Herleefd nationalisme dodelijk gevaar ir Einde slavenhandel Infanterie krijgt nieuw (DAF) pantser-voertuig Salaris bij PBO-orgaan kwain weer ter sprake 196Ï DONDERDAG 19 SEPTEMBER 196J Dean Acheson in de Ridderzaal: Pleidooi van dr. Mansholt (Van een onzer redacteuren) VfOOR de Verenigde Staten is het zeer verontrustend, dat in Europa weer nationa listische stemmen opgaan. De vorderingen in de richting van gezamenlijk handelen in gemeenschappelijk belang schijnen tot stilstand te zijn gekomen. En in deze begin nende politieke contra-revolu tie zien wij een aanval op de beweging naar eenheid bin nen Europa en een ondermij nen van het bondgenootschap tussen Europa en Amerika. Deze woorden werden gisteravond gesproken door Dean Acheson, de vroegere Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, tijdens wiens „be wind" het Marshallplan en de Navo tot stand werden gebracht, de twee pilaren, waarop een hechte samen werking tussen Europa en de Verenig de Staten werd gebouwd. Een samen werking die de Sowjetunie verhin derde de Europese landen een voor een onder de voet te lopen, zoals het Tsjechoslowakije had gedaan. Acheson, die evenals de Nederlandse vice-voorzitter van de Europese com missie van de E.E.G., dr. S. L. Mans- holt, op een buitengewoon congres van de Europese beweging in Nederland in de Ridderzaal te Den Haag sprak, stel de de lotsverbondenheid van de Verenig-, de Staten en Europa centraal in een be toog over de noodzaak van niet alleen gemeenschappelijke defensie, maar ook van een gemeenschappelijke aanpak van economische en financiële problemen. Voor dit buitengewone congres bestond grote belangstelling. Van Acheson is bekend, dat hij met grote bezorgdheid het optreden van ge neraal De Gaulle met betrekking tot de Europese en de Europees-Amerikaanse samenwerking gadeslaat. In verschillen de landen heeft hij reeds toespraken ge houden, die nogal opzien hebben ge baard vanwege de grote beslistheid, die Stikker Kritiek oefenend op het optreden van generaal De Gaulle sprak Dean Acheson woorden van lof aan het adres van de Nederlandse secretaris-generaal van de Navo, mr. D. U. Stikker, met wie hij al 15 jaar bevriend is. Deze heeft een ver standig voorstel gedaan, ml. gezamenlij ke bestudering van de Europese defensie en het ontwerpen van een allesomvat tend strategisch plan, het vaststellen van omvang, samenstelling en opstelling van 1 het vereiste militaire apparaat en het vaststellen van de hulpbronnen, die in de Navolanden beschikbaar zijn. „De Gaulle is daar tegen, omdat hij (zoals 1 hij op een persconferentie zei) van me ning is dat de Navo is opgebouwd op ba- 1 sis van integratie, die voor Frankrijk 1 geen enkele waarde meer heeft. Daarmee onthult hij het dodelijke ge vaar van een herleefd Europees nationa lisme, zowel voor de Europese als voor de Atlantische eenheid en voor de ele mentaire noodzaak van de gemeenschap pelijke defensie", aldus de heer Ache- Naar het oordeel van Acheson vragen de economische en financiële problemen hetzelfde begrip voor gemeenschappelij ke belangen en een gezamenlijke oplos sing als de militaire. Dit mogen de poli tici niet aan deskundigen overlaten. Het probleem eist een bespreking door rege ringen, en op beter hoorbare wijze dan het ziekenkamergefluister van fi nanciële deskundigen, die het vertrou wen in een bepaalde valuta willen be waren. Wij zijn volgens Acheson niet in de greep van onverbiddelijke economi sche krachten, die als goden van de hei denen alleen zacht kunnen worden ge stemd door het offer van wat ons het dierbaarst is. En wij mogen, zo zei hij, vooral de deskundigen niet als priesters laten optreden, die het offer aanwijzen. Dezelfde noodzaak om aan de tiran nie van de deskundigen te ontsnappen en leiding met meer visie te vinden be staat volgens Acheson in de handels politiek. De opvatting van een bekrompen, op geblazen