Het leven kan mooi zijn PHILIPS Loonpolitiek Groningen: proeven met tweede gasbel gestart Gromiko Wolkbreuk in Spanje drijft toeristen weg Economie en Financiën Reorganisatie bij U.S. Steel M. BLITZ Philips -f -f -f- grammofoons-.controleerbaar aan de spits! NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1963 (Vervolg van pagina I) UREN LANG Ter bepaling van dit regeringsstand punt heeft minister Veldkmap gister avond zeven andere bewindslieden uit het kabinet bijeengeroepen om zich met hem op de situatie te beraden. In het gebouw van het ministerie van soc. za ken en volksgezondheid zijn de minis ters Veldkamp, Witteveen (financiën). Andriessen (econ. zaken). Toxopeus (binnenL zaken), Biesheuvel (land bouw), Bogaers (volkshuisvesting) cn Van Aartsen (verkeer en waterstaat), alsmede staatssecretaris Bakker van econ. zaken urenlang bijeen geweest. Zij vergaderden vanaf acht uur tot midder nacht. loon vr-i nl-'* o-er d» besnre- kingen losgelaten. Het beraad is van morgen voortgezet in de wekelijkse mi nisterraad. Inmiddels is ook de SER be gonnen aan de studie over de ruimte voor 1964. Hieruit resorteerde alvast een opdracht aan het Centraal Plan bureau om op zo'n kort mogelijke ter mijn de gevolgen te peilen van loons verhogingen die groter zouden zyn dan de door het Planbureau geopperde vier procent. CONSEQUENTIES NVV-voorzitter Roemers heeft vanmorgen op een congres van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale herhaald, dat het door het Centraal planbureau genoemde cijfer van vier procent als ruimte voor loonsverho ging in 1964 „belachelijk laag" is en volstrekt irreëel. Het Planbureau had zich moeten afvragen welke loonsver hoging wèl paste in de huidige span ning op de arbeidsmarkt en dan moe ten rekenen welke gevolgen een der gelijke loonsverhoging zou hebben voor het prijspeil, voor de werkgele genheid, voor de exportpositie en voor de betalingsbalans. Drs. Roemers wilde niet verzwijgen, dat een grotere vrijheid in het loonpoli tieke beleid in bepaalde bedrijfstakken onvermijdelijke consequenties heeft voor het prijspeil. Er zijn bedrijfstakken, die een forse loonsverhoging niet kunnen dragen uit hun rentabiliteitsmarge, in het bijzonder in de sector van de dienst verlening. Daar zullen „prijsgcvolgen" onvermijdelijk zijn. Sommigen menen, dat reeds thans het doodvonnis kan worden uitgesproken over het nieuwe loonpolitieke systeem. Toch kan het huidige systeem moeilijk verantwoordelijk worden gesteld voor de spanning van dit moment. Maar wil men voorkomen, dat het in een chaos ten ondergaat, dan zal men de moed moeten hebben uit de theoretische analyses te treden en de werkelijkheid onder het oog moeten zien. Men zal dan komen tot de maat regelen, die thans door de drie vak centrales worden aanbevolen, aldus de voorzitter van het N.V.V. Minister waarschuwt tegen prijsvraag Het ministerie van buitenlandse zaken heeft, via het ministerie van volkshuis vesting cn bouwnijverheid, de bond van Nederlandse architecten attent gemaakt op het: politieke karakter van een prijs vraag. die de Cubaanse regering heeft uitgeschreven ter gelegenheid van het Congres van de Internationale Unie van Architecten, dat van 29 september tot 3 oktober in Havanna wordt gehouden. Een woordvoerder van volkshuisves ting bevestigde dat Nederland met een tentoonstelling over de ontwikkeling van de Noordoostpolder deelneemt aan het congres. De Nederlandse delegatie naar het congres bestaat uit zes architecten en w ordt geleid door prof. ir. J. H. van den Broek. De prijsvraag betreft het ontwerpen van een monument ter herdenking van de