Alles goed en wel Bezorgdheid over aantal kerkelijke bureaus Zendingsfeest van het Zeister Genootschap Een woord voor vandaag Pastorale bezetting is aanhoudende zorg H. Alg ra voor Pro Rege: Evangelie centraal in militair tehuis N.J.G. richt protest tot regering van Alabama 2 DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1963 (Van t medewerker) Voor het Zendingsfeest van het Zeister Zendings Genootschap, dat traditie getrouw in het uiitte kerkje aan het Zusterplein in Zeist werd ge houden ditmaal voor de 166ste maal bestond woensdagmiddag een uiter mate grote belangstelling. Enkele honderden leden en medewerkers wa ren met trein en vele bassen naar de centrale plaats van de Hernhutter Zending gekomen om daar hun geza menlijk feest te vieren. Een feest is het inderdaad. Er is een blijmoedigheid aanwezig die zich o.m. manifesteert tijdens gezamenlijke zang. tijdens de liefdemaaltijd en bij het aan horen van diverse toespraken. Prof. dr. J. M. van der Linde voor- rrtter van het Zendingsbes tuur stelde in *ijn openingswoord dat het in het zen dingswerk afhangt van het eenvoudige geloof van de christenen. Het komt er op aan dat wij uitgaan van Jezus Chris tus aan het Kruis door Wien de wereld gered kan worden. Daarom is er ons steeds weer verbazing en blijdschap om hetgeen wij als -zendingsmensen Suriname mogen doen. Nadat het ..liefdemaal" was gehouden, waaronder veel samenzang opklonk, en waarbij vele dienende Martha's rond gingen. stelde ds. Mittemeijer een aan tal gasten in de gelegenheid een toe spraak te houden. Zr. E. A. Streefland, voorheen zen delinge onder de Chinezen in Suriname, vertelde over de eigen moeilijkheden die de zendingsarbeid onder de Chinezen met zich heeft gebracht. Aanvankelijk uitgezonden (..een opdracht van God" i voor de stadszending in Paramaribo, werd zij aangezocht voor het werk onder dé Chinezen. Het werk mocht zich, zon der opzienbarend te zijn. toch voorspoe dig uitbreiden. In Suriname is thans een eigen Chinese kerk. met 325 leden (waarvan 125 belijdend), een eigen kerk. eii sinds kort ook een eigen Chinese predikant. Namens de Evang. Broedergemeente ln Suriname bracht ds. J. F. Jones eer groet over. Ds. Jones, enkele jaren ge leden nog student aan het opleidingscen trum in Zeist, is thans met verlof aan wezig. Speciaal bracht hij dank aan hel thuisfront in de zending dat volgen? hem. zo internationaal denkt en mei iflzet van alle kracht meewerkt in de zend in gsopdr acht. disch gebied, een omstandigheid die de ..granman" van deze omgeving reeds enkele jaren geleden had doen beslui ten om aan de toenmalige aanwezige zendeling, ds. Mittemeijer. te vragen om toch een dokter te zenden. Vorig jaar. op 15 september, werd onder grote belangstelling van de zijde der Surinaamse regering, van de zending en vooral ook van de in de omgeving wonende bosnegers dit medisch centrum in gebruik geno men. Een getuigenis van Gods lief de. aldus dr. Vlaanderen. het hospitaal werd Grote nood Als derde spreker betrad dr. W. Vlaan deren de kansel in de met veel groen en bloemen versierde kerk. Hij hield een boeiende doorweven toespraak over het ontstaan van het zendingshospitaal ,,Jaja Dande" te Djoemoe aan de Bo- ven-Suriname rivier. 130 km. van d( „stad" (Paramaribo'. Dr. Vlaanderen sprak van een schrik barende en ontstellende nood op Offervaardigheid G.Z.B. is groot gegeven door de granmap van dorp. Merkwaardig is daarbij dat ze naam uit mondelinge overlevering uit 1765 steeds bij de leiders van het dorp in ere is gebleven: n.l. de naam van een vrouw die het wist klaar te spelen dat in dat jaar de eerste zendelingen van de Hernhut ters in dit gebied konden gaan wer ken. Merkwaardig ook, omdat van het bestaan van deze eerste zen- dingspost het zendingsbureau tot vo rig jaar niet op de hoogte was en dit nu van de autochtone leids- daar ging vernemen. De Geref. Zendingsbond in de Her vormde Kerk verwacht in het lopende iiar aan inkomsten het formidabele edrag van driekwart miljoen gulden. In 1962 was de jaaropbrengst zeven ton. d.w.z. weer 70.000 meer dan het Jaar daarvoor. Eji om nog even „ln de cij fers te blijven: de netto-opbrengst van de in augustus gehouden zendingsdag te Driebergen bedraagt 22.000. Dit werd meegedeeld op de gisteren in Utrecht gehouden jaarvergadering van de