Gaan gemeentebesturen iets tegen huizenhandel doen? „Koop een huis en word rijk met het verkopen' Prijzen worden gewoon in een oogwenk verdubbeld Mindervaliden weer naar 3 oktoberoptocht In Leiden-Noord gaat woensdag een groot clubhuis open Quadrille voor K. en O. Stralende openingsvoorstelling in de Schouwburg NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1963 concreet voorbeeld. Ergens vlak bij Leiden staan twee een gezinswoningen (onder één kap) aan een stille weg buiten de bebouwde kom. Voorzien van een bescheiden voor- en achtertuintje, ligt het huis tussen de straat aan de voorkant brede vaarweg aan de achterzijde. Agenda voor Leiden en Den Haag Vrijdag Van der Heyden 2.30 en 8 uur: Mode show modehuis De Groot. Schouwburg. 8 uur: Haagsche Comedie met „Quadrille", van Noel Coward, voor K en O. Leiderdorp, Mauritssingel, 4.30 uur: Eerste steenlegging bejaardentehuis „De Dillenburg", daarna ontvangst in chr. ulo-school, Van Geerstraat 2. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met ,,De reiziger zonder bagage", van Jean Anouilh (ab.) Op gouden Wieken. Scheveningseweg. 815 t Nederlands Strijkkwartet. Zaterdag Clubgebouw „Ons Buiten", Marnix- straat, 3 uur: Opening tentoonstelling bloemen en fruit. De Ruif, Jan Vossenstceg, 8.30 uur: Contactavond jazzclub Leiden en Lei derdorp, m.m.v. trio Koos Crama. Hoflaan, 2.30 uur: Wethouder Sannes opent speeltuin ,,De Vijf Hoven", daarna receptie in recreatiezaal Royal McBee. Geref. jeugdhuis, 8 uur: Geref. Jeugd- I verband, volksdansavond. Jan van Houtkade. 1 uur: Vertrek ex cursie „Oud-Leiden" naar Oudewater. Busstation, 2 uur: Vertrek wandel tocht N. C. Reis.V. naar Meyendel. Den Haag, Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Les Maxi- bules". Mauritshuis 8.15 uur: Henri Honegge1 cello, Bachconccrt Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen de Zuiderapotheek, Lammenschansweg 7. tel. 23553. De dienst van de apotheek R van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt eveneens waargenomen door de Zuiderapotheek. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Het myste rie van de dodende slinger (18 jaar): donderdag: Jules et Jim (18 jaar» Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): PT 109 op nachtpatrouillc (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De gemas kerde houwdegen (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Het gouden zwaard (14 jaar): woensdag en donder dag: Een belevende vrouw (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De onbe kende uit de moordexpress (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Vijf mül voor middernacht (18 jaar). Tentoonstellingen Boerhaavezawlen. werk van Freek van Leeuwen (t/m 3 oktober). Rijksmuseum voor Volkenkunde „Op Trek" expositie van nomaden trekken en kamperen (tol 6 oktober). Jeugdhotel „De Ruif", Jan Vossensteeg. fototentoonstelling ..Ultima Ratio" iD zwart en wit, naar theorieën van Nico- laas Kroeze. Foto's: Ab Pruis (tot en met 28 september). Leeszaal en bibliotheek Reuvens. Bree- straat 27. maandag en woensdag van tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 105.30 u Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag en dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) Van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Omstreken, de organisatie die de be langen behartigt van de mindervaliden alle gezindten, ontvingen wij het volgende bericht. Ook dit jaar, evenals voorgaande ja- n, zullen de zieken en mindervaliden de gelegenheid worden gesteld om, rustig zittend op een van de mooiste punten aan de Breestraat, in de omge ving van de Stadsgehoorzaal en Post kantoor, de 3-oktoberoptocht gade te slaan, zonder in het gedrang te komen of het uitzicht te belemmeren. Het publiek wordt verzocht zich in verband hiermede niet op te stellen aan de noordzijde van de Breestraat van de school Breestraat 80 af tot het Belas tingkantoor Breestraat 40. Diegenen, die niet of moeilijk kunnen lopen, kunnen worden afgehaald en weer thuisgebracht, indien zij dit bij het af halen der plaatsbewijzen schriftelijk aanvragen. De