Nieuwe Leidse Courant SER-rapport niet afwachten: spijkers met koppen slaan Brits eigendom wordt later teruggegeven Loonoverleg Veldkamp - Stichting van de Arbeid Minister VELDKAMP komt volgende week met constructief plan Prinsessen lunchten bij de SHAPE Draadloze „praatpalen bij plein Oudenrijn Gromiko vraagt „top" - felle kritiek op Bonn Commentaren weerbericht Vrij dap 20 «eptemher 1963. 44ste jaargang 0ir«cfiwn t. DIEMER Noofdr*d«<t«vr: Dr. E. OlEMEf CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stontvartigh is gh «bleven mijn hert In teghenspoet" m. 2.80, p.kw. 8,25 Klachfendiensf' bezorging 18 19 uqr Zo zorgelijk is de ontwikkeling op het Joonfront" niet of de ministers die er gisteravond ten departemente van sociale zaken met elkaar over confereerden, wilden wel lachend op de foto. Van links naar rechts: mr. B. W. Biesheuvel (landbouw en visserijdrs. P. C. W. M. Bo- gaers (volkshuisvesting), dr. G. M. J. Veldkamp (sociale zaken), mr. J. van Aartsen (verkeer en waterstaatprof. dr. J. E. An- driessen (economische zaken), diens staatssecretaris drs. J. A. Bakker en mr. E. H. Toxopeus (binnenlandse zaken). De mi nister van financiën, prof. dr. H J. Witteveen. ontbreekt op deze foto. (Van onze sociaal-economische redactie) NAAR wij vernemen streeft de minister van sociale zaken en volksge zondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, ernaar, in de bespreking die hij de volgende week zal hebben met het bestuur van de Stichting van de Arbeid, een constructief plan ter tafel te brengen. Dat moet in staat wor den geacht de kloof te overbruggen tussen de door het Centraal Planbureau aanwezig geachte ruimte voor loonsverhogingen in 1964 èn de verlangens ten aanzien hiervan van de drie Vakcentralen. Als dit lukt zal de bespreking van de volgende week niet slechts een oriënterend karakter dragen, maar zal tevens geprobeerd worden spij kers met koppen te slaan. Het is tot dusver gebruikelijk geweest dat het loonoverleg tussen de regering en het bedrijfsleven eerst plaats had nadat de Sociaal-economische raad zijn najaarsrapport had uitgebracht, waarin aanbevelingen worden ge daan met betrekking tot de in de eerste helft van het volgend jaar aanwezige ruimte voor loonkosten stijgingen. Dit werkstuk, dat mede is geba seerd op het bij de opening van de Staten-Generaal aangeboden rapport van het Centraal Planbureau, ver schijnt doorgaans pas tegen eind ok tober. De jongste kritieke ontwikke lingen met betrekking tot de loonvor ming hebben ertoe geleid dat minister Veldkamp niet op het SER-rapport wil wachten. Hy geeft er de voorkeur aan dat al vast een oplossing wordt gevonden voor enkele wankelende kriteria van de in het afgelopen jaar beproefde vryere loonpolitiek, alsmede voor de daarmee nauw verbandhoudende praktische uit werking in het komende jaar op punten als differentiatie mogeiykheden per be- dryfstak en zwarte lonen. De regering en trouwens ook de be trokkene by het georganiseerd overleg wensen op deze principiële punten zo spoedig mogelijk meer uitsluitsel. Na dere gegevens over de .ruimte" in 1964 kunnen daarby in een later stadium nog worden aangepast. Daartoe wenst de minister van zyn komende bespreking met de Stiohting van de Arbeid zo mo- gelijk een werkvergadering te maken. Het is echter nog nodig dat er een con structief plan ter tafel komt, 'Doe mee aan de* 3'Sterren prijsvraag l 3-Sterren nylons geven U èn kwaliteit èn nu de kans op één van de vele prijzen! In één oogopslag Miskenning van het predik ambt (pag- 2) Eindhovense T.H. geopend (Pag. 2) Onbeperkte macht voor Ben Bella - geruisloze overgang in Algerije (pag. 5) Kanaaltunnel kost \Vz mil jard (pag. 5) Pokken in Europa (pag. 5) Europese samenwerking „nutteloos voor consument" (pag. 5) Vrije zaterdag leert ge vangenen lanterfanten (pag- 7) Nog meer gas in Groningen (pag. 11) ANWB verheugd over af schaffing BOVAG-clausule (pag- 7) Hulde aan minister Van Aartsen (pag- 7) zowel het regeringsstandpunt als de ver langens van het georganiseerde bedryfs- leven zyn verwerkt. (Voor vervolg zie pagina 11) zakdoeken 0 Om nooit te vergeten Djakarta: Rust met pantserwagens "PkE INDONESISCHE regering heeft Engeland verzekerd, dat de 24 door l de communistische vakbonden