Gereformeerde Zendingsbond in de Ned. Herv. Kerk, die onder leiding stond van as. A. Meyers. Uit de jaarverslagen kwam onder meer naar voren, dat voor de Zendings bond in Kenya twee predikanten, eer arts. twee verpleegsters en een taal geleerde, lectuurman werkzaam zijn. In het afgelopen jaar kon voor scholen, bouw ter plaatse veel worden gedaan de evangelistencursus en het vrouwen werk kregen de nodige stimulansen. Er bestaan thans plannen om zo nodig in Kenya ook landbouwkundige voorlich ting te gaan geven. In elk geval zal men nog wachten met het realiseren dezer plannen tot Kenya op 12 december a.3. zijn onafhankelijkheid zal hebben verkregen. Men wil eerst nader onder ogen zien hoe de nieuwe regering over een en ander denkt. In de middagvergadering hield ds. D. J. van Dijk die onlangs een bezoek heeft gebracht aan het arbeidsveld hij enkele tientallen jaren heeft mogen werken, een lezing over de Toradjas. Zijn betoog was boeiend en vaak ont roerend 'in ons Zondagsblad hebben wij onlangs nog aandacht aan dit onder werp besteed. Red.). Wat de mutaties aangaat: in het hoofdbestuur werden ds. J. H. Cirkel en ds. C. J. V. d. Graaf herkozen in de vacature ontstaan door het o' lijden van de heer M J. P. Vermooten werd gekozen de heer G. de Graaf te Zeist. Ds. C. W. Nortier overleden Op dit zendingsfeest wa enkele gasten aanwezig van andere dingscorpora in Nederland, o.a. vai Evang. Luth. zending voor wie de heer K. Schanten aanwezig was: van de Morgenland zending, vertegenwoordigd door de heer Bouwmeester. Het Nederl. Bijbelgenootschap, de Nederl. Zendings raad e a. De algemeen secretaris van het Zeister Zendings Genootschap, ds. Meeuwes zond vanuit Stoelmanseiland ?n groet; deze maakt een oriënterings- sis door Suriname. Ds. en Mw. Erné werkzaam onder de Javanen in Suriname zagen hun brief, geadresseerd aan: Zendingsfeest, Zeist Nederland, goed overgekomen! In de avondbijeenkomst sprak dr. J. Verkuijl. alg. secr. van de Nederlandse zendingsraad. Verklaring R'damse herv. predikanten: Rassenscheiding in strijd met Evangelie Twaalf Rotterdamse hervormde predi kanten hebben, nu de Stichting Neder- lands-Zuidafrikaanse Werkgemeenschap partij heeft gekozen voor de apartheids politiek van de regering-Verwoerd, ver klaard in gemeenschap met de Generale Synode van de Nederlandse Hervormde Kerk (Herderlijk schrijven „Het Rassen vraagstuk") en de Wereldraad van Ker ken („Rassenscheiding is verraad Christus"), dat ook deze vorm van criminatie in strijd is met het Evangelie van Jezus Christus. Zij zijn van mening, dat ware vrienden van Zuid-Afrika moe ten waarschuwen tegen deze heilloze De verklaring is ondertekend door de volgende predikanten: A. M. Broekman, T C. J. Dijkstra. H. Huting, G. Julius, Oberman. G. W. Reitsma, G. de Ru, J W. Schokking, J. W. van Swigchum, M. J. C. Visser. H. W. Waarderburg en W. R. van der Zee. Gereformeerde Synode over zending Voorlopig geen functionarissen aangesteld ,,Er werken op het Zendings centrum in Baarn 40 mensen. Maar op de zendingsvelden zelf hebben wij maar 30 mensen aan het werk. Is hier niet sprake van een wanverhouding? jIlluae te imonmeren over ae personee rees dat WIJ een levensgevaar- bezetting, huisvesting, apparatuur lijke weg op gaan, als deze ten dens almeer in onze kerken in gang vindt". Dit zei ds. G. Y. Vellenga uit Apeldoorn toen gis teren in Groningen het zendings werk op de generale synode van de Gereformeerde Kerken aan de orde kwam, Ouderling A. Warnaar en ds. D. Vreugdenhil gaven wederom uiting aan hun verontrusting over de nauwe ban den die de Gereformeerde Kerken heb ben aangehaald met de Wereldraad van Kerken, via de Internationale Zendings raad. Zij vreesden hiervan een gelei delijke inkapseling zonder dat de gere- Dit is de dringende oproep tot het. volk van Israël: Laat het recht als water golven en gerechtigheid als een altoos vloeiende beek!" Amos, de schapenfokker uit Tekóa, door God opge dragen het oordeel over Israël aan te zeggen, wéét van het schreeuwende onrecht en van de tot een climax gestegen onge rechtigheid, waaraan velen uit het volk zich te buiten gaan. Het ergste is, dat zij het blijkbaar zelf niet in de gaten hebben en zich nog buitengewoon godsdienstig gedragen. Vandaar Gods harde woorden, dat rij moeten ophouden met het getier van