plaatsbewijzen kunnen worden afgehaald op vertoon van een bewijs van invaliditeitsrente of ongeval lenrente of een lidmaatschapskaart van de A.N.I.B. of een zusterorganisatie. De prijs van de plaatsbewijzen bedraagt 25 cent per plaats. Het afhalen der plaatsbewijzen kan geschieden op dinsdag 24 september des avonds van 8 tot 9 uur in het gebouw „Ons Centrum", Hooigracht 84. Leiden. Hier zij nog eens uitdrukkelijk mee gedeeld, dat op 3 oktober geen plaats bewijzen kunnen worden verstrekt en dat deze uitsluitend dienen voor zieken invaliden, dus niet voor ouden van Inrichtingen, ziekenhuizen enz. dienen zich te wenden tot het secretariaat van de Algemene Nederlandse Invaliden- bond, Lage Rijndijk 8a, Leiden, tele foon 21855. Voor grammofoonplaten De Natuurvriend Leiden over microfotografie Gisteravond hield dr. P. J v Mullum :n lezing over microfotografie en het ïrvaardigen en kleuren van weefsel- coupes voor de leden van De Natuur vriend. Voordien maakte de voorzitter, de heer P. Geertsma, enkele bijzonderheden bekend betreffende de huiskeuring ii: samenwerking met de Delftse aquarium- vereniging „Danio rerio". Dr. Van Mullum gaf op duidelijke wijze de mogelijkheid aan om van preparaten microfoto's te maken met behulp van een microscoop Veel aandacht werd besteed aan de op stelling van camera, microscoop en de Alvorens microfoto's kunnen worden gemaakt zal veel aandacht moeten wor den geschonken aan de voorbehandeling en het snijden van het weefsel. Een ander werd getoond met microfoto's weefsels van verscheidene organen de stekelbaars. Zoekt u moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 207 Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten. (Van een onzer redacteuren) rJ~,E KOOP' Leeg te aanvaarden. Te bevragen bij makelaarskantoor Jan- sen in Broek op Langedijk". Het is een nog geregeld voorkomende aankondiging op een aanplakbiljet achter een venster. Duizenden laten zich hierdoor aantrekken en noteren naam en telefoonnummer. „Misschien kunnen we zo uit de impasse geraken. Misschien kunnen we dit huis kopen van onze spaarcentjes en met behulp van een (zware) hypotheek. Misschien kunnen we dan tóch nog binnen een jaar aan trouwen denken. Laten wc eens vragen hoeveel het kost". Een geval zoals u en ik er talloze kennen. Evenals de afloop trouwens. „Zestig-, zeventig-, tachtigduizend gulden, meneer", zegt de stem door de telefoon. En daarmee valt voor de zoveelste maal de hoop aan gruzcl- menten de woningnood mogelijk geworden win sten aan banden te leggen. Kort geleden lazen we in een landelijk dagblad de aan kondiging dat de besturen van enkele grote gemeenten zich hierover met elkaar hebben verstaan. In het vervolg zou uit sluitend aan de eerste koper van een huis in de vrije sector een vestigingsver gunning worden verleend. Een oplossing En dat zou een oplossing kunnen zijn. Want de gemeentebesturen beslissen over het al of niet verlenen van een vestigings vergunning aan de eigenaar van een huis. Wanneer een adspirant-koper nu weet dat hij de woning niet zal kunnen betrekken, zal hij zich wel driemaal be denken alvorens tot de koop te besluiten. De verkoper die dus een grove winst dacht tc maken blijft met het huis zitten en wordt gedwongen zijn prijs aan te passen. Het gaat er ons niet om, te voorko men dat het kopen van huizen voor iedereen mogelijk wordt gemaakt. Dat zal wel een illusie blijven. Maar indien gemeentebesturen iets tegen deze prijsopdrijving, die soms schrikbaren de vormen begint aan te nemen, kun nen doen, moeten zij dit niet laten. Het zou een grote steun zijn voor de woningzoekenden en ook een belang rijke verlichting van de woningnood. jaar oud Vier jaar geleden zijn de huizen ge bouwd, voor een aanvankelijk vastgestel de verkoopsom van f 17.000 per stuk. „Je raakt ze nooit kwijt met links een gierput en rechts een opslagplaats voor stinkend kuilgras", zei men de aannemer. Ze werden toch verkocht en de kopers lieten er voor enkele duizenden guldens extra voorzieningen in aanbrengen. Zo werd het zoldertje (onder de schuine kap) in drie kleine hokjes verdeeld, het schuur tje werd door