nationalisme zou de Europea nen in navolging van generaal De Gaulle ontrouw maken aan de grondbeginselen, die Europa kunnen verenigen en die er ook verder toe kunnen bijdragen, Euro pa en Noord-Amerika te verenigen in dienst van de vrije wereld. Mansholt Na Acheson sprak dr. S. L. Mansholt, de vroegere Nederlandse minister van landbouw, die thans vice-voorzitter van de Europese commissie van de EEG is. De heer Mansholt, die zich slechts tot enkele kanttekeningen wilde beper ken, wees op het feit, dat de burgers van de Ver. Staten hebben moeten aan vaarden dat de tijd voorbij is, waarin het woord van Washington reële bete kenis had, nl. laat Europa zijn eigen boontjes maar doppen. Twee wereld oorlogen binnen een halve eeuw kon den voor het Westen en zijn levensop vattingen slechts beslecht worden door het ingrijpen van Amerika. Het wereld beeld is volkomen gewijzigd. Het eens wereldbeheersende Europa heeft door zelfvernietiging een ongekend verlies aan betekenis ondervonden. Het Marshallplan, door Amerika aan geboden, gaf Europa de kans, zichzelf terug te vinden. Men weigerde echter een groot Europees herstelplan te aan vaarden en verspeelde daarmee een his- udt jon* Alphl tele s cadettt Jeid zal p huil Dean Acheson tijdens het con gres in gesprek met minister president Marijnen en diens echtgenote. torische kans om de Europese een ding op een bijzonder gunstig tijdstip te verwezenlijken. Kritiek De integratie is zo vervolgde dr. Mansholt een proces, dat nog jaren lang duren kan, maar op economisch gebied zijn er al voren getrokken ir de nationale volkshuishoudingen, die niet meer uit te vlakken zijn. Het is niet meer dan natuurlijk, dat een zc ingrijpend proces als dat der integra tie van een versnipperd werelddeel niet vanzelfsprekend en rimpelloos verloopt. Er komt echter reeds een en ander op rekening van een verheugend integra tie-effect. Intern en extern blijkt hoe langer hoe meer. dat de EEG welis waar een economisch doel heeft, doch een politiek feit is. Vele van de te tref fen economische besluiten zijn geladen met politiek. Wat de kippenoorlog met Amerika betreft zei spreker te vrezen, dat ook aan de kant van de Ver. Sta ten de opzet van de Trade expansion act verloren dreigt te gaan. Zou het Atlantische partnerschap dan kunnen stranden op de strijd om kippen? We mogen toch verwachten, dat een con flict wordt teruggebracht tot de propor ties, die het kan opeisen? Als dat niet gebeurt kunnen de komende onderhan delingen in een sfeer geraken, waarbij de diepere zin van de Kennedyronde tot ons beider nadeel wegvalt. Rouwdienst voor negermeisjes Protestdemonstraties in New York verwacht Ruim 4000 personen, onder wie honder den blanke en negerpredikanten, hebben gisteren in Birmingham de rouwdienst bijgewoond voor drie negermeisjes, die zondag in een kerk in Birmingham bij een bomaanslag om het leven zijn geko men. De rouwenden namen alle 1800 plaatsen in de Baptistenkerk in beslag, terwijl buiten nog enkele duizenden mensen zwijgend wachtten tijdens de Vandaag zou president Kennedy een onderhoud hebben met dominee Martin Luther King jr. en zes andere neger leiders over de rassen-toestand in Bir mingham. Zij zouden Kennedy verslag uitbrengen over de situatie in de stad- Twee bekende negers, de schrijver Ja mes Baldwin en een van de voornaamste organisatoren van de „mars op Washing ton", Bayard Rustin, hebben Kennedy gisteren gevraagd in Alabama in te grij pen. Wanneer de macht van gouverneur Wallace niet wordt gebroken, zal in Ala bama een opstand uitbreken, die in het hele land invloed zal hebben, zeiden zij op een persconferentie in New York. Zij maakten bekend dat komende zon dag in New York een betoging zal worden gehouden tegen de moord op de vier meisjes in Birmingham. Ook in andere Amerikaanse steden zouden zon dag betogingen worden gehouden. Rus vraagt asiel in W.