\emecster verrichtte opening van VEBO Operasolisten en Leids Kamerkoor in Gehoorzaal Prof. dr. Droste (77) te Leiden overleden 2 NIEUWE LEIDSE COURANT 4 SCHUDfïs CITROEN KV. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ LEIDEN \TANMORGEN heeft burgemeester Van Kinschot op het Schuttersveld de Vebo-tentoonstelling geopend. De burgemeester greep deze gele genheid aan stil te staan bij de positie van de rundveehouderij. De moei lijkheden. waarin de rundveehouderij reeds enige jaren verkeert, zo zei de heer Van Kinschot, zijn u maar al te zeer bekend: stijgende krachtvoer- prijzen; gebrek aan ruwvoer door slechte weersomstandigheden; aarze lende prijsvorming voor slachtvee; ongunstige beïnvloeding van de op- brengstprijs voor melk. Dit vindt zijn oorzaak in een relatieve overproduktie voor de afzet, waarvoor wij op export zijn aangewezen Voorts wilde de regering bjj het verschaffen van melkprijssteun tot nu toe blijkbaar slechts tot een zeker maximum gaa.i. Niet voor niets is dan ook door Land. bouwschap en georganiseerde Landbouw bij de regering op maatregelen aange drongen. Tot mijn genoegen las ik in de Troon, rede, dat de Regering thans wil trach ten de uitkomsten voor de melkveehou derij te verbeteren, zulks mede door een hogere bijdrage uit de rijksmiddelen Voorts vallen gelukkig nóg enkele licht punten te noemen. Daartoe zou ik willen rekenen de verbetering in de marktop- brengst van de industrieel verwerkte melk als gevolg van de krappe boterpositie. De algemene stijging van de vleespryzen mag eveneens als een voordeel voor de veehouders worden aangemerkt. Kwaliteit Het grootste lichtpunt in naar mijn mening echter zéker op lange termijn bezien de hoge kwaliteit van ons Nederlandse rundvee. Op deze VEBO- dag wordt hiervan een duidelijke demon stratie gegeven. Het is niet zonder reden, dat bijna overal ter wereld belangstel ling bestaat voor ons zwartbont vee. Men kan zoals u bekend zal zijn afstammelingen van dit vee aantreffen In de Verenigde Staten van Amerika. Canada, Zuid-Amerika, India. Japan. Zuid-Afrika en Noord-Afrikaanse lan den. In Israël heeft men naar ik ver- nam een kruising verkregen van Fries vee met Damascener vee Het lijkt mij toe. dat voor onze vee houderij toekomst zal bestaan als wij de kwaliteit van het vee aan de top weten te houden. Het verschijnsel doet ach voor naar men mij heeft inge licht dat het melkeiwit op de zuivel- markt beter wordt gewaardeerd dan het melkvet Daarom is het in verband met de afzetmogelijkheden van belang, dat door de rundveefokkerij een verhoging van de eiwitopbrengst wordt bevorderd Ook aan de verbetering van de melk- baarheid zal aandacht moeten worden besteed nu het machinaal melken meer en meer veld wint rk twijfel er niet aan. dat tentoonstel lingen als deze in belangrijke mate een aansporing vormen voor de agrariërs om net beate te leveren, dat maar te leveren valt Het gemeentebestuur van Leiden re kent het zioh tot een eer dat deze VEBO- tentoonstelling. de traditie getrouw, bin- de grenzen dezer gemeente wordt gehouden. Het zou mij veel waard zUn ge weest als wU u thans de omgeving hadden kunnen bieden, die bij een tentoonstelling als de onderhavige past. een goed Ingerichte v e e - markthal niet bijbehorende ter reinen. Helaas moet in Den Haag nog een slagboom worden opgeheven. W'ü hebben echter goede hoop. dat binnen afzienbare tijd van rijkswege de vereiste goedkeuring met betrek king tot de bouw zal worden ver leend. Ik kan u de verzekering geven dat daarna met de meeste spoed de bouw van de hal en de Inrichting van het nieuwe terrein ter hand zul len worden genomen. En bU voor baat nodig Ik u uit voor een extra feestelijke tentoonstelling In de