hun liederen en met het getokkel van hun harpen, dat zij moeten stoppen met hun brandofferfeesten. Achter dat reli- gieuze gordijn gaat een wereld van onrecht en ongerechtighei4 schuil. Misschien is het voor de mensen nog te camoufleren, maar God kijkt door het gordijn heen. En hij zegt het deze mensen aan, zonder ook maar iets te verbloemen. Achter veel „christelijkheid" verbergt zich vaak een leven van onrecht en ongerechtigheid. Misschien denken wij nog wel, dat God het néémt: wij geven Hem toch immers hetgeen Hem toekomt in b.v. het lezen van de Bijbel, het kerkbezoek enz. Ja, maar het is dikwijls slechts de buitenkant, het décor, waarachter het een onvoorstelbare chaos is! God laat Amos dit décor weg halen en beveelt het volk Israël de zaak op te ruimen. Het recht moet golven.als water en de gerechtigheid als een altoot vloeiende beek. ilgemène dienst, functional van onderscheiden kerkelijke organen en bureaupersoneel, met inbegrip van emolumenten en bijzondere vergoedin gen en van de voor de betrokken per- geldende pensioenregelingen."' r dat er in deie generale sr-1 dlcns' kamen. En voor een volgende henaalri» «strominr is die synode zal de commissie moeten na- bepaalde stroming is die gaan jn ho€verre tot een centralisatie. Tevens zal deze commissie trachten aan de synode in voortgezette zitting een salansregeling voor te leggen om tot een meer uniforme honorering van De opmerking van ds. Vellenga be-1 alle werkers in algemene wees node met bezorgdheid de groei van allerlei bureaus en het steeds toenemend aan tal kerkelijke functionarissen aan ziet. Regelmatig krijgt de synode bij aller lei punten het voorstel voorgelegd tot de benoeming van een of andere func tionaris voor een bepaalde tak van ar beid Dit leidde zelfs tot een initiatief voorstel van ds. Vellenga en anderen om voorlopig geen nieuwe benoemingen meer te doen en eerst een commissie ad hoe te benoemen ten einde de syno de te informeren over de lasten die de laatste 10 jaren op de kerken zijn ge legd door benoemingen van kerkelijke functionarissen, bureaupersoneel e.d. Dit voorstel werd reeds in een eer der stadium der synode besproken en daarbij werd besloten dat initiatiefne mers en moderamen zich nader zouden beraden over deze zaak en eventueel een gereviseerd voonstel op de synode tafel deponeren. Opdracht Kort voordat het zendingswerk aan de orde kwam werd dit nieuwe en ge wijzigde voorstel in behandeling geno men en als gevolg daarvan werd be sloten de eventuele instelling van nieu we of uitbreiding van bestaande bu reaus alsmede de benoeming van nieu we functionarissen voorlopig op te schorten, en daartoe zo nodig éérst over te gaan in een voortgezette zit ting. In de tussenliggende tijd zal een commissie van deskundigen werken aan de navolgende opdracht: „de sy- Herv. kerk in Brabant en Limburg In het jaarverslag 1962 van de provinciale kerkvergadering van Noord-Brabant en Limburg der Nederlands Hervormde Kerk wordt opgemerkt, dat de her vormde kerk in m die provincies door de snelle groei en de indus trialisatie geen geringe taak heeft. De toestand van de ker ken en de kerkelijke gebouwen is over het algemeen goed. het jaarverslag wordt opge merkt, dat de pastorale bezet ting in de provincie een taak is van aanhoudende zorg. Nu eens worden er verheugende resulta ten bereikt, soms ook maken de omstandigheden het onmogelijk om tot een goede oplossing te geraken. Dank zij de gestage arbeid in vele ge meenten en de hulp van de regionale commissie van het Zuiden kon de kerk van Oyen worden gerestaureerd, terwijl Halsteren in het bezit kwam van de oude Sint Martinus kerk, waardoor de hervormde gemeente een prachtig ge bouw verkreeg. Een nieuwe kerk kon de gemeente Eindhoven gaan gebruiken door medegebruik van de door de gere formeerde kerk gebouwde Emmauskerk in het stadsdeel Woensel. De hervorm de kerk in Oosterhout is reeds in gebruik genomen, terwijl men volop bezig is met antie van de kerken in 's-Gra- Veen, Engelen en Bladel. De problemen zijn in de kerkprovin cie van beperkte omvang, spanningen tussen modaliteiten deden zich alleen in de classis Heusden voor. Op maatschap pelijk terrein waren er goede contac ten. de verhouding tussen de gemeente en de plaatselijke overheid, alsook die tussen het provinciaal bestuur en de pro