-Duitsland Een jonge Sowjetrussische technicus heeft zich in de nacht van dinsdag op bescherming woensdag bij het hoofdbu: te Keulen gemeld en 01.. en verblijfrecht als politiek vluchteling in de Bondsrepubliek verzocht. De technicus maakte deel uit van een 21 man sterke Sowjetrussische jeugd groep, die, op uitnodiging van de West- duitse jeugdorganisatie Ring Bündischer Jugend. thans West-Duiteland bezoekt. De Russische groep was op 6 september in Hamburg aangekomen. Na een ver blijf van acht dagen in Hamburg was zij doorgereisd naar het Rijnland, waar zij fabrieken bezocht en op officiële ont vangsten in Bonn verscheen. De Russische jeugdgroep zal, nu een van haar leden asiel in West-Duitsland heeft gevraagd, onverwijld naar de Sow jetunie terugkeren. Straks ook Franse „Wankel-motor"? De Renault-fabrieken hebben meege deeld samen met American Motors Corporation te werken aan de ontwik keling van een roterende motor voor auto's. Sinds 1956 werkt Renault aar dit project dat nu het stadium van ex perimentele proefnemingen heeft be reikt. In 1962 heeft Renault een over eenkomst met A.M.C. gesloten inzake de technische research. Het hoofdbestuur van de Interparle mentaire unie heeft woensdag besloten de 54ste conferentie van de unie in 1965 te Ottawa te houden. Het hoofdbestuur zal voorstellen Sir Herbert Butcher (Groot-Britannië). J. V. Peive (hoofd van de Sowjetdelegatie) en Abderaman Ab- denedi (Tunesië) in zijn gelederen op te PUBLIKAT1E VAN A.K.U.. ARNHEM ■bh hechter verbonden en meer leden vattend Europa nodig hebben; dat wij een Atlantische samenwerking moeten hebben, die niet over kippen kakelt, maar verstandige daden plaatst om on verstandige stappen van anderen te voorkomen; en dat wij het leven ln de slecht bedeelde delen van de wereld moeten steunen en helpen ontplooien, opdat iedereen in onze wereld vreed zaam en menswaardig kan leven. TOCH IS HET ZO! Het is natuurlijk belangrijk, dat we dit jaar het feit kunnen herden ken dat we 150 jaar geleden onder het Franse juk vandaan kwamen. Maar uit menselijk oogpunt bezien is het wellicht van veel meer be tekenis, dat we het volgend jaar er op kunnen terugzien dat we ander halve eeuw geleden de handel in slaven hebben verboden. We waren in dit opzicht weliswaar niet de eer sten, want de Engelsen hebben hier in het voorbeeld gegeven, gevolgd door de Denen, die de eens zo aanzien lijke handel in ne gers in 1802 onwet tig verklaarden. In 1813 schaften de Zweden de handel in slaven af en het jaar daarop volg den wij deze goe de voorbeelden. De Engelse vloot, die in die da gen de machtigste ter w-ereld was, hield op alle zeeën de wacht. Om de naleving van deze verbodsbepa lingen af te dwingen, maar de han del in slaven ging door, omdat de menselijke hebzucht door geen vloot kan worden ingetoomd. Na de Na poleontische oorlogen leefde de han del op, tropische produkten vonden gretig aftrek en het vasteland van Europa stond weer open voor de voortbrengselen van de plantages in het zuiden van do Verenigde Staten, waar de negerslaven katoen pluk ten, rijst, koffie en suiker oogstten. Deze vraag naar produkten verhoog de ook de vraag naar slaven, want de slaven waren schaars in die da gen. In 1819 was de prijs voor een krachtige zwarte negerslaaf in New Orleans niet minder dan 1100 dol lar. Zo'n slaafje kon op de westkust van Afrika worden aangekocht te gen goederen die een ruilwaarde van 25 tot 50 dollar bezaten, zodat c.» de slaven een paar duizend procent winst zat. In het paradijs van de slavensmokkelaars, d.i. op Cuba, bracht een neger op de veiling on geveer 350 dollar op, zodat van de Afrikaanse kust tof Cuba een winst van ruim 600 pet. kon worden ge maakt en vervolgens van Cuba naar New Orleans 200 pet. Met deze winsten in het vooruit zicht, was het duidelijk, dat de han del in slaven zou blijven voortgaan, ook al werd de commercie dan ille gaal. Alle