bezette Britse eigendommen zullen worden teruggegeven met inbegrip van de Shell-bedrijven bij Palembang, waar 28 woningen geplunderd of vernield zijn. Dit werd beloofd in een nota nadat de Britse minister van buitenlandse zaken, lord Home, hierom speciaal aan de Indonesische ambassadeur Diah verzocht had. Te Djakarta schijnt thans rust te heersen, terwijl het leger een strenge bewaking met behulp van pantserwagens handhaaft. Er zijn 250 Britten met vliegtuigen naar Singapore overgebracht meest vrouwen en kinderen en meer zul len volgen. Sommigen hadden kleren moeten lenen en konden alleen nog hun hemden hun eigendom noemen. De Britse ambassadeur te Djakarta. Gilchrist, zeide, dat de Britten, die op het politiebureau van Djakarta be waakt werden, een ellendige nacht hadden gehad. Slechts vijftien hogere functionaris- Waarschijnlijk in november zal by het verkeersplein Oude Rün een proef wor den genomen met draadloze „praatpa len". Een ingenieursbureau in Den Haag, dat al vele apparaten aan de politie heeft geleverd, heeft een dergelijke praatpaal laten ontwerpen door een Deense fabriek. Dit draadloze systeem heeft, (volgens het ingenieursbureau) voordelen boven het telefoonsysteem met kabels van de A.N.W.B. zoals bij de Pauwmolen langs rijksweg 13. De plaats van de draadloze palen kan naar behoefte worden vastge steld, omdat ze gemakkelijk verplaats baar zijn. Ze kunnen geplaatst worden op punten waar de noodzaak aanwezig is. (zoals bij festiviteiten, op het strand, op afgelegen terreinen en op kampeerter reinen). Er bestaat een mogelijkheid tot on derlinge verbinding tussen de praatpa len, hetgeen bij de zuilen die een tele foonverbinding hebben niet mogelijk is. Voorts zou men van de centrale post uit de draadloze palen kunnen voorzien transparante opschriften zoals „ongeval" „mist", en „gladde weg". De draadloze zuilen zullen de helft tot één derde v; de prijs van de telefoonzuilen kosten. De prinsessen Beatrix en Irene, die op het ogenblik een bezoek aan Parijs brengen, lo geren in het Nederlands Insti tuut. De Prinsessen hebben een appartement op de eerste etage met uitzicht op een klein park aan de kant van de Rue de l'Unioersité. Prinses Beatrix lo geerde hier ook al bij vorige gelegenheden. Zaterdag zullen de Neder landse officieren en hun echtge noten, die op het hoofdkwartier van de Shape (Supreme Head quarters Allied Powers in Eu rope) werken aan de Prinsessen worden voorgesteld. Zaterdag middag vertrekken Beatrix en Irene weer naar Nederland. Gisteren gebruikten de Prin sessen op de SHAPE de lunch met generaal Lyman L. Lem- nitzer, de NAVO-opperbevel- hebber, met maaltijd werden gefotografeerd. sen van de Britse ambassade zijn te Djakarta achtergebleven. Te Londen vertelde een uit Djakarta terugge keerde dat de Indonesische politie bij de plundering stond toe te kijken. Generaal Achmed Jani. chef van de Indonesische generale staf, verklaarde dat de gebeurtenissen te Djakarta eer iting waren geweest van de gevoe lens van 't Indonesische volk, Ook zei- de hij dat het Indonesische leger od alles voorbereid moet zijn met het oog op de strijd tegen het Britse Maleisië. Australië De Australische minister van buiten landse zaken heeft verklaard dat de vei ligheid van Maleisië van belang is voor Australië en dat Australië aan Engeland de steun zal geven, die het onder soort gelijke omstandigheden ongetwUfeld zou ontvangen. Ongeveer zestig gezinsleden van Au stralisch ambassadepersoneel zijn van Djakarta naar Singapore overgebracht. In Manilla heeft de Philippijnse minls- r van buitenlandse zaken. Librado Cay- i medegedeeld, dat Washington een dringende boodschap over de Maleise had gezonden en de Ameri kaanse ambassadeur heeft een onderhoud gehad met de minister, die tevoren zyn Indonesische ambtgenoot gesproken had In Penang hebben Maleiers gisteren ïn aanval gedaan op de woning van de Indonesische consul, die zelf niet thuis Politie stond de betogers toe de Ma- leise vlag te hijsen en het Indonesische wapen te verwijderen, maar toen zij de oning wilden binnendringen, verijdel de politie dit De Indonesische studentenvereniging Japan heeft op aandrang van de In donesische minister van buitenlandse za ken, Soebandrio, afgezien van een beto ging te