nieu we hal'. Vooraf werd een bijeenkomst in de Turk gehouden, waar Vebo-voorzitter ïr. P. Buck een welkomstwoord sprak. HU verwelkomde tn het bijzonder het college van B. en W. en dr. J. H. Patijn. secretaris-generaal van de Landbouw. Hij zei voorts, dat de Vebo nieuwe elementen in de tentoonstelling heeft gebracht. De Vebo experimenteert graag, zoekt voortdurend naar nieuwe wegen. Doordat men op het Schuttersveld over meer ruimte beschikt dan vroeger op de veemarkt kon het vee veel over zichtelijker worden opgesteld. De heer Buck sprak zijn grote waar dering uit over het doorzettingsvermo- van de inzenders, die ondanks de moeilijke situatie in hun bedrijven toch niet verstek wilden laten gaan. Er wordt tegenwoordig veel meer van de boeren gevergd dan voorheen. Zodoende wordt het onderwijs voor hen steeds belang rijker. Het gaat erop lijken, dat straks iedere boer de middelbare landbouw school moet hebben bezocht- Haagse politierechter Hazerswoudse chauf feur kwam met brug en de politie in aanraking Voor een 22-jarige chauffeur uit Ha- zerswoude heeft Koninginnedag dit jaar niet erg lang geduurd. Althans wat het feestelijke gedeelte betreft Na een lance tocht langs verschillende café's in Ha- zerswoude en omgeving, stond plotseling op de Voorweg een brugleuning voor zlln auto. De politie ontfermde zich over de chauffeur en wagen. Ondanks de mededeling dat hij ..best in staat was" in een auto te rijden, vond de officier van justitie by de Haagse rechtbank een alcoholpromillage van 1.15 toch wel duidelijk teveel voor een autobestuurder. Hij hield rekeninn met het feit dat verdachte niet als drinke broer bekend staat, maar eiste toch een voorwaardelijke gevangenisstraf (14 da- pen), honderd gulden boete en de ont zegging van de rijbevoegdheid voor een half jaar. De rechter besloot de voorwaardelij ke gevangenisstraf geheel over te ne men. Hij beboette de brugbeschadiger met 50 gulden en trok het rijbewijs voor vijf maanden ln. Het rijbewijs kreeg ech ter aftrek van ..voorarrest". Auto schepte scholier op Haagweg te Leiden Op de Haagweg te Leiden stak de 10-jarige Voorschotense scholier Peter Alsenburg gistermiddag omstreeks drie uur onvoorzichtig over met zijn fiets aan de hand. Hij werd geschept door een personenauto, waarvan de motorkap werd beschadigd en de voorruit sneu velde De jongen liep een lichte hersen schudding op en is door zijn vader per auto naar huis gebracht. Film» in Volkenkunde Zondag is er m het Rijksmuseum voor Volkenkunde wegens aanhoudende be langstelling voor de tentoonstelling ..Op Trek", een vertoning van films over no maden in Australië. Noord-Afrika en Noord-Canada. Aanvang 3 uur. Onder feestelijk wapperende vlag gen heeft de Vebo vanmorgen zijn poorten geopend. Foto N. v. d. Horst Tekeningen in Lakenhal In de Lakenhal wordt van 28 september tot 11 november een tentoonstelling ge houden van tekeningen van Joseph Teixeira de Mattos. Het museum is ge opend op werkdagen van 1014 uur, op zondagen van 14 uur Pastoor Glazemaker voor de Avro-microfoon Pastoor A. J. Glazemaker. die kortge leden van de Oud-Katholieke Kerk te Leiden afscheid heeft genomen en thans ln IJmuiden staat, hoopt dinsdagmorgen om 9.40 uur voc morgenwijding Leidse huisvrouwen Damesbladen vroeger en thans Voor de afdeling Leiden van de Ned Ver. van Huisvrouwen hield gisteren op de openingsmiddag in de Stadsgehoor- lal de journaliste Mien Holthuizen an Walbeek een causerie over „Dames- eckbladen vroeger en nu". De huidige periodieken, die meestal object zijn van laatdunkende spot, kunnen als het goed is „vakbladen" voor de (huis)vrouw zijn. Het heeft echter heel lang geduurd voordat het zover was. want een duik in de interessante