slag aan de Varkensbaai in 1961. waar een invasiepoging van Cubaanse ballingen werd afgeslagen. V.S., Engeland en België willen samen leger in Kongo De V.S Engeland en België bestude ren een plan om in de eerste helft van het komende jaar een kleine, mobiele strijdmacht van de V.N. van 2.000 tot 3.000 man in Kongo op de been te hou den. De drie landen zouden het meren deel van de kosten voor hun rekening moeten nemen, aldus is gisteren in sulaire kringen te Elisabethstad vi De consuls van de drie landen in deze stad. zouden van mening zijn. dat het Kongolese leger op zijn gunstigst pas in het midden van 1964 sterk genoeg zal zijn om de orde en rust in het land te handhaven Secretaris-generaal Oe Thant heeft laten weten, dat de troe pen van de V N. tegen het eind van di1 jaar moeten worden teruggetrokken bij gebrek aan financiën. Deze uitspraak wordt gezien als een uitnodiging aan het adres van de westelijke mogendhe den om het benodigde geld voor hand having van een deel van de V.N.-troe- pen bijeen te brengen. In Katanga doen Intussen geruchten de ronde dat enkele duizenden voor malige Katangaanse gendarmes in het oerwoud nabij de grens met Noord- Rhodesië worden geoefend. Ex-presi dent Tsjombe zou van plan zijn n Katanga terug te keren om leiding geven aan een nieuwe poging om de afhankelijkheid van dat gebied te berei ken. Bij een auto-ongeluk in Zevenbergse hoek is de 24-jarige B. S. uit Tilburg om het leven gekomen. Zijn 24-jarige verloofde B. van der E. is zwaai wond in een ziekenhuis te Breda opge nomen. Het verloofde paar zat in een kleine autobus, die op een kruising werd gegrepen door een vrachtauto met aanhanger. Reservoir ook onder Duits gebied m i Het lid van de Eerste Kamer. prof. mr j\| ïeuwe VOlldSt nister va^econoSsche zaken gevraagd een nota te doen schrijven over het be leid inzake de winning van olie en aard- gas. Prof. Polak wil weten over de wijze rf-l /--k I ni-» -*■-*-» /-kt i waarop de concessies worden verleend. (Ir* II 11 Ja L Volgens hem zou deze materie zijn ge- |regeld in wetsvoorschriften uit de tijd van Napoleon. I Verder is hij nieuwsgierig naar de af- II 4-4- /-v77 I spraken, die zijn gemaakt tussen Neder- 1)1 I Oil Ir* land, Engeland en Duitsland over de 7 S"} verdeling van rechten op aardschatten onder de bodem van de Noordzee. In zijn vragen verkondigt prof. Polak MEN is reeds begonnen met proe- de mening, dat regeringsconcessies tot ven om de omvang van het exPloitatie "^sluitend aan in Nederland I gevestigde maatschappijen (waarvan het gasreservoir, waarop de N.V. Ne- kapitaal overwegend in Nederlands bezit is) zouden moeten worden verleend. TE DUUR derlandse Aardolie Maatschappij bij Bierum is gestoten bij haar onder- oekingen in de concessie Gronin- jen, vast te stellen. Deze tweede gasbel zou eenzelfde formatie heb ben als die bij Slochteren, eveneens gevonden, is de Nederlandse Gasunie Groningen, is gevonden. Het gevonden gas bevindt zich ook onder Westduits grondgebied. Dit zal geen moeilijkheden opleveren. Want het Eems-Dollarverdrag zijn bijzon dere regelingen opgenomen voor de exploitatie van bodemschatten. Deze regelingen houden oa. in. dat de westelijke sector van dat gebied Nederlandse gerechtigden onder Ne derlands recht, en in de oostelijke sector Duitse gerechtigden onder Duits recht de exploitatie ter hand nemen. Een aanvullende overeenkomst voor- et in een nauwe samenwerking bij de exploitatie tussen de Nederlanders en de Westduitsers, die overeenkomsten dienen te sluiten, die de goedkeuring moeten hebben van beider regeringen. De bodemschatten, die als resultaat van eventuele