vinciale kerkvergadering was goed. Oecumenische kringen zijn alom ge vormd. aldus wordt in het jaarverslag Moeilijkheden Dit besluit leverde al dadelijk enige moeilijkheden toen de zendingszaken aan de orde kwamen, want een onder deel van de voorstellen hierbij was de benoeming van een adjunctnjirecteur voor het Zendingscentrum in Baarn. Dit ter ontlasting van de thans overmatig druk bezette directeur, ds. B. Richters. Om niet in conflict te komen met het eerder genomen besluit t.a.v. de func tionarissen en bureaus stelde praeses dr. Kunst voor thans nog niet te besluiten tot het instellen van een ad junct-directeursschap aan het Zendings centrum doch alleen de deputaten op te dragen de voorbereidingen hiertoe te treffen, en hierover te beslissen met een gekwalificeerde meerderheid van twee derde der stemmen. De uitslag van die stemming bewees dat de synode ten volle overtuigd was van de noodzaak fbm ds. Richters in zijn werk ,te ontlasten dpor te trachten een adjunct-directeur aan te trekken, want slechts drie synodeleden verklaarden zich tegen. „Droogzwemmers" Ook ouderling J. E. Botterweg gaf uiting aan zijn vrees voor een steeds toenemende kring van zendingsmensen in eigen land ln wanverhouding met het aantal eigenlijke zendingsarbeid (st)ers. Hij gewaagde in dit verband van „ar rogante missionaire droogzwemmers". Maar de zendingshoogleraar, prof. dr. H. Bergema, wees een dergelijke kwa lificatie van de Ijand. Inderdaad wór den aan-het Zendingsserfiinarie ook men- opgeleid die niet naar de zendings velden uitgaan maar dit is uiterst waar devol om de kerken meer zendingsmin- ded te maken, en ook om op het thuis front een groep van goed geïnstrueerde deskundigen te hebben. Namens de generale zendingsdeputa- ten ontkende dr. J. C. Gilhuis dit ten sterkste. De invloed van de gereformeer den m het werk van de Internationale Zendingsraad is duidelijk aanwijsbaar, zo zei hij. Ook de vrees dat de daad in de plaats zal komen van het Woord is ontbloot van elke grond. Dit kan even eens met voorbeelden uit de praktijk worden aangetoond. Indonesië Verschillende synodeleden informeer den naar de verhouding tussen de zen ding ln Indonesië en die in de zoge naamde Paruba-landen (Pakistan, Rwanda, Brazilië en Argentinië). Gilhuis antwoordde hierop dat het diugswerk in Indonesië natuurlijk i mer één blijft. En door het herstel der betrekkingen zullen binnenkort weer meer zendingsmensen naar dat land kunnen uitgaan. Maar toen enkele jaren geleden, door de bekende moeilijkheden met Indone sië. zendingsmensen vrijkwamen zijn de Parubataken aanvaard, en het ligt uiteraard geenszins in de bedoeling de ze taken thans los te laten. In de eer ste plaats niet omdat deze taken nu eenmaal zijn aangevat, maar bovendien vooral ook niet omdat hierdoor een golf van nieuw enthousiasme voor en mee leven met de zending is ontstaan in de kerken. Acties als „Tientjes maken ton nen" van de vrouwenbonden en „Heb het hart eens" van de jeugdbond, als-mede de medewerking aan de lectuuractie ..Brood voor het hart" zijn daarvoor voldoende bewijs. Deputaatschap Uiteraard benoemde de synode op- nieuwjeen deputaatschap om de zendings zaken te behartigen. Een van de op drachten aan dit deputaatschap behelst dat de steun aan de Evangelisch Chris telijke Kerk van Irian Barat (voorma lig Nederlands Nieuw-Guinea (voorlopig zal worden opgeschort, en dat deze aan gelegenheid opnieuw zal worden bezien ingeval een nieuw beroep op de Gere formeerde Kerken wordt gedaan. Dit besluit houdt verband met de re patriëring van ds. K. A. Schippers die voorheen door de Gereformeerde Ker ken werd uitgeleend als docent aan de Theologische School te Hollandia, waar door uiteraard'zendingsgelden vrijkwa men. Het lidmaatschap van de Neder landse Zendingsraad zal worden voort gezet en een financiële bijdrage hier voor beschikbaar gesteld. Het bestuur van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap heeft het volgende telegram gezonden aan de regering van de staat Alabama „De jeugd van Nederland, verenigd in de Nederlandse Jeugd Gemeenschap, tevens optredend als het Nationaal Comité van de World Assembly of Youth, opgemerkt, zowel met leden van protes" I ontzet door de afschuwelijke gevolgen van het op de spits gedreven verzet tantse kerken. als ook met de