verbod van slavenhandel had geen zin, zolang de slavernij in vele landen bleef voortbestaan en de „afzet van het produkt" gewaar borgd bleef. Als eerste ging ook nu Engeland voorop door in 1833 de slavernij in alle En gelse gebieden af te schaffen. Zo'n in grijpende maatregel kon uiteraard niet ineens van kracht worden en daarom werd een overgangs tijd van 10 jaar gesteld. Ons land heeft dit voorbeeld in 1859 gevolgd voor de gebieden in Oost-Indlë, eveneens met inachtne ming van een overgangstijd, en in 1863 werd de slavernij voor de West- Indische gebieden afgeschaft. Dat was dus, wat ons land betreft, een halve eeuw nadat de handel in sla ven was verboden. In het begin van de vorige eeuw, toen het slavenhalen was verboden, maar de slavernij nog bestond, kon geen schip wegens slavenhalen in beslag worden genomen, tenzij aan boord negers werden aangetroffen die als bewijs konden dienen. Deze gedragslijn werd tientallen jaren door de rechtbanken toegepast en was dezelfde als die, welke met be trekking tot de dranksmokkel werd gevolgd. Wie nu weet, hoe drank smokkelaars handelen om zich van het bewijsmateriaal te ontdoen, kan raden, welke procedure de slavenha lers volgden wanneer zij door pa trouillerende schepen werden opge vangen. Tal van smokkelaars heb ben deze methode dan ook gevolgd, maar geen van hen met een zo ge wetenloze wreedheid als de Neder landse kapitein Homans. H. Pétillon Volgend jaar in gebruik YP-408 voor gemotoriseerde batalj ons Hij vertelde dat het onderhoud er van, vooral bij het lagere echalon, betrekke lijk eenvoudig is. De YP-408 wordt aangedreven door ïn dieselmotor. Het voertuig zal bewa pend worden met de nieuwe eenheids- mitrailleur de MAG. Het kost rond 140.000. De opleiding van de chauf feurs zal plaats vinden in het pantser infanterie rij- en opleidingscentrum (Pi- roc) nabij Eindhoven. Duitsland trekt eis in kippenoorlog in De Westduitse regering heeft giste- sn haar oorspronkelijke compromis voorstel tot beëindiging van de „kip penoorlog" tussen de E.E.G. en de V.S. gewijzigd. Een woordvoerder der re gering deelde mee, dat voor de door de Westduitse regering voorgestelde ver laging van sluis- en heffingsprijs voor Amerikaanse haantjes van 11 pfencig per kg niet meer de limiet tot 31 ja nuari 1964 gesteld wordt, zoals oor spronkelijk in het Westduitse voorstel voor de komende onderhandelingen in Brussel. Door het afzien van een tijds limiet wil men de onderhandelingen met de V.S. vergemakkelijken. 4 7 V.N.-AGENDA De agendacommissie van de algeme- vergadering der V.N. heeft tijdens gisteren gehouden vergadering be sloten discussie over de volgende pun- in aan te bevelen: de Koreaanse kwestie, de apartheid i Zuid-Afrika, de kwestie Zuid-Rhode- de vertegenwoordiging van commu nistisch China in de V.N., de „schen ding van de mensenrechten in Zuid- Raad voor midden- en kleinbedrijf (Van onze sociaal-economische red.) In de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf is gistermiddag opnieuw breedvoerig gediscussieerd salarisbeleid, dat het presidium van de raad voert ten aanzien van hei personeel. Tijdens de vorige verga dering (in juni) hadden enkele raads leden daarover hun ongerustheid uit gesproken, waarop het bestuut- toe zegde een budgetnota aan de raad te zullen voorleggen, waarin een over zicht zou worden gegeven van de ontwikkeling der gespecificeerde sa larissen e.d. Deze nota kwam sprake en zij bleek niet in staat te zijn de ongerustheid geheel en nemen. Voor 1964 zijn de uitgaven aan si rissen, sociale voorzieningen, pensi nen e.d. voor de veertien personeelsle den (waarvan zes behorend tot de staf en acht tot het administratieve stand) begroot op gemiddeld 17.500 per persoon, terwijl hiervoor Bij defensie legt men de laat ste hand aan een opdracht aan de DAF-fabrieken in Eindhoven voor het leveren van tussen de 200 en 300 gepantserde