Tokio. Rapport-Denning toch volledig gepubliceerd Het bureau van premier Macmillan heeft medegedeeld, dat het door Lord Denning over de Profumo-affaire uitge brachte rapport de volgende week als officieel regeringsdocument volledig zal worden gepubliceerd. Proces Kameroen- Groot-Britarmië Groot-Britannië is gistermiddag in het Vredespaleis in Den Haag zyn pleidooi begonnen om te trachten de raadsheren het internationale gerechtshof er- te overtuigen, dat het geding, dat Kameroen tegen Groot-Britannië aan hangig heeft gemaakt, niet een zaak is voor dat hof. De eigenlyke zaak han delt over Noord-Kameroen, dat thans tot Nigerië behoort. De regering van Ka meroen is van mening, dat Groot-Britan nië de overeenkomst op grond waarvan het beheer over een deel van Kameroen heeft gekregen, niet goed heeft uitge- In Oost-Duitsland zouden vlugschrif ten zyn gevonden, waarin partyleider Walter Ulbricht wordt aangevallen. De pamfletten zouden, volgens een anti- comministisoh voorlichtings-bureau m West-Berlyn, gevonden zyn door een Poolse Pantser-officier. Het tekort op de Franse begroting voor het komende jaar bedraagt ruim 4,7 miljard frank tegen een „normaal" jaariyks deficit van ongeveer 7 miljard frank. Deze cyfers heeft minister d'Estaing gisteren bekend gemaakt. De begroting zal op dinsdag 1 Oktober aan de Nationale Vergadering worden voor- Regering voer mee op Karei Doorman Tydens de reis naar Rotterdam van het smaldeel V der Koninklyke Marine aan de vooravond van de Rotterdamse vlootweek gisteren, zijn drieduizend op varenden van het smaldeel de gastheren geweest van alle leden van de nieuwe regering. Van het Marinevliegkamp Val kenburg zijn alle ministers en staatsse cretarissen per helikopter naar de HV Ms. Karei Doorman gebracht, waai zij verscheidenen demonstraties hebben kunnen zien. Voor het smaldeel begint vandaag de vlootweek met een ouder dag. De smaldeelcommandant, schout- by-nacht L. E. H. Reeser rekent op zo'n enorme belangstelling, dat hij alvast de Rotterdamse politie heeft verzocht par keerruimte voor tenminste 500 auto's te reserveren in de nabijheid van de Park- NU LEVERBAAR MAAK EEN PROEFRIT |BIJ UW SIMCA DEALER In Algemene Vergadering VN: Een topconferentie (in Moskou) van staatslieden op het hoogste ni veau is gisteren voorgesteld door Andrei Gromyko, de Russische mi nister van buitenlandse zaken. Hij deed dit in de algemene vergadering van de Ver. Naties in een rede, die een verzoenende geest ademde, uit gezonderd het gedeelte dat betrek king had op de politiek van de West- duitsc bondskanselier. Aan i deze topconferentie zouden vertegenwoordigers van de achttien ianden moeten deelnemen, die zitting nebben in de ontwapeningscommissie van de Ver. Naties. Zij zou in het eer ste kwartaal of in de eerste helft van 1964 gehouden moeten worden. Gro miko bood ook nu Moskou als plaats van samenkomst. Naast de grote vier en enkele osteuropese landen zijn ook Brazilië, Birma, Canada, Ethiopië. Italië, Nigeria, Egypte en Zweden lid van de commissie. Gromiko legde in zijn rede dc na druk op de vreedzame bedoelingen van de Sowjetunie. Hij zei o.a.: „Internationale geschillen worden geregeld aan de conferentietafel, niet op het slagveld Wij zullen niet onder bedreiging met wapens van onze ideologische te genstanders eisen, dat zij hun eigen ideologie laten varen.... Onze wapens zijn geen divisies sol daten, maar legioenen van boeken, geen atoombommen, maar het vermo gen, meer voor de mensen te doen. Dat moeten de wapens zijn in de itrijd tussende twee filosofieën De Rus pleitte voor: een niet-aanvals- verdrag tussen de landen van Warchaupact en de NAVO. Stappen om een verrassingsaanval te voorko men: de sterkte van buitenlandse troe pen in Oost. en West-Duitsland terug te brengen: inkrimping van demili- iaire begrotingenvorming van kern- wapenvrije zones in vele delen van de wereld: een verbod om voorwerpen met kernwapens aan boord in eet baan om de aarde te brengen; uitban ning van het kolonialisme, uiterlijk in 1965; en het toelaten van vertegen woordigers van communistisch Ch tot alle V.N.