rooms- tegen toelating van niet-blanke kinderen op uw scholen, waardoor enige jongeren tengevolge van een bomaanslag werden vermoord, wenst scherp te katholieke katholieken. Enige malen bS,Sïkkv£V'kT'™^^ rechtstreekse inbreuk'i. op de rechten kerk. j van de mens, zoals deze zijn verankerd in het handvest van de Verenigde Van een onzer redacteuren J^ij het christelijk militair tehuis is het altijd gegaan om het evangelie, het kan nooit een cen trum worden voor ontspanning en gezelligheid alleen, want achter de tehuisleider, achter de gastheer, staat de Heer. Het lid van dé Eerste Kamer der Staten-Generaal, de heer H. Algra legde hierop de nadruk in zijn re de, die hij gisteren in Utrecht hield op de jaarvergadering van de Ko ninklijke Nederlandse Militaire Bond Pro Rege en waarin hij het karakter en de taak van de militai re tehuizen analyseerde. c In zijn inleiding bepaalde hij zich tot de tijd. waarin deze tehuizen zijn opge richt en tot de omstandigheden, die tot de oprichting hebben geleid. In de ne gentiende eeuw was er in de krijgs macht zeer weinig ruimte voor het be lijden van de godsdienst. De omgangs taal en de omgangsvormen waren ruw. het vloeken was aan de orde van de dag. en voor het evangelie was geen plaats. In die jaren werd het initiatief genomen de jonge soldaat in zijn vrije diensturen te brengen in het milieu van thuis, waar gezelligheid was en veilig heid en waar werd gebeden. Tegenwerking De militaire tehuizen zijn gegroeid in weerwil van veel tegenwerking. In de beginjaren is er zelfs een commandant geweest die het bezoek aan hét militai re tehuis in zijn -garnizoen voor minder jarige soldaten verbood; omdat zij daar ..werden lastig gevallen met propagan da over godsdienst". Hij had er geen bezwaar tegen, dat zij naar cafés gin gen. De zuilenbestrijders hebben zich ge kant tegen het militaire tehuis. Maar neutraal tehuis bestaat niet. Tegen- het christelijk militair tehuis staat het café. Niemand zal willen, aldus de heer Algra, dat onze tehuizen fatsoen lijke cafés zullen zijn. Het christelijk karakter moet worden bewaard, maar dat betekent, dat er een stroom door de tehuizen moet gaan,dat de bezoekers merken, dat het werk ergens door wordt gericht. Die vreemde jongen, die voor het eerst het christelijke militair tehuis bezoekt kan door de Here Jezus zijn gezonden opdat hij in dat tehuis wat zal ontvangen. clubhuis worden de verzorging, de be-j veiliging, de leiding naar de achter-. t>' grond gedrongen en treedt meer d«! r< eigen verantwoordelijkheid, het geza»! menlijk initiatief op de voorgrond.' u: Hieraan ontbreekt nog veel. De soldaat krijgt van thuis te veel de gedachte mee dat hij er is opdat er wat voor hem ge- daan wordt en dat hijzelf beter passief Jo kan blijven. w Maar collectieve aktiviteit in en van uit het christelijk-miltair tehuis is nood zakelijk om de verantwoordelijkheid!M voor de „gehele compie" te beleven, to En hier dient ook de samenwerking tot stand te komen met de predikanten voor de godsdienstige verzorging, die in het tehuis een pied-a-terre moeten vin-'10 den. in het tehuis, dat op eigen erf staati en niet op het erf van de staat of van'hi de Kerk. m, Gasten Deze middagbijeenkomst werd bijge-lhe woond door tal van autoriteiten, onder ds wie de twee staatssecretarissen van de- fensie, de commissaris van de Konin gin ln de provincie Utrecht, mr. Th. E.! graaf van Lynden van Sandenburg en: kolonel H. W. Souchon, lid van de „Evangelischer Arbeitsgemeinschaft. für Soldatenbetreuiing" in West-Duits- ni land- ia De ochtendvergadering was geheel ge- m, wijd aan huishoudelijke zaken. Het jaar verslag van de secretaris en dat van de penningmeester werden goedgekeurd. v- Bij de rondvraag werd meegedeeld, dat hu negentien kisten met boeken, bestemd bjj voor de troepen in Nieuw-Guinea hunlm. bestemming niet meer hebben kunnen! bereiken. Ze zijn nu verspreid over on-, derdelen in Duitsland. Voorts werd aani10 dacht gevraagd voor de positie van di uil gepensioneerde tehuisleiders. De voorlw zitter van Pro Rege kolonel KNIL b.d. G Wieling», die aan de 'beurt van af-j treden was, werd bij acclamatie herko zen. Tijdens de vergadering werd een telegram van aanhankelijkheid gezon-L den aan Hare Majesteit de Koningin. ®a Ds. Joh. de Waal h te overleden Vannacht is overleden