exploitatie zullen worden gewonnen, komen volgens deze over eenkomst in gelijke mate toe aan de Nederlandse en Duitse gerechtigden. Inmiddels heeft de N. A. M. met Ge- werkschaft Brigitte, concessiehoudster aan de Duitse zijde, besprekingen inge leid om tot een overeenkomst tot sa menwerking te komen. Brigitte is, even als de N.A.M., een gezamenlijke onder neming van dc Koninklijke Shell Groeü en de Standard Oil Company (New De heer L. Rasterhoff. burgemeester Sneek, verklaarde, dat de gemeen ten bij deze tarieven gedurende een reeks van jaren, zware verliezen op de gasdistributie zouden lijden. De heer Rasterhofi hield een lezing in Hengelo voor het congres van de Nederlandse Vereniging voor gemeentebelangen. gemeenten worden genoodzaakt grote investeringen te doen. En ze moe- naar afwachten in hoeverre het de biet zal worden uitgebreid. Het is na melijk de vraag of de aanbevolen prijs voldoende concurrerend is om de ver bruikers, die vaak nog sceptisch tegen over gasverwarming staan en tot aan schaffing van nieuwe apparaten moeten overgaan, over de streep te trekken. De gemeenten, aldus dc burgemeester in Sneek, mogen toch in redelijkheid verlangen, dat hun positie, ook in over gangsperiode wanneer het aardgas de markt nog moet veroveren, niet slechter 'ordt. Het risico van dc verovering van de ..verwarmingsmarkt" komt nu geheel op de schouders van de gemeenten te lig gen. (Vervolg van pagina 1) Hij deed vervolgens een felle aanval op de politiek van Adenauer die ver antwoordelijk zou zijn voor de huidige spanning in Europa. Heit bezettingsreginre West-Berlijn 'bestempelde hij ale kunsbmest voor de politiekevoedingsbo dem, waarop West-Duitsland het revan- ne en de militaristische denkbeelden welig tieren, die maar weinig zouden versdhillen van wat Hitler-Duitsland aan de vooravond van de Tweede Wereld oorlog bezielde. Later verklaarde Sohröder. de West- auitse minister van buitenlandse zaken, dat de Sowjetunie vergeefs tracht, de verantwoordelijkheid voor de spanning i de wereld van zich af te schuiven. Voor Gromika hadden Pearson (Ca nada) en De Aranjo Castro (Brazilië) net woord gevoerd. Pearson vroeg om uitbreiding van de Veiligheidsraad, die vrijwel het gehele jaar in zitting bijeen moeten zijn. Hij bepleitte ook de vorming van een pool van hulpbronnen de collectieve ontwikkeling van col lectieve strijdkraohten in dienst van de V.N. (een stokpaardje vanPearson)De Braziliaanse spreker kondigde aan, dat zijn land wellicht met voorstellen zal ko men voor een op nieuwe leest geschoeide Volkerenorganisatie. Vandaag werd het debat voortgezet. Omstreeks half vyf Ned. tijd zou presi dent Kennedy aan het woord komen. Hy Is gisteren reeds In New York gearri veerd. Jongelui smeten op Fifth Avenue een 'verfbom', die kwam op de daar geparkeerde auto van de president te recht. Het voorste deel van de (lege) vagen werd met witte verf beklad. Ook Australische tarwe naar Rusland Ook in Australië heeft de Sowjetunie tarwe gekocht, namelijk ruim 2 miljoen kubieke meter, waarmee een half mil- •ard gemoeid zal zijn. Voorts wordt nog door De Volkskrant gemeld dat Rusland grote voorraden Rus sisch graan te Rotterdam en elders te rugkoopt en cat het uit West-Duitsland 250.000 ton tarwemeel betrekt. Belgische smokkelaars van heroïne aange houden De Antwerpse politie is er in geslaagd vier smokkelaars van verdovende midde len aan te houden, twee mannen cn twee vrouwen. Er kon 430 gram reroïne met een ..zwarte waarde" van bijna 6.5 mil- ioen Belgische frank in beslag worden genomen. Op 77-jarige leeftijd is overleden prof dr. J. Droste, oud-hoogleraar