geschiedenis van het damesweekblad verduidelijkt een ont wikkeling van 1740 af. Toen verschenen, namelijk voor het eerst in Nederland :n (Franstalig) blad voor de vrouw Het eerste in het Nederlands geschrc- in blad was Penelope, waarvan de Goudse predikantsvrouw Barbara van MeertenSchilperoort redactrice was. Het omvatte twee delen: één voor hand werken en één voor lectuur. De afge beelde handwerken verschenen in kleu rendruk, hetgeen mogelijk was in 1821, aangezien de kleurendruk al in de ze ventiende eeuw was uitgevodnen. Mevrouw Van Meerten was een voor loopster van de emancipatie, die in de later in groten getale verschijnende bla den fel werd gepropageerd. Ook stelde zij in haar blad vele andere misstanden aan de kaak. zoals de armoede van een groot volksdeel of de onrustbarende toe standen in de vrouwengevangenissen. Via in de loop der jaren steeds meer verschijnende damesbladen werd de stem van de vrouw, die toen niet veel in het openbaar had te vertellen, ge hoord. De vrouwen zelf begonnen hun eigen capaciteiten en kwaliteitem te ont dekken, mede dank zij de periodieken De enorme oplagen van de huidige da mesbladen (vijf bladen halen gezamen lijk de 2.098.000 )bewyzen de behoefte die er bestaat aan een eigen blad voor de vrouw Aldus mevrouw Holthuizen in haar voordracht, die werd voorafge gaan door enkele mededelingen van de waarnemend-presidente DamNederhoed. Ta be Bas (heldentenor) en Ri chard van Dijk (barvton) gaven in de heel schaars bezette Gehoorzaal een opera-concert. Het Leids Ka merkoor (o.l.v. Willem Mizée) ver leende medewerking. Uit deze opsomming Is meteen de zwakke stee van deze avond op te ma ken. Hoewel er natuurlijk wel musicolo gische mouwen aan te passen zijn, is de gegeven combinatie in de praktijk on mogelijk. Telkens moest men zich weer volkomen anders instellen, terwijl het grote toneel zichzelf bleef. De genres opera-geestelijk lied (respectievelijk re naissance-chanson) passen niet bij el kaar. De voornaamste reden lUkt ons de verschillende gerichtheid. Bovendien klemde als bezwaar tegen dit gemeenschappelijke (zl) het afwisse lende) optreden het duidelijke verschil in niveau. De gemiddelde artistieke kwaliteit van het koor lag hoger dan die van de vokalisten. Dit zou zelfs op te merken zijn geweest, als het koor opera fragmenten had gezongen. De drie zangers hielden, meer of min der. niet voldoende rekening met de akoestiek van de. in dit geval, vrij lege zaal, die vooral slecht op het fortisimo reageerde. En hiervan maakten de drie vokalisten Juist een (té) kwistig ge bruik. Zijn ze soms van mening, dat de expressie door een maximum aan geluidsvolume wordt bevorderd T Van de drie zangers schatten we de tenor het hoogst. Zijn stem ts gaaf en goed getimbreerd. zijn adembeheersing voldoende ln ,.Lohengrins abschied" bij. voorbeeld was de mededeling duidelijk en klonk de stem van hoog tot laag on belemmerd. De zeventigjarige bariton gaf blijk van een grote vitaliteit. Zijn stem is krachtig en ongebroken. In de duetten (b.v. uit La Forza del Destino en Rigoletto) ontbrak echter de aanpas sing, die toch een artistieke els Is. Dit gebrek openbaarde zich trouwens ook herhaaldelijk tn andere combinatie». Wat de sopraan betreft; haar «tem was voornamelijk te prijzen in het mid- denregister. De hoogte klonk genauwd en scherp en in het forte bepaald pijn- lijk. Toch constateerden we in haar voor dracht wel begrip (Cavalleria, II Tro- vatorc). Maar de uitvoeringen, ook van de andere soli en duetten, lieten ons toch doorgaans onbewogen. Een opera- aria (resp. duet of tertset) is niet een zaak van stemvolume, maar van muzi kale expressie, waarbij een volmaakte techniek voorwaarde is. Met