-organen. Voor vervolg zie pagina 11 YOOR DE WEKELIJKSE vergade- ring van de ministerraad prijkte vandaag een uiterst belangrijk punt op de agenda: de kritieke situatie op liet loonfront. Nauwelijks is het parlementaire Jaar begonnen, of het kabinet wordt ge confronteerd met een problematiek die ons met zorg vervult. In ons sociaal-economisch huis, dat we na de bevrijding zorgvuldig hebben op getrokken, heeft zich een explosie voorgedaan, waardoor het loonpla- fond naar beneden dreigt te komen. Waarschijnlijk is de ontploffing ver oorzaakt door een tijdbom, als we de nu al zolang bestaande spanning op de arbeidsmarkt aldus mogen aanduiden. Alom dreigt nu instor tingsgevaar. Wijst de omlaag ko mende kalk er inderdaad op dat het loonplafond het zal begeven, dan is het gevaar groot, dat ook de prijs- vloer in zal zakken en de muren het evenmin zullen houden. Want in de sociaal-economische politiek hangt alles met alles samen: lonen, prij zen, huren, sociale uitkeringen, be talingsbalans. werkgelegenheid. Zal het kabinet het zo hecht lijkende huis weten te stutten? Het zal daar niet in slagen zonder de hulp van het georganiseerde bedrijfsleven. Vooralsnog kunnen we niet geloven, dat het gebouw als een kaartenhuis ineen zal zakken, maar aan restaura tie zal wel niet te ontkomen zijn. Misschien zelfs niet aan nieuwbouw. Tot nu toe bestonden hiervoor geen plannen. Het kabinet wilde zonder meer het beleid van de laatste vief jaren continueren: met de lonen blij ven binnen een bepaalde ruimte cn het prijspeil stabiel houden. Het zal ons benieuwen wat daarvan terecht kan komen. De sociaal-economische problema tiek zal de eerstkomende maanden het politieke debat beheersen. Het nieuwe kabinet staat al direct voor een krachtproef, waarvoor wij liet sterkte en wijsheid toewensen. ]^OG z zijn we als natie niet bekomen de gasvondst bij het Gro ningse Slochteren, of in het ook weer Groningse Bierum is een nieuwe gas vondst gedaan. Tussen deze beide vondsten ligt nog die van olie in het Noordzeegebied. En dat terwijl wij als volk altijd gedacht hebben, dat buiten het mijngebied onze bodem arm zou zijn aan schatten van deze aard. De rijkdom van de aarde is wel iets waarover de mens zich telkens op nieuw verwonderen mag. Naarmate door het sterk stijgend bewonerstal de behoeften toenemen, naar die mate blijkt daarin reeds te zijn voor zien. Er zal, naar het zich laat voorspel len, wel weer heen en weer getrok ken worden over de prijs die straks voor het gebruik van al dit gas moet worden betaald. Moet het hoger, moet het lager? Dat lijkt onvermij delijk in een tijd die zozeer door ge voeligheid op het gebied van de prij zen is bepaald en waarin economi sche overwegingen zulk een geduch te plaats in de menselijke gedachten- wereld innemen. Wc hopen intussen, dat al deze be slommeringen nog ruimte laten aan de gevoelens van ootmoedige dank baarheid die ook bij deze nieuwe vondsten in de rijke schepping toch eigenlijk wel voor de hand behoren te liggen. EHEEL terecht heeft gisteren prof. Diepenhorst de aandacht ge vraagd voor de achtergebleven staat waarin ook in onze tijd, die zovele veranderingen en vaak verbeteringen te zien geeft, het gevangeniswezen ten onzent nog verkeert. Wat dat gevangeniswezen betreft, zijn de omstandigheden veelal nog die van voorbije perioden. En in de mate waarin wij op ander gebied vorderin gen maken, valt dat achterblijven te sterker op. Het is een kwestie van inrichtingen, die, als elders het geval is, de dupe worden van de inderdaad te beperkte bouwcapaciteit. Maar ook de tenuit voerlegging van de straf laat niet zel den te wensen over. Wij wensen niet mee te doen met die genen die de gedachte aan de straf langzamerhand loslaten. Van de rechtspleging maakt de straf een we zenlijk bestanddeel uit. Maar juist wie de straf naar haar waarde weet te schatten, kan nauwelijks genoegen nemen met een strafoefening als nog wel wordt toegepast. Dat getuigt evenzeer van gebrek aan eerbied voor het recht als de afschaffing ervan. Gelukkig dat over deze situatie het onbehagen groeit. (Advertentie) Voor VOL-AUTOMATISCHE WASMACHINES IEMCO N.V. Dezelfde temperatuur Nevelig en bewolkt weer met enkele \erspreid voorkomende opklaringen en slechts hier en daar een bul. Matige tot zwakke wind tussen noordoost en oost. Ongeveer dezelfde temperaturen als van daag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1