in de wis kundige analyse, aan de Leidse universi teit, en een van de eerste Nederlanders die de relativiteits-theorie van Einstein Vier uur tropische regenval hebben ii Alicante (Spanje) gisteren grote over stromingen veroorzaakt, die tot nu toe de levens van een vierjarig Spaans meisje en twee Spanjaarden hebben ge- eist. In de stad, maar vooral op het kam peerterrein bfj de stad is een ware chaos ontstaan. In tien minuten tijd rees het water plotseling tot hoogten van een tot twee meter. Van het kampeerterrein zijn zes caravans en een aantal auto's de zee in- gesleurd. Een groot deel van de 120 bui tenlanders op het terrein raakte zijn bezittingen kwijt De kampeerders zelf wisten te vluch ten in flatgebouwen; een aantal van her vond onderdak in het provinciale zie kenhuis in de stad, waarvan de straten door de regenvloed in wilde stromen waren herschapen. In het centrum de stad sloeg een autobus om. De civiele gouverneur van Alicante. Arche, nam persoonlijk (in badkostuum) deel aan het redden van de mensen die iop het kampeerterrein in moeilijkheden 'waren geraakt. De overstroming van het kampeerter rein werd veroorzaakt doordat de ope ning van een brug over een beek werd verstopt door enkele auto's die door het water van de gezwollen beek waren weggesleurd van een parkeerplaats. Nationale schrijf- en tekenwedstrijd Het Nationaal Sahriftmuseum. geves tigd te Amsterdam, heeft wederom, nu ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan, een nationale schrijf- en tekenwedstrijd uitgeschreven voor alle leerlingen vanaf tien jaar van de scholen voor algemeen vormend onderwijs en kunstnijverheid, om de aandacht te vestigen op het grote belang van de natuur- en dierenbescher ming, de belangstelling op te wekken voor beter schrijfonderwijs, heit stimule ren van het creatieve vermogen van het kind en het aankweken van verantwoor delijkheid en gemeenschapszin. Zij vormt zo mede een bijdrage in de nationale campagne voor natuur- en dierenbescher ming en de bestrijding van verontrei niging. Verzekering van rechtsbijstand Opgericht is de D.A.S. Nederlandse Rechtsbijstand Verzekering Mij. N.V. te Amsterdam met een kapitaal van 5 miljoen, waarvan geplaatst 1 miljoen en gestort ƒ200.000 onder bijbetaling van 150.000 agio, door de Algemeene Friesche Brandverzekering Mij., Algemeene Ver zekering Sociëteit A.V.S., Deutscher Automobil Sohutz. Allgemeine Rechts- schutz Versioherungs A.G., Europeesche Goederen- en Reisbagage Verzekering Generale Venzekering Mij., Verze kering Mij. Minerva, Nooröhollandsche Brandwaarborg Mij. van 1816, Algemeene Verzekering-Mij. Providentia. Directeur is mr. dr. N. G. B. Gouka. Zy is aange sloten bij de internationale DA.S. schade-organisatie, die in geheel Europa werkt. Binnen enkele weken beginnen de werkzaamheden. Wallstreet haalt nieuw record De New Yorkse effectenbeurs steeg gisteren tot een nieuw hoogtepunt door een stroom van aankopen tegen het de. De opening was onregelmatig ei handel sloom, doch allengs kwair sterkte in de markt en tegen het einde kwam de tikker achterop. Auto's, staal en tabak waren in het begin de gang makers bij een bescheiden stijging. An dere aandelen daardoor aangemoedigd bij het krachtige slot werden de verlie zen van de vorige dag meer dan uitge wist. De omvang van de handel werd gedrukt door de Joodse feestdagen. Van de 1300 verhandelde fondsen slo ten 630 hoger, 376 lager en 294 onver anderd. De index van Standard and Poor vooi 500 aandelen steeg 0,42 tot 73,22, eer record, overeenstemmende met een koers winst van bijna 3 miljard, die vooi 425 industriëlen 0,46 tot 