minder kan men werkelijk niet toe. Het Leids Kamerkoor gaf voortreffe lijke uitvoeringen van geestelijke en wereldlijke muziek. We noemen „Tene- brae factae sunt" van Ingegneri, ,,Mljn hert altijd heeft verlanghcn" van Pierre de la Rue en Christus factus est" van Bruckner. PROF. dr. Johannes Droste, oud-hoogleraar in de wiskunde (in het bij zonder de wiskundige analyse) aan de Leids* universiteit, is in de ouderdom van 77 jaar overleden. Van 1930 tot 1956 bekleedde hij het hoog leraarsambt. Hij was geruime tijd werkzaam onder leiding van de hoog leraren Lorentz en Ehrenfest en was bevriend met de natuurkundige Einstein. Als de eerste wereldoorlog geen spaak in het wiel had gestoken, zou dr. Droste waarschijnlijk assistent van prof. Einstein zijn geworden. Dc invloed die de grote geleerde op de heer Droste had. bleek onder meer uit het proefschrift ..Het zwaartekrachtveld van een of meer lichamen volgens de theorie van Einstein", waarop de overle dene in 1916 te Leiden promoveerde. De hoogleraar was ook een van de eersten in Nederland die de relativiteitstheorie van Einstein volledig beheerste. Prof. Droste, die op 28 mei 1886 in Grave werd geboren en de H.B.S. in Delft doorliep, ving een studie in de werktuigkunde in Delft aan. Van 1906 tot 1910 studeerde hij wis. en natuurkunde in Leiden. Op grond van resultaten van deze studie werd hem van 1910 tot 1911 een beurs toegekend voor verdere studie in Gottingen 'Duitsland). Van 1914 tot 1919 was dr. Droste werkzaam als leraar wiskunde aan scholen m Bussum, Arn hem en Gorkum. In 1919 werd dr. Droste de eerste Ne derlandse lector in de wiskundige lyse aan de Leidse universiteit. In 1955 vierde hij zijn zilveren ambtsjubileum. Van de hand van prof. Droste versche nen talrijke artikelen in de Handelingen van de Koninklijke Akademie van tenschappen. De begrafenis van het stoffelijk c schot heeft in alle stilte plaats. Tenslotte dient nog vermeld de tref- zekere, begrijpende begeleiding aan de vleugel van Wia Ariens Kappers-De Rook. al kon deze het orkest dan oox in de verste verte niet vervangen. Voor al bij Wagner („Lohengrins Abschied") sprak dit gemis aan. Joh. van Wolfswinkel Promoties in Leiden of Cladophora dhr Ch v ■e Schiedam in "933 en t Ion. wetenschappelijk avnbtenaa: bewerking afgeeta? Zelf 6 hond trok neus op Bedorven vis op de Leidse markt Ruim twee uur is de Haagse Economi sche politierechter bezig geweest met dc behandeling van de vraag, of een Scheve- ningse visverkoopster op 18 mei op de markt te Leiden bedorven vis had ver kocht. Voor de koopster, een huisvrouw uit Leiden, bestond daar geen twijfel o%'er. Ze had des morgens omstreeks 11 uur drie makrelen en een gebakken schel vis bij verdachte, die ze positief ter zit ting herkende, gekocht Toen ze om half een bij de lunch van de schelvis zou gaan genieten, bleek die bedorven. ..Zelfs dc hond lustte de vis niet." ver klaarden getuigen Via de politie was de keuringsdienst gewaarschuwd, die de vis bedorven vond. De officier eiste tweemaal f 100 boete, waarna de verdediger het feit bekritiseer de. dat de keuringsambtenaren „op smaak" hun onderzoekingen hadden ge daan en niet on microben. De rechter vond echter voldoende bewijs aanwezig en veroordeelde verdachte conform de eis. Wethouder Pieua zal paal »laan voor Shulton N.V. De wethouder van Openbare Werken te Leiden, de heer C. J Piena. zal maan dag 23 september om vier uur de eerste paal in de grond heien voor nieuwe be drijfsruimte van Shulton N.V. aan de Rooseveltstraat. landighe f einddoel: het vastst systematisch belangrijke soortgrer ierdoor onderscheidt het werk zich stig van vele. ook recente publikaties De promotie geschiedde cum lande Tevens promoveerde