ds. Joh. de Waal,f° chr. gereformeerd predikant te Klundert. Ds. de Waal was werkzaam in Grand J Rapids in dc Verenigde Staten. te Clubhuis I Naties." In het vervolg van zijn rede .betoog de de heer Algra. dat meer en meer als nieuw de naam „clubhuis" naar vo ren komt. mede in verband met de toe nemende betekenis van het derde mi lieu (school, gezin, clubhuis). In het 7llc7Tli£êan/J PINDAKAAS Rijk aan NATUURLIJKE VITAMINEN KERNEN VAN INGEZONDEN STUKKEN Bijdragen voor deze ingezonden-stukkenrubriek kunnen door alle lezer» (en lezeressen!) worden geleverd en worden geplaatst buiten verantwoorde lijkheid der hoofdredactie. De redactie behoudt zich het recht voor stukken te weigeren en in te korten schrijft u dus zéér kort! Er kan alleen worden gepubliceerd met volledige vermelding van naam en woonplaats. Anonieme brieven krijgen geen plaatsruimte. Waar nodig kan in een bij schrift van redactiewege een korte toelichting worden gegeven. Jeugd en politiek Nu u voor de komende maanden een aantal vernieuwingen aankondigt maak ik van de gelegenheid gebruik u te verzoeken of niet eens per week of veertien dagen met een jongerenru- briek op politiek terrein kan worden Dat r meer over te weten te komen m dan niet de vakorganisatie van nan ingeschakeld? Daar kan i zeker verder helpen. Red.) Service bij PTT PTT het begrip begonnen. De mede-redactie zou kun- heus niet vergeten is bleek mij uit het berusten bij een aantal jongeren de proLchr. partijen. Er kan dan r diverse actuele politieke onder werpen worden gediscussieerd, hetgeen In Doetinchem is op 75-j»rige leeftijd overleden ds. C. W. Nortier. die van 1915—1938 met zijn vrouw, mevrouw J M. Nortier-Guoning op Java werkte in R^l dienst van de zending De begrafenis Plannen voor geheel nieuwe kerken de politieke belangstelling met vindt zaterdag in Oegstgeest plaats bestaan in Son, (St. Oedenrode) waar- onder jongeren zou kunnen opvoeren. Ds. Nortier was van 1927—1938 docent voor men geld verkregen heeft uit de'Als jong lezer (23) ben ik desgewenst zekerde mij dat het de theologische school te Malang landelijk bekende actie „Twee huizen gaarne bereid mijn medewerking te u J ,L t alleen in die functie maar ook als voor een heer". Geldrop. Breda, Til- geven. 'olgende. Op de dag van uitgifte der Rode Kruiszegels gaf ik aan het post kantoor als filatelist een eerstedagsen- velop af voor Duitsland met de bedoe ling deze ook van een_eerstedagsstèm- laten Niet i- - zendingspredikant en als voorzitter van burg. Oss. Helmond. 's-Hertogenboscb Rijswijk de eerste synode van de in 1931 zelfstan- en Brunssum. dig geworden O-Javaanse kerk heeft ds De regionale commissie^ voor het Zui- (Pogingen eerder door Nortier een belangrijke bijdrage gege- den kon De employé orde kwam. Een week later werd ik op kantoor opge beld door de Filatelistische Dienst van ROODBEEN PTT uit Den Haag waarbij me werd meegedeeld dat de bewuste brief per i onderno- ongeluk een gewoon dagstempel had de protestantse kerken en zending in Indonesië. In 1938 moest ds Nortier wegens een ernstige ziekte repatriëren. Na zijn pen sionering in 1939 als zendingspredikant bleef hy in Nederland tal van werk zaamheden voor de zending in Oegst- verrichten. Gedurende de oorlog aanzienlijk bedrag ter men in de door u bedoelde richting gekregen. Men verzocht mij toestem- wor(jt als het opleiding van vrouwelijke zendelingen. In 1946 werd hij benoemd tot adjunct- secretaris voor de publiciteit van de zen ding. Hij voltooide een beschrijving van de geschiedenis der zending én was bo vendien docent aan de zendingshoge school te Oegstgeest. Menige aankomende zendingsarbeider heeft teren. beschikking stellen voor subsidiering van 1 strandden op gebrek aan medewe kerkelijke arbeid, het subsidiebedrag king. Uw reactie verblijdt ons zeer. •ertrof met 22.609 gulden het bedrag j Als we nu voorlopig de mogelijkheden van déze rubriek (Alles goed Beroepingswerk mmg om de enyelop te mogen openen en een andere envelop te mogen ge bruiken waarop dan wel het door mij begeerde stempel zou worden gezet. beoogde doel te koi tot het ook door Zo kwam de zaak Red.) Kinderbijslag Met enige verwondering las ik het bericht „Geen achterstand in uitbeta ling Kinderbijslag" in de krant van 10 sept. jl. Mijn man is bouwvakker ijkge-(schildersbedrijf) en