een glazen afdekking met het huis verbonden en de diepte van het pand werd met ruim een meter vergroot. Heel gewoon De bouwprijs liep uit tot ruim f28.000 per huis. Maar men heeft daarvoor echter nog geen garage, geen centrale verwar ming of iets dergelijks. Beneden zijn een doorlopende eet-woon- kamer, een keuken en een w.c. Boven be vinden zich drie slaapkamers van nor male afmetingen en verder is daarboven de eerder genoemde zolder. Een heel ge- i huis dus, zoals ze ook in de woning wetsector Worden gebouwd. Dubbele prijs De eigenaar van een van deze twee woningen gaat verhuizen. Hij gaat naar de makelaar en verzoekt deze het huis te verkopen. De prijs, die het moet opleve- is zo hoog. dat de makelaar er een bedrag van f 60.000 van moet maken. Dat bedrag krijgen de trouwlustigen te horen. Ruim tweemaal de kostprijs voor een doodgewone eengezinswoning buiten de bebouwde kom, zonder garage of centrale verwarming, maar wel met twee „lucht jes" eraan. Niet minder We praten niet eens over de bijkomen de kosten, zoals overschrijving, inrich ting, het opknappen (er heeft vier jaar kinderrijk gezin in geleefd) enz. Denkt u dat de prijs soms zal zakken? Welnee, er zijn altijd wel mensen by wie de nood zo hoog is gestegen, dat ze zich n maar voor een heel groot aantal jaren de schulden gaan steken om „eindelijk onder dak te kunnen komen". Vrije handel Een dergelijke prijsopdrijving is niet strafbaar. Het valt onder de vrije handeL De prijs wordt bepaald door de (scheve) verhouding tussen vraag en aanbod. Het s een trieste zaak. We begrijpen heel goed. dat we hier liet eens zo n erg wild geval behandelen ■n dat het zeker niet origineel is. Het is al jaren zo en het gebeurt met ontelbare •n. Iedereen weet het Gloednieuwe woningen worden (met rijkspremie soms) gebouwd, gekocht en korte tijd later met enorme winsten verkocht Koop één huis en je bent binnen de kortst mogelijke tijd rijk", is de leus. Maatregelen Deze zaak dreigt scheef te lopen. Nog eergisteren konden we in het raadsverslag de gemeente Noordwyk lezen, hoe er heftig en verontwaardigd is gediscus sieerd over woningen in de vrije sector. Aanvankelijk zouden deze huizen rond de 10 mille kosten, maar er wordt momen teel het dubbele <60.000 gulden.) voor ge vraagd. De gemeente staat hier echter machteloos tegenover. Hooguit zal de ge meenteraad zich boos maken over de prij zen van de aannemer en daardoor nooit meer zaken met hem willen doen. De winsten blijven. Tocb kansen Sporldag voor kinderen Zaterdag is er in de speeltuin Wes- ierkwartier een sportontmoeting tussen kinderen van de tuin en van personeel van dc Rotogravure. De wedstrijden be ginnen om 10 uur, duren tot half 1 worden dan om half 2 hervat, tot 5 t s Morgens voornamelijk de kinderen van 6 tot 10 jaar en 's middags die 11 tot 14 jaar. Voor elke groep zijn prij zen beschikbaar gesteld. Gift van Madurodam „eerste schaap" TT70ENSDAGMIDDAG van huis Noord van de Stir. kwart over twee af is het zover: het club huis Noord van de Stichting Gemeenschappelijke Gebouwen Club huiswerk Leiden wordt dan geopend met allerlei feestlijke verrassingen. Het jeugdhuis, waarvoor Madurodam vorige zomer f 100.000 schonk en de gemeente Leiden de grond en bijkomende kosten samen zo'n f 60.000) besohikbaar stelde, de provincie ongeveer 20.000 en het Koning Juliana- fonds 6000 bijdroegen en een onbekende gever een volledige geluids- iinstallatie ter waarde van bijna f 2000 verzorgde, zal in een grote be hoefte voorzien. Alles bijeen kost het prefabricated (hout, spaanplaat en betonfundering) gebouw dus ongeveer f 188.000. reformeerd) verscheidene jeugdhonken in souterrains, doch voor sport en spel, „grootsere" bijeenkomsten en activitei ten kon men nergens terecht. In het ko mende seizoen is dat allemaal anders: de genoemde stichtingen, het R.K. clubhuis „In de Vroolijcke Arke" en het clubhuis „De Sperwers" van de Ned. Protestan ten Bond (die alle in de Stichting Ge meenschappelijke Gebouwen Clubhuis werk Leiden zijn vertegenwoordigd) gaan gezamenlijk van het nieuwe ge bouw gebruik maken. Zoals men weet is de stichting van het clubhuis