tot doctor in faculteit der letteren en wijsbegeerte proefschrift getiteld: Korea. The Mongol invasions, de heer W E Henthorn. geboren te Cincinnati. Ohio. USA in 1923 en thans wonende te Lelden, instructor in Korean and Japanese University of Hawaii. Promo tor was prof. dr. F Vos Het werk geeft een gedetailleerde beschrijving van de inval len der Mongolen in Korea gedurende de periode !?;ft.270 en de uiteindelijke overing van het schiereiland Voorts den de aard en omvang van de Mongoolse eisen aan Korea atemede de feitelijke we7enlljking van deze eisen behandeld, werk illustreert hiermede dc methoden der Mongolei nisch vestig ixploiteren. i het militair Academische examens Aan de rijksuniversiteit te Leiden zijr geslaagd voor de examens: doet Ned. recht de heren W van Nispen tot Sevenaer Cs-Gra venhage) en E M Schreure (Nijmegen); kand. kunstgeschiedenis: mej. J M Kerk hof (Hamburg. Did mej. RAF Pigeaud (Hilveimimi en mej M Kielbrink (Leiden •ele antropologie: de heer Moh; Gaul '•-Gravt Leidenaar F. H. Sachs verzorgt TV-rubriek De heer F. H Sachs, logopedist te Leiden, is door de vertegenwoordigers van de gezamenlijke Nederlandse kerken uitgenodigd het bijbels jeugdprogramma .Logboek" voor de televisie te gaan sa •nenstellen en presenteren. In deze programma-serie, die maandag 10 september weer begint en verder iedere maandagavond om de veertien dagen van half acht tot kwart voor acht zal worden uitgezonden, wordt de heer lachs geassist-erö door leerlingen van het Pedologisch Instituut te Leiden. Ontmoeting Nederlanders en Indonesiërs Een verheugende ontmoeting van In donesiërs en Nederlanders heeft in de eerste helft van september tydens het zevende internationale congres voor tro pische geneeskunde en malaria te, Rio de Janeiro in de Indonesische en Neder landse ambassades aldaar plaatsgeliad- De Indonesische ambasadeur in Bra zilië, Abu Hanifah, had behalve de In donesische delegatie en enkele leden der delegaties van andere landen, alle leden van de Nederlandse delegatie uitgeno digd. De Nederüandse Ambassadeur Baron Lewe van Aduard behoorde even eens tot de gasten. Bij de ontvangst van de Nederlandse delegatie door de Nederlandse ambassa deur was ook de Indonesische ambassa deur. zelf arts, met zijn staf en de Indo nesische delegatie aanwezig. Als leider van de Nederlandse delegatie getuigda prof. dr. P. H van Thiel, Leids hoogle raar in de parasitologie, van de vreugde deze manifestatie van oude Indonesisch- Nederlandse vriendschap mee te maken. Hij sprak dc hoop en de verwachting uit. dat beide landen weer naar elkaar zullen toegroeien. Achtereenvolgens hebben daarna de Nederlandse en Indo nesische ambassadeurs deze woorden onderstreept en als hun mening te ken nen gegeven, dat medici het gemakke lijkst in staat zullen zijn elkaar op deze weg tegemoet te gaan. Aan de Nederlandse delegatie is zocht in Nederland bekendheid te geven aan deze ontmoeting en de geest waarin deze plaats had. opdat zij iets moge bij dragen tot het herstel der betrekkin gen tussen beide landen. Opening jeugdwerk Zondagavond om zeven uur wordt in de Pieterskerk een bijzondere dienst ge- houden ter opening van het jeugdwerk. Voorganger zal zijn ds. A. J. Lamping. Medewerking verleent het hervormd kinderkoor uit Voorschoten onder lei ding van de heer H. Walvaart. De heer A Blankenstein bespeelt het orgel. Er zullen moderne geestelijke liederen worden gezongen. Puzzelprominenten 1. mevrouw C. van der Bent- - Vink, Viaductweg 10, NoordwlJ- I kerhout; 2. G. Minnaart. Van de Sande Bakhuizenlaan 4, Leiden: j I 3. mevrouw J. Hortensius-van de J Arend. Fred. Hendriklaan 29, 5 Oegstgeest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 4