heeft recht op Don- kinderbijslag voor acht kinderen. Het Roos. kand.is nu september maar we hebben nog Stadskanaal J. Th. W geen kinderbijslag gehad van april tot aringen mogen profi- Qua|< te Mijnsheerenland. juli. dus al tweemaal niet. Hoe is dat Bedankt voor Leerbroek B Haver- dan te verklaren? Wij hebben toch ook Liere te Renesse. te Bilthoven. meen te-West (toez. W. Dijkstra 1 kerbroek. te Den -*aa? - Dordrecht, (Van een onzer redacteuren) Ds. J. van der Schaft (.Gereformeer de Kerken Vrijgemaakt) hoopt op 9 oktober a.s. 25 jaar predikant te zijn. In verband met de kerkelijke situa tie in het deel van Friesland, waar ds. Van der Schaft predikant is. heeft deze de wens uitgesproken, dat aan zijn Jubileum geen aandacht zal wor den geschonken Wel hopen ds. kamp te Blauwkapel-Groenekan. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Bovensmilde J. Jon ker te Terzooi. Aangenomen naar Meppel_ (vac.-J. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Utrecht (vac. J. Broer- mevr" Van der Schaft-van Wijk me' tjesi J. A^Brandsma te__Groningen, hun kinderen op 28 september gedenken, dat zij 25 J" kolen. kleding e.d er al bij de Raad informeerd maar Wat te doen? Den Haag A. M. hebben van Arbeid naar ge werden niet wijzer. Geref. Synode (II) „Oude" Dezer dagen las ik het ingezonden stukje in uw blad over de „oude" Ge nerale Synode der Geref. Kerken, thans bijeen in Groningen. Ik vind het minder juist dit zO te stellen. De ge weldige zaken die behandeld moe'en worden vorderen m.i. zeer ervaren mensen die hierover spreken, hande len en beslissen. Bovendien worden de afgevaardigdento ch eerlijk en vrij gekozen? Als het dan oudere broeders worden bewijst dat m.i. alleen d. WERF het grote vertrouwen nelijk geniten. Laten (Zoals u weet Is de uitbetaling van J_ klnH«rMI«Ur ril* MTit In tint nier. aajj hen die lijkheid dragen een accent, dat niet klopte. Zij was geneigd de Nederlandse geschiede nis te interpreteren als de geschiede nis van het Israël van het Westen...." Nu zou ik hierover het volgende wil len opmerken. Wanneer iets niet klopt, wil dit zeggen dat twee dingen die men tegenover elkaar stelt niet in overeenstemming zijn. Het valt dan op, dat de heer Thijs Booij hier alleen spreekt over de visie van koningin Wilhelmina. Waarmee deze visie niet klopt, schrijft hij niet. Paste deze niet bij haar overige levensbeschouwing, of wordt bedoeld, dat de schrijver het zélf niet met die visie eens is? In het laatste geval was het eerlijker geweest te schrijven: „Ik-zèlf ben een andere mening toegedaan. Door de zaak zo vaag te stellen, als het ware gesuggereerd, dat bij de Koningin niet klopte, iets uit de toon viel. Ik had dit graag vooral tegenover iemand die zich anders ge- L. DROOGER Rassenprobleem (II) alle ieer- de óngelijkheid in tal van menselijke eigenschappen. Met name de realiteiten macht en gezag, als scheppingsgroot heden. hangen met deze ongelijkheid nauw samen. De oorzaak van „ras senwaan" kan m.i. tot het laatste wor- dén teruggevoerd. Velen ook in ons land verliezen deze realiteit van ongelijk heid uit het oog als ze de verhoudin gen in bijv. Zuid-Afrika willen beschou wen. Werden wij nimmer met „apart- Hnt (met »H ken- heid" geconfronteerd? Waarom zijn de «1 'ütf™ tri»!!* Joden bii ons dan altijd een aparte e onz" Kruien „men creu-i de kinderbijslag die eerst in het aleg- meen via de bedrijfsverenigingen plaatsvond overgegaan naar de Raad van Arbeid. Door deze „overname" kan in enkele gevallen in grote lij nen is dat niet het geval en dat wilde het door u gesignaleerde bericht zeg gen stagnatie in de uitbetaling op- treden. Voor nadere Informatie over acht— dr" Geref Kerk (vrïleem.) te Beroepen te Gouderak kand H. G. C.1 uw geval moet u Inderdaad bij de 0p Het Loo Murmerwoude (vnjgem |H> Zw„Jfnberg< I ,Uad van Arbeld zgn. AI. het u niet lijkheidshalve: grote verantwoorde- hen het Licht van de Heilige Geest toebidden. J. M. DE WAAL rijn CHR. GEREF. KERKEN getrouwd Beroepen te Wildervank T. Harder 1 Receptie vrijdag *27 september 1 Kornhorn. half 5 •--* het lokaal CHR. GEREPT GEM. Stil op het Loo In Uw krant van 10 september .as ik uit de fragmenten uit „Het is stil het volgende: „Eer- groep geweest, zo zelfs dat er zich een liquidatie van die greep kon voltrek- ken in de afgelopen oorlog, die