77,06, 25 spoorwegen 0,32 tot 39,20, 50 nuts bedrijven 0,20 tot 67,13, van Ass. Press voor 60 aandelen 2,1 tot eer cord van 291,1, van Dow Jones 30 industriëlen 5,36 tot een record 743,22 punten. De U.S. Steel Corp. heeft gisteren ee grootse inwendige reorganisatie aange kondigd ter vergroting van omzetten, verlaging van kosten, beter dienstbe toon en bestrijding van de moordende itie. Di is een voortzettiing de vereenvoudiging en modernisering de opbouw van het bedrijf. De laat ste 5 jaren heeft U.S. Steel financiële moeilijkheden gehad en eind 1962 kwam de zuivere winst op het laagste peil sinds 10 jaar zodat het dividend verlaagd worden. De mijnen, scheepvaart op de Grote Meren en staalproduktie 'orden samengevoegd in de bedrijfseen heid staalproduktie en verkoop onder de huidige hoofddiirectie. De president-di recteuren van de zeven samen te voegen afdelingen krijgen nieuw werk. Dit zijn American Steel and Wire, Columbia- Geneva, Michigan Limestone, Tennessee Coal and Iron, National Tube, Oliver Iron Mining en Pittsburgh Steamschip. De laatste jaren bewegen de omzetten zich rondom de 4 miljard dollar, het personeel is 200.000 en het aantal aan deelhouders 330.000. Kasreserve nihil De Nederlandsche Bank heeft volgens bankkringen de kasreserve voor het tijd vak. dat 20 september begint, verlaagd van 3 pet. (sinds 20 mei) tot nihil. Reorganisatie Ter Kuile De in 1894 opgerichte N.V. Nico Kuile en Zonen te Enschede reorgani seert en plaatst de zetel over naar Neede. Veel personeel zal daardoor getroffen worden, maar gezien de schaarste werkkrachten zullen de getroffenen spoedig een plaats elders vinden, v al het c.a.o.-personeel. Besprekingen zijn reeds gevoerd met het gewestelijk ar beidsbureau en de vakbonden. De pro- duktie wordt sterk ingekrompen tot rendabele goederen, en het bedrijf te Neede wordt uitgebreid, terwijl die te Bergentheim gewoon doorgaat. Er zijn thans 1300 werknemers van wie vermoe delijk 700 te Enschede. De reorganisatie dient 1 januari haar beslag te hebben gekregen. Scheepsvrachten stijgen flink Scheepsmakelaars te New York mel den dat de vrachttarieven aanzienlijk testegen zijn daar de omvangrijke Rus sische graanaankopen in Canada wijzen op grotere vraag naar scheepsruimte. Het verluidt dat Japan S 11,75 de ton heeft betaald voor een zending graan uit Ame rikaanse Gulfhavens, of 1 meer dan vrijdag JÉ, en 2 meer dan op 11 sep tember. De tarieven van Amerikaanse Gulfhavens zjjn met S 0,75 gestegen tot S 6,50. Volgens Canadese mededelingen het tarief voor graanvervoer naar Zwarte Zeehavens sinds 11 september ran S 7.50 tot S 8.50 gestegen. Lager winst Ngombezi De Cultuurmij. Ngombezi heeft over 962 (1961) f 527.720 (641.869) winst be haald en heeft reeds 13 (16Vi)% divi dend voorgesteld waarvan 10 (-)% in aandelen De exploitatie van sisal daal de tot f 644.042 688.272), terwijl interest coupons en dividend f 155.977 (146.975) opbrachten. De onkosten in Nederland stegen tot f 126.233 114.136). De koffie- onderneming Two Bridges Estate wordt niet langer meer als in opbouw be schouwd en daarom wordt niet meereen deel van de kosten geactiveerd. Hier door ontstond een verlies van f 156.942 (54.614), doch men vertrouwt door steeds hogere produktie deze kosten binnen kort ruimschoots te dekken. De sisal- produktie was 5000 (4900) ton, en de ra ming voor 1963 is ten minste 4700. Het beplante areaal was 31 december 4105 ha. produktieve en 488 ha. niet-produk- tieve aanplant. Een groot deel van het arbeiderskamp van Ngombezi is ver nieuwd. De investeringen waren aan zienlijk. Landbouw- en fabrieksmachi- nes zijn