ln Leiden-Noord (aan de Bernhardkade bij de Os- en Paarden- laan) indirect mogelijk geworden door dc gift van Madurodam, dat naar aan leiding van oriëntatieonderzoeken van enkele mensen van het Sociologisch In stituut en het Strafrechtelijk Instituut te Leiden de noodzaak van een jeugd centrum in dat stadsdeel urgent achtte. In Leiden-Noord exploiteren het Leid- se Volkshuis, de Stichting voor Katho lieke Sociale Jeugdzorg, de Stichting Nederlands Hervormde Jeugdzorg Lei den, de Stichting Ankerclubhuiswerk (Vrijz. Hervormden) en de Stichting Clubhuizen De Jeugdhaven Leiden <Ge- Myra Ward en Paul Steenbergen schitterden in Noël Cowards „Qua drille", waarmee de Haagsche Comedie het K. en O.-schouw- burgseizoen in Leiden begon. In feite betekent de nauwe samen werking in deze stichting met als tast baar resultaat het clubhuis Noord een doorbraak van de „normale" gang van zaken, waarbij de verscheidene con fessies en andersdenken gescheiden wer ken. Deze samenwerking is langzamer hand gegroeid uit dc contacten die lei ders van clubhuizen en jeugdgoepen leg den op onder meer dc L.J.A.-wintcrcur- Aan de vormgeving, indeling en af werking van het huis heeft ir. M. P. Schutte uit Leiden zeer veel werk en enthousiasme gespendeerd. Het resultaat is een bouwwerk waarin zich een grote zaal van 10 x 20 meter (voor sport en spel; er is ook een verplaatsbaar toneel en 's zondags kunnen er eventueel gods dienstoefeningen worden gehouden), een kleedkamer met twee douches en toilet, een aangrenzende keuken, een kamer voor de directeur en één voor gesprek ken met maatschappelijk werksters, een clubkamer van 4 x 6.25 meter en een sooiëteitszaal van 10 x 6,25 meter bevin- Gebruik Het clubhuis wordt al direct intensief gebruikt: na de opening van woensdag middag is er een klaverjasdrive voor de oudersclubs op woensdagavond. Don derdagavond wordt er gedanst (met wedstrijden), vrijdag is er een filmavond zaterdag zijn er een film en poppen kast. In de week daarop gaat het „nor male" clubhuiswerk draaien. Op 1 juli is de heer J. Korporaal, so ciologisch doctorandus, in dienst getre den als directeur van het clubhuis Noord. Zijn taak omvat behalve de lei ding van het huis zelf ook het trachten te komen tot een gemeenschappelijke aanpak van het jeugdwerk in Leiden- Noord (waarin is opgenomen het bijzon der maatschappelijk jeugdwerk) door samensprekingen met de diecteuren van andere clubhuizen. Dit laatste bovendien liefst niet alleen in Leiden-Noord. maar ook in Zuid-West en de tet saneren bin nenstad. 27EN goed begin, dat het halve werk is,of de eerste klap die een J daalder (moet hoger wordenwaard is, en als u nog meer uitddruk- kingen kent om de waarde van het goede begin aan te geven, dan zet u ze er maar achter. Wanneer dan alles bij elkaar genomen kon worden, bent u nog maar nauwelijks toe aan het genoegen dat de Schouwburgbe zoekers gisteravond beleefd hebben aan de opvoering door de Haagsche Comedie van Noël Coward's „Quadrille". Deze schrijver staat altijd borg vopr een vlotte, vaak scherpe dialoog. Zijn stukken, ook dit, zijn vaak niets anders dan een verzameling van meer of minder komische situaties w in vaak humoristische dingen worden gezegd. Het stuk speelt in de Londense society van het midden der vorige eeuw. Hubert de mannelijke en romantische helft van een adellijk echtpaar, gaat er tussenuit met Charlotte, de vrouwelijke helft van een rijk Amerikaans echtpaar. De ruwe big boss bij de Amerikaanse spoorwegen Axel Diensen. gaat met de verlaten Serena het paar achterna. Ze behalen een soort Pyrrus-overwinning, waardoor eigenlijk niemand wordt bevredigd. Coward behandelt geen huwelijkspro blemen, hij geeft een romantiscth blij spel. dat niet veel of niets pretendeert wil zijn. Omdat de Hagenaars dit stuk. dat ook in Den Haag het openingsstuk van het seizoen was. uitstekend hebben bezet, is er onder de bekwame regie van Paul Steenbergen een opvoering van gegeven die het als reproductie meer waard maakte dan de produktie van Noel Coward Het kwartet Gijabert Tersteeg als de EngelsmanMyra Ward zijn vrouw, Paul Steenbergen de ruwe Ameri