ons volk als geheel genomen zo goed als onbe roerd heeft gelaten (nog afgezien van de vraag in hoeverre hierbij zelfs van mèdewerking verstrekking gegevens uit bevolkingsregisters moet wor den gesproken)? En dat waren dan nog blanken onder blanken! Mijn oordeel is dan ook dat anderen meer redenen hebben ons in dit ver band te veroordelen, dan dat wij zulks anderen zouden kunnen doen: o.m. Zuid-Afrika, dat zich het lot van aparte groepen wél aantrekt. Ik acht het ten aanzien van het door u gepubliceerde commentaar van prof. De Froe ken merkend dat behalve naar Rousseau (prediker van de revolutie „ni Dieu ni maitre") ook verwezen wordt naar „de rechten van de mens", welke volgens mij niets anders zijn dan een geloofs belijdenis van „de wereld", aangezien het schepsel tegenover de Schepper onmogelijk „rechten" kan doen gel den. Hier staat slechts het gebod van de naastenliefde. Den Haag. H. VAN BLOOIS Havik havik de soort Accipiter Gentilis Galli- narum wordt verstaan, moet ik op merken dat deze soort hier in vroege eeuwen algemeen voorkwam, de laat ste eeuw steeds zeldzamer is geworden en ten slotte bijna geheel uit ons land was verdwenen. Te elfder ure is de ze soort echter in strenge bescherming genomen, zodat deze havik in de af gelopen 25 jaar op verheugende wijze in aantal is toegenom n. Dat thans verge leken met 15 jaar geleden toen er nog ongeveer 120 paren waren van een angstwekkend minimum moet worden gesproken betwijfel ik daarom. Het te gendeel is eerder waar. De havik is de meest vermetele en fraaiste „roofridder" van onze vogel wereld. een drieste vogel die vrijwel geen natuurlijke vijanden heeft hier te lande behalve de mens. Daarom is bescherming van deze prachtige vogel zeer toe te juichen. Al is die protectie laat gekomen, zo erg als de situatie ir. het bericht werd afgeschilderd, is het bepaald niet. Deskundigen zullen u dat bevestigen. Den Haag JOH. H. STOLK Radioaal anders Na drie jaren in het buitenland te hebben gewoond, vallen je terug in Nederland bepaalde dingen bijzon der op. Zo nu en dan denk ik wel eens: „Dit of dat zou toch eigenlijk anders moeten zijn". Dat denkt ieder menL wel eens. Jongelui met trouwplannenj denken: „De woningbouw moest eigen lijk vrij zijn, dan namen we een paar vrienden in de arm en gingen zelf ons huis bouwen". De kleine man met een autootje denkt: „Ik rijd nu veel min der dan mijn buurman, maar moet evenveel wegenbelasting betalen. Dit moest eigenlijk in de benzineprijs wor-l den begrepen. Dit is veel eenvoudigeriP en het leuke is, dat de buitenlanders,^ die ons land bezoeken, meehelpen onzel wegenbelasting te betalen". Hoe denktVa: de volgende punten: 1. Afschaf-tg fing de wegenbelastingskaartenn de wegenbelasting moet (zoals in Ame-®"( rika) bij de benzineprijs zijn inbegre-fcei pen. 2. Vrije woningbouw. 3. Vrijerb„ zakenleven. 4 Afschaffing van de ver-B makelijkheidsbelasting voor culturelefcei films. 5. Bevordering van de zondags-k0 Tust. 6. Inkrimping van het ambtenaren-f korps en daardoor belastingverlaging.p' 7. Minder „Haagse" macht, meer pro- vinciale macht 8. Ongehuwde werken-Lf de vrouwen op 60-jarige leeftijd pen-ï'j sioen 9 Opheffing van de gemeente-N klassificatie. 10 Het is niet eerlijk datltt de restzegels bij de verkiezingen tenpa, goede komen aan de grote partijen, doorfcer toepassing van het grootste gemiddel-Kui cie De kieswet dient zodanig te wordenkn gewijzigd, dat de restzetels wordenjar toegekend aan de partijen met hetC grootste overschot. 11. Afschaffing vanEj de kwitantie-zegel. 12. Minder belasting™ voor de gehuwde werkende vrouw, met' directe aftrek. 13. Beperking van de overheidsbemoeiingen 14. Kinderbij- j slag als belastingaftrek; ook kinderbij-^r( pij tegen geestelijk gestoorden. Europese eenheid is prachtig, maar moeten in de eerste plaats voor onze] (7,: eigen Nederlandse belangen opkomen.L* 17. Afschaffing van overtollige papie*I~ ren. 18. De export dient zoveel moge-r' lijk te worden bevorderd. 19 Bevorde-F" ring van het particuliere initiatief. 20. Geen belasting van de rente van spaar-fw kapitaal tot 10.000 gulden. Is het niet in het belang v meenschap dat deze punten 1 komen? Is u het met mij eei 1 de ge;fra schrijfI Groningen, Zoutstr. 16. M. C. de POEL

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2