perso- neelsvoertuigen. Naar verwacht wordt zullen de eerste exempla ren van dit voertuig de DAF YP-408 volgend voorjaar van FEESTUITGAVE STAATSDRUKKERIJ de band lopen. Ier gelegenheid van het honderdvijftigjarig bestaan van de Staats drukkerij die op 20 januari 1814 bij Koninklijk Besluit van Willem I werd opgericht zal als jubileumuitgave een geannoteerde verzameling worden gepubliceerd van alle Troonredes, die de drukkerij gedurende de anderhalve eeuw heeft gedrukt. De gehele jubileumviering zal een bedrag van 60.000 vergen Aldus valt te lezen in de toelichting op de begroting- 1964 voor de Staatsdrukkerij. Het ligt verder in het voornemen om volgend jaar in het dan voltooide nieuwbouwcomplex een internationaal congres van Staatsdrukkerij-directies te houden. het verzoek van de Afrikaanse en Azia- p j de Kruif (Ned. Verbond a tische landen om een grotere vertegen-denstandsverenigingen). die zich woordiging in diverse organen van de ze forse stijging van gemiddeld ƒ5.000 V.N., waaronder de Veiligheidsraad, als per persoon of ruim 40 procent Met dit gepantserde wielvoertuig zullen infanteriebataljons worden uit gerust die te boek staan als gemoto riseerd, zulks in tegenstelling tot de gemechaniseerde bataljons die uitge rust worden met het AMX gepantser de personeels rupsvoertuig. Met de YP-408 kan een groep van negen infanteristen worden vervoerd. T Bij die neeen zijn de chauffeur en „VOLK EN VERDEDIGING de hulp-chauffeur, tevens schutter, niet inbegrepen. De stichting ..Volk en Verdediging" heeft opdracht gegeven een onder zoek in te stellen naar de instelling van de Nederlandse bevolking ten opzichte van de verdediging. De bepantsering ervan is even zwaar als van de AMX-voertuigen. hoewel de YP-408 in militaire kringen duidelijk geen gevechtsvoertuig wordt genoemd, maar een voertuig dat infanterie onder een bepaalde bescherming tot nabij het gevechtsterrein brengt. De YP-408 is in staat om op de weg een snelheid van 80 km per uur en in het terrein een snelheid van 30 tot 40 km per uur te behalen. Een bijzonder goed veersysteem maakt dat de inzit tenden nauwelijks merkei. dat het voer tuig de weg verlaat en het terrein in rijdt. HOOG- EN LAAGZIT De negen man kunnen naar keus ge bruik maken van twee soorten zitplaat sen, namelijk hoge of lage. Rijdt het voertuig door „veilig" terrein dan ge bruiken de inzittenden de hoge zitplaat sen. Bij geopende bovenluiken hebben ze dan uitzicht uit de wagen. In „on veilig" terrein kunnen de luiken worden i gesloten en kunnen dc laagste zitplaat- j j sen gebruikt worden. Kolonel J. van Golen, commandant j van de infanterieschool in Harderwijk (onder wiens supervisie een proefserie van vier stuks van de YP-408 beproefd is, vindt het een heel prettig voertuig. I hij tot de conclusie gekomen, dat de salarissen op zichzelf „waarschijnlijk wel verantwoord zijn", maar hij kon in de weergegeven cijfers geen enkele norm of beleidslijn ontdekken. „Ik pas menloos salarisbeleid", aldus de heer Kruif. die met name steun kreeg de heer H. Penninkhof (N.V.V.„Dege nen, die verantwoordelijk zijn voor het salarisbeleid. moeten goed weten, wat ze willen. Ik wens eveneens een bewuste beleidslijn in de salarispolitiek, omdat we anders nergens houvast heb ben", zo verklaarde hij. Er is inderdaad geen sprake van een toepassing van vaststaande normen bij het salarisbeleid. maar het presidium voert een zuinig beheer en is er van overtuigd, dat er geen gekke sprongen zijn gemaakt, aldus repliceerde de voor zitter, dr. mr. A. F. H. C. Schrijvers. Hij verklaarde, dat er to' handeld is „naar oms maar het presidium heeft zwaar tegen bepaalde nor stellen, hoewel die ook we strak moeten zijn. de heer F. J. Wil- niet al I ht eeft Ky I In het ziekenhuis Pe ter Bent Brigham in Bos ton (V.S.) is een lever- overplantingsoperatie verricht. Het overgeplan te orgaan was dat van een pasgestorvene. Of