogingen in noordelijk Noord- Holland en Friesland aan de minister heeft uitgebracht. Over de prijsopbouw in Arnhem en omgeving heeft het Pro duktschap pas dezer dagen gegevens ont vangen. Die worden nu nog bestudeerd. De minister wil zich bij het door de prijzenwet geboden onderhoud met het Produktschap over de voorgenomen prijs maatregelen doen vertegenwoordigen door zijner hoofdambtenaren. Dat gesprek i morgen gevoerd worden. Het Pro duktschap wil echter proberen deze af- spraak te annuleren en een gesprek met de minister zelf te krijgen, omdat het niet alleen over de prijzen in de gen- mde drie gebieden wil spreken, maar r ver de gehele pnjsbewaking voor con unptie- tnelk en consumptiemelkprodukten. VOORBEELDDORP Het Bouwfonds van Nederlandse Ge meenten gaat in Doorwerth aan de Ve- luw.f:oom een groot voorbeelddorp stich ten. dat de naam „plan internationaal" heeft gekregen. De eerste aanzet van de grondwerk zaamheden verrichtte burgemeester mr. Matzer met behulp van een dragline. Zowel de door het Bouwfonds van Ne derlandse Gemeenten ontwikkelde wo ningtypen als door soortgelijke bouw fondsen in het buitenland ontworpen bouwtypen zullen er verrijzen. In totaal Romen er ongeveer zeventig woningen: en bungalows en een blokje flats. De huizen zullen worden bewoond ma art uilen voor belangstellenden té bezichtigen zijn. In de tweede week van oktober zuUen de meeste Nederlandse bietsuikerfabrie ken hun campagne beginnen. De Centra- Ie Suikermaatschappij streeft er naar omstreeks de twaalfde in haar zes fa brieken (Oud-Beijerland. Breda, Half weg, Sas van Gent, Steenbergen en Vier- verlaten) de eerste bieten te verwerken De leveringen aan de drie verenigde coöperatieve suikerfabrieken in Zeven bergen, Stampersgat en Roosendaal zul- wat eerder: 3 oktober. De coöperatieve suikerfabriek in Puttershoek zal 8 ok tober gaan draaien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5