aangeschaft, een kantoorpand te Amsterdam alsmede de deelnemingen Atlantico en Hacor zodat de daling van liquiditeit van zelf spreekt. De produk tie van Hacor in Haiti kwam eerst in 1963 op gang en dit bedrijf belooft een goede toekomst. De politieke gebeurte nissen hadden nagenoeg geen invloed. De loonsverhoging van oktober met 30% had een zeer nadelige invloed op de kostprijs. Daarna kwam er een ex portbelasting op sisal, eerst van 5%, daarna min of meer parallel aan de ge stegen prijs. Al moge de huidige prijs deze extra-lasten dragen, toch kan het uiterst moeilijk worden bij een prijsver- andering een redelijke winsmarge te be houden. Weer tinerts naar Arnhem Bij Biüiton in Arnhem zal weer Indo nesische tinerts gesmolten worden. Gemeente Woubrugge BEKENDMAKING Het Hoofd van het gemeen tebestuur van Woubrugge maakt bekend, dat de Raad in zijn vergadering van 5 september 1963 heeft vast gesteld het plan tot herzie ning van het uitbreidings plan voor het onderdeel Hoogmade-Boskade. Ingevolge art. 37, 3e lid van de Woningwet ligt het plan in uitvoerige kaarten uitge- werk met de daarbij beho rende bebouw ingsvoorschrif- ten gedurende veertien da gen na dagtekening dezes ter gémeente-sekretarië voor een ieder ter inzage. Binnen zes weken na afloop van bovengenoemde termijn kunnen de belanghebben den, die zich met bezwaren tot de Raad hebben gewend, bij Gedeputeerde Staten dezer provincie bezwaren tegen het plan indienen. Woubrugge, 20 sept. 1963. Het Hoofd van het gemeen tebestuur voornoemd. VAN WAGENINGEN over de belangrijkste •geloofswaarheden Om zelf te bezitten Om te verspreiden 160 bladzijden gebonden f 4.90 Verkrijgbaar in de boekhandel N.V. GEBR. ZOMER KEUNINGS UITGEVERSMIJ - WAQENINQEN DAVO PELGRIM E. M. JAARSMA BECKERS ETNA COLEMAN FABER HAARDEN EN C0NVECT0R5 SEÏÏESS VOOR KOLEN EN OLIE KACHELS VOOR Kunt U In onze zaak rustig bekijken met FLESSEGAS vakkundige voorlichting. TELEFOON 22417 HAARLEMMERSTRAAT 163/163 a Niet veel voor nodig. Paar leuke lui. De „laatste" verhalen. De allerlaatste dans. Mode-babbel (van de zij's). Voetbalbabbel (van de hij's). Flesje. Grammofoon. Par don, Philips grammofoon. Platen. Anneke? Zeg maar welke ik onder de diamant moet leggen. Cimeroni. Paradiso. Het leven kan mooi zijn Neem met elke grammofoon drie proeven. Zij beslissen over het plezier dat u van uic platen hebt: -f- Hoe is de opnemerarm? Bij Philips zo vederlicht en volgzaam hij volgt de groef nog als u de plaat scheef legt met een sigaret onder één kant dat u de fijnste nuances nog hoort, hoe dikwijls u de platen ook speelt. +4" Hoe is de naald? Bij Philips is 't altijd een diamantnaald, de enige die niet afstompt en dus uw platen beschermt. 444 Hoe is de klank? Bij Philips diamantzuiver en met alle toonnuances van laag tot hoog, dank zij het nieuwe, unieke opnemer element. Neem zelf de proef kijk en luister naar kwaliteit en klank van de Philips 3-slerren-grammofoons bij uw Philips leverancier. Anneke Grönloh (1942). Ne derlands tienerzangeres. Zeer populair. Kwam aan de top met „Brandend Zand". Ont ving hiervoor gouden plaat in oktober 1962. Later ook gou den platen voor „Paradiso". „Nina Bobo" en op 27 augus tus 1963 voor „Soerabaja". Ook het laatste succes „Cime roni" belooft een gouden plaat te worden. AG 4031 - f 118.-. Elektrogrammofoon met luidspreker èn 1,5 watt versterker in afneembaar deksel. Zeer fraaie, krachtige geluidsweergave. Moderne kleurencombinaties. (Afmetingen 30,2 x 19,8 x 11 cm). Met diamantnaald. GRAMMOFOONS zijn al Philips langspeelplaten voor f 8.95

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 11