de operatie een succes zal worden, is nog niet te zeggen. I Een sjofel geklede moeder en dochter (van resp. 68 en 42 jaar) zijn in Londen gearresteerd wegens winkeldiefstal van goederen ter waarde van enkele tientjes. Dat het tweetal echter niet uitzag, bleek bij een on derzoek door de recher che, die bij de aanhou ding verscheidene papie ren zakken op de vrou wen aantrof waarin zich voor ruim 30.000 gulden aan regeringsobligaties en contanten bevond. Het tweetal kreeg een boete van 50 gulden. I De Noordduitse plaats Delmenhorst Is gisteren het toneel geweest van een wilde leeuwenjacht. Tijdens het schoonma ken van de kooien waren twee circusleeuwen ont snapt en brachten het dorp in paniek. Politie, brandweer en militairen waren ruim drie uur in de weer om de dieren te vangen, waarbij twee mensen werden gewond. De leeuwen werden ten slotte op de markt in het nauw gedreven. Een werd met een lasso ge vangen, de ander in een sloot. I Een petitie om de ver filming van het leven van Christine Keeler te verhinderen is gisteren aan de Deense minister van justitie Jans Haek- kerup overhandigd. 14.000 mensen hebben de petitie ondertekend en het „anti-Christine-actie- comité" heeft meege deeld dat het bewijzen van instemming uit de gehele wereld heeft ont vangen. De minister heeft het comité beloofd dat de regering de kwes tie zo spoedig mogelijk waarschijnlijk dins dag a.s. zal bespre ken. I Italië is gisteren ge teisterd door hevige re- genstormen. Zware slag regens hebben overstro mingen veroorzaakt van Rome tot Sicilië. Op het eiland Sardinië heeft de regen zware schade aan de gewassen toege bracht. lems. zei, dat „het naïef is om een be leidslijn te willen ontdekken in de sa larispolitiek voor zo'n kleine groep". Dat is z.i. ook in de toekomst onmogelijk. Overigens heeft het presidium het, wat de salarissen van het administratief per soneel betreft, niet alleen voor het zeg- gen, want deze zijn gebonden aan de goedkeuring van de hoofdbedrijfschap pen voor ambachten en voor de detail handel. „Voor het overige wenst het presidium de salariëring individueel vast te stel len", aldus de heer Willems. De heren P. Renkema (Chr. Midden- standbond) en A. H. Brandsma (Ned. Kath. Middenstandsbond) maakten van de gelegenheid gebruik te wijzen op het belangrijke werk. dat er door de raad verricht wordt. Een goede wetenschap pelijke staf is daarbij onontbeerlijk. Nog een andere kwestie, die in de vo rige vergadering reeds breedvoerig if besproken, kwam nu opnieuw aan de orde, eveneens aan de hand van een vo rige keer door het bestuur toegezegde nota. Drs. L. N. Goris, adjunct-secreta ris van de raad voor E E.G.-aangele- genheden. is sinds september 1962 te vens werkzaam als secretaris van het Comité Buitenlandse Betrekkingen van de Commissie van Overleg van de Mid- denstands vakcent rales De raad kwam daardoor in de gelegenheid een eigen man bij overleg in Brussel te hebben, waarbij langs andere weg geen toegang kon worden verkregen. Het waren opnieuw de heren De Kruif en Penninkhof, die deze figuur per 31 december a.s. wilden beëindigen, om dat zij het principieel niet verantwoord achten, dat een functionaris die in dienst bij publiekrechtelijk bedrijfsli- chaam wordt „uitgeleend" vaatrechtelijke organisatie, waarin bo vendien niet alle vier middenstandsbon den vertegenwoordigd zijn. De werkne mersvertegenwoordigers. die in de vori ge vergadering eveneens tegen deze si tuatie waren. konden zich er nu wel mee verenigen, omdat er momenteel geen andere weg is. De heer P. M de Wit (Ned. Chr Beambtenbond) pleitte ech- ™OT ^et zoe'ten. naar andere moge lijkheden. om officieel bij het overleg in Brussel tegenwoordig te kunnen zijn en om deze kfrestie desnoods op poli tiek niveau aan de orde te stellen. 't helpt en.. *t Is lekker RED BAND- ROOSENDAAL

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5