kaan en Anne-Marie Heyligers zijn knappe, charmante vrouw, heeft prachtig toneel gespeeld, waarbij de erepalm toch moet worden gegeven aan Myra Ward en Paul Steenbergen. De beide anderen gaven perfecte ty pen te zien, maar Myra Ward en Paul Steenbergen brengen er ..varuzelf" meer menselijkheid in. Met deze typen heeft men een menselijk contact. Dat kwam deze avond uit in het gevoel waarmee de tekst werd gezegd, maar vooral in het stille spel, de expressie, en we denken daarbij aan het begin van het derde tafereel van het tweede bedrijf en vooraal aan wat cén der hoogtepunten voor ons was, het slot van het eerste tafereel van het derde bedrijf. De manier waarop Myra Ward dit tafereel afsloot was meesterlijk. Geen wonder dat er telkens gul ap plaus opklonk dat aan het slot een ovatie werd. We begrijpen dat in de series van K. en O. dit peil niet gehandhaafd kan worden, maar we hopen wel dat de depressies niet te diep zullen zijn. Voor deze topprestatie zijn we inmid dels dankbaar. A. C. Bouwman Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen maakte niet alleen de aanstelling van een directeur mogelijk, maar ook dc samenstelling van een we tenschappelijke commissie (bestaande uit een socioloog, de stadssociograaf en een lid van het Strafrechtelijk Instituut), die o.m. ertoe kan bijdragen dat dc in tegratie van uit de binnenstad komende gezinnen goed verloopt. Men hoopt na melijk via de contacten met de kinderen de ouders te interesseren voor elkaar cn voor het welzijn van de wijken in Leiden-Noord. Dit element is eveneens een experiment, waarin het woensdag te openen clubhuls een belangrijke rol kan gaan vervullen. Voor grammofoonplaten Leg' ;er des Heils Leiden viert oogstfeest Zondag zullen dc samenkomsten van het leger des Heils worden geleid door luit. kol. W. Hoenderken on diens echt genote, mevrouw A. Hoenderken Huizinga. Gedurende zijn loopbaan als officier heeft de heer Hoenderken die afkomstig is uit het Korps Groningen-Congrezaal cn ook daar thans als gepensioneerd offi cier met zijn vrouw woont, vele posten bekleed, o.a. als divisie-officier en laat stelijk als veldsecretaris. In deze laatste functie was hij belast mot toezicht en inspectie van het Korpswerk in ons Dezer dagen viert het Leger des Heils het jaarlijkse oogstfeest, waarbij de heilsoldaten hun dank willen betuigen voor de vele goede gaven van hun Heer en Schepper ontvangen. In deze activiteit betrekt het Leger door middel van inzamelingen de ge hele burgerij; industrie en middenstand dragen door middel van gebruiksgoede ren en levensmiddelen daarin bij. Zon dag 29 september heeft in dc korpszaal het oogstfeest plaats, de maandag daarop wordt een verkoopbazaar gehouden. Ook dc zending wordt in het vorenbo- doelde betrokken, dit jaar dmv. een filmvoorstelling in de Stadsgehoorzaal. In „De Herberg van het zesde geluk" treedt een jeugdige zendelinge op: aan vankelijk wegens te jeugdige leeftijd cn tc geringe ontwikkeling voor dit werk afgewezen weet Gladys Aylward door grote spaarzaamheid haar doel toch te bereiken. Op haar tocht door China, waar de Japans-Chinese oorlog woedt, weet zij honderden kinderen naar vei liger gebieden over te brengen. Ook probeert zy in contact te komen met de ezeldrijvers, de kooplieden die erom bekend staan dat zij het nieuws overal weten te brengen en een grote bijdrage aan de zending kunnen leveren. De voorstelling heeft plaats op 25 sep tember. Plaatskaarten zijn verkrijgbaar aan de Stadsgehoorzaal, aan dc korps zaal aan de Hooigracht en bij de winke liers die een raambiljet hebben. Toe gangsprijs bedraagt f 1, herenringen p.i e r r o t V juwelier - horloger murinuMttn R tcL 20778 Mn Concert in Waalse kerk Dinsdagavond 24 september hoopt Theo ten Hooven met medewerking van Dita Kemmer, sopraan, een concert te geven in de Waalse kerk aan de Breestraat. Naast orgelwerken vermeldt het pro gramma dc aria uit de Messias „I know that my Redeamer liveth". de aria uit de kantate no. 21 van Bach „Seufzer, Tranen, Kummer. Not", cn